„DE ZEEÜW" BIJVOEGSEL Faillissement, I 21.) FEUILLETON. Strijd en Zegepraal. Gemengde Deiïchfen. op Maandag den 13 April 1819, in het openbaar verkoopen; 1. Een perceel Bouwland, 2. Een perceel Bouwland 3. Weilanden zijkantweg BURGERLIJKE STAND Afloop Verkoopingen, enz Spoorbootdienst WALSOORDEN-VLAKE. behoorende bij van Zaterdag 28 Maart 1891. Wegens Paschen verschijnt Maandag geen nommer onzer courant. Middelburg. Donderdagavond te 7Vs uren, trad van wegedeC. J. V. Spr. 23 23a, in de kerk Langedelft Do. v. d. Valk van Delit op, die een lezing hield over «Zuid Afrika en de Hollandsche Afrikanen». ZEerw. begon met te zeggen dat men bij liet hoorea van dit onderwerp, allicht tot de gedachte zou komen dat hij de hoor ders wilde opwekken tot emigratie naar dat werelddeel, maar dit was toch geenszins het geval,- daar hij dit onder de tegenwoor dige omstandigheden ten sterkste moest afraden, maar aangezien er vooral in den laatsten tijd zooveel geschreven en gesproken wordt over Zuid Afrika vond hij het niet ondienstig ook de Jongelingen er eens mede op de hoogte te brengen. De lezing was in drie deelen gesplitst waarvan het eerste handelde over het land en zijn vroegste bewoners en naar aanleiding waarvan ZEerw. den geographischen toe stand des lands schetste, en mededeelde door welke stammen Z. A. vroeger en thans nog wordt bewoond, hoe hunne zeden en gewoonten waren, benevens den strijd dien zij te voeren hebben, zoowel tegen de groote hoeveelheid wild gedierten als dikwijls tegen elkander, om daarna te wijzen op de namelooze ellende die er als de vloek van den slavenhandel dikwijls geleden woi'dt. Het tweede gedeelte handelde van de Geschiedenis der Hollandsche Afrikanen, waarin Z.E.w. mededeelde dat Zuid Afrika in 1486 door Portugeezen ontdekt, in 1595 voor het eerst door Hollanders bezocht werd, die er in 1652 een kasteel bouwdenhoe daarna als vaa zelf Holl. koloniën werden gesticht die weldra door Kerken gevolgd werden, maar hoe ook korten tijd daarna de Engelschen daar heer en meester wer den en successievelijk van de verschillende gedeelten des lands bezit namen, totdat in 1881 de boeren zien vrij vochten en van dien tijd Z. A. een vrije en zelfstandige staat is gebleven. Aan het derde gedeelte gekomen de tegenwoordige toestand in verband met de mogelijke toekomst der Hollandsche A- frikanen toonde Z.E. w. aan, hoe de Hollanders tot een zegen geweest zijn voor de Z.A. Repu bliek zoowel op Maatschappelijk als Kerkelijk gebied, maar dat door den machtigen in vloed der Engelschen hun toekomst toch niet erg rooskleurig is Z. i. was het van groot gewicht door welke predikanten den (Schetsen uit den Fransch Duitschen oorlog) Zoo stonden nu de zaken in Metz bijna geheel hopeloos voor het ingesloten leger, dat door vermindering van proviand en vermeerdering van het aantal zieken reeds berekenen kon, wanneer het genoodzaakt zou zijn de wapenen neder te leggen. De Franschen hadden thans geen troepen meer in het veld staan. Het leger van Vinoy slechts 25000 ongeoefende soldaten sterk, aan Bazaine ter hulpe gezonden, was door Palikao teruggeroepen, en ziende hoe de zaken stonden hals over hoofd naar Parijs teruggekeerd, met verlies van de helft dei- manschappen. De Duitsche legerhoofden daarentegen hadden over nog 300 duizend man te beschikken. En in de vreugde over de nieuwe zege praal kwam de tijding van den beslissenden slag bij Sedan en de gevangenneming des Keizers. Zij deed een gejuich ontstaan, waarvan een oog- en oorgetuige den indruk aldus weergeeft (1). «Het was omstreeks 5 uur in den namiddag van 3 September, toen wij hoog over ons aan gene zijde van den zoom van het woud op den rechtervleugel een donderend hoera hoorden weergalmen. Zulks waren wij wel van de Franschen gewoon, bij wie dergelijke vertooningen als bivaksmaskeraden op de wallen der vestingwerken dikwijls gespeeld werden. In ons Duitsch legerkamp kon slechts een onverwachte gebeurtenis van groot gewicht zulk een buitengewoon ge- (1) Jahn, De oorlog van '70. kaffers het Evangelie zal verkondigd worden, daar deze volgens zijn meening óf Christen moeten wordt óf verdwijnen, evenals de Sioux in Amerika en daaraan had de Ger. kerk ook in Afrika een dure roeping tever- v uilen. Z.E.w. eindigde met te zeggen dat hoewel hij geen profeet of Profetenzoon was hij toch in de toekomst met blinkende letters boven Zuid Afrika zag geschieven staan «O, diepte des rijkdoms beide der wijsheid en der kennisse Gods, hoe un ooizoekelijk zijn Zijne oordeelen en hoe onnaspeurlijk Zijne wegen.» De vergadering door den spreker met gebed geopend werd door hem met dank zegging geëindigd. Goes. De miliciens J. Hoogesteger, P Buitendijk, J. P. Remijn, N. v. d. lloelf en A. Zuidweg slaagden gisteren op het in de kazerne Willem III te Vlissingen gehouden examen bedoeld bij art. 5 zinsnee 1 van Kon. Besluit van 4 Nov. 1890 no. 121. (keuze van wapen en garnizoen). Het ongeloof overwonnen. Het zal voor allen die het voorrecht hebben de onschatbare waarde des Bijbels te hebden leeren kennen, eene behoefte zijn om ook anderen met die schatkamer van blijdschap en waren vrede bekend te maken en die liefde tot God en den naaste krijgt gewis een ganscli bijzonder karakter, wanneer zij zich bij een kind openbaart. Twee dames die zich bezig hielden met het inzamelen van gelden voor het Bijbel genootschap te B. kwamen ook bij een koopman om zijn wekelijksche bijdragen in ontvangst te nemen. Bij deze gelegenheid deelde hij hun het volgende mede omtrent zijn dochter, die toen {gevaarlijk ziek lag. Den laatsten keer, toen zij in den winkel was, hield zij zich bezig met een verslag van de Bijbelvereeniging, toen de bediende van een der inwoners der stad, een man, algemeen bekend wegens zijn ongeloof, den winkel was binnengetreden, en haar, met het oog op het bedoelde boek, gevraagd had, hoe zij zich toch met dergelijke ongerijmd heden kon ophouden. «De Bijbel», ^voegde hij er bij, «deugt toch nergens voor.» liet kind, dat eerst elf jaar was, had hem daarop gevraagd, of hij den Bijbel wel eens gelezen had, waarop hij ontkennend had geantwoord. In alle eenvoudigheid was hare eenige opmerking «Dat dacht ik wel.» Eenigen tijd later kwamen dezelfde dames terug het kind was gestorven, en nu deelde hun de vader mede, dat ze hem een paar dagen voor haar dood geroepen en tot hem gezegd had «Vader, ik wenschte u een verzoek te doenik zou zoo gaarne wat geld hebben om een grooten Bijbel te koopen voor dien bediende, die met Gods Woord onbekend is; misschien zal hij hem jezen, als hij verneemt dat ik hem dit op juich verwekken Daar vermengde zich plotseling onder het gejuich de regimentsmuziek met het koraal gezang Nun danket alle Gott. Deze overwinningshymewier overweldigende beteekenis sedert het slagveld van Königs- gratz (2) nog versch in het geheugen lag, bedwelmde op het eerste oogenblik onze zinnen. Stom en vragend zagen wij elkander aan, officieren en jagers. Eindelijk verloren wjj het geduld en wij zouden in allerijl een behendig klauterenden jager tegen den bergwand op, om berichten in te winnen Reeds 20 minuten daarna riep hij van den bergrand naar beneden in het dal«De Keizer gevangen met zijn leger b Wij stonden als versteend en zagen el kander ongeloovig aan. Ondertusschen klauterden eenige jagers als gazellen den tegenoverliggenderi bergwand op, teneinde onzen komrnandeur op te vangen, die naai de voorposten gegaan was om den patrouille- dienst te inspecteeren. Op het bergpad werd de terugkei rende majoor omringd en hem door de jagers de gevangenneming van Napoleon gemeld, «Kinderen, kinderen, ik had u niet voor zoo dom gehouden dat ge u zulke zotte dingen zoudt laten wijsmaken. Marsch, naar uwe geweren terug 1» Dit was het antwoord van onzen kornmaudeur. Nauwelijks was hij echter, gevolgd door de jagers, voor den met hertshoorn versierden ingang onzer tenten gekomen, of een or donnans van den brigadegeneraal reikte hem een dienstbrief over. De majoor kon van blijdschap de zinnen (2) Slag by Königsgratz in 1866 ter elfder ure door de Pruisen op de Oostenrijkers ge wonnen. mijn sterfbed heb verzocht.Haar wensch went vervuld. Vier of vijf maanden, nadat hij het kostbare boek had ontvangen, kwam de man terug en vroeg aan den koopman «Kunt gij mij ook zeggen, waar ik twee Bijbels kan krijgen Gedurende negen jaren heb ik niet anders dan goddelooze boeken gelezen, ik was een beslist ongeloovige, en deed al wat in mijn vermogen was, om ook mijne beide makkers in het verderf te storten, hetgeen mij, helaas, maar al te goed gelukt is; nu evenwel zie ik mijn dwaasheid in, en heb besloten het kwaad door mij gesticht, met Gods hulp zooveel mogelijk te herstellen, door hun ieder een Bijbel te geven «Het geloof is uit het gehoor en het gehoor door het Woords Gods.» Rom. X 17. Te Chicago heerscht de influenza onrustbarend. Men telt er 150 gevallen per dag met doodelijken afloop. Vooral zijn een aantal artsen aangetast. Te Pitts burg zijn 10,000 personen aan influenza lijdendete Cleveland en Ohio 2000. Te New York zijn 160 politieagenten er door aangetast. NAGEKOMEN ADVERTENTIE. Bjj vonnis der arr. rechtbank van 26 Maart is JACOBUS WALRAVEN, koopman en winkelier te Goes, failliet verklaard. Rechter Commissaris mr. E. P. Schorer en Curator mr. Jacobse Boudewijnse. De Notaris De RONDE BRESSER zal des voormiddags te 101/»uren teNieuwdorp,\n de herberg bewoond door H. Modderkreeke, tiendvrij gelegen in de gemeente Borsele in dei WestCraaijei'tpoMer kadaster sectie A no. 113. groot 1 H. A. 86 A. 30 cA. gelegen in de gemeente Ovezand in Hor lestelle aan den Haagdijk kadaster sectie D no. 184 groot 1 HA. 02 A. 10 cA. aldaar aan den Hollestelschen wegkadaster Sectie D. no. 183, 183a en 183b. Samen groot 1 H. 22 A. 10 o. A. behoorende tot de nalatenschap van wijlen de Wed. M. A. Braam. Inlichtingen te bekomen bij den execu teur A. BEEKMAN te ]\ieuwdorp en ten Kantore van voornoemden Notaris te Hein kenszand. san het koninklijke overwinningstelegram nauwelijks ten einde lezen, die hij den verzamelden met luider stemme voorlas. Elk onzer gevoelde dat dit telegram eenmaal bet opschrift van een gewichtig hoofdstuk der wereldgeschiedenis worden zou. Een doodelijke stilte van eenige minuten volgde op dit oogenblik, maar toen barstte ook hij ons de geestdrift los. De soldaten werden op wijn en sigaren onthaald. Op omgekeerde ledige kisten, waarop echter geschreven was: «Bremerhulpvereeniging voor gewende krijgslieden,» zetten zich de gezonde, niet-gewonde en verwonderde krijgers juichen t en toosten drinkend neder.» DE TOCHT NAAR PARIJS. Reeds op den 4 September begonnen alle Duitsche troepen die bij Sedan gestreden hadden, naar Parijs op te rukken ea wel in twee richtingen. De eene liep over Rethel, Rheims en Soissons, de andere over St. Menchould, Chalons, Epernay en Meaux. De grijze kroningstad Rheims was dooi de bezetting verlaten en lag dus voor de Duitschers open. Niet zoodra was de laatste Franschman weggetrokken, of daar kwamen in de vroege morgenschemering twee Prui sische huzaren aandraven en lustig een gedeelte der stad doortrekken. Een p iar uren later kwamen er vijf anderen, doch het verschrikte volk deed de getraliede poort voor hen dicht, zoodat zij niet binnenkwamen. Te 10 uren kwam men het hoofd drr sta l boodschappen dat een heel eskadron voor de poort stond. Terstond begaf hij zich daarheen en vroeg, echt Fransch, aan den Duitscher of hij hem de schande zou besparen, de stad met zulk een handjevol soldaten te bezetten. Yan 26 en 27 Maart '91. MIDDELBURG. Ondertrouwd J. C. Le Cointre jm. 30 j. en A. Wynne jd. 28 j. P. J. van Houte jm. 25 j. en J. J. Schuys j 21 j. H. E. van Hamberg jm. 41 j. en F. Canter jd. 33 j. BevallenJ. Pasveer geb. Minderhout z. - W. A. Dykstra geb. Malgo d. Overleden: D. F. Ooote 3'/2 m. z. A. M. F. Riksen 3 m. d. LevenloosEen zoon van H. Timmer man en P. J. Wondergem. GOES. OndertrouwdPieter Touw 38 j. wedn. v. Tannetje Cornelia Leijs met Wil- helmina Zweedyk 33 j. jd. GeborenMaria d. v. Pieter Zoutewelle en Jannetje Sierevogel. Hendrika Car- lotta Maria d. v. Petrus Franciscus Fagel en Geertruida Bal. Charles Joseph z. v. JacobuJohannes Koens en Digna Maria Magdalena de Witte. Levenloos Eene dochter van Jacob van de Velde en Jannetje Saaman. MIDDELBURG. Door het bestuur der godshuizen is aanbesteed de levering van grof tarwebrood, gedurende het tweede kwartaal 1891 voor de gestichten. Aanneem- ster werd de Middelburgsche broodfabriek voor 10os/i oo cent. SEROOSKERKE. Woensdag werd alhier door not. Huvers publiek verkochtlo. een woonhuis en erf op het dorp, aan K. Sturm Jz. te Biggekerke voor f1150. 2o. 21 A. 67 cA. bouwland, aan S. Meyers Bz. alhier voor f 431. 3o. 18 A. 64 cA. bouwland aldaar, aan Jan Root alhier voor f 380. 4o. 60 A. 40 cA. bouwland aldaar, aan J. Geerse alhier voor f 775. (Winterdienst) D A G E L IJ K S v. Wals.n. Vlake vm.6,11,30,nam. 3.45u. »Vlake n. Wals. vm. 8.35, nm. 2,42en 5,67 u. Wagendienst. V.Hulst n. Walsoorden: vm. 10,en 2.10 u. Van Walsoorden onmiddellijk na aankomst der Boot, ongeveer 9.45 vm. en 6,10 u. nam. De Wagen zal van en naar het Spoor wegstation te Hulst rijdeD. N.B. Ter voorkoming van oponthoud zullen doorgaande reizigers van HANS- WEERT naar VLAKE en omgekeerd kos teloos per rijtuig vervoerd worden, Stoomtram VlissingenMiddelburg. rWinterdienst.) Vertrekuren Van Vlissingen vm. (Remise) 4,55, (Zeilm.) 6,30, 8, 9,30. 11, nm. 12.30, 2, 3,30, 5 6.30, 8,9,45,11,15(*). Van Middelb.vm. 5,30, 7,15, 8,45,10.15, 11,45, nm. 1,15,2,45, 4,15, 5,45, 7,15, 8,45, 10,30, 12,- O- Alleen Zondags en bij bijzondere gelegenheden, wanneer deze eerst na 10.30 zijn afgeloopen. ic-i-K-arnii-rtra-HiM ■vrrnM«8—MM— Nu, daarin was nog al gemakkelijk te voorzien. Reeds des namiddags had hij huzaren genoeg om de stad zonder schande over te geven. Overigens werd de stad door de meesten slechts doorgetrokken. De bevolking gedroeg zich zeer viiendelijk jegens hare gasten die zich den Champagne goed lieten smaken. In deze ot.de kroningsstad, de zetel van den aartsbisschop, nam de koning van Pruisen gedurende tien dagen zyn verblijf. Ook de vesting Laon gat zich weldra over. Daar lag een groote Fransche bezetting die met alle eer verkoos uit te trekken. Dit werd haar toegestaan. Doch nauwelijks was zij aan het marcheeren of daar werd vriend en vijand door een vreeselijken knal opge schrikt. Het kruitmagazijn, waarboven een groote hoeveelheid bommen en granaten gelegen was, en waarschijnlijk nog een mijn daarnaast, waren in de lucht gevlogen. Tal van personen, zoo Duitschers als Franschen, werden onder het puin bedolven. Vreeselyk was de verwoesting. Maar de straf volgde het verraad op den voet. Im mers spoedig bleek dat de ramp meer slachtoffers onder eigen vrienden, dan onder den vijand gemaakt had. Hertog Willem van Mecklenburg werd licht gewond. Het schelmstuk was echter ten uitvoer gebracht door een soldaat die ook bij de ramp omkwam en alles zonder medeweten i van den commandant. Zelf werd dan ook deze bij de ontploffing zoo zwuar gewond, dat hij na weinige dagen aan zijne wonden bezweek. Zeker is 't dat de dader de mijn veel te vroeg heeft doen springendaar een groot deel der Franschen nog binnen, en dat der Duitschers buiten de stad stond Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 5