1891. No. 56. Dinsdag 10 Februari. Vijfde Jaargang. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK. te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIEN EEN ADRES. AANGENO M E N. DE VROME SPEECH li ERR- EX SCIIROLN1EEWS. Gemengde Berichten. UW. elke-n MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prjjs per drie maanden franco p. p. ƒ0.95. Enkele nummers/0.02s. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 40 cent. Er is geen saaier werk dan adres sen lezen. Niettemin wagen wij het van onze lezers te vergen dat zij onderstaand adres toch eens goed inzien. Het is van eenige groote Surinaarnsche firma's en plantage houders, die aan de Eerste Kamer hunne ingenomenheid betuigen met het bestuur van den Gouverneur. „Geven met verschuldigden eerbied te kennen, de ondergeteekenden, allen eige naars en beheerders van Cultuur ondernemingen in de kolonie Suri name, dat zfj met belangstelling gevolgd hebben de debatten, gevoerd in de Tweede Kamer der Staten-Generaal, omtrent het beleid der Regeering in die kolonie. Zij wenschen niet te treden in eene beoordeeling van afzonderlijke regeerings- daden, noch in appreciatie van bepaalde handelingen van den gouverneur der ko lonie, daar het hun voorkomt, dat eene zoodanige beoordeeling hier geen nut kan stichten en zij zich bovendien volkomen kunnen vereenigen met de woorden door den minister van koloniën in deze gesproken. Zij wenschen slechts uwe vergadering mede te deelen, dat zij, allen groot belang hebbende by den bloei en den vooruitgang der kolonie Suriname, vertrouwen stellen in hetbeheer en het regeeringabeleid van den gou verneur Jhr. de Savornin Lohman. „Zij verklaren gaarne, dat sedert zijn optreden in deze hoogebetrekking in vele opzichten belangrijke verbetering is ingetreden. Ook door een persoonlijk verblijf en werk zaamheid van enkelen hunner in Suriname, nog kort geleden, vermeenen zij tot het uitspreken, van een oordeel omtrent de toestanden aldaar gerechtigd te zijn en ver wachten zy, dat dit oordeel als afkomstig van onafhankelijke mannen, die in geenerlei betrekkingtot het be stuur der kolonie staan en die aldaar groote belangen vertegenwoordi gen, by de behandeling der toestanden der kolonie Suriname in Uwe vergadering zal worden in aanmerking genomen." Hetwelk doende West-lndische landbouw-maaeschappij W. H. Blaauw; Plantage De Een dracht, Deichmann vom Rath; Blaauw Co.; cultuurmaatschappij Rust en Werk, J- C. Gülcher; In- singer Co.; cultuurmaatschappij JSienwe Klarenbeek, cultuurmaat schappij Dordrecht en de cultuur- maatcchappij Tout lui faut, P. N. Muller en de heeren Kijken,Sluijters Co. en Gerrit van Hoogstraten Zoon. Men ziet in dit adres, gesteld door mannen van zaken, die ook over de Surinaarnsche toestanden kunnen oordeelen, tapt men uit een geheel ander vaatje, dan zekere partij is gewoon te doen. Maar zouden die onderteekenaars wel liberaal zijn? vraagt gij angstvallig. Wij weten het niet; maar hun adres is in elk geval een daad van uitnemende liberaliteit, vergeleken met het drijvend liberalisme hunner vrienden. Zekere partij, die meer houdt van citaten uit De Vaderlander, houdt dit adres verbor gen doch wij zullen trachten het te be waren. De Steden wet is aangenomen. Zij heeft nog wel enkele veeren moeten laten, inaur het beginsel kwam ongeschonden uit den strijd. Met 45 tegen 36 stemmen werd aangenomen artikel 1 (alphabetische lijst der kiezers met woonplaats enz.) Ook art. 2 (termijn van uitreiking der stembriefjes verminderd op 5 dagen en maar één stem pel,) Ook art. 3 (aanwijzing bureau waar men moet stemmen). Na bestrijding door de heeren Veegens en Asch v. Wijk werd ingetrokken artikel 4 (gelegenheid tot stem men om 8 uur en 's avonds van 7 tot 9 uur.) Men vond het bëter deze zaak bij de nieuwe kiesrechtregeling te regelen. De heer v. Houten wilde 's Zondags laten stemmen doch de heer v. Kerkwijk kwam daar in een vrome speech tegen op. Art. 5 tot 14 werden zonder beraadsla ging goedgekeurd. De strijd werd gestreden bij artikel 42 de splitsing van Amsterdam, Rotterdam, Groningen, Utrecht en Den Haag, in enkelvoudige districten, welker grenzen zijn omschreven met behulp van de door de gemeentelijke overheid vastge stelde wijkverdeeling. Art. 47 gebiedt het aanwezig zijn aan elk stembureau in bedoelde steden van een kie zerslijst met vermelding van het hoofdkies district jwaarin de kiezers op 15 Febr. 1891 woonden en de inlevering van bet stembriefje bij het bureau van het hoofdkiesdistrict waarin hij volgens die lijst op den kag der stemming voor de tweede kamer woont. De heer Roëll had groot bezwaar tegen dit artikel dat aan de burgemeesters en wet houders van Amsterdam, Rotterdam enz. overlaat te bepalen tot welk kiesdistrict de verschillende inwoners zullen behooren. Nu moet men weten dat in genoemde gemeen ten al de dagelijksche besturen liberaal zijn zoodat de «vergissingen» slechts in der li beralen voordeel zouden zijn. Toch waren enkele bedenkingen juist. De minister kwam er aan te gemoeten zoo werd ook dit artikel ten slotte aangenomenen daarna de heele wet, met 52 tegen 38 stemmen. Van de linker zijde stemden de hh. (Domela Nieuwenhuis), Kerdijk, Veegens en v. Hou ten met de geheele (voor zoover aanwezige) rechterzijde. (Er ontbrak slechts 1 lid aan de linkerzijde, en één vacature terwijl aan de rechterzijde 2 antirevolutionairen en 6 katholieken ontbraken. De heer Nieuwenhuis stond nog even op om te zeggen waarom hij voor zou stemmen. Hij verweet daarbij de libeiale partij op weinig parlementaire wjjze, die hem een berisping van den voorzitter bezorgde, hun «drukfout,» met opzet begaan. Want hoe de liberalen met het oog op hun verleden, durven spreken van belangeloosheid der li berale partij, gaat mijn verstand te boven. Het is een staaltje van brutaliteit dat alles overtreft. Immers het behoud der meer voudige kiesdistricten bij de grondwetsher ziening is een der gemeenste streken ge weest, die er ooit begaan is Zoo sprak hij. Zeker een zeer ruwe vorm van waarheid zeggen, waartegen het gevoel opkomten toch wekken deze ruwe doch gemeende woorden nog niet zooveel weer zin als van den heer v. Kerkwijk, toen diens geest verwant v. Houten in overweging gaf's Zon dags te laten stemmen. Niet dat wij op de schoonheid van zijn woord iets afdingen. Eene passie bljjft eene passie, al preekt een vos ze. Het heeft dan ook onze vol ledige instemming«Het is' ongeoorloofd voor de verkiezingen een dag uitte kiezen, waarop velen in den lande door hunne gods dienstige overtuiging belet worden aan de verkiezingen ddel te nemen.» Toch wenschen wij niet te vergeten dat de heer v. Kerkwijk het zei, een liberalist van echteD stempel, van wien de antire volutionaire kiezers nooit iets hebben ver wacht en die rekenende op de vastheid van zijn district zich vaak zekere satire veroorloofde, op het kantje at spotten met het heilige. Het doet dan ook niet aangenaam aan, uit den snaakschen mond van den grappigen Zierikseeschen afgevaardigde dergelijke vrome verzuchting op te vangen. Gaat men daarbij na dat ook de heer v. Kerkwijk de tiran nieke schoolwet van '78 hielp aannemen en ten allen tijde als trouw liberaal met de Van Houtens en Heldts meegaat, dan ■(ai men terstond dat het hier eene vrome attentie geldt, waar licht iets achter steekt. Het moet Juni worden, weet je. De verkiezingen (door den heer V. Kerk wijk spottenderwijs vergissen wij ons niet in 4888 de dag des gerichts genoemd) naderen. En bij het schemerlicht der k imende verkiezingen gezien, krijgt een dergelijk optreden van een liberaal voor de «goiisdienstigen», wel eenige beteekenis. Het district Zierik=ee heeft al heel wat van zijne vastigheid verloren. De liberale partij verliest ook daar terrein. Wat nood, zoo de «godsdienstigen» eens de plaats der afgevallenen konden innemen, en de fceiTcelijken zich voor Kcr/cwijks her kiezing lieten vinden? Als het tij ver loopt Maar onze vrienden te Zieriksee heböen a' te veel ervaring opgedaan, dan dat zij dergelijke tendenz speechjes niet op de rechte waarde zouden weten te schatten. 9 Februari '91. Bij Koninklijk besluit is de heer C. J. A. Fercken erkend en toegelaten als consul van België te Terneuzen. Bij het verzenden van drukwerk onder kruisband naar Amerika gaan die kruisban den dikwijls onderweg stuk en het drukwerk is verloren. Oprollingen dan in den vorm van een koker van sterk papier, die afge schoven kan worden om aan postkantoren te worden onderzocht, is boven alles aan te bevelen. De afstanden zijn te groot, zoodat drukwerk zoowel als brieven veel heeft te lijden. Een ander gebrek is, brieven naar Amerika te verzenden in slechte enveloppes. Het g' beurt menigmaal dat de enveloppes door gesleten zyn, en men op de postkantoren er een touwtje om binden moet teneinde ei.veloppe en brief te zamen te houden voor bestelling. Belanghebbenden gelieven hierop te letten. De Commissaris des Konings maakt bi kend dat lo. de jacht op houtsnippen en waterwild met ingang van 4 Maart en die op watersnippen met ingang vao 13 April zal gesloten zijn; 2o. het welspel van kwartelen alleen van 1 Mei tot en met 45 Juli zal geoorloofd wezen; 3o. de kooieenden door den kooiman moeten wor den opgesloten of gehokt van 31 Maart tot en met 30 April en van 4 Juli tot de opening der jacht op waterwild 4o. de visscherij van 31 Maart tot en met 34 Mei zal gesloten zijn, voor zooveel betreft het visschen met de zegen of met het sleepnet5o. de visscherij met de overige ■oor deze provincie geoorloofde vischtuigen zal gesloten zijn van 15 April tot en met 15 Mei; 6o. gedurende den gesloten visch- tij 1, sub 5 vermeld, in de wateren, waarop de sluiting der visscherij toepasselijk is, het visschen van paling, doch alléén met aal- korven zal mogen plaats hebben. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zuidzande ds. A. P. de Groot te Boksmeer. Ned Ger. Kerk. Beroepen te Kralingen ds. L. v. d. Valk, chr. ger. pred. te Delft. Benoemd tot leeraar in de wis- en natuurk. aan de R. H. Burgerschool te Breda dhr. B. W. Mont civiel-ingenieur en leeraar a/d. R. H. B. S. te Zieriksee. In de maand Jan. '91 werd de Chr. School te Goes bezocht door 185 leerlingen waarvan 149 geen enkelen schooltijd ver zuimden; 33 leerlingen verzuimden minder dan 10 schooltijden en bij 3 beliep het verzuim van 40 tot 20 schooltijden. In het geheel bedroeg het schoolverzuim in deze maand 1,7 pet, tegen 0,8 pet. in Jan. 1890. Middelburg De drie personen betrokken bij den jongsten brand, zijn Vrijdag uit hunne voorloopige hechtenis ontslagen. De d olers van den in ons vorig no. vermelden looddielstal zijn gevonden. Het zijn een viertal knapen, van welke er twee in voor- lo' pig arrest werden gesteld. Goes. Tot bode van het kolenfonds «Uit Voorzorg» alhier, is door het bestuur be noemd, Reinier Burgs. Op de laatste alge- meene vergadering zou een bode hebben be noemd geworden, doch op voorstel van een der sollicitanten om briefjes in te leveren met opgaaf van salaris, werd dit verdaagd en hadden van de 24 mededingers, 45 hun briefje ingeleverd. Er zijn weer een vijf tiental nieuwe leden toegetreden. De drie nieuwe bestuursleden die op de laatste vergadering werden gekozen, daarvan werd de heer A. Schrijver als vice-voorzitter aan gewezen, en zal dhr. G. A. Weide als 2e secr. optreden, terwijl dhr. P. Goedbloed als commissaris werd aangewezen. Scherpenisse. Zondagnamiddag arriveer den alhier eenige heeren van de arrondis- semenls rechtbank te Zieriksee, o.rn een onderzoek in testellen in eene ernstige zaak. Twee personen, een van Poortvliet en een uit deze gemeente, werden door de politie naar St. Maartensdijk getransporteerd, ten einde aldaar een verhoor te ondergaan, terwijl H. v. B. beweert door bovenbedoelde mannen te zijn mishandeld, en daardoor ziek is, in zijn eigen woning is ondervraagd. Scherpenisse. Zondagavond, omstreeks half negen, brak alhier een hevige brand uit in de met vlas gevulde meestoof. Oorzaak onbekend. Terneuzen. oe koopman U., die ter be veiliging tegen de vorst 80 zakken aardappe len, wegende ieder 404 kilogram in een put had geborgen, is, toen hij den put opende tot de onaangename; ontdekking ge komen dat de zakken met aardappelen waren verdwenen. Goes. De koopman B. uit Wemeldinge had Vrijdagavond door den mist misleid het ongeluk met zijn paard en wagentje in de Karnemelksput te geraken. De voer man kwam met een nat pak en den schrik vi ij, doch het wagentje werd erg beschadigd. Goes. Zaterdagmiddag is in een onbe waakt oogenblik het 2Vs jarig zoontje van den landbouwer Jacob de Dreu alhier bij de woning in een put gevallen. De dienst meid sprong, zoodra zij het onheil ontdekte, den kleinen drenkeling na, doch het was reeds te laat. Geneeskundige hulp werd verleend door dr. v. Vloten, wien het echter niet gelukken mocht de levensgeesten weder op te wekken. Goes. Mejuffrouw M. E. Gilles—Hufkens die door de Middelburgsche rechtbank tot 7 dagen gevangenisstraf veroordeeld was wegens de bekende zaak van de onttrekking van haar dochtertje aan de handen van haren vader, keeft op een request van H. M. de Koningin-regentes ten antwoord ge kregen dat hare straf in een geldboete van f 25 is veranderd. Te Helder heeft de vader van een talrijk gezin zich naar Amerika begeven, eene vrouw met negen onverzorgde kinde ren in armoede achterlatende, waarvan het jongste tien dagen Te Avezaat is eon geheel huisgezin vergiftigd, daar het eten klaar gemaakt was in koperen vaatwerk. De vrouw is reeds overleden, de andere huisgenooten zijn nog zi ;k.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 1