DÉ ZEEUW" BIJVOEGSEL 0verzickl van Verkoopingen. Afloop Verkoopingen, enz. behoorende bij van Zaterdag 14 Februari 1891. KERK- EN SCHOOLNIEEWS. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Workum door ds. L. M- v. Noppen te Zwartsluis. Aangenomen naar Kralingen tot le pred. door ds. v. Selms aldaar. Ned Ger. Kerk. Middelburg. Uit het zestal: d.i. J. H. Feringa te Klundert, H. Hoekstra te Utrecht, B. v. Schelven te Amsterdam, S. Sleeswijk Visser te Rjjsoord, dr. G. v. Goor te Bur- schoten en C. J. VV. v. Lummel te Delft, is door den kerkeraad het navolgende tweetal opgemaakt: ds. J. H. Feringa en ds. O. J. W. v. Lummel. Goes. (Waarschijnlijk) Woensdag 25 Feb. a.s. hoopt dr. Heldring va Middelburg in het lokaal van «Ken den Heer» een lezing te houden. Dit is dan de 5de der lezingen door de Chr. Jongelv. georganiseerd, 's HEÈREN LOO. Vrijdag had onder gsnoodigden de opening plaats van hst gesticht voor opvoeding en verpleging van idioten en achterlijke kin deren «'s Heeren Loo» nabij Veldwijk Ermeloo. Dit gesticht is lieflijk gelegen te midden van dennebosschen in de onmiddellijke nabij heid van de Zuiderzee. Het is iets nieuws en het eerste in ons land. Wat elders bestaat was wel het doel doch werd niet bereikt. In het openingswoord van den Directeur dhr. Kortlang werd aangetoond hoe vooral ook in dezen veel aan den vorm van bear beiding is gelegen. Het geheugen moet ontwikkeld en gesterkt worden, waartoe ook noodig is gebruik te maken van vaste termen en vormen. Ook het aanschouwings- onderwijs is van groot nut. Het doel waar naar gestreefd moet worden is om de patiënten in staat te stellen hun brood te verdienen door het maken van manden, klompen, schroeven, touwwerk enz., doch bovenal hen te wijzen op den Heere, den Heelmeester van alle krank heden en voor hunne geestelijke belangen te zorgen. Ebenhaëzer 1866-1891 Soli deo Gloria. Op 10 Februari jl. genoot de Chr. Jongel. Ver. Spr. 23 23a te Middelburg het groote voorrecht haar 25 jarig bestaan feestelijk te mogen herdenken in het Consistorielokaal der Chr. Ger. Gem. (Langedelft), dat te dien einde met groen en vlaggen getooid was en dan ook een recht feestelijk aanzien had. Des avonds te half acht ure nam de feestviering een aanvang en trad de ge achte Eere-Voorzitter dhr. W. A. de Rijcke op, die den vergaderden, ten getale van ongeveer 120, een hartelijk welkom toeriep. Na hem nam de WelEerw. Heer Ds. Littooij het woord, die de vereeniging geluk wenschte met dit haar jubileum en vervolgens de aanwezigen vergastte op een schoone lezing. Daarna gaf de President een schets over den inwendigen toestand der Vereeniging, waarna de Secr. een beknopt verslag uit bracht over haren 25 jarigen arbeid en de Penningrn. deed hooren waaraan de inge komen gelden waren besteed. Nadat dhr. le Cointre als afgevaardigde van den Ned. Bond vaa Jongel. Ver. op Ger. Grondslag de vergaderden eveneens hartelijk woord had toegesproken en ge wezen had op het nut van aansluiting bij dien Bond werd de avond verder genoege- lijk doorgebracht met het aanhooren van verschillende voordrachten, die deels door de leden der Ver., deels door de 15 afge vaardigden van andere Chr. Jongel. Ver. geleverd werden, en eindigde ten slotte de Pres. na een woord van dank gericht te hebben tot allen die medegewerkt had den om het 25ste jaarfeest tot een onver getelijk feest te maken, in 'l bijzonder tot de dames commissieleden van bediening, welke zich op inderdaad verdienstelijke wijze van haar taak gekweten hadden met dankzegging aan God te ruim 2 uur deze hoogst aangename samenkomst. De bisschop van Haarlem heeft be noemd tot pastoor te Hansweert den heer N. A. de Groot. Uit vertrouwbare bron vernemen wij, dat de minister van Binnenlandsche Zaken bij «jn voornemen blijft om eerst in het najaar voor de onderwijzers de gelegeuheid open te stellen om eene aauteekening te behalen in de vrije- en orde- oefeningen. (N. v. d. D.) RECHTSZAKEN. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens verduistering: L. S., 23 j., ontslagen politieagent te Vlissingen, thans gedetineerd te Middelburg tot 1 jaar gev., met minde ring van den door hem in verzekerde be waring doorgebrachten tijd. mishandeling: J. L. D., 20j., koopman Ierseke, tot 6 m. gev., en J. d. J., 26 j., landbouwersknecht 's Heer Arendskerke, tot f3 b. s. 3 d. h., f oplichting P. P., 62 j.werkman, Goes, tot 7 d. gev., en beleediging van een beambteM. Z. 25 j., varensgezel Ierseke, tot f 3 b. s. 3d. h., Allen in de kosten. Ontslagen van rechtsvervolgingJ. P-, 62 j., en vrijgesproken A. B., 38 j., beiden werklieden, Goes, beklaagd van bedelarij. Bij bevelschrift dier rechtbank van 11'dezer is naar de openbare terechtzitting verwezen A. Z., oud 40 jaar, soufleur, geboren te Schiedam, wonende te Rotterdam, terzake dat hij op 4 Feb., jl. in den namiddag tusschen 2 en 4Va uur, te Middelburg heeft weggenomen, met het oogmerk om zich wederrechtelijk toe te eigenen, de navolgende voorwerpenuit den zak van een vest, dat lag in de gang, een zilveren remontoir horloge met dito ketting, toe- behoore.ide aan Frits Salberg, en van het loket in het plaatsbureau een zilveren re montoirhorloge met nikkelen ketting, toe- behoorende aan Jacob Jan Heijse, een nikkelen horloge met dito ketting, teebe- hoorende aau Cornelis van den Hoek, en een nikkelen horloge met dito ketting, toebehoorende aan Iman Salberg. Aan den beklaagde is ambtshalve als ver dediger toegevoegd de heer rar. W. A. van Hoek, deken der orde van advocaten alhier. De Haagsche rechtbank heeft 6 maan den gev. geeischt tegen den slager P. de P. te Hontenisse wegens het plaatsen van den naam van een vrouwtje, zonder haar verlof, op een request tegen den hoofd onderwijzer en een maand gev. tegen den visscher J. de J. die op een permissiebiljet tot visschen 31 Maart in 30 Juni had veranderd. Beiden waren door de Midd. rechtbank vrijgesproken. GEMENGDE BERICHTEN. In een politiebureau te Dublin heeft dezer dagen een vermakelijk voorval plaats gehad. Zekere mijnheer Anton verderde van een mijnheer Moore een papegaai terug die hem was ontstolen en verlangde dat de geroofde vogel als getuige werd gehoord. De rechter stemde toe en de vogel werd in een groote overdekte kooi gehaald. De heer Anton kreeg verlof dezen «getuige» zelf te ondervragen. Hij nam den doek van de kooi, ging vlak bij den vogel staan en zeide«Hou jij maar veel van den baas mijn jongetje.» De vogel sprong tegen de tralies op en liefkoosde hem. Hierop nam Anton den papegaai uit de kooi, zette hem op de hand en vroeg «Hoe spreekt de hond Lorre blafte uit alle macht. «En de kat Terstond klonk een klagend miaauwen door de zaal. «Wie is je baas?» Daar begon de vogel: Ik ben van baas Anton en baas Anton is van mij. Alle aanwezigen lachten en de rechter gaf de papegaai terug aan diens eigenaar. r Wonderen der natuur. De poliep verkrjjgt nieuw leven door het mes dat opgeheven is om haar te dooden. In een rups zijn 4041 spieren. Hook heeft veer- tienduizmd spiegels in het oog van een hommel ontdekt. Voor de ademhaling van een karper zijn 13000 slagaders, bloedvaten, aderen, beenderen enz. noodig. Het lijf van een spin bestaat uit vier kleine massa's doorboord met een aantal, voor het bloote oog onzichtbare, gaatjes; en elk gaatje laat een enkelen draad door al de draden, ten bedrage van duizend voor elke massa, sluiten aan elkander als zij er uitkomen en vormen den enkelen draad, waarmede tie spin haar web spint, zoodat wat wij een spinnendraad noemen, uit meer dan 4000 tot een vereenigde draden bestaat. Door den microscoop heeft Leeuwenhoek ontdekt dat spinnen niet grooter dan een zandkorrel, draden sponnen zoo fijn dat er 4000 van noodig waren om een haar in dikte te evenaren, 'tls bekend dat de vliegenspin een ei legt dat zoo groot is als zijzelve. Het lot van een dappere. In den Fransch—Duitschen oorlog van 187071 hadden Pruisische infanteristen eene pacht hoeve bezet, waarvan de Franschen zich poogden meester te maken. De tamboer Alexander Wycisk kon het niet langer verdragen dat enkel hij werkeloos was en daarom brak hij een opening in een der muren, nam het geweer van een gekwetsten kameraad en vuurde op den vijand los. Toen ten slotte de Pruisen een uitval deden en de tamboer den stormpas moest roffelen, kon de man in het gewoel zijn trommel niet meer vinden. Hij wist zich echter te helpen, zonder zich ook maar een oogen blik te bedenken, snelde hij voor zijn kameraden uit, pakte een vijandelijken tamboer beet, ontrukte hem trom en trommelstokken en roffelde er toen lustig op los. De wak kere kerel kreeg voor die koene daad het ijzeren kruis. Thans heeft diezelfde man, door ellende en gebrek daartoe gedrevei in zijn woonplaats, de stad Ratibor, door zelfmoord een einde aan zijn leven gemaakt. Nu de arme Alexander zelf niet meer te helpen is, tracht men zijn nabljjvenden het leven draagljjk te maken en voor dat doel worden thans te Ratibor gelden bijeenge bracht' Te Hamburg is eene vrouw van aan zienlijke familie gearresteerd, die haar zes tienjarig dochtertje, na het ontkleed en op een bank vastgebonden te hebben, levend zou hebben verbrand, door middel van gloeiende ijzers. In de hofkringen te St. Petersburg zou men zeer bekommerd zijn over den toestand der keizerin, die tengevolge van de ziekte van huren terugkeerenden zoon, grootvorst George, in een zeer opgewonden staat verkeert en dikwjjls weent. De grootvorst is door malaria en ruggemergs- lijden aangetast. De Iersche afgevaardigden Obrien en Dillon hebben een manifest uitgegeven, waarin zij het betreujen dat het door de groote meerderheid van het Iersche volk en zijne afgevaardigden zoozeer gewenschte vergelijk mislukt is tengevolge van persoon lijke bitterheid en levendige oneenigheid betreffende den vorm. Obrien en Dillon willen aan den strijd niet verder deelnemen en naar Engeland terugkeeren. Parnell heeft zich aan de onderhandelingen met hen onttrokken. OESTERBEURS. Ierseke, 13 Febr. 1891. Weinig aanbodverkocht zaaigoed min stens 38 m.M. £6. Maandag 16 Februari. Baarland, door not. P. Overman 11 uur een woonhuis en erf van wijlen M. de Groote bij Mullié. I Jzendijke, 2 uur bij Aarts door not. Brevet, hofstede in den Grooten Jonkvrouw polder en 110,80 A. bouwl. met dijk. Misse, 11 uur bjj Willemsen door deurw. Hollmann, 2 baatg. melkkoeien, 1 drachtige zeug, mestputloopers, huishouden, aardap pels, brandhout. Dinsdag 17 Februari. does, in de Prins 7 uur voor erven mevr. v. Dishoeck door not. Mulock Houwer, een woonhuis Driekoningenstr.B 10, groot 239cA. Vrouwepolder, door not. Verheij 10 uur. En half 2 Oostkapelle op Overduin, kaphout. Woensdag 18 Febrnari. Middelburg, Balans, meubelen, nieuwe planken, afbraak, deuren, ramen enz. Inl. dhr. Hondius. Gapingc, bij Dingemanse door not. Hu- vers 10 uur, 60 olmen en esschen, muts aards, vaamhout enz- Vrijdag 20 Februari. Middelburg, 11 uur bij inschrijving voor afbraak door den ontv. der registratie enz. Kavel I de sluismeesterswoning en ma gazijn met schutting aan de Marinesluis te Vlissingen. Kavel II 4 olmen. Biljetten 20 Febr. uiterlijk tot 10 uur. WestUapelle, 10 uur in de Oranjezon door not. Loeff, lo. 3920 cA. bouwland onder Zoutelande Pauwtjesweg. 2o. 3490 cA. idem onder Westkapelle Hoogebaan. 3o. 2730 cA. bouw- en weil. bjj de Joossens. 4o. 3170 cA. bosch, 5o. een huis en erf Koestraat 210 cA. Serooskerke, 10 uur op Welgelegen en I uur Oostkapelle op Westhove door not. Verheij, esschen-, elzen-, berken- en eiken- takhout. Zaterdag 21 Februari. Wolfertsdijk haif 11 'ojj Jonker door deürw. Hollman beestiaal. Maandag 23 Februari. Veere, half 10 op de Kade, 1 wit ge schilderde sloep, 1 mast, ra, balk. En om II uur te Vrouwepolder Oranjezon masten, belegsels, delen, dekbalken, dekplaten, 400 greinen duigen, wrakhout, touw-, koper- en ijzerwerk. Dinsdag 24 Februari. Oostkapelle, 11 uur bij Joosse, 1 mast, 3 balken, ,:5 dekplaten, 7 Noorsche delen, 4 fusten,eiken duigen, ijzerwerken wrakh. Middelburg, door not. de Vos 8 uur in de Vergenoeging, lo. huis en erf slagersbe- drjjf Lange Burgt 69 cA. 2o. idem Penning- hoek 106 cA. 3o. pakhuis aldaar 106 cA. does, 8 uur in de Prinse door not. Mu lock Houwer voor F. Smit, een woonhuis en erf Groote Kade B 29 groot 143 cA. does, 1 uur bfj Korstanje Oostsingel door not. Pilaar, 2 kabinetten, 2 kachels, klokken, tafels, stoelen, tapijten, kleederen. Woensdag 25 Februari. Baarland, 11 uur door not. Mulock Houwer, 1 herberg, vergunning, schuur, erf van A. Mullié. groot 860 cA. Veere, 10 uur op Kampveerschen toren door not. Tak, huis, erf, tuin, werkplaats, wagenmakerij, Warwijksche straat 796 cA. Bath, H uur b(j Griep door not. Lansen Croin, woonhuis en erf (iogement enz.) Kade 165 cA. Inl. dhr. Pelle, Wisse, bij wijlen de Blaey door deurw. Hollmann 10 uur, 1 3j. zwart en 1 16j.bruin merriepaard, 1 baatgevende melkkee, 3 lj. ossen, 1 aanhoudkalf, 9 mestputloopers, 2 jonge geiten, rijtuig en kar op veeren, men- wagen, kippen met hanen, 2 ploegen, eggen, molbord, 2 sleepers op wielen nieuw model, karn-, melk-, stalgereedschap, hooi, stroo, mest. Donderdag 26 Februari. Ovezand, door not. Liebert, een boeren- inspan op de hofstede „De Baane" voor J. Blok, 10 paarden van 3—12 jr., 11 melk koeien, 4 kalfvaarzen, 5 drachtige zeugen, 19 mestputloopers, 8 eenden, 1 tilbury, tentwagen, driewielskar, 3 menwagens, windmolen, moeemolen, snijmolen, zaaima- chine, geeselsteen en paard, 12 eegden, zol der-, stal- en melkgereedschappen, 600 bag- gen mangelwortels enz. Te pachten een hofstede 46 HA. in de gem. Groede nabij den stoomtram, te bevra gen bij J. A. Risseeuw. Schore, bij Op 't Hof döor not. Prins 1 uur voor erven wijlen mevr. Dronkers onder Schore en Vlake, een hofstede als huis, schuur, keet, bakhuis enz., tuin, erf, boomgaai d, bouw- en weiland samen 56,74,34. En onder Kruininge 7,91,70 bouwland. Middelburg, 8 uur in de Vergenoeging door not. de Vos, 1 huis, schuurtje en tuin Heerengracht Achtergracht 235 cA. 2o. id. daarnaast 525 cA. 3o. 210 cA. bouwgrond daarachter. 4o. kantoor met 2 perc. tuin 72 cA. 5o. winkelhuis en erf Lange Giststr. 55 cA. 6o. id. met bovenhuis Molstraat 68 cA. Te zien Woensdag en Donderdag 10—12 en 2—4 op kaart. Vrijdag 27 Februari. Vlake, Ruimzicht, half 11 door dhr. Kole, 1 2j. en 1 j. vaars, 1 jarige os, 3 Holl. stieren, kalvers en 30 varkens. Inl. dhr. Pelle. 's Gravenpolder, door not. P. Over man 10 uur bij Hoogesteger, 3 pluimbedden met toebehooren, kabinet, 2 kachels, tafels, stoelen, voer- en spekkist. 2 varkens, kippen, mest, hooi, geiten, aardapdels, tin-, blik-, glas- en aardewerk, arbeidersgereedschap. Zaterdag 28 Februari, 's Gravenpolder, bij v. Weel Moren- polder 10 uur door deurw. Hollmann, 2 5j. en 1 7j. zw. ruinen, 1 5j.zw. veulenmer rie, 1 bi- en 1 vos aftandsmerrie, 20 2j. Holl. vaarzen, 9 loopvarkens, barochet, boeken hanger, ledikant, matrassen, insteekhaard, tobben, brandhout enz. Donderdag 12 en Vrijdag 13 Maart. Nleuwdorp, uur op Landlust door not- Pilaar, inspan. Woensdag 18 en Donderdag 19 Maart. Borgelc, uur op Plantlust door not. Pilaar, inspan. Woensdag 29 April. Vlissingen, hofstede Warwijk door not. de Wolf uur, inspan van wed. v. Sluis. LAATSTE BERICHTEN. Per Telegraaf. ZUIDHORN. Geldige stemmen 2376. Volstrekte meerderheid 1189. Gekozen G. ZYLMA (lib.) met 1252 stemmen: A. Brummelkamp (a.) bekwam er 891, J. Feringa (volkspartijj 220. (Bij de herstemming in 1888 waren op mr. Cremers (I.) 1670 en S. v. Velzen (a.) 1300 stemmen uitgebracht. KRUININGE. Woensdag werd door not. Prms in de herberg van wed. de Jonge publiek verkocht een huis en erf in den Armenhoek alhier groot 364 centiaren. Kooper werd dhr. J. Vereeke voor f600 en 125 pet. onkosten. MIDDELBURG. Donderdagavond werd in de Vergenoeging door not. Hu vers pu bliek geveild de navolgende huizen en er ven: le Vliss. straat. Kooper f2461 dhr. P. Sanderse2e. Kinderdijk. Kooper f 2000 dhr. W. van Uije; 3e. Korte Geere. Kooper voor f 651 dhr. J. P. Meijboom4e. St. Jansgang. Kooper voor f975 dezelfde. 5e. Lange Geere. Hoogste bod f690 opgehouden. Alles behalve de onkosten 13 pCt. De koopers wonen te Middelburg.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 5