ihoven's UW. TELS, E (keur uit twee) an Kamen i 231|232. BRIËLSE, versterkende drank darmen, Zwak- st ellen den. Aan- r alle geneeskun- aam. rpetten, Kleedjes, oopers, Zeildoek, s, Zeemleer en Borstelwerk, 2ENSEi\, Goes. Sigarenfabrikant TRAAT 6, 1891. No. 69. Donderdag 12 Maart. Vijfde Jaargang, „TELEGRAAF." VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. l'RIJS DER ADVERTEAT1EJV Suikerwet. I, 3 It- r-i ■d n, a- e- 'iele. Middelburg. lahonie-, Noten-en geschil- BINETTENBUREAUX in LINNENKASTEN, TA- N, SPIEGELS etc., HAND- HACHINES. Zachte VEE- KAPOKBEDDEN en MA- 'IJTEN, KARPETTEN en ede goederen. iE PRIJZEN- KOOP: bij Iz. v. DER VORST, Vrouwepolder. E SOORTEN edkoop bij Winkeliers bekend dat by 2 ets. SIGAAR verkryg- it door sneeuwwitte brand maak. Monster wordt op minder dan 400 stuks verschillende merken aag franco toegezonden. IDDELB.-ROTTERDAM. Maart. nderdag 12 van Vlissingen g 8,45, v. Rotlerd. 9,—. laandag 16, Dinsdag 17, i5, van Middelburg 8,30, 1BOOTDIENST" elburg en Zierikzee. ierikzee Spoorweg Goes. Maart. Van Zierikzee Dinsd. 10 smidd. 3,— Woen.ll 3^ Dond. 12 3,— Vrijd. 13'smorg.ll,30 i: ,30 ,30 ,30 Zat. 14 'Zond. 15 -■ Maan. 16 'Dinsd. 17 V- 7,30 7,- 7.— Maart. van Antwerpen Dinsd. 10'smorg. 6.30 Dond. 12 6.30 Zond. 15 6,30 ,30 30 30 Dinsd. 17 2,- elkfn MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prjjs per drie maanden franco p. p. /0.95. Enkele nummers0.02L UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. In de zitting van Dinsdag werd de wij ziging, voorgesteld door v. Nunen c. s. om in artikel 1 de jaren 18911893 op 1892 93 te brengen, waar over de hoogere om slag zal worden geheven, aangenomen met 44 tegen 40 stemmen. Onder de tegenstemmei s ti effen wij aan 26 zegge zes en twintigliberalen voorts 14 antirevolutionairen, waaronder de heer Keuchenius. Onder de voorstemmers vonden wij 12 antirevolutionairen waaronder de hh. Glin- derman en Lucasse, 21 katholieken1 conservatief en 9, zegge slechts negen liberalen En dan wordt in zekere krant nog eene voorstelling der zaak gegeven, alsof de heeren liberalen in dezen den dank der landbouwers (lees suikerfabrikanten) zouden verdienen I Onthoud het welslechts 8 van de 44 liberalen hebben met den heer v. Kerk wijk geprotesteerd «tegen het dooden van een tak van den landbouw, die in treurigen toestand verkeert». En van de zoo ver foeide rechterzijde deden er dit 35. Daar gelaten of het waar is dat de landbouw bij opheffing van dit privilegie der suikerfa- brikaoten, wat voornamelijk door «liberalen» in het jongste debat en terecht ah eene benadeeling van de schatkist, veroor deeld werd, zal worden gedood Het aldus gewijzigd artikel werd daarop zonJer stemming aangenomen. Art. 2 stelt vrjj van aanslag, als de opbrengst niet hooger is dan 29 millioen kilogram. De heeren Van Nunen c. s. stelden als amendement voor dit cyfer te ver- hoogen tot 45 millioen in 't belang van den landbouw, daar anders de cultuur zou worden ingekrompen en de landbouwers zeer zouden worden benadeeld. Dit amende ment werd bestreden door den minister gesteund door enkel liberale leden Sanders, Norman, Hintzen. De heer v. Houten zei zelfs dat de minister moest gesteund wor den in zijn pogen om een eind te maken aan het feit dat rijksbelang voor persoon lijk belang werd achtergesteld. Zij bestreden de wijziging op grond dat daardoor de wet haar waarde zou verliezen en de Schatkist zonder reden een verlies zou lijden. De Minister verzekerde dat bij een hooger aanslag van 45 millioen, een accijns van 8'/2 millioen gulden absoluut onbereikbaar zou zijn. Werd net amendement aangenomen, dan zou hij liever het ontwerp prijsgeven en het rijk nog een jaar langer benadeeld zien. De wijziging werd hierop verworpen met 59 tegen 29 stemmen. Slechts 5 liberalen stemden er voor. De overige voorstemmers behoorden tot de rechterzijde, waaronder 4 antirev. de hh. Lucasse, Glinderman, v. d. Borch en v. d. Velde. De heer Mutsaers zocht een middelweg en stelde daarom voor het cijfer van aan slag te stellen voor 1892 op 38 miljoen KG. en voor 1893 op 35 miljoen. Dit werd verworpen met 46 tegen 43 stemmen. De verwerpers waren 29 liberalen en 16 antirevolutionairen met dhr. Schimmel- penninck. Art. 2, waarin de Min. de vrije aanslag van 29 millioen K. G. in 32 veranderde, werd hierop aangenomen met 59 tegen 30 stemmen. De tegenstemmers waren 16 katholieken, 8 liberalen en 6 antirevolutionairen, de hh. Seret, Keuchenius, Lucasse, Glinder man, v. d. Borch en v. d. Velde. Bewijzen te over dat hier van politiek geen sprake wasen dus zekere krant ten onrechte de «ministriëele zorg voor den landbouw» er bij sleepte, tenzij dan om er zijn eigen partijgenooten mee te willen treffen. In elk geval verblijdt het ons dat de minister niet doctrinair aan zijn standpunt vasthieldden suikerfabrikant nog een tegemoetkoming van 3 miljoen schonken zich niet te zeer verzette tegen de weg neming van den prikkel der terugwerkende kracht, zoodat de contracten thans op den ouden voet doorgaan. Eerst in het volgende jaar, wanneer de hartstochten zullen be koeld zijn, zal kunnen blijken of den fabri kanten schade berokkend werd. Dan zal van zelf de vraag aan de orde komen of het in hun belang zou zijn, zoo zij de schade op den landbouw verhaaldente meer waar deze ook bij de Belgische fabri kanten terecht kan. De Nieuwe. Rott. Crt. zegt dan ook na de gevallen beslissing: «De beetwortelsuikerfabrikanten, die met verklaarbare belangstelling in nog grooteren getale dan de vorige week op de tribune de discussies bijwoonden, kunnen tevreden zijn. Zij ontvingen het voornaamste deel van wat de heer v. Nunen hun had toe gedacht. Zij kunnen zich in de handen wrijven. Zij behouden wat de schatkist in 1890 aan hen aan accijns te kort kwam zij zullen nu ook de volle premie zich mogen toeëigenen, die zij aan buitengewone over- ponden over 1891 kunnen maken en die zeker aanzienlijk zal zijn en aan de schatkist weei een goed stuk van den suikeraccijns zal kosten. En daarnaast worden hem nu nog over 1892 en 93 de premies verzekerd die zij voor 1889 genoten, vermeerderd met die welke het gevolg zijr. van de sedert vermeerderde comumtie (suikergebruik door de menschen).» En dan gaat de liberale schrijver (naar men zegt het liberale kamerlid dr. Zaaijer) voort «De landbouwers kregen echter niet wat zij gevraagd hadden. Of zij echter veel voordeel zouden getrokken hebben uit de aanneming van de wijziging v. Nunen, en of niet de premie grootendeels in de zakken der fabrikanten zon zijn terechtgekomen, is zeer de vraag. De gunstige beslissing nu ten aanzien der suikerfabrikanten genomen, kan mis schien middellijk den landbouwers ten goede komen. Nu de fabrikanten hun buitenge wone winsten over 1890 en 1891 verzekerd zien, en hun buitendien voor de twee volgende jaren zulke gunstige voorwaarden zijn toegestaan (immers de regeering waar borgde hun te voren reeds het behoud der tot aan de campagne van 1889 1890 genoten premie gedurende de jaren 1892 en 93) ontbreekt hun elk voorwendsel om den landbouwers een behoorlijken prijs voor het van hen te contracteeren land te onthouden." Alzoo schreef dr. Zaaijer, die weldra onder anderen in Zierikzee voor de kie zers optreden en zijn grieven ook tegen den minister van financiën zeker wel' breed uitmeten zal. Dat deze liberale verkiezingsapostel in deze quaestie aan de zijde van den minister en trouwens van bijna alle «liberale» kamerleden staat, is ons een bewijs, dat bet houten wa pentjede suikerwet, bij de komende ver kiezingscampagne wel op der «liberalen» zolder zal geborgen worden. Zoo niet, dan zal dr. Zaaijer zelt hen daartoe wel bewegen 1 V Liberaal Individualisme. Het vreemde woord beteeker.t dat in de liberale partij zooveel mannen zijn, die uit het partijverband loopen, en alleen spreken, stemmen of handelen, naar eigen meening of veronderstelling, zonder te vragenwat is in 't belang des lands; of wat eischt het party verband. Na de samenstelling van het liberaa] program mag aan dit onverbeterlijk indi. vidualisme van sommige liberalen wel her innerd worden. Van Houten was jarenlang de libera'e einspanner. Roosebocm en anderen verzetten zich tegen progressie in de belastingen. Schepel, c. s. ageeren tegen de legerwet. Ook zijn niet alle liberalen voor leerplicht. Een hunner, mr. Veegens, sprak den twijfel uit of al de voorstemmers voor leer plicht voor dezen maatregel te vinden zou den zijn, wanneer hunne partij de meer derheid had. En de heer Heldt zelf verklaarde eens dat de wet tot beperking van den arbeid van vrouwen en kinderen in fabrieken enz., er niets beter, d. i. misschien wel slechter zou hebben uitgezien indien zij door eene libe rale meerderheid den volke ware geschonken. Ja zelfs hebben niet alle liberale bladen evenveel met dit program op. Zij weten wel dat de liberale partij als partij heeft uitgediend, dat zij niets meer is dan een coterie, een groep die eigenbelang predikt, een amalgama van anticlericale heel-, half- en ongeloovigen, zoodat een program dat met een welgevormde liberale party rekent minstens veertig jaren te laat komt. De Zutfensche Crt. onder anderen heeft dan ook niets met zulk een program op. Het mag schoon zijn als verlanglijstje, maar om met wijlen Klaas de Jong te spreken, staan er allicht op het geduldige papier zaken aangekondigd, waar toch nooit iets van komt. Terecht klaagt dan ook het liberale blad Gelria In zijn teVeendam gehouden rede wees dhr. Goeman Borgesius op de steeds vergeefsche pogingen in ons land om te komen tot een belastinghervorming. Aan wie de schuld Dat nog niets tot stand is gebracht, ligt vooral aan te groot individualisme. Iedereen, zei de heer Borgesius, wenscht wat anders, de een alleen een inkomstenbelasting, de ander effectenbelasting de een meent dat niet de accijns op zout maar andere scha delijke accijnzen moeten worden afgeschaft. „Precies ons idee, maar wat zien wy nu gebeuren bij de legerwet Dat de liberale partij, welke het in haar macht heeft het ontwerp Bergansius, wet te doen worden, opnieuw gaat offeren aan dat individualisme dat op belastinggebied oorzaak is geweest, dat er niets is tot stand gebracht, en dat de heer Goeman Borgesius daarbij zooal niet aan de spits dan toch in de voorhoede marcheert." Volgens het verslag van zijn rede toch schynt „de stem van den heer Borgesius nog zeer onzeker te zijn. Met den afge vaardigde voor Appingedam, den heer J. Schepel, is het een graad erger. Deze ver klaarde zich te Uithuizen een bepaald te genstander der wet en had en had het weer over zijn lievelingsdenkbeeld: een klein leger van vrijwilligers met algemeen oefenplicht daarnaast. Van Houten staat weer een ander nuanceering voor van de regeling onzer strydkrachten,deBeaufortmoet het Zwitsersche stelsel hebben, enz. zouden wy misschien kunnen zeggen. Laat de liberale partij oppassen—anders kan de vriend die haar heur feilen toont later byi het individualisme op belastinggebied, dat doodend op elke hervorming heeft gewerkt, ook dat op het punt der defensie noemen. Tot eindelijk de lang gevreesde dag komt en het gekibbel van allen verstomt voor dien eenen angst kreet te laat 1" Men ziet hetde] tweedracht by onze tegenstanders wordt zelfs door henzelven erkend. Hoe wreekt zich hier de jarenlange traagheid in het zoeken naar wezenlijke verbeteringen de spot met der antirevolu tionairen «clericalisme» die de vrijheid aan banden legden door hunne geestverwanten te knellen in het keurslijf van een programl En dat in 't gezicht van de stembus, nu de liberalen zulke heerlijke triomfen kunnen behalen. In 1888 was het willen en niet kunnen. Wat zal het nu zijn Kunnen en niet durven misschien? 11 Maart 1891. Kolijiisplaat, Donderdag 19 Maart, a. des avonds te 7 uren zal D. V. de heer J. Buijse uit Goes voor de kiezers optreden met een rede over «onze regeering en hare bestrijders.» Plaats van samenkomst was op het oogenblik nog niet bekend. Middelburg. De patenten 3e kwar taal 1890/91 liggen gereed en kunnen tot 21 Maart Woensdag of Zaterdag 1012 uur worden afgehaald. Het bericht in andere bladen, dat de sedert ongeveer 20 jaren bestaan hebbende regel op de Rijks-marinewerven dat Chr. feestdagen die op andere dagen dan op Zondag vallen, aau de werklieden als gewone arbeidsdagen worden uitbetaald, door den Minister van Marine zou zijn ingetrokken, heeft alleen betrekking op de werklieden, die na 1 Januari 1891, zijn of worden aangenomen. Er is dus van intrekking van een vroeger besluit geen sprake. De kapt. voor speciale diensten R. J. van Hooydonk, van het 3de reg. inf. te Vlissingen, zal tegen Mei den militairen dienst met pensioen te verlaten. H. M. de Koningin Regentes ontving Maandag 46 van de 50 langst zitting hebbende leden der Tweede Kamer aaa een maaltijd ten Hove. Wier leden waren verhinderd. De afgevaardigden, allen in ambtscostuum, volgens de voorschriften van den Hofrouw, schaarden zich in een der zalen van het Paleis volgens den tijd dat zy zitting hadden als lid der Tweede Kamer, zoodat de heer van Kerkwyk, als oudste lid zich aan het hoofd van dezen kring geplaatst zag. Kort daarop verscheen H. M. de Koningin- Regentes te midden van Hare gasten en stelde de voorzitter der Kamer, jhr. Beelaerts, zijn medeleden aan H. M. voor. De Re gentes wisselde met dezen of genen een enkel woord. De Regentes nam plaats in het midden van den disch. Aan hare rechterhand was gezeten de president der Tweede Kamer, de heer Beelaertsaan hare linkerhand generaal v, d. Schrieck, de tweede voorzitter. Tegenover H. M. werd de eerste plaats ingenomen door den Zierikzeeschen afge vaardigde, den heer van Kerkwijk. Het diner dat ten 8Vi ure eindigde, werd gevolgd door eene samenkomst in een der conversatiezalen, waar de koffie werd gediend. H. M. de Regentes, die zich op recht hartelijke en vriendelijke wijze met elk der aanwe zigen onderhield, trok zich tegen negen ure in hare apartementen terug. CBij jhet overleg met de commissie der Tweede Kamer heeft de minister Bergansius, naar het A. II. meldt, op geen enkel hoofdpunt van zijn wetsvoordracht toege geven. Ten aanzien van de exploitatie van het Ombiliën kolenveld heeft de Reg. als haar standpunt nader het volgende ont vouwd. Daar het. voorshands niet wel mo gelijk zou zjjn, om bijaldien men de ko- lenwinning aan particulieren zou willen overlaten, een deugdelijken grondslag te vinden voor den te dingen cijns, wordt afgescheiden van de vraag of staats- boven particuliere exploitatie by voortduring te verkiezen zal zijn althans gedurende den eersten tijd door de Regeering aan eene ontginning in eigen beheer de voorkeur gegeven. Spoorweg-exploitatie en kolenont- ginning dienen naar haar oordeel in een hand te zjjn, zooalB ook in 1886 in de bedoeling lag, toen het denkbeeld nog be stond om eene kolenconcessie in de Om- biliënstreek in uitbesteding te brengen en aan den eventueelen concessionaris de ver plichting tot het bouwen en exploiteeren van een afvoerspoorweg op te leggen. Plan nen voor eene gouvernementskolenontgin- ning zijn thans in Indië in bewerking. De kapitein der kon. maréchaussée F. Quadekker te Maastricht is door den zal ke en ir, r- :e, e- 0 i. B e A

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 1