U\ll van BIJVOEGSEL „DE ZEEUW" te Goes. - GOES. PSTE Sigaren, ten, te artikelen. ITIAHS. INGEZONDEN STUKKEN. f Waar de inzender meent dat ik niet op de hoogte ben, vergist hij zich zeer. Mocht hij nogmaals en dan met degelijker tegen werpingen willen komen, dan hoop ik da hij edeler zij, daar ik het niet humaan noem, van valschheid te spreken in zaken, waar de feiten zoo maar voor het grijpen zijn. Gemengde Berichten. MAKKTBERICHTËN. Afloop Veikoopingen, enz. Overzicht van Veikoopingen. 1 I! heer iddtjjüiurg. ST'|AN LN, pATRASSEN, nz. behoorende bij van Zaterdag '17 Januari 1891. Mijnheer de Redacteur! Toen ik het stuk van den heer v. d. H. gelezen had, verwonderde ik mij eerst dat de inzender mijn stuk van achterat aan critiek ging onderwerpen, doch ik kwam tot de ontdekking dat juist mijn hoofdpunten niet weerlegd konden worden, zoodat de mindere zaakjes het eerst in behandeling •kwaaien. Ik blijf echter bij de volgorde van mijne punten, en dan sta allereerst de herziening der verordeningen. Een feit is het dat wij hier zonder wettige verordeningen leven, en of de gemeente er schade bij heeft of niet, ik blijf er bij dat er op dit hoofdpunt groote slordigheid te bespeuren is. Verleden week nog is aan mij door een der wet houders verzekerd, dat hij dikwijls op afdoening van zaken en herziening der verordeningen heeft aangedrongen, doch steeds vruchteloos. Wat een gemoedelijke weerlegging op dit punt. De B. meent dat de tijd tot herziening nog steeds voort duurt, waar hij er tot heden '1 jaar te laat nog geen hand aangeslagen heeft. We durven de gemeentenaren met zulk een meening en zulk een weerlegging feliciteeren, en begrijpen niet hoe de inzender durft beweren dat deze beschuldiging laster is, daar hij beter weet. Ik heb gezegd dat de biljetten H. O. in Juni, de inzender dat ze in Mei zijn uit gereikt. Maar is dit weerlegging van het feit dat ze dan toch nog 3 maanden over den tijd zijn geweest Is dit niet slordig 'l Dat de onderwijzers in 1889 op tijd betaald zjjn geworden, is voor hen dan een buiten kansje geweest, maar ik weet personen die nooit op tijd betaald worden, ja zelfs geld moeten gaan leenen tegen 5 p. Ct. rente. En hoe is het mogelijk, dat tijdige betaling zou kunnen geschieden, waar deH. O pas einde Mei is uitgereikt? Ook het benoemen van het stembureau op eigen houtje (zonder gemeenteraadsver gadering) wordt niet weerlegd. Zeker is de fout tijdig hersteld, maar omdat het in een herberg in bet publiek verteld werd, en een daar aanwezig persoon in allerijl den burgemeester op het slordige daarvan attent maakte. De burgemeester wist tocb dat, met een paar raadsleden een ondi r onsje te houden, geen raadsvergadering is. En toch wordt dit punt onwaar genoemd, waar de inzender het zelf toegeeft. O tempora Omtrent het tekort op de begrooting is de inzender zelf in twijfel of door B. en W. wel volgens de wet gehandeld is; en ook deze aanklacht wordt onjuist genoemd. Een feit is het echter, zooals erkend wordt dat er gelden zijn uitgegeven waarin niet voorzien was op de begrooting. Verder dient dat ik in mijn stuk niet aan hem -maar aan onze partijgenooten ge vraagd heb, of ze hun handteekening zetten, omdat de B. zoo welwillend was op gods dienstig gebied. En het is het kerkgaand publiek tot last dat die herbergen op Zondag onder kerktijd geopend zijn. En moest de B. school doen houden omdat de dankdag nog nooit op Kapelle gehouden was? Het is fraai. En waar de inzender beweert dat alles onwaar, valsch en onjuist is, vraag ik verder of het laster is wat zelfs eenmaal in de Nieuwe Rotterdamsche Crt. gestaan heeft, dat de volkstelling van verleden jaar, ook eenige maanden te laat klaar was Of het laster is dat hier in 1890 de eerste gemeente raadsvergadering pas in April of in Mei plaats had, en dat er in December 4 vergaderingen (zelfs meer. ik een op 30 Dec.) gehouden zijn, omdat er uitlekte dat de slordigheid op dat punt ook bij hoogere besturen rucht baar werd Nog gisteren avond had de heer v. d. Have de gelegenheid zich te herinneren hoe weinig de burgervader o. a. voor de brand weer doet. De verordening op het brand- wezen laat slechts toe 150 personen te requireeren. Daar er echter voor de 4 spuiten 200 man noodig zijn, verzocht de directie de gewenschte herziening der ver ordening aa» B. en W. en wel bij missives op vier verschillende tijdstippen. Eindelijk wendde zij zich tot den raad ea (na IV2 jaar waehtens) beloofde de Burgemeester toen daaraan te zijner tijd te zullen denken. UW BERICHTGEVER. De lezer heeft nu, beide partijen gehoord en kan dus oordoeleu. Wij voor ons wen- schen er verder het zwijgen toe te doen, ook wat betreft de zonderlinge motieven, waarop door sommigen het adres voor den burgemeester werd geteekend. Doch ver achtelijk in eén woord noemen wij de houding van sommige antirevolutionaire leiders die, hoezeer van nabij be..end met de eerst door heuzelven ep meermalen geconstateerde «nalatigheden» van dezen burgemeester, niettemin een adresbeweging voor hem door rondgang of handteekening steunden. Red. Mijnheer de Redacteur Verscheidene lezers van uw blad houden mij voor den schrijver van hetgeen in uw blad van 13 dezer voorkomt betreffende het te' water laten van de Ardjoeno en de exploitatie der havenwerken te Vlissingen. 't Is volstrekt geen verborgenheid dat ik, daartoe aangezocht, uw blad in dergelijke gevallen naar gaven en krachten trachtte te dienen. Maar welk eene verbazende verandering zou er in mij plaats gehad hebben indien ik schreef, dat, wat uw correspondent eene plechtigheid noemt, namelijk het atloopen van een schip, de aantiekkelijkheid begint te verliezen, als men dat eenmaal gezien heeftWie spr eekt er bp de werf van fine fleur der aristocratie in tegenstelling van het mindere volk Daar is nevens den directeur van Raalte en zijn stafingenieurs en leekenaars ook baas Leeuwenburg een aristocraat, dat is hij behoort daar tot het betere deel. Er komen zoo eens nu en dan gevallen dat de rollen worden verwisseld, menigeen heeft gelegenheid genoeg gehad in de laatste dagen om op te merken dat op de schaatsen een schipper of een boer de meerdere kan zijn van een heer. En nu de barge in gevroren ligt is de tram in hooge eere. Heel natuurlijk. De tram maakt goede zaken, en kwam Zaterdag wegens overvloed van passagiers wel wat laat. Wat moest de directie doen Minder rijtuigen geven en precies op tijd rijden, dus vele reislustigen laten staan Of had zij meer rijtuigen moeten geven dan de locomotief trekken kon 'k Heb volstrekt niet kunnen bemerken dat de tram de belangen van het publiek om eigen belang verwaarloosde. Dat de Ardjoeno eenige hekken tvan de tnnnenbrug beschadigde, behoeft niemand te verwonderen, die wel eens meer zulk een stoomschip zag afloopen. Waar kwam de Bromo te land De maatregelen, door de Maatschappij de Schelde genomen om het schip te stoppen, zijn uitstekend ge slaagd. Met groote moeite bracht zij acht dagen te voren, ik was daarvan oogge tuige, het vlot van rijswerk ter bestemder plaatse. Ware de Ardjoeno 14 dagen langer op de werf gehouden, er zouden vele werk lieden gedurende die 14 dagen zonder werk geweest zijn. En had het glijdende schip eene eenigszins andere richting genomen, het zou groote verwoestingen aangericht hebben onder de vreemde schepen die vier breed voor het admiraalshuis lagen. Waar lijk, het te water laten van zulk een vaartuig in een dok vol ijs en vol schepen is een meesterstuk van beleid. En nu de toestand van de binnenhavens. Men geloove toch niet dadelijk wat een lasthebber van een Antwerpschen makelaar op eene wandeling gelieft te vertellen. Hoe heette het schip, dat hij wenschte te lossen? Waar lag heten hoelang reeds Uw correspondent heeft gelijk «zelfs den oppervlakkigen toeschouwers moet het in het oog springen, dat niet alles gedaan wordt, wat gedaan moet worden, namelijk als men op oppervlakkig den nadruk legt, en weet door wien behoort gehandeld te worden. Waar zijn de «aanzienlijke gegoede Vlis-singers», machtig genoeg om Ant werpenaars, de natuurlijke tegenstanders van Vlissingen, tot lossen te dwingen Welke Vlissinger kan waggons uit niet scheppen 't Gebeurt misschien driemaal in eene eeuw dat tegenstanders, die niet anders kunnen, van Vlissingen als nood haven gebruik maken. Welke, koopman bedient een klant, van wien hij weet dat deze liefst nooit terugkomt, zonder eenige winst, laat staan met geldelijke offers? Dat het steeds druk bezochte en beklante Rotterdam zich offers voor de scheepvaart getroost, is natuurlijk, dat komt later weder terecht. t Dat Vlissingen de bakermat van den dichter Bellamy was, doet hier niets ter zake; 'twas de 'bakermat van Frans Naere- bout, die voor de schipbreukelingen van de Woestduijn zijn leven waagde, maar op heel de wereld ken ik geen financiëelen neid, die, om een zeer afgunstigen concurrent te believen, eenige bankbiljetjes opoffert. Tal van pootige Wesfkappelaars w.illen gaarne te Vlissiugcn een daggeld plus kostgeld verdienen, en t is de vraag of zij hooger loon zouden eischen dan de natie bazen te Antwerpen, maar geen enkel comité zal hun vergoeding voor logies en voeding schenken als de eigenaars der ladingen hunne diensten afwijzen. Wil men weten waar" het op staat, men leze het zeer lezenswaardige stuk van Mr. E. Fokker, door hem voor de kamer van koophandel geschreven, en opgenomen in de Woerisdagsche Middelburgsche Courant. Vooral drage men geen koren op dén molen van hen, die altoos klagen over Vlisringen omdat het niet zoo groot is als men wenscht. Vooral klage men niet over middelen van vervoer, welke onder huiten- gewone omstandigheden niet aan ieders hooge eischen kunnen voldoen. Uw dw. dr. s W. J. J. KOOLE. Middelourg, 14 Febr. '91. \iuziek voor mijn Klerken. Een bekend koopman, die aan het hoofd stond van eene zeer bloeiende handelszaak, gaf eenigen tijd geleden op een niet onaardige wijze te kennen, dat er gedurende de bureau-uren moet gewerkt worden en dat dan ook werken boven een boel andere zaken te verkiezen is. Onze koopman kwam namelijk op de.i bewusten morgen, even voor negenen, naai zij n kantoor en vond zijn geheelen staf van klerken enz., op straat geschaard, luis terende naar de melodieën, die een zeer weinig begaafd kunstenaar aan een ver sleten instrument trachtte te ontlokken." Zonder acht te slaan op zijn weinig vlijtig personeel, ging de koopman naar den muzikant en zeide Hoeveel moet je van mij hebben om van nu af tot twaalf uur onafgebroken zoo vaiscli mogelijk binnen in rajjn bureau te spelen. Een drietal kwartjesklonk het antwoor d van den virtuoos. Goed, kom maar binnen, zeide de koopmanik neem het aan, ga daar zitten en begin maar. De vrij haveloos gokleede straatvirtuoo« kreeg een plaats op het groote kantoor, terwijl de klerken aan hunne lessenaars plaats namen en met werken begonnen. Gedurende den geheelen voormiddag ver dween de glimlach niet van het gezicht van den patroon, terwijl geen van de klerken wist wat voor gezicht te zetten. De kunstenaar speelde maar door, hoe langer hoe valscher, tot blijkbaar genoegen van den koopman. De verlegenheid van de klerken werd nog grooter, telkens wanneer er iemand binnenkwam om den patroon te spreken en deze glimlachende zeide Wij hebben van daag hier concert. Dat ii voor het pleizier van mijn klerken. Zij houden allen zeer veel van muziek buitengewoon veel zelfs. LAATSTE BERICHTEN. Viissiiigeii. De Pennyboot en die op Breskens hebben den dienst her at. Ook trachtte men heden naar Terneuzen te stoomen. De koeien, bij de ramp van gisteren om gekomen, waren niet geassureerd. Woensdag werd door dhr. P. Dronkers, aannemer te Iiapeile, aanbesteedhet behang en schilderwerk van het nieuw te bouwen post- en telegraafkantoor te Gors, waarvoor werd ingeschreven door de heeren 1. den .Hol lander te Goes voor f1351, I Kramer |te Ierseke voor f 930 A. H. de Booij te Hans- weert voor f 924C. J. Anemaet te Kruinin- gen voor f 900de wed. De Jorig te Goes voor f 849 en de heer Gingnagel te Goes voor f731. Het werk werd aan den laatsten inschrij ver gegund. MIDDELBURG 15 Jan. '91 Puike Tarwe werd heden met f 8 betaald en voor een enkel moester nog f8,10 in gewilligd. Rogge tot f 6,50 aangeboden. Wintergerst niet ter veil. Zomer dito f5. Witteboonen gevraagd, doch zeer weinig ter markt en sinds voorgaande weekweder f0,60 hooger. Puike soort werd grif tof f 15 af 15.15 gekocht. Bruine 'ooonen zeei begeerd en in puike soort niet beneden dc f 12-75 a f 12.50 te koop, welke prijs werd ingewilligd.Paardeboonen f6.35. Tuinboonen niet getoond. Groene Erwten vonden in de puike kooksoorten tot eene verhooging f 0.25 a f 0.50 goede kooplust en werden tot f9.75 a f 10 nekocht. Wlnterzaad zonder handel. Versche Boter f0,95 a fl,05 per kilo. tejieren f7 per 100 stuks. ZIERIKZEE, 15 Jan. 1891. BOTER. Hoogste koers 60, laagste koers f0.55 per 5 ons. Kipeieren hoogste koers f 1.50laagste koers f 1,12s per 25 stuks. Eendeieren f 0,— af 0,— de 25 stuks. VLISSINGEN, 16 Jan. 1891. Boter f 1.15 a f 1.05 de Kilo. Eieren f 8.— a f 0.— de 104 stuks. KRU1NINGEN, 14 Jan.'91. Oude Tarwe f 0,- a f0,-. Nieuwe Tarw# f7,25 a f7,85. Rogge f5,85. at6,10 Winter- gerst ff),— a f5.50 Zomergerst f 4,60 a f5,— Haver f2,50 a f3,25. Erwten f 7,— a f9,- Boonen f 5,50 a f 5,90. OOSTBURG, 14 Jan. 1891. Oude Tarwe f0,afO,-. NieuweTarwe f6,75 a f7.75. Rogge f6,40 a f6,50. N. Winter Gerst f 5,20 a f5,60. Zomergerst f4,70 a f5,—. Haver per 100 Kilo f6.25i f7,25. Kookerwtenf 8, a f8,50. Erwten f 6,75) a f7. Paardenboonen f5,75 a f6,— Alles per H. L. uitgezonderd de Haver IERSEKE. Heden Vrijdag werd in de Oesterbeurs door not. Prins publiek geveild voor W. Blok een woonhuis aan den straat weg 103 c.A- Kooper W. Blok voor f 425 plus f10 voor losse goederen en 125 pet. onkosten. GOES. Heden werd door door not Pilaar in de Prins van Oranje voor erven C. Korstanje publiek verkocht lo en 2o. de hofstede in de Voorstad, met boomgaard, enz. samen 20702 cA. en 15915 cA. boom- geard en bouwland daarnaast aan dhr. Jan Korstanje Wissenkerke voor f2235 per H. A. den hoop 18183,90. 3o 2080 cA. bouwland in Hubelandshoek Goes aan dhr. Pieter Korstapje Kloetinge, voor f505 den hoop. 4o en 5o. 20950 cA,: -weiland en 17250 cA. wei- en bouwland.' samen aan den, heer Krijn de Dreu Goes, voor f1509 per H.A. of f6073,80 den hoop.j 60. 7830 cA. bouwl- in Kloetinge Heer Nisseweg, aan dhr. Pieter v. d. Bliek, Goes voor f 1090 den hoop. 7o. 9638 cA. id. aan denzelfde voor 11300 por H. A. is f 1252,94 den hoop. 80 en 9o. Een woonhuis, enz. 's Gravenpolderschen straatweg 468 cA. en 27176 :A- boomgaard aldaar aan dhr. J. A-: Bevier de Fouw, Goes voor f 2730 per H. A. is f7546.81 den hoop. lOo en llo 34090 cA. bouwl. en 15970 cA weiland in 'sHeer Abtskerke aan dhr- J. H. Hannink voor f1005 per H-A. is 15031,03 den hoop. 12o en 13o. 31253 e.A. weiland aldaar aan dhr. J. Kakebeeke, Krabbendijke voor' f1460 per H.A. is f6562,94 den hoop. Voor houtgewas en losse goederen #n vruchten f 1603. Alles ongerekend 121/2 Pct- voor onkosten. Dinsdag 20 Januari. Vlissingen, 2 uur in Café But door deurw. llendrikse, inventaris modezaak. Goes, in de Prins v. Oranje 7 uur door not. Mulock Houwer, woon- en winkelhuis,- schuur en erf Papegaaistraat 167 cA. van A. v. d- Burgt. 2o. 2 woonhuizen en erven Oostwal. 2o. Woonhuis en erf, ingericht voor timmerman saffaire Lange Vorststraat van1 J. Snoep. Vlissingen, Coosje Buskenstraat A 12b) 10 uur door not. de Wolff, maljenierswaren.' En om 7 uur in de oude Vriendschap, een] huis en erf, Kousteenschendijk 79 cA. Woensdag 21 Januari. f Kamperland, bij Broekhoven half 3door| not. Noordijke voor Goulooze, een woonhuis,, enz., haven. Goes, inde Prins v. Oranje 10 uur door deurw. Hollmann, vendutie. Donderdag 22 Januari. lleinkenszand, in het Oudeland 10 uur bij Butler door not. van der Kloes, 1 veulendragend bruin paard 8 jr., 1 zwart ruin 1 jr., 5 baatg. melkkoeien, 4 eenjarige vaarzen, 1 vaarskalf, 1 drachtige zeug, 1 vet varken, 1 mestputlooper, 70 kippen, 2 men-, wagens, 1 boomkar, tilbuz-y. ploeg, 4 eggen, sleper, molbord, rolblok, rolblok, snijmolen, moesmolen, windmolen, ijzeren ros- of karn molen, hooi, stroo, brandhout, mest, bouw-,- molk- en zoldergereedschappen, harnas enz.1 Vrijdag 23 Januari. f 's Heer Arendskerke, bjj van Eijkeren door deurw. Hollmann 10 uur, 1 bruin veu lendragend merriepaard 9 jr., '1 bruin mer- riepaard 10 jr., 1 zwart dito 14 jr., 1 bruin dito 16 jr., 8 baatgevende melkkoeien, 3 vare koeien, 2- en 3jarige vaarzen enz., hooi, ma-] nufacturen en dekens. Dinsdag 27 Januari. Goes, in het Slot Ostende half 8 door1 not. P. Overman, voor dhr. v. Kalmthout, een woon- en winkelhuis Rijfelstr. hoek Vlas- markt 61 cA.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 5