1891. No. 78. Zaterdag 4 April. Vijfde Jaargang. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK. te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Y Door vorige regeeringen verzuimd. elk en MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prjjs per drie maanden franco p. p. ƒ0.95. Enkele nummers0.02f. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regel» 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Bij dit nommer behoort een Bijvoegsel. Jaarvergadering der Unie. De vergadering werd na het zingen van Ps. 1381 door ds. Notten met gebed geopend. Vertegenwoordigd waren 52 locale comité's, uitbrengende samen 61 stemmenvoorts 13 belangstellenden en 8 bestuurders. De voorzitter baron Schim- melpenninck v. d. Oye, las Ps. 138 en hield een korte toespraak waarin hij zijn leedwezen te kennen gai over de stichting der vereeniging tot bevordering van Chr. Volksonderwijs. Deze vereeniging acht spr. vrucht van de fout om den kerkelijken strijd op het erf der chr. school te bren gen. In onze dagen moet niet spatieeren maar unieeren hoofddoel zijn. Spreker zegt geen «doleerende» sympathieën te hebbenmaar tevens nooit ter wille der doleantie van anderen, zich aan den strijd der Unie voor Christelijk Onderwijs te zullen onttrekken. Na vaststelling van het jaarverslag deed de penningmeester, baron Mackay, eenige niededeelingen, o.a. dat een onbekende zich verbonden had Vso van het tekort aan te vulleneen voorbeeld dat navolging moge vinden. Ds. Goslinga maakte bezwaar dat aan den schoolraad zulke een hooge som uit de kas der Unie wordt toegestaan. De heer Derksen zeide dat feitelijk de som van f 1100 door de verschillende vereeni- gingen wordt bijgedragen, daar de ver- eenigingen voor Chr. Nat. en Ger. School- onderw. nu minder uit het restant der Uniekas ontvangen dan vroeger. De heer Mackay meende echter ook dat de som van f 1400 wel wat te hoog was. Het aantal scholen is thans 509 terwjjl 15 in aanbouw zijn. Ds. Notten en Jhr. mr. H. M. J. van Asch van Wjjk vervingen dr. Kuyper en ds. Pierson als assessoren. De school te Brielle is gesloten. De Unie almanak zal niet meer verschijnen wegens het jaarlijksch geldelijk verlies daarop door den uitgever. Om liet verlies van f400 te dekken dat de Uniekas daardoor jaar lijks lijdt, stelt het bestuur voor den prijs van een jaarverslag voortaan op 25 cent te stellen. Alleen de correspondent zal een ex. gratis ontvangen. Het volgende telegram werd aan den minister de Savornin Lobman te 'sGraven- hago gezonden «De Unie, «Een School met den Bijbel», voor de dertiende maal te Utrecht verga derd, haren voormaligen voorzitter in liefde gedenkende, brengt uwer Excellentie hierbij haren eerbiedigen groet. «In en met U dankt zij de Regeering voor hetgeen deze leeds deed ten nutte van het Vrije Christelijk Onderwijs in Nederland, met de bede dat het Uwer Exellentie en het tegenwoordige ministerie gegeven zij nog lang en telkens krachtiger onder des Heeren zegen, bevorderlijk te zijn aan dp voor 's lands heil noodzakelijke verbreiding der kennis van Gods Woord en de zegepraal, ook in het Staatsbestuur van de leusTegen de revolutie het Evangelie. Van de behandelde onderwerpen zij aan gestipt, o.a. dat de wenschelijkheid werd uitgesproken van collecteeten langs de huizen. Ds. Pierson wilde een onderzoek doen instellen of er door plaatselijke ver ordeningen van gemeentewege beletselen voor het houden der Unie collecte langs de huizen, worden in den weg gelegd, zooals in Buiksloot b.v. De secretaris wenschte dat men in zulke gemeenten per adres aan de regeeripgen zoodanige verordeningen ter vernietiging moest voortdragen. Belangrijke besprekingen ontlokte de vraag of alinea 1 van art. 2 der in de laatste Unieverslagen als voorbeeld opge nomen statuten van een school met den Bijbel niet in strijd is met het beginsel, dat de school de zaak is der ouders. Be doelde alinea bepaalt dat ieder een zekere som jaarlijks moet bijdragen, wil hij lid der vereeniging zijn. Hier wordt dus het census-stelsel gehandhaafd, terwijl de anti revolutionaire partij het census stelsel zelfs op staatkundig gebied wil afgeschaft zien. De afgevaardigde van Alblasserdam wenschte dat ouders die art I onderteekenen, als lid zouden worden aangenomen. Het loc.-comité Njjkerk wilde dat de contributie zoodanig gesteld werd, dat zij geen beletsel zou kunnen zijn voor de ou ders van kinderen om lid eener vereeniging te kunnen zijn. De heer Pierson was tegen het voorstel van Nijkerk, dat een middenweg beoogde. Hij verklaarde zich voor het voorstel Alblas serdam, daar er inderdaad een beginsel quaestie in het spel is. Overeenkomstig ons beginsel moeten de ouders lid kunnen worden, onafhankelijk van contributie. De heer T. A. J. van Asch van Wijk sloot zich bij het betoog van den vorigen spreker aan, maar wenschte aan art. I toe te voegen, «dat er zjj een commissie van toezicht gekozen uit de ouders der leer lingen». Dit voorstel vond groote instem ming bjj den ^heer Derksen. Een motie van dhr. Pierson van den volgenden inhoud werd aangenomen«De vergadering gehoord de discussies over het voorstel-Alblasserdam, oordeelt dat de vraag daarin gedaan, een ernstig en nauwkeurig onderzoek vereiseht en draagt aan het bestuur op deze zaak te behartigen.» Schoolwet, arbeidswet, boterwet, spoor wegwetten, loonwet, stedenwet, legerwet en nog meer andere wetten van deze re geering uitgegaan zjjn als zoovele protesten tegen het niet te loochenen feit dat de «liberalen,» toen zjj in de meerderheid waren, verzuimd hebben deze dringend noodige wetten te geven. Kiesrecht en belastinghervorming achten zjj nu zonder uitstel noodzakelijk. Waarom hebben zjj er vroeger niet van gerept, toen het; gezag in uitsluitend «li berale» handen was Zoo at en toe komen er van deze re geeringen ook kleinere voorstellen schijn baar van minder belang, in de Kamer doch die niet minder aanleiding geven tot de vraag: «Waarom hebt gy dit niet reeds voor mij gedaan» Mr. Hartog erkende het de vorige week dan ook nog met beschamende openhar tigheid: «Wij liberalen hebben in de laatste jaren weinig goeds tot stand gebracht; maar wij hadden ook zoovele behoudende elementen opgenomen.» En Prof. Bujjs zei er van «Wij liberalen praten veel, maar doen weinig.» In die dagen voegde een liberaal blad (de Midd. Crl.) haren geestverwanten toe «Wij zijn de eersten om te erkennen, dat veel meer had moeten gedaan zijn dan geschied is om de welvaart der bevolking te doen toenemen.» De heer Kerdijk, ook een liberaal, zei van zijn eigen partij«Zij had meer voort varend, meer; doortastend kunnen zijn.» Zelfs de heftige criticus Goeman Borge- sius erkende ruiterlijk, in de jaren der liberale meerderheid «te veel (te hebben) moeten strijden ook tegen het conserva tisme in (zijn) eigen partij, te veel aan drang ook moeten oefenen op liberale mi nisters.» Reeds in 1886 schreef Van Houten «Het wurdt tijd ,dat het van liLerale woorden nu eens tot liberale daden komt.» En Veegens, een niet minder onvertrouw baar liberaal gaf van zijne partij *n 1880 een zoodanige schildering, dat men niet weet waarover meer zich te verbazen, over de gezonkenheid der partij die zich dit alles liet aanleunen of de inconsequentie van den heer Veegens, dat hij nu, na elf jaren, nog in het gareel dezer partij mee sukkel- draaft. Voorloopig laten wij het bij deze getui genissen doch vragen nog even de aandacht voor de volgende Y Mededeeling. De regeering heeft voorgesteld eene wij ziging te brengen in de wet regelende het geneeskundig staatstoezicht, waardoor de mogelijkheid open komt om het aantal ge neeskundige inspecteurs allengs te vermin deren. Zoo kan dan Limburg, waar eene vacature is, bij N. Brabant worden gevoegd en een deel van N. Brabant bij Zeeland komen. Deze wijziging ontmoette in de tweede kamer geen bedenking, (zoo zegt het ver slag) daar zij leidt tot vereenvoudiging ran den dienst en vermindering van kosten.» Terecht vraagt nu de liberaal radicale Amsterdammer aan zjjn «liberale» oomes Het moet daarom verwondering baren dat vroegere en liberale regeeringen nim mer hebben getracht zulk een «vereen voudiging van den dienst en vermindering van kosten» tot stand te brengen, terwijl immers dezelfde omstandigheden en dezelfde vacaturen in de laatste jaren meer dan eens voorkwamen. Het blad noemt ook voorbeelden lo. Toen enkele jaren geleden de heer Ingenhoust zijn ontslag had genomen als inspecteur van N. Brabant, was terzelfder tijd ook Zeeland vacant en lagj de gelegen heid tot wijziging dus nog meer voor de hand. Teen werd de adjunct inspecteur van Noord-Holland, tot inspecteur van N. Bra bant bevorderd en terstond in zjjn plaats een adjunct in de eerstgenoemde provincie benoemd. 2o. Nog een andere bezuiniging op dit gebied van deze regeering. veroorzaakt door de opheffing van het adjunct inspecteurschap van Groningen en Friesland en voor Zuid-Holland, toen zich een geschikte gelegenheid daartoe aan bood. Dat maatregelen, die zulk een onverdeelden bijval kunnen erlangen, zoolang achterwege zijn gebleven, mag dus als een ernstig ver zuim worden aangerekend van vroegere (eens liberale) regeeringen die of te veel oog hadden voor het bevorderen van vrienden of te weinig voor, moge lijke bezuinigingen op den publieken dienst beide ten nadeele der belastingbetalende bur gerij. Wij voegen hierbij Dergelijke bezuinigingen zijn natuurlijk in het oog der „liberale" verkiezingsapostelen te nietig om ze te noemen. Het „anti-libe rale" ministerie moest er bij zijne tegen standers eens door rijzen. En dat mag vol strekt niet gebeuren. Al wat strekt tot opbouwing van deze regeering, moet ach terwege blijven; slechts wat haar afbreken kan, dient gezegd. Arme meerderheid, die uit dezen knoeiwinkel zult voortkomen Y Sociaal Demohaten Onderwijzers. De heer Gerhardt hoofd der school te Amsterdam, is sociaal democraat en laat niet na dit bij alle voorkomende gelegen heden te doen gevoelen. Hiertegen is niets te zeggen. Integendeel ir. deze dagen van karakterschaarste, waarin het Calomniez toujours Laster maar) voor velen een broodwinning schijnt te zijn volgens een schrijver in De Amsterdammer, moet elke eerlijke uiting van een fatsoen lijk gevoelen worden geëerbiedigd. Als meriseh (en als examinator) behoort boven dien de heer Gerhardt tot de meest achtenswaardige personen. Maar te meer dient dan ook betreurd dat deze man hootd eener neutrale «openbare» staafsschool kan zijn, en tegelijk buiten de school propaganda kan maken voor het stoutste staats socia lisme hetwelk zich denken laatdat namelijk de Staat een groot opvoedingsgesticht in het leven roepe, en de taak der opvoeding, den ouders ontnomen, geheel op zich neme. Gelukkig, dat nog vele «openbare» onderwijzers het met deze goddeloozejleer niet eens zjjn. Toegegevenmaar is dit een waarborg dat wij ook in de versie toekomst van de toepassing dier leer zullen verschoond zjjn In Amsterdam is reeds de helft der «openbare» onderwijzers, zoo ze al niet sociaal democraten zjjn, toch de denkbeelden van den heer Gerhardt in zake de sociale roeping der school genegen. Bovendien, wat men voor een paar jaar betwijfelde, zal men thans wel niet meer willen ontkennen ook buiten Amsterdam zjjn onder onze «openbare» onderwjjzers vele «genommerde en «ongenommerde» sociaaldemocraten.»; type Recht voor allen en type Gerhardt. Voor eerstgenoemden is niet te vreezen. Zjj zullen hun roem wel overleven. Doch laatstgenoemden zjjn te gevaarljjker, wjjl zjj de wetenschap tot hun dienst en vele vermaarde opvoedkundigen tot geestelijke vaders hebben. Nochtans verwondere zich niemand over deze ding<-n. De staatsschool draagt de kiem van het staats-absolutisme in zich. Van de moderne staatsschool uit is het|slechts eene quaestie van zoeken naar den kortsten weg en de grootste snelheid, om het socialistisch eindstation te bereiken. 3 April 1891. - Bjj de verkiezing te Hontenisse voor een lid der 2e kamer is de heer F. WAL TER (k) met 964 van de 1105 geldige stemmen herkozen. Hieronder volgt de opgaaf der gemeenten met het aantal kiezers en dat der op- gekomenen. Clinge Grauw en Langendam Hengstdjjk Hulst Koewacht Ossenisse Stoppeldijk Baarland Hoedekenskerke Yerseke Kruiningen Nisse Oudelande Ovezand Schore Waarde 55 22 405 64 135 57 38 27 346 187 211 126 425 84 65 50 33 10 134 58 97 40 51 46 92 11 119 26 68 49 76 1 117 77 89 33 335 22 211 51 157 12 294 58 68 8 60 46 107 47 430 45 68 19 51 7 3437. 1193. In het jaarverslag van het Kroon domein leest men onder anderen Door den nieuwen inlaagdijk in den Vlietpolder, rentambt Goes, is die polder voorloopig weder voor gevaar gedekt. Ook de toestand van den Thoornpolder, eveneens in dat rentambt gelegm, mag, met het oog op de veizwaiing aan den zeedjjk aan- j gebracht, gunstig genoemd worden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 1