Christelijke G. M. RECIITSZAKEV Gemengde Berichten. Overzicht van Verkoopingen. Door de v e heb ik weer o li t v Afloop Verk AANBE Boekbesi BU It GE KL IJ 1 Bruyn, voorzitter van het Verbond, wordt r.aar ook wij met blijdschap vernamen, beter. Chr. Jongelingsuereeniging Door het Hoofdbestuur van bel Ned. Jongelingsver bond is tot Agent van den Bond benoemd dhr. J. van Bommel te s Hage die deze benoe ming heeft aangenomen. Ds. Moeton van Haarlem nam zijn ont slag uit liet Hoofdbestuur ter wille zijner ambstbezigheden. In zijne plaats is de heer 11. J. Hoogenbirk nu tijdelijk Vice Voorzitter. Ten slotte zij nog gemeld dat het Hoofdbestuur van den Bond van Chr. Jongelingsv. op Geref. Grondslag is uitge breid, en o. m. ook is benoemd tot lid van het bestuur de heer K. Ie Cointre te Middelburg. De discussie naar aanleiding van het voi rstel van dhr. Hartman op het jongste 43ste Landhuishoudk. Congres te Goes, heeft vrucht gedragen. Aan de burgemeesters is weder ter invulling toegezonden een exem plaar van het gemeentelijk landbouwverslag. Dit jaar voor het eerst zijn zij uitgenoo- digd met het oog op een juiste invulling eene commissie te benoemen van ten minste drie in den landbouw praclisch ervaren personen die met de plaatselijke landbouw- toestanden ten volle vertrouwd zijn. Bij den raad van state is ingekomen een koninklijk besluit waarbij gehandhaafd wordt de beslissing van gedeputeerde staten van Zeeland do. 25 Aug. 1890, waarbij deze bezwaar maakten om machtiging te verleenen tot uitlevering van zink- en stort- werken door den Dykraad van het c-da- miteuze waterschap Ellewoutsdijk en den cal. polder Borsele. De Tweede Kamer heeft de bekende Stedenwet met 52 tegen 38 stemmen aangenomen. Voor stemden de rechterzijde en de hh. v. Houten, Veegens, Kerdijk en Domela Nieuwenhuis. Tegen de overigen uit de linkerzijde. Wij hopen op deze zaak in een volgend no. terug te komen. Bij K. B. is herbenoemd tot burge meester van Kapelle dhr. IJ. J. v d Mandere. De lib. kiesvereeniging Vooruitgang te Rotterdam heeft met 64 stemmen candidaat voor de 2e kamer gesteld dhr. A. P. C. v. Karnebeek. De heer J. A. v. Gilse had 61 stemmen. In het district Amerongen is tot lid der Provinciale Staten gekozen jhr. mr. L. H. J. M. van Asch van Wijck (a.r.) met 818 stemmen. De liberale candidaat: de heer mr. G. C. D. R. baron van Harden- broek verkreeg er 591. Ingetrokken de verplaatsing van de rijksveldwachters 3e kl. (jachtopzieners C. Mouton (brigadier titulair) van Waterland kerkje naar Kapelle, en J. B. Raes van Kapelle naar Waterlandkerkje. Verplaatst met 14 Febr. a. de rijksveldwachter 2e kl. (brigadier) C. L. J. Bruggemans van Oosterhout naar Tholen in de plaats van C. Verpoorte, ontslagen. liEftli- E\ SCIIOOLMEIWS. Ned. Herv. Kerk. De heer J. E. B. Meloen, beroepen predikant van Schore, zal D. V. zijn intrede aldaar doen op Zondag den 8en Maart des namiddags, na 's morgens bevestigd te zijn door zijn broeder, as. G. E. Meloen predi kant te Kloetinge. Ned Ger. Kerk. Aangenomen naar Amsterdam door ds. J. W. A. Notten te Veldwijk. Vllssiiigen. Benoemd tot hoofdonderwijzer aan de Christelijke school op Geref. grondslag de heer J. Baarschers, onderwijzer aan eene Christelijke school te Amsterdam. Benoemd tot onderwijzer te Dordrecht de heer H. Willemsen te Groede. Arrondiss. rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens mishandeling: P. S. 23j. werkman, Ka pelle, tot 13 b. s. 3d. h., en oplichting en verduisteringM. L. B. 56 j. sjouwerman, Goes, tot 2 m. gev. straf. Beiden in de kosten. Vrijgesproken is: H. v. d. W. 24 j. schip per, Roosendaal, beklaagd van diefstal. Middelbnrg. Een opgeschoten boerenjon gen had gistermorgen op de markt alhier de aardigheid van uit een kraampje, dat daar wegens den Marktdag was opgeslagen, een sigarenpijpje weg te nemen. Toen hij de nabijheid van een politieman merkte, vei telde hij zijn kameraden dat hij het pijpje gevonden had, maar zoodra hij gewaar werd dat de politieman het op hem voorzien 1 ad, koos hij hot hazenpad en verborg zich op een werf achter een stapel hou', waar de politie hem van daan haalde en naar het bureau overbracht. Middelburg. De jongelui die zich veelal 's middags op het Molenwater vermaken met voetbalspelen, vermisten aan het einde van 't spel hun horloges die zij in een kamertje van den schouwburg hadden op gehangen. De politie heeft ze daarna bij den vermoedelijken dader van den dielstal, een souffleur gevonden. Middelburg. In de Brakstraat geraakte gistermorgen een paard, voor een boeren wagen gespannen op hol. Al hoewel hij in zijn vaart tweemaal tegen een kelder viel, waardoor het erg gekneusd werd, kwam hij pas bij de Droogdokmuur tot staan. De zoon van den eigenaar, die zich op den wagen bevond, bekwam ernstige kneuzingen. Middelburg. In den nacht van Woensdag op Donderdag hebben ze hier op de Vlas mark t weer een waar schandalig feit ge pleegd. 't Zij door snijden of zagen hebben ze den uitloop van een looden pomp, die zich op den stoep van een bakkerswinkel daar bevond, weggenomen, zonder dat men tot heden weet wie die «ze» zijn. llorssele. Den 28 Januari II. zijn po gingen aangewend tot het oprichten eener chr. zangvereeniging, dat zooveel bij ral heeft gevonden dat 8 dagen later de vereeniging reeds 41 werkende leden telde en een Be stuur werd gekozen. Als vergaderlokaal is op vet zoek der vereeniging afgestaan be houdens nadere goedkeuring het chr. ger. kerkgebouw. Onder toezicht en leiding van L. van der Wal, J. Minderhoud en K. Fraanje als directeur zal voorts elke week vergaderd werden. IJs en dooi. Het water is van Keulen tot Rotterdam vrij van ijs. In de Waal bij Nijmegen drjjft veelijs Bij Westervoort valt de rivier tot zijn gewonen stand terug. De dijkwacht is opgeheven. Woensdag is de Lek gaan kruien. Het havenhootd te Hagestein is vernield. Zware ijsgangen. De buitenstad te Vianen is overstroomd. De bewoners worden gehuisvest in het Stadhuis. Het ijs bij Sliedrecht is opgeruimd. Twee ijsbrekers zijn tegen elkaar aangevaren en gezonken. De beman ning werd geied. In het Amsterdamsc'ie veld (Drente) dat op sommige plaatsen een zee gelijkt is de grond rondom een woning op eens drie voet gerezen. Onder vreeselijk gekraak stortte daarop de voormuur van het geoouw in, waarna al het water plotseling verdween. Noch door graven, noch door peilen kon men toen water gewaar worden. Vrijdag morgen viel een met varkens beladen wagen te Bildt in de Bildtsche Grift. Het paard wist zich nog op den wal te houden en de voerman was bjj tjjds van de kist gesprongen. De varkens alle jonge dieren, zwommen naar den kanten waren spoedig op het droge. De meesten kozen natuurlijk bij voorkeur niet den kant van welken zij gekomen waren, zoodat een jacht op groote schaal moest plaats hebben. Een bijzonder geval heelt zich voorge daan met een stier van den landbouwer de L. te Zevenbergen die dit dier te koop had. Hem werd f 340 geboden. Daar hij echter met den bieder niet tot overeen stemming kon komen in zake het gewicht van den stier, besloot hij hem op de bascule van een nabjjzijnde fabriek te doen wagen. Juist toen zij met het dier voor de bascule kwamen, zakte het plotseling ineen en viel dood, zcodat de landbouwer thans het dier met f 160 verlies moest afleveren. Te Zaandam zijn de leden van het muziekkorps van het «Leger des Heils», ernstig mishandeld. Eenige jongens wierpen hen met steenen, waardoor in weinige oogenblikken een volslagen gevecht ontstond. De politi'e, die onmiddellijk tegenwoordig was, moest gebruik maken van de sabel, om de ruA te herstellen. Een janr geleden verdween uitZutphen plotseling de notaris Jonkheer zonder dat iemand ooit meer iets van hem vernam. Woensdag vond men in de Berkel zijn lijk. Het werd herkend aan een gouden ring. De Berkel welks bodem zeer versperd is met dood kreupelhout, takken er. boomen, schijnt het lijk een jaar lang te hebben vastgehouden, tengevolge van den ijsgang en den stroom is het losgekomen. Te Montpellier heeft een ontploffing plaats gehad in een loopgang, waar een sergeant en tien man van de genie werk zaam waren. De eerste verloor een oog en acht der laatsten zijn op andere wijze ernstig gewond. Men rekent, dal gedurende den wiotei in Friesland meer dan 200 hardrijderijen op schaatsen of andere dergelijke wedstrijden zijn gehouden, en dat de gewonnen prijzen gezamenlijk ruim f 15.000 hebben bedragen. Er zijn personen geweest, die achtereen volgens verscheidene honderden guldens bij die wedstrijden hebben gewonnen, één weinig minder dan f 1000. Neemt men hierbij in aanmerking, hoeveel duizenden guldens die hardrijderijen buitendien aan uitgaven van allerlei aard hebben gekost, hoeveel geld vooral ook door de bezoekers uit andere plaatsen werd verteerd, dan komt men tot het besluit, dat hoeveel koude en gebrek tijdens den winter ook is geleden, er echter ook een aanzienlijk bedrag in geld in omloop is gebracht. De bekende familie Kingma, te Grouw (Fr.), heeft gedurende dezen winter circa f 1800 met hardrijderijen gewonnen. Sara Bernhardt die een kunstreis in de Vereenigde Staten gaat ondernemen heeft roor hare bagage 123 koffers en doozen met costumes en tooneelbenoodigd- heden per stoomboot naar New York gebracht 5000 dollars aan invoerrechten moeten betalen. Zij zal terugbetaling vragen op grond van een bepaling der «Mac Kinley-wet,» welke instrumenten enz. noodig voor het uitoefenen van een beroep, vrijstelt van rechten. Op den weg bij Tripolitsa in den Peleponesus zijn van 40 arbeiders die in de sneeuw werkten om de afgebroken gemeenschap te openen 15 verdronken. De overigen werden in zorgelijken toestand naar het naaste dorp gebracht. Het stoomschip Shanghai is op weg van Chikrang naar Nanking in brand geraakt. Het stond binnen een kwartier naar alle kanten in vlam. Onder de 400 passagiers aan boord waren eenige Europe anen. Dezen wisten zich te redden, maar van de Chineezen kwamen zeer velen om, die overboord sprongen of die in de vlammen omkwamen. Er zijn 159 dooden aan wal gespoeld. Een hevige brand heelt te Nancy een groot huis vernield welks bovenverdieping bewoond werd door verscheidene arbeiders gezinnen. Een dier gezinnen, een timmerman met vrouw en drie kinderen vond zich door de vlammen den uitgang langs de trap afgesneden. De man sprong uit een venster om een ladder te halen. Maar juist toen hjj beneden was, stortte het dak in boven de arme vrouw en kinderen. Een kreet van ontzetting ging op uit de menigte en van alle kanten kwamen er die wilden beproeven de ongelukkigen te redden, maar dat bleek onmogelijk. Later vond men het verkoolde overschot der vrouw er hare kinderen (13. 7 en 3 jaren oud) in den rookenden puinhoop. De arme man en vader is wanhopig, der krankzinnigheid nabij, gelijk te begrijpen is. De eigenaar van een groot schietlokaal, Mac Cune, had te Chicago een hok met vier wolven in bewaring. Op zekeren avond liet de oppasser, na de dieren gevoederd te hebben, bij ongeluk het hek open en toen Mac Cune den volgenden morgen zijn lokaal kwam openen, werd hij aangevallen door de vier losloopende wolven. Hij had de deur achter zich gesloten, zoodat de dieren gelukkig niet de drukke, dicht bevolkte straat op konden. Nu ontstond een verward gevecht tusschen hem en de wolven. Geen der geweren was geladen, en hij kon niets anders doen dan met de kolven naar de dieren slaan, die hem twee vingers afbeten. Een groote menigte stond intusschen voor de ramen het gevecht aan te 2ien, doch niemand dorst er in. Eindelijk kwam er een man, die den ongelukkige te hulp schoot. Door hem geholpen, gelukte het Mac Cune na nog een half uur vechtens de wolven met behulp van stroppen wêer in hun hok te krijgen. Den beiden mannen waren bijna al hunne kleederen van het lichaam gescheurd. Een geheimzinnige moord is aan de Fransch-Spaansche grens gepleegd, tusschen Hondaye en Irun een traject van slechts 5 minuten. Een passagier Ie klas is in dien korten tijd vermoord, beroofd en, toen de trein een brug overreed, in het water ge worpen. Fransche douaniers hoorden den doode in het water plompen en weldra haalden zij hem op. De moordenaar is nog niet gevonden. Dr. Treub uit Buitenzorg deelt een aardige bijzonderheid mede omtrent Kra- katau, welk eilandje in 1883 voor de eene helft door de zee werd verzwolgen, en voor de andere helft met lava, steenen, zand en asch zoozeer werd overdekt, dat alle sporen aan plantengroei verdwenen. In 1890 heeft hij weer plantengroei ontdekt, die zeker het gevolg is van de tusschenkomst van vogels of winden of van de zee in het overbrengen l van zaden, want het eiland is geheel on bewoond. k In het Belgische leger blijft een geest A van verzet heerschen, die diep treurig ge- f* noemd moet worden. Eergisteren toch had- den nieuwe wanordelijkheden plaats. Een vijftigtal soldaten van het regiment grena diers te Brussel waren wegens deelneming I aan het opstootje van Zondag 11. (zij wei- A gerden de gevraagde inlichtingen over de schuldigen te geven) mot arrest gestraft, De onderofficieren van het regiment moesten in plaats van om 11 uur, gelijk gewoonlijk, nu om 9 uur in de kazerne terug zyn. In den nacht nu begonnen de gestrafte soldaten in de provoost allerlei liedjes te zingen, om vervolgens te trachten de deur der provoost op te breken. Toen dit mislukte, staken zij de matrassen in den brand. De onder officieren bemerkten, dat er rook uit het arrestanten-lokaal opsteeg, maakten alarm en bluschten het vuur, dat groote ver woestingen had kunnen aanrichten. Vijf der brandstichters zijn gisteren, onder ge leide van gendarmes, in gevangenwagens naar de gevangenis van Petit-Carmes over gebracht. Z(j zullen voor den krijgsraad terechtstaan. Te Manage hadden by de loting ernstige ongeregeldheden plaats. De lotelingen, ver gezeld door een talrijke volksmenigte, trokken in optocht naar het stads huis onder het roepen van: „Weg met de onrecht vaardigheid! Leve de werkliedenpartij. Leve het algemeen stemrecht en de algemeene werkstaking!" De bankier Bleichröder te Berlijn een vertrouwde vriend van Bismarck, wordt thans niet meer aan het Hof ontvangen y Il(j heeft zich naar mijn zegt 's Keizers f ongenoegen op den hals gehaald door Z. M. in de laatste dagen van geldverlegen heid 25 miljoen ter leen aan te bieden, onder voorwaarde dat de Hofprediker Stöcker ontslagen zou worden. Er was toen reeds tot dat ontslag beslotenmaar Keizer Wilhelm achtte zulk een aanbod, waarbij hem een voorwaarde werd gesteld een be- leediging en ontzegde den rijken bankier den toegang tot het Hof. Te Kopenhagen is midden in eene drukke straat eene groote kraan van het gebouw der groote Noorsche Telegraafmaat- «chappij met een blok steen van duizend kilo neergestort. Eene dame werd er onder verpletterd en een heer die haar vergezelde werd zwaar gewond. De ramp geschiedde een seconde nadat een tramwagen met 50 personen daar gepasseerd was. Zaterdag 7 Februari. Vlake, half 11 bij Luyk door deurw. Hollmann, biggen en loopvarkens. Maandag 9 Februari. Wolfertsriijk, 11 uur op de hofstede G. de Jager door not. Liebert, 24 olmenen 2 esschen. Woensdag 11 Februari. Goes, 10 uur in de Prins v. Oranje door deurw. Hollmann voor v. d. Burgt, maho niehouten chiffonnière, linnenkast, tafels, stoelen, spiegels, modeartikelen, hoeden, linten, wollen doeken enz. Weinclilinge. half 10 bij Paauwe door not. Merens, huisraad enz. En om 12 uur bij wy'len Zuiddfjk, 33 olmen, meubelen, ge beeldhouwde antieke kast, oud porselein enz. Hourickerke, Zand D 36 door deurw. Kouion 11 uur, bedden, eikenh. kabinet, tafels, stoelen, spiegels, kachel, koperen doof pot, boeken, Statvnbijbel enz. &erooskerke, 2 uur by Melse door not. Huvers, een hofje, woonhuis, schuur, erf, moestuin en boomgaard 27.50 A. En voor 7 jr. verhuren 28,40 A. bouwl. Goedepolder. kapelle, l uur gemeentelrerberg ver pachting door not. Liebert, 7 perc. bouw-en weiland Kattendyke Jan Dommesweegje 3.54.50 H. En 1 perc. weiland Paukenshoek 2.54.40 H. Domburg, 10 uur by Spruijt een mast, 2 stukkon mast elk 8 M., een ra lang 23 en een lang 7 M. Dokbal ken lang 6 a 10 M. 20 Noorsche delen, 50 nieuwe, 3 grenen platen, dekplaten, ribben, vaat-, touw- en ijzerwerk. Krulninge, door not. Prins 1 uur by wijlen A. Leijs, eikenhouten linnenkast, ledikant met behang, veeren bed met toebe- hooren, tafels, stoelen, koper-, tin-, blikwerk, gouden stukken, idem spelden, idem slot met bloedkoralen enz. JL Donderdag 12 Februari. Goes, ook Vrijdag 10 uur by wylen wed. Korstanje door not. Pilaar, 4 werkpaarden 3, 4, 13 en 17 jr., 1 jaarling hengst, 6 melk koeien, 2 varekoeien, 7 runderen, 1 stierkalf, 8 schapen, 2 vette varkens, 30 kippen, drie- wielskar, koebak met goot, zaaddorschzeil, damhekken, landbouw-, melk-, stalgereed- schap, wagen- en ploegharnas, hooi, stroo, mest, 14.000 kilo beestenpeen in Dykwel- huisraad als eikenhouten boogkabinet, bil, reau, 2 eikenh. kleerkisten, kastklok, 4 vee. renbedden met toebehooren, Statenbijbel enz. j.AATSTE Kortgene. Door werden benoemd t dei brandmeester r J. F. Gelner en A. de heer L. D. van eervol als brandme Kortgene. Voor i paardenkeuring wai komen. Men schiji weinig waarde aan WISSENKERKE. not. Noordyke voor publiek verkocht e door P. Krijger, aai Stevenszoon alhier onkosten. Woensdag 4 F heer W. Pelle ten o J. Lansen Croin voc eerz. wed. C. Zandee kochteen woonhi gemeente Rilland. Griep Czn. te Rillani derd 125pct. onkostf KAPELLE. Op d boereninspan erven ten overstaan van gehouden, werden f 14 koeien brachten 1 stier f1262, 6 kal respectievelijk f 270, f 404. Ook de li waren duur. De to f 8200. Bij den op 1 koop erven de Jagei lein even eens hooge golden 6 kommen trekpotten f90, 3 ops f80, 1 kop en schote enz. enz. De totale Maandag Vllssingen, 's a door mej. Schout, huis en stalling o] Buiten. Woensdag Borsele, 2 uur vergrooten van het ring meubeien. Beste Aanwijzing 4 Februt Zaterdag Goes, 3 uur doo stuur, vernieuwinger busgesticht, in 2 perce Zaterdag half .8. Per Bestek by dhr. Koem Maandag Zufdzandc, 2 uu van grint en het om Nieuwvliet, Sluis. Ri tot 30 April '94. A van 1—3 uur. De beoefening aan Staats Acad siteitdoor et Amsterdam, bij A Een rechtsgeleerde lijdenis, blijkbaar uit Staats Academie gele gever Fernhout een genoemden titel het li is in aangenamen v betoog is klemmend, overtuigend: en laat einde gemakkelijk lez beroep van een nuch ciëntie van allen die en in zake opvoedin Hoogste Goed voor h Wie veel gelezen treffend betoog van beelden weer van mt kerkelijk belijden, al Kuijper en anderen, schillende richtingen vereenigd. De logica van den op de Schrift zullen te maken. «Ja een reeds te gevoelen dt toch ook over de reel meespreken. En me in de rechti n aan dt studeeren, voelt toch consciëntie of hij hiera Van 5 en MIDDELBURG. G

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 2