BIJVOEGSEL f „DE ZEEUW" Suriname in de Eerste Kamer. LANDBOUW. RECHTSZAKEN. BURGERLIJKE STAND MARKTBERICHTEN. BRIEFWISSELING. Overzicht van Verkoopingen. behoorende bij van Zaterdag 21 Februari 1891. 4 Het Dagblad voor Nedeiland is de eenigste onder de liberale bladen, die het tegen de onbewezen beschuldigingen van de liberalen in tweede en eerste kamer voor den gouverneur opneemt. Ook in verband met het bekende adres der plantagehouders ten gunste van dezen. Het blad schr ijdt Bij al den eerbied welken ieder burger verschuldigd is aan de gestelde machten, maar welke gedurig door vertegenwoordi ging en drukpers geschonden wordt, zoodra de regeering van Suriname ter sprake komt, bij al dien eerbied valt 't tocli moeielijk een glimlach op de lippen terug te houden, als men het voorloopig verslag van de Com missie van Bapporteurs der Eerste Kamer leest, over de begrooting van Suriname. Afkeuring over het beleid van den Gouver neur is daarvan de grondtoon, maar de be wijzen daarvoor bij te brengen, achtte de meerderheid onnoodig. Maar als Neder- landsehe burgers allen te goeder naam en faam bekend staande, dat beleid daaren tegen prijzen, en gunstig noemen voor de groote belangen, welke zy in de kolonie i hebben en waarvoor zij meer kennis van ft1 de toestanden aldaar bezitten dan de leden ft der Kamer by machte waren te verkrijgen, I dan wordt hun adres eenvoudig ter zijde f gelegd, omdat zij de bewijzen daarvoor niet t by brachten. Zonderling meten met twee maten. Het kwade? Dat achten wij bewezen. Maar het goede? Dat zult ge eerst door feiten te bewijzen hebben. Tegenover de zinledige volzinnen in het verslag der eerste kamer stelt het blad de feiten die de schrijvers van het «Adre«» geleid hebben tot eene zoo gunstige uit spraak omtrent 's Gouverneurs beleid 't Is zoo, ditmaal getuigen in de anders zoo kalme en statige verslagen der Eerste Kamer gewrongen frases, als die van „psy chologische onmogelijkheid" en „gelóóf op gezag", dat men verlegen is met de zaak en liefst gedachten achter woorden verbergt. Maar dat neemt het correcte van het feit niet weg. Intusschen, het woord van goed- k keuring is gehoord en het doel dus bereikt. Daarenboven Klemt de vraag of de Eerste K* Kamer 't niet als een beleediging zou be schouwd hebben, indien adressanten alles opgesomd hadden, waarin zij het beleid van den Gouverneur goed achten. Zouden de leden hun niet allicht gevraagd hebben, of zij dan soms waagden te onderstallen dat 't hun onbekend was gebleven, hoe deze Gouverneur Suriname eindelijk verbonden heelt aan het wereldtelegraafnetde Balata exploitatie, half wanhopig opgegeven, weer opgenomen; arbeiders van Java, als proef neming, doen overbrengenflnanciëel de middelen versterkt en dus de bijdrage van Nederland verkleind; en behalve de ver beteringen op wetgevend gebied ook de dringend noodige vergemakkelijking van het verkeer langs de rivieren ter hand ge nomen? Beseften de lieden toch meer hoevee' kwaad zij stichten tegen het Gezag door hunne tegen den Gouverneur gerichte on bewezen onjuistheden. Maar 't is onbegrijpelijk, hoe weinig de vertegenwoordigers der pers hier te lande zich bewust zijn van het kwaad dat zij door hunne wijze van behandeling der Surinaamsche zaken aan die ingezetenen hier te lande berokkenen, welke groote kapitalen in die kolonie belegden, in goed en vol vertrouwen op den krachtigen steun van het moederland. En men gaat daarbij niet te rade met kennis van zaken, maar zoowel uit partijzucht als op verzekeringen van geheel onbekende personen. Toch zijn de beschuldigingen, welke tegen dezen Gouverneur ingebracht zijn, op het verhoor der regeeringsleden van de Koloniale Staten na, van zoo onbeteekenenden en kleingeesti- gen aard en ook soms verwrongen, dat geen waar staatsman daaraan eenige aan dacht geven kan. En daartegenover zijn de verbeteringen door hem ingevoerd, van overwegende waarde. Nu is van de telegraaf door tussehen- komst van dezen Gouverneur tot stand ge komen, al dadelijk een dankbaar gebruik gemaakt door te melden dat er een breuk is ontstaan tusschen den Gouverneur en zijn jjvriend den Procureui -Generaal Ka Iff, over 'eene mishandeling van strafarbeiders door dezen laatste, naar hij beweert op Hst van den Gouverneur gepleegd, wat de Gouverneur ontkent. De brie.en tot 26 "Hnnari loopende, melden daarvan niets, en toch weten al de liberale bladen en blaadjes dit haarfijn meê te deelen. (Ook wij namen het in ons vorig nummer uit die bladen over.) Maar nu vraagt het liberaal radicale blad terecht Hoe komen zij er aan Of heeft men met een toeleg te doen Bekend is 't, dat het politie-reglement iu Suriname is herzien, en do gestraften thans werkelijk hun straf niet ontgaan. En te vens dat in het blad Suriname en de Districten, die verscherping van het re glement, is toegejuicht. .Bekend in 'teven- zeer, dat toen de Engelsche consul niet vij andig opgetreden is tegen de proef met ar beiders van Java, wat door de anti-gouver- neursgezinden aanvankelijk beweerd werd in een Surinaamsche courant een adverten tie in het Engelsch is opgenomen, zeker om de aandacht van den Engelsehen consul te trokken, of „de Britsch-Indische koelies in ,,de straten zoo door de politie mochten „mishandeld,als in den laatsten tijd gebeurde." Is 't op gtond van die, in een in 't Hol- landsch geschreven blad men begrijpt dadelijk het doel in 't Engelsch geschre ven advertentie, dat een Nederlandsch blad van naam, den procureur-generaal van mis handeling durft beschuldigen? 't Is moeieiijk te gelooven Nu is liet opmerkelijk dat twee der toongevende lib. bladen de reden der on- eenigheid tusschen den gouverneur en mr. Kalff op twee verschillende; plaatsen zoeken. Het Vaderland spreekt van mishandeling der strafarbeiders door den Engelsclien consul generaal aan het licht gebracht en Het Handelsblad zegt dat het niet daaraan ligt maar aan een een lasteilijk bericht in De Volksbode, een blad dat zij maar steeds voortgaan met den gouverneur te vereen zelvigen. In velk geval, nu Handelsblad en Va derland, ieder voor hetzelfde conflict, dat de telegraaf meldde, zonder vermolding dei- oorzaken, geheel verschillende redenen als aanleiding opgeven, klemt de vraag waar aan ontleenen die bladen de kennis dier oorzaken Dat één van beide volkomen ge lijk heeft, is zeer goed denkbaar, maar beide nooit. En dan is voor een van beide de vermelding nu zeer compromiteerend en blijvend karakteristiek. 't Is inderdaad onbegrijpelijk hoe bladen van naam, zoo roekeloos de groote belangen van Nederlandsche ingezetenen in de waag schaal kunnen stellen door mededeelingen, die van ipgrypenden aard op die belangen kunnen zijn, openlijk te geven, zonder eerst zelf van de waarheid overtuigd te zijn. En hier is immers tegenspraak tusschen beide berichten zoo duidelijk mogelijk. De belanghebbenden te Amsterdam heb ben sleede openlijk erkend dat zij bij liet bestuur in Suriname steun vinden. Ook voor hen is de agitatie hunner geestver wanten zoo nadeelig. Men vergete niet dat te Amsterdam het belang van Suriname als saamgetrokken is. Daar wonen de handelaars, de reeders, de plantage-eigenaars van Suriname. Vandaar uit gaat het verkeer met de kolonie. Onrust daar, geeft zorg en verlies hier. Is werke lijk het regeeringsbeleid van Suriname ge vaarlijk voorden bloei der kolonie, dan heeft Amsterdam het meeste beiang en ook het grootste recht, om op verandering bij de Re geering aan te dringen. Tot dusver heeft Amsterdam dat niet gedaan, integendeel de belanghebbenden hebben openlijk ver klaard, steun bij dat bestuur te vinden. En al wil men dan bij hen ook geen voldoende kennis van die toestanden erkennen, wel zal men willen toegeven, dat zij toch niet hun eigen belang zullen verwaarloozen, eenvoudig om den minister van koloniën of gouverneur der kolonie aangenaam te zijn Maar niet krachtig genoeg kunnen zij bij de liberale pers aandringen toch niet de be staande spanning te verergeren door de ver spreiding van alvast twijfelachtige berichten en niet in een Nederlandsche kolonie het Nederlandsche gezag te verzwakken. "Welk Nederlander zal dan nog een enkelen penning in zijne eigene koloniën durven beleggen en zich niet integendeel haasten om het reeds aldaar vastgelegde kapitaal onmiddellijk en tot eiken prys terug te trekken, natuurlijk tot algeheelen ondergang der kolonie. Eerst worde wet en orde hersteld en dan berame en neme men kloeke middelen tot herstel. Wij ineenden ook op dit getuigenis de aandacht te moeten vestigen, tegenover de met twijfelachtige volharding doorgezette tegenwerking waaraan onze regeering hier en in Suriname blootstaat. Een tegenwer king waaraan de eerste kamer die goededapper meedoet. Den minister van koloniën onzen dank dat hij, bij erkenning van het foutieve in sommige punten van des gouverneurs beleid, echter voor wat liet principiëele aangaat in het te keer gaan van kwade praktijken, zich zoo beslist mogelijk aan zijne zijde plaatst. Eene kloeke houding dient aangenomen als men een rechtvaardige zaak verdedigt, tegenover de brutale houding die men zich veroorlooft bij het verdedigen van een onrechtvaardige.. Bij de keuringen van de aid. «Zeeland» van het Ned. Paardenstamboek werden te Middelburg 6 paarden (merriëri) aangebo den. waarvan 2 geschikt werden geacht in het N. P. S. te worden opgenomen. Te Kortgene 2 (meniën) die beide werden goedgekeurd. Te Goes 12 van de 13. Van de 12 fokpaarden waren drie hengsten. Te Hulst 18 van de 23 waaronder een hengst. Te Oo-tburg 11 van de 12 waaronder een hengst. Te St. Maartensdijk 8 merriën van de 12. Te Zierikzee werden 47 paar den aangeboden, waarvan 26 (merriën) zijn goedgekeurd. Te Zierikzee is de tiende tentoonstel ling van zaaigranen enz. gehouden door de Centrale tentoonstellingsvereenigii g Land bouwbelang. De catalogus omvat 11 nommers zomer- tarwe. 6 wintertarwe, 1 rogge, 43 haver, 19 chevelie.rgerst, 9 zomergerst, 9 erwten, 20 boenen, 8 lijnzaad, 2 canariezaad, 4 divercen, 2 aardappelen, 9 rood klaverzaad, 6 lucernez. ad, 11 graszaden en een monster lucerne en wit klaverzaad ter opluistering. De tentoonstelling werd druk bezocht en er werd veel verkocht. Bekroond zijn voor zomertarwe met een diploma voor bronzen medaille De Vries te Finsterwoldevoor wintertarwe met bronzen medaille Van der Blink te Brielle 2e prijs D. J. v. d. Have, Kapelle. Voor haver Ie prijs Groeneveld de Kater, Noordgouwe Job v. d. Have Nieu werkerk v. d. Bosch Co. Goes voor Engelsche Cluster en 1 voor Zweedsche witte; Wed. J. Heupen Zoon, Haarlem en v. d. Blink Brielle. 2e prijs v. Hoorn, c.s. Uithuizer- meeden en J. M. Zaadnoordijk Leeuwarden. Chevallier Bronzen nied. en 2e prijs J. v d. Bont Fzn. Fikerzee3e pr. v. d. Blink Brielle. Zomergerst. zilveren med. Job. v. d. Have Cz. Ouwerkerk; 2e pr. S. J. de Rijke Sir Jansland, 3e pr. v. d. Blink, Brielle. Voorts D. Q. Mnlock Houwer, Zierikzee. Ie prijs voor Riga tarwezaad, wikken en kleine groene erwten2 prijs vuor kroonerwten, platte boonen en witte bunnen. Bronzen med. voer paardenboonen Zaadnoordijk Leeuwarden '1 pi. voor schok kers, langstroo grauwe erwten en Canarie zaad en 2e pr. voor duivenboonen. D. J. v. d. Have Kapelle bronzen med. voor Provence Lucernezaad graszaden en rood klaverzaad. 2e pr. L. Koopman Cz. Zierikzee. Voor pootaardappeh Job v. d. Have Nieu- werkerk le pr. Revelaar Lijnzaad C. 'Knijper Hz. Sq Co. 'Ie pr. Bruine boonen v. d. Blink Brielle le en 2e pr. Arrondiss. rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens diefstal \l. C. 18 j. Krabbendijke, en J. II. 36 j. hvr. van P. de V., arbeidster, Oudelande, beiden tot 1 m. gev. straf mishandelingA. G. 22 j. koopman in papier, Bergen op Zoom, tot t 3 b. s. 3 d. li., en beleediging M. den H. 30 j. timmerman, Kruiningen, tot f5 b. s. 5. d. h. Allen in de kosten. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft met bevestiging der vonnissen van de Midd. rechtbank P. de P. te Hontenisse en J. de J. te Arnemuiden, beklaagd wn valschheid in geschrift, vrijgesproken. j. W. weid veroordeeld tot flO boete wegens wederspaunigheid, doch onontvan kelijk verklaard in zijn beroep tegen den officier van justitie te Middelburg, betrek kelijk zijne veroordeeling wegens visseherij- overtreding. In zake J. P. te O. Souburg, door de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot een maand gevangenisstraf wegens beschadiging van eens anders goedeen koffer behoorende aan de dames llennequin vorderde het O. M.. vernietiging van het vonnis en veroordeeling van beklaagde tot zes'maanden gev. stral wegens diefstal. Uitspraak 5 Maart. Van 19 en 20 Febr. '90. MIDDELBURG. Ondertrouwd: A. F. Blokpoel jm. 21 j. met A. I5. Beckers jd. 21 j. Bevallen M. J. Bosdijk geb. van Oosten d. Overleden: L. J. Renguet 70 j. wed. v. C. Paijen. - M. P. van de Linde 67 j. wed.' van A. H. van der "VVeele. 0. P. Ver- rey 20 j. z GOES. GeborenJacomina d. v. Huber- tus Janse van Noordwijk en Pieternella Sonke. Gehuwd: Engel Norbertus Steenbakker 71 j. wedn. van Cornelia Christina Huijbregt en Dina de Puit 60 j. wed. van Pieter van Leerdam. VLISS1NGEN, 20 Februari 1891. Boter 1 1.15 a f 1.25 de kilo. Eieren f4.— a f 4.20 per 104 stuks. MIDDELBURG, 19 Febr. 1891. Even als voorgaande week was de aan voer aan onze graanmarkt van lieden weder maar klein. Puike Tarwe bracht f8.40 a f8.50 op en "beneden die prys niet te knopen. Rogge hield men op f' 7. Wintergerst niet ter veil. Zoinerdito f5.35. Witteboonen werden meestal op f 15.50 vastgehouden. Enkele par tijtjes werden tot f'15.25 gekocht. Bruineboo- nen in puike soort f 14 betaald. Paardenboo nen beneden de f 6.50 te koop. Tuinboo- nen weinig ter veil op f6.50 vastgehouden. Groene Erwten met zeer geringe aanbie ding en vrij goede vraag in de puike kook- soort gaarne f 10,50 betaald. Niet kokende voor de zaal geschikt begeerd, doch zeer weinig ter markt en tot f9.24 a f9 ver handeld. Koolzaad zonder omgang. Versche Boter f 1,10 a f 1,14 per kilo. Eieren f3,80 per 100 stuks. ZIERIKZEE, 19 Febr. 1891. BOTER. Hoogste koers 60, laagste koers f0.575 per 5 ons. Kipeieren hoogste koers f0.85, laagste koers f 0,80 per 25 stuks. Eendeieren f 0,— af 0,— de 25 stuks. KRUININGEN, 18 Febr.'91. Oude Tarwe f0,— a f0,Nieuwe Tarwe f 7,80 a f 8,50. Rogge f6,— al6,40. Winter gerst f5,-- a f5.50 Zomergerst f4,60 a f5,— Haver f3,25 a f3,60. Erwten f 7,50 a flO,— Boonen f 5,90 a f 6,20. OOSTBURG, 18 Febr. 1891. Oude Tarwe f0,—af 0, Nieuwe Tarwe 17,- a f8.50. Rogge f6,50 a f6,75. N. Winter Gerst f 5,— a f5,70. Zomergerst f 4,70 a f5,30. Haver per 100 Kilo f6.50 f 7,50.Kookerwtenf 10, a f 10,50. Erwten f0, a f 0. Paardenboonen f 5,80 a f 6,30 Alles per H. L. uitgezonderd de Haver OESTERBEURS. Ierseke 20 Febr. 1891. Verkochtaangeslagen pannen 10 gld. per duizend. x\floop Verkoopingen, enz. DOMBURG. Woensdag werd door not. Tak in de herberg bij wed. Baart publiek geveild: lo. een hofsteedje met tuingrond Heerenstraat 1230 cA. Kooper dhr. G. de Pagter Jz. alhier voor f2121. 2o. en 3o. 54,80 A. bouwl. in Aagtekerke. Kooper voor f1050 dhr. P. Maljaars Jz. aldaar. 4o., 5o. en 6o. 61 A. tiendvrij wei- en 5380 cA. tiendvrij bouwl. aan den straatweg naar Westkapelle. Kooper voor f1885 aan dhr. C. Krijger alhier. 7o. 44,50 id. Krommenweg. Kooper voor f 785 dhr. P. de Voogd Pz. alhier. 8o. 112 A. weiland in Aagtekerke. Kooper dhr. L. Lou- werse alhier voor f1569. Alles behalve 13 pet. voor onkosten ST, MAARTENSDIJK, 19 Febr. Door de dorpsvereeniging „Landbouwbelang" alhier is bij inschrijving de levering aanbesteed van15800 KG. superphosphaat van 14 pet. phosohorzuur. 5000 KG. chili-salpeter van 15 pet. stikstof, 900 KG. zwavelzure ammo niak van 20 pet. stikstof, 1400 KG. Peru- guano van 7 pet stikstof en 9 pet. phos- phorzuur. Ingeleverd waren 2 biljetten. Door J. Knook te Oud-Vosmeer als volgt: voor superphosphaat f 3,72, voor chili-salpeter f9,435, voor zwavelzure ammoniak f 13,99, voor peru-guano f 10,226. Door J. Hage alhier als volgtvoor super phosphaat f3,62, voor chili-salpeter f9,89, voor zwavelzure ammoniak f 15,07, voor Peru-guano (niet ingeschreven). Alles bere kend per 100 KG. te leveren vrij voor den wal. Den minsten inschrijvers is de levering gegund. WESTKAPELLE. Heden Woensdag werd in de Oranjezon, door not. Loeff, publiek geveild lo. 3920 cA. bouwl. onder Zoutelande, kooper den heer A. Flipse te Westkapelle voor 1660. 2o. 3490 cA. id. onder Westkapelle Hoogebaan. Kooper dhr. I. Peene te West kapelle voor f 407. 3o en 4o. 2730 c.A bouw- en weiland en 3170 c.A. bosch. Kooper dhr. W. A. de Rijcke te Middelburg, voor f 309,50, plus de onkosten. Aan. te 'sH. Uw ingezonden stuk zou een kosteluoze advertentie zijn. Wij mogen liet dus uit liet oogpunt van bil lijkheid tegenover andere gemeenten, niet plaatsen. Maandag 23 Februari. «Soes, 10 uur verpachting door het be stuur van don Goeschen polder, een ged. van de eigendommen des polders als dijken, bouw- en weilanden en ondergronden. 's Ctravenpoliler, bij Zaaijer door not. P. Overman 10 uur voor erven Lokerse, ver pachten voor 7 jr. 41518 cA. bouwl. in 12 perc. Voor 6 jaren 19650 cA. weiland in Se- maarthoek Ierseke, thans in pacht by L. Sinke.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 5