L loven s DE ZEEUW" rplaatst NE, BIJVOEGSEL uwersl ndbouwzaden, den heer I). I»riek, GOES. ÏD-BATH. sterkende drank rmen, Zwak- ellenden.Aan- 11e geneeskun- APPELEN, ELEGRAAF." )t UITBREIDEN e kiezers te Nieuw- de a.s. verkiezing den Gemeenteraad endskerke, met idrang aanbevolen, 's Heer Arendskerke m uitbrengen bij de voor een lid van id op den WelEdel ,'ordt aanbevolen en atuur heeft aange- >E uit Goes hoopt aan- 25 Februari 's avonds te er. Kerk te Rilland e treden ter bespreking toestand en de verplich- lutionaire kiezers. inheid tot debat, intirevolutionaire Kies- ereeniging, OVEN, Voorzitter. 1AMER, Secretaris. OT H behoorende bij GEMEENTERAAD VAM MIDDELBURG. Zitting van Woensdag 25 Februari. Afwezig waren de hh. mr. Van Hoek met en Hoogerwaard zonder kennisgeving. Voorlezing geschiedt van de notulen der vorige vergadering welke zonder aanmer kingen worden gearresteerd. Wordt mededeeling gedaanlo. dat Ged. Staten hunne goedkeuring hebben ge hecht aan diverse raadsbesluiten; 2o. dat de heer J. A. Frederiks niet heeft voldaan aan de voorwaarden van het Raadsbesluit omtrent den te bebouwen grond aan de Loskade 3o. dat een schrijven ontvangen is van den heer Van der Meijden, inhoudende een dankbetuiging voor zijne benoeming tot gemeentebouw meesteren 4o, dat de heer M. B. G. Hoogerwaard een schrijven tot den voorz. gelicht heeft, waarbij hij zijn mandaat als raadslid neerlegt. Een en an der wordt voor kennisgeving aangenomen, nadat de voorz. zijn leedwezen over het bedanken van den heer Hoogerwaard be tuigd en medegedeeld had, dat de verkiezing ter zijner vervanging zal plaats hebbenmp 21 Juli a.s. dus te gelijk met de periodieke verkiezingen, welke dit jaar zullen plaats hebben. In de vorige vergadering had de heer Tak een amendement voorgesteld, om den luitenant-kolonel-garnizoenskommandant al hier, betreffende zijne aanvrage om uitkeering van een gedeelte der pachtsom, welke de gemeente ontvangt van den pachter van het recht tot ophalen van den beer, mede te deelen, dat aan zijne aanvrage niet kan worden voldaan, aangezien de faecaliën der gemeente eer na- dan voordeel opleverden. Daar de stemmen over dit amen iement toen staakten komt het alsnu in behandeling. Op voorstel van den heer Snijders wordt echter de behandeling verschoven totdat de e maakt bekend dat zijn alle soorten van evens TE- erende prijzen. RKruiningen» ELB.-ROTTERDAM. bruari. dag 25, Donderd. 26, 28, van Vlissingen 5, van Rotterd. 9, OTDIENST urg en Zierikzee. kzee Spoorweg Goes, bruari. Van Zierikzee Dinsd. 24'smidd. 3, Woen.25 12, Dond. 26 2,-— Vrijd. 27 3.— Zat. 28 12,— bruari. van Antwerpen Dinsd. 24'smorg. 6.— Dond. 26 6.30 heer Tak, die nog atwezig was, ter dering zal zijn gekomen. Daar ook de heer Dr. van Berlekom nog niet ter vergadering aanwezig was, werd op voorstel des voorz. besloten eveneens te verschuiven de behandeling van de opruiming van het slijk in den boezem van den riool- watergang bij Veere. Alsnu geschiedt voorlezing van een rapport van Burg. en Weth. aangaande eene con ferentie met Zijne Exelleutie den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid om trent de middelen tot verbetering van deri noordelijken toegang van het kanaal door Walcheren. Uit dat rapport blijkt dat het genoemden Minister zeer ter harte gaat, dat die toestand daar ter plaatse zoo on gunstig is, dat hij niets zal onbeproefd laten om er verbetering in te brengen, dat hij vocrloopig nog door baggeren aan het euvel hoopt tegemoet te komen, doch, mocht dat baggeren falen en niet voldoende blijken, dan 7.ou hij door het in orde maken van de oude Mid ielburgsche haven of'een para- lelkanaal tusschen Veere en die haven den toestand trachten te verbeteren. Bij monde van den heer Snijders wordt Burg. en Weth. de dank der vergadering gebracht voor de flinke wijze waarop zij deze hoogst belang rijke zaak hebben aangevat, welke hij bij voortduring aan hunne goede zorg blijft aanbevelen. Daar de heeren Tak en van Berlekom inmiddels ter vergadering verschenen waren, stelt de voorz. alsnu aan de oide bovenge- genoemd amendement van den heer Tak op de aanvrage van den garnizoenskomman- i dant omtrent uitkeering van een gedeelte van de pachtsom der faecaliën. Dat ainen- dement wordt nu aangenomen met 10 stemmen. Vervolgens wordt behandeld het voorstel van B. en W. om, zoodra de financiën der gemeente het toelaten en de noodzake- lijkheid in het belang der gemeente er van blijkt, over te gaan tot opruiming van het I slijk in den boezem van den riool watergang bij Veere. De heer A. P. Soouck Hurgronje wijst er op dat, mocht de ge meente al niet rechtens gedwongen kunnen worden den toestand te verbeteren, de moraliteit toch eischt dat de zaak in orde gebracht worde. Hij stelt dientengevolge bij amendement voor in het voorstel van B en W de woorden «in het belang der gemeente» te schrappen. De heer Dr. van Berlekom toont in een krachtig betoog het onhoudbare van den toestand aan. De mpporten van Hoofdingenieur, Gemeente- Bouwmeester en Commissie van Fabricage i pleiten allen eensluidend voor uitbaggering. In het rapport van den Gemeente Bouw meester staat zelfs met duidelijke woorden te lezen, dat niet alleen het belang van Veere, maar ook dat van Middelburg het eischt. i Vooral ook met bet oog opdeinfeclie moet j er verandering komen. Nog dezer dagen j deelde de plaatselijke geneesheer van Veere hein mede, dat zich in de sluiswachters- woning weêr een geval van diphteritis had voorgedaan. Hij vraagt nu in de eerste plaats aan den Voorz. welke de resultaten zijn van het tweemaal spuien per etmaal, waartoe bijna een jaar geleden besloten is en waarop de Hoofdingenieur beloofd beefi toe te zien. De Voorz. antwoordt dat hem over l.et spuien niets gunstigs of ongun stigs bekend is en dat li ij daaromtrent geen inlichtingen kan geven. De lieer van Berlekom stelt een amendement voor om, behalve de woorden,- in het belang der gemeente» ook te schrappen de woorden «zoodra de financiën der gemeente het toelaten» Hij undt de zaak te urgent, om op den bloei der gemeente-financiën te wachten. Tot uitbaggering moet worden overgegaan, zoodra voldoende zal zijn ge bleken dat tweemaal spuien per etmaal niet genoeg is om het slijk op te ruimen. De Voorz. zegt dat het voorste! van het Dagelijkse!) Bestuur niet de bedoeling heeft om de zaak niet tot een einde te brengen, maar volgens de daarvan opgemaakte be groeting zal zij eene uitgaai vorde'er. van i 6000 en dit gaat zijns inziens de finan- cieele draagkracht der gemeente te boven, omdat er ook andere in zijn oog meer urgente werken zijri uit te voeren. De heer den Bouwmeester zegt dat het slijk, dat reeds in den boezem van den watergang is, niet weggaat door spuien lnj meent dat door tweemaal spuien per etmaal de toestand niet zal verergeren, maar ook niet verbeteren. Met de vorst gedurende dezen winter kon niet gespuid worden en is de toestand dus verergerd. Hij ziet echter, nu weer gespuid kan worden het ergste van den toestand niet in. Voor het belang van de gemeente Veere te wer ken, is voor Middelburg onaannemelijk eu zoolang de teestand houdbaar is, zou hij dien willen bestendigen. De heer van Berlekom zegt terzake geen deskundige te zijn. Hij zou eerst een proel willen nemen met tweemaal spuien per etmaal en, voldeed die niet, dan tot uit- baggeiing overgaan. De voorz. brengt nu in omvraag het amendement van den heer A. P. Snouck Hurgronje, om uit het voor stel van B. en W. te schrappen, in het belang der gemeente,» welk amendement met 9 tegen 6 stemmen wordt aangeno men, Daarna wijzigt de heer van Berle kom zijn amendement in dien zin, d.it tot totale uitbaggering zal worden overgegaan zoodia de volstrekte noodzakelijkheid mocht blijken. De heer Tak oppert echter be zwaren tegen dit amendement. Aan wie moet de noodzakelijkheid blijken vraagt hij. Aan B en W. van Middelburg of van eene andere gemeente ol aan den Raad 1 Zullen B. en W. buiten den raad om kun nen aanbesteden en deze zich later met een leening hebben genoegen te nemen De voorz. beaamt, dat in liet amendement geen machtiging ligt tot uitvoering, er is alleen sprake in van een beginsel. De heer Tak repliceert, dat ieder raadslid in beginsel liet geldt hier een besluit. Om aan het bezwaar van den heer Tak tegemoet te komen, stelt de heer A. P. Si.ouck Hur gronje voorin te lasschen de wuorden,» bij den Raad». De heer van Berlekom kan zich hiermede vereenigen. De heer Snijders brengt in het midden dat in deze zaak verschillende rapporten zijn uitgebracht, onder anderen van den overle den bouwmeester. Hij stelt nu een amen dement voor om den nieuwen bouwmeester ook te consulteeren, hem uit te noodigen tot indiening van een officieel rapport om trent de spuiing en zoolang de behandeling der zaak uit te stellen. De heer v. Duoné is tegen uitstel, daar hij vreest dat de toestand zal verergeren. Het amendement Snijders wordt daarop verwerpen met 10 legen 5 stemmen, liet amendement van Berlekom met 13 tegen 2 en het in voege als boven vermeld ge nnendeerde voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen. In verband met de met 1 Januari 1891 van kracht geworden wet omtrent de pen sioenen van burgerlijke ambtenaren, worden de grondslagen van pensioen van directeur en leeraren der burgeravondschool, in ver band met hunne tegenwoordige salarissen, vastgesteld als volgtP. D. Koning f 800, W. M. Morren f 500, M. Vlamings f500, I. L. van Wuijekliuise f500, dr. Japikse f300, I. S. van W uijckhuise f250, dr. J. J. Couvé f 200, W. van Enst f 200, en J. Holin t 200. Onder dankbetuiging voor bewezen dien sten wordt aan den heer J. C. van den Broecke eervol ontslag verleend als lid der commissie van toezicht op de gymnastiek schoen. Eveneens tegen '1 April a.s. aan J. van Sluijs als.hooid van school E. Afwijzen! wordt beschikt op een verzoek om eene toelage uit de gemeentekas van den stadsomroeper J. F. Engelman, die sedert lang in ziekelijken toestand verkeert. Op een verzoek van J. Smits om de verordening op het marktwezen te herzien, stellen B. en VI. voor dit verzoek uante- houden tot de nieuwe poliiie-verordening zal zijn vastgesteld. De heer Snijders komt hiertegen op, daar hij bevreesd is dat wellicht tot houden van kermis eer zal bedoten zijn, dan de nieuwe politieveror dening zal zijn vastgesteld. Hij meent dat de verzoeker er recht op heeft oin geholpen te worden, met de vigeerende verordening op het marktwezen in de hand, toont hij aan dat Smits volgens die verordening reeds te helpen isin plaats van, zooals tot hiertoe het geval was, hem voor zijne staanplaats volgens art. 2 te doen medeloten, heeft hij recht om onder de inrichtingen genoemd in art 6 gerangschikt te worden. Zijne uitstalling komt eer de naam van inrichting dan van kraam toe. De heer Sehorer merkt op dat de heer Snijders twee artikelen der verordening noemt, maar dat wellicht meerdere artikelen hier hunne toepassing kunnen vinden. Hij zou daarom in de gelegenheid gestild willen zijn de geheele verordening na te zien en stelt daarom voor de zaak tot eene volgende vergadering aan te houden. Aldus wordt besloten. Het voorstel van B en W., tot het rooien van eenige hoornen in de tuin van de Nij verheids vereen iging op het Noord bol werk, wordt goedgekeurd, alleen herhaalt de heer Sehorer zijn verzoek om de ter rooiing aangewezen boomen voortaan van een duidelijk kenmerk te voorzien Ook wordt goedgekeurd hun voorstel tot rooting van twee boomen op den Kousteonschen dijk, nadat de Voorzitter, op eene aanmerking van den heer Tak, die met het oog op vroegere weigeringen in de-e rooiing een gevaa:lijk precedent meende te zien, dezen verzekerd had dat het voorstel van B. en VV. alleen gegrond was op liet onooglijke der boomen en dat door de rooiing de gemeente haar recht tot wederbeplanting niet prijs gaf. De erven J. Baljeu hebben een adre ingezonden om ontslag van pacht in den Mortierepolder en de grasetting van de dijken van het oude bovenkanaal. B. en VV. stellen voor op hot advies gunstig te be schikken en den grond onderhands aan C. Dingemnnse en de graszeiting aan P. Visser te verpachten. Dienovereenkomstig wordt besloten. Op het verzoek van Jhr. inr, L. Sehorer en L. K. van der Harst q q. om kosteloo- zen afstand voor het stichten van een nieuwen schouwburg, heeft de commissie van financiën zich verklaard tegen koste- Lozen afstand en wil tl per centiare be dongen zien. De verzoekers hebben echter een nader adres ingediend om de behande ling der zaak voorloopig uit te stellen, waartoe wordt besloten. Met 12 tegen 3 stemmen wordt, volgens voorstel van B. en VV. gunstig beschikt op eed adres van A. Iiarentsen. om grond hij deri stationsweg in erfpacht te bekomen. Van P. J. de Broekert was een adres ingekomen, houdende verzoek om mede deeling tegen welken prijs hent een stukje gemeentegrond,1 groot 143 centiaren, aan het Domburgsch sehuitvlot, in eigendom kon worden afgestaan. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. en van de eommissie van financiën wordt de koopprijs op f 290 vastgesteld. Van den heer C. A. Gouthals worden, volgens voorstel van B. en W. voor f 200 aangekocht stukjes grond aan den hoek van de St. Pieterstraat sn Spanjaardstra it. De rekening der Kamer van Koophandel en fabrieken over 1890 wordt zonder dis cussie goedgekeurd. ^De heeren de Stop pelaar, F. G. Sprenger, Tak, Snijders en den Bouwmeester, allen leden der Kamer, waren bij deze goedkeuring niet tegenwoordig1». Wordt, volgens voorstel van B. en VV. besloten, om, in overleg met het gemeente bestuur van Veere, verlenging voor 3 jaar te vragen van de wet 30 April a.s. expi- reerende concessie voor tolheffing op den straatweg MiddelburgVeere. Alsnu komt in behandeling een voorstel van B. en W. om een gedeelte van de vrijgenomen jaarwedde van den leeraar in de wiskunde aan het gymnasium onder de andere leeraren, die hem in zijne lesuren hebben geremplaceerd, te verdeelen als volgt dr. Voegler f 53,6572, dr. Smit Siebtnga f26,83, de Borst Verdoom f35,77 en van f Oostveen f8.9472. De heer Snijders acht het een onaangenaam verschijnsel, dat leeraren die goed bezoldigd worden voor enkele lesuren tneernog extra moeten bezoldigd worden. Bij leeraren bij het lager onderwijs zou hjj het kunnen billijken, maar bij zulk goed bezoldigde leeraren komt dit niet te pas. De heer VV. H. Snouck Hurgronje is van dezelfde meeninghij zou gaarne willen weten van wie eigenlijk liet voorstel uitging en ot de leeraren er omtrent gepolst zijn, want hij vreesde dat zij het als eene fooi ol aalmoes zullen beschouwen en lie in pnt- vangstneming weigeren. De heer van Berlekom is van een tegenovergesteld gevoelen en deelt mede dat curatoren het voorstel gedaan hebben. Ook de heer mr. E. P. Sehorer ziet in de aanbieding niets stuiteu Is leeraren aan scholen van lager onderwijs zijn even ruim bezoldigd als leeraren aan het gymna sium, wanneer men in anmerking neemt wat van beider intellectueele krachten gevorderd wordt; van de lesuren, door hooger hand vastgesteld, wordt een rooster gemaakt en zou het nu niet onbillijk zijn dat de gemeente door het vertrek van eeu leeraar geld in den zak steekt, terwijl «le leerlingen toch hetzelfde get.il lesuren hebben genoten. De heer Snijders repliceert, dat bij ziekte ot verhindering de gemeente ten haren koste voorziening moet aanbrengen en nu voor eenige lessen tijdens eene kortstondige vacature te bezoldigen, vin It hij niet billijk. De voorz. deelt mede, dat de discussie hem pijnlijk aandoet; hij dacht dat het voorstel zónder discussie zou aangenomen geworden zijn. Extra diensten moeten ook extra beloond worden. De heer F. G. Sprenger merkt op dat curatoren er op wijzen, dat vroeger eveneens gehandeld is; wij staan dus, zigt bij, voor een antecedent, uat niet kan weggecijferd worden. De heer Sehorer merkt op, dat de gemeente hier niet kon voorzien, daar deze verplichting eerst op haar rust bij eene vacature van 3 maanden, terwijl deze slechts ééne maand geduurd heelt. Het voorstel van B. en W. in omvraag gebracht, wordt rnet 10 tegen 5 stemmen aangenomen. Het voorstel van B. en W. oin de kosten van geneeskundige behandeling van den politieagent Kraak, die bij een couflict met Vhssingers gekwetst werd, tot een bedrag van f 26.71 voor rekening dar gemeente te nemen, wordt goedgekeurd, nadat de voorz. op eene vraag van den beer W. H. Snouck Hurgronje, had medegedeeld, dat, voor zoover hom bekend, zulk een voorstel nog nooit a.m den Raad gedaan was, en die kosten natuurlijk uit den post «onvo .rziene uit gaven» moesten geleden worden. De voorz. stelde daarop voor, de volgens de agenda nog te behandelen punten in eene avondzitting af te doen. De heer Tak verklaarde zich echter hiertegen en wilde die nog overschietende punten tot ei n volgende vergadering uitgesteld zien. De heer van Dunné had op het punt «Instructie bouwmeester» eenige amende menten willen voorstellenhij reikte ze nu den voorz over, met verzoek ze voor eene voigende vergadering met de instructie tor visie te leggen, waarvan zal worden voldaan. De he r A. P. Snouck Hurgronje kon zich met de verdaging der resteeren Ie pun ten wel vereenigen, mits de vergadering nog kon besluiten den gerneentebouwmees- te machtigen tot het gelijktijdig bekleeden van architect der godshuizen, welk besluit ii et algemeene stemmen genomen werd. De voorz. stelde voor om de oveiige punten in een volgende vergadering te behandelen, doch wenschte eerst nog te doen de be noeming van een onderwijzer aan school G, waartoe op de voordracht waren geplaatst J. W. Happee te Terneuzen, C. J, de Steur te VTssingen en J. K. Crucq te Arnernui den. De uitslag was dat J. VV. Happee benoemd werd met 8 stemmen terwijl Orucq 6 stemmen en de Steur 1 stem bekwamen. Hierna ging de vergadering uiteen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 5