INGEZONDEN STUKKEN. Overziclif van Verkoopingen. een pachter, die des nachts zich kleedde, zyn paard zadelde en naar de markt reed, zonder wakker te worden. Dr. Blacklock, was bij zekere gelegenheid vroeg te bed gegaan. Na eenigen tijd verscheen hy weder in de Kamer, waar zijn gezin bijeen was, sprak met hen en zong ten slotte nog een lied, zonderdat men bespeurde dat hy sliep. Den volgenden dag, herin nerde hy zich niets van hetgeen hy had gedaan. Een feit is het, dat soldaten op marsch vaak slapende hun weg vervolgen. Goes, Heden Maandag werd het lijk van den HoogEdGestr. heer Soutendam, in leven majoor der dienstdoende schutterij, met de militaire honneurs ter aaide besteld. De lijkwagen werd voorafgegaan door het mu ziekcorps Euphonia dat een treurmarsch speelde (Matche funèbre van Beethoven, gearrangeerd door Krein.) Op het lijkkleed waren de ridderordes en eereteekenen van den overledene en andere teekenen zijner waardigheid (degen en sch.iko) vastgehecht. Voor den lijkwagen marchaerde een peloton gewapende schutterij onder commando van den len luitenant Sligter. In de volgkoetsen hadden met de familie de oud-ofïicieren der schutterij de hh. v. d. Bilt la Motthe, Fransen v. d. Putte, Pilaar, v. d. Meulen en Roskesen de drie over gebleven oud strijders v. Ettinger, Kopmels en Maartense plaats genomen. Daar achter volgde een peloton ongewapende schutterij onder commando van den sergeant majoor Ortelee. Aan het kerkhof gekomen werd de kist naar de groeve gedragen door 12 mannen uitde schutterij, n.l. 4 onderofficieren, 4 kor poraals, en 4 manschappen. De burge meester en enkele raadsleden waren bij de groeve tegenwoordig. De heer W. F. K. Lenshoek lid van den gemeenteraad te 's Heer Arendskerke, bedankte namens de familie officieren, oud officieren en minderen der schutterij en den auditeur militair dhr. W. van Dijk, voorts den burgemeester, raadsleden en de honderden aanwezigen voor de laatste eer den overledene bewezen. Goei. De tabaksdoos door wijlen majoor Soutendam aan de gemeente afgestaan, was afkomstig uit den boedel van wijlen J. C. de Beste. In die familie bevindt zich nog een dergelijke koperen tabaksdoos. Aan den eenen kant het beeld van pr:ns Wil lem V van Oranje en aan den anderen kant dat van zijn gemalin prinses Wilhelmina van Pruissen midden in een Oranjeboom, waaraan aan weerszijden de letters C. R. Aan de onderzijde het volgende gedicht dat wij letterlijk overnemen Oranje door Gods kragt Geeft Eendragt (Vred' en Macht Soo lang als Zon en Maan Sal aan den (Hemel schijnen Nooit de Oranje Coleur Verwelken of (verdwijnen, Soolang Jehova Godt Gedenkt aan Zijn (Verbond En Zijnen Boog vertoond Aan dit Bene- (den rond; Soolang er schepsels zijn, Die haaren Maker (Looven Soo lang de weereld Staat Blyft Nog Oran- (je booven Door Godes Kragt En Prinsische Macht Is de Oranjestam in Fleur gebracht. ANO 1781 10 October. Heinkenszaud Viijdagnamildag werden de buren van een alleen wonend oud man opgeschrikt doordat door alle reten en pan nen de rook uitsteeg van het huisje door hem bewoond terwijl hij het had verlaten. De smid met verschillende sleutels ontboden slaagde er in de deur te openen en den brand, aan een leuningstoel begonnen, te blusschen. Uit Warschau wordt gemeld, dat de Weichsel sterk gewassen is en verscheidene gedeelten van de stad heeft overstroomd. Onder de inwoners heerscht groote nood. Een ontzettende brand heeft te Hanoi, in China, gewoed en er 208 huizen en 4 pagoden (Chineesche tempels) in de asch gelegd. Opnieuw heeft op een der spoorweg- lijnen in Spanje een moordaanslag plaats gehad, ditmaal echter gelukkig zonder gevolg. Het gebeurde op de lijn Saragossa, by den ingang van een tunnel. Rustig zat de inspecteur generaal der telegraphie in Spanje voor een der raampjes, toen plotseling een individu, gewapend met een mes, in het rijtuig verscheen, waartoe hij waarschijnlijk langs het dak toegang had weten te verkrijgen. De man wierp zich op den hoofdambtenaar, die echter den bandiet te vlug en te sterk was. Binnen enkele oogenbikken toch voelde deze zich ontwapend, opgenomen en uit het portier geworpen. Zeker een radicale wijze om zich van moordenaars te ontslaan De reddingsboot van Lydd (Engelsch graafschap Kent) is in den hevigen storm die daar op de kust woedde omgeslagen bij een poging om een in nood verkeerend schip te helpen. Zeven mannen verdronken bij het ongeluk. Te Berlyu waren in den laatsten tijd inbraken, diefstallen en roofaanvallen aan de orde van den nacht. Thans echter is het de politie gelukt drie dievenbenden in handen te krijgen. Het zijn goed ge organiseerde benden die boekhouden, balan sen opmaken, enz. De aanvoerder van de eerste was secretaris en boekhouder van de drie benden. De tweede bende zal terechtstaan wegens niet minder dan 70 diefstallen. De derde bende bestaat uit jonge boeven. De politie gelooft nog lang niet alle boeven in handen te hebben. Bij het uitgaan van de kerk te Chithcroe (Engeland) werd Zondagmorgen zekere mevrouw Jackson geschaakt door haar eigen mar:. De heer Jackson en mej. Hall, een jonge dame met een vermogen van 3 ton, waren in 1887 iri het geheim gehuwd, maar de bruidegom vei liet ziju bruid nog op den trouwdagen ging naar Australië. Mevrouw Jackson ging weder bij haar ouders inwonen en toen in 1889 haar man terugkwam weigerde zij zich als zijn vrouw te beschouwen, ook nadat hy haar een proces aandeed en door de rechtbank in het gelijk werd gesteld. Jackson besloot nu tol geweld over te gaan. Met eenige vrienden ging hy naar Chitheroe, en toen zyn vrouw daar met baar zuster uit de kerk kwam, pakte hy haar op, zette haar, ondanks haar verzet en dat harer zuster, in een gereedstaand rijtuig en reed met de geschaakte dame heen vóór de verbaasde omstanders begrepen hadden wat er gebeurde. Hy reed naar een huis bij Blackburn en verschanst® er zich om tegen vervolgers veilig te zyn. Hij werd daar Zondag en Maandag belegerd door de bloedverwanten zijner vrouw, die met ge weld het huis poogden binnen te dringen, wat de politie hun echter belette. Entoen hy Dinsdag de vesting overgaf, was hy toch overwinnaar. De vrouw was in dien tyd tot andere gedachten gekomen en verklaarde nu vrijwillig bij haar man te zallen blijven. Dr. Windthorst, de leider van het Centrum, (Katholieke partij) in den Duitschen Rijksdag is Zaterdag na een Ijjden van enkele weken op 80 jarigen leeftijd aan longontsteking overleden. Zyn laatste oogenblikken waren zeer treffend. Hij ijlde veel. Hy wilde herhaaldelijk spreken, doch kon slechts onsamenhangende woorden fluisterend uitbrengen. Plotseling nadat hij eenigen tyd roerloos had gelegen, ver helderden zijne gelaatstrekken. Met luide, scherpe stem, die doordrong tot op tamelyk grooten afstand zyner stervenssponde, begon hy een redevoering te houden. Hij meende in den Rijksdag te zijn en sprak ten gunste van de afschaffing der wet tegen de jezuiten. Toen hy zyn rede geëindigd had, viel hy in slaap om niet meer te ontwaken. Dr. Windthorst was een sieraad zyner party en by alle partyen bemind. Een hartelyk woord werd in den Ryksdag aan zyne nagedachtenis gewjjd. Kort voordat hy overleed, riep Windthorst luideLeve de keizer en de keizerin Bij de ontvangst van de deputatie uit den Elzas, verklaarde de Duitsche keizer Zaterdag het te betreuren dat hij de wenschen der bevolking nu nog niet kon inwilligen doch hoopie dat dit spoedig ge beuren zou, namelijk door verlichting van de bepalingen betr. het grensverkeer. Pion pion. de dinger naar den keizers troon sinds den dood van Napoleon III, is te Rome overleden. Hij heet eigenlijk prins Jeróme Bonaparte en was gehuwd met prinses Clotilde van Italië, zuster van koning Humbert. Hy zelf was een beslist ongeloovige, zyne vrouw daarentegen eene innig vrome katholieke. Sinds jaren leefde- zij van elkaar gescheiden, doch zyn ziekbed bracht hen weer bijeenen ook zyn zoon Victor, met wien hij eveneens in onmin leefde werd door de moederlijke bemoeiing tot hem gebracht en met hem verzoend. Zelfs is hij volgens sommigen in den schoot der Kerk teruggekeerden ontving hy de sacramenten. JJe medewerker in de Nieuwe Rott. Crt. schrijft: «Het stond in het boek van het noodlot geschreven dat hij tot zijn dood een bron van moeilijkheden voor al zyne nabestaanden zou zijn. In het boek van l et «noo,f(of.» Een bijziend heer kwam onlangs thuis en vond bij zijn binnenkomen een bouquet op een stoel liggen. Om de bloemen frisch te houden, plaatste hij ze onmiddellijk in een vaas met water. Toen zijn vrouw een oogenblik later den bouquet zag, viel zij van schrik in zwijm. De teedere echtgenoot had haar hoed, dien zjj pas van de modemaakster thuis had gekregen, voor een bouquet aangezien en ip het water gezet. Volgens het orgaan van het «Heils leger» zal de heer Booth, hoofd van het leger, eerlang weder naar Nederland komen. Op een fabriek te Neuss is een oppassend werkman van 50 jaar, die 23 jaar in de gevangenis heeft doorgebracht. Hij werd namelyk in 1868 tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld wegens moord op zijne bruid uit wraakzucht gepleegd. Hy paste echter zoo goed op, en zond zelfs van zijne opgespaarde penningen verscheidene malen aan zyne moeder. Dezer dagen dien den de ouders zeiven zijner vermoorde bruid een verzoekschrift by den Keizer om gratie voor hem in, hetwelk werd toegestaan. Thans is hy als een voorbeeldig man in de maatschappy teruggekeerd. Het Fransche station Cho-Bo, in Tonkin, is door zeeroovers geteisterd. Vyfhonderd hunner vielen or binnen en onthoofdden den resi :ent Bongery, om vervolgens de andere Europeanen te ver jagen en de huizen in brand te steken. Fransche troepen achtervolgden later de bandieten, maar of zij hen hebben ingehaald is nog niet bekend. Mijnheer de Redacteur! Mag ik, naar aanleiding van een artikel «Kermis op Zondag te Middelburg» in de Middelburgsche Courant van heden, voor het volgende plaats in «de Zeeuw» verzoeken. Het laat my vry koud, wanneer de Middelburgsche in het slot van haar artikel u.y in mijne kwaliteit tegenover uwe courant er als met de haren gelieft by te sleepen. Een onbevooroordeelde kan niet anders uit dat slot opmaken, dan dat het haar minder aangenaam is, dat u weer een verslaggever hebtzelfs hy die tijd en lust heeft om dieper in den zin harer slot tirade door te dringen, zal ongetwijfeld wel tot conclusiën van nog wijdere strekking komen. Der Middelburgsche sla echter geen vrees om het hartwanneer zy rustig blijft, kan zij gerust ziju. Het is waar, in myn verslag heb ik niets vermeld, noch over de vraag van den heer van Dunné omtrent kermis op Zondag, noch over het antwoord daarop door den voorzitter gegeven. Ik deed dit niet, omdat ik het niet interessant genoeg vond voor uwe lezers, zooals de Middelburgsche er in hetzelfde verslag over dacht omtrent den eedmaar errare humanum est on willekeurig heb ik het over het hoofd gezien en ik hoop, dat uwe lezers, bij al de moeite die ik my geef om een getrouw verslag te geven, het mij wel zullen kunnen ver geven. Want, had ik van de kwestieus® vraag en het daarop verstrekt antwoord melding gemaakt, mjjn verslag daaromtrent zou der waarheid meer nabij gekomen zijn, dan hetgeen er over in het oorspronkelijk ver slag der Middelburgsche te lezen staat. Wel beaamt zij, dat haar verslag ook niet volledig was en tracht daarvoor een excuus te vinden in de omstandigheid, dat de leden zich opmaakten om huiswaarts te keeren en daardoor de verslaggever niet juist ver staan had. Ik kan u echter de verzekering geven, dat, én bij vraag, én bij antwoord, niet het minste rumoer heerschtealleen verliet het raadslid van Hoek de zaal, na, staande in de onmiddellijke nabijheid van den uitgang, nog over het amendement de Stoppelaar meegestemd te hebben. Bovendien tracht zij nu haar nemen wij aan onwillekeurige minder juiste weergeving van het gesprokene te ver goelijken met de bewering, dat, hetgeen zij ter neer schreef, overigens vrij wel overeenkomt met het antwoord, dat het officieel verslag der raadszitting den voor zitter inden mond geeft, n.l.: «Ja,althans in beperkten zin, evenals tot nu toe:» De Middelburgsche vergist zich echter, wanneer zij hierin vergoelijking denkt te vinden, want niet de woorden van het officiéél verslag heeft de voorzitter bij zijn antwoord gebezigd, maar hij heeft gezegd: «Ja, voor «zoover de Zondagswet het toelaat, dat is «na kerktijd.» En nu, M. de R. aan u ter beoordeeling, of uwe zoogenaamde philippica wel zoo heftig zou geweest zyn, wanneer het juiste antwoord des voorzitters u was medegedeeld En wat de beschuldiging der Middel burgsche aangaat, dat u de vraag en het antwoord bovengenoemd in verband met de aanstaande verkiezingen wilt exploiteeren, daaromtrent zult u denken als ik: Une accusation sans preuves est une caiomnie. (Eene beschuldiging zonder bewijzen is een lastering.) UW VERSLAGGEVER. Middelburg, 14 Maart 1891. Wy zijn ons geen heftigheid in onze philippica bewustdoch onze opmerkingen zouden achterwege gebleven zijn, indien het door onzen verslaggever geciteerde antwoord van den burgemeester ons ware bekend geweest. Wij spreken nu nog alleen den wensch uit dat de burge meester termen moge kunnen vinden alle openbare kermisvermakelijkheden op Zondag te weigeren, waartoe artikel 4 der Zondags wet hem het recht geeft; zoo althans de plaatselijke politie-verordening het hem niet verbiedt. Wij maken van deze gelegenheid gebruik aan de Midd. Crt. een opheldering te geveD, waarnaar zij reeds zoo lang heeft gesmacht. Wy hebben indertijd het hoofd van ons blad ingekrompen en het zeeuwsche wapen met het opschrift «Christelijk historisch Nieuwsblad» er uit genomen. De Midd. Crt en andere bladen betuigden hierop hunne bezorgdheid dat door het weglaten van deze woorden ons blad op eens opgehouden had tot de christelijk his torische bladen te behooren. Laten wij hun bij deze een eenvoudige geruststellende opheldering mogen geven. Wyl ons blad steeds in bloei toeneemt, hebben wy na belangelooze aanbieding van den drukker uitgever Klemkerk, om plaats ruimte te winnen, het bekende opschrift weggenomen wat wy te meer konden doen daar het publiek genoegzaam met de rich ting van ons blad op de hoogte is. Red. Dinsdag 17 Maart. Goes, 1 uur in de Prins v. Oranje door deurw. Hollmann, fruitboomen. Woensdag 18 Maart. Bath, half 12 by Griep herberg-inventaris biljart, tafels, stoelen, ledikanten, koperen ketels, glas- en aardewerk. Inl. dhr. Pelle. Goes, 10 uur in de Prins v. Oranje voor erven mevr. v. Dishoeck door not. M. Hou wer, mahoniehouten porseleinkast, secretaire, leuningstoel met 6 stoelen, canapé, tafel met bladen, ronde tafelvierkante dito,speeltafel, ledikanten, kachels, pers, hangkast, koffers, kist, vergulde pendule met stolp, pièce de milieu, linnengoed, boeken, gebaksrhaal, theebus, zilveren beker, antiek porseleinen borden, schotels, schaaltjes en koppen en schotels. Kijkdag Dinsdag 17 Maart 1—4 uur. Woensdag 18 en Donderdag 19 Maart. Korselc, 10 uur op Plantlust door not. Pilaar, inspan voor dhr. L. Rottier als 9 werkpaarden 4 tot 20 jr., 2 paarden 3 en 2 jr., 10 melkkoeien, 6 runders, 6 kalvers, 3 drachtige zeugen, 1 loopvarken, 2 karnhon den, 4 pauwganzen, 7 powles pentades, 7 kalkoenen, 1 pauwin, 4 eenden, 120 kippen en hanen, chais. huifwagen, 3 menwagens- antieke arreslee, driewielskar, zaaddorsch, zeil, geeselsteen en paard, wagen- en ploeg- harnas, hooi, stroo, brandhout, mest enz., 2 antieke Friesche klokken, kastklok, bed, tafels, stoelen, bascule met gewichten, koper-, tin-, blik-, glas- en aardewerk, boeken enz Donderdag 19 Maart Kloetinge, Zomerschen weg voor erven Beenhakker door not. Mulock Houwer 10 uur, mutsaards, eikenh. kabinet, latafel, boe kenkastje, 2 veeren bedden, kastklok, baro meter, koper-, glas- en aardewerk, kippen, kruiwagen enz. Uudeiande, door not. v. d. Kloes half 12 voor B. A. bij wijlen Wagenaar, meubelen; en in de herberg, woonhuis van Wagenaar, met erf, tuin en schuur 450 cA. Vrydag 20 Maart. Zoutclandc, 10 uur by v. Vlaanderen en 1 uur bij van Róijen door not. de Vos, nieuwe houtwaren, biggen en loopvarkens. Ierseke, 1 uur in de Oesterbeurs door not. Prins, 1 heerenhuis, koetshuis, tuin en erf, Kaaistraat 320 cA. 2o. een erf 144 cA- 3o. een sohuur en erf 123 cA. van dhr. v. d. Broeke. Driewegen, lOu. voor dhr. v. Boven aan diens woonhuis, beestiaal, als: 4 kalf koeien, 3 kalfvaarzen, 4 vare koeien, eenige runders, 1 Holl. springstier, 1 drachtige zeug, planken. Inl. dhr. W. Pelle. Vrouwepolder, 10 uur achter de Oranjezon door not. Tak, scheepsafbraak, dekbalken, platen, ribben, vloerleggers, brand hout, en edn nieuw fokzeil. Ierseke, 10 uur voor Wisse door deurw. Hollmann by Wisse op den Dam, 1 zwarte merrie 3 j., 6 aftands werkpaarden, 1 bruine 2j. merrie, 2 varekoeien, 1 kalfkoe, 2 melk koeien, runderen, schapen, tilbury, harnas- sement, landbouwwerktuigen. Vlissingen, Café But door not de Wolff 7 uur, huis en erf Dokkade 115. fj. middelburg, Abdy half 2 door polder

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 2