1891. No. 80. Donderdag 9 April. Vijfde Jaargang. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Wat een „oud man" er van zegt. elkfn MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prjjs per drie maanden franco p. p. ƒ0.95. Enkele nummers/0.02f. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent. iedere regel meer 10 cent. Van «liberale» zijde doft men al zijn best het volk diets te maken dat de arbeid van ons antirevolutionair-katholiek ministerie in de 3 jaren die [achter ons liggen zoo onbeduidend mogelijk is geweest. Hoort men wat «liberale» redenaars zooal op dit ministerie afgeven, en leest men wat «liberale» kranten over hetzelve schrijven, dan zou men bijna geneigd zijn de kiezers te beklagen, die zich zoo lieten beet nemen, en door hunne stem eene regeering deden optreden van zulk een twijfelachtig gehalte als de tegenwoordige. En niet alleen zij, maar ook de antirevolutionaire pers krijgt er van langs, dewijl zij met eene zonder linge eenparigheid alle daden van deze dwaze, uit boerenbedrog voortgekomen, re geering hebben toegejuicht. Leest men de klachten hierover van het «denkend deel», dan zou men bijna verlegen worden over zoo onmannelijk eene houding van de uiet- liberale krantenschrijvers, om, reeds vóór een der ministers maar den mond had opengedaan, alvast in de handen te klappen van geestdrift over wat zulk een dienaar der Kroon ten beste gaf. Toch is het gewenscht dat wij niet al te spoedig verlegen worden. Aan de waar heidsliefde toch van onze beschuldigers ontbreekt nu eenmaal nog wel waten de geschiedenis is daar om te bewijzen, hoe in veel erger mate dan ons ten laste wordt gelegd, door de mannen van 48 op het punt van blinde toejuiching, tegen de plichten van denkende menschen en tegen de waarheid gezondigd is. Voor wie het nog niet uit de geschriften van Groen en anderen wist, zou de brochure «de Vragen van den Dag», door een oud man, bij v. Klaveren te Amsterdam ver schenen, heel wat aan het licht kunnen brengen. Beluisteren wij even enkele mededeelingen van dezen ouden man, die blijkens enkele, schoon minder duidelijke, uitlatingen- tot de «vrijzinnigen» (geliefkoosde benaming die het impopulair geworden «liberalen» in onzen tijd vervangt) behoort. Zij zijn het o zoo waardig. En de «liberale» pers handelt niet verstandig met deze leerrijke brochure van haren geestverwant, nog al een der ouden, hij wie immers wijsheid is? evenals den brief van dhr. v. Marken voor hare lezers te verbergen. De «oude man» (jan spreekt. Het zij mij vergund, zoo zegt hij. Het zfj mij vergund de geschiedenis na te gaan als ooggetuige bijgewoond. Het was bij het optreden van den hoogleeraar Thorbecke als staatsman, dat zijn woord ongeveer als evangelie gold. Zijn leerlingen die «en onbegrensd ver trouwen hadden in zijn wetenschap en kennis, vormden in die dagen de kern dei- liberale partfj. I'1 principiëele zaken durfde men den scherpzinnigen geleerde niet tegen spreken. Zyn volgelingen hingen aan zfjn woord als steeds groot en onbetwistbaar.' Het nieuwsblad, dat de «vraagbaak uit maakte van de vrijzinnige en onafhankelijke mannen van dien tijd, dat steeds de tolk was van hunne gevoelens en wenschen deArnhemsche Courant was de slaafsche dienaar van Thorbecke Ja maar, zult gij zeggen, die Thorbecke was dan ook een kranige kop. Zijn lof te bezingen, ook waar hij ongelijk had, be hoefde immers geen schande te zijn. En - heeft hij ons land niet met tal van wetten gezegend Zeker was Thorbecke knap en heeft hij vele wetten gemaakt. Maar heeft hij daarmede dien roep verdiend als ware hij «de god der liberalen» Vergeet niet dat vele wetten door hem uit het fransch vertaald, gecopiëerd en geïmporteerd zijn, terwijl men waande, dat zij uitsluitend de vrucht van zijn denken waren. En plaats daar nu tegenover het feit dat hij bij zjjn optreden als minister in 1850 eene schoolwet (ditmaal eens eigen werk) toezegde, een schoolwet die de natie bevredigen zou, en toen hij in 1853 als minister aftrad er nog geen hand aan geslagen had. Tot het leveren van dit eigen werk had Thorbecke geen kans gezien. En dan waren zijne vertaalde wetten zelfs nog de beste niet. Laat de «oude man» het u zeggen, zij het ook in vergoe lijkende bewoordingen. Thorbecke bad een scherpen, critischen blik en had daardoor de eigenschap het goede van anderen te erkennen en over te nemen. De gemeentewet en de kieswet, welke als zijn schoonste wetten geprezen worden, waren voor een goed deel uit de Belgische overgenomen. Zoo groot was in dien tijd de populari teit van Thorbecke en het vertrouwen in zijn beleid, dat niets daaraan weerstand kon bieden. Hij was in die dagen een soort wonder van bekwaamheid; hij J was een „te groot Staatsman voor zulk een klein land". Langzamerhand toen het ministerie aan het werk was, bekoelde de grootste geest drift» Wonderen gebeurden er niet en het ging precies als onder andere ministeriën. De beste wetten onder dit ministerie waren van Van Bosse afkomstig, waaronder in het bijzonder de scheepvaartwetten. In den regel moesten de wetten van Thorbecke (soms herhaalde malen) herzien worden, dewijl er zooveel aan ontbraken er zulke groote leemten in voorkwamen. Over genomen uit dezelfde wetten van een an der rijk, kwamen daarin later, zooals natuurlek is, vele leemten aan den dag. Maar zeggen de «liberalen» in dien tijd had men dan toch een kranige liberale partij in de tweede kamer. Allemaal knappe koppen, geen sukkelaars, maar die hun partijhoofd wisten te controleeren en hein op zijn nummer zouden gezet hebben als het noodig ware geweest. Och, die Thorbecke gekend hebben met zijn strakken blik en stijve vormen, die weten wel beter, dat hij er de man niet naar was om te zwichten voor den drang zijner minderen in kracht en talent. Maar bovendien, het is ook niet waar, dat zijne geestverwanten hem weerstonden. Integendeel zij dweepten met hem en prezen luide wat hij geliefde te wijzen. Hij had geen Bahlmanns en Vermeulen', nog minder Hartes en De Rams in zijne partij, zelfs geen A. v. Dedems om hem bij zijn werkprogram te bepalen. Ja-zeggers waren allen, zoo vóór als na zijn ministerschap. De «oude man» zegt De volksvertegenwoordiging was hem steeds getrouw en in het omverwerpen van vroegere ministeriën en bij de ondersteuning van het zijne, zoodat de tegenpartij aan die volksvertegenwoordigers wel eens den naam gaf van „stemmachines". Die stern- machines, ongeveer alle vrijzinnige mannen, waren onze toen zeer geliefde volksver tegenwoordigers. Zij maakten de liberale partij uit in de Kamer. Thorbecke duldde ook geen afvalligheid in eenig ontwerp; door dik en dun moesten zij met hem mede; van daar ook dat zij gedurende het leven van Thorbecke, en nog wel later, Thorbeckeanen ge noemd zijn. Dat is wat anders dan die anti-liberale volksvertegenwoordigers onzes tijd?, over wier jabroerachtigheid en lompheid de «liberale» pers zoovpel te zeggen heeft. Men kon het nog dezer dagen lezen, hoe zij den draak staken met een volksverte gen woordigerr wien aan het diné ten Hove «om in voor hem alleen in dien vorm verstaanbare taal te spreken», werd toegevoegd dat men hier «een aardappeltje kwam meepikken»Zouden] die voor name bedillers (altijd gesteld dat er van het heele sociëteitspraatje iets aan is) de geschiedenis onzer vaderen wel kennen? Maar toen was de Nederlandsche natie ook nog de machtigste der aarde! Maar de «liberale» pers durfde Thorbecke dan toch wel aan? De coude man» zal het u Wel anders zeggen De nieuwsbladen moesten ook alles ver goden wat door den leider gezegd en be weerd werd. Mochten al enkele couranten zich een bescheiden aanmerking veroorlo ven, de Arnhemscbe Courant hield zich, evenals de Thorbeckeaansche volks vertegenwoordiging, trouw aan elk woord, aan elk gevoelen van den leider. En de «liberale» kamerleden van die dagen maakten zoo weinig studie van de zaken, dat zij Thorbecke, die een taaien tegenstan der gevonden had in Groen, in den regel alleen de zaken lieten uitvechten, en nau welijks luisterden naar dezen antirevoluti onairen kampioen met zijne groote talenten. En dat noemde zich het denkend deel. Ook dit zal de «oude man» ons mede- deelen. Hij tintelt nog bij de herinnering: Ook was er een man opgestaan in de tweede kamer, grootsch van gestalte, door zfjn groote kennis en geestelijke gaven, verheven in leven en wandel, heilig overtuigd in den strijd dien hij aanvaardde, oprecht en eerlijk in alles. Als een profeet onder de ongeloovigen verkondigde hij een nieuwe politieke leer, die hij de antirevolutionaire noemde; uit gaande van het beginsel dat de leer die Thorbecke met de zijnen vertegenwoordigde moest uitloopen op eene algeheele omkeerihg in onze maatschappij, op eene revolutie, noemde hp daarom zijne richting de anti revolutionaire. Het was schoon de woorden te lezen van dien begaafden spreker, die met een taai geduld, tegenover de gemelijke toehoorders, steeds voortging in zün vaste overtuiging. Niet den minsten invloed hadden zijne woorden. Men hoorde hem, men lachte zooveel mogelijk om hem en eenmaal ge tuigde een der getrouwste volgelingen van Thorbecke dat het al wel was van hen (de liberalen) dat ze hem aanhoorden. Wij nemen het den vrijzinnigen «ouden man» niet kwalijk, dat hij spreekt vaneen «nieuwe leer», maar des te meer waardeeren wij zijne historische berinneringen, waarvan wij er slechts enkele aanstipten. De overige komen wellicht later nog wel eens aan de orde. Zij kunnen onzen eerlijken «liberalen» een maatstaf zijn bij de beoordeeling der daden van onze tegenwoordige regeering, van de antirevolutionaire pers en van de «zooge naamde» rechterzijde. Y Op uw post. Ongeveer een achttal weken scheiden ons van de verkiezingen. Deze verkiezingen zijn gewichtig, dewijl zij beslissen zullen over de verlenging van den politieken levens duur van dit ministerie. Zouden de kiesvereenigingen in de di stricten Zieriksee en Oostburg, Goes en Middelburg en Hontenisse hierop wel bedacht zijn Het is natuurlijk op het oogenblik nie mand bekend welke gedragslijn de katho lieke kiezers zullen volgen. De antirevolutionaire kiesvereenigingen hebben daarmede echter niet te maken Zij hebben slechts voor zichzelf toe te zien, dat zij voor zich doen wat zij vermogen om dit ministerie, waarin ook katholieken zitting hebben, te bestendigen. Het spreekt van zelf dat het haar niet onverschillig mag zijn, of de katholieke kiesvereenigingen zich bij eerste of tweede stemming met of tegen haar verbinden Immers zoo de katholieken konden beslui ten op de antirevolutionaire kandidaten te stemmen, zou in onze provincie, en misschien wel in het geheele land het libe ralisme met nog grooter meerderheid dan in 1888 worden geslagen. Het liberalisme is niet meer van onzen tijd, en beeft lmt er tot nog toe niet naar gemaakt om de verloren sympathie te herwinnen. Ziet men echter van katholieke zijde er geen been in deze kranke partij weder voor eenige jaren op de been te helpen, laat dit in elk geval niet zijn door onze schuld. De antirevolutionaire kiesvereenigingen moeten aan den arbeid blijven. Aan de voorzitters is door het Centraal Comité een concept program voor de aanstaande ver kiezingen gezonden. Ten overvloede namen wij dit concept in ons blad op. Laten de kiesvereenigingen nu spoedig samenkomen om dit concept te bespreken en te beoordeelen. Een der bestuursleden neme de inleiding er van op zich. Is dit geschied dan treden zachtjesaan de plichten der leden op den voorgrond. De kiezerslijsten zijn, naar wij hopen ten minste, in orde. Thans is het noodig de kiezers die voor het eerst op de lijsten staan met hunne nieuwe betrekking bekend te maken en hen op te wekken lid der Kies- vereeniging te worden en zoo zij dit niet kunnen, dan toch in elk geval zich bij de stembus te laten vinden. De tragen en weifelenden moeten herhaaldelijk worden gemaaud en voorgelicht. Men zie niet op tegen een extra wandelingetje, ook al is het wat ver en al ziet men niet dadeljjk vruchten. Is dit gebeurd dan zie men de kas eens na en beproeve die wat te vullen. Het geldt bij alle partijen, in de» regel is er geen ellendiger baantje dan dat van pen ningmeester eener politieke kiesvereeniging Telkens tekorten of achterstallige contri butiëntenzij de penningmeesters zeiven genoeg bemiddeld zjjn om de tekorten jaar lijks uit eigen kas te dekken. Vooral in verkiezingstjjden moeten onze penningmeesters niet in den steek gelaten worden. Men steune hen naar vermogen, liefst met nog een extra gift er bjj. De socialisten hebben hun «Strijdpenr.ing. Waarom zouden ook onze kiesvereenigingen die niet kunnen hebben Zijn er districten waar men met weinig uitgaven volstaan kan, dan steune men daar zooveel mogelijk die distrieten waar men te zwaarder strijd te voeren heeft. Als het kan dienden dit jaar Goes en Middelburg en Oostburg behouden, Zierik see en Hontenisse gewonnen te worden voor de antirevolutionaire beginselen. Laten de kiesvereenigingen al vast hun gedachten eens laten gaan over de beste wijze om kiezers te winnen voor onze can- didaten. Overwegen zij alvast de vraag of bijvoorbeeld persoonlijk bezoek, rechtstreek- sche gedachtenwisseling niet meer doel treffend en vruchtbaar zouden zjjn dan eene bestrooiing van het district met circulaires en verkiezingsbladen. 8 April 1891. Vlissingen, 8 April 1891. In eene heden namiddag onder voorzitterschap van den heer Tutein Nolthenius gehouden zitting van den gemeenteraad, deelde de voorzitter mede, dat namens de familie van wjjlen den heer W. van der Os, in leven student in de rechten te Utrecht, eene som van f 3000 beschikbaar was gesteld, welk bedrag zij aan de gemeente Vlissingen aanbiedt, om de renten daarvan uitsluitend te doen dienen tot de instandhouding harer oud heidskamer en dit te beleggen in eene inschrijving op het grootboek der 3Vs pCt. ned. werk. schuld. Zoowel voor dit bedrag als voor de boeken en platen, welke zich reeds in de oudheidskamer bevinden en mede ten geschenke worden aangeboden, zal de dank der. vergadering worden betuigd. Wijders dat de aanslag in den Hoofd. Omslag van A. F. Meijer bij beschikking van Ged. Staten blijft gehandhaafd. Wordt besloten tot goedkeuring van den staat der ontheffingen wegens Hoofdeljjken omslag over 1890 tot een bedrag van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 1