1891. No. 59. Dinsdag 17 Februari. Vijfde Jaargang. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. IFHUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENT1EN De Volksvrijheden. WAT NU? EEN VERGELIJK. ZEEUW. elkfn MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prgs per drie maanden franco p. p. ƒ0.95. Enkele nummers0.02s. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent. iedere regel meer 10 cent. Nu bij het naderen van de algemeene verkiezingen de liberalen weêr beginnen te roepen, dat zij eigenlijk de bevolking aan de vrijheden, welke zij geniet, hebben geholpen, is het zaak, die goedkcope be wering scherp te contróleeren. De Boodschapper brengt nog eens in her innering, welke de houding der liberalen was in '34 en daarna ten aanzien der «Afgescheidenen». Men leze «Thorbecke vooral keurde de tyranieke maatregelen goed, die de Regeering ir. 1834 tegen de «Afgescheidenen» nam. Terwijl Groen van Prinsterer, ofschoon niet met de «Afgescheidenen» meegaande, met kracht tegen die vervolging opkwam, betoogde Thorbecke tegenover Groen, dat de vervolging niet streed met de strafwet en met de Grondwet niet alleen, maar hij beweerde tevens in zeer sterke uitdrukkin gen, dat de «Afgescheidenen een zoo gevaar lijke partij waren, dat de Regeering hen «niet mocht toelaten, maar hen streng «moest vervolgen.» En deze leer van de Staatsalmacht vond toen instemming bij de organen der liberale partij. Het Handelsblad van 1 Dec. 1834 schreef van de vervolging der «Afgescheidenen»: „Ons dierbaar vaderland is, dank zjj de Godheid, van het gif der staatkundige vrfj- heidsschrc-euwers en petitionarissen bevrijd gebleven, hetwelk onze voormalige halve broeders (de Belgen) in het verderf heeft gestort; thans, nu deze vurige pijl op het schild der eensgezindheid en trouw is ver stompt, worden wij van een andere gevoe lige zyde bestookt. Bezigen wij dan j ook Broedersdit schild zoo beproefd tegen alle aanvallen, tegen de [onrustige; waarheid- kraaiers dezer dagen, opdat verder bijtijds aan den noodlottigen stroom der verdeeld heden een steviger dam gesteld moge worden. Het zfj zoo 1" De Gids maakte het niet veel beter. Dit tijdschrift liet zich in 1837 aldus uit. De latere nakomelingschap zal, dunkt ons, dit hedendaagsche vernieuwd gekijf voor een dwaasheid der 19e eeuw houden; en zij zal dat te meer doen wanneer de onpartijdige geschiedschrijver naar den heerschenden geest van eendracht, vrede en liefde in de hervormde, de Protestant- sche kerk onzer dagen naar waarheid toe kent wanneer zij ziet, dat geen echt god geleerde in onzen leeftijd, noch van deeene noch van de andere zijde, meer ijverde voor die versleten beuzelachtige twisten onzer vaderen, en wanneer zij bemerkt dat geen waardig leeraar der Gereformeer de (Hervormde) kerk zich in geloofszaken door oude kerkvormen aan slaafsche ban den liet leggen, of voor een papieren Paus knielde." Zoo oordeelden toen Thorbecke en de liberale pers over de mannen, die in hun rgk vrijheid begeerden en daarom tegen over den Staat en de Synode kloek en krach tig optraden.» Thorbecke, Handelsblad en Gids, waarlijk geen onbekende grootheden, alle drie aan de zijde der on-vrijheiden Groen, de geminachte Groen, alléén aan de zijde der verdrukten, strijdende voor de vrqheid! Na vijftig jaren schijnt toch dat isole ment niet zoo bespottelijk te zijn geweest, als men het vaak heeft doen voorkomen. En wie heeft het nu gewonnen, Groen of de anderen Maar hebber, de liberalen van tegenwoor dig al eens erkend, dat hunne voorgangers van '34'39 de godsdienstvrijheid hebben tegengehouden Laten zij toch voorzichtig zijn met de bewering, dat de bevolking a[ hare vrijheden aan hunne tusschenkomst dankt. De feiten moesten hun eens naar het aangezicht vliegen 1 De wet tot splitsing der 5 groote steden voor de verkiezingen is met behulp van 3 liberalen door de 2e kamer aangenomen. Van de verschillende te voren gemaakte bedenkingen tegen het ontwerp waren reeds enkele bij het openbaar debat uit gebleven of weerlegden van het goed recht der meerderheid om een door een vroegere meerder beid begaan onrecht te herstellen, was men vrijwel algemeen overtuigd. Wel houdt het achterlijke deel der vooruit strevende «liberalen,» nog vast aan de legende dat in 1887 met algemeen goedvinden tot bestendiging der meervoudige districten was besloten, doch ook deze legende is, dank zij de historische toelichting van den minister, tot hare waarde teruggebracht. Het onmogelijke om deze splitsing te doen plaats hebben zonder storing te bren gen in het gemeentelijk organisme kon even min worden aangetoond, dewijl in zake de kantongerechten de splitsing te Am sterdam een feit is; en men reeds in en kele groote steden bij de verkiezingen de kiezers naar verschillende wijken verdeeld, op aangewezen punten der stad laat stem men. Bovendien vóór 1850 was Amsterdam bij de verkiezingen gesplitst. Bij de additioneele artikelen der Grond wet van '48 werd in artikel 6 van het voorloopig kiesreglement bepaald dat elke provincie in zooveel hoofdkiesdistricten werd verdeeld als de bevolking het getal van 45000 malen bevat. Zoo werd Amsterdam in 5 enkelvoudige districten verdeeld en zonder eenig bezwaar werden in deze enkelvoudige districten voor de tweede kamer gekozen de hh. Godefroi, Backer en v. Hall, en bij herstemming v. Naamen en Heemskerk Bz. (30 Nov. en 14 Dec. 1848). «Het stelsel van enkelvoudige districten,» zei Gladstone in 1884 bij de indiening van een dergelijk wetsontwerp, «geeft een groote vei scheidenheid in de vertegenwoordiging: en zulk een groote verscheidenheid is een uitmuntend bestanddeel in een goed kies stelsel.» De wet werd aangenomen en thans blijkt zij zelfs in Londen met zijn 5 miljoen inwoners onuitvoerbaar. Het lijdt dan ook geen twijfel of de eerste kamer zal wat dit betreft, geen be zwaar hebben in de aanneming van Loh mans voorstel. Maar het wachtwoord is reeds gegeven en dat is verwerping. Men zal de noodzakelijkheid en mogelijkheid en rechtmatigheid en wenschelijkheid, ja zelfs de grondwettigheid der splitsing gaarne toegeven naar men zal stuiten op een bezwaar in den vorm. Het ontwerp is te slordig opgesteld en te overhaast gewij zigd en ,aangenomen om er lang notitie van te nemen. Het is broddelwerk, dus weg er mee 1 Weg er mee 1 Ook onze leus is dit. Doch niet ten opzichte van dit wetje, welks verwer ping wij uit het oogpunt van rechtsherstel, niet uit dat van partijbelang, zeer zouden be treuren. Maar ten opzichte der eerste ka mer, die niet meer is van onzen tijd, wier samenstelling in niets beantwoordt aan de belangen der verschillende standen en be drijven wier vastkoppeling aan de provin ciale staten, aan dit collegie, zeer tot zijn schade een politieke beteekenis verleent, het in zijn eigenlijke taak belemmert; en het van zijne beste sappen vaak berooft. Weg er meezeggen wij, niet in den zin dien de revolutie er aan geeft, name lijk van gewelddadige opruiming; maar weg er mee in den zin dat de eerste kamer worde omgezet in antiliberalen geest. Daartoe is noodig dat de kiezers vooral zich toeleggen op de omzetting der pro vinciale staten. Zoolang deze de leden der eerste kamer kiezen, mogen wij niet rusten voor en aleer alle liberale Statenleden door antiliberale vervangen zijn. Zoo gaat de eerste kamer o m. En is dit doel bereikt, dan is de eerste kamer rijp voor eene prin- cipiëele reorganisatie. De liberalen zullen dan niet meer strijden voor haar behoud, wijl zij van een anti liberale eerste kamer toch geen heil ver wachten. De radicalen en socialisten komen ook nu reeds tegen de bestaanswijze van dit achter de tweede kamer aanhinkend paard op en de antirevolutionairen wensch- ten reeds lang dat de eerste kamer eene kamer van vertegenwoordiging van belangen zou worden. Met de eerste kamer in hare huidige samenstelling [doet men niets. Men heeft het gezien in de 2V2 jaar dat onze regee ring aan het roer was. Uitgezonderd de schoolwet, die men niet durfde verwerpen, heeft de eerste kamer geen enkele wet van speciaal christelijk karakter behandeld mete^eet echter uit hare verwerping van Keufhenius' begrooting hoe bitter vijandig hare meerderheid is. En men zal het ook straks bij de ver werping van Stedenwet en Vaccinewet zien, hoe geheel niets onze christelijke regeering met deze eerste Kamer doen kan. Laat ons volk dit wel bedenken. Ook als straks liberale verkiezingsapostelen ons zullen komen vertellen, hoe bitter wei nig toch deze Regeering, met hare meer derheid in de tweede kamer en met zoo eer. «schikkelijke» eerste kamer tot haar dienst, in 's Lands belang heeft uitgericht. Het Katholieke blad De Nieuwe lJselbode de noodzakelijkheid aantoonende dat het inzake de legerwet tusschen antirevolutio nairen en katholieken tot een vergelijk komt, geeft een weinig vleiend getuigenis omtrent de «liberale» partij. Een vergelijk omtrent het brandende vraagstuk; persoonlijke dienstplicht of plaatsvervanging, moet er komen. Laat zich dat vergelijk, wachten, dan zegevieren in Juni dezes jaars de liberalen aan de stembus en wordt het land weder door eene minderheid geregeerd en getiraniseerd. Het moet tot een vergelijk komen. Want komt het niet tot een vergelijk tus schen Regeering. katholieken en anti-revo lutionairen, dan treedt de liberale partij die zich aan de Legerwet vastgebonden heeft en luide om afschaffing van de plaatsvervanging schreeuwt door hare meest gezaghebbende organen in de pers en op de academische leerstoelen dan treedt de liberale partij op met groote meerder heden in beide kamers enwij zijn geleverd. Het moet tot een vergelijk komen. Want komt het er niet toe. dan worden we met eene nieuwe en fellere uitbarsting van het liberale ongeloof bedreigd, dan bedreigt ons een overstelping van de barbaarschheid van het liberalisme- Laten zij, die het weten die de geschiedenis der geesten ook ten onzent tot een voorwerp hunner studie maken, laten zij het zeggen of de liberale woordvoerders niet aan elk Christelijk denk beeld wrikken en men ooit een Christe- iijken klank hij hen kan waarnemen. 16 Februari '91. Tengevolge der volkstelling moet in tal van gemeenten het aantal Raadsleden worden vermeerderd of verminderd. Te Terneuzen wordt liet met 2 vermeerderd te IJzendijke onder anderen met 2 verminderd. Uit vele gemeenten onderanderen Zie- rikzee, Graauw, Kruiningen, 's Heerenhoek, Scherpenisse, St. Philipsland, Tholen, Poort vliet, Wemeldinge, 's Heer Arendskerke, Dreischor, is in zake het wetsontwerp op den suikeraccijns, aan de Tweede Kamer een adres verzonden, waarin de ondertee kenaars, allen landbouwers, welke grootbe lang hebben bij den onverminderden aan bouw van beetwortelen, als zijnde dat nog het eenige product, wat hen staande houdt: hunne algeheele instemming betuigen met het request, dd. 26 Januari 11. aan de kamer ingezonden door het hoofdbestuur der Ver- eeniging van landbouwers die suikerbietenverbouwen, gevestigd te Steenbergen, verzoekende het wetsont werp op den suikeraccijns te verwerpen, teDzij in art. 2 het cijfer van 29 millioen kilogram aanslag worde veranderd in min stens 45 milloen, zonder den aanslag te verhoogen of eenigen anderen financiëelen druk op de beetwortelsuikerindustrie te leggen, daar dat alles inkrimping der cul tuur tengevolge zou hebben en dus finan cieel voor den landbouwer geheel op het zelfde zou nederkomen. (Tijd.) Post- en telegraafambtenaren. Bij de regeling van de traktementen der post en telegraafambtenaren zal zegt de minister van Waterstaat - rekening moeten worden gehouden met den omvang der opgelegde werkzaamheden en met de verantwoordelijkheid, die op hen rust. Er moet overigens naar gestreefd worden zooveel mogelijk te komen tot eene samensmelting der beide diensten, een desideratum, dat echter eerst te bereiken zal zijn na een aantal jaren, daar rekening moet worden gehouden met de bestaande toestanden en met verkregen rechten. ZONDAGSDIENST. De minister van Waterstaat heeft in zjjn antwoord aan de Eerste Kamer beloofd te zullen nagaan waar zonder al te groote bezwaren de bestelling des Zondags in plattelandsgemeenten tusschen 9en 12 uur kan worden vervangen door bestelling op een ander uur. Er wordt volgens het B. H. aan gedacht een posthouder te vestigen op de noordkust van Flores, welks bevolking van betrekkelijk vreedzamen aard is en ook geneigd om met ons op vriendschappelijker. voet te komen. Naar men uit goede bron verneemt zullen de miliciens der lichting 1886, be- hoorende tot het 2e, 3e en 6e reg. infan terie, in de laatste helft der maand April e. k. voor den tijd van 13 dagen onder de wapenen worden geroepen, teneinde te wor den geoefend in het gebruik en de behan deling der geweren, stelsel «Vitali», en het nieuw model ledergoed. En wel: die van het 2e en 6e regement infanterie (Maas tricht, 's Boscb, Breda en Geertruidenberg) van 618 April, die van het le bat. 3é reg. inf. te Bergen op Zoom van 921 Maart; die van het 3e bat. 3e reg. inf. te Bergen op Zoom, alsmede die van het 2e en 4e bat. van dat korps te Middelburg en Vlissingen van 618 April; die van het 5e bat. 3e reg. inf. te Bergen op Zoom van 20 April—2 Mei. De heer dr. Vermeulen katholiek lid der Kamer voor het kiesdistrict Helmond trad Vrijdag voor zijne kiezers op met eene geschiedkundige beschouwing omtrent de politieke partijen in Nederland. Volgens het verslag in de N. R. Ct. zei de spr. onder anderen, dat liberalen en antirevolutionairen even hard naar het radicalisme en de revo lutie hollen, en dat wel de slechtste revo lutie ooit geweest is de hervorming der 16e eeuw. (De man bedoelde Luther, Cal- viju. c. s.) Het einde van het verslag in de N. R. Ct. luidt aldus »De op keurige wijze uitgesproken rede vond slechts matige toejuiching. Trouwens het overgroote gedeelte dertoeschou wers «merkte eerst te laat dat de voor dracht geëindigd was. Het had er niets van begrepen, was danig aan het suffen geraakt en wist op het laatst van toeten noch blazen». De critiek schijnt ons te oolijk toe om waar te zijn Het bericht, dat er oneenigheid tus schen den gouverneur van Suriname en mr. Kalff is ontstaan, is, naar het V. ver- verzekert, reeds voldoende bevestigd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 1