sterke dranken te verbieden; 2o. Met fabri- ceeren van spiritus, als by product der gistfabricage, toe te staan, mits deze on middellijk gedenatureerd, d. i. ter con sumptie ongeschikt gemaakt worde natuur lijk op de kleine hoeveelheid na, die men voor laboratoria en apotheken noodig heeft. „De gedenatureerde spiritus zal ons als een zuivere, aangename, veel warmte^gevende brandstof groote diensten kunnen bewijzen, terwijl zij thans, in het lichaam van den mensch verbrandend (als jenever, brandewijn, cognac, enz,), daaraan warmte en levens kracht onttrekt, den geest verstompt en de oorzaak is van grenzelooze ellende, zoowel voor het individu ais voor de samenleving. Ik herinner hier nog eens aan den gruwel van tachtig millioen gulden, in Neder land in één jaar (1890) aan sterken drank besteed". De heer de C. erkent, dat de spiritusprijs in vergelijking bijv. met petroleum, te hoog is. Doch daaraan kon z.i. worden tegemoet gekomen, bijv. door den gistprijs kunstmatig te verhoogen. Elke huismoeder zou gaarne haar brood een cent duurder betalen, indien zij wist, dat daarmede de „jenever-centen" worden afgekocht. Een ander middel zou zijn, aan de gistfabrieken een staats-subsidie te geven, of gist en spiritus tot een régie' artikel te maken. 9 Maart 1891. Benoemd tot ontvanger der ïijks- belastingen te Terneuzen 11. J. van der Heyden, thans ontvanger te Loenen. Door den Minister van Oorlog is, in donzelfden geest als vorige jaren, bepaald dat de lotelingen der lichting 1891 kunnen deelnemen aan een examen om bij het korps en in het garnizoen hunner keuze te worden geplaatst. Zij moeten tot deel neming aan dit examen zich voor >20 Maart 1891 schriftelijk wenden tot den comman deerenden officier ter plaatse, alwaar zij ver langen dit examen af te leggen. In die aanvragen moet worden vermeld: naam, voornaamwoonplaatswapen en korps waarbij, en garnizoen waarin zij by voorkeur hunne militieplicht wenschen te volbrengen. Het programma voor het examen omvat: het schrijven van een goed leesbare hand, de kennis van de gronden der spelling van de Nederlandsche taal; de vier hoofdregels der rekenkunde, met geheele getallen; de kennis van het Nederlandsche stelsel van maten en gewichten; eenigo bekendheid met de vaderlandsche geschiedenis en voldoende kennis der aardrijkskunde van Nederland. Aan de lotelingen worden vóór 25 Maart 1891 schrift olijk kenbaar gemaakt dag, uur en plaats, voor het afnemen van het examen bepaald. De verkiezing te Hontenisse voor de Tweede Kamer (vac. Walter) zal plaats hebben Dinsdag £1 Maart; en mogelijke herstemming Dinsdag 14 April. De r. c. kiesvereei.iging te Hulst heelt den heer F- Walter met algemeene stemmen weder candidaat gesteld. Met 1 Mei a. s. worden by het per soneel van 's Rijks Waters aat verplaatst: de ingenieur Dofïegnies, thans werkman aan het departement van waterstaat, naar Vlissingen, als arrondissements-ingenieur de arrondissements-ingenieur Jolles, thans te Vlissingen, naar Bredawordt de inge nieur Van Nes van Meerkerk thans te Breda, geplaatst bij het rivierbeheer te 's Gravenhage. Baarland. In de Donderdag gehouden vergadering van ingelanden, van het Water schap Baarland c. a ter Oer.oeming van een gezworen, noodig, door het overlijden van den heer J. Nieuwenhuijse zijn op de voordracht geplaatst de heeren A. Brugge- man, J. Elenbaas en J. Priem. (Vrijdag abusievelijk blijven liggen. Red.) Attestatie* de vita. Omtrent de nieuwe formulieren voor de attestation de vita meldt men aan de Amh ,t. «De attestatiën de vita, benoodigd voor de ontvangst van pensioenen, wachtgelden, gagementen, onderstanden, lyfrenten, toe lagen van broeders der orde van den Nederlandschen Leeuw en soldjjen van ridders der M.W.O., worden uitgegeven door den burgemeester der gemeente, waai de belanghebbende metterwoon gevestigd is. De burgemeester mag deze attestatiën de vita niet afgeven dan na zich door de persoonlijke verschijning van een gepensi oneerde of door andere gepaste middelen overtuigd te hebben dat in de attestatie gencemde personen in leven zijn en dat de quitantiën voor het pensioen, wachtgeld enz., door de rechthebbenden persoonlijk van handteekening of handmerkzijn voorzien. De gemeentebesturen moeten een register houden van de inde gemeente wonende perso nen die pensioen, wachtgeld enz. genieten, in welk rc 'ister onder meerde gepensioneerden, ambtenaren op wachtgeld enz. hunne hand teekening moeten stellen. In geval zij niet kunnen sshrijven, wordt dit in het register aangeteekend Bij de inschrijving in het register wordt de pensioeuacte en geboorte ot doopakte overgelegd». IvMtlV- l'ï\ S€IIOOLMl<irYt s. NeJ. Herv. Kerk. Beroepen te Zuidza.ide ds. J. A. F. Sperna Weiland te Dongente St. Laurens dhr. J. D. Bierens de Haan, caudidaat te Haarlem. Aangenomen naar Reenen door ds. W. Koelman te Pernis. Rilland-Batli. Na het afbreken dei kerkte Bath hebben onderscheidene leden der herv. gemeente hun lidmaatschap opgezegd. Op 49-jarigen leeftijd is te Haarlem overleden ds. D. G. Escher, van 1874 tot 1870 pred. te Sommelsdijkvan 1876 78 te Steenwijk; 1878—84 te Dieren; 188489 te Haarlem, daarna emeritus wegens een ongeneeslijke kwaal die hem thans ten grave sleepte. Scliore. Zondag had onze gemeente het voorrecht, na een vacature van ruim 9 jaren, ontstaan door het vertrek van ds. Hengeveld, onzen nieuw beroepen leeraar den heer J. KB. Meloen, candidaat, in zijn dienstwerk te zien bevestigd door zijn broeder ds. G. E. Meloen van Kloetinge met een rede naar Marcus 16 15. Aan de handoplegging namen met den bevestiger deel de consulent ds. v. Ysen- dijk van Kapelle en Wieleriga van Kruininge. Des namiddags verbond ds. Meloen zich aan de gemeente naar Ezeehiël 337. Beide malen werd de plechtigheid docr eene groote schare bijgewoond. Middelburg. Donderdag trad in de zaal Bogardstraat de heer J. E. Vonkenberg op voor de Chr. Jougelings Ver. Spr. 23: 23a, met een lezing over «i_>e Chr. Jongel. Ver. in het kader van onzen tijd.» Spreker wees er op dat waar de sympa thie voor de C. J. V. over het algemeen zeer gering is, zij dit voornamelijk zichzelf heeft ie wijten, wijl zij zich op terreinen beweegt waar zij niet behoort en die dooi de kerk moeten bearbeid worden, zooals Zondagsschool, Huisbezoek, enz. Vervolgens schetste spr. grondslag, en roeping der C. J. V. deze laatste ten opzichte van Staat en Maatschapj>ij, doch ook van de Kerk, onder wier toezicht zij staan moet, wat hij door verschillende voorbeelden in het breede trachtte te bewijzen. Van de gelegenheid tot debat werd gebruikt door dhr. A. S. J. Dekker vice-president der vereeniging Spr. 23 23a, die wel, in beginsel kerkelijk toezicht schoon doch het in de toepassing onuitvoerbaar achtvooral in vereenigingen, wier leden immers tot verschillende kerk genootschappen behooren. Voorts door dhr. K. Ie Cointre die ver klaarde het in alles met den inleider eens te zijn. De heer Vonkenberg erkende de bezwaren win den heer Dekker, doch dit mocht, meende hij, geen reden jzijn om het be ginsel van Kerkelijk Toezicht te verwerpen. De verg. door den Eere voorzitter, dhr. W. A. de Rijcke met gebed geopend, werd door den inleider met dankzegging gesloten. i{s:€HT.szAiis:\. Arrondiss. rechtbank te Middelburg. Den 20en dezer, 's namiddags te 11/2 uur zal voor de rechtbank behandeld worden de zaak tegen den souffleur A. Z Vanwege het openbaar Ministerie zijn 5 getuigen gedagvaard. LAiNDBOUW. Het Verslag van de commissie ter bevordering en ter aanmoediging van de verbetering der paardenfokkerij in Zeeland, omtrent de keuringen van fokdieren, ge houden in de maand Februari 1891 is verschenen. De commissie meldt met voldoening dat op vele plaatsen, o. a. Hulst, Oostburg, Zieriksee en St. Maartensdijk, een flinke ruimte aanwezig was voor de keuiing. Toch bleek weer hoe noodig een afgezette ruimte is, al kost dit meer dan een gespannen touwde commissie toch had hier en daar last van een onbescheiden publiek, wat vooral hinderlijk is aan een goede beoor deeling van het te keuren paard. Ook werden op verzoek van het Bestuur der afd. Zeeland van de Vereen. «Het Ned. Paardenstamboek» de paarden aangegeven voor de opname in de Stamregisters, be oordeeld. De Commissie herinnert nogmaals dat een paard niet altijd afkeuringswaardig is, al kan het niet voor eene bekroning in aanmerking komen. Bovendien moeten jaarlijks alle in het N P. S. ingeschreven hengsten aan eene herkeuring worden on- worpen, zoodat wij hierdoor een beter over zicht over de mannelijke fokdieren in onze Provincie kunnen krijgen zeer te betreuren is het, dat juist met verschillende gebreken behepte dekhengsten t iel aangewezen kunnen worden, daar deze vooral eene geleidelijke verbetering van het paardenras in den weg staan. De met f 1000 bekroonde beste fokhengst Joas van dhr. Roy te Parijs werd op verzoek van de keuringscommissie bij gelegenheid der keuring te Zierikzee aaugeb- acht, waar op nieuw bleek dat dit dier om zijn lichaams bouw (hoogte 160 c.M.; lengte 157 c.M.) droge uitmuntend gevormde boenen en zijn buitengewoon goede bewegingen, bijzonder geschikt is ter verbetering van het paar denras in Schouwen Duiveland. Voorts meldt de commissie dat de hengst Gerard uit VYilhelminudorp zeer veel verbeterd is en dat de hengst Marnix tot haar spijt op de keuring gemist werd. Hij zou waarschijnlijk voor een bekroning in aanmerking gekomen zijn. In het district Hulst wyen ditmaal de 3. zwaarste landbouwpaarden en in groot aan tal aangebracht. De afdeeling Hulst had ter verh®oging van de prijzen door het Hoofdbestuur uit geloofd, een bedrag van 1500 beschikbaar gesteld. Wijl in die afd. zooveel bekro- ningswaardige merriën waren aangeboden, werden door de commissie voorgedragen 4 merriën voor f 50. Bij de Zomerkeuringen is gebleken, dat vele Merriën, welke met haar veulen hieraan moesten deelnemen om aanspraak te kunnen maken op het tweede gedeelte van den toegt kenden prijs, geen veulen hadden voortgebracht; daarom worden in deze ru briek, prijzen bij plaatsvervanging voorge dragen, wanneer meer werkelijk uitnemende fokpaarden worden aangeboden, dan er prijzen beschikbaar gesteld zijn. De eerste helft toch van een prijs toegekend aan eene Merrie wordt uitbetaald, nadat aan den Secretaris der Commissie een dekkingsbewijs van eenen aangewezen Hengst zal zijn toegezonden, terwijl de tweede helft uit betaald wordt, als de Merrie met haar veulen aan de Zomerkeuring wordt aange boden. Voor deze tweede helft nu zal dikwijls kans zijn, dit die moet worden uitbetaald aan Merriën, die eenen prijs bij plaatsvervanging verkregen. De verplich tingen voor de plaatsvervangers zijn gelijk aan die van de rechtstreeks bekroonde Merriën. De hengsten in de twee vorige jaren bekroond, hebben de verwachtingen niet beschaamd. De merrie Madame van dhr. de Vlieger te Noordgouwe die reeds voor een ge deelte van den bekroningsprijs in aanmerking kwam, zal ook voor de tweede helft daarvan in aanmerking komen, mits zij een veulen werpt in 1892, afkomstig van den hengst «Gerard» in den Wilhelminapolder. De commissie acht een zwaren dekhengst ook in het eerste district niet misplaatst, ten minste wanneer deze oordeelkundig gebruikt wordt en niet zooals vroeger maar al te dik wijls gebeurde, te hooi en te gras allerlei soort van paarden moet bedienen. Geen streek in Zeeland heeft meer noodig in twee richtiugen te fokken. De meeste paar den zijn door het kruisen met bovenlandsche hengsten zeer goed van figuur en kunnen door in die richting voort te gaan, goede afstammelingen geven, mits kruisende met onberispelijke hengsten van een vurig tem perament, hetgeen by bovenlandsche paarden nogal te wenschen overlaat. Buitendien zijn er een groot aantal waaruit nooit eene luxe- of rytuigpaard kan getokt worden, doch die wel degelijk paarden kunnen voortbrengen voor den landbruw geschikt en van hooge handelswaarde, mits door doelmatige kruising met zware fokhengsten, welke bij gemis aan de in onze streek bij dit ras voorkomende eigenaardige gebreken, goede bewegingen aan eenen geëvenredigden lichaamsbouw paren. Men bedenke, zoo eindigt het verslag, dat het voordeel met de paardenfokkerij te halen, heheel afhankelijk is van de dieren waarmede gefokt wordt. dat men vooreen werkelijk goeden hengst beter f 50 dekgeld kan betalen, dan dat men eerie goede merrie gratis door een minder goeden hengst laat dekken, daar de meerdere kosten reeds betaald zullen zijn door de hoogere waarde van het veulen wanneer het eenige weken oud isterwijl op vierjarigen leeftijd meermalen de waarde reeds 200 pCt. gestegen zal zijn. dat de kosten van het opfokken van slechte veulens niet minder bedragen dan van goede. E11 de Zeeuwsche paardenfokker zij gewaarschuwd tegen 't gebruik maken van hengsten die in eene andere Provincie, waar reglementeering bestaat, afgekeurd zijn en van wier afstammelingen wij niet i in 't minste iets goeds kunnen en mogen verwachten. Laten zij veel liever alléén gebruik maken van T goede fokmateiiaal in onze Provi tcie aanwezig. Bekroond werden in het le district 7 merriën in het tweede district 4 eigenaars de hh. M. Kostense te Kruingen; J. W. v. Nieuwenhuijse te Kamperland, H. de Bruijn te Kolijnsplaat en C. v. Danime te Wolfertsdijk. In het 3e district 1 hengst en 4 merriënen in het 4e district 2 hengsten en 7 merriën (iemengde Berichten. Roes. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op achterstaande advertentie'waarin door den boekhandelaar Klenikerk het reeds voor de vertaalde uitgaaf zoo zeer geprezen werk generaal van Booth wordt aangekondigd, Voor de betrekking van bewaarder in de strafgevangenis te Roes op een jaarwedde van 1460, benevens vrije geneeskundige be- hankeling, uniform, onderkleeding en schoei sel hebben zich twintig sollicitanten aange meld. Te Weslkapello heeft een tweejarig kind, terwijl de moeder zich even had ver wijderd, een pot kokend water, die op een kachel stond, omgetrokken. De arme kleine kreeg het kokend water over het lichaam en bekwam hevige brand wonden. M. C. Kruiuingeu. In den nacht van Woensdag op Donderdag zijn bij den klompenmaker M. alhier erscheidene paren klompen ge stolen. De dader of daders zijn onbekend. (Vrijdag abusievelijk blijven liggen. Red.) Vlissingen. Vrijdagmiddag bij het lossen van balken aan de fabriek de Schelde geraakte de sjouwer T onder de stukken van een omvallende mast, waardoor hij ernstig aan hoofd en rug gewond werd. Wisgenkerkc. Woensdag 18 Maart a, 's avonds te 7 uur hoopt de heer J.Buijze uit Goes voor de kiezers op te treden in het lokaal naast de chr. ger. kerk. Eene jeugdige dienstbode te IVarnsveld heelt dezer dagen gepoogd zich op hare meesteres te wreken door het strooien van muizentarwe in de soep, wat echter gelukkig spoedig moet zijn ontdekt. Een treurig ongeluk heeft te West woud plaats gehad. De heeren H. en B., uit Hoogkarspel, keerden huiswaarts in een rijtuig. Zij reden tegen een boom en vielen beiden uit de kar, waardoor B. in het water geraakte. Het paard werd gegrepen op den hoek van Westwoud en teruggeleid naar de plaats, waar het ongeluk was ge beurd. H. stapte weder in het rijtuig en vermoedde, dat B. per tram naar huis was gegaan. Den volgenden ochtend werd zijn lijk gevonden. Den avond te voren verliet 1J. O. de herberg te Binnenwijzend en ging naar zijne woning te West woud. Bij de spoorbrug geraakte hij te water en verdronk. Zijn lijk werd later opgehaald. Schippet W. Kik uit Bruinisso, is nabij Rotterdam overboord geslagen en verdronken. Naar aanleiding van een bericht om trent «vervalschtezeevisch», welke in Utrecht zou zijn uitgevonden, schryft men aan Het Centrum 't volgende. Als de haring de Hollandsche kusten nog niet heeft be- leikt, wordt hij reeds bij massa's op de Zwoedsche en Deensche kusten gevangen. Door de snelle vervoermiddelen is liet mo gelijk dezen haring in nog betrekkelijk verschen toestand hier te lan le te rooken. Wagonladingen met Deensche haring wor den hier dan ook ingevoerd, en vervolgens door de bekende rookeryen als Hollandsche bokking verkocht. Deze soort bokking ver schilt evenwel niet veel van de echte Hollandsche. Een ander, minder genietbare soort, wordt gefabriceerd van niet te besten pekelharing Deze pekelharing wordt ontzout, gerookt en ook als echte bokking verkocht, doch is bijna niet eetbaar. Te Rotterdam brak eergisterenavond een felle brand uit in het oude Zomertheater aan de Kruiskade, voorheen dienende als ned. geref. kerk thans als heilstempel. Het Leger des Heils hield op dit oogenblik juist oefeningen.Deonmiddellijkaangrenzende nieuwe kerk der ned. geref. gemeente had het zeer kwaad. Geen ruit bleef er heel. Te Wieringerwaard is bij een voor genomen huwelijk gebleken dat de vrouw in de registers van den burgerlijken stand staat ingeschreven als te zijn van het mannelijk geslacht. Deze omstandigheid. staat nu natuurlijk e dige huwelijksvoltrekl Te Amsterdam bij de justitie wel bel lus Atvertou, op heelt hij een doos van ee vreemden. De koetsier, die een pi bij zijn met stukgoed had gezien, hield hen een hunner een doos makker gaf, die het De koetsier zette z: dat er onraad was, c wegwierp. De koetsi in, pakte hem in de en wist door het roe dief» een paar persoi toeschieten, waarby 1 van politie zich voeg. mede nam naar het Iemand, die i hondje tegen een land is door de Haagsche r gevangenisstraf verooi Uit een huis waarvan verleden jaai bijna geheel verknua welke woning datzelf weer op gelijke wijze hebben de bewoners 1 ketelmuziek in den n tengebroed verdreven, bracht veel nieuwsgi maar de ratten lieten weer zien, zoodat dit schijnt. Men meldt uit H meer, dat buiten om een der fuiken, voor gevangenzoo Dondf •zalm van 22 pond. fuiken, dus in zee, ei gen, mag met een k op denzelfden dag snt een snoek van 17 po Vrijdagnacht is te Amsterdam een 2S verdronken. Ongeveer wakker door het hui eeist 9 levensdagen zijn vrouw. Na te v. te hebben, kwam in welken tijd door dreggen was opgehas In de Vrijdag het kantongerecht te overtreding op de waarbij een niet allei had. Twee getuigen ti tuigenis, geheel in st verklaring aan de pol van werd de behandt en werden de twee wijderd. Toen bij het einde tuigen in deze zaak en hen door den voo hunner verklaringen g beiden op hunne vei de beklaagde werd hi van 21 dagen hechtt Een larid bouwt dagen op de schorrei delende, om te zien de Slikken hadden h goedgekurkte, dichtge een brief, waarin in was «Deze flesch is te Coblenz in de Moez. ijsgang. De vinder wo waar hij aangeland i Aan het verzoek i voldaan. Te Taunton is in den oudeidom va Hij werd geboren in Mary, Wiltshire, en zijn 37e jaar. In zij beid vernam hij als de bewoonde wereld de gebeurtenissen van Hij trad in 't huweli een herder en ging geleden naar Taunto verdiensten te komei hovenier en bleef da jaar. Deze merk wat tot het laatste oogei zijn vermogens, ui gehoor. Tot 14 dagt de oude William ell ontbijt een lange w Verleden jaar zome pleiziertrein naar nog eens de zee te Op zijn 90ste jaar Hij laat een dochtei cn een zoon van 62 Haby Ceorge, kleine A

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 2