1891. No. 62. Dinsdag 24 Februari. Vijfde Jaargang. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. RRIJS DER AD VERTEN Tl EN SOCIAAL CONGRES. Z l ëlken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prijs per drie maanden franco p. p. ƒ0.95. Enkele nummers0.02f. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent. iedere regel meer 10 cent. De volgende 50 vragen zijn door de Re- gelings-Comtnissie voor het Sociaal Congres, in October te houden, voorgesteld aan Pa trimonium. I. De Sociale quaestie van haar Christelijk- religieuse zijde. Verkeeven de gezinnen van werklieden, die aan God en zijn Woord vasthouden, bij gelijk inkomen, in den regel in bete ren toestand dan de gezinnen van onge- loovigen Is het verdienen van geld door de vrouw practisch te vereenigen met haar plichten als vrouw en moeder Komen de gelden door kinderen of in wonende volwassen zonen of dochters ver diend, in den regel in de kas der ouders Zoe niet, wordt er dan kostgeld betaald Zoo ja, hoe werkt dit? Is in den kring van Patrimonium een gunstige uitwerking van het kerkelijk leven op den welstand der gezinnen merkbaar? Beantwoordt de prediking des Woords genoegzaam aan de behoefte van den wer kenden stand Welke verandering zou men wenschen, dat in den dienst der Diaconieën werd aangebracht II. De sociale quaestie van haar maatschap pelijke zijde. Is de groote massa arbeiders, die buiten Patrimonium en buiten den Werkmans bond en de Sociaal-Democratie staat, meer op de hand van deze beide laatste groepen, oi van Patrimonium Wat kan gedaan worden, om ook de arbeiders van den boerenstand in Patri monium in te lijven? Wat kan door de pers of door de patroons of door de meergegoeden gedaan worden, om den bloei van Patrimonium te bevor deren Is het merkbaar, dat hier of daaronder de leden van Patrimonium denkbeelden ingang vinden, die van Gods Woord algaan en naai de Revolutie hellen Wat kan van Christelijke zijde gedaan worden, orn de vele dienstboden van bui tenaf van den schrikkelijken weg der Pro stitutie af te houden? Hebben de leden van Patrimonium zich te beklagen over oneerlijkheid, waaraan de patroons zich in hun handel en bedrijf schuldig maken? Wordt er ook zondige neiging tot - on eerlijkheid tegenover de patroons bij werk lieden waargenomen Ontwaren de leden van Patrimonium, dat ze in den regel door Christelijke pa troons beter en barmhartiger behandeld worden? En wat is in deze richting te doen Hoe werkt de particuliere liefdadigheid Is deze boven de staats-armenzorg te ver kiezen Werkt kindervoeding, kinderkleeding enz. bij schoolgaande kinderen al dan niet ver zwakkend op het plichtsbesef der ouders? Ziet Patrimonium heil in een vereeniging van de Christelijke patroons van allerlei aard, om zekere Christelijke gedragslijn en wiize van handelen op eenparigen voet te sb q'en ht Patrimonium het mogelijk, nu reeds vakvereenigingen of particuliere gilden op te richten Is van werkstaking voor het lot van den arbeider tot dusver heil gekomen Kunnen de afdeelingen van Patrimonium ten platten lande ook aangeven wat buiten de Overheid om, te doen ware, om den kleinen bi erenstand te hulp te komen, en het leven van den boerenarbeider, voor zoo ver dit te gedrukt is, op te heffen Wat werkt beter indeeling van het land in groote hofsteden met veel arbeiders, of het versnijden van een deel van het land in kleine akkers, die door den kleinen man gepacht en bewerkt worden Acht men nering en kleinhandel voor gemeenschappelijke rekening /oor de werk lieden voordeelig Bestaat er in Patrimonium eenige lei dende gedachte over de beste wijze, om den dienstbaren stand meer. te doen beant woorden aan wat Gods Woord wil, dat Christelijke dienstboden zijn zullen Hoe werken de besteedsters Hoe de bureaux Is het mogelijk de lageie ambtenaren en klerken met de w.erklieden in één ver gadering te laten samenwerken, zoodat ook hun belang behartigd wordt, of is afzon derlijke organisatie voor hen verkieselijk Is op het platteland voor de wintermaan. den een industrie in te voeren, die als huisarbeid door de onderscheidene leden wordt verricht Acht men een vaste indeeling, na afge legde proeve, in meesters en gezellen wen- schelijk, zoodat alle overigen leerlingen zyn en wat is de beste wijze van opleiding voor de vakken en bedrijven Is het afgeven van livrets gewenscht Wacht men werkelijk nut van de am bachtsscholen Ziet men heil in openlijke wedstrijden voor de onderscheidene bedryven Is er mogelijkheid, om door opwekking van eigen kunstzin, ons product meer na tionaal te houden III. De sociale quaestie en hare staatkundige zijde. Ziet men heil in hef gemeen maken van een gedeelte van den bodem in elke gemeente Acht men uitbreiding van het onteige- ningsrecht gewenscht Wenscht men algemeen ten platten lande verandering in het erfrecht, om de splitsing der hoeven te voorkomen, en den bezitter, bij versterf van zijn vrouw, niet van zijn erf te jagen Heelt men eenig denkbeeld, om te vroege en onbezonnen huwelijken, die tot armoê leiden te voorkomen Wat schijnt beter: Kamers van koop handel, van nijverheid en van landbouw, met daar naast Kamers van klerken, werk - lieden en arbeiders, of Kamers ingedeeld in twee afdeelingen, de eene voor de loongevers en de andere voor de loontrek- kendeu Acht men dat in de kamers, of in iedere afdeeling der Kamers die voor de loontrekkenden bestemd zijn, alleen loon- trekkenden moeten verkiesbaar zijn, of dat ook anderen verkiesbaar moeten gesteld Zou er een gereede oplossing van ge schillen kunnen gevonden worden, door de instelling van verzoeningsraden, gekozen duor gelijke deelen uit beide reeksen der Kamers Acht men dat de Sociaaldemocraten bij een algemeene stemming de meerderheid voor zulke Kamers zouden halen Ziet men heil in het voorstellen van Staatswege van zekere bepalingen, waaraan het arbeiderscontract moet beantwoorden, en het strafbaar stellen van hiermee strij dige contracten Zou het aanprijzing verdienen om ook vakvereenigingen of gilden, gemengd uit patroons en werklieden, voor de onder scheidene beroepen ^staatsrechtelijk te ijken Acht men, dat bij verwerping van een normalen arbeidsdag voor alle bedrijven, toch zekere grenzen moeten gesteld wor den, desnoods met een lijst voor de afzon derlijke bedrijven? Acht men allen arbeid voor de gehuwde vrouw verwerpelijk Acht men de gren. zen voor den arbeid van vrouwen en kin deren gesteld juist Dient ook veldarbeid verboden binnen dezelfde grenzen Zou het wenschelijk zijn de verzekering tegen ongelukken als vasten eisch in het arbeiderscontract op te nemen Schijnt het noodzakelijk dat het levens onderhoud voor zieke of afgeleefde werk lieden van staatswege geregeld worde Is, behalve de Zondag, nog een rustdag elke week, of de invoering van enkele vrije dagen in het jaar, buiten de feest dagen, gewenscht Wat kan de overheid doen, als gebrui ker van klerken en ambtenaren, en als ondernemer van werken, om het lot harer ouderhoorigen beter te behartigen Drukt de arbeid der gevangenen den Kleinhandel of de nijverheid Bestaat er eenige noodzakelijkheid om leerplicht in te voeren Is thans het Christelijk onderwijs voor ouders die zulks verlangen genoegzaam verzekerd Is de druk der accijnsen op de eerste levensbehoeften van dien aard, dat hij niet blijven mag? Welke vooral acht men o'n- noudbaar Is de werking van de drankwet voldoende Emigratie naar de Transvaal. De minister van buitenl. zaken vestigt de aandacht op het volgende door hem van den consul-genoraal te Pretoria ontvan gen bericht „Met het oog op do vele Hollanders, die tegenwoordig hier buiten betrekking zijn, en wier aantal gedurig door nieuwe aan- komebngen wordt vermeerderd, gevoel ik mij verplicht een waarschuwend woord te doen hooren, teneinde ondoordachte emi gratie naar de Transvaal zooveel mogelijk tegen te gaan. „Gedurende het afgeloopen jaar was de toestand hier niet zeer bevredigend, waartoe alle oorzaken hebben samengewerkt, niet het minst de inkrimping van het mijnwezen in sommige deelen van het land, waardoor het gouvernement verplicht is geweest enkele kantoren geheel op te heffen of bij andere in de nabijheid gelegen te voegen. Bezuiniging van ambtenaren, ook by post en telegraafdienst, stond hiermede in het nauwste verband. „Het aantal personen die prospecteer-en delverslicenties namen, is ook veelal door gebrek aan ondernemingsgeest en middelen van bestaan, zeer verminderd, waardoor handel en verkeer gevoelig hebben geleden. „Als een gevolg van een en ai.der zjjn de inkomsten van den Staat ver achter gebleven by de cijfers van vorige jaren, en is de regeering genoodzaakt geweest de uitvoering van sommige publieke werken voorloopig uit te stellen, tot groot nadeel van de vele ambachtslieden, die daarop had den gehoopt; ook de algemeene opmeting van het land, waartoe reeds voor jaren was besloten en die aan velen een ruime vei dienste beloofde, is verschoven tot betere tyden. „Werd in 1888 en '89 bjjna iedereen spoedig na aankomst geplaatst, tegenwoordig is bet omgekeerd; hetgeen voor degenen, die hier zonder middelen komen, aanleiding geeft tot groote teleurstelling niet alleen, maar meermalen ook tot geheel verval. „Daarom, wie in Holland een bestaan heeft, blijve voorloopig gerust daar, en wie na lezing van het bovenstaande toch wil wagen hierheen te emigreeren, zorge ten minste f500 in den zak te hebben by aankomst, om gedurende de eerste maanden, zoo noodig, zonder verdienste te kunnen leven." 23 Februari '91. Middelburg. ADRES BEWEGING JACHT WET. Een adres aan de Tweede Kamer der Staten Generaal in den zin van het door mr. H. P. de Kanter opgemaakte ligt gedurende eenige dagen ter inzage bij de boekhandelaren J. C. W. Altorffer. Voor meerderjarige ingezetenen dezer gemeente bestaat kosteloos de gelegenheid, aldaar op het adres hun handteekening te plaatsen. Vergadering van den gemeenteraad van Middelburg, op Woensdag den 25 Fe bruari 1891, des namiddags te 1 uur, en zoo noodig des avonds te 8 uren, ter be handeling der onderstaande zakenI. Re sumtie der notulen. II. Ingekomen stukken. III. Voortzetting behandeling schrijven van den luit.-kolonel garnizoenscommandant, be treffende uitkeering gedeelte pachtsom, die de gemeente ontvangt van den pachter van het recht tot ophalen van den beer enz, IV. Behandeling voorstel B. en W. be treffende opruiming van het slijk in den boezem van den riool watergang bij Veere. V. Rapport van den burgemeester en de beide wethouders aangaande eene conferentie met ZEc. den Min. van W. H. en N. omtrent de middelen tot verbetering noordelijken toegang van het kanaal door Walcheren. VI. Vaststelling grondslag en pensioen directeur en leeraren burgeravondschool. VIL Adres J. C. v. d. Broecke om eervol on tslag als lid der com. van toezicht op de gymn. scholen. VIII. Behandeling adres J. van Sluijs om eervol ontslag als hoofd van school E. IX. Adres P. J. Engelman, stadsomroeper, om eene toelage uit de gemeentekas. X. Adres J. Smits, betreffende herziening van de verordening op het marktwezen, enz. XI. Voorstel B. en W. tot het doen roeien van enkele boomen in den tuin van de Nijverheidsvereeniging op het Noordbolwerk en op den Kousteenschen dijk. XII. Adres erven J. Baljeu om ontslag van pacht voor grond in den Mortiere polder en giasetting dijken oude havenkanaal. Voorstel van B. en W. dienaangaande en in verband hiermede tot onderhandsche verpachting van dien grond aan C. Dinge- inan«e en /an de grasetting aan P. de Visser. XIII. Voorstel van B. en W. be treffende het adres van jhr. mr. L. Schorer en L. K. van der Harst qq om kosteloozen afstand van grond voor het stichten van een nieuwer, schouwburg. Advies van de com. van financiën dienaangaande. XIV. Adres van A. Barentsen om grond by den stationsweg in erfpacht te mogen bekomen tot het stichten van twee woningen. Voorstel van B. en W. dienaangaande. XV. Be handeling adres P. J. de Broekert houdende verzoek om opgaat van de som waarvoor een stukje gemeentegrond in hetDomburgsch Schuitvlot te koop is. Voorstel van B. en W. en advies van de com. van financiën. XVI. Voorstel van B. en W. tot aankoop ian stukjes grond aan den hoek van de St. Pieterstraat en Spanjaardstraat in het belang van openbaar verkeer aldaar: XVII. Rekeningkamer van koophandel en fabrieken 1890. XVIII. Voorstel van B. en W. aangaande tolheffing Veerschen rijweg. XIX. Voorstel van B. en W. tot uitkeering van een gedeelte der vrijgevallen jaarwedde van den leeraar in de wiskunde aan het gymnasium aan andere leeraren dier in richting. XX. Voorstel van B. en W. tot vergoeding van kosten wegens genees kundige behandeling van een politieagent. XXI. Beschikking over den post voor Onvoorziene uitgaven gem. begrootiug 4890. XXII. Wijziging gemeente-begrooting 1890. XXIII Beschikking over den post voor onvoorziene uitgaven gem. begrooting 1890 XXIV. Beschikking gemeen te-begrooting 1891. XXV. Bezwaarschriften inkomsten belasting 1890. XXVI. Vaststelling 2o suppletoir kohier inkomsten belasting 1890. XXVII. Vaststelling hondenbelasting 1890- XXVIII. Behandeling instructie gemeentar bouwmeester. XXIX. Adres van den directeu- der Middelburgsche maatschappij van stoom, vaart aangaande de heffing van het z. g. havenrecht. Adres] van B. en W. dien aangaande. XXX. Adres van S. van der Meijden om vergunning tot het bekleeden van de betrekking van architect der gods huizen te gelijk met die van gemeente bouwmeester. XXXI, Voorstel van B. en

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 1