TWEEDE KAMER. Iv It Uk- E.\ SCHOOLVIEUWS. K EE II1SZ A tv E Gemengde Berichten. nu, gelijk Levysohn Norman doet, in het subridiëeren van dergelijke scholen te zien een versterking van een ons vijandig element zie ik daarin een middel om een ons vij- andigen stroom in een andere, voor ons minder gevaarlijke bedding te leiden. Daarvan zal het gevolg zijnlo. dat het peil van het seculair onderwijs op die scholen wordt verhoogd 2o. dat het gouvernement eenig toezicht, althans meer dan zij nu heeft, op die scholen verkrijgt. N.R.Cmr. O. J. H.gr. v. Limburg Stir urn. 26 Januari '19. Te Nieuwer Amstel, een overwegend anti-liberale gemeente, is in strijd met den wensch der liberale, de groote ti om roerende fractie, niet de liberale secretaris maar de antirevolutionaire deurwaarder M. P. v. Son tot burgemeester benoemd. Over den heer v. Son is heel wat door liberalen en katho lieken geschreven. Men maakte er hem een verwijt van dat hij was onbemiddeld, een klein bovenhuisje bewonend, doleeiend, an tirevolutionair enz. Thans blijkt volgens het Handelsblad dat v. Son is eenigszins be middeld, een geheel huis bewonend, niet- doleerend, lid der hervormde kerk, antire volutionair, afstamt var een burgemeesters familie, en dat zijn grootvader Commissaris des Koningsin de prov. Drente was; terwijl hij «daarbij zich als Raadslid heeft doen ken nen als uitstekend van gemeentezaken op de hoogte», als «een beschaafd en veelzijdig ontwikkeld man, geacht en bekend door zijne hulpvaardigheid en humaniteit tegen over zijn minvermogende gemeentenaren,» die «zoowel door invloedrijke liberalen als katholieken en antirevolutionairen bij den Minister is aanbevolen». Den minister die hern benoemde, wordt verweten, dat bij de heeren die hem voor een ander kwamen vragen, niet gezegd heeft dat reeds een ander benoemd was Notabene de Staatscourant was toen nog niet verschenen. Sommige heeren kun ten wel wat al te veeleischend zijn I Het komt ons voor dat men van op au diëntie gaan tot benoeming of herbenoeming van een burgemeester niets in de krant moest zetten. Het behoort tot de geheimen. HAGELVERZEKERING. Goes. Op de gisteren in «de Prins van Oranje» gehouden vergadering,werden de be raadslagingen over het reglement voor de op te richten vereeniging voortgezet. Vooral de bepaling der te heffen bijdrage (art. 3a) lekte een uitvoerige gedachtewis seling uit door het voorstel van eenige leden om die van 50 cent op 25 cent per hectai e te brengen. De voorzitter dhr. E. van den Bosch, herinnerde er aan dat de vereeniging te Aardenburg 75 cent heft, dat de commissie die som op 50 cent heeft teruggebracht en dat hij bepaald ook namens zijne mede leden der commissie moet ontraden, dit bedrag nog verder te verlagen. Het mag een zeer schoon idéé zijn, om zoo te zeggen, alleen bij onverhoopten hagelslag, de schade om te slaan, en dit mag voor eerie zelf betrekkelijke kleine vereeniging van groote grondeigenaars, zeer goed uitvoerbaar zijn, hier waar wij niet uitsluitend deze op het oog hebben, maar ook de vele kleine boertjes, die door eene kleine schade reeds zeer zw»ar getroffen worden, en voor wie vooral de vereeniging zoo nuttig werken kan, acht hij dit niet geraden. Hij acht dat de heffing van een buitengewone bijdrage, die met deze premie haast wel bij elke hagelschade noodig zal blijken, nieuwe leden zal afschrikken toe te treden, reed' toege treden leden zal nopen hun lidmaatschap op te zeggen, terwijl de inning van zoovele supplementen haast eer het werk van een deurwaarder dan van een penningmeester kan worden. Intusschen is het de zaak der Landbou wers om de grondvesten hunner eigen vereeniging te bepalende voorzitter kan slechts zijne waarschuwende stem doen hoorenwil de meerderheid de bijdrage lager, dan zal de commissie zich daarom niet van de Vereeniging onttrekken. Verschillende sprekers meenen dat juist door een laag tarief de toetreding van een grooter aantal leden zal bevorderd worden, zq achten 50 cents te drukkend voor den landbouwer en de invordering van buiten gewone bijdragen om geledene schade te betalen niet zoo bezwaarlijk, zoodat ten slotte de premie op 25 cents per Hectare bjj stemming wordt bepaald. De in Art. 3d genoemde som te betalen, i door hen die binnen het jaar na de oprich ting niet als lid toetreden wordt daarna van f 1.op f 0,25 per H.A. gebracht. Aan Art. 3g Niemand kan lid worden van de Vereeniging voor een gedeelte dei bouwlanden die hij bezit of gebruikt, wordt toegevoegd «.behoudens het bijzondere gccal dat hy zijne gronden gedeeltelijk zelf be bouwt en gedeeltelijk verpacht, in welk geval hij vrij blyft, slechts één dezer ge deelten te verzekeren In Art. 17 worden de sommen die hoogstens bij totale verhageling worden vergoed als volgt gewijzigd Vlas f1325, Paardeboonen f200, Bruine boonen t 275, Tarwe f 300, Rogge f 250, Haver f225, Gerst f300, Erwten f300. Kanariezaad f200. Winterkoolzaad f 275, Zomerkoolzaad, f250, Suikerbieten f300, Mangel wortels, f300, t Paardepeen f300. Ajuin f300, Karwij, alleen ia 'tjaar dat zij wordt geoogst 1 350 alles per H. A. De klaver, lucerne, wikken en andere voedergewassen vervallen. Art. 18t> wordt in verband daarmede gelezen, dat van lauden die ongebruikt blijven liggen of niet met éene der in art. 17 genoemde gewassen bezaaid zijn, geerte bijdrage wordt geheven. Het gewijzigde Reglement, zooals het thans is vastgesteld zal thans op nieuw gedrukt aan de leden der beide afdeelingen worden rondgezonden, met verzoek zich vóór 17 Februari als lid bij den heer E. van den Bosch aan te melden. Dinsdag 17 Februari zal op eene alsdan te houden vergadering het bestuur definitief gekozen worden. Gemeenteraad te Ylissingen. Zitting van liedennamiddag den 28 Januari. Voorzitter de heer Tutein Nolthenius. De voorzitter opende deze eerste verga dering des jaars met een hartelijk wdkom aan den raad en den wensch dat ook dit jaar de beraadslagingen mogen strekken tot heil der ingezetenen. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige zitting, geschiedt mededeeling en overlegging van de ingekomen stukken waaronder eene kennisgeving van den Com missaris des Konings, dat tot leden van de commissie van toezicht op het vervoer van landverhuizers zijn herbenoemd de heeren L. M. Chevallier, J. Verkuyl Quakkelaar en J. Siegers en tot nieuw lid dier commissie is benoemd de heer J. C. de Ruyter de Wildt, Inspecteur van het Nederlandsche Loodswezen. Het overgelegde adres van de commiezen der plaatselijke belastingen om verhooging hunner jaarwedden of liet verleenen eener gratificatie wordt gesteld in handen van Burg. en Weth. Ter benoeming van eene kweekelinge bij het onderwijs in de nuttige handwerken aan school B worden voorgedragen M. Krug, P. J. Halffman en M. C. Schuurkamp, allen te Vlissingen, en als zoodanig benoemd M. C. Schunrkamp met het lot]tegen M. Krug. Op het indertyd door den korporaal Schut ter ingediend adres van Ch. Ph. de Leef, om schadeloosstelling in zake van bekomen verwonding en onbruikbaarwording van uniformkleeding tijdens den jongsten brand op het terrein der havenwerken, wordt besloten afwijzend op het ingediende adres te beschikken en aan Burg. en Weth. over gelaten met den heer majoor commandant j der dd. schutterij in overleg te treden, om adressant van een nieuwe uniformkleeding te voorzien. Wordt besloten in zake van ingediende bezwaarschrift van J. Schout c. s. aan adressante te kennen te geven, dat met handhaving van het desgenomen besluit met de klachten van adressante zooveel doenlijk rekening zal worden gehouden. De aanvrage door de commissie voor de leenbank om rentevermindering van geleend kapitaal (f 9000) van de gemeente wordt ingewilligd en de renten alzoo gebracht van 5 op 4 pet. Wordt besloten tot het doen opnemen van den persoon van W. J. de Bree als verzorgde voor eigen rekening in het gasthuis Idem tot het toekennen van een pensioen aan den eervol te ontslaan agent van politie L Saay tot een bedrag van f150. Idem tot inzending van een adres tot voortdurende heffing eener belasting op het gemaal en het gedistilleerd. Idem tot het inkoopen van stedelijk ge vestigde schuld tot een nominaal bedrag van f 1800 tegen den koers van 22 pet. Idem tot de 6e wijziging der gemeente begrooting voor 1890, waarna de zitting wordt gesloten. Maandag werd het lijk van mr. H. C. Verniers v. d. Loeff naar de laatste rustplaats ie 's Gravenhage gebracht. Bij het graf waren onder anderen de ministers Lohman, Havelaar, Dijserink en Godin de Beaufort aanwezig. Onderdesprekers was ook minister Lohman die in gevoelvolle bewoordingen den overledene herdacht. Hij wees er op den overledene te hebben leeren kennen als een tegenstander, die eerlijk medewerkte met hen die tegeno.er hem stonden, zonder zijn eigen onafhankelijk standpunt prijs te geven. In de laatste commissie, waar 'ij beiden in zaten, zei Van der Loeiï bij zijn komst«ik ben niet wel» en bij zijn vertrek «ik ga heen en kom niet weer terug». Helaashij sprak waarheid. Als men een man ziet heengaan in de kracht zijns levens, die niet alleen veel deed voor zijn land, maar van wien we nog veel hadden verwacht, dan geeft dit een hoogst smartelijken indruk, welken de spreker aan 't graf meende te moeten vertolken. Het bedrag van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen in onze provincie, volgens de uitkomsten der kadas trale leggers was op 20 October 1889 f3.841.737.53 en op 20 October 1890 f3.841.728.10 voor 1891 wordt daarvan geheven f475.736,31 belasting. Het 44ste Nederl. Landhuishoudk. Congres zal te Zwolle worden gehouden van 29 Juni tot 3 Juli a. s. Bij kon. besluit zijn benoemdS. Rademaker, tot dijkgraaf van den Willern- Adriaanpolder een A. A. van der Maas F. Dz. tot gezworen van den Thoornpolder. Door J. Breebaart Ivz. en 169 andere landbouwers in N. Holland in een adres gericht aan de Tweede Kamer naar aan leiding der wetsontwerpen tot vaststelling van het bedrag der grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen en tot herziening der alg. regels ten aanzien der pl. belastingen. Zij onderwerpen de voorgestelde wetten aan een uitvoerige cri- tiek en zijn ten aanzien van het tweede overtuigd dat waar getracht moet worden de gemeentefinantiën te versterken dat niet gezocht moet worden in het verzwaren der opcenten op de grondbelasting daar hierdoor de kleine grondbezitter gebruiker, de man die het juist in deze dagen zoo hard te verantwoorden heeft, zwaar zal worden gedrukt, tenzij de percentage, door het Rijk op de grondbelasting te heffen, lager worde gesteld. Adressanten meenen dat bij wijziging van art. 238 en schrapping van art. 254 Ge meentewet de landbouw opnieuw zwaar zal g.troffen worden. Om een en ander dringen zij er op aan dat de Kamer hare goedkeu ring in zake grondbelasting alleen verleene als het bedrag worde gesteld op 4 pCt. Inzake het wetsontwerp op pl. belastingen geven zij een drietal wijzigingen aan de hand, om het aannemelijk te maken. a. betreft de marktgelden enz. -, b. afschaffing patentbelastingc. het getal der opcenten op de hoofdsom der grondbelasting kan zoo wel voor gebouwde als ongebouwde eigen dommen tot 60 gaan. De president van de Tweede Kamer, de heer Beelaerts, is naar Berlijn vertrokken, teneinde als gezant van Transvaal aan het Duitsche hof tegenwoordig te zijn bij de audientiën op 's Keizers verjaardag. Verschillende sprekers hebben in de zitting van gisteren en heden het regeeringabeleid van deze Regeering gelaakt.. De hh. Goeman Borgesius, Domela Nieuwenhuis, Heldt, herdijk, Mees hadden hunne verschillende grieven, die door den heer v. Asch v. Wijck werden weersproken. De heer v. Asch v. Wijk wees den minister van buitenl. zaken op de groote belangen welke voor ons, Nederlanders, in Zuid-Afrika aan de orde zijn. Op de laatste lijst van de 12e jaar collecte in 1890, voor de scholen met den bijbel komt o. a. voor Bruinisse met f 89.85. Het totaal der collecte van 574 locale comité's bedraagt f89.293.62, zijnde f2500 minder dan in 1889. Met het oog op de nieuwe schoolwel, waardoor de Unie-collecte een andere be- teekenis had verkregen, mag deze opbrengst zeer bevredigend genoemd worden. Aardeuburg, 23 Januari. LI. Zaterdag vergaderde alhier de Chr. Onderwijzerskrans voor Zeeuwsch Vlaanderen W. D. die zich ingevolge het besluit op eene vorige verga dering genomen, vervormde tot een afdee- ling van de Vereen, voor Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen in Nederland. Een vaste voorzitter werd niet gekozen, maar bepaald dat de Hoofdonderwijzers, in volgorde door het reglement genoemd, beurtelings de vergaderingen zullen leiden. Alleen werd voor de correspondentie met het Hoofdbestuur en andere afdeelingen een vaste Secrelaris aangesteld. Woersdag 1.1. had alhier de eerste vergadering van de Chr. Zangvereeniging Excelsior plaats, die onlangs door een-dertigtal leden is opge richt en waarvan de heer C. Jansen, hoofd der Chr. School directeur is. Prof. D. Postma, stichter van de Chr. Geref. kerk in Zuid-Atrika, is den 28en Dec. op bijna 73 jarigen leeftijd te Burgers dorp (Kaapkolonie) overleden. Arrondiss. rechtbank te Middelburg. Dinsdag zijn veroordeeld wegens diefstalG. d. P., 33 j., H. v. O., 21 j., J. P., 22 j., A. C., 32 j., J. K 26 j. en J. d. P., 28 j., allen arbeiders, Domburg, ieder tot '14 d. gev. en wederspannigheidP. A. v. d P., 37 j. tapper en metselaar, Vlissingen, tot f 15 b. s. 10 d. h Allen in dc kosten. Inzake P. A. v. d. P., hierboven ger.oemd, appellant van een vonnis van het kanton gerecht te Middelburg, waarbij hij ter zake van overtreding der drankwi t is veroordeeld tot f 10 b. s. 3 d. h., is het appèl ontvan kelijk verklaard en te niet gedaan, benevens het vonnis a quo, en rechtdoende in heoger beroep de appellant vrijgesproken de kosten te dragen dQor den staat. Voorts is nog vrijgesprokenA. d. V., 30 j., landbouwer, 8t. Laurens, beklaagd van vervalsching van levensmiddelen (melk.) Ter openbere civiele terechtzitting der Arronddissements Lechtbank te Middel burg van heden werden beëdigd mr. A. C. A. Jacobse Boudewijnse advocaat aldaar, als kantonrechter plaatsvervanger te Middelburg, en Jhr. Mr. E, A. O. de Casembroot, advocaat te Tholen, als griffier bij het kantongerecht te Hulst. Het Openb. Ministerie bij monde van mr. J. A. van Hoek vorderde, krachtens mi- nistriëele aanschrijving, dat bedoelde heeren trouw zouden zweren aan de Koningin. De rechtbank echter was van eene andere meening en genoemde heeren legden daarom de ongewijzigde eedsformule af. Achttien jaar geleden kwam te Zierik- zee een Goesch 20 jarig jongeling, Antonie Snoep, letterzetter bij den heer Lakeman, op noodlottige wijze om het leven. Men wist dat hij de§ Zondagsavonds met andere jongelui was uitgegaan en deze zonder hem waren teruggekeerd. Dagen lang zocht men naar zijn lijk tot het in de zoogenaamde Brakke gracht eindelijk gevonden werddoch in zoodanigen staat van ontbinding dat de oorzaak der verdrin king niet kon worden gccon tateerd. Be doelde jongelieden, deswege gehoord, ont kenden iets van den moord of zelfmoord, aan welk laatste echter niemand dacht, at te weten. De bedroefde moeder en verdere betrekkingen brachten het lijk ten grave en jvan het geheimzinnige ongeval werd niet meer gerept. Thans is naar de Goesche Crt. verneemt, uitgekomen dat in dien bewusten nacht wel degelijk moord heeft plaats gehad. Een der drie daders heeft dit dezer dagen op zijn sterfbed bekend. Van de anderen bevindt zich een in Amerika, terwijl de tweede reeds voor jaren overleed. Inderdaad een zeer treffend blijk van Gods gerechtig heid die zelfs de geheimste misdaden te Zijner tijd aan het licht brengt. Goes. «Oude N e 11 e t j e», die twee jaar geleden in het Gasthuis alhier onder vele blijken van belangstelling l aar lOOsten verjaardag vierde, is verleden week op 88 jarigen leeftijd overleden. G. C. Middelburg. In den nacht van Zondag op Maandag is bij een bewoner van de Buiten Singel alhier, de wasch die op een rek te drogen hing, gestolen van de daders weet men tot beden nog niets. Cortgeue, 27 Januari 1891. Hedenavond half 7 ure werd de brandweer opgeroepen. Het bierhuis staande tusschen Cortg ;ne en Colijnsplaat stond in brand. Niettegen staande de uitmuntende werking der Cort- geensche spuit en de vaardigheid der mannen mocht het niet gelukken den brand te blusschen. De brandweer van Cortgene die het eerst ter plaatse tegen woordig was komt alle lof toe, men zegt dat alles tegen brandschade is verzekerd. Een hit kwam in de vlammen om. Aan het strand der gemeente Hoofd plaat zijn aangespoeld: een witte bakenton groot 13 banden, gemerkt E 1 B, jaartal 1861, 6 D 30; ep een dito zwart, groot 7 banden, gemerkt 2o 26 B, jaartal 1886, 6 D niet ketting, lang 15 meter. Stavenisse. Zaterdagmiddag half 3 ginó de postschuit van hier. Er waren ook - passagiers. Daar zij Vianen niet kundea

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 2