I KERK- EN SCHOOLN1EUWS. Gemengde Berichten. Overzicht van Verkoopingen. BURGERLIJKE STAND MARKTBERICHTEN. voor God en als Ide tot allen dan n het Evangelie peren het is eener Vaderland en lilt gij. als werk- geschiedkundige In meet gij het liu de borst des 1 de liefde tot God Iderland niet ver- bhter ten besluite Ihriften weder de |n de predikanten len hebben, dan liet gelooven. Ik J eerlijk en trouw Izoo waarlijk helpe (Slot volgt.) |r radicale kies- heeft dr. Vitus fer de licht- en- latie. lergadering, omdat ldr. Bruinsrria, mr. jrkend werd, d«t png ook gevaren ier massa niet te ode spreker, dat óte vergaderingen ier den invloed van Tb uiten, niet te cht worden. De Men moet het niet iedereen in [lat de regeertaak En de heer Mul- jvolk veel te veel pas had een spre- ;weging, een der Ichenmin genoemd, jnderdeel van den 1 strijd voor eigen die dienen te wor- bljjft hier de volks- wel, dat de demo- aden heeren eenige pezemen. En dit Wanneer men heeft men alles- neer angstige blik beweging gade te 'zijden te worden Frankrijk. De pie Lodewyk XVI en op hun beurt I mannen der Berg- i godsdienst buiten |ere democratische in socialisme te Centrum. 7 Januari '91. ng wordt uit Rome ma, de Regentes us en kardinaal leeft medegedeeld, de akte der |handel-conferentie, verklaring betref- den Congostaat, de correspondent heeft de Koningin haar wensch was, e besluit, onder de ingin, een daad zou sn godsdienstige» is dankte «onder des hemels, voor Nederland» ongeloofelij k. De he zaken zal H. M. slicht hoe weinig ind voor die Congo an «Patrimonium» der commissie van houden Christelijk enK. Kater, N. liet Jr., terwijl de plaats ver v. lid zal ink tot dijkgraaf M. Christiaanse tot rloopolderJ. W. ilaatsver vanger van Wubeke tot ge er (Krabbendijke.) ngelingen en hun sjaren velen zijner elingsbodeorgaan van het Ned. Jongelingsverbond, dat zijn 4e no. van den 36en jaargang, aanmerkelijk gewijzigd in hetjilicht zond, met 1 Januari. Onder hootdredactie blijvende van den heer W. v. Oosterwijk Bruijn, hebben nu de heeren ds. A. Brummelkamp Jr.,1 ds. W. H. Gispen, dr. A. H. de Hartog, A. J. [Hoo- genbirk, flG. C. Hoogewerfï, dr.SJA.ï J. Th. Jonker, P. J. Kloppers, dr. P. J. Moeton, A. Rademaker, ds. Ulfers e. a. hun mede werking toegezegd. Het le no. ziet er smakelijk uit en bevat uitnemende stukken. Uitgever is de heer G. T. Callenbach. De prijs van het zoo voortreffelijk 'geschreven, zoo degelijke orgaan is slechts fl.50 per jaar. Het woordje «Tot bescheid» van het Bestuur is klare wijn, en de overdenking van aan wie het gericht is overwaard. De heer Rijpma, de talentvolle agent zoo meldt de Bode; tot ons innig tleedwezeu heeft ontslag gevraagd, daar hij zich on- middelijk aan de studie gaat wijden. Het Ned. Verbond heeft een moeilik jaar achter den rug. Met het oog op de nog steeds voortdurende ziekte van den beminden voor zitter wordt [getracht de vergadering van den Wereldbond te verschuiven. Het besluit wordt uit Genève verwacht. Het Jaarboekje «Ghristophilus» voor 1891 ziet er ook schoon uit. Het portret van Ds. Ten Kate alleen is 30 cent waard. De Statistiek der Chr. Jong. Vereen, is zeer nauwkeurig, maar kost ook deo samensteller wat zorg en moeite. Zij mag wel «Jabes» heeten. De heeren Ds. Moeton, Ds. Brummelkamp en W. v. Oosterwijk Bruyn leverden schoone bijdragen in poësie, en wat voor uitnemend proza de heer Hoogenbirk geeft, wie is er die het niet weet. Worde zijn ernstige op wekking tot onderzoek der Profetiën, maar niet in den wind geslagen. En de heeren Ds. Ulfers, Dr. Jonker, Ds. Moeton, Dr. J. Riemens en W. Liotard leverden belangrijke «n boeiende bijdragen die het Jaarboekje blij vende waarde geven. De le oplaag was reeds vóór de verschijning uitverkocht. De tweede i« nog niet geheel weg, maar men haaste zich. Weinigen, ook onder de Christelijke Jongelingen, weten hoeveel toewydii g en zelfverloochening deze arbeid van het Bestuur van het Ned. Verbond vergt. Zij de ver meerderde belangstelling, waardeering en steun van velen hun daarvoor een rijke vergoeding. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Harmeien ds. C. W. A. Nonhebei te Aagtekerke. Bedankt voor Haarlem door ds. C. J. Lammerink te Scheveningen. Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Ierseke door d«. J. A. Goedbloed te Nieuwendijk. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr school te Middelburg, J. B. Melsen te Velp, St. Maartensdijk, 6 Jan. De gemeenteraad benoemde heden tot onderwijzer aan de openbare school, de heer C. J. Laven. De voordracht was alphabetisch samengesteld als volgtP. van Damme, C. J. Laven en B. J. van Oost, allen van hier. Alle houders van op het ijs staande tentjes te Middelburg zijn bekeurd, wegens het verkoopen van sterken drank, zonder daartoe vergunning te hebben. Te Wevelghem (VV.-Vlaanderen) zijn een bakker en zijn vrouw, die ter verwarming een pot rnet gloeiende houtskolen meenamen naar hunne slaapkamer, door den damp daarvan gestikt. Men vond hen beiden den volgenden morgen dood in bed. Heinkenszand. Door een geacht inge zetene alhier werd 11. Maandag door tusschenkomst der diaconie aan leden der Herv. kerk een buitengewone bedeeling gehouden van steenkolen en brood, waarvan velen hebben genoten. Een collecte 11. Zondag in de R. C. Kerk voor dergelijk doel gehouden heeft ruim f 50 opgebracht. Ook in de Chr. Ger. Kerk wordt wekelijks een buitengewone brood bedeeling gehouden waartoe het kerkbestuur door meer gegoede milddadigen wordt in staat gesteld. Te Dodewaard is een hofstede afge brand, waarbij het vee op een geit na gered werd; en te Roswinkel is een bouw hoeve in de asch gelegd, waarbij al het vee in de vlammen omkwam. Dezer dagen is bjj het station te Bokstel de geleiding van het waterreservoir waaruit de machines van water voorzien worden, door de vorst gesprongen. Het water stroomde over de rails en vormde een ijsmassa, waardoor twee rails tijdelijk onbruikbaar werden. In een te 'sGravenhage gehouden vergadering van werkeloozen was besloten, gisteren ochtend naar het stadhuis te gaan en den burgemeester omtrent den stand der zaken van de broodeloozen in dezen kommervollen tijd, in te lichten. Omstreeks 10Vs uur begaven zich dan ook 300 a 400 werkeloozen naar het stadhuis waar zij echter niet allen werden toegelaten. Twee hunner, van Emmenes en van der Veer, werden door burgemeester ontvangen. Het, onderhoud duurde ongeveer 40 minuten. Van de Maandag door H. M. de Ko ningin-Regentes gehouden cour tot rouw beklag is druk gebruik gemaakt. Onder de aanwezigen trokken de graaf Van Rechteren door zijn kostuum der orde van de Balye van Usrecht,'de heeren Elout van Soeterwoude, Gregory en enkele andere grijsaards, die hun hulde nog aan H. M. kwamen brengen zeer de aandacht. Als een bewijs hoe geducht sterk het ijs is, kan de mededeeling dienen dat Za terdag eene locomobiel van 300 K.G. over de Merwede van Dordt naar Papendrecht is vervoerd, met verdere bestemming over land naar Sliedrecht. Sedert eenige dagen werden door het bestuur van den Plantentuin te Arnhem vele handen aan het werk gesteld om een ijspaleis op te trekken. Hes is thans nage noeg in elkander gezet, en heden Woens dag, zijn de leden uitgenoodigd. Het zal dan verlicht worden en nog meer effect maken. Eclipsen. Er zullen in 1891 twee zóns- en twee} maansverduisteringen plaats hebben. Dej eerste zonsverduistering een ringvormige op den 6 Juni zal hier te lande als gedeeltelijke verduistering zicht baar zijn. De tweede zoneclips, een gedeel telijke, op 30 Nov. is in ons land onzicht baar. De eerste maansverduistering, een gehet le, zal 23 Mei gedeeltelijk de tweede op 15 November, ook een totale, zal geheel zichtbaar zijn hier te lande. Te Monnikendam zal een draaimolen op 't ijs geplaatst worden. Een arm grijsaard te Stadskanaal is in zijn hut van gebrek en koude omge komen. Iemand te Giessendain liet bij bekken slag bekend maken dat ieder die wilde bij hem een tarwebrood kon bekomen. Daarvan werd door 60 behoeftigen gebruik gemaakt. Op de vraag van een lid van het armbestuur hoe hij, die zelf niet rijk was, zoo iets kon doen, was het eenvoudige aDtwoord«Och ik fiad een winterjas noodig, en heb het aanschaffen daarvan nu maar uitgesteld in de gedachte dat velen nu meer behoefte hebben aan een brood dan ik aan een jas.» Onderzeesche vaartuigen. De nieuwste onderzoekingen naar de diepte, tot waarop het daglicht onder water door dringt hebben tot uitslag gehad dat de commandant van een onderzeesch vaartuig op een diepte van 100 voet slechts 7,62 M. ver zien kon. Ook liet zich niet met zekerheid vaststellen dat het electrische licht in staat zou zijn de op deze diepte heerschende duisternis zoover op te heffen, als dit de veiligheid der schepen voidert. Ook is het licht op weinige meter onder de oppervlakte zoo groen dat roode voorwerpen totaal onzicht baar zijn, een omstandigheid die de onderzeesche vaart op bedenkelijke wijze zou bezwaren. Blijkens bericht uit Washington, worden nog steeds Amerikaansche troepen te Pineridge geconcentreerd een deel rukt heden op naar het kamp van Roodwolk en zijne volgelingen. Het wordt meer en meer waarschijnlijk, dat de regeering der Vereenigde Staten besloten heeft, de Rood huiden thans tot den faatsten man uit te roeien. Slechts op deze wijze toch is de buitengewone concentratie van troepen te verklaren, waarbij thans reeds 10,000 manschappen, dus de helft van degeheele strijdmacht der Unie, betrokken zijn. Bij de Roodhuiden in Dakota zouden zich tal van krijgeis van andere stammen aan sluiten, om tegen de Amerikanen te strjjden. Aan boord van het Italiaansche oorlogsschip Vesuvio heeft eergisteren een on geluk plaats gehad. Van een der machines sprong een stop, waardoor een stroom kokend water ontsnapte. Zeven personen werden gewond. Op den Donau tusschen Pest en Ofen heeft een groot ongeluk plaats gehad. Ter wijl een veertigtal personen op het ijs bijeen waren, is het eensklaps gebroken en zijn allen in het water geraakt. Achttien werden gered de overigen zijn verdronken. Een Duitsch blad waarschuwt tegen het gebruik van Amerikaansche schijfjes appels. Groote hoeveelheden van zulke gedroogde appels te Hamburg in beslag geno men en onderzocht bleken op zinken platen te zijn gedroogd en 0,03 percent appelzuur- zinkoxyd te bezatten. Deze stof veroorzaakt misselijkheid, hoofdpijn en spierkrampen. Op den spoor weg bij Crajowa (Ru- menië) heeft een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Een sneeuwploeg, door een groote machine gedreven, welke uitgezonden was om den weg vrij te maken, is daar, door een misverstand gereden midden in een troep arbeiders die bezig waren met weg ruimen van de sneeuw. Verscheidene dier mannen werden terstond gedood en anderen werden gevaarlijk gewond. Te Magnavacca (Italië) overleed dezer dagen kolonel Bannet die in 1849 Garibaldi het leven redde, toen deze met zijn dood zieke vrouw in de armen, door de vallei van Commachio vluchtte, na in deAdriatische zee door de Oostenrijksche schepen te zijn achtervolgd. Na hem aanvankelijk met z(jn vrouw een schuilplaats te hebben be zorgd bij een vriend, wist hjj de Oosten rijkers op een valsch spoor te brengen, waarna hij beiden in tegengestelde richting door zijne vrienden liet wegleiden. Met veel moeite gelukte het een aangewezen boerderij te bereiken. Nauwelijks echter was de kranke Anita te bed gebracht, of zij blies den laatsten adem uit en in hetzelfde oogenblik bereikten de Oostenrijkers het huis, zoodat Garibaldi ter nauwernood den tjjd had te ontkomen en hjj genoodzaakt was de ter aardebestelling zjjner vrouw aan vreemden over te laten. Bannet werd hierop gevangen genomen en geboeid naar Bologna gebracht doch na 30 dagen ontslagen. Een aantal boeren in Natal, der En- gelsche tyrannie moede, hebben het land verlaten of makan zich daartoe gereed. De Paus heeft al zijne Italiaansche bedienden ontslagen, sedert de ontdekking dat Crispy (Koning Humberts eerste mi nister) spionnen onder hen had. Te Motherwell in Schotland hebben ernstige onlusten plaats gehad naar aan leiding van een poging der directie van een der spoorwegen om de huizen harer arbeiders te doen ontruimen, voor zoover zij door werkstakers werden bewoond. Talrijke mijnwerkers kwamen den werkstakers te hulp. Een menigte van 20,000 lieden verzette zich tegen den sheriff, die geholpen werd door politie en huzaren. Burns, de groote werkstaker, en lid van Londens ge- meenleraad, zeide hulp der dokwerkers toe. Vele mensehen werden gewond. Aan het Londensche postkantoor wer den Zaterdag 240 klerken ontslagen, dewijl zij weigerden een paar uren extra dienst te verrichten, die in tijden van buitenge wone drukte van hem plachten gevergd te worden. Op den 2en Kerstdag is de Gross- Glockner, die 3800 meter hoog is, door twee toeristen bestegen. De tocht duurde bijkans 3 dagenen op den top was het zoo zacht, dat zij het in hunne pelsjassen te warm kregen. De hemel was helder en zonder wolken, en terwijl boven de thermo meter 52o F wees, was er beneden in het dal een een vorst van 25o F. In een kolenmijn te Ostran (Polen) heeft een vreeselijke ontploffing plaats gehad, waarbij ruim 60 personen het loven ver loren. Meerendeels zijn de slachtoffers vree selijk verbrand. Toen het ongeluk plaats greep waren er 400 personen in de rojjn. Het ongeluk ontstond door ontploffing van een gasreservoir, tengevolge van ontgloeiing eener geleiddraad van het electrische licht. De toegang tot een der horizontaal loo- pende gangen, waarin nog werklieden moeten zijn, is gebarricadeerd door balken, steenkolen en als papier ineengeperste ijzeren mijn waggons, zoodat de werkzaamheden tot ontruiming slechts langzaam kunnen vor deren, te meer omdat er eene ganglengte van naar berekening 1000 meters vernield is en er telkens nieuwe instortingen dreigen. Van de 14 kleine meisjes die te Leeds op Nieuwejanrsavond bij een gecostumeeid spel (snowflakes) in brand geraakten zijn er tien aan de brandwonden overleden. LAATSTE BERICHTEN. Middelburg. De gemeenteraad benoemde heden tot gemeente-bouwmeester deD heer S. van dei Meijden hoofdopzichter bij de gemeentewerken te Dordrecht. Kats. In de Goesche Courant van Dins dag stond dat 15 personen, die van den Zuid-Bevelandschen wal naar den Noord- Bevelandschen gingen, allen hun naam op de witte ton in het Zierikzeesche schaar hadden gezet- Dit is niet zoo. Wel hebben ze hun naam daarop gezet, maar bedoelde ton ligt nu op de Zandkreek. In het Zierikzeesche schaar kan dat niet, daar men dan over het jjs op de Oosterschelde zou kunnen loopen en daar is nog geen «praak van. Men schrijft ons {uit Brninisse Reeds sedert gisteren morgen vertoont het Zijpe een gezicht, 't welk sedert 1838 niet meer is waargenomen ter hoogte van Zoeter en Zijpschen boutzit het ijs in deze rivier vast. Een aardig gezicht was het heden na middag drie jongelui uit deze gemeente over het ijs naar den Anna-Jacobapolder te zien gaan, waarna zjj na eenige oogen- blikken aldaar vertoefd te hebben, weder over het ijsden terugtocht hernamen. Vrijdag 9 Januari. Driewegen, voor dhr. A. van Boven 10 uur, 8 kalfkoeien, 3 kalfvaarzen, 4 vare koeien, 5 runders, 2 ossen, 1 N. Holl. spring- stier, varkens enz. Inl. dhr. Pelle, Ierseke, b(j Krijger door not. Prins 12 uur, eikenhouten kabinet, uittrektafel, stoe len, naaimachine, kachel, bedden enz. van A. Mieras, Maandag 12 Januari. v Oudelande, door deurw. Hollmann half 11. planken, dorsehdelen, mestplanken, rib ben, loopvarkens, geit, manufacturen, dekens. Dinsdag 13 Januari. Oostkapelle, 10 uur op Huis ten Duine door not. Verhejj, esschen-, elzen- en berken kaphout en populierenstammetjes. Vrijdag 16 Januari. Goes, 10 uur in de Prins v. Oranje door not. Pilaar, een hofstee Voorstad 36617 cA. Voorts 27176 cA. boomgaard 's Gravenpol- derschen straatweg. Een huis en erf aldaar 468 cA. En 9perceelen houw- en weiland in Goes, Kloetinge, 's Heer Abtskerke, samen 139061 cA. Alles van wijlen wed. Korstanje. Veere, in den Kampveerschen Toren door not. Tak, huis, erf, timmermanswinkel, berg plaats op de markt, groot 523 c.A. Ierseke, in de Oesterbeurs 12 uur door not. Prins, een woonhuis aan den straat weg van W. BLOK 103 cA. Dinsdag 20 Januari. Goes, in de Prins v. Oranje 7 uur door not. Mulock Houwer, woon- en winkelhuis, schuur en erf Papegaaistraai 167 cA. van A. v. d. Burgt. 2o. 2 woonhuizen en erven Oostwal. 2o. Woonhuis en erf, ingericht voor timmermansaffaire Lange Vorststraat van J. Snoep. Dinsdag 27 Januari- Mlddelburg, 8 uur in de Vergenoeging door not. Slegt, woon- en winkelhuis Lange Delft H 10, pakhuis Segeerstr. H 89. Een koffiebranderij Gouden Poort B 95. Donderdag 26 Februari. Ovezand, door not. Liebert, een boeren- inspan op de hofstede „De Baane" voor J. Blok. Van 6 en 7 Jan. '91. MIDDELBURG. Getrouwd A. Labrujjé- re jm. 23 j. met S. A. Overduin jd. 19 j. Bevallen: P. Gemier geb, Marijs d. W. M. Minderhoud geb. van Rooijen d. D. Bertou geb. Schroevers d. W. Schol- tens geb. Rieksen z. Overleden; S. W. Karstanje 74 j. vrouw van G. J. Meijler. J. M. Grijspaardt 21/» m. z. GOES. Ondertrouwd Frederic Joseph Blcem 55 j. wed. van Juliei.ne Constance Andries wonende te Antwerpen met Cor nelia Jansen 50j. ongeh. wonende te Goes onlangs te Antwerpen. Martinus Robijn 49 j. jm. te Goes met Maria Theresia Maar- tense 32 j. wed. van Servaas Almekinders. Jacob Doornebos 36 j, jm. te Yerseke en Helena Kok 28 j. jd. te Goes onlangs te Arnhem. Geboren Maarten z- v. Johannes Mari- nus Jacobus Schrijver en Janna Meeuwse. Overleden: Antonie Hubregtse 50j.eerst wedn. van Johannes Simonse thans ge huwd met Margrieta de Noojjer. Johan- netje Kosten 74 j. eerst wed van Pieter Weststraate, daarna van Dingenis Korstanje thans geh. met Mattheus Geene. GOES, 6 Januari 1891. De aanvoer van Granen was weder klein dewijl het vervoeren uiterst moeielijk is, in de prijzen is geen verandering. Oude Tarwe f0.— afO.—Nieuwe Tarwe f6.75 a f7.25. Rogge f5.80 a f6.20. Winter- gerst f5.— af5.30. Zomergerstf4.70a f4.90 Haver f3.— a 13.20. Bruineboonen f9.50 a f 10.75. Paardenboonen f5.80 a f6.—. Kool zaad f0.—afO.—Groene Erwten f8.- f9.—Karweizaad f0.— a f0.— de -501 te

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 3