lUXIIISZAKKA. Gemengde Berichten. der» heer v. Zanten te Tiel, over de jongste koninklijke besluiten in zake de nieuwe programma's o/er de ac'e examens bij het lager onderwijs. In De Vragen des Tijds schrijft deze bevoegde beooi'deelaar onder meer (bl. 339). (Ik kom tot de slotsom) dat het nieuwe programma met zorg en ervaring is opge: steld en zeker zal strekken tot verhooging van het peil van ons onderwijs; hot ademt een geest van vooruitgang enjzal zeker den vrienden van het onderwijs eene aan gename kerstverrassing zijn geweest. De schrijver gu t een voor een de ver schillende punten na, die hij alle verbe teringen acht wijl zij blijk geven van een praeiisehen geest. Eu dan zegt tiij aan het eind zijner lange beschouwing, die wij uit plaatsgebrek niet kunnen overnemen: Overigens komt het my voor dat het koninklijk besluit de vereischte waarborgen biedt voor een eerlijke uitvoering der nieuwe wetsbepalingen. Of er dan op deze vijf be sluiten geen aanmerkingen te maken zijn'? Waarschijnlijk wel. En bij den bekenden critischen geest onzer landgenooten zullen zij niet achterwege blijven. Doch ik was als voorstander van goed onderwijs en bij de geringe verwachtingen die de te genwoordige tijdsomstandigheden mij had den overgelaten, te zeer verrast door de werkelijke verbeteringen, die de programmen bevatten en door de vrijzinnige opvatting, welke de regelingen ademen, dan dat ik naar gebreken zou hebben gezocht. Heeft het openbaar onderwijs een deuk gekregen, het onderwijs in het algemeen zal in bevoegde handen blijven, als aan de wettelijke voorschriften de hand wordt ge houden in den geest dezer besluiten en de mennekes, zeide Daendels, daarop komt het aan. Zij zijn het van wie de bezieling moet uitgaan, en zoolang er waarborgen zijn voor hunne geschiktheid en bekwaamheid, kan het peil van ons onderwijs niet dalen. Dit is een woord van een kenner aan het adres van den vader der koninklijke besluiten. Goeman Bergesius vreesde dat het peil van het onderwijs dalen zou. «Dit is een groot woord», antwoordde hem minister Mackay. bullen de vreesachtigen van toen, zich nu door de gunstige beoordeeling van den heer v. Zanten laten gerust stellen 25 Februari '91. De Eerste Kamer is Maandag ten ge- hoore geweest bij de Koningin-Regentes. De gasten werden bij hun komst ontvangen door den grootmeester en opperkamerheer graat Schimmelp'e'nriinck. Nadat de cercle was gemaakt, traden Hare Majesteiten de Koningin Regentes eh de j^ugdige'Koniiigin binnen. De, Koningin-Regentes sprak de aanwezige heeren aan, terwijl Koningin Wilhelmina hun de hand gaf. Daarna werd in de groote eetzaal de maaltijd gebruikt. Op 64 aanziiteiuien was gerekend. De beide Koninginnen zitten naast elkander. Graaf Schimmelpenninck rechts naast Koningin Wilhelmina, mr v. Naamen (voorzitter der le kamer) links naast de Koningin Emma. Na afloop van den maaltijd vereenigden de gasten zich opnieuw in een der zijzalen, waar Koningin Wilhelmina mei freule VaD de Pol nog een oogeuolik vertoefde en af scheid nam, terwijl zij zich met enkele heeren, o. a. de burgemeesters 'van Amster dam en Rotterdam, onderhield. H. M. de Koningin-Regentes voerde met elk der aan wezigen afzonderlijk op minzame wyze een gesprek. Tegen 9 uur verlieten de gasten het Paleis. Naar men verneemt zal de Kamer van Koophandel te Bergen op Zoom zich wenden tot de autoriteiten en gemeenten, wier medewerking wenschelijk is om de op ruiming te verkrijgen van den toren van Romerswaal, die dikwijls de vaart op de Schelde belemmert. kËKEt- KA M IHUIlMl l V\ Ned. Herv. Kerk Beroepen te Vlissingen ds. A. Tap te Baambrugge. Den 43en Mei a. s. hoopt Ds. Pikaav te Goes zijn 25 jarige ambtsbediening te herdenken. Ned Ger. Kerk. Bedankt voor Kralingen door ds. L. v. d. Valk chr. ger. pred. te Delft. Arrondiss. rechtbank te Middelburg. Gisteren Dinsdag) is L. M., 40 j koopman le Biervliet, thans te Middelburg in hechtenis, ter zake van diefstal van konijnen, veroor deeld tot eene gevangenisstraf van 9 maanden, met mindering van den door hem in ver zekerde bewaring doorgebrachten tijd. Wor de arr. rechtbank te Middelburg stond gister terecht de 26jarige D. koek bakker te Antwerpen, beklaagd van diefstal met inbraak in de R. K. kerk te A*xel. Daar bek', geen Hollandrch sprak werd hem dhr. D. v. Oostveen, leeraar aan 't gymnasium ie Middelburg, daartoe beëedigd, als tolk toegevcegd. Bekl. gaf op uit armoede tot de misdaad te zijn gekomen, en erkende twee jaar geleden ook een kerkdiefstal te hebben gepleegd Tegen hem werd 2 jaren gevangenisstraf geëischt, met aftrek van het voorarrest. Het musschengilde te Goes hield Dins dagavond hare eerste jaarvergadering. Uit de lijsten bleek dat ingebracht werden, 2334 musschen, 358 latten en 162 zwarte mollen. Naar musschen berekend is een totaal van 3374 stuks. 595 stuks werden alleen door J. van Zweeden ingebracht waardoor hij als koning erkend werd en bovendien een blijvend aandenken ontving. Zwarte kraaien en eksters werden ook opgenomen in 't reglement. Hel bestuur werd herbenoemd. Scherpenisse. Dinsdagmorgen vervoegde zich iemand van Scherpenisse bij een ge neesheer te St. Maartensdijk om een kies te laten trekken. Deze kleine operatie gelukte zeer goed, doch kort daarop werd de patient bewusteloos. Na een paar uren werd hij in dezen toestand per rijtuig thuis gebracht. Toen hij eindelijk weer bijge komen was bleek bij geheel krankzinnig te zijn, zoodat hy voortdurend bewaakt moet worden. De oude man te Dordrecht, die Zaterdag hevige brandwonden bekwam door het vlamvatten zijner kleuren, tengevolge van het vallen van vonken uit zijn pijp, is aan de gevolgen overleden. Maandag heeft te Haarlem een 60-jarige koetsiers knecht van een paard een slag tegen de borst gekregen, aan de gevolgen waarvan hjj bijna onmiddellijk is overleden. Te 's Gravenhage is een 3jarig knaapje in een pot met kokend water gevallen en aan de gevolgen bezweken. Door de Holl. Spoor aegmaatsch. wer den in den laatsten tijd herhaaldelijk koperen waterstoven uit coupé 's le en 2e klas vermist. Eindelijk is het de politie gelukt den diet aan te houden. Deze, een werkman der maatschappij, werd door hen aangehouden, terwijl bij 14 stoven op een handkar ver voerde. De man bekende er op die wijze reeds '150 te hebben aan den man gebracht Daar onder de kamer waar hij woont een ander werkman der maatschappij woont en deze verdachte bezigheden bij zijn buurman bespeurde, als onder anderen het stuk «laan van koperen voorwerpen, kon de politie dus met vrucht op dezen dader loeren. Toen Maandag werklieden aan den zeekant te Seheveningen bezig waren, aan een huis en bokkingrookery zand, dat op geschoven was, weg te graven, stootten ze op 2 meter diepte op pakkon, die dvaamiet bleken te bevatten. De commissaris heeft hierop terstond de gevaarlijke stof uiterst voorzichtig met de handen doen uitgraven en vervolgens de geheele partij vernietigd, zooals hij dit in 1883 met duizenden ki logrammen deed, nadat het dynamiet- en buskruitschip aldaar in Dec. van dat jaar was gestrand. De nu gevonden partij be stond uit 30 a 40 kilo, was nog geheel in gaven staat en is waarschijnlijk indertijd na de stranding door iemand aldaar begra ven. Tusschen den muur eener bokking- reokerij en de plaats waar het werd ge vonden was geen V* meter afstand 1 Door de erfgenamen van den oorsrpon- kelijken concessionaires van een Delagoa- spoorweg die door Portugal in beslag was genomen, wordt van laatsgei.oemda mogend heid 700.000 pond sterling schadevergoeding geëischt. Hoe som» doktersrekeningen betaald worden Een jonge dokter had een jonge dame langen tyd behandeld. Toen zy genezen was, vroeg zy, of hij gewoon was rekenin gen te zenden, of hoe hy anders het honorarium wenscbte te ontvangen. Ik ben gewoon, dat steeds aan mijn patiënten over te laten, antwoordde hij. Maar dan kan u toch licht misleid worden, merkte de dame op. Nog njoit, antwoordde de arts. Welnu, schertste zij, als ge zoo gauw tevreden zijt hier Zij gaf hem haar ledige hand, terwyl ze in de andere een bankbiljet hield. Zoo ziet u, hoe men u bedriegen kan. De dokter hield haar ledige hand ech ter vast, en toen de jonge dame ze terug wilde trekken om hem met de andere het geld te geven, aarzelde hij de hand los te laten. We), zeide hij, ik ben volkomen tevreden met deze hand en verlang niets anders. Het meisje kleurde. Acht dagen latei- waren zij verloofd. Een dapper ventje. Een vijl jarig knaapje heeft door t tegenwoordigheid van geest zich zelf en zijn twee jongere zusjes het leven gered. Te Miesdorp in (Pruisen) was de koetsier G. met zijn vrouw uitgegaan. De kleinen warea alleen thuis e gingen knikkeren. Een der knikkeis viel onder het ledikant. Daar liet inmiddels duister geworden was, slak I et knaapje een lucifer aan en zocht onder het bed. Docli daar vatte het stroo vuur, dat uit een matias hing. Dadelijk kroop hij van onder het ledikant, pakte zijn zusje op dat met stralende oogjes naar de vlammen sionu te kijken en bracht het kind naar huiten. Hierop snelde hij weer naar binnen om zijn jongste zusje dat in een kinderwagen lag te te slapen, le redden, eri toen dit gelukt was, putte hij in den tuin een emmertje water om hel \uur te blussclien. Dit laatste was echter niet noodig want de buren hadden het gevaar gemerkt en de vlammen gedoofd. -In eenige gemeenten van Zuid Limburg heerscht de influenza weder epidemisch. In de gemeente Schimmelt o. a. is de school ten gevolge dezer ziekte voor het groot-te gedeelte ot tvolkt. Te Gennip heerscht de keelziekte onder de kinderen, zoodat de scholen zijn gesloten. Vischvangst door electrisch licht is dezer dagen te San Francisco beproeld, met uitmuntenden uitslag. Op een plek waar anders de visch zeer schaars was, werd in het water een krachtig electrisch licht ontstoken en de visschen van allerlei soort kwamen met zooveel vuur daarop los dat men de netten maar had uit te werpen en op te halen om een groot aantal te vangen. Wat is zoeter dan honig vroegen de Philistynen aan Simson, maar in onze dagen zyn er wel zoeter dingen, zelfs suiker is niet eens meer zoo heel zoet. Fahlberg's sacharine is 280 maal zoeter dan rietsuiker. In een analinefabriek te Ludwigshafou is een stof uitgevonden die nog zoeter is. Een staafje daarvan, zoo dik als een gewone naald en 2 a 3 millimeter lang, is genoeg om een glas water zoo zoet te maken dat het haast niet te drinken is. De nieuwe zoete stof, een methylbenzoëzuur- prepaiaat schijnt echter een zwavelachtigeri bysmaak te hebben. In Juni 11. maakte een gezelschap van Liverpool een rei» naar IJsland. Aldaar werd een flesch overboord geworpen, waarin zich de namen der reizigers bevonden en 't verzoek aan ieder die de flesch vinden zou om de inliggende papieren te zenden aan den heer Zange te Liverpool. De flesch werd 15 Januari jl. opgevischt in een inham in de Lofodder.eilanden door de bemanning eener boot, welker kapitein de papieren naar Liverpool zond. Cedurende hare reis van 67* maand had de flesch 890 zeemijlen (hemelsbreedte) afgelegd. Het terugvinden der- flesch is van belang om daaruit gegevens te putten in betrekking tot de richting van den golfstroom in der. Noord Atlantischen Oceaan eri de Poolzee. Het middel van prof. Koch tegen de tuberculose is verkrijgbaar gesteld onder den naam van tuberculine. De moeder van den Amerikaanschen humorist Twain stierf onlangs te Eluiira (staat New York)hij zelf woont te Hartford (Connecticut], 450 Eng. mijlen van daar. Niettegenstaande zjj de jbtgrafenis niet konden hij wonen, zijn zy er toch getuige van geweest door middel van de telefoon. Zij hoorden woord voor woord de lijkrede en dat op dien afstandIn de kerk te Elmira was het op den kansel geplaatste telefoontoestel achter groen en bloemen verborgen. Men schrijft uit Padang Pandjang Gisteren kwam de eerste locomotief met trein hij het nog onvoltooide stationsgebouw alhier aan. Ondanks den hevigen stortregen verdrongen zich duizenden inlanders zoowel kinderen als vrouwen en mannen. Het was een gedrang en gejoel van belang, iedereen wilde den vuurwagen en het stoompaard zien, waardoor een geheele sleep van vrachtwagens met menschen incluis van Padang uit tegen onze steile berghel lingen wordt opgevoerd. Niemand trok er zich iets van aan dat de regen bij stroomen vieliedereen was Opgetogen en vol be wondering. De heer H. te Parijs was dezer dagen het slachtoffer eener aangrijpende ver gissing. Hij wilde een zijner neven die krankzinnig was doch van goedigei: aard, naar een gesticht biengen en sprak er over met den commissaris die hem ver zocht 's namiddags met den krankzinnige te komen, een inspecteur zou dan mei hem meegaan om den krankzinnige weg te brengen. Nu wil het geval dat de heer H. erg lijdende is aan zenuwtrekkingen in het gelaat en daarbij en juist daardoor de zonderlingste grima-sen maakt; iets wat des namiddags nog erger was toen hij op het bepaalde uur met den krankzinnige op het bureau kwuin, waar hy wel niet den commissaris, maar dan toch volgens af spraak den inspecteur aantrof. Deze zag de beide mannen aan en meende dan ook dat de lieer H. de krankzinnige was. Met hun drieën reden zij naar het gesticht. Daar aangekomen, opence de inspecteur het portier en zeide tot H «Kom nu.» Denkende, dat er nog een of ander af te spreken was, volgde H. zijn gids zonder achterdocht Treed binnen, zeide de inspecteur, ter wijl hij de deur opendeed, daar gy zit er. Ik ben er? Waar? Wel in het gesticht. Maar gij vergist u, ik ben de krank zinnige niet, zeide H., terwijl hij leelijker gezichten trok dan ooit. Ja, ja wy kermen dat. Nu, wee» stil, dan zal alles goed gaan. De ongelukkige koopman, ten prooi aan eene hevige ontroering, sprong naar de deur, vier sterke bewakers grepen hem vast en niettegenstaande zyn weerstand, brengt uien hem naar de cel. Toen de commissaris naar het bureel terugkwam, vroeg hij aan den inspecteur Wel, en de zinnelooze? Alles in orde, mijnheer, maar wy hebben er veel moeite meè gehad hij wilde ginder niet blyven. Men zou hem juist het dwang buis aandoen, toen ik heenging. De commissaris zag een lieer zitten op de bank iu het commissariaat. Wie is dat Dat is de neef, antwoordde de inspecteur. Maar dat is hij, met wien ik gesproken heb, in het geheel niet. Men ondervroeg den vreemdeling en men had spoedig de overtuiging, dat men den ongelukkigen krankzinnige voor zich zag, die toen hjj zich aan het gesticht verlaten zag, stil eaar het comrnisanaat was teruggekeerd. Nu werd alles duidelijk. Men haastte zich H. in vrijheid te stellen en zjjn neef zyn plaats le doen innemen. Eenige cijfers betreffende de bevol king der wereld. Engeland heeft al zyn vyf bezittingen in de vyf werelddeelen medegerekend, een grondgebied van acht enjtwintig vierkante mijlen, die door niet minder dan 355 mil- lioen menschen bewoond zijn. Frankrijk heelt in alle werelddeelen te zamen negen millioen vierkante mjjlen gronds en tachtig millioen onderdanen. Rusland bezit in Europa en Azië te zamen twee en twintig millioen vierkante mijlen met een bevolking van 110 millioen inwoners. Duitschla id heeft in Europa, in Afrika en Australië ongeveer vier millioen vier kante mijlen land en een bevolking van 56 millioen. Oostenrijk heeft een grondgebied van anderhalf tnillii en vierkante mijlen en vjjf en dertig millioea inwoners. Turkije bezit vier millioen vierkante mijlen grond en drie en dertig millioen inwoners. Spanje met zijn bezittingen in Amerika, Afrika en Indië heelt anderhalf millioen vierkante mijlen land met een bevolking van zeven en twintig millioen. Nederland bezit in Europa, Indië en Amerika onge/eer 2 millioen vierk. mijlen grondgebied met een bevolking van bjjna 33 millioen inwoners. Buiten Europa vinden wij de Veveenigde Stalen van Noord-Amerika met 63 millioen inwoners, het Indisch rijk met 270 miljoen inwoners en het Chineesche rijk met de over- groote bevolking van 400 millioen inwoners. Men ziet dat China de meest bevolkte staat van de wereld isop China volgt Engeland met zjjne groote koloniën. Om de macht van Engeland goed te beseffen moet men weten, dat het over een vjjfde deel van de wereld en een vierde van de gansclie bevolking der aarde regeert. Ernstige wanordelijkheden hebben

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 2