1891. No. 75. Donderdag 26 Maart. Vijfde Jaargang. VERSCHIJNT G. M. KLEMKKRK. te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES LANDBOUW. KERK- EN SCllOOLNIEUWS. RECHTSZAKEN. ZEEUW. elk fn MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Pigs per drie maanden franco p. p. ƒ0.95. Enkele nummersƒ0.02'. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zij die zich met 1 April a. s. op dit blad abonneeren, ontvangen dejtot dien tijd verschijnende nommers GRATIS. Dinsdag vergaderde de afdeeling Heinkens zand van de maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt onder voorzit terschap van dhr. E. v. d. Bosch te Goes. De voorzitter bracht rapport uit van iiet verhandelde op de najaarsvergadering van het hoofdbestuur gehouden op Woensdag 1 5 Nov. 1890. Onder de daar behandelde zaken was in de eerste plaats te vermel den de zaak der paardenfokkerij. De afd. Zeeland van het Ned. Paarden stamboek had Ged. Staten .gewezen op de mi'1, goede hengsten in deze provincie, mei advies om de afgekeurde bepaald te weren. Directe reglementeering achtte zij ook thans onmogelijk, doch wanneer nu ook de afgekeurde nog mogen dekken, bestaat er toch grond om te verwachten dat er over 3 jaren voldoend materiaal zal zijn om da afgekeurde te kunnen weren. Dhr. Job v. d. Have bracht in genoemde verg. in het midden dat dit het eenige middel wasen meende dat de commissie in hare wenken niet wordt begrepen, als zon deze luxepaarden verlangen. Nu wor den hengsten voor kost en t ondleidingskosten rondgeleid en worden gebruikt om de lage dekkosten, terwijl goede hengsten a 10 en 15 gulden dekgeld worden voorbijgegaan. Zoo moeten er meer slechte dan goede paarden komen. Verder wenschte de commissie dat het zich voor de keuring presenteeren verplich tend werd gesteld, dan kent de commissie al de hengsten in het district en weet dan welke zij zal aanbevelen. Verschillende sprekers stemden hiermede in. Omtrent de verplichte reglementeering was gebleken dat de afdeelingen Schouwen, Tolen en N. Beveland er voor warenOostburg was er beslist tegenterwijl Heinkenszand, Kruiningen en Walcheren de afgekeurde hengsten wel willen toelaten doch met aanwijzing hunner gebreken. Inmiddels zou door de behoudspremiën na verloop van 3 jaren, geschikt materiaal genoeg aanwezig kunnen zijn om dan definitief te besluiten. De afd. Hulst heeft nog niet vergaderd doch schjjnt voor de reglementeering te zijn immers reeds voor 10 jaar ging van haar een voorstel in dien geest uit. Bespreken werd nog de groote premiën door de Belgische Regeering be-chikbaar gesteld; te weten 5 prijzen van 50CC francs in elke provincie buiten de kantonnale prijzen en zeker heeft deze ruime bijdrage met daar heerschende verplichte keuring de paardenfokkerij zeer bevorderd. Maar die groote middelen hebben wij nietdoch laat ons het met de beschikbare middelen beproeven tot 1894 en dan verder zien. Wat moet er van komen bij de f40.000 der Regeering en de groote bijdrage dei- provinciën, als de houders der paarden onverschillig blijven Dan zal dwang moe ten volgen. Opmerkelijk is dat daar waar verplichte hengstenkeuring is (Gelderland, N. Brabant, Friesland, N. Holland) de uitkomsten zoo voortreffelijk zijn. In antwoord op de missive van de afd. Zeeland van het Paardenstamboek is dan ook door bet Hoofdbest. aan Ged. Staten gezegd dat het tijdstip eener verplichte keuring met uitsluiting der afgekeurde hengsten nog niet aanwezig wordt geacht, en men de 3 proefjaren moet afwachten. Inmiddels waren de eerste keuringen zeer laat geschied en is slechts een deel der bijdrage gebruikt. Nu is een prijs van 11000 uitgeloofd voor den invoer van een hengst in deze provincie onder zekere voor- j waarden. (Zie Circulaire 16 Sept. 1890.) De prijs is toegekend aan een hengst van Auguste Roy te Parijs, in wiens zaak zich een zoon van dhr. A. v. d. Have te Oos- terland bevindt. De provincie heeft voor de jaren 1891, '92 en '93 weder een cre- diet van hoogstens f 2350 tot aanmoediging der paardenfokkerij beschikbaar gesteld. Proefvelden. De minister van Water staat enz. heelt weder de plannen voor den aanleg daarvan goedgekeurd en Ged. Staten gemachtigd de flOO voor de afd. Hulst beschikt doch niet gebruikt, aan de andere afdeelingen ten goede te doen komen. Vijf afdeelingen leggen nu proefvelden aan 3 niet. Hierbij kan worden medegedeeld dat in de afd. Heinkenszand 4 stukken bezaaid zijn met Chevaliergerst. Van deze is 1 stuk on bemest 1 is bemest met 200 kilo Superpbosphaat en 40 kilo Chilisalpeter 1 met 200 kilo Thothasslakkerimeel en 40 kilo Chilisalp., en 1 met 120 kilo Peru guanoen zal op aanbeveling door den heer G. J. v. d. Bosch te Wilhelminadorp ook een perceel met opgeloste Peru guano worden behandeld. De afd. Schouwen heeft zich. o. a. tot den directeur der rijks-landbouwschool te Wageningen gewend. Ook daar was het te laat voor voorjaarsgewassen, en heeft men zich bepaald tot wintergranen inet toepassing van kunstmeststoffen en wel bij drie landbouwers onder Noordgouwe en Oosterland wier perceelen aan den weg liggen. De landbouwers betalen het zaad en de meststoften, zijn aan de contróle dei- commissie onderworpen en genieten de opbrengst. Wat in het 3/5 te kort kond, betaalt de afdeeling. De voorz. der afdeeling Tolen bezaaide 5 stukken land met Gladcowhet le be mest met 200 kilo opgeloste guanohet 2de met 250 kilo Thomasslakkenmeel, 100 kainit en in het voorjaar met 60 kilo Chilisalp., het 3e met 100 kilo beendermeel. A. met zwavelzure ammoniac; het 4e met 150 kilo bloedmest, en 200 kilo superphos phaat 14% phosphorzuurhet 5e met 200 beendermeel en 100 kaïnit; dit laatste bevat zeer weinig stikstof. Die kunstmest zal f100 kosten. De afd. N. Beveland had aanvankelijk de proeve met verschillende kunstmeststoffen niet aangedurfd, om de onzekerheid of de verschillende proeven wel behoorlijk afzon derlek zouden worden gedaan, doch later toch nog tarwe met PeruGuano te Wisseri- kerke en Colijnsplaat uitgezaaid. Tevens werd medegedeeld dat de jury ter beoordeeling eener uitgeschreven prijs vraag over de paardenfokkerij bestaat uit de hh. Scholten te Groningen, Bultman te Haarlemmermeer en Lucieer te Zuidzande. Voor een tentoonstelling in het Noorden van de beste paarden in Nederland zouden in aanmerking kunnen komen Merlatti uit Schouwen en de hengst van dhr. Vogel vangerterwijl men in Walcheren en te Rilland een vereeniging heelt opgericht tot het koopen van een hengst. Ook was ingekomen een verzoek van de afd. N. Beveland om een bijdrage teneinde de tentoonstelling in 1891 te kunnen ont vangen. Deze zal, mits de f300 niet te bovengaande, door een renteloos voorschot van den voorzitter worden gedekt. Tot zoover in hoofdzaak het verslag dat voor kennisgeving werd aangenomen. De heer I. G. J. Kakebeeke deelde mede dat Ged. Staten geweigerd hebben tot re glementeering van verplichte hengstenkeu ring over te gaan. De rekening van den penningmeester in ontvangst f602,19; in uitgaaf f384,545, en batig slot van f 217,645 werd goedge keurd. Tot afgevaardigden ter voorjaars vergadering van het hoofdbestuur werden bij acclamatie benoemd de hh. E. v. d. Bosch en C. J. Labrijn. In de vacature in het bestuur, ontstaan door het overlijden van den heer J. de Dreu, werd benoemd met 22 stemmen de heer Hugo Mol te Oudelande. De periodiek aftredenden de hh. E. v. d. Bosch (voorz.), A. M. P. Kakebeeke (secr.), C. Koert en v. Nieu- wenhuijzen werden met 31 stemmen (1 blanco) herkozen. Het tijdelijk voorschot van f 125 aan de «Hagelverzekering;» werd zonder discussie met ulgemeene stemmen verleend. De mededeelingen omtrent proefvelden (zie boven) werden voor kennisgeving aan genomen. Voorgelezen werd een brief van I de aid. N. Beveland om adhaesie aan het 1 adres de Kanter tot wijziging der jachtwet. Met 19 tegen 13 stemmen bestuit de afd. Heinkenszand adhaesie te betuigen. De voorzitter wijst er op dat blijkens bet verslag in de Midd. Crt. de afdeeling Walcheren zich verzet tegen de bijdrage van f 1000 voor het gebruik in Schouwen van den hengst Joas van dhr. Roy te Parijs. De circulaire van 16 Sept. '90 werd nogmaals door hem voorgelezen, en daaruit bleek dat genoemde hengst aan alle eisehen voldoet. De afd. Walcheren schijnt van meening dat door de {primeering van een hengst van een buitenlander de belangen der Zeeuwsehe paardenhouders zouden ge schaad wordeo. Dit is echter geenszins het" geval De bijdrage van f 1000 strekt over 2 jaar en is verbonden aan de voor waarde tot dekking van het beperkte getal van 60 paarden tegen den prijs van f10. Als nu die hengst eigendom is van een landbouwer dan moet een vereeniging duizen den uitspelen om zulk een hengst te koopen. Voor de meielandbouwers bfijft het precies hetzelfde, daar immers de eigenaar, na aan de voorwaarden voldaan te hebben, na 2 jaar hem eenvoudig kan verkoopen. Daarbij komt dat voor dezen hengst dhr. Roy uit Amerika zeer hooge sommen zijn ge boden. Ondanks dat heeft hg de prioriteit aan ons gegeven, wijl hij het paardenras hier kent en bij gebruik van zijn hengst voorziet in de gelegenheid te zullen zijn, afstammelingen van hem hier te koopen. En dat men in Schouwen met Joas zeer ingenomen is blijkt wel uit het feit dat het aantal aanvragen tot dekking a f 10 ver over de 60 bedraagt, zoodat thans geen aanvragen meer kunnen ingebracht worden ilan om dekking a f20. Na deze meededeeling besloot de vergadering den afgevaardigden de vrge hand te laten en hen naar omstandigheden te doen stemmen in deze quaestie. Na de uitreiking der medailles en de verloting werd nog medegedeeld dat de rekening van het te Goes gehouden Congres is goedgekeurd in ontvang op f4284,975: in uitgaaf op f 5166,07'te kort f 881,10 wat door de provincie is gedekt. Hierop werd de verg. gesloten. 25 Maart 1891. Door den minister van corlog is thans bepaald, hoeveel miliciens der lichting 1890 tot het blijvend gedeelte zullen behooren. Van bet garnizoen Middelburg zullen dientenge volge pl. m. 80 miliciens ultimo April met groot verlof vertrekken, terwijl tegen het einde van Juli a. s. nog een gedeelte van de blijvende naar hunne haardsteden zullen worden gezonden. M. C Het aandeel der gemeenten in de lich ting voor de nationale militie van het jaar 1891 is door Ged. Staten vastgesteld als volgt: Aagtekerke, Meliskerke en St. Laurens 2, Aardenburg 5, Arnemuiden 4, Axel 11, Baarland 3. Biervliet 5, Biggekerke 3, Borsele 4, Boschkapelle 4, Breskens 5, Brouwersha ven 4, Bruinisse 7, Burgh en Noord welle 2, Cadzand 3, Glinge 7,Colijnsplaat7,Cortgene en Cats 3, Domburg 2, Dreischor 3, Driewegen 1, Duivendijke 3, Eede 3, Eikerzee 3, Ellemeet 2, Ellewoutsdijkl,Goes 22,Graauw4, 's-Gra. venpolder 3, Groede 6, Grypskerke 1, Haam stede 4, 's-Heor Abtskerke 1. 's-Heer Arends- kerse 9, 's-Heerenhoek 3, Heinkenszand 5, Hengstdijk 2, Hoedekenskerke 3, Hoek 4, Hontenisse 14, Hoofdplaat 3, Hulst 7,Kapelle 5, Kattendijke 3, Kerkwerve 2, Kloetinge3, Koewacht 8, Koudekerke 5, Krabbendijke 5, Kruiningen 8, Middelburg 35, Nieuwerkerk 4, Nieuw- en St. Joosland 3, Nieuwvliet 4, Nisse 1, Noordgouwe 4, Oostburg 5, Oos terland 4. Oostkapelle2,Oost-en West-Sou burg 5, Ossenisse 3, Oudelande 2, Oud Vos meer 4, Ouwerkerk 2, Overslag 2, Ovezand 2, Philippine 3, Poortvliet 5, Renesse 3, Retrachement en St. Kruis 2, Riiland-Bath 3[ Ritthein 1, Sas van Gent 2, Scherpenisse 7, Schoondijke 5, Schore 2, Serooskerke, (Schouwen) 1, Serooskerke (Walcheren) 3- St. Annaland 4, Sf. Jansteen 9, St. Maar tensdijk 6, St. Philipsland 4, Sluis 4, Stave- nisse 4, Stoppeldijk 7, Terneuzen 12, Tholen 9, Veere 3, Vlissingen 23, Vrouwepolder 4, Waarde 1, Waterlandkerkje 1, Wemel- dinge 4, Weatdorpe 3, Westkapelle8,Wisse- kerke 8, Wolfaartsdjjk 5, Yerseke 9, IJzen- d(jke 6. Zaamslag 7, Zierikzee 20, Zonnemaire 3, Zoutelande 1, Zuiddorpe 3 en Zuidzande 4. Het totaal bedraagt 518. Bij kon. besL is benoemd tot directeur Van het post- en telegraafkantoor te Zeven bergen F. Allen thans id. te Bruinisse. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Bruinisse ds. IJ. I. Bootstra te Zegwaart en Zoetermeer. Bedankt voor Zuidzande door ds. J. A. T. Sperna Weiland te Dongen Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Ierseke ds. C. S. Boss te Vrijhoeve Capelle. Naar de Oranjevaan verneemt, heeft de zendeling Wilhelm vergunning gekregen ook in de residentie Soerakarta het Evangelie te prediken en de Sacramenten te bedienen. Weer een bewjjs dat minister Mackay, waar het geldt de wegneming van de hinder palen voor de Zending, de voetstappen drukt van zjjn voorganger, minister Keu- cbenius. Bevorderd te Leiden tot doctor in de rechtswetenschap de heer C. de Witt Hamer, geb. te Goes, met academisch proefschrift, get. De verplegingskosten van behoeftige krankzinnigen. Benoemd tot onderwijzer aan de open bare school te Axel de heer C. Dijkwel van Strgen, De minister van binnenlandsche zaken gelet op de artikelen 11 en 12 der wet op het hooger onderwijs, noodigt hen die zich in 1891 aan een der bjj genoemde wetsartikelen vermelde examens wenschen te onderwerpen, uit, daarvan voor 1 April e. k. te doen blgken aan den inspecteur der gymnasia te s Gravenhage, met opgave van hunne woonplaats en van de faculteit waarvoor zg het getuigschrift verlangen, en met Vermelding of zij leerlingen zjjn der zesde klasse van een gymnasium, en of zij aan het eindexamen van éen der gymnasia, dan wel aan het examen voor eene staats commissie wenschen deel te nemen. Wissenkerke. Naar wij vernemen hoopt ds. J. F. de Later tweeden Paaschdag voormiddag afscheid te nemen van zyne gemeente. Arrondiss. rechtbank te Middelburg. Dinsdag zjjn o. a. veroordeeld wegens diefstalA. d. S., 13 j., Colijnsplaat, tot 3 m., en P. J. d. R., 14 j., A. S., 12 j., en J. C. M., arbeiders, Terneuzen, de le tot 6 d. en de 2e en 3e ieder tot 3 d. gev, stral, en A. J. d. S., 18 j., zonder beroep, Terneuzen, tot f5 b. s. 3d. h.en dulden van ontuchtige handelingen J. d. H., 19 j. en A. B., 22 j., arbeiders, Schoondijke en A. d. V., 16 j., Vlissingen,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 1