Gemengde Berichten. ALPHABETISCHE LIJST Is het waar, dat Kaïn, na zijn broeder Abel doodgeslagen te hebben, als hij uit- j ging van het aangezicht des Heeren, naar i Egypte toog? Het is onwaarschijnlijk, I want Kain woonde in het land Nod ten oosten, en niet ten westen van Eden. Hebben de Arabieren gelijk, die den Nyl tellen onder de stroomen var. het Paradys? Georg Ebers gelooft dat de Gihon werkelijk de Nijl is. Zijn zij het dichtst bij de waarheid, die zeggen dat Cham na door vader Noach vervloekt te zijn (Gen. 9 25) met zijne zonen Kusch, Mizraïm, Put en Kanaiin naar Egypte toog? Het is mogelijk, want de Hebreen noemden hel land Mizraïm en de naam van diens oudsten zoon Ludim (Gen. 10 13) komt daarenboven overeen met het woord Rotu of Lotu, den hiërogly- phischen naam der Egyptenaren. Ook hebben de philologen punten van overeenkomst ontdekt tusschen het oude Egyptisch en de Semitische talen, waaruit zy afleidden, dat inderdaad de bewoners van het Nijldal oorspronkelijk uit het oosten zijn gekomen. Nu staat hiertegenover dat de werktuigen der onde Egyptenaren veel verschillen van die der volken aan Indus en Euphraat, en daarentegen zeer veel overeenkomst vertoonen met die der stammen aan Niger en Zam besi, waaruit sommigen meene.i te moeten afleiden, dat Cbam en zijne zonen aan de oevers van den Nijl een reeds gevestigd ouder volk vonden. Doch het is ook moge lijk dat de zuidelyker stammen hunne be schaving uit Noord-Egypte ontvingen en dat langzamerhand de Atrikaansche volkeren hunne gereedschappen op eene andere wijze verbeterden dan de Aziatische. Deze laatste onderstelling verkreeg in de laatste jaren de overhand, doch het zou in ons leeken onvoorzichtig wezen op dit met voetangels en klemmen bezaaide terrein ook maar een enkelen vasten tred te willen wagen. Wordt vervolgd. Eene erfenis-regeling Ge zyt als man en vrouw Uw huishou dentje begonnen met niets. Onder Gods zegen en na noesten, vljjtigen, aanhoudenden arbeid is het U gelukt, ook met bebulp van «moeder de vrouw» eenig geld over te sparen, zoodat als ge oud en afgewerkt zijt, ge uit de rente zoo tarne- lijkjes kuni heenleven. Ge hebt b.v, een paar dochters. Na een huwelijk van 30, 40 jaar komt man of vrouw te sterven. Wat wil nu onze Wetgeving? Dat ge zoo ongeveer de helft van Uw vermogen afstaat aan den mar. Uwet dochter. En als nu dat halveeren van Uw inkomen er toe leidt dat ge op Uw ouden dag niet «rond komen kunt» wat dan Daar bemoeit zich de wetgever niet mee Ge moet de helft afstaan aan Uw Kind- voor de rest moet ge zelf zien hoe ge|het stelt. Is dat niet onbillijk Is dat niekeen verkorten van het recht, dat een Ouder toch heelt op de vaak met zooveel moeite overgegaarde gelden Maar zegt ge de rechten dar. van het kind Moeten ook die niet geregeld waar de mogelijkheid bestaat dat ze b. v. door een tweede huwlijk worden verkoi t? Zeer zeker. Maar daarin ware immers te voorzien door te bepalen, dat de overblijvende vader of moeder het kapitaal, b.v. voor de helft niet mag vervreemden, maar hem de be schikking blijft over de rente alleen Nu baart de huidige regeling geen moeite aan den kapitalist, wiens groot vermogen gaat van 't eene geslacht op 't andere, maar wie geen vreemdeling is in de maat schappij onzer kleine luidjes weet dat de tegenwoordige regeling al wat onbillijks op haar rekening heeft Of er kans op is dat zij gewijzigd wor den zal Patrimonium. 13 Februari '91. Een paedagogisch-advies. In het bekende Sociaal Weekblad, dat onder redactie staat van het verdienstelijk lid der Tweede Kamer, Mr. A. Kerdyk, geeft iemand een kosteloos advies over de opvoeding onzer jeugdige Koningin, dat voor onze lezers niet geheel verborgen mag blijven. Onze Koningin dar. wordt daarin geschil derd na de ontvangst in een stad, waar men eerepoorten heeft opgericht en jubel tonen te harer eer weerklonken. Daardoor is dat „vatbare hart" „trotscher" gaan klop pen, en het karakter bedorven. „Maar" zoo luidt het advies nu „er was er eene, die waakte over dat karak ter; die, ten spijt van velen misschien, een voud had gekozen tot haar devies: het was de oudere Koningin. Zij zag de verandering bij haar dochter, en kende de reden daarvan maar al te goed. Bij een volk, dat oprecht lief heeft, of ook wel blindelings volgt, be hoort zijn vorstin veel moed te bezitten, om goed, om zichzelve te blijven. De oudste der beiden begreep, dat ook de taak van haar kind geweldig zwaar zou zijn. En 's avonds, als de feesten, waren geëindigd en de duizend lichten gedoofd, wanneer alleen aan het blauwe gewelf de fakkels der eeuwigheid nog brandden dan trok niet de vorstin, maar de moeder het kind tot zich, en drong om te bidden. Zij geloofde, dat het altijd goed is, om een kind te laten bidden." Hoe vr o.o. ,m..l zou men ge neigd zyn uit te roepen, na dit gelezen te hebben. En in een liberaal bladZacht wat, lezer, het gaat tegen de verkiezingen, en dan wordt de witte das uit de lade gehaald Maar lezen we wat verder, misschien zien we dan, wat deze raadgever onder bidden verstaat. Het stuk gaat voort „Maar voor de kleine, in wier hoofd nog spookten al de dingen van aardsche pracht, die nog hoorde de mnziek en de vleitaal, die nog zag het vuurwerk en de gasttafels voor haar klonk het zoo vreemd, ootmoedig te knielen voor een koning. Zyzelve was immers vorstin. Hon derd malen was het haar gezegd, en maar al te gretig luisterde haar oor daarnaar. En met de opwelling van het jonge, snel kloppende hart, met de drift van het rijke, zoo benijde leven, klonk het onverwachts „Maar moeder, ben ik zelf dan geen ko ningin En als zij dat hoorde, nam de moeder het kopje op haar schoot en sprak ontroerd „Ja kind, dat zijt ge En nu volgt een hartroerende toespraak die aldus eindigt:„Ja zeker, gij zijt koningin; maar er is één, die staat boven ons allen. Deze heeft geen paleis en geen troon, maar overal behoort hij te heerschen en niet het minst, waar rijk dom is en geluk. Buig uw kopje, kind, voor die grootheid, voor wie allen menschen zijn." „Daar klonk een kinderlijke snik door de stilte van het vertrek, en zacht vroeg de kleine: Wie, wie is dat dan?" „Wie dat is Vraag het de sneeuwvlok of den rozenknop, ze weten het niet. Hjj heet plicht lieve meid. Plicht heet de koning der koningen. Gehoorzaam hem, als ge straks zult moeten kiezen. Als de strijd der hartstochten binnen in u begint, als de wereld rondom u haar dreigende stemmen hooren laat, volg dan de stem van den plicht. Deugd, eenvoud, liefde, vlijt, buig voor hen u neder. Dat zijn de namen van de majesteit, die staat ook boven u. Zy vraagt naar werken en den ken en leeren. Dat alleen is leven zooals het behoort. Tot zoover het sierlijk gestelde advies. Ziezoo, dat vraagstuk is tenminste naar 't schijnt opgelost. Als ge vraagt wie dan de Koning der koningen is voor Wien een vorstenkind buigen moet, dan weten de sneeuwvlokken en de rozenknoppen het niet, maar geeft men aan het bureau van het Sociaal W e e k b 1 a d zeer stellige informatie die Koning der koningen heet plicht. Nu weten we tenminste alweer wat de liberalen onder bidden verstaan. De minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de maanden Juni en Juli e k. een examen zal worden gehouden voor toelating van jonge lieden als cadet aan de Kon. Militaire Academie; dat voor dit examen het na volgend aantal plaatsen wordt opengesteld a. ten behoeve van den dienst hier te lande: infanterie 22, cavalerie 8, artillerie 8, genie 4, totaal 42b. ten behoeve van den dienst in Ned. lndië: infanterie 18, cavalerie 6, artillerie 6, genie 5, totaal 35. Verder dat op 1 Oct. 1801 als volontair op de Mil. School te Haarlem kunnen wor den toegelaten 20 jongelieden, en op den Artillerie cursus te Delft 6 jongelieden. De voorwaarden tot toelating aan beide inrichtingen bevat de Stct. no. 36. Benoemd tot dijkgraaf van den Nieuw Noord-Bevelandpolder, rar. L. A. Bybau; en van den Oranjepolder J. Baardoux. Heiukenszaud. Vrijdagmorgen ontstond in deze gemeente brand bij den Heer Dr. Schilham die in den schoorsteen begon en zich zoozeer uitbreidde dat reeds enkele planken der slaapkamer vuur hadden gevat en andere voorwerpen in de nabijheid. Door krachtige inspanning met behulp van buren en 2 timmermans mocht het hun gelukken den brand meester te worden en verdere onheilen te voorkomen. Een groote levende meikever werd gisteren gevangen op een land onder Over- veen. Gewoonlijk zitten de larven van dit insect om dezen tijd nog 2 meter diep in den grond. «Ier namen, welke de sterke drank, gedurende zijn bestaan, verworven heeft. Armocdstichtcr, zoo in hutten als gedachten, wyd beroemd liroodontroover aan gezinnen, waar gjj huisvriend wordt genoemd; Christen vijand, die de stichting van Gods kerk op aarde stoort Dorstverwekker, wie u drank noemt, heeft geen kennis aan dat woord Eetlustdooder, daar uw prikkel aan de maag de kracht ontneemt Forschheidslooper in de mannen, word' uw naam zelfs aan hen vreemd Geldverknoeier, wat kaptalen eischt uw nutteloos genot Helbevolker, want geen dronkaard erft het Koninkrijk van God Indrnkweerder van iets beters, dan waartoe gij dronkaards doemt Jeugdbederver, als de jong'ling en de maagd u drinkt en roemt Kraukheidgever, zeg ons, gasthuishoeveel droukaards gij verpleegt Lombardsteuner, daar gij laden, kasten, kamers, huizen leegt Martelwerktuig, tal van lijden en van lijders wrocht gij reeds Mjdontsteker in de harten, deze schandnaam voegt u steeds; Ondeugdvoedcr zegt de rechter, als mei. vraagt naar uwe vrucht; Fijnenkweeker roept de dokter, ooi zaak van het bangst gezucht; Rustverstoorder, als gij gast zijt, waar men weent of feesttij viert; Schandegever, aan uw drinker, wen hij langs de straten zwiert Tuchthuisvuller met zoo velen, slechts door U daarin gebracht Urensteler van den vader, wien men t'huis met angst verwacht Vreugd verdelger in de woning, waar voorheen niet werd geklaagd Wangenkleurder van den zuiper, die door u zich diep verlaagt IJversleehter van het goede, dat tot zegen strekt van de aard' Zieleumoorder van uw vriendenoch, of gij verbannen waart Uit Bruinisse wordt van 11 dezer gemeld Behalve de stoomboot Stad Zierik- zee I is ook de schuit van J. Koole, beurt man van Kolijnsplaatop Rotterdam, Maandag zoodanig op het nog aanwezige dryfys geloopen, dat het zwaar lek in de haven moest gebracht worden. De Zierikzeesche booten hebben wegens den ijsgang den pas hervatten dienst weder gestaakt. Men schrijft ons uit N. Beveland. Ook op dit eiland zijn de bewijzen voor handen hoeveel schade de jongste winter vorst veroorzaakt heeft. Op de kaai te Cortgene, Colynsplaat en elders ziet men vete suikerpeën liggen, die, voordat de win ter inviel niet vervoerd waren, geheel bevroren zijn en nu slechts dienen kunnen voor mest. De beste heeft men er uit gezocht en de andere liggen daar nu, een alles behalveasngename geur versprei lende. Ook wat het graan betreft, zijn vele blok ken met tarwe bevroren en ook het koolzaad is totaal weg. Mocht het aan genaam en droog weer worden hetgeen te hopen is, dan zal men al spoedig de land bouwers hun land opnieuw zien bewerken om weder te zaaien. Uit den Bredaschen Gemeenteraad De heer de Booy Het voorstel van dhr. Smits is van nog verdere strekking dan het mijne De voorzitteru bent niet aan de orde het voorstel van de linkerzijde heeft met het' uwe niets te maken. De heer de Booy«Ik heb toch het recht de zaak te verdedigen De voorzitter «Neen, uwe zaak heeft met die van den heer Smits niets temaken. Ik breng in omvraag het voorstel Van Dam». De heer De Booy«Daar ben ik voor.» De voorzitter«Dan zal het wel goed afioopen. Maar U moet niet weer spreken voordat u het woord gevraagd hebt.» De heer De Booy «Ha ha De voorzitter: «Ja.... Ha!... Ha!» De heer de Booy Mijnheer de voorzit ter ik betreur het dat thans weer ellen lange artikelen noodig zijn om B. en W. te herinneren aan de uitvoering van een raadsbesluit. In de notulen van 24 Oct. staat het duidelijk te lezen. Als we nu weer doorpraten, dan wordt het ad Ca- lendas gracas verschoven. De voorzitter (driftig)Ad Calandas Gracas, wat is dat voor taal Enfin De heer De Booy Ad Calendas graecas dan.» Te Hoensbroek zou een vereeniging jaarfeest houden in een onbewoond huis, waartoe de eigenaar buiten de stad toe vende, schriftelijk permissie had gegeven. Da burgemeester meende echter dat in dit huis niet zoo luid mocht gezongen worden, hij liep er in en eischte sluiting. Daar de voorzitter dit weigerde en hem buiten de deur zette, wijl het een gesloten huis was, gaf de burgemeester den maréchausées beve! den voorzitter der vereeniging te arresteeren. Deze weigerden echter, als zijnde daartoe geen termen aanwezig. Daarop werd de gemeenteveldwachter er mede belasten hij deed het. Om deze onwettige arrestatie heelt genoemde voor zitter thans een aanklacht tegen dezen burgemeester ingediend. -- Een wenk voor moeders. Sedert de kinderen op voorschrift van den dokter, levertraan moeten innemenworden er dagelijks meer tranen gestort dan anders in een viirendeeljaars, omdat de kleinen er zich met een luid gejammer tegen verzetten. Als men echter de levertraan met den dooier van een ei vermengt, er een drop peltje pepermuntolie en wat suikerwater bij doet, zal het zeer goed smaken, omdat de traansmaak dan geheel verloren gaat. Dan behoeft het geheele gezin or niet voor te schrikken, als de kinderen moeten in- I nemen. Maandbl. Een 73 jarige porster is te Amster I daui in een woning van de trap gevallen. Bij aankomst in het gasthuis was zij reeds overleden. Woensdag is te Oosterhout een knaapje van zevenjarigen leeftjjd onder een nedervallenden boom geraakt en leven loos er onder uit gehaald. Een driejarig knaapje te Aineide, heeft, met boontjes spelende, er een ingeslikt. Het kwam in de luchtpijp, en niettegenstaande spoedig alle mogelijke pogingen werden aangewend, slaagde men er niet in het te verwijderen, Het kind is dientengevolge gestikt. Te Bokstel is Woensdag een meisje dat aan het touwtjespringen was en beproefde het eens lang vol te houden, bewusteloos neer gezegen. Men vreest voor haar leven. Op den openbaren weg te Yesseni heeft Maandagnacht een bloedige aanranding plaats gehad. De aangevallene is door een onverlaat zoodanig met een mes ver wond, dat de ingewanden hem uit het lichaam hingen en hij in levensgevaar verkeert. De vermoedelijke dader is aan gehouden en aan de justitie te 's-Hertogen- bosch overgeleverd. Uit Haarlem wordt aan de N. R. C. gemeldToen zich Dinsdag het gerucht door de gemeente verspreidde, dat de firma Sinia en Koetsier, commissionairs in effecten, failliet was, werd er dadelijk verteld dat de eerste firmant zich had vergiftigd. Beide zaken bleken al spoedig waar te zijn. Vele ingezetenen zyn de slachtoffers van w deze ramp, en onder hen eenige die alles lik wat zij bezaten kwaad zijn. Reeds voor f eenige weken hadden sommigen, voorziende dat zoo iets zou gebeuren, hun geld terug gevraagd. Te Kalkwijk was men Dinsdag ge tuige van een kluchtig schouwspel. Bij een fabrieksarbeider kwam een koopman aan de deur, die over de betaling van een vroeger geleverd goed kwestie kreeg met de vrouw des huizes. Haar man, die 's nachts had gewerkt en in zoete rust te bed lag, werd door de hevige ruzie gewekt en erg boos als hjj werd op onzen koopman, sprong hij driftig op van zijn bed en stormde los op den verstoorder van zijne rust. Deze echter maakte zich zoo spoedig mogelijk uit de voeten en ziende dat de woedende arbeider hem in bedcostuum ging achtervolgen, vloog hij achterlangs door den tuin over hekken en stekken en ont- I kwam zoo aan een pak slaag, dat zijn half ontkleede vervolger hem zeker niet gespaard zou hebben, als hij in diens handen ware ge vallen. De luchtig gekleede arbeider, beducht l voor eene verkleuming, achtte het raadzaam zoo gauw mogelijk zijne woning weder op te zoeken en onder de dekens te kruipen waar hij zeker heel verstandig aan deed. Kardinaal Lavigerie heeft een Hinken geldelijken steun te wachten voor zijn kruistocht tegen de slaverny in Afrika. De 90jarige Markiezin de Briges, wier laatste kleinzoon onlangs 'overleed, heeft een testament gemaakt, waarin bepaald wordt, dat de Kardinaal haar geheele ver mogen 18 miljoen francs zal erven om te gebruiken voor zyn kruistocht.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 2