KERK- EN SCHOOLNIEUWS, AANBESTEDING. Overzicht van Verkoopingen. MARKTBERICHTEN. ARMENZORG. BRIEFWISSELING. BURGERLIJKE STAND INGEZONDEN STUKKEN. Een uurtje aan den Rijn. Men denkt aan verontreiniging der water leiding als oorzaak. Patrick Ford, de bekende Iersche revolutionair, die sedert jaren in Amerika verblijf houdt, heeft aan een correspondent van den Standard medegedeeld dat hij van de conferentie tusschen Parnell en O Brien niets goeds verwacht. Een grondslag voor een compromis is volgens hem niet te vinden. Er kon geen sprake zijn van Parnell's herstelling als leider van de Iersche partij. Het eenige waartoe de conferentie zou kunnen leiden, zou het vinden van een middel zijn, om Parnell's heengaan voor hem zelf zoo weinig mogelijk vernederen te maken. Een Reuter telegram uit Aberdeen meldt, dat de werkstaking onder het spoor wegpersoneel in Schotland zoo goed als geëindigd is, en dat de treinen hun gewonen loop hebben hervat. Daarentegen wordt uit Huil gemeld, dat de dokwerkers aldaar den arbeid hebben gestaakt. Liberalen met Socialisten. De uit slag d er gemeenteraadsverkiezingen in Sak sen is dat de socialisten overal geslagen zijn, met uitzondering van te Wurzen; daar hadden de liberalen en socialisten af gesproken om voor de 6 vacatures ieder 3 candidaten te stellen en elkander trouw te steunen. Dit geschieddeen zoo brachten de 3 liberalen 3 socialisten in den gemeen teraad. Iets dergelijks wij meldden het reeds gelukte vroeger ook te Brussle. Ook in sommige staten der Unie heerscht ellende, in Des Moines (Jowa) is een commissie gevormd tot ondersteuning van de noodlijdende districten in Nebras- ka en Oklahoma. Daar zijn 10.000 ge zinnen en in Frontier county 8000 gezinnen die beslist gebrek lijden. Door de droogte werd hun gebouw vernietigd. Al het overbodige vee is verkocht en het overige geslacht. Bij het spoorwegstation te Holland (N. A.) heeft een treurig ongeval plaats gehad; zekere Hoekstra keerde met zijn 12 jarig dochtertje naar huis terug. Zq gingen over den spoorweg. Daar stond een lange trein en om den afstand te bekorten klemmen zij tusschen de wagens over de koppelstangen heen. Juist toen het meisje op de bufferbalk stond kwam de trein in beweging. Zjj viel onder de wielen en werd vreeselijk verminkt met verpletterd hoofd en een afgesneden arm en voet opgenomen. Het volgende wonder heeft te Norwalk (Connectient N. A.) plaats gehad. Een werkman was bezig om den torenspits boven eene kerk te herstellen. Bij het kruis gekomen, gleed hg van zijn bankje en kwam met duizelingwekkende vaart naar beneden. De toeschouwers dachten niet anders dan dat hij zou verpletterd worden. Maar onder het vallen kwam de man tegen het touw aan, waarmede hij zich opgeheschen had greep dit met de kracht der wanhoop en slingerde zich op het plankje van een drie hoekig venstertje dat ongeveer te midden van den toren was aangebracht. Toen hij eeuigszins van den schrik bekomen was, klauterde hij weder langs zijn touw naar boven om zijn werk te voltooien. Een oud zonderling is dezer dagen te Hermsdort, in Silezië oveEleden. Deze man, die veel geld bezat, at nooit iets anders dan 'haringen en dronk niets anders dan water. Eeu hemd en kousen waren weeldeartikelen, welke hij nooit droeg, zelfs niet bij felle koude. Men vond den ouden man, die ongehuwd was en geheel alleen woonde, voor eenige dagen dood op een hoop papier, welke hij als bed gebruikte. Dr. Henrich Schlieman, de beroemde oud-heidvorscber, is Zaterdag te Napels overleden aan hersenontsteking, gepaard met eene aandoening van de long. Hij had nog niet lang geleden te Berlijn een oor-operatie ondergaan, Zijn vrouw is nog te Athene. De begra fenis zal plaats hebben als zjj van daar naar Napels is overgekomen. Schliemann vond hier te lande den weg tot iortuin. Hij was eerst winkelbediende in Mecklenburg, werd vervolgens scheepsjon gen, en na bij Texel schipbreuk te hebben geleden, kwam hij te Amsterdam. Hier trad hij als loopknecht in dienst bij de firma F. C. Quien. Hij wist door vlijtig studeeren zijn aangeboren gaven te ontwikkelen. De tijd dien andere loopers aan de post- en andere kantoren in wachtend nietsdoen door brachten, besteedde hij aan leerboekjes die hij in den zak had, en in zijn vrije uren maakte hg zich van allerlei kundigheden eigen. Zoo klom hq van lieverlede tot boek houder op. Later ging hij als agent ddr firma B. H Schroder naar St. Petersburg. Daar begon hg eigen zaken en gedurende den Krimoorlog bracht hij een aanzienlijk vermogen bijeen. In 1863 trok hij zich uit den handel terug, om zich te wijden aan zijn lievelings studie de Grieksche oudheidkunde. Zijn vermaarde opgravingen te Troje. welke hij voor eigen rekening ondernam, voorts te Mycene, Orchonenos, Tiryns enz. en de dearvoor door hem geschreven werken waren de uitkomsten er van. Zijne verzameling Trojaansche oudheden schonk hij in 1881 aan het Duitsche volk onder voorwaarde dat zij bewaard zouden worden te Berlijn, welke stad hem daarop het eereburgerschap verleende. Zijn testament is Dinsdag te Athene geopend. Zijne verzameling van oud heden uit Ilissarlik heeft hg vermaakt aan het ethnologisch mus um te Berljjn. Dezer dagen werden in eene staal fabriek te Joliet (111. N. A.) dertien werk lieden gedood en vier zwaar verwond door het instorten van een groote smeltkroes. Het ongeluk werd veroorzaakt door het breken van een van de 12 tienvoetskolom- men, waarop het groote fornuis rustte. Toen deze kolom bezweek, volgden alle andere, en het groote fornuis 80 voet hoog en 18 voet breed met zijne duizende tonnen metaal en metselwerk kwam neder met eer. vreeselijk gekraak en bedolf de 17 ongelukkigen die er zich in bevonden, bezig met het aanbrengen eener nieuwe binnenkleeding. Het tooneel rondom de ingestorte massa was hartverscheurend, Een landbouwer liep dezer dagen met zijne kinderen over een open brug van den spoorweg bjj Monroe (N. A,) toen hij tot zijne groote ontzetting plotseling een sneltrein zag naderen. Zij waren reeds te ver op de brug om terug te keeren en uitwijken hielp niet, zoodat de wanhopige man tevergeefs naar een reddingsoord tegen het naderend gevaar voor zich en zijn kinderen uitzag. Op het oogenblik dat de locomotief hen zou bereiken, greep hij de twee kleinste kinderen en sprong er mede in de rivier, terwijl hij zijn 12 jarig dochtertje toeriep hem na te springen. Het meisje aarzelde en zoo werd zij door de machine gegre pen en onder de wielen verpletterd. De vader bereikte met de twee andere kinderen behouden den wal. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Amersfoort door ds. H. J. ter Haar Romeny te Haren. Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Bergen op Zoom door ds. C. Steketee te Veere. Ned. Ger. Ker k. Bedankt voor Arnemiden door dhr. A. Groenewegen Nz., cand. te Maassluis. Goes. De heer Schmall, onderwijzer al hier is benoemd a/d chr. ger. school te Scheveningen. W. A. D. Middelburg. Naar wij vernemen heeft de heer J. Van Sluis, sedert 40 jaren hoofd van school E alhier tegen 1 April e. k. wegens zijn geschokten gezondheidstoestand zijn eervol ontslag aangevraagd. Blijkens het Kon. besluit betreffende ile examens voor hoofd- en hulponderwijzers- acte zijn bij de examens voor de hoofdacte de bestaande bepalingen betreffende ver plichte afwijzing vervallen. Voor de hulp- acte is ingelascht de bepaling «Bedrevenheid in het teekenen op papier en in het schetsen op het zwarte bord van een eenvoudige vlak versiering naar een plaat. .Bedrevenheid in het schetsen en schadu wen van eenig meetkundig lichaam naar de natuur. Bekendheid met de meest voorkomende perspectivische verschijnselen, begrip van projecties en doorsneden. Kennis van een goeden leergang voor het eerste teekenonderwijs in de lagere school. Ook moet de vaardigheid in het schreven voortaan ook blijken uit een schoonschrift op het «choolbord. Voor het examen in de vrge- en orde oefeningen zijn de vereischtenEenige bedrevenheid in het doen uitvoeren van en bekendheid met bewegingsspelen en de vrije- en ordeoefeningen dor gymnastiek, zonder toestellen, (stokken, halters en springtouwen hieronder niel begrepen) voor leerlingen van beiderlei sekse en van den 'eeftijd waarop zij de lagere school bezoeken. Door Mejuffrouw H. J.Boone, overledai te Middelburg, den 23 December 1890, is onder meer, vrij van het recht van suc cessie, gelegateerd aan het fonds van den Nederduitschen Hervormden Eeredienst te Middelburg; dp diaconiearmen der Neder- duitsch Hervormde gemeente te Middelburg en het Nederlandsch Zendelinggenootschap, afdeeling Middelburg; aan ieder eene contante som van f100. LAATSTE BERICHTEN. Westkapelle. De gemeenteraad benoemde tot gemeente veldwachter dhr. Guiran te Rotterdam. Dinsdag 13 Januari. lKruIntsse, door de vereeniging „Land bouwbelang", levering 63800 K. superphos- pbaat, 27600 K. Chilisalpeter, 7000 KPeru- guano. Levering 1 en 15 Febr. Biljetten bij den secretaris J. Goudzwaard. Maandag 5 Januari. Wemeldlnge, 11 uur bjj Daane door not. Prins, een huis Snoodijkpolder van Van Vessem. Dinsdag 6 Januari. Middelburg, 10 uur in de Balans door not. Huvers, 2 eikenhouten kabinetten, 1 mahoniehouten secretaire en linnenkast, schrijftafel, pianino, tafels, spiegels enz., kachels, franklins, tapijten, karpetten, ledi kanten, goud on zilver, boekenkast, flesschen, bakkersgereedschappen. Inl. dhr. Hondius. Woensdag 7 Januari. Kadzand, voor wed. v. Peenen, door Lansen Croin 23 olmen, tronken, populieren droge mutsaards, Kaphout. Wissenkerke, 2 uur in de Kroon door not. Noordijke 2 woonhuizen te Camperland (wed. Filius en J. Goudswaard) en 1 te Geersdijk (C. Bouterse). Ierseke, 11 uur in de Oesterbeurs door not. de Vos, inventaris als: biljart enz., uit- trektafels, vierkante tafel, koffiehuis- en ker- mistafels, stoelen, ka 'hels, lampen, wasch- tafels, vleeschschalen enz., karaffen, glazen, filter, doelboog, vlag en stok, zonneblinden. Bilsse, 10 uur bij de Jonge door not. v. d. Kloes, nieuw hout en meubelen, als kabinet, linnenkast, tafel, spiegel, 3 klok ken, 2 veeren bedden, glas-, tin- en aarde werk, renders, geiten, loopvarkens, manu facturen. Donderdag 8 Januari. Kolijnsplaat, 7 uur in de Patrijs door not. Noordijke, een woonhuis, werkplaats en erf 245 cA. van Snoodijk Jr. Vrijdag 9 Januari. Driewegen, voor dhr. A. van Boven 10 uur, 8 kalfkoeien, 3 kalfvaarzen, 4 vare koeien, 5 runders, 2 ossen, 1 N. Holl. spring- stier, varkens enz. Inl. dhr. Pelle, Dinsdag 13 Januari. Oostkapelle, 10 uur op Huis ten Duine door not. Verheij, esschen-, elzen- en berken kaphout en populierenstammotjes. Vrijdag 16 Januari. Goes, 10 uur in de Prins v. Oranje door not. Pilaar, een hofstee Voorstad 36617 cA. Voorts 27176 cA. boomgaard 's Gravenpol- derschen straatweg. Een huis en erf aldaar 468 cA. En 9perceelen bouw- en weiland in Goes, Kloetinge, 's Heer Abtskerke, samen 139061 cA. Alles van wijlen wed. Korstanje. Veere, in den Kampveerschen Toren door not. Tak, huis, erf, timmermanswinkel, berg plaats op de markt, groot 523 c.A. Ierseke, in de Oesterbeurs 12 uur door not. Prins, een woonhuis aan den straat weg van W. BLOK 103 cA. Dinsdag 20 Januari. Goes, in de Prins v. Oranje 7 uur door not- Mulock Houwer, woon- en winkelhuis, schuur en erf Papegaaistraat 167 cA. van A. v. d- Burgt. 2o. 2 woonhuizen en erven Oostwal. So. Woonhuis en erf, ingericht voor timmermansaffaire Lange Vorststraat van J. Snoep. Januari. Borsele, door not. Pilaar, de hofstede Plantlust. Goes, inde Prins v. Oranje 10 uur door deurw. Hollmann, vendutie. 'slleer Arendskerke hij v. Eijkeren door deurw. Hollmann, hoornvee, paarden, varkens. Donderdag 5 Februari. Kapelle, voor erven wed. de Jager uur, door Not. Gallis Merens, inspan. Donderdag 26 Februari. Uvezand, door not. Liebert, een boeren- inspan op de hofstede „De Baane" voor J. Blok. Maart. Waarde, hoereninspan. Inl. dhr. Pelle. MIDDELBULG 31 Dec. '90 Versche Boter f 1,05 a f 1,15 per kilo. Eieren f8 per 100 stuks. OOSTBURG, 31 Dec. 1890. Oude Tarwe f 0, af 0,-. Nieuwe Tarwe f6,25 a f7.60. Rogge f6,40 a f6,50. N. Winter Gerst f 5,- a f5,40. Zomergerst f4,70 a f5,-. Haver per 100 Kilo f6.- f7,—. Kookerwtenf 8,— a f8,50. Erwten f 6,75 a f7. Paardenboonen f5,50 a f5,90 Alles per H. L. uitgezonderd de Haver De Commissie voor de (Economische Spijsuitdeeling dankt met deze den onbe kenden inzender van een Muntbiljetgroot 110. Goes, 1 Jan. '91. Namens de Commissie J. J. OCHTMAN, Voorzitter. D. HILDERNISSE, Secretaris. Heeren Berichtgevers wordt verzocht de nota in te zenden. Van 1 en 2 Januari 1891, MIDDELBURG. GetrouwdM. den Boer jm. 31 j. met M. J. Gast jd. 27 j. Bevallen C. van Aartsen geb. Riemens d. H. J. Dominik geb. Dekker d, Overleden: H. J. Gernler,89 j. wed. van L. G. Haccou M. van Sorge, 81 j. wed. van J. W. Cornaeij. Levenloos. Een zoon van J. Maljers en M. Koene. GOES. Eerste Huwelijksa.kondiging van- Adriaan Rejack 30 j- jm. en Aagje Ruts. aert 29 j, wed. van Gerard van den Bosch, Goboren: Barend z. v. Willem van Dijk en Johanna Maria van Voorthugsen. Arnoldus z. v. Pieter van Hese en Rosalia Maria Tierie. Overleden Magdalena Johanna 3 jd. v. Simon van Strien en Magdalena Mol Maria Duburg 50 j. gehuwd met Pieter Willem Dhont. Waarde Vriend, Ik heb met nieuwjaarsdag onder anderen een bezoek gebracht aan het Panorama op de Turfkade alhier, om, op mgn stoel ge zeten, een Rijnreisje te maken. Ik had lust om eens van meer nabij kennis te maken met die plekken in Duitschland, waarvan zoovele schoone sagen ons ver halen. En ik heb mg dan ook mgn wandeling van Keulen tot Maintz niet beklaagd. Zeer raad ik u, die zooveel gelezen hebt uit den grijzen riddertijd, nog heden, Za terdag, van de gelegenheid gebruik ie maken. Doet gij 't niet, het is u tot schade. Gij krijgt toch in een kort bestek zooveel schoons te zien uit nieuwen en oulen tijd, dat het u werkelijk moeite zal kosten alles in het geheugen te houden. Maar voor een belezen man als gij, is het zien van die gedenkwaardige monu menten nuttig en noodig. Trouwens ieder beschaafd man moet er zich eene eere in stellen ze van nabij gezien te hebbendie onvriendelijke Loreleyrots, die aan de diep zinnige legende der Loreley herinnert, beeld van de kracht der verleiding en de straf der zonde voorts dat historische drietal iü het zevengebergte: Königswinter, Drachen- fels en Drachenburg, ook door den gees- tigen Geel bezocht met Charinus en Diocles die hem den oorsprong van den naam Drachenfels vertelde. Immers op die plaats was de alles ver slindende Draak door het zien van het Kruis hem door eene maagd voorgehouden, neer gestort en verwonnen. Wie herkent in deze sage niet de eigenlijke geschiedenis1de over winning van het Christendom op het Hei dendom Ge ziet er ook Bingen met zgn «Muizen toren», het oude burgtslot van den harden Hatto, die naar luid van het huidig volks verhaal door muizen werd gedood. Waarheid is dat hij door het heffen van een zwaren tol (mouth, tot ma us verbasterd) zich gehaat maakte en door sluipmoordenaarshand viel. Van Bingen uit hebt gij nog een blik op het reusachtige Niederwald-monument, dat aan de overwinningen van het eendrachtige Duitschland in 1870 herinnert. Hoe jam mer dat gij het niet van nabij kunt op nemen. Maar een nog schooner monument der Christelijke Kunst vindt gg in den Keulschen Dom. Gg kunt ook een blik werpen in de Domkerk, dat meesterstuk voor welks voltooing zoo zij mogelgk is, eeuwen noodig waren. Ook de Moderne Kunst kunt gij genieten. Ik noem u slechts Godesberg, Wiesbaden, Koblentz. Maar nergens treit u die zeldzame vermenging van middeleeuwsch en modern zoo als op deze Rijnreis, Verbeeld u een tandradspoorweg op den Drachenfels Had zelfs Geel zoo iets kun nen droomen? Maar ik mag r.iet meer plaatsruimte van dit blad vergen. Moge ik u door dit weinige maar overtuigd hebben van het voordeel aan een dusdanige gemakkelijke Rjjnreis verbonden. Uw vriend Goes. q.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 3