„DE ZEEUW" BIJVOEGSEL BAKKERSKNECHT, KERK- EN SCHOOLN1EUWS. Gemengde Berichten. Een edele daad. BURGERLIJKE STAND. MARKTBERICHTEN Afloop Verkoopingen, enz. behoorende bij van Zaterdag 34 Januari 1891. Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Patterson door ds. E. Krop- veld te Alblasserdam. Door den gemeenteraad van Ouwerkerk (Schouwen) is tot onderwijzer aan de openbare lagere school benoemd de heer A. Heule te Vrouwepolder met 4 stemmen. De heer Mays no. éen der voordracht verkreeg 2 stemmen. Behalve beide genoem den stond op de voordracht als no. drie de heer B. J. van Oost te Maartensdijk. M. C. RECHTZAKEN. Het gerechtshof te 's Gravenhage bevestigde het vonnis der Middelburgsche rechtbank waarbij M. L. veroordeeld werd tot 45 dagen gevangenisstraf wegens mis handeling van een boer. De straf van zeven dagen gevangenis, door dezelfde rechtbank aan den spoorweg beambte C. M. opgelegd wegens beleediging van een veldvachter, werd veranderd in tien gulden boete. Zeenwsch.yiaanderen WD. Sinds eenigen tyd zijn de mazelen hier in 'tland. Hoogst waarschijnlijk uit Middelburg of Vlissingen overgebracht, hebben ze post gevat in Breskens en zijn vandaar langzaam naar andere gemeenten voortgetrokken. Groede, Nieuwvliet, Zuidzande, Schoondijke vertoon den overal de bekende opschriften. In genoemde gemeenten is de ziekte nu aan het afnemeD. In Cadzand in Oostburg beginnen ze te komen. Over het algemeen zijn ze van goedaardig karakter. De school jeugd is er het meest deor aangetast. Vandaar halfbevolkte scholen, een enkele maal werd er een school gesloten. Als bewijs, dat in sommige streken van Zuid-Beveland nog al druk pogingen worden aangewend om hazen te vangen met strikken of stroppen, dient dat een politie-beambte alleen in zijn dienstkring in een korten tijd niet minder dan tachtig stuks van die verboden middelen ontmoette. M. C. Woensdag vergaderde de vereeniging der Musschengilde te Ellewoudsdijk bij J. Otte in de herberg. Ingeleverd waren 1233 musschen, mollen, kraaijen enz. het hoogste getal was ingeleverd door der heer J. v. Liere, die tot koning werd benoemd, en z(jn gildebroeder J. Nieuwenhuize zijn opvolger tot boekhouder. Het batig slot bedraagt f 10.02. Ellevroodsdijk. Las men onlangs van voordeelige rekeningen der weegbruggen zeker is dat de weegbrug te Ellewoudsdijk, die in procenten overtrof, de totale opbrengst toch was f492.50 de uitgave was aan den weger f 126.15, den aandeelhouders werd 20 procent uitbetaald, en bleef in de reserve kas f77. De landbouwers op Zuid Beveland die op hoop van hoog aren marktprijs in het najaar hunne uien gekuild hebben, onder vinden nu bij het openen van de putten dat het grootste deel der bollen bevroren is. Hansweert. Donderdagmiddag kwam de Spoorboot WalsoordenVlake alhier voor de haven, doch moest, wegens het vele ijs hetwelk zich aan dezen wal bevindt, onverrichter zake terug keeren, er heeft zich hier vóór en in de haven een kolos sale massa ijs vastgezet joodat vooreerst nog niet aan opening van het kanaal door Zuid Beveland, voor de scheepvaart kan gedacht worden. Waarde. De toestand van onzen toren is zoo bedenkelijk geworden dat het hoogst noodzakelijk wordt er eenige herstelling aan te doen. Zonder vrees voor ongelukken durft niemand den toren voorbijgaan. Een geheele hoek toch van boven aan den toren is los en een groot gedeelte daarvan is reeds naar beneden gevallen. Indien de gemeente "onmachtig is den toren te herstellen zal men hem om ongelukken te voorkomen moeten afbreken en daarmede zou weer een der oudste torens van Zuid Beveland verdwijnen. De Arnh. Crt. (een «liberaal» blad) zegt dat in Gelderland in 1890 359 pro- cessenverbaal zjjn opgemaakt wegens dron kenschap op kermissen. Het blad voegt •er bjjMochten maar meer( gemeente besturen gaan inzien dat het de tappers en kroeghouders zjjn die het meeste belang bjj het behoud der kermissen hebben, t.er- wjjl de algemeene welvaart en orde dooi de afschaffing zou worden gebaat. De groote katholieke afgevaardigde dr. Windthorst is eergisteren avond van eene trap gevallen, doch bekwam geen letsel. Te Frankfort is] eenj postzegel- vervalsching op groote schaal ontdekt. De beroemde chirurg prof. Bergmann heeft bij een operatie een kleine wond aan den vinger gekregen, welke wond een zeer boosaardig karakter heeft aangenomen, zoodat hij reeds enkele malen is moeten geopereerd worden. De aardverschuiving by Meersen heeft zich aan de andere zijde der spoorlijn her haald, zoodat de nauwelijks hervatte spoor wegdiens i weder is gestaakt. Nog mooier. In sommige bladen wordt als gemengd nieuws megedeeld de verloving van mej. Aafje Kuypers met jhr. Teding t. Berkbout. Waartoe die vermelding dienen moet, zal wel niemand weten. Te "Wouw had een 15-jarige knaap die dien dag voor het eerst bij zijn vader aan den molen werkzaam was "Woensdag het ongeluk tusschen de raderen van een molen te geraken met het noodlottig gevolg dat hij met gebroken beenen en z waar gekneusd voor dood werd opgenomen. Op de Merwede onder Hardingsveld, bij de uitmonding van het kanaal van Stee- nenhoek, zeilde Woensdag een jjsschuilje met vier personen in volle vaart in een wak en schoot onder het ijs met het gevolg dat een der opvarenden verdronk.| Bootje en drenkeling werden onder het ijs door ■weggevoerd. Te Hunerhof op de Nederl. grenzen is het mond- en klauwzeer onder het rnndvee uitgebroken. IJS EN WATER. Op de Maas van Rotterdam tot zee is weinig drijfijs en veel scheepvaart. Bij Slikkerveer is men bezig het ijs te breken. Tot het veer te Krimpen en Kinderdijk is 't thans blank water stroomafwaarts. Het ijs in de Merwede bij Gorinchem is losgeraakt. Vlak v#or de stad, in het midden der rivier, zit een zandplaat, waarop zich een 10 meter hooge ijsberg heeft ge vormd. Gevolg van het kruien. De aan legplaats heeft nogal geleden door de schijnbaar zeer zachte aanraking met de schollen. De Rijn is in Gelderland op de meeste plaatsen vast, de toestand is niet ongunstig. Bij Gassel (N. Br.) heeft zich een jjsdam vastgezet, zoodat de Maas zich gesplitst heeft, en nu over de landen aan den rechteroever haar water zendt dat zich op een andere plaats weder in de rivier stort. Men is druk bezig met het aan brengen van versterkingen aan de kaden, teneinde het dreigend gevaar nog eenigszins te keeren. Op enkele plaatsen in de Beersche Maas heeft het ijs zich vastgezet. Te Grave is men bevreesd voor de ge volgen dezer opstopping. De boeren aan den Maasdjjk hebben hun boeltje reeds ge ruimd en staan gereed tot de vlucht. Het jjs is op den Ryn r.og niet voortdurend in beweginghet is op vele plaatsen nog vast of heeft zich meer vastgezet. Te Mainz bijv. zette het ijs dat losgeraakt was, zich Dinsdag weer vast, eveneens hij Bacharach, Bingen en Emmerik. De stad Osnabruck staat gedeeltelijk onder water. Het watergevaar kan als geweken be schouwd worden. Echter is voor milli- oenen en nogmaals millioenen schade aan gericht. Te Duisburg en te Ruhrort zijn weder ladingen steenkolen aan boord genomen. De aanvoeren uit de mijnen zijn echter gering, Het drijfijs vermindert. Hel lijk van Prins Boudewyn van België werd gister met groote pracht en plechtigheid in den Koninklijken grafkelder te Lseken bijgezet. De koning, de graaf van Vlaanderen en prius Albert gingen weenend een eind weegs te voet achter de baar. Vooral de Koning kon zijn aandoening niet bedwingen. Daarna namen zij plaats in twee galarijtuigen met 6 geheel met krip bedekte paarden bespan nen. Er was veel volks op de been. Men verdrong elkaar tot op de hekken van het park en de daken der huizen. Eerst werd het ljjk in deSt Gudulakerk gebracht waar de kardinaal Goossens de lijkrede uitsprak. Na afloop van het ceremoniëel begaf zich de stoet naar het kerkhof te Laeken. Het donderen der 21 kanonschoten was het teeken dat prins Boudewijn aan de zijde van zijn grootvader, Leopold I, en van zijn neef, Leopold II 's eenigen zoon was neer gelegd. In het Galicische dorp Przependo, waar men in den laatsten tijd veel last van wolven heeft, zat onlangs een boerengezin aan het middagmaal toen opeens de wacht hond angstig huilen'd door de vensterruiten heen de kamer binnensprong, gevolgd door een grooten wolf. Het wilde dier dat het op den hond voorzien had, bleef, toen het eensklaps een troep schreeuwende en gil lende menschen voor ziohzag. een oogenblik verwonderd staan en daarop wilde het de vlucht nemen langs denzelfden weg dien het gekomen was. Maar de boer schoot toe, greep den vluchtenden wolf juist toen die uit het venster sprong bij een achterpoot, en hield hem ondanks den heftigen tegen stand zoolang vast tot zijn oudste zoon het dier met een bijl had doodgeslagen. Het volgende verhaal wordt in een Engelsch tijdschrift van den overleden Keizer Frederik UI van Duitschland meê- gedeeld, toen hjj nog kroonprins was. In den zomer van 1865 vertoefde de Kroon prins te Carlsbad. Op zekeren dag gebeurde het, dat hij een bleek, twaalfjarig meisje tegenkwam, dat hem een gave vroeg. cKind, wie stuurt je uit bedelen vroeg de Kroonprins vriendelijk. «O, mijne zieke moeder,» antwoordde de kleine en begon te schreien. «Waar is je vader» ging de Prins voort. «Helaa®, die is dood, en wrj hebben geen brood en toch grooten honger,» luidde het antwoord. «Kom, en breng me naar je moeder,» sprak de Prinsen daarop volgde hij het kind door straten en stegen naar een af gelegen, vervallen woning. «Hier wonen wij, meneer,» zei het kind, terwijl zij vol vertrouwen naar den vreem deling opkeek. Ze gingen het huisje binnen en klommen langs twee trappen, die wel op ladders geleken, naar een aardig kamertje. Toen zijn kleine gids de deur opende, stond de Kroonprins verstijfd van schrik bij 't zien érner jengdige vrouw met een zuigeling aan haar borst, die op stroo en vodden lag. Toen de zieke vrouw den vreemdeling zag, beurde zjj zich een weinig op en sprak «Dokter, mjjn kind heeft verkeerd gedaan met u te roepen, want ik heb geen cent om u te betalen.» «Goede vrouw, ik ben geen dokter,» antwoordde de Prins. «Hebt gij niemand, die voor u zorgt «Neen. meneer, ik heb geen familie, en de menschen hier in huis zijn heel arm. Zoo lang mjjn man leefde en werken kon, konden wij behoorlijk rond komenmaar nu hij dood is en ik zoo erg ziek ben, ga ik met mijne kinderen mijn ondergang te gemoet. Op dit oogenblik bemerkte de Kroonprins aan de deur een zijner dienaren, die hem, zonder opgemerkt te worden, gevolgd was. Hjj gaf hem een knik, en en de man. die zijn meester begreep, trok stilletjes zjjn beurs, gaf het kind een geldstuk en fluisterde «Loop wat hard en haal brood en wjjn.» Het kind was weldra met een gezicht, waarop blijdschap te lezen stond, teruggekeerd en bracht een flink brood en een flesch wjjn mede. De Prins haalde zjjn mes uit den zak, ontkurkte de flesch, en overhandigde haar aan de zieke vrouw, die met bevende hand brood en wijn aan haar mond bracht. Teen zij een weinig bekomen was, zei ze met tranen in de oogen tot den vreemde ling «God zegene uzonder u zau ik gestorven zjjn.» Daarop legde de Pri..s een wissel op de schatkist van groote waarde op een stoel voor het strooleger en zei«Hier, vrouwtje is geld, om verder in uwen toestand te voorzien.» Juist toen bij zich omkeerde om heen te gaan, kwam de dokter binnen, die door zijn dienaar geroepen was. IIjj ging naar de schamele legerstede, en onderzocht de vrouw, terwijl de Kroonprins zachtjes en ongemerkt heenging. De dokter schreef der vrouw iets voor en zeide, dat hij voortaan eiken dag komen zou, en ook, dat hij zorgen zou voor betaling der medicjjnen aan den apotheker. De zieke vrouw vroeg hem «Wie was die vreemdeling «Dat was Frederik Wilhelm, Kroonprins van Pruisen,» antwoordde de dokter. Dr. Bertin heeft te Parijs een proef genomen tegen tuberculose met inspuiting van 15 gram geitenbloed bij twee longlijders van 17 en 31 jaren, in de onderhuidsche weefsels der achterzijde van de dij. Na verloop van eenige uren werd hunne tem peratuur, die voor de inspuiting te hoog was, normaal en bleef zoo, zij geven minder op, zien er kalm uit en hebben meer eetlust. Lit Atjeh. Het vijandige opperhoofd Tengkoe di Tiroe is, naar de N. R. C. meldt, overleden. "Van 29 en 30 Januari 1890. MIDDELBURG. Ondertrouwd C. Wan- jon jm. 27 j. met N. Kodde jd. 27 j. - D. Vos jm. 26 j. met J. Pieters jd 22 j. Getrouwd: A. J. Sturm wedn,56j.met P. C. Dhont jd. 47 j. F. M. Janse jm. 48 j. met J. S. I'apst jd. 45 j. Bevallen B. Kruft geb. Tazelaar z. J. E. Kuiler geb. de Jongh z. Overleden J. de Klerk 10 m. z. D. M. Fransoo 64 j. wed. van D. van Hoeke. GOES. Ondertrouwd Johannes Hendrik Nagelkerke 21j.jm. met Johanna Maat 24 j. jd. te Kloetinge onlangs te Goes. Gehuwd: Frederic Joseph Bloem 55 j. wed. v. Julienne Constance Andries te Ant werpen met Cornelia Jansen 50 j. jd. te Goes onlangs te Antwerpen. Jacob Doornebos 36 j- jm. te IJerseke met Helena Kok 28 j. jd. te Goes onlangs te Arnhem. GeborenCornells Marinus z. v. Marinus Rijk en Magdalena Driedijk. Jannetje d. v. Hermanus de Lange en Jannetje Gle- rum. Arnolda d. v, Andreas Frankin en Johanna van Hese. Overleden Barbara Pieternella 26 j. d. v. Jan Pieter van der Does (overleden) en Maatje Poelman Goossen. Marinus Oli vier 71 j. eerst wed. van Kristina Remjjnse, thans gehuwd met Barendina Adriana van IJ waarden. VLISSINGEN, 30 Januari 1891. Boter f 1.10 a f 1.05 de kilo. Eieren f 4.80 f0.— per 104 stuks. MIDDELBURG, 29 Jan. 1891. Aanvoer aan onze graanmarkt van heden voldoende voor de behoefce, en prijzen van alle artikelen als voorgenoemde week. Versche Boter f0,85 a f0,95 per kilo Eieren f4 per 100 stuks. KRU1NINGEN, 28 Jan.'91. Oude Tarwe f0,— a f0,—Nieuwe Tarwe f7,50 a f8,—. Rogge f6,— a f6,25. Winter- gerstfö,— a f5.50 Zomergerst f4,60 a f5,— Haver f2,75 a f 3,25. Erwten f 7,25 a f9,25. Boonen f 5,50 a f 5,80. ZIERIKZEE, 29 Jan. 1891. BOTER. Hoogste koers 50, laagste koers f0.45 per 5 ons. Kipeieren hoogste koers f 1.25laagste koers if 0,75 per 25 stuks. Eendeieren fO,— af 0,— de 25 stuks. NAGEKOMEN ADVERTENTIE. Tegen MEI gevraagd een aankomende P. G., bjj A. VAN DAMME, Wissenkerke Overzicht van Verkoopingen. Dinsdag 3 Februari. Middelburg, Veersche Singel 1 uur door deurw. Kouion, melkgeit, 7 kippen, land bouwgereedschappen, brandhout, mandewerk, emmers, kleerkist, wafelijzere, hangklok enz. Oostkapelle, 10 uur op Duinbeek, Ber kenbosch en Eikenoord door not. Verheij, geslagen esschen, elzen en berken kaphout. Veere, bij W. Kesteloo 10 uur door not. Tak, timmermansgereedschappen waaronder schaafbanken, stollingdeelen, kolders, mes houten, hangstoelen, ladders, boogzagen, trekzaag, kalkbakken, kalkzeeften, hand- boomen, waterpassen, slijpsteen, tegels, dak pannen, vorsten, kalk, tras, cement, Plavui zen enz. Woensdag 4 Februari. Middelburg, voor het huis in de Stads- schuur door not. Tak 10 uur, inboedel o. a. mahoniehouten secretaire, liunen-, boeken-, buffetkasten, schrijfbureau, tafels, ledikan ten, matrassen, bedden, pendules met coupes, antieke en andere wapens, wapenrek, platen, boekwerken, bouw- en meetkundige instru menten. Encyclopaedie enz. BORSSELE. Heden Vrijdag werd door not. Pilaar in do herberg van Wed. Rottier publiek geveild -de hofstede „Plantlust" met boomgaard, bouw- en weilanden, samen groot 56 H- 35 A. 78 c.A. In perceelen ver kocht a f318 per gemet of 4168 c.A plus f 7481,90 voor aecessoiran en 121 pet. voor onkosten. De verkooping was heden half 7 nog niet afgeloopen. Volledige afloop in een volgend nummer. LAATSTE BERICHTEN. Hansweert. De stoomboot van Walsoorden is heden tegen den kop van den havendam geloopen. De passagiers zjjn per roeiboot aan wal gezet. De tweede kamer behandelde heden de Stedenwet die door de heeren Rutgers en Roëll bestreden, door de heeren Mackay en Veegens verdedigd werd. Scbore. De bevestiging van ds. J. E. B. Meloen zal D. V. plaats hebben op Zon dag 1 Maart e.k. doorZEerw. |broeder ds. G. E. Meloen te Kloetinge.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 5