ki,ijk- i;\ stil oo lm i: rus. Gemengde Berichten. Overziclil van Verkoopingen. W. tot wijziging van tiet tarief tot levering van gas. XYXI1. Benoeming onderwijzer aan school C. Bij kon. beg'uit is aan E. L. baron v. Hardenbroek rentmeester van het Kroon domein rent ambt Middelburg, vergunning verleend tot het aannemen der onder scheidingsteekenen van Ridder in de Orde van de Eikenkroon hem door den Groot hertog van Luxemburg geschonken. Naar men verneemt is de steden wet door de afdeelingen der eerste kamer on gunstig ontvangen. Dit zal wel niemand die de eerste kamer kent, bevreemden. Stedenwet, vaccinewet en alle dergelijke zullen door de eerste kamer nimmer worden aangenomen. Daarvoor is hare meerderheid te «liberaal.» In verband met den geldenden regel dat de waarde der postzegels, voorkomende op ontoereikend gefrankeerde brieven uit landen die niet tot de algemeene post- vereeniging behooren, wordt terugbetaald, omdat die brieven als geheel ongelrankeerd worden beschouwd, deelt men aan het N. v. d. D. mede, dat die gunstige bepa ling niet meer van toepassing is op on toereikend gefrankeerde brieven, afkomstig uit de Zuid Atrikaansche Republiek (Trans vaal) den Oranje Vrijstaat, Kaap de Goede Hoop en Natal. In de Vrjjdag te Groede gehouden zitting van den gemeenteraad werd eervol ontslag verleend aan de onderwijzers aan de openbare school no. i de heeren J. Risseeuw en H. Willemsen. Tot onder wijzer aan dezelfde school werd benoemd de heer P. Brakman Jz. en tot markt meester de veldwachter Almekinders. Goes. Dinsdag 3 Maart hoopt voor de atdeeling van het Chr. Werkliedenverbond «Patrimonium» alhier op te treden de heer K. Kater, voorzitter van het verbond. Er is een climax (opklimming) ot liever een afdaling in de wijze waarop het gezag van den gouverneur van Suriname door «liberalen» laster ondermijnd wordt. Thans vertelt de Arnh. Crt. uit een particulieren brief dat de gouverneur en inr. Kailf op straat met elkander gevochten hebben. Zou het nu toch zelfs het liberaal publiek niet te erg gaan worden Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zaamslag ds. H. C. Terneden te Maasdam. Middelburg, 22 Febr. Heden werd ds. J. H. L. Poort uit Harmeien tot ons overge komen, tot zijn dienstwerk ingeleid door ds. Ter Haar Romeny, die tot tekst gekozen had 1 Kor. 36—9. Na de bevestiging werd den nieuwen leeraar door de gemeente staande toegezongen Ps 134 3. 's Avonds deed deze zqne intrede, sprekende naar aanleiding van 1 Joh. 5 11 en '12. Beide plechtigheden werden door een talrijke schare, zoo van hier als elders, bijgewoond. Chr. Ger. Kerk. Tweetal te Mïddelharnisds. J. W. Gunst te Brouwershaven en ds. A. de Vlieg te Halfweg. Zaamslag. Alhier is opgericht een tweede kolenvereeniging «Ons voordeel». Er zijn toegetreden 104 leden. Hanstveert. Zaterdag kwam van Ant werpen het onder fransche vlag varende 4 mast stoomschip «Bordeaux,» geladen met stukgoederen en bestemd naar New-Orleans. Ter hoogte van de plaat van Ossenisse in de Schelde recht over deze haven, werd het stoomschip door mist overvallen en liet het anker vallen doordat het anker door ging, liet men een tweede vallen, doch toen was het reeds te laat, en liep de Steamer circa 4 uur namid. met het voor schip op de gewone plaats en bleef aldaar vastzitten. Gisteren, Zondagmorgen, was het schip reeds midden door gebroken en kwam de equipage, met uitzondering van den kapitein, loods en eenige matrozen alhier aan wal. Nadat des namiddags het schip door ex perts was bezocht, is men er toe overgegaan, zooveel mogelijk van de lading nog te bergen, waarmede men heden morgen voortging. Aangezien op de plaats waar het schip zit, het zand veel schuurt, vreest men dat binnen eenige dagen het schip wel in de diepte zal zijn verdwenen. Een stoomboot van Groningen Lemmer is by Grouw ten gevolge van het vele ijs beschadigd en gezonken. Te Dordrecht is een 74jarige man door de vonken die uit zqn pijp vielen in brand geraakt. Daar de man alleen was en niet in staat zich te helpen, ontwikkelden de vlammen zich snel. YVel kwam et- spoedig hulp van buren opdagen, die de vlammen bluschten, maar de ongelukkige had reeds zulke hevige brandwond, n be komen dat men voor zijn leven vreest Te Heereüveen zijn drie kinderen (weezen) die bij hunne grootouders gelogeerd waren, plotseling overleden. Men vermoedt dat zq zijn vergiftigd. De kinderen bezitten ieder f 200. Te Maasdam werd Zaterdagmorgen vroeg gevonden aan den binnenkant van den dijk onbeheerd een tilbury met zwart paard dat later bleek kreupel te zijn. Het paard was vastgebonden aan een der wielen van het rijtuig, terwijl het overigens nog geheel getuigd was. Dadelijk is men in de rivier gaan dreggener is namelijk een geul oij de plaats waar het rijtuig stond, doch er werd nietsgevonden. Kennelijk hadden paard en rijtuig reeds lang gestaan want beide waren wit bevroreu en het paard bleek stijf van de koude. Reeds meermalen is gewezen op het gevaarlijke van de jongensaardigheid om koppen van lucifers te doen knallen door ze met een spijker in het gat van een pijpsleutel te dringen en den sleutel en den spijker met een harden slag tegen een steen of muur te slaan, waarop een ontploffing volgt. Te Zwaag is dit dezer dagen weer gebleken toen een jongen bij dit spelletje door het springen van een sleutel een stukje ijzer in de wang kreeg juist onder het oog. Een Fransch blad deelt mede dat de dood van den Belgischen troonopvol ger Boudewijn niet aan gevatte kou maar aan een moordaanslag moet worden toege schreven. Prins Napoleon had namelijk een liefdebetrekking aangeknoopt met ma dame Sanderson eene zangeres van het «Théatre de la Monnaie» doch deze dame stond ook in liefdesbetrekking met zekeren prins de L. De koning, die van deze zaak voor zijn neef het ergste duchtte, wilde hem tot majoor benoemen en naar Ant werpen verplaatsen. De prins dankte daar voor, maar ging toch naar Antwerpen om den gouverneur aldaar een bezoek te bren gen. H|j kwam echter denzelfden avond terug en ging terstond naar het hotel waar zijn (beminde» hem wachtte. Zij waren daar eenigen tijd, toen prins de L. met een revolver in de hand de kamer kwam binnenstormen en op een afstand van een armlengte den troonopvolger een kogel in de lendenen schoot. (Vandaar de door de geneesheeren geconstateerde inwendige bloeding.) De gewonde wilde zich snel verwijderen doch struikelde en viel van de trappen, waar de bedienden hem vonden met een gebroken been. Hij werd terstond per rijtuig naar het paleis van den graaf van Vlaanderen gebracht waar hij des nachts den laatsten adem uitblies. Aan ieder die bij het drama tegenwoordig was, werd het stilzwijgen opgelegd. Er waren echter in het hotel en daarbuiten te veel personen, aan wie de zaak bekend was. dan dat de waarheid lang verborgen zou kunnen ge bleven zijn. Officieren en redacteuren van dagbladen hadden van den koning het verzoek ont vangen deze vreeselijke geschiedenis stil te houden of tegen te spreken. De uitnoo- diging daartoe was echter niet tot den redacteur van een der socialistische bladen gekomen en deze achtte zich dus niet ge houden de waarheid te verzwijgen. Indien het de waarheid is, werpt de dood van dezen prins weer een slagschaduw te meer op het holleven der 19e eeuw. Reeds van vroeger uit de dagen van Leo pold I, wist men dat het hofleven te Brussel niet altijd was, zoo 't behoorde. Intusschen wordt het bericht reeds door Duitsche bladen tegengesproken. De vrouw van Sadler, den verdachte van den jongsten Whitechapelmoord, die van hem gescheiden leeft te Kent, heeft verscheidene verklaringen omtrent haar man gedaar, welke men niet gunstig voor hem acht. Zij verhaalde o. a. dat hij in 1888 toen zij hem op een bepaalde plaats in Whitechapel wachtte, zich zoo vermomd had, dat zij hem herhaalde malen voorbjj zag gaan, zonder hem te herkennen en eerst aan zqn stem, toen hij haar toesprak, hoorde wie hij was. H(j wilde haar toen ook de plek van een dtr moorden wijzen en betuigde zijn verwondering dat die ge pleegd kou worden zoo dicht bij een winkel, zonder dat de politie er iets van bemerkte. De Londenache Omnibusmaatschappij vervoerde in het laatste halfjaar 57 miljoen passagiers met een opbrengst van 4Vt mil joen gulden over een totale lengte van 9i/s miljoen Engelsche mijlen. Omtrent het oproer te Antwerpen der vorige week meldt men het volgende Twee agenten in burgerkleeding zagen aan het Asiadok vijf personen elk een zak suiker wegnemen en in verschillende rich tingen heengaan. De agenten hielden daarop een der dieven aan, doch nu kwamen de anderen terug gevolgd door nog een hon derdtal belhamels die den gevangene ver losten en de agenten mishandelden. De agenten werdeu met steenen op de vlucht gedreven, doch daar zij het te kwaad kregen, schoten zij hun pistool in de lucht af. De vervolgers begonnen hen hierop uit te lachen en hun te verwijten dat zij niet durfden schieten dan met los kruit. Toen volgde een tweede schot, waaiop terstond een smartkreet gehoord werd. De agenten «neenen een der bandieten in de beenen te hebben getroffen. Doch het rechte wisten zij niet, daar de vervolgers terstond rechts omkeert maakten en den gekwetste mee namen. Deze, een 18-jarig jongeling, werd naar het gasthuis gebracht, waar hij ten gevolge van een kogelwond in den rug, die hem een long doorboord had, den geest gat. De agenten werden ontboden nog voor zijn dood, en herkenden in hem een der opstokers van het bedrijf; doch hij weiger Ie volstandig zijne medeplichtigen te noemen. Omtrent de overstrooming van Cordoba (Argentinië) in het laatst van't vorige jaar leest men het volgendeEen regen die 16 uur duurde had een deel der stad overstroomd. Tegen 11 uur 's nachts hoorde men een dof geruisch, dat spoedig duidelijker werd. Een geweldige watermassa sleepte geheele boerderijen met het huisraad, vee. karren en boomen mede, overal dood en verderf brengend. De muren der huizen trilden, deuren en vensters worden ingedrukt en van alle zijden klonk het hulpgeroep van menschen die gevaar liepen te verdrin ken. De straten waren in bergstroomen van 3 meter diepte veranderd, en op golven dreven als spoken menschen, dieren en boo men stroomafwaarts in den nacht. De algemeene verwarring was onbeschrijfelijk en in bijna ieder huisgezin, dat in de nabij heid van het afgedamde rivierbed woonde, vielen verschrikkelijke tooneelen voor. De politie vreesde dat ieder oogenblik een revolutie kon uitbreken en begaf zich naar de forten van waaruit zij, wanneer de een of ander revolverschoten afvuurde om daar door de aandacht der wachten te trekken, als antwoord daarop eenvoudig 200 schoten uit remmingtongeweren loste, wat den angst en den schrik der inwoners nog vermeer derde. Meer dan 150 menschen verdronken. Een treurigen aanblik bood het zuidwes telijk stadsdeel, waar het water de meeste verwoestingen had aangericht. Geheele gebouwen waren uit het lood geraakt, muren gescheurd, het plaveisel opgebroken, terwijl men overal deuren, meubels, vensters en stukken van bruggen opgehoopt zag liggen. Vele familiën redden zich door op het dak te klimmen, sommige personen waren in hoornen geklommen, zoo zag men een ouden man in een vijgeboom zitten. In een magazijn wierp de stroom een brandkast om, in een ander dreef de geheele winkel voorraad in 't water. De schade beloopt honderd duizenden pesos en honderde fa miliën zijn dak- en broodeloos geworden. Generaal Roco (gewezen president der Argentijnsche republiek, thans een der partijhoofden) is te Buenos Ayres, terwijl hij een plezierrit in een rijtuig deed, het voorwerp geweest van een moordaanslag. De dader was een knaap van 15 jaren, die op eenige schreden afstands een pistool op den generaal afschoot, dal slechts een onbe duidende wond in den schouder veroorzaakte. De generaal sprong daarna uit het rijtuig en ranselde den deugniet met zijn rotting duchtig af. De staat van beleg is afgekon digd de troepen zijn onder de wapenen en gereed om uit de kazernes al te mar- chveren. Generaal Campos heeft zijn ontslag genomen. Uit Egypte. Alvorens Tokas ingeno men werd, is een hevig gevecht van een uur geleverd in de buurt van Afalite tegen de troepen van Osman Digna, welke laatste intusschen niet persoonlijk aan den aanval deelnam. Men raamt het getal der aanvallers die zich met woede op de Egyptenaren wierpen, op 2000 man. Nadat de gebouwen, waarin de Egyptenaren zich bevonden, verwoest waren, ontstond een gevecht van man legen man. Ten slotte rende de Egyptische cavallerie op den vijand los en sloeg dezen geheel overhoop. Zevenhonderd lijken der vijanden lagen rondom de positie welke de Egyptische troepen bezet hielden. Een Engelsche en 4 Egyptische officieren zijn gesneuveld. Een sprekend graf. In een Engelsch dagblad wordt gemeld dat op omtrent vijf mylen afstand van de verblijfplaats van den markies van Salis bury, te Herfordsbire, een klein plaatsje gelegen is, Te win of Je win genaamd, waar een graf is, waar vijf groote boomen uit opgroeien. In dit graf ligt begraven Lady Grimestone, die gedure de haar gansche leven het be staan van God heeft ontkend en meermalen de uitdrukking gebezigd heeft dat als zij na haar dood ooit een God ontmoette, er vijf boomen uit haar graf zouden opgroeien. Zij overleed den 22 Nov. ,1713, op 60 jarigen leeftijd. Sinds een aantal jaren zqn die boomen met kracht uit het graf opgeschoten, zoo zelfs, dat het metselwerk gespleten en de omheining, die het graf omringt, geheel vernield is. Deze geschiedenis wordt in Engeland dikwijls aangehaald als een onloochenbaar bewijs van de onsterfelijkheid der ziel. In het oude klooster van Dréuze (Elzas) is een compagnie lichte ruiters ingekwar tierd. Van die compagnie verscheen onlangs niemand op het appèl. Toen men in de slaapzalen onderzoek kwam doen, lagen daar al de manschappen bewusteloos, ver stikt, zooals bleek door gas uit een buis der gasgeleiding, welke 's nachts gesprongen was. Van de 40 mannen waren 3 bezweken, 10 verkeeren in levensgevaar en de overigen hebben hun dienst nog niet kunnen ver richten. Dinsdag 24 Februari. Middelburg, door not. de Vos 8 uur in de Vergenoeging, lo. huis en erf slagersbe- drijf Lange Burgt 69 cA. 2o. idem Penning- hoek 106 cA. 3o. pakhuis aldaar 106 cA. Goes, 1 uur bij Korstanje Oostsingel door not. Pilaar, 2 kabinetten, 2 kachels, klokken, tafels, stoelen, tapijten, kleederen, Goes, 1 uur bij Westdijk Bommestee door deurw. Hollmann, 8 baatg. melkkoeien, 4 kalfkoeien, 6 runderen, kalvers. Woensdag 25 Februari- Baarland, 11 uur door not. Mulock Houwer, 1 herberg, vergunning, schuur, erf van A. Mullié, groot 860 cA. Goes, half 1 voor dhr. L. Rottier door not. Pilaar, oud porselein en Delftsch aardewerk als kabinetstel, 150 kopjes en schoteltjes waaronder 6 met familiewapen en het jaartal 1728, Theepotten, 40 borden, theebus, melk kan, 5 groote schotels merk de Paauw, 17 kleinere s:hotels, bl. paarden, koeien, kalve- en. Te bezichtigen Dinsdag van 10—5 uur. Helnkenszand, door not. de Ronde Bresser half 1 bij Baleur, arbeidersinboedel. Wemeldinge, halfl bij wed. Dominicus door not. Gallis Merens, 3 kalfkoeien, 1 2ja- rig rund, 1 2j. os, 3 jarige ossen, rij'beer, schapen, geiten, rijtuig op veeren, lemoen- kar, enz. Veere, 10 uur op Kampveerschen toren door not. Tak, huis, erf, tuin, werkplaats, wagenmakerij, Warwjjkscho straat 796 cA. Bath. 11 uur bij Griep door not. Lansen Croin, woonhuis en erf (iegement enz.) Kade 165 cA. Inl. dhr. Pelle, IVIsse, by wijlen de Blaey door deurw Hollmann 10 uur, 1 3j. zwart en 1 16j.bruin merriepaard, 1 baatgevende melkkoe, 3 lj. ossen, 1 aanhoudkalf, 9 mestputloopers, 2 jonge geiten, rijtuig en kar op veeren, men- wagen, kippen met hanen. 2 ploegen, eggen, molbord, 2 sleepers op wielen nieuw model, karn-, melk-, stalgereedschap, hooi, stroo, mest. Donderdag 26 Februari. Ovezand, door not. Liebert, een bóeren- inspan op de hofstede „De Baane" voor J. Blok, 10 paarden van 3—12 jr., 11 melk koeien, 4 kalfvaarzen, 5 drachtige zeugen, 19 mestputloopers, 8 eenden, 1 tilbury, tentwagen, driewielskar, 3 menwagens, windmolen, moeemolen, snijmolen, zaaima- chine, geeselsteen en paard, 12 eegden, zol der-, stal- en melkgereedschappen, 600 bag- gen mangelwortels enz Mchore, bij Op 't Hof döor not. Prins 1 uur voor erven wylen mevr. Dronkers onder Schore en Vlake, een hofstede als huis, schuur, keet, bakhuis enz., tuin, erf, boomgaa;d, bouw- en weiland samen 56,74,34. En onder Kruininge 7,91,70 bouwland. Middelburg, 8 uur in de Vergenoegin<- door not. de Vos, 1 liuie, schuurtje en t- Heerengracht Achtergracht 235 cA. zo. daarnaast 525 cA. 3o- 210 cA. bouwgrond daarachter. 4o. kantoor met 2 perc. tuin 72 cA. 5o. winkelhuis en erf Lange Giststr. 55 cA. 6o. id. met bovenhuis Molstraat 68 cA. Te zien Woensdag en Donderdag 10—12 en 2-4 op kaart. does, 10 uur in de Prins van Oranje, ▼endutie, kasten, stoelen, tafels, spiegels, kaarsen, koper-, tin-, glas- en aardewerk, door deurw. Hollmann.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 2