Gemengde Berichten. bij eene goede oplossing daarvan meer en meer gevoeld worden door het Nederland- sche volk en door de volksvertegenwoordi gers, die geroepen zijn ook voor Indië te zorgen. Heuglijk noemen zij het daarbij, dat meer en meer de overtuiging veld wint dat de richting van het Indische bestuur niet afhankelijk behoeft te zijn van de Ne- derlandsche partij-politiek. Wat zij vragen is „Wilt er voor waken dat door uwe can- didaten erkend worde het hooge gewicht van de behartiging der belangen onzer ko loniën, waarmede die van Nedorland zoo nauw verknocht zijn." 2 Maart 1891. Goes. Wij verwijzen naar de advertentie der harmonie Hosanna, en bevelen hare uitvoering in de aandacht van het christelijk publiek aan. Reeds vroeger hadden wij gemeld van haar voornemen. Luidens de advertentie zalhetnu Woensdag 4Maartzijn. Men gelieve op dezen gewijzigden datum te letten. In de Zaterdag gehouden vergadering van de Liberale Unie, gewijd aan de be spreking der Legerwet, werd met 76 tegen 10 stemmen de volgende motie van het bestuur aangenomen «De Liberale Unie, zich vereenigend met de strekking van het praeadvies; van mee ning dat de ingrijpende wijziging van het achtste Hoofdstuk der grondwet de verplich ting oplegt afdoende verbetering te brengen in de inrichting onzer levende strijdkrachten, en daarbij toepassing behoort te erlangen van het beginsel van den persoonlijken dienstplicht Spreekt den wensch uit dat thans onver wijld op den grondslag van het aanhangig wetsontwerp, regeling van dit ontwerp tot stand kome.» Een voorstel om ook geeste lijken enz. te laten dienen, is verworpen Naar wij uit goede bron vernemen, zal Ds. C. S. Adama van Scheltema het beroemde werk van Generaal Booth in onze taal overbrengen, onder den titel van In Engelands donkerste wildernissen en de weg ter ontkoming. In het begin van Maart zal de 1ste afle vering het licht zien. Achtereenvolgens te Kapelle, Goes en Rilland Bath trad de heer J. Bujjze uit Goes voor de antirevolutionaire kiezers op ter bespreking hunner verplichtingen jegens deze regeering. Spreker gaf een historisch overzicht van de wording der a. r. partij toonde met tal van feiten aan, hoe de vrjjheid van het liberalisme met hare ont kenning van het gezag Gods als het hoogste, op tvrannie uitloopt, en beantwoordde daarna de vraagwat is antirevolutionair Spreker toonde in zjjn overzicht aan, dat de revolutie als terugslag op het ancien régime komen moestdoch ook zonder dat komen kon, voorbereid als zjj was door philosofen en staatslieden der 17e en 18e eeuwterwijl voornamelijk de christenen uit die eeuwen, door af te glijden van het standpunt der Openbaring, aan de uitbarsting van de, reeds in beginsel van het Paradijs af aanwezige revolutie, schuldig staan. Met voorbeelden uit Engelands en Neder lands geschiedenis bestreed spreker krachtig de dwaling als zou de antirevolutionair tegen alle revoluties zijn. («Van de scheuring onder Rehabeam zegt de Schrift, dat deze omwending (revolutie) van den Ileere was»). Immers er zijn bewarende en vernielende revoluties. Tegen deze laatste zijn wij gekeerd, niet zoozeer om de gr i welen die haar vergezellen, als wel om het beginsel van de revolutie, dat er aan ten grondslag j tal van bezwaren en beletselen, ook van «liberale» zijde in den weg gelegd, tot stand bracht. Tevens werd uit verschillende uitspraken aangetoond de verdeeldheid in het «liberale» kamp en de onmogelijkheid dat van de tot coterie verlaagde «liberale» partij eenige kracht tot leniging van staat kundige en sociale nooden zal kunnen uitgaan. Middelburg. Woensdag 4 Maart te 3 uren gemeenteraad, ter behandeling der onderstaande zaken: Ingekomen stukken1. Aangehouden adres van J. Smits, houdende verzoek, dat de ver ordening op het marktwezen worde gewij zigd. 2. Beschikking over den post voor onvoorziene uitgaven gem. bogrooting 1890. 3. Wijziging gemeentebegrooting 1890. 4. Be schikking over den post voor onvoorziene uitgaven gem. begrooting 1890. 5. Idem gemeente-begrooting 1891. 6. Bezwaarschrif ten inkomsten-belasting 1890. 7. vaststel ling 2e suppl. kohier inkomsten-belasting 1890. 8. Idem hondenbelasting 1890. 9. Be handeling instructie gemeente-bouwmeester. 10. Adres van den directeur der Middelburg- sche maatschappij van stoom vaart aangaande de heffing van het z.g. havenrecht. Advies van burg. en weth. dienaangaande. 11. "Voor stel van burg. en weth. tot wijziging van het tarief betreffende de levering van gas enz. 12. Voorstel van burg. en weth. betref fende beperking van den duur der jaarmarkt. Dezer dagen wist het deftige «liberale» blad Het Vad. te vertellen dat gouverneur Lohman en mr. Kalff met elkaar op straat handgemeen waren geweest. Kleinere libe rale bladen en blaadjens in onze buurt haastten zich natuurlijk om dit nieuws te verbreiden. Thans, o schandeblijkt dat van het heele bericht niets aan is. Of dus de Amsterdammer geen recht had om te vragen aan Vaderland, Handelsblad en de anderen: «Hoe weet gjj dat? Er kunnen immers nog geen brieven uit Suriname zijn?» Thans blijkt dat de redactie van Het Vaderland zenuwachtig ij geweest. Zij had namelijk een telegram verkeerd begrepen en er toen dit bespottelijke, doch tegelijk voor den betrokken overheidspersoon zoo beleedigende bericht van gemaakt dat hij met den procureur-generaal gevochten had. Maar met zulke bestjestaktiek zal de liberale pers die eens zoo fier haar beginsel hoog hield, spoedig haar laatste beetje eere en vertrouwen verspelen. Naar de VI. Crt. meldt, heefL de heer Th. van Uije Pieterse te Vlissingen bij den minister eervol ontslag gevraagd als notaris. Naar w(j vernemen is de bedoeling om de voorbereiding van de Legerwet op zoodanigen tjjd te doen afloopen dat de openbare behandeling in de Tweede Kamer zal kunnen aanvangen omstreeks half April. Ier gemoetkoming aan veler bedenking omtrent de te zware persoonlijke lasten, die deze wet zou kunnen opleggen, moet het voornemen bestaan, door vermindering van het cijfer van het jaarlijksche contingent dien druk te verminderen. Te Kolijnsplaat is eene vrijzinnige kiesvereeniging opgericht. De vorige week was besloten, de liberale kiesvereeniging in Noord-Beveland, Algemeen Belang, te ont binden. Naar de M. C. verneemt worden door de firma Ribbink van Bork en Co te Am sterdam weder pogingen aangewend om te Middelburg eene telephonische ver binding tot stand te brengen. De abonnementsprijs zou f35 per jaar bedragen. Ook wordt door dezelfde firma beproefd Vlissingen bij Middelburg aan te sluiten en tevens eene inter communale erbinding tot stand te brengen. ligt- Na de restauratie in 1813 zoo beweerde spr. hadden de Vorsten en volken nog niet geleerd. Zij herstelden de vorige toe standen en keerden dus terug tot het ancien régime welke conservatieve staat kunde door Groen en zijn geestelijk nage slacht werd en steeds zal worden bestreden. Tegen de revolutie, die spr. uit geschriften van Groen, c. s. verklaarde, vermag alleen het Evangelie. Dit geldt voor staatslieden en wetgevers, voor ouders en opvoeders voor strafrecht en wetenschap, kortom voor alles. Dat beginsel moet ons geheele volksleven doortrekken. Daarom moeten de a. r. in en uit Gods Woord trachten te leven. Spreker schetste de hedendaagsche bijbel- critiek als revolutionair hij wees op de voordeelen van het vereenigingsleven en maande allen aan om door trouwe opkomst bij de naderende stembus blijk te geven dat men de verandering van richting prijst, waarin de natie thans wordt geregeerd. Natuurlijk werd ook een overzicht gegeven Van wat de regeering in deze 3 jaren, spjjt IvI UK- E\ JSUHMMMiaW S. Beroepen te Wijk bij Heusder. ds. L. M. v. Noppen te Zwartsluis; te Maria Hoorebeeke (België) F. Zantinghe chr. ger. pred. te Nieuwendam te Mijnsheerenland ds. J. C. G. Gobius du Sart te Benthuizen; te Maassluis is. P. C. A. Halffman| te Koudekerke. Biezeliitge Zondagvoormiddag werd onze nieuwe leeraar de heer J. W. Drost, can- didaat, in de bediening bevestigd door prof. dr. J. H. Gunning van Leiden naar aan leiding van Joh. 1224 26. Aan de handoplegging namen, met den bevestiger, deel de predikanten Huet uit Goes, Mantz uit 's Heer Abtskerke, dr. v. d. Beke Cal- lenfels uit Del len vroeger alhier en B. van Meer uit Meteren. Des namiddags verbond ds. Drost zich aan de gemeente met eene predikatie naar Rum. 1 16. Beide malen was het kerkgebouw zeer vol. Middelburg. Donderdagavond 5 Maart hoopt op de zaal Bogardstraat voor de Chr. J. V. Spreuken 23 23a op te treden dhr. [J. E Vonkenberg. Onderwerp: De .1 ongel. Ver. in het kader van onzen tijd. Toegang vrij. Gelegenheid tot debat. Goes. Ten batder vereeniging «Samuel» te Goes, trad Vrijdagavond in de chr. school voor een kleinen, maar aandachtiger* kring, ds. H. Elfers van Wolfertsdijk op om te spreken over de wet van elk levensbeginsel. Na een geestige inleiding, waarinspreker wilde beweren dat hij voor het houden van lezingen niet de man wasmaar door welke goed gekozen en teneinde volgehouden beeldspraak hij het tegendeel zeer wel bewees, kwam hij tot het onderwerp dat hem reeds lang zeer had geboeid, dat het n.l. een wet is van het geéchapene, dat elk leven zich naar buiten vertoont. Met tal van voor beelden uit het rijk der natuur bewees spreker deze stelling Alles in de natuur leeft en ontwikkelt zich naar zijn aard; gelijk de dood zich naar buiten .openbaart in zijn verschijnselen zoo ook het leven in zijn zoo rijke verscheidenheid. Om echter een juist oordeel over den eisch der dingen, den oorsprong en den aard van het leven te hebben, moet men met God, die het leven instortte rekenen, of men velt een gansch verkeerd oordeel. Leven kan alleen uit leven voortkomenen terecht is dan ook aai gemerkt dat Mozes of de grootste natuurkundige geweest is of dat hem een openbaring van Godswege is te beurt ge vallen. Het laatste is voor den christen ontwijfelbaar, dit behoeft geen betoog. Maar heeft dit nu ook beteekenis voor den christen Zeer zeker. Voor hem is de vraag van welk leven de levensopenbaring bij hem de vrucht is, of het leven uit God hem bezielt en zich naar buiten vertoont wat uit de vruchten gezien wordt, naar de wet ook van het door God ingestorte leven. Zoo ook met kerk, met school, met maat schappij. Wel springt dan in het oog het onderscheid tusschen het geschapene, de natuur, waar geen schijn is, waar de levens openbaring werkelijk het leven weer geeft en de maatschappij waarin zoo ont zettend veel onwaars en schijn heerscht, waarvan de oorzaak in den oorsprong ligt, omdat het niet geschapen maar gemaakt is. Maar dit staat vastwaar God de Heer den mensch bearbeidt, daar doet Hij dit als aard en karakter dit vereischen. Daaiom zijn alle vruchten van God gegeven, en bewijzen van het door Hem ingestorte leven al moge in de openbaring van dit leven nog zooveel verschil zijn. De vorm beslist niet, maar de vraag of het beginsel opleidt en terugvoert tot Hem die de gever is van het Leven, die het Leven zelf is. Toch aarzelt spreker niet wat betreft Gods dienst uit te spreken dat de Gerefor meerde Godsdienst hem toeschynt de zui verste openbaring te zijn van het leven, als wier eisch het is God op het hoogst te verheerlijken en den zondaar tot Hem terug te voeren. Maar ook stelt deze wet van elk beginsel aan de opvoeding in School en huis ernstige eischen. Hoedanig is de levens openbaring? Bewijst zij dat het Goddelijke Leven aanwezig is en zich naar buiten vertoont Want al moge nu de school een belangrijke pliats in de opvoeding innemen, der ouders roeping is toch hun kinderen op te voeden, gelijk uit de gansche Heilige Schrift ondubbelzinnig blijkt. En als in de opvoeding, bij ouders en onderwijzers, het leven Gods alles be- heerscht, zal het zich naar buiten openbaren. Maar dat is dan ook de ernstige vraag. En ook voor Samuel zelf is deze vraag belangrijk. De vereen, wil armen en min vermogenden de gelegenheid openen tot het genieten van Christelijk onderwjjs. Handelt Samuel nu in overeenstemming met den wil van den Heer Jezus, die ook het verlorene opzocht en niemand buiten slootDan is dit het bewjjs van het leven, dat zich zoo openbaart en uan, moe 1 ge houden Wie zal zeggen hoevele bedienaren van Gods Woord, Zendelingen, onderwijzers er gevonden, wier arbeid een vrucht is van Suppletiefondssn als Samuel. Niet ieder spreekt dit zoo openlijk uit als prof. Postma maar het is toch zeker, dat menige vrucht daaruit is geboren. Ga voort met dezen arbeid, in ootmoed en met ijver, en Gods zegen zal op uwen arbeid gezien worden. Na nog een hartelijk woord gericht te hebben tot den onderwijzer, den heer J. de Hoogh eindigde ds. Elfers deze sa menkomst met dankzegging. Zij was door den 2en voorzitter L. Duvekot Cz. geopend daar de vacature van voorzitter, door het vertrek van den heer J. C. Wirtz Cz. nog niet is vervuld. geval met schipper K. schrijft de G. C. Schipper K., ongehuwd, lag met suiker- peën voor Bergen op Zoom te Middelharnis, zond zijn knecht om brood en was bij diens terugkomst verdwenen. Alle nasporingen bleven vruchteloos. De familie werd er mede in kennis gesteld (eene ongehuwde zuster woont hier) en men geloofde aan verdrinken, 't Schip moest zijn bestemming volgen men nam tijdellijk iemand aan tot Bergen op Zoom, waar een jongere broeder zou komen om 't beheer over te nemen. Men loste aldaar en kwam gisteren leeg hier binnen. De nieuwe schipper sliep op de kooi zijns broeders, dus onbewust boven zijn lijk. Hedenmorgen met meerdere familieleden bijeen, kwam men toevallig tot de treurige ontdekking. Naar men z<-gt leed de overledene veel aan zwaarmoedigheid. Uiterlijke teekenen van gewelddadigheid heeft onze geneesheer niet kunnen bespeuren Het lijk is naar het lijkenhuhje vervoerd Woensdag 4 Maart is het 50 jaar geleden dat het Wapen der Marechaussee voor het eerst in Zeeland geplaatst werd. Kruiuingen. Zaterdag toen een jongen van omstreeks 10 jaar de lotelingen te gemoet ging, kwam hem een legen. Om gemakkelijk thuis te komen klom hij achter op het rijtuig met het gevolg dat zijn been tusschen het wiel beklemd geraakte en dit brak. Axel. Donderdag gaf de zangvereeniging «Oefening kweekt kunst» in de Chr. School Wemeldhige, Omtrent het droevig on- waarin zij -ook voor hare repititiën hospi taliteit geniet, haar tweede ópenbare uit voering. Zij had een rijk programma, waarin zang en voordrachten elkander aan genaam afwisselden, bijna was het te rjjk, zoodat na de pauze de stukken zonder ver- poozing moesten voorgedragen worden. Voor Axel was er een goede opkomst van liet hebbers van muziek, ofschoon de ver eeniging een grooter publiek met hoogere eischen niet behoeft te vieezen. Hetgeen ten gehoore gebracht werd, was goed in gestudeerd, en liep goed van stapel. De luide bijvalbetuigingen, die telkens gegeven werden, moeaigden de leden aan, en de directeur de heer J. Blaosaart had eer van zijn werk. Vrij laat in den avond scheidde men, nadat de president, de heer M. J. van Doorn het publiek voor zijn opkomst gedankt had, en een der honoraire leden de Vereeniging wederkeerig dank gezegd had, voer den genotvollen avond dien zjj velen had ge schonken. Uit het leven van Z. M. den Koning. In November 1863 vierde heel Nederland feest ter herinnering aan 1813. Ieder droeg dien dag Oranje. Toch wandelde op den Schevemngschen weg een gezet heer, in wijde overjas gehuld, met hoogen zwarten hoed op het (hoofd, en zonder Oranje op de borst. Nauwelijks merkte dit een visschersjongen of hij riep «Kees kees 1 leeljjke kees daar je bent!» (Kees is de bekende naam uit den Patriottentijd). De heer liep bedaard voort en vroeg aan den tolbaas wie die knaap was, die in de verte volgde en maar «Kees, leelijke kees!» bleet roepen. Naam en adres werden op geschreven. Toen de jongen bij het tolhek kwam, en van den tolbaas vernam dat hij den Koning had uitgescholden, die zijn naam had opgeschreven, begon <ms ventje anders te kijken. Den volgenden aag |werd hij aan fiet Hof ontboden. Hij ging er heen met een kastijding van zijn moeder, aan wie hij nu alles bekend had. Daar kwam hij, en wachtte met een kloppend hart af, wat hem overkomen zou. Eindelijk ging een deur open en kwam de koning binnen. Deze was prachtig gekleed en had een Oranjesjerp aan. «Wel ventje!» sprak Z. M. «hou jij zooveel van oranje, dat je iedereen naroept, die het niet draagt «Ja Mijnheer Sire Maje steit,» stotterde de bedremmelde knaap, aan zijn pet plukkende. «Nu 't spijt mij», zeide de Koning, «dat je mij voor een Kees gehouden hebt en .ik heb je expres eens bij mjj Ia'en komen om je te laten zien dat ik ook wel oranje heb. Zie je dat je nu goed l Geef mij nu een hand en heb den Koning uit het Huis van Oranje lief. En hier heb je nog iets om een nieuw oranjestrikje te koopen, als het uwe versleten is.» En meteen stopte Z. M. den visschersjongen 4 rijks- da'alders in de hand. Een uur later wist heel Scheveningen w.it er gebeurd was. Een jongeling te Watldingsveen moest loten. De ouders rilden bij de gedachte, dat hun-zoon, de kostwinner, onder dienst zou moeten gaan en hoe do afloop zou werd geraadpleegd, ruststelde en er haa dat de jongeling zoi werkelijk geschied nummers kwam hij ooit geniet de kaartl 't volste vertrouwen, zijn, maar potsierlijk welke omstandighe geraadpleegd. Zelfs meest ernstige oude gewenscht is, wordt Gedurende het landmacht, van het het Indisch' leger 221 omtrent wier lot no Waarom slape Het schijnt een te zijn als de vogel op een stokje niet Dit is echter zoo nij den poot verbonden het uiteinde der teei als door beneden w pont buigt, die fij worden en de teen waardoor zij datge staat, vaster grijpen zooals reigers, kratj zwemvogels die op poot volkomen recht vogels op den grond grijpende werking o| zijn. Bij hen sluit wat men het hielba op een merkwaardig dengedeelte van het voldcet dus juist at een voldoende mate de buiging van den van het lichaam tegi De sterkste thans te St. Jean jaar oud, bij: a 6 vcj Cyr. Hij weegt 159 spierkracht. Hij kanj wel 4500 pond oplicj wijsvinger lichtte hij 535 pond en een pond tilde hij met sl| schouder. De man per dag met het nd Hy gebruikt geen t| drank. -• Een neger - NewYork had in zij dien hij dresseeren Het dier dat reen maakte en zeer geliecj is gehuisvest in een Zaterdag toen Brow fant zich los te mal was ging hij om dq huisdeur in en de de keuken, waar de tuuilijk groote ver Het logge dier ko weder afen er moed het huis een hellen^ miakt worden om krijgen. Het dier bleef de kamer waar het en veel bekijks ha' zoekers die Brown stelden voor wat vernield had. Een krankzin ingenieur Berges wil| terrein te Chicago bouwen, van welks op sterke gewaarwo nieuwe soort naar beij worden in een wagenl dat de snelheid aan van b. v. 1000 voetj groot is als die van Het hoofdpunt is hi^ het eind hunner vl veilig en behouden Daar weet de ingeniei gen d 5 gedaante zal dat hij naar benede een waterput die d Zijn wagen of kast voet breed zijn en bevat'en. De vloer Het onderste gedeel rt eks kegels, om dei in de kamer te voor in net water valt. voet zou de diepte put 180 voet wordt de reizigers op hur binden. Een parapluie moordtuig beschouw] dagen te Bordeaux

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 2