TELS, 2311232. IZAAD. 1391. No. 72. pettenKleedjes, opers, Zeildoek, Zeemleer en Borstelwerk, KNSEN, Goes. 'SMERK Wzn., aad, Klaver-,Gras aden, Zaaiwikken ïz enz., er sterkende drank darmen, Zwak st ellenden. Aan- r alle* geneeskun- aam. Noord-Hollandsch KVEE, GE KALVEREN, „TELEGRAAF." Donderdag 19 Maart. Vijfde Jaargang. VERSCHIJ AT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'ÜUIJ, te Middelburg. Het boek van generaal Booth. Strijd en Zegepraal. v SOORTEN dkoop bij Middelburg. C33. 10 cent per ons. Deli- eschuit, fijn Beschuit, Bolletjes 10 cent per ronde 1h cents Beschuit epermunt 8 cent, Flikjes 10 cent, alles per ons. kilo 50 cent per halve :scourant. zuiver FriescL n Zaadhandel. HetFriesch 6 ets. de kop. Pottenmarkt, Middelburg. OUT smede deugdelijke afhomst, n prijs steeds te bekomen met franco brieven on- EMSTER aao den Boek- GER te Purmerend. IDDELB.-ROTTERD AM. Maart. lissingen 7,15, v. Middelb. •dam 9, Zaterdag 21, Maandag 23, "lissingen 7,30 v. Middelb. am 9, MBOOTDIENST delburg en Zierikzee. ierikzee Spoorweg Goes. Maart. Van Zierikzee Dinsd. 17'smorg. 7, Woen.18 7,30 l)ond. 19 6,~- Virjd. 20 6.30 Vrijd. 20'smidd. 3,— 8,Zat. 21 12,— 8.—Zond. 22 3,30 8.-- Maan. 23 3,30 7.30 Dinsd. 24 3.30 Maart. van Antwerpen 7,30;Dinsd. 17'smorg. 2. rg 3- 3- 3,— 1,— 7,30 3- 4 - Dond. 19 Zond. 22 Dinsd. 24 ZEEUW. elk en MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prys per drie maanden franco p. p. ƒ0.95. Enkele nummersƒ0.021. UITGAVE VAN en PRIJS DER ADVERTEXT1EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent. iedere regel meer 10 cent. Zij die zich met 1 April a. s. op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien tijd verschijnende nommers GRATIS. Toen de lieden van 't H eilsleger te Londen kort geleden op een killen avond uitgingen, vonden zy dien enkelen avond, alleen op de bruggen van de Theems, honderd vier en zestig ongelukkigen, rillend van kou, die daar neer zaten op de steenen banken, geen dak en geen brood hebbende. Dit is pas gebeurd, in de hoofdstad van het rijke en roemrijke Engeland. Zulke feiten verklaren, hoe generaal Booth er toe kwam zyn boek te schrij ven en ook waarom hij het betitelde «In het duisterste vari Engeland, en hoe er uit te komen.» 't Was weerslag op Stanley's«In het duis terste Afrika», en de titel zegt u, het hemd is nader dan de rok. Doe wat voor Afrika, maar vergeet niet de ellende vlak bij, rondom u. Mijn leger staat gereed help mij en het trekt uit. Het is een merkwaardig boek. Wie in een oogopslag wil weten wat het inhoudt, dien komt een gekleurde plaat tegemoet, ten overvloede met een verklaring er bij. Het heet «Leger des Heils. Maatschappelijke veld tocht.» «Deze kaart wil een overzicht-geven van het in het boek uiteengezette plan en de uitkomsten, die men met de tenuitvoerleg ging kan verkrijgen.» De omlijsting draagt, op twee zuilen, ge tallen aan officieele statistieken ontleend. Zij geven een overzicht van de groote ellende in het Vereenigd Koninkrijk2297 zelf 3. 5,- 6,30 19FEUILLETON. Schetsen uit denFransch Uuitschen oorlog.) DE INDRUK. Welk een indruk de tyding van de gewichtige beslissing bij Sedan op de be langhebbenden had Om dit te weten, vergezelle men ons naar Berlijn. Laat ons beginnen met u te zeggen dat deze 3de September door gansch Uuitsch- land als de meest gezegende dag werd be schouwd. De scholen gaven vaeantie, en de jeugd dartelde door de straien. De lucht weergalmde van de juich- en jubel kreten. Zoo groot was de geestdrift dat op vele plaatsen mannen, die malkander geheel vreemd waren, elkaar de hand schud den of aan het hart drukten. Het telegram des Keizers werd door duizenden monden van grooten en kleinen gelezen en herhaald. Het luidde «Voor Sedan den 2 September 1VS uur namiddags. De capitulatie, waardoor het geheele leger in Sedan krijgsgevangen is, is zoo even met generaal Wimpfterj gesloten, die in plaats van den gewonden maar schalk Mac Mahon het bevel voerde. De keizer heeft zich slechts aan my overge geven, daar hij het commando niet bezat en alles aan het regentschap te Parys over laat. Zijn verblijf zal ik bepalen nadat ik hem gesproken heb bij een samenkomst die dadelijk zal plaats hebben. Welk een wending onder Gods leiding «WILHELM». Ja, welk een wending I Duizenden beseften dit en verheerlijkten God voor deze genadige redding. O, indien eens het omgekeerde het geval ware geweestZoo Napoleon in al deze gevechten eens overwinnaar geweest ware en het Fransche leger ze gevierend Pruisen waren binnengetrokken de naam der Bonapartes was hun borg geweest, dat Pruisen andermaal een tijdperk van vernedering en vertreding, van be- moorden, 2157 personenvan uitputting overleden, in éen enkel ,aar10,700 kin deren, gestorven uit gebrek aan voedsel of door slechte behandeling; 993.000 armen van alle gezindten19C,000 verpleegden in het werkhuis; 155,000 veroordeelden. In liet midden der plaat ziet men de drie millioen ongelukkigen, die in de golven van den maatschappelijken oceaan omkomen, te vergeefs trachtend zich er uit te redden. Slechts enkelen bereiken de rots der bijzon dere liefdadigheid. Maar de vuurtoren van het Leger des Heils licht aan den gezichts einder. Zijn reddingsbooten zijn aan het werk Zijn officieren, mannen en vrouwen, staan in aaneengesloten gelederen op liet strand om hulp te verleenen, en de geredden te j verzorgen. Links wordt een eerste groep ongelukkigen naar de toevluchtsoorden en werkplaatsen der landbouwkolonie gezonden. Men geeft hun werk, en houdt aanteeke- ning van hnn karakter en eigenaardigheden. Verder mauktj een tweede groep, na in de kolonie ondervinding le hebbenj opgedaan, zich gereed de zee over te steken. Stooui- booten met landverhuizers begeven zich naar da Britsche bezittingen, (let wel Britsche, geen land onder vreemde vlag men blijft wat men is) e.i brengen daarheen hen, die overbe volking in de steden veroorzaken. Een bakker rechts, en een vriendelijke waschvrouw links toonen het te bereiken doel aan en den weg, die gevolgd zal worden. Door ver standig gebruik van door de liefidadigheid verschafte fondsen: «werk voor allen, brood voor allen, hoop voor allen.» Wat dit boek heeft uitgewerkt, hoeveel meewerking Booth vindt, hoe de gaven toestroomen weet men. Zoodra het werk verscheen maakte het ontzaglijken opgang. leadiging en uitzuiging zou zijn ingegaan. Een tweede telegram van den Koning aan de Koningin meldde haar dat hij aan Napoleon het kasteel Wilhelmshóhe had aangewezen. In de zalen van datzelfde kasteel had de oom des gevangenen, Jeröme Bonaparte, nu zestig jaren geleden, door onverstandige drinkgelagen het Buitsche volk zeven jaren lang gehoond en geplunderd. Wonderlijk zyn de wegen des Heeren ook in zijne wraak, lion beter verblyf dan dit aan den bloedverwant worden aangewezen, niet alleen om hem aan de zijne, m tar ook aan de zonden eu de vernedering van zijn geslacht te herinneren Van de ootmoedige gestalte desKonings te midden van zijn roem gaf ook het 3de telegram aan zijn echtgenoote blijk. Het begint met de schoone woorden «Gij kent nu door mijne drie telegram men den geheelen omvang der groote ge beurtenis, die hier heeft plaats gehad. Het is als een droom, zelfs als men haar zich van uur tot uur ziet ontwikkelen 1 Wanneer ik bedenk dat ik na een groo ten gelukkigen oorlog gedurende mijne regeering niets roemryas meer verwachten kon, en ik thans zie hoe dit groote geschied kundige feit gevolgd is, dan buig ik mij voor God die alleen my, mijn leger en mijne bondgenooten uitgekozen heeft om het ge beurde te volbrengenen ons tot werk tuigen van Zijnen wil te bestemde. Slechts in dezen zin kan ik het volbrachte werk opvatten om in ootmoedigheid Gods leiding en zijne genade te prijzen.» Te Beriyn werden reeds in den vroegen morgen door de plakkaten de glorierijke overwinningsberichten verkondigd. Toen werd het levendig in de stad, in het ko ningspaleis, in de voorsteden. Een woud van vlaggen en vaandels verhief zich op de daken en wapperde uit de vensters. Onder de Linden, waar het paleis staat, zag zwart van menschen, die de Koningin Augusta toejuichten en haar het hoera hun- j ner geestdrift brachten. Het verwierf de officiëele goedkeuring van koningin Victoria en van een groot aantal hooggeplaatste personen, en heeft reeds vele uitgaven beleefd. De gelden voor het plan strooaien voortdurend toe. Weldra zal de generaal de f 1,200,000 bij elkander hebben, om zijn plan uit te voeren. Hij is al vast, gelijk men weet, begonnen. Misschien is het boek niet genoeg uitge werkt. Maar het is eenvoudig, makkelijk te begrijpen, en juist daaraan heeft de generaal een groot deel van zijn slagen te danken. Door inschrijvingsbureaux, werk plaatsen, boerderijen, landverbuizingsagent- schappen, enz. hoopt Booth alle bedelaars en hen die geen werk kunnen bekomen, onder dak te brengen, aan het werk te zetten en zooveel mogelijk te beschaven. Zijn grootste fout is wellicht dat hij dit alles op te uitgebreide schaal wil doen. Beter misschien ware het b. v., als liy zich voorloopig slechts onverzorgde kinderen aantrok. Doch, de beste stuurlui staar, aan wal. De gedachte is goed, groot gelijk de nood. Of zij verwezenlijkt kan worden, moet nu blijken. Er is eenheid in het boek dat het plan beschrijft. Trouwens men weet, dat de heer Stead, hoofdredacteur van de Pall Mall Gazette, zijn medewerking heeft verleend en deze kan scvrijven. Doch het plan schijnt alleen van Booth uitgegaan, die op zijn beurt het werken op groote schaal verstaat. Denk over dit boek en over 't Heilsleger als ge wilt. Beide zijn en dat is in elk geval zeer veel sprekende en voorbeeldige getuigenissen tegen het laisser aller, de Kains-theorie. Ze zeggen u wat Da Costa zoo vaak uitsprak <s.Doe wat Die Wacht am Rhein en het Prui senlied weerklonken door de stralen. Te midden van de menschenmeaigte tegenover het paleis des Konings verhief zich uit zyn traliehek het metalen ruiter standbeeld van den Pruisischen legervorst, van den ouden Frits, en sloeg de blikken naar het Koningsslot, juist alsof hij de Victoria op de Brandenburgerpoort in een nieuwen triomftocht vooruitreed. Duizenden kinderen trokken in optocht met vlaggen in de hand door de straten, en hielden hall voor dit standbeeld. Eenige rappe jongens klommen er bij op, met het doel om «ouden Frits» te kronen. Een hunner vloog on verwacht over het traliehek heen, en «Ie anderen hem na. Alsof een vijandelijke schans veroverd moest worden, zoo klom de eerste langs de uitstekken van het ge- denkteeken naar boven, over de beroemde generaals en staatkundigen heen, tegen het ros van den heldenvorst op, zette zich achter hem op den zadel, hief een verschen lau- wei krans hoog in de lucht en vlocht dien als een boodschap van Sedan om het hoof i van het vorstenbeeld. Die knaap was een kleinzoon van een der dapperen uit het leger van den grooten Frits, den held uit den zevenjarigen oorlog, wiens overwinningen van Torgau en Rossbach thans bij Sedan hun wedergade gevonden handen. Een onbeschrijfelijk gejuich daverde om hel monument. Ieder begreep dat deze lauwerkrans om het hootd van het stand beeld, voor koning Wilhelm bestemd was, en men ir, den gestorven koning slechts den levenden koning wenschte te kronen. Daar verschijnt de koningin op het balkon. Zij heeft het stoute zinrijke bedrijt der jongens gezien, die op het monument ge zeten of juister gezegd gehangen, haar een leve koning Wilhelm! leve de koningin! toewuifden, Doch plotseling verstomden de juichkreten. Daar naderde een bode van het paleis eu sprak eenige woorden. De knaap die het beeld van den «ouden Frits» op zoo gepaste wijze versierd had, moest bij de koningin 18 Maart 1891. lerseke. Verg dering van den Gemeente raad, Maandagavond 6 uur. Tegenwoordig 6 leden, voorzitter de heer Sinke. De notulen der vorige verg. worden zonder aanmerkingen gearresteerd. Vele St, en Prov. bin. worden voor kennisgeving aangen. De voorz. deelt mede, dat de verhuring van het terrein aan de ha ven voor de oestercultujir 1217 heeft opgeleverd. Ingekomen le goedk. van Ged. St. van het raadsbesl. tot onderhand- schen verkoop van gemeente grond aan J. Wagenaar. 2e kennisgeving van denarrond- schoolopz. dat het personeel aan school 1 tegen 1 Jan 1892 vermeerderd moet worden met een onderwijzer met hoofdonderw. acte 3e kennisgeving dat het telegraafkantoor opgebracht heeft f4639,20 zijnde meer dan de gemeentelijke waarborgsom. 4de ken nisgeving dat de ryksbydrage in de kosten van het lag. onderw. voor 1891 bij voorschot bedraagt f 2400. De voorz. herinnerde aan het vernieuwingsplan der Damstraat en den vroeger uitgedrukten wensch om die straat breeder te maken dan 3,30 M. deelt mede dat bij onderzoek de mogelijkheid en nood zakelijkheid gebleken is om die breedte op 3,50 M. te brengen. Een nieuwe raming der kosten heelt nu het cijfer f 8536.30 opgeleverd. Zonder discussie wordt met algemeene stemmen definitief besloten aan de Prov. St. een renteloos voorschot tot het benooiligde bedrag te vragen, af te lossen in 20 gelijke jaarlijk?che termijnen. Eveneens wordt met algemeene stemmen besloten aan H. M. de Koningin te vragen om verlenging voor den tijd van 3 jaren van het in 1888 verkregen verlof om het aantal vergunningen voor den kleinhande komen. Binnengelaten, werd hij door haar ont haald op een kopje chocolade. Het kopje, waarop de beeltenis van koning Wilhelm geschilderd was, werd hem met nog twee gouden Frederiks als een aandenken mede gegeven. Nog andere feestelijkheden en eene se renade aan de koningin besloten den dag. Doch ook in andere steden liet men zich niet onbetuigd. Zoo te Hamburg als te Dresdente Koningsbergen als te Munchen, te Bremen als te Stuttgart, overal werd feestgevierd en gedankt. Hoe geheel anders was de indruk, dien de tydingen van Sedan op de harten van de Fransche bevolking maakten. Vestigen wij den blik op Parys. Palikao had aanhoudend de Paryzenaars in onwetendheid gelaten omtrent den toe stand des legers. Een groote fout. Want zoodra nu de slag van Sedan bekend werd, moest deze tyding als een verpletterende donderslag weerklinkenterwijl bij getrouwe dagelyksche mededeeling de bevolking lang zamerhand op het bericht der nederlaag zou zijn voorbereid. Dj regeering echter besloot ten spoedigste maatregelen te nemen tot verdediging der hoofdstad. In een bekendmaking werd aan de be volking de nederlaag van Sedan medegedeeld. De waarheid werd r.og wel een weinigje omzwachteld, maar ontkend werd het dan toch niet, dat de Franschen den slag bij Sedm schandelijk verloren hadden. Het verbitterde volk weet de oorzaak dezer nederlagen van den keizer en de zijnen, en eischte met onstuimigen hartstocht de afzetting des eersten en de uitroeping der republiek. Enkele mannen werden ver'ieerlykt. Leve Trochu leve Gambetta I leve de republiekleve Frankrijk weerklonk het door de straten. Straks werd de eisch tot afzetting des keizers ook in de Kamer van Afgevaardigden herhaald. Wordt vervolgd.) ï- ïr •g i-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 1