Adolf Stöcker. v. KtilUi- E\ SCHOOLLIEF WS. RECHTSZAKEN. Gemengde Berichten. Tyrannie is zwakheid en delft haar eigen graf. En zoo heeft dan ook de kamer het ingezien door het voorstel Kerkwijk aan te nemen. Den f3 Januari, dus aanstaanden Dins dag reeds, komt de tweede kamer weêr samen. Het schijnt dat er spaanders zullen vliegen. Men zal het minister Mackay niet gemakkelijk maken. En de gouverneur van de West zal ook heel wat moeten hooren. Het zal ons benieuwen welke motie er in ,de maak is, om dezen bewindsman, die de kolonie Suriname aansloot bij het transatlantische telegraafnet, te treffen. Het kamerlid Zaaijer steigerde van onge duld, reeds vóór de Kerstdagen. In zijn Kamerverslag aan de Nieuwe Rott. Crt. schreef hij daags na de beslissing: «De Kamer zal jlan bij de eerste be grooting de volle gelegenheid hebben het beleid van den gouverneur van Suriname, en bij de tweede, het algemeen staatkundig beleid der regeering ter sprake te brengen. Met het oog op deze dingen vragen wij Zal het er spannen? {Slot.) Een vorige maal deelden wij onzen lezers de rede mede door Stöcker in deze socialis tenvergadering uitgesproken en zooals zij door dr. Bronsveld mettertijd in «De Bouwsteenen» is vertaald. Men stelle zich het gevoel van Most voor en van de andere leiders, toen luide bravo's na deze rede weiden vernomen. Most vloog naar het spreekgestoelte en hield een rede, overvloeiend van haat en bitterheid. Ten slotte klonk de Marseillaise door de zaal maar Stöcker had niet vergeefs gesproken. Zijne rede was het begin der nu machtige werkliedenpartij, die nu reeds kandidaten stelt voor den Rijksdag, die ontelbaar velen tot maat- schappelijken zegen isdie de openbare meening gedwongen heeft met haar reke ning te houden. De geestdrift voor het Vaderland, voor het Huisgezin trad in de plaats van de hersenschimmige Idealen van den socialistischen geluksstaat. Ter herinnering aan belangrijke gebeur tenissen worden steeds vergaderingen gehouden, zoo gezellig mogelijk. \\at Patrimonium hier te lande beoogt, bereikt Stöckers partij. Dit komt ook door het algemeen slem- recht, waardoor de werklieden daar meer belang in de openbare zaken stellen dan bij ons. Op de werkliedenvergaderingen is Stöcker altijd en bespreekt er op zijne heldere, populaire wijze, als een vriend onder de vrienden, de belangrijkste vraag stukken en alles ;wat van invloed op üe vórming van hart en hoofd, en nuttig voor de opvoeding zijn kan. Bij de Ohr. Jon- gelingsvereenigingen zijn hij en Pastor Schlümbach de meest geliefde, de meest gezegende sprekers. Stöcker is ook lid van den Rijksdag. Toen hij de eerste maal candidaat was kreeg hij 800; bij de jongste verkiezing 53000 stemmen. Hij zit thans voor het kiesdistrict Munden, en bepleit de zaak Gods en der christelijke werkliedenvereenigingen waar hij kan. Men zegt dat hij beter op den kansel staat dan op de tribune in den Rijksdag; wel is hij soms in zyne bestrijding dei- sociaal democratische leiders, Liebknecht, Bebel en Singer meer geestig dan geestelijk, nochtans heelt hij dikwijls zijne adviezen en voorstellen aangenomen gezien doornie mand minder dan vorst van Bismarck. Sinds November jongstleden heeft Stöcker opgehouden hofprediker te zijn. De Keizer "Wilhelm II heeft hem heengezonden, nadat hij diens vader en grootvader korter of langer had gediend en hun het Woord Gods zonder sparen had gepredikt. Waar hem dit in zit Zeer waarschijn lijk in zijne orthodoxe belijdenis. Want ofschoon Lutheraan, stond hij in menige quaestie veel nader aan de Gereformeerden. De Luthersche kerk is in luther..che landen tot een landsgenootschap gemaakten heelt in Duitschland aan den Keizer het opper priesterschap opgedragen. Nu begint men in Duitschland het onhoudbare en ave- rechtsche van zulk een toestand in te zien. Stöcker, die zijn volk kent, komt er openlijk- voor uit dat de Luthersche Kerk steeds meer aan invloed verliest en dat er op geen beterschap in dezen toestand is te hopen, tenzij de Keizer op eenmaal van dat opper priesterschap afstand doe. Hij heeft dan ook den Keizer aangemaand om niet te aarzelen, zelfs niet te talmen, en betuigde hem met de Schrift in de hand, dat hij hiermede een Gode welgevallig werk zal doen en den Zone Gods als gezalfden Koning Zijner Kerk zal eereu. Nu schijnt de Keizer op deze punten bevrijding der Keitk van den Slaat; en bevrijding des staats van het kapitalisme (wat echter heel iets anders aanduidt dan wat de socialisten er onder verstaan) niet meer zoo als vioeger aan Siöckers zijde te staan. Althans hg heeft hem ontslagen. Evenwel krygt Stöcker nu meer tyd be schikbaar om dien aan zijn arbeid te wgdea. Toen de ontslagen hofprediker daags na zijn ontslag op de vergadering der Christelijke werkheden-vereeniging verscheen, sprak hij o. m. de volgende woorden Wat hedenavond ons hart beweegt, is nog niet rijp om uitgesproken te worden. Wat ik in dit uur gevoel, vat ik te zamen in deu uitroepz «Onze geliefde Keizer leve 1 driemaal hoog Ln in zijn blad «Das Volk» verklaarde hij VV'ij blijven voortgaan rnet tegen de Joodsche ontwrichting te stryden, onver-chillig ol de machtigen der wereld voor of tegen ons zijn. Die strijd tegen het Jodendom, tegen het 1 Sernitisme heelt voor ons geen bekoring; eenvoudig dewyl de Joden van Nederland heel anders zijn dan die van Oost Europa. Immers maakten zij zich ook hier aan zooveel woeker en tyrannie schuldig, wij zouden geen Stöckers noodig hebben om den tegen stand op te wekken. Het ideaal van den antirevolutionairen volksleider zien wy dan ook in hem niet. Maar wij hebben onge twijfeld in hem te eeren een man van karakter, die tegen den tijdgeest durlt op treden. En onvergankelijk is zyn roem dat hij den moed had om het hooghartig Christendom in het arislrocratisch Berlyh de diepgaande nooden en het ljjden te doen zien van dat volk, hetwelk hij terugriep van de giftige bronnen tot het Lévende Water, en welks Jeugd hij te bezielen weet voor God, Koning en Vaderland. Ziedaar Stöcker. Wij gaven zijn beeld slechts in ruwe omtrekken te aanschouwen. Toch wete de geduldige lezer zooveel van hem, dat hij wyzer zy dan zoo menig geleerde ook in ons vaderland wijzer dan onder anderen professor dr. v. Manen te Leiden die kort geleden in De Spectator i bi. 414) omtrent Stöcker niets beter te vertellen wist dan dat hy is de prediker van den Jodenhaat. Verwekte de Hèere onze God in deze veel bewogen tydeo ook elders zulke oprechte vrienden van onze arbeiders l 9 Januari '91. Een aanlegplaats te Breskens Aan het riot zijner rede in een vorig nominer opgenomen, wees de heer Glin- derman op de wenschelykheid van een aan legplaats te Breskens. De algevaardigde uit Middelbuig steunde kort maar krachtig dit advies. Wij laten ook zijne korte rede volgen De heer LUCASSE: «Mijnheer de Voor zitter Gaarne wenseh ik met een enkel woord het door den vorigen spreker gespro kene te steunen. Door het toenemend verkeer te Breskens ontstaan ten gevolge van de totstandkoming van den stoomtramweg Breskens—Malde- ghem en dat nog zal toenemen als de lyn SchoondijkeBelgische grens in exploitatie zal zyn gebracht, heeft de provinciale stoom bootdienst op de Westerschelde een behoor lijke aanlegplaats noodig te Breskens, om daar zoowel bij hoog als bij laag water te kunnen aanleggen, wat nu in het laatste geval dikwijls moeilijk gaat. Waar de Staten der provincie Zeeland, door weder een nieuwe stoomboot in de vaart te bren gen, alzoo op uitstekende wijze in het ver keer op de Westerschelde voorzien, daar hoop 'k dat de Regeering er toe zal willen medewerken om dezen dienst zoeveel moge lijk nut te doen afwerpen door het tot stand komen van een goede aanlegplaats te Breskens te bevorderen.» Bij Kon. besluit is dhr. D. Koeleman, burgemeester te Ierseke, eervol ontslagen uit zijn betrekking, en benoemd tot burge meester van Krommenie. Bij Kon. besluit is bij de schutterijen op verzoek eervol ontslag verleendte Vlissingen aan J. Pervoost als kapitein a la suite te Middelburg aan H. W. baron Taets van Amerongen v. Woudenberg als len lui- j tenant, en benoemd E. L. baron v. Harden- broek van Lokhorst. Men vraagt ons Een aantal voorname heeren roepen de milddadigheid hunner landgenooten in ten behoeve der weduwe en kinderen vaii den hoogstwaarschijnlijk door stroopers gruwe lijk vermoorden jachtopziener Adriaansens. Waarom niet begonnen met aankloppen bij de jachtliefhebbers Ned. Herv. Kerk. Beroepen te leioeke ds. J. F. F. v. d. Hamme te Wemeldinge. bedankt voor Vlissingen door ds. L. J. Blanson Henkemans te jPynaker. Ds. T. Jansen Scheenhoven viert heden zijn GO jarigen evangeliedienst ia de herv. kerken te Gramsbergen <9 Jan. 1831) Schraard (1849) Dalk (1851) en Woerden (6 Dec. 1857). Ned. Ger. Kerk. -Beroepen tr Middelburg ds. G. Vlug te Leiderdorp. Zuider Zendingsleest. Bij besluit van 2 Jan. jl. heeft de minister .van financiën gunstig beschikt op een verzoekschrift van tie hb. ds. J. van 't Hooft te Vlaardingen en W. v. d. Dries te Klundert qq om bij bet in Juli n. s. te houden 18e Zuiderzeri- dingsfeest gebruik te mogen maken, evenals in 1889, van het tot de Staatsdomeinen Lehoorend Liesboseh nabij Breda. Zoodat het Zuiderzendingsfeest op een nader te bepalen dag in Juli gehouden zal worden in het Liesbosch bij Breda. Bij bevelschrift der Arrondissements- Rechtbank te Middelburg van den 7 dezer is naar de openbare terechtzitting dier recht bank verwezen H. C. oud 26 jaar, koekbakker, geboren te Livry, wonende te Antwerpen, thans in hechtenis te Middelburg, terzake dat hij in den nacht van 8 op 9 Juli 1890 zich den toegang heeft verschaft in de Roomsch-Katholieke kerk te Axel, door door eene der buitendeuren, met behulp van eene boor en eenen beitel met geweld open te breken en aldaar van een Onze Lieve Vrouwe-beeld 2 paar gouden belletjes heeft weggenomen, benevens een bedrag van 2 a 3 gulden uit 3 gesloten ofierbussen, die hij met geweld heelt opengebroken dat hij vervolgens de gesloten deur der sacristy, met behulp van eenen beitel met geweld heeft opengebroken en daaruit weggenomen 2 zilveren kelken, 3 zilveren vergulden schoteltjes, 2 zilveren lepeltjes, 2 zilveren kwasten met koord, en uit eene gesloten oiferbus, die hij met geweld heeft openge broken, het daarin aanwezige geld, zijnde een bedrag van fl,alles met het oog merk om zich een en ander wederrechtelijk toe te eigenen, en welke gelden en voor werpen behoorden deels aan voornoemde kerk, deels aan den kapelaan van de Bilt, althans niet aan hem, beklaagde. Aan den beklaagde is Mr. F. M. C. E. Koksma, advocaat te Sluis, ambtshalve als verdediger toegevoegd. Goes. Het Panorama heeft zich in den korten tijd van kennismaking op de meest vredelievende wijze het burgerrecht veroverd. Daarom spijt het ons dat het in 't begin der volgende week ons reeds weer gaat verlaten. Die dus r.og van Zwitserland w:l genieten en Maandag en Dinsdag nog eens of voor het eerst een kijkje neme in de merkwaardigheden der Parijsche Tentoon stelling, die haaste zich. Allen die tot nog toe met het Panorama kennis maakten, roemen om het zeerst het vele schoons dat zjj er zagen. Het Panorama zal dan ook bij velen een aangename herinnering achterlaten. Naar wij vernemen verlaat het Panorama thans onze provincie, om weldra er in terug te keeren en Zieriksee te bezoeken. Een drukfout. De Zoom schrijft dat de petroleum te Goes 80 cent per liter kost. Dit moet zijn 10 cent. Som mige leveranciers verkuopen nog tegen 9 cent per liter. Zaterdag zal het kanaal door Walcheren, ten Z. van de Keersluis te Vlissingen worden opengezet tot 1 M. bovenn de gewonen kanaal waterstand of 2 M. boven A. P. Dinsdagmiddag werd uit eeijv woning in de Vischstraat te Tolen brand geroepen. S. Quist, die juist in de nabijheid was, vloog het huis in, verbrijzelde de kamerdeur en vond bij de k-tchel drie kinderen zitten, waarvan een geheel in brand stond. Hij doofde het vuur en bracht de bijna door den rook gestikte kinderen buiteD. De heer J. v. Herwaarden te Heusden, ou i kapitein der Heusdensche boot vierde gister zijn 102den verjaardag. Hij denkt nog beider, doch zijn lichaam is zwak. Hij verlaat zelden het bed. Een vrouw te Bokstel die onlangs door het opnemen eener in brand geraakte petroleumlamp hevige brandwonden be kwam, is aan de gevolgen overleden. Te Neerlissen bij Tongeren ver'oegden zich Zondagavond in de herberg eener weduwe drie vreemdelingen die een glas bier vroegen. De vrouw die wantrouwen koesterde gaf voor geen bier te hebben, waarop zij een glas water verlangden. De vrouw haalde dit en toen zij in de gelag kamer terugkwam, vond zy nog maar twee van de drie vreemdelingen, welke twee zich mede spoedig daarop verwijderden. Eenigen lijd daaina kwam baar zoon met eenige vrienden thuis, wien zij baar vermoeden mededeelde dat er een van de drie in buis gebleven was en zich kon verborgen hebben. Zij gingen hierop ver gezeld van een dog aan het zoeken. Aan een kamer gekomen, gaf de hond teekenen van onrust en bij het openen der deur vloog het dier onder een ledikant, waar zich nu tusschen den hond en den indringer, (want deze had zich daar verborgen) een gevecht ontspon dat met den dood van deu laatste eindigde. Op zyn lijk vond men twee revolvers en een fluitje. Van dit laatste werd door de iumiddels ontboden marechaus sees gebr uik gemuakt en zoo kregen zy ook de beide urdere vreemdelingen in handen Woensdagmorgen kwam een boer uit Lonneker te Enschede den dokter halen, daai zyn buurman een been had gebroken, üp straat komende om naar buis te keeren, had deze persoon het ongeluk te vullen en zelf zijn been te breken, zoodat de dokter twee patiënten te helpen had. In de bergen van Wales zyn dui zenden schapen omgekomen van koude, of verscheurd door rondzwervende honden. De overheden hebben bekend gemaakt dat de pachters die honden mogen dood schieten. De Koningin regentes van Spanje heeft den Paus als nieuwjaarsgeschenk een voor het oog zeer eenvoudigen wandelstok gezonden.. De Spaansche Gezant overhan digde hem dien met den wensch dat hij er altijd op steunen mocht. Zoodra Paus Leo de hand legde op den zilveren knop, viel er uit den stok een regen van goud stukken voor zijn voeten. Te Englivch Town in Canada heerscht nog steeds de melaatschheid De gezond heidsmaatregelen zijn slecht. De melaatschen toch verkeeren ongelijk onder de andere bewoners, en verkoopen hun zelfs boter. Men dringt er op aan, dat de regeering al de besmetten in het hospitaal doe opnemen. Sedert eenige dagen heeft zich aan de kust te Scheveningen een ij«dyk gevormd, welke aanvankelijk verschillende losse brokstukken vormde en thans 10Ü meter in de breedte beslaat. DE BESCHAVERS IN AFRIKA. Schandelijk, hemeltergend zijn de berich- ten die tot ons komen over bet averechtsche beschavingswerk van Stanley, c. s, in de binnenlanden van «Het Zwarte Werelddeel.» Slaan wij daartoe een blik in het dagboek van den «held» Jameson, denzelfde die zich zoo kostelijk amuseerde, toen hij kleine meisjes door de kanibalen liet opeten, om zijn schetsboek »mooi» te maken door teekeningen van de ongelukkige slachtoffers. 7 April. Marsch naar Votnbo, de snelste marsch dien wij nog gemaakt hebben, de weg was uitstekend en Stanley sloot den trein met de Somalis. Hoe zyn stok de ruggen der luien tuchtigdeMen moest hem de Somalis zien airossen. Het was om de lijdenden een beetje op te beuren, om de kreupelen, de zieken, de verminkten, de blinden te zien loopen, als waren de lasten zoo licht als veeren. Ik zag eenige van mijne mannen mij voorbytoopen, die Stanley my verboden bad aan te raken. Zondag 3 Juli. Den dag begonnen met drie schildwachten, die ingeslapen waren, met zweepslagen te tuchtigen. 14 Juli. Den dag begom en met een schildwacht te ranselen,' die zóo vast sliep dat hij eerst by den derden stokslag ont waakte. 18 Juli. Idem. 22 Augustus. Wy hebben eenparig besloten dat Adallah getuchtigd zal worden, Hij heeft zijn kastijding ontvangen. 17 September. Aan de deserteurs en dieven Bartholomew en Msa is heden ge rechtigheid gedaan. Zij zyn voor de ver zamelde lieden getuchtigd. Bartholomew heelt 150, Msa 100 slagen gekregen. De laatste riep voortdurend «Ik zal er van sterven, ik zal er van sterven,» in een soort aanhoudend gehuil. Om de wilden te bedwingen, hun van levensmiddelen te voorzien, speculeerden deze pioniers derbeschaving op de bezorgdheid die de volken van Yambouya voor hun vrouwen en kinderen koesteren. De reizigers legden zich bij een rivier in

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 2