OUD PORSELEIN en DELFTSCH AARDEWERK, VERKOOPEN: OPENBARE VERK00PING lo. Het Huis en Erf, 2o. Het Huis en Erf Gemengde Berichten. ADV EHTKiSTIEN. Woensdag 25 Februari 1891, Dinsdag 24 Februari 1891, 3». HET PAKHUIS wanverhoudingen niet bestaan. Daar kent men de apostolische vermaning omtrent de verhouding tusschen heeren en knechten, vrouwen en dienstmaagden. Dichterlek, wegsleepend hier en daar was deze voordracht, welke de spreker besloot met een blik op het Vaderhuis, door Chris tus' bloed gekocht, en in welks vele woningen het gemeenschapsleven der zaligen inet God den Vader in Cristus, zich eens ten volle zal ontplooien. Ds. Huet dankte den spreker voor zijn inder daad nuttig woord, dat hij in ruimer kring verspreid wenschte, en sloot de samen komst die met gebed door den heer A. Verburg, geopend was, met dankzegging na het zingen van Ps. 133 1, 3. 18 Februari '91. De Eerste Kamer heeft de hoofdstukken I tot IX reeds aangenomen. Tot rapporteurs van liet ontwerp der stedenwet werden be noemd de heeren Kappeyne, Rengers, Van Royen, Van Gennep en Vening Meinesz, allen liberalen. Hulst. De heer mr. F. Walter, kanton rechter alhier, is bij Kon. besluit tot kantonrechter te Nijmegen benoemd, zoodat een nieuwe verkiezing voor de Provinciale Staten in dit kiesdistrict en voor de Tweede Kamer in het kiesdistrict Hontemsse zal moeten plaats hebben. Middelburg. In de gisteren gehouden verg. van den polder Walcheren deelde de voorzitter dhr. Dronkers mede dat com missarissen dhr. J. H. Snijders hebben aangewezen om den heer Lantsheer, tij dens diens ziekte als lid van het dag. bestuur te vervangen. In plaats van den heer Snijder» werd in de commissie tot onderzoek der rekening, zijnde leden buiten het dageljjksch bestuur de heer P. Melis benoemd. liEIUv- EX M IIOOIMU N S. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Waarde doords. M.A. Rouwenhorst te Rjzenburg. Sluis 19 Feb. Diakenen der Ned. Herv. Gemeente alhier werden gisteren aangenaam verrast door het bericht, dat door wijlen Mevr. Wed. v. d. BroeckeHennequin, overleden te Aardenburg, is gelegateerd aan de Diaconie der Herv. Gem. te Sluis een som van f 700, vrij van alle rechten. De afdeeling Amsterdam van het Ned.-Onderwijzersgenootschap heeft met 66 tegen 32 stemmen besloten aan B. en W. te melden dat afschaffing der avondschool haar niet wenschelijk voorkomt, ja zelfs de werking der avondschool moet uitgebreid worden. Middelburg. De verg. van het Leger des Heils Woensdagavond jl. werd druk bezocht. De bijeenkomst werd geleid door den slafka- pitein Mitchellen geopend met gebed en het zingen van een lied, waarbjj het muziekcorps den zang begeleidde, onder leiding van den kapelmeester Appleby, die vroeger kapelmeester bij het Engelsche leger was. De leden van dat korps, 28 in getal, die bij aankomst alhier gekleed waren in uniform, bestaande in blauwe pantalon met twee roode biezen, een soort atilla met roode tressen, niet ongelijk aan die der huzaren ten onzent, met een witten ban delier dwars over de borst, en die toen een witten helmhoed met rooden band droegen, hadden 's avonds de helm met de gewone pet van het heilsleger veiwis- seld en droegen 's avonds allen het roode hemd. De M. C. schrijft hierbij Eigenaardig is het dat vier tuba's hunne medewerking verleenen, welke op eiken hoek van het orkest geplaatst zijn. De grootetromslager is, wij zeiden het gisteren reeds, een virtuoos in zjjn vak. Op En gelsche manier houdt hij de lus van zijn slaginstrument, in plaats van den stok- ba! w ordt de koord bal door hem gebruikt om den pols en geeft daardoor aan zijne verrichtingen iets los en vlugs. De muziek is van eenvoudigen aard, de cornposilie's zijn alle van heilssoldaten, zij klonk goed en de stemming was uitstekend. Uit door een tolk vertaalde mededee- lingen van een der muzikanten vernam men dat voor 4 jaren het plan was gevormd tot oprichting van het corps. Op een advertentie in de Oorlogskreet boden zfch 160 jongelieden aan, van welken 30 werden aangesteld, hunne goede betrekkingen vaar wel zeiden en met opoffering van alles zich aan dit deel van den arbeid vah bet Leger gaven. Zij krijgen geen andere vergoeding dan kleeding en voedsel, en moeten zich dus vele ontberingen en vermoeienissen getroosten, Dit corps heeft reeds 27000 eng. mijlen afgelegd, waarvan 6009 te voet tot besparing der onkosten. Soms ging men van 16 tot 33 mijlen per dag. Zoo woonde het corps 150 samenkomsten bij en was het middel tot bekeering van duizenden. Meermalen hadden zij na een langen marsch, bij gebrek aan nachtlogies, zich des nachts vergenoegd met op de planken te slapen; hun knapzak was dan hun pe luw hun reisdeken was hun bed en deken tevens. Engeland, Schotland, Ierland, Wales, zelfs Canada werd doorreisd. In Groot Brittanje werd 115000; in Amerika in vijf weken tijds ruim 10,000 geïnd na aftrek der kosten. Zij hoopten ook in Nederland, ten spijt der koude, warmen steun te vinden. Nog andere sprekers voerden het woord er werden tal van muziekstukjes gezongen er heerschte een kalme geest, en aangena me stemmi.ig, niettegenstaande de zaal overvol was. Als slotnummer gaf het orkest 't «Wien Neerlandsch bloed». Wolfertsdijk. Bij de verkiezing van een lid voor den gemeenteraad op 18 Febr. waren ingeleverd 145 briefjes. Hiervan waren twee in blanco. Gekozen werd Pieter van de Linde met 90 stemmen, terwijl op Pieter Koeman Junior 46 stemmen werden uitgebracht. Nog verkregen Jacobus van Damme Jaczn. 2, en Joos van Damme, P. Phernanobucq, J. Goetheer, J. Smallegange en L. van Beek ieder 1 stem. Het getal kiezers bedraagt 198. Tot het opsporen der ziekte waaraan de schapen van A. H., landbouwer te St. Kruis lijden, heeft hij, naar de M. C. verneemt, twee longen opgezonden aan den rjjks-veearts te Rotterdam. Uit een nauwkeurig ingesteld microscopisch onderzoek is gebleken dat de ziekte veroorzaakt werd door eene moeilijk zichtbare longworm, waarvan longontsteking het gevolg is. Longontsteking behoort niet tot die ziek ten, welke voor besmettelijk worden gehou den bij de schapen en waarop de wet van 20 Juli 1870 (S, b. no. 131) van toepas ing is. Alleen worden daartoe gerekend de veepest, mond- en klauwzeer, de schurft, de schaapspokken, het miltvuur, hondsdol heid en het kwaadaardig klauwzeer (rot- kreupel.) Intusschen heeft bedoelde land bouwer al zjjn schapen verkocht, ten einde grootere schade te voorkomen. Onder Philippine had op een boeren hofstede een brutale diefstal plaats. Terwijl de vier knechts des nachts sliepen zijn dieven in de «kluis» gedrongen en hebben een koffer van een der knechts, die naast zijn bed stond, alsook twee zilveren horloges en 2 pakken nieuwe kleeren meegenomen. De oude kleeren der knechts en de ledige koffer lagen des morgens op de mestvaalt. Dat de kneehts en de waakhonden niets hebben, is onbegrjjplijk. Vrijdag ontstond aan den polder da de Vier Bannen van Duiveland eene oeverafschuiving ter lengte van ongeveer 150 meter en eene breedte van 135 a 140 meter. (Af. C.) lerseke. Thans nu de schade, aan de oesterkweekers door de vorst veroorzaakt, na verschillend onderzoek op alle perceelen steeds duidelijker uitkomt doet zich het wederom treurige feit voor dat de nog na de vorst levende leverbare oesters door zwakte ongeschikt voor de buitenlandsche verzending zijn. Onder de versch gekorde en ia putten geplaatste bespeurt men spoedig een groot aantal zieken en stervenden. De verzending gewoonlijk in dezen tijd des jiars zeer druk is nu tot enkele vaatjes per dag gedtald. Geen ongewoon maar zeer schadelijk geval doet zich dagelijks voor dat de afdemers niet alleen hunne orders inhouden maar ook reeds ontvangen oesters als onbruikbaar terugzenden. Onder het in putten geborgen zaaigoed is de sterfte van 30 tot 80 percent, cijfers die nog steeds hooger worden. Dientenge volge zal de handel in zaaigoed in 1891 zeer beperkt zijn. Voor het weinige nog ter beurs aangeboden zaaigoed doen zich geen koopers voor dan op uitgestelden leveringstermijn. Groot, zeer groot is het verlies dat de Zeeuwsche oestercultuur, niet het minst deze gemeente door de strenge vorst geleden heeft. In verband met de gevangenneming der twee personen te Sclierpeiiisse en Poortvliet, beschuldigd van poging tot moord, meldt het N. v. d. D.De twee beschuldigden waren gedurende de laatste helft van den dag waarop het misdrijf zou gepleegd zijn, met den aangevallene in ge zelschap geweest. Tegen den avond om streeks 5 uur op weg naar huis zjjnde, zouden de eersten H. v. B. bij een heul over een balie getild en in een snelslroomen- den watergang geworpen hebben. Althans toen een daar dicht bij wonend molenaar op verdacht gerucht toesnelde, vond hij H. v. B. te water, die door den krachtigen stroom onder de heul was geraakt en met veel moeite bewusteloos op het droge werd gebracht. Eindehjk mocht men er in slagen de levensgeesten weer op te wekken. Den volgenden morgen kon hij zijn bevinding aan de politie meedeelen en vermiste hij eenig geld. De man was zeer geschramd en is nog lijdende, doch gaat in beterschap vooruit. De huzaar te Deventer in garnizoen beschuldigd zijn vader op nieuwejaarsavond te Vaassen om het leven gebracht te hebben is veroordeeld door den krijgsraad te Leeuw arden tot 5 jaar celstraf en vervallen ver klaard van den militairen stand. Een kuiper te Zwolle is in driedubbele overtreding op de arbeidswet gevonden hij hadlo. des avonds na 7 uur een jongen tusschen 12 en 16 jaren in dienst, hij was 2o. niet voorzien van een arbeids kaart voor dien jongen en had 3o. ook de voorgeschreven arbeidslijst niet. Uit Arnhem schrijft men aan de N. Rdat aldaar valsche bankbiljetten van f 100 worden uitgegeven. Zjj moeten zeer kunstig zijn nagemaakt. Onder de valsche biljetten heeft men o.a. één ge vonden, gemerkt B. C. 1935 (get.) Mees en Quack. Aan de achterzijde staat echter, in plaats van Staatsblad, Staatsblad. De haven van New York was onlangs het tooneel van een vreemdsoortige scheeps ramp. De Er.gelscke viermaster Bruce werd door twee sleepbooten builen de haven gebracht. Toen de drie vaartuigen eenigen afstand hadden afgelegd, sloeg de Bruce eensklaps om en zonk. Maar het vreemdste der zaak was dat het schip op de sleepbooten viel, die ook beide zonken. Zeven van de 18 zeelieden der bemanning verdronken, de overigen en de manschappen der sleepbooten werden door voorbijgaande schepen gered. Berichten uit Chili melden de volkomen nederlaag der troepen van den president. De legermacht van het congres rukt tegen Valparaiso op. Woensdagmorgen betrapten twee hoofdagenten van politie te Antwerpen een vjjftal dieven op het stelen van zakken suiker. Toen zij hen echter gevangen wilden nemen, kozen ongeveer honderd sjouwerlieden partij tegen hen. Een woedend gevecht ontstond en ten slotte moesten de beide politie-beambten van hunne revolvers gebruik maken, met het treurig gevolg, dat een der sjouwerlieden werd gedood Een hevige brand heeft de stad New-Westminster, in Britsch Columbia, gedeeltelijk vernield. Een brandweerman kwam in de vl immen om en de materiëele schade bedraagt ongeveer een millioen. Het nut der influenza. Dat de influenza duizenden menschen veel schade gedaan, en menigeen in het graf gebracht heeft, weet iedereen, maar dat zjj ook grooten zegen verspreid en de beurzen van vele menschen gevuld heeft, is niet zoo algemeen bekend. Toch is dit zoo. Menig fabrikant van anti-piryne is door de influenza schatrijk geworden. Als men zich een bewijs wil vormen van de massa anti-pyrine, die in het jaar 1889 verkocht is geworden, dan leze men het verslag van de fabriek te Höchst aan den Main. Daaruit blijkt, dat er in 1889 een netto winst van 5,446,032 Mark is behaald, van welke 4,244,735 Mark aan de aandeelhouders els dividend zijn uitbetaald. Men ziet ook hieruit, dat elke zaak van twee kanten kan bekeken wordenhet hangt er maar van af wat men is, een influenza ziekte of eene anti-pyrine fabrikant, Hom. Maand. Heden verblijdde ons de Heere door de geboorte van een ZOON. G. DALHUIJSEN. v. d. m. L. DALHUIJSEN— Lindeboom. Iieinkenszand, 18 Febr. 1891. Zoo de Heere wil en wjj leven en zij leven, hopen onze geliefde ouders MARINUS MERISON en JACOBA SIERVELD hun 40 JARIG HUWELIJKSFEEST te herdenken, 22 Febr. a. s. llunne dankbare Kinderen en Behuwdkinderen. Colijnsplaat, 22 Febr. '91. mwuwnti uw uw ui mm Getrouwd: J. KARRES Jr. en M. ZABEL, die, rnede namens wederzijdsche familiën hun hartelijken dauk betuigen voor de bljj- ken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Goes, Amsterdam, 19 Februari 1891. Allen, die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan de nalaten schap van den Eerzarnen Wisse Louws in leven landbouwer, gewoond hebbende in de gemeente Vrouwepolderen aldaar den 1 Februari 1891 overleden, worden ver zocht daarvan zoo spoedig mogelijk opgave of betaling te doen ten kantore van den Notaris HUVERS, Sint Janstraat Middelburg. De Notaris PILAAR zal des namiddags te 12'/a ure, te Goes, in «de Prins van Oranje», voor den eerz. L. Rottier Jz., Eene zeldzaam schoone verzameling ongeschonden waaronder voorwerpen van hooge waarde bestaande hoofdzakelijk in Een Kabinetstel, 5 stuks, ge kleurd. 9 kleinere stellen, waar onder 2 van Delftsch aardewerk, rui Ti 150 Kopjes en Schoteltjes, waaronder 6 met een familiewa pen en het jaartal 1728, Thee potten, ongeveer 40 Borden, Thee bus, Melkkan, 5 groote Schotels (met het merk de Paauw), 17 kleinere Schotels (blauw), Bier kan, Fruitmandjes; voorts: Paar den, Koeien, Kalveren enz. (zeer zeldzaam). Te Bezichtigen; Dinsdag den 24 Fe bruari 1891, van 10 tot 5 uren, tegen betaling van 10 cent per persoon voor de algemeene armen te Borsele. ten overstaan van den Notaris J. DE VOS te Middelburg, op 's avonds te acht uren op de bovenzaal der Sociëteit «De Vergenoeging» te Middelburg, van waarin SLAGERSBEDRIJF, aan den Langen Burgt, B nu. 11, te Middelburg, Kadaster Sectie B nommer 723, groot 69 Centiaren. Op 't gebruik 1 MEI a.s. in den Penninghoek, L no. 47, te Mid delburg, Kadaster Sectie D nommer 585, groot 106 Centiaren, verhuurd a fl,20 's weeks, en n den Penninghoek, L no. 49, aldaar. Kadaster Sectie D nommer 582, groot 50 Centiaren. Op 't gebruik bij de betaling. Te bezichtigen daags vóór en op den dag der veiling, van 10- 12 en van 2—4 uren, perceel I cp toegangskaart te verkrijgen met verdere informatiën ten kantore van den Notaris.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 2