1891. No. 39. Donderdag I Januari. Vijfde Jaargang. 1891. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES: OVERLEDEN IN 1890. v Socialisten m den Gemeenteraad. Gemengde Berichten. BE ZEEUW. elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prijs per drie maanden franco p, p. /0.95. Enkele nummers0.02*. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zoo behoort dan het jaar 1890 weder tot de geschiedenis. Het is niet al zijn lief en leed, zijne nooden en geneugten; zijne smarten en ver rassingen verzwonden in den schoot der eeuwen. Weer werd het woord vervuld, reeds 35 eeuwen te voren door den üodsman Mozes uitgesproken: Wij brengen onze jaren door als eene gedachte! Gelukkig de mensch, die met het oude jaar ook de zorgen voor het nieuwe heeft in het graf gelegd. Gelukkig hij of zij die zich ook voor het nieuwe jaar als in het oude, geborgen weetin ces Heilands schoot; bij Hem zonder Wiens wil zelfs geen haar van ons boofd vallen kan. Het |oude jaar eindigde op zoo menig gebied onder treurige, weinig moedgevende omstandigheden. Ook in ons vaderland heeft de wintervorst gevoeliger dan ooit haar ,.etel opgeslagen. Duizenden klagen iiunne ellende of verbergen diezon der werk, zonder brood, zonder vuur, zonder vooruitzichten in zulk een hangen winter zit menigeen trooste loos en levensmoe in de arme woning. Steeds dringender klopt de armoede >ij de liefdadigheid aan; en steeds grooter zijn de vei wachtingen van de offervaardigheid. Donker was de oudejaarsnacht donker is ook de morgen waarop de uieuwejaarszon zoo menig pad komt beschijnen. En toch ook op dezen ernsti- gen dag, in zulk een ernstig tijds gewricht mag wel de herinnering ..oven alles uitklinken: „het zijn de goedertierenheden des Heeren dat wij niet vernield zijn.» Het oudejaar bracht in zoo menig gezin toch nog een schat van rijken zegen. En ook ons dierbaar vaderland werd nog voor ::oo menige ramp bewaard. Wel moest het zijn geëerbiedigden Koning missen en het doorlucht Oranjehuis in de mannelijke lijn zien uitsterven; doch de jeugdige Prinses ons zoo dierbaar, werd Koningin onder de leiding eener verstandige, Godvreezende moeder. Ook werd ons iand behoed voor het woeden der partijschappen en voor binnenland- :-che oorlogen, waartoe het optreden oenei jeugdige vorstin zoo licht aanleiding geeft. Ernstige ziekten bleven achterwe ge. De oogst viel mee. De rijks inkomsten vloeiden weer iets milder, gevolg van een weinigje meerdere welvaart. De verwikkelingen, die uit de Congo-conferentie konden ontstaan, zijn, nog eer het jaar ten einde spoedt, onmogelijk gemaakt dewijl de minister van buitenlandsche aken aan onzen gezant te Brussel in last gaf de overeenkomst der Europeesche Mogendheden mede të 1 eekenen. Het oude jaar bracht ook eene verademing in den schoolstrijd. Wij hebben een minister van binnen- I andsche zaken, die met vaste hand het roer houdt en, naar zelfs zijne vijanden zeggen, de wet op recht vaardige wijze uitvoert. Vele chris telijke scholen, die reeds sinds 1878, het jaar der invoering van Kap- peyne's ongelukswet, met tekorten worstelden, of een kwijnend bestaan leidden, begonnen te herlevenook werd het gehalte van het onderwijs verbeterdhet aantal Scholen met den Bijbel vermeerderdeen het beginselhet kind behoort aan de ouders; dus is het onderwijs hunne taak, werd al meer beleefd. Ook de kerkelijke strijd verloor in heftigheid; toen de school al meer het vereenigingspunt bleek van hen die kerkelijk niet kunnen samen wonen. De zoogenaamde sociale quaestie bleef ook dit jaar onopgelost. Toch is er een streven om die oplossing te bevorderen. Staatswetten en staats- commissiën ter onderzoek deden reeds iets. Doch waar het vooral op aan komt vele christenen sloegen de handen ineen, om den weg tot ver betering der sociale toestanden te effenen. Wel werd de steen der wijzen nog niet gevonden doch het besef nam toe dat onze christelijke werkgevers hunne arbeiders hebben te behan delen naar het richtsnoer van Gods Woord en naar den eisch van Gods geboden. Naar dat levende Woord begint men in ons land weer te vragen. Reeds zag men hier en daar begin selen aan dat Woord ontleend, door tegenstanders onbewust in toepassing gebracht. En naarmate de hoogere standen zich al meer afkeeren van den levenden God, naar die mate vragen de lagere standen al meer naar de oude paden. De kern breidt zich uit van Nederlanders, die zich scharen om den ouden Bijbel en de waarheid belijden die uit God is Ook in Zeeland kwam allengs meer leven. Dit alles te zamen genomen en nog veel meer, doet ons het nieuwe jaar met goede hoop tegen- treden. En zoo wil dan ook het christelijk historisch blad, dat in toenemende mate met het vertrouwen zijner lezers en van het ad verteerend publiek vereerd werd, niet achter blijven om al zijnen lezers, vrienden en geestverwanten, begunstigers en bestrijders een rijk gezegend nieuw jaar toe te wenschen. «De Zeeuw» hoopt ook in 1891 al zijne vrienden te dienen met de gaven en krachten hem geschonken. Ook hij heeft voor vele tekortkomin gen, zonden en misdrijven verzoening noodig; en ook in 1891 zal hij be hoefte hebben aan veler geduld, aanmoediging, steun en gebeden. «De Zeeuw» wenscht in de kracht zijns Gods, die hem tot hiertoe steunde, zijne vrienden op de hoogte te houden cok en vooral omtrent de voorvallen in de politieke wereld, inzonderheid die van ons eigen land; en omtrent de eischen der* christe lijke historische beginselen. Het jaar 1891 zal een jaar van strijd zijn in ons Vaderland. Gewichtige dingen staan te ge beuren. Verkiezingen voor tweede kamer en gemeenteraden staan voor de deur. De levensduur van het antiliberaal ministerie hangt van den uitslag dier verkiezingen af. Ook in sommige districten van onze pro vincie zal de strijd hevig zijn. Zij er maar de moed en de kalmte des geloofs, om den strijd te heiligen; en de wetenschap dat niet de mensch, maar God alleen regeert. Dus weder strijd? Zoolang wij hier beneden zijn, blijft het een strijden. Hier beneden is het de strijdende Kerk. Gods Woord spreekt van een goeden strijd. Dien strijd te mogen strijden ook in het jaar 1891, zij ons aller voorrecht. In dien strijd wordt de wapenrusting nimmer af gelegd. Moge dit jaar ons minder gebrekkig, meer ijverig vinden om dien goeden strijd door woord en wandel te strijden. Marnix' leuze zij de onze: Repos ailleurs! (Elders rust) Wij noemen in de eerste plaats Z. M. onzen geëerbiedigden Koning Willem III. Onder de meest bekende namen noemen wij nog die van de leden of oud-leden der Eerste Kamer: v. d. Goes v. Dirksland, Huydekooper v. Maarseveen, Blussé, Smitz, v. Zuylen v. Nyeveld en de Vos van Steen wijk voorts van de leden of oud leden der tweede kamer Engelen, Begram en Visser v. Hazerswoude; van de oud- ministers of gouverneurs, mr. v. d. Heim, v. d. Bergh en Trakranenen van de hoogleeraren of oud-hoogleeraren de Jong, Buijs Ballot, v. d. Burg en Beaujon. Wij denken voorts aan wjjlen J. Hoogen- boom, C. v. d. Vliet en J. v. Schouwen leden der provinciale staten, aan ds. S. A. v. d. Hoorn, Campbell (bibliothecaris der koninklijke Bibliotheek) Jdr. Donkersloot, H. de Veer, en aan nog zoovelen, wier vruchtbaar leven in 1890 een einde nam, en nog zooveel voor kerk en staat, voor maatschappij en wetenschap hadden kunnen verrichten. Uit het buitenland noemen wij alleen prof. Döllinger te Munchenlord Napier (de held uit Abessynie): graaf Andrassy; kar dinaal Newman Alexandre Chatrian (Erck- mann-Chatrian)Osman Pacha (Turksch opperbevelhebber van ,'t leger)Niels Gade (Deensch componist) en Heinrich Schliemann (Duitsch oudheidvorscher). Onder de vorstelijke personen de Duitsche Keizerin-weduwe Augusta prins Amadeus, hertog van Aosta, ex-koning van Spanje en broeder van koning Humbert van Italië Georg Albert, vorst van Schwarzburg- Ru- dolstadt. Dezer dagen werd door de liberalen te Amsterdam eene poging aangewend om een socialist in den gemeenteraad te bren gen. Een groot liberaal blad de Nieuwe Rotterdammer Crt. —moedigde deze poging aan, en kleinere bladen derzelfde kleur, onder anderen de Goesche Crt., hadden vrede met deze keuze. Nu is wel is waar deze poging mislukt doch de eerste stap in socialistische rich ting is gedaan meerdere zullen wel volgen. Wie weet welke zonderlinge combina tiën de stembusstrijd die ons over eenige maanden wacht, nog brengen zal. De gemeenteraad van Sneek heeft dezer dagen in die richting eene reuzenschrede gedaan. Hij heeft namelijk uit de gemeen tekas f 500 toegestaan om daarvoor dage lijks warm voedsel te verschaffen aan school kinderen. Een besluit in socialistischen geest, dat ds voorlooper kan zijn van nieuwe verras singen op dat terrein. Toch maken de ge meenteraden in ons land het nog niet zoo erg als die in het buitenland. Wij denken hierbij aan Parjjs, het mo derne Babyion. Daar heeft de gemeenternad een voorstel goedgekeurd, volgens hetwelk de stad de opvoeding voor hare rekening neemt van den jeugdigen zoon van een socialist, die daar onlangs overleed. Het is de zoon van den Belgischen socialist de Paepe die. naar luid het besluit, «zooveel diensten bewezen heeft aan de sociale wetenschap, aan de zaak van den vooruitgang en aan die der emancipatie van de arbeidende klassen». Genoemde de Paepe heeft in 1871 den treurigen moed gehad de Parjjsche com mune te verheerlijken en de verdediging op zich te nemen van de woestelingen, die zich als petroleurs en communaris hadden berucht gemaakt en de gruwelijkste schand daden, ter ondermijning van het wettige gezag, hadden bedreven. En, het is dan ook uit dankbaarheid voor de Paepe's verdedi ging van deze groep oproerlingen, dat men thans, op kosten der gansche gemeente, de opvoeding van Paepe's zoon zal bekostigen. Al deze dingen kan men onder de groo- tere of kleinere teekenen des tijds rang schikken en wie vermag het einde er van te overzien 31 December 1890. In de Provinciale Staten in Zuid- Holland zitten 50 liberalen en 30 antilibe ralen. Zij kozen gister tot leden der Eerste Kamer de hh. mr. E. Cremers, lid der Tweede Kamer voor Zuidhorn, mr. H. A. Nebbens Sterling (beiden lib) met 42 st. Op de hh. C. J. v. d. Oudermeulen en G. L. v. d. Kun waren resp. 23 en 22 stemm. uitgebracht. De Nederlandsche gevolmachtigde bij de Brusselsche conferentie tot bestrijding van den slavenhandel heeft gisteren de beide akten dier conferentie onderteekend. Zij hebben betrekking oplo. maatregelen tot het bestrijden der slavernij 2o. het heffen van invoerrechten in het onder de conventie begrepen bekken van den Kongo. Te St. Jansteen is Zaterdagavond een afschuwelijke misdaad gepleegd, waarvan de aanleiding en de uitvoering wel altijd in het duister zullen blijven. Zondagmorgen ging een vrouw door de Putting naar Hulst toen zjj in |een slootje een man voorover vond liggen. Zij durfde er echter niet heen te gaan doch deelde op den weg van Hulst, naar St. Nicolaas gekomen, haar wedervaren mede aan den molenaar Plasschaert, die met haar naar de plek terugkeerde. Daar vonden zij den rijksveldwachter-jachtopziener J. J. Adriaansen uit Sint Jansteen, dien zij echter niet herkenden. Hij lag namelijk met het bebloed en blauw geslagen aangezicht op zijn pet, terwijl een haas hij hem gevonden werd. Terstond daarop waarschuwden zjj den burgemeester, terwijl de veldwachter inmiddels reeds was uitgegaan om zijn confrater, die wel wat lang naar zijn ge dachten scheen uit te blijven, op te zoeken. De burgemeester begaf zich terstond naar de aangeduide plaats en liet den ongelukkige naar zijn woning vervoeren, waar dr. Cal- lenfels de eerste geneeskundige hulp ver leende, doch geen hoop op herstel had. De toestand der ongelukkige vrouw van den verslagene, moeder van zeven jeugdige kinderen, laat zich niet beschrijven. Den

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1891 | | pagina 1