4 Dienst op de Wester-Sehelde. Berichten. Afloop Verkoopingen enz. MAKRTBERICIITEA. Boekbeschouwing. INGEZOADEN STIRREA BUKGERL1JRE STAND- Overzicht can Verkoopingen. DECEMBER. makkelijke reis naar irijk te maken, stelt anorama ons in de a;en zeer vele schoone ten zoo als de Hou- Pau, de afgrond van Lourdes waar aan ;1 geneeskracht toe- lizza, Monaco ook de arlo, waar menigeen, n van de rijkste tot n de wereld wordt r ongelukkigen zich in lasii.o het leven bene- let recht, de hel van Niettegenstaande dat r leerzaam, want men een venster, de hemel- neeuw en ijs bedekt, e dalen in zomerdos, :n, zeegezichten, kort- eaux die zeker vele ten, daar de geringe nand zal weerhouden ;en. Men is tot en se in de gelegenheid, d het 15 jaiig doch- ch vermakend* op de jden, het ongeluk te bi eken. Het meisje maanden hersteld van die ze had opgedaan harer kleederen door mdigde jjsfeest met >!e ingezeteneuj geor-- dag in goede orde 12 deelnemers. Na de schippersknecht nnaar. Hij won den irwql de premie (t 5) Zwama, die bjj den mest afleggen, werd irdienstelijke hardrij- et van de Zeeuwen jing ver afwinnen, risteren ontstond een een slaapkamer bij helminapolder. Door der dienstbode, die gevat, uit het raam h wel veel rook, maar ht. rd hier een klein feest Het bestond hierin, werd op schaatsen, ig liefhebbers werd en vier prijzen d. 1. 3 door hen die de werden gewonnen. 1. de mooiste eend ;es ringen en de drie ringen. Het duurde iver twee tot vier uur. s ring gereden door waarbij twee prijzen nner kreeg een Kilo eer een halve Kilo, ofdonderwjjzer alhier en ander bracht eene teweeg, zoodat alles P- te '8 Heer Abtskerke tier, onbezoldigd rjjks- der jacht te Ovezande. nstreeks half elf brak erkplaats van de wed. oekde werkplaats, uur, werd in de asch et zich daarin bevin- Jlle weder en het flink eer bepaalde zich de perceel. De oorzaak is tegen brandschade (Af. G.) g werd op de Krui en gereden met prik- ngeloopen om prijzen. Otal deelnemers aan- ter bestemder uur en Ieder der deelnemers enevens 3/v K.G. spek, rijzen, bestaande uit de winners werden intstond te Amsterdam uis. Daar waren vier zeveD ketels, die elk zuur bewerkte patent een brandend gaas vier perceelen zijn chouwer werd door gebouwen gekwetst, igrenzende stal met meesterknecht door De oudste inwoner van Breda, Ant. de Colonia, is in den ouderdom van ruim 103 jaren overleden. Te Wageningen is tegen twee leerlingen der Rijkslandbouwschool proces-verbaal op gemaakt, wegens het dooden van vogels, die staan onder bescherming der wet van 25 Mei 1880; ook werd tevens tegen hen geverbaliseerd, wegens het onbevoegd dragen van wapenen. De vogels, welke geschoten werden, wareneen pimpelmees en een z. g. goudhaantje. De I8jarige zoon van een landbouwer te Tienhoven trof bij het schieten van waterwild bij ongeluk zijn broeder, met het treurig gevolg dat deze nog denzélfden avond is bezweken. Zondagnacht was de geheele Noordzee met een dikke ijskorst overdekt. Te Duinkerken is een kiüd in de wieg bevroren. De schaatsenrijder Donoghue legde eei'gisteren 3 engelsche mijlen of 4827 meters af in 9 min. 17 sec., terwijl de wielrijder Leestemaker 5000 meters in 9 min. 9s/6 seconden aflegde. Dat verschilt niet veel. In het geruchtmakend proces Eyraud en Gabrielle Bompard te Parijs, die den deurwaarder Gouffé verworgden en zieh met zjjn geld uit de voeten maak ten, is eindelijk eene beslissing geno nomen. Eyraud is tot de doodstraf, zijn «meisje» tot 20 jaren dwangarbeid veroor deeld. Wel zal de president der republiek de doodstraf wel in een andere straf ver anderen doch de rechtbank (jury) deed haar plicht en strafte de verregaande on zedelijkheid van deze diep gezonken mis dadigers, naar verdienste. Een treurigen indruk maakte weer de zedelooze belang stelling van het beschaafde publiek, dat in grooten getale de rechtszittingen bij woonde. De vrouwelijke onderdanen van konin gin Victoria in Engelsch-Indië hebben een adres naai' Windsor gezonden, waarin zij op herziening aandringen van de wet, die toelaat, dat Indische meisjes zich op lOjarigen leeftijd in het huwelijk begeven. Zij wen- schen als grens den 14-jarigen leeftijd ge steld te zien. De petitii, die een rol papier van zestig voet lengte beslaat, is geteekend door 2000 vrouwen. Een nieuw spoorwegongeluk wordt uit de Vereenigde Staten gemeld. De snel trein van Ohio ontspoorde namelijk op de brug van Bolivar. Deze stortte in en zes personen werden gedood, terwijl acht hevige wonden bekwamen. Kan men de Times gelooven, dan is de gezondheidstoestand van prof. Koch •ngunstig, niet het minst tengevolge van teleurstelling hierover, dat de vervaardiging in het groot van zijne entstof mislukt is. Op bevel van den minister van Onderwijs werd een inrichting gemaakt, waar de stof op groote schaal kon worden bereid, maar het is thans gebleken, dat van die bereiding niets terecht is gekomen, terwijl bovendien Koch's eigen preparaten bedorven zijn. Koch's oogen moeten door het micros copisch onderzoek veel geleden hebben. Op school. Onderwijzer. «Nu kinderen, let eens goed op en zeg me eens wat de vogels kunnen en de menschen niet Hij verwacht, dat men uït een mond zal roepen «vliegendoch hij vergist zich sterk en slechts een der kleinen steekt den vinger op en op zijn «nu, zeg jij het dan maar,» klinkt hel bedeesde antwoord «Eieren leggen meester.» In verscheidene plaatsen in Duitschland wint het mond- en klauwzeer veld. In de provincie Luxemburg heerscht nog steeds de veeziekte (pleuropneumonia). In een stal van het kanton Neufchateau warden 22 en in een stal te Messancy 8 beesten afgemaakt. Deze ziekte is de totale onder gang van vele kleine boeren. De vee- en jaarmarkt zijn verboden. De hopelooze worsteling tusschen de mannen van het koperkleurige ras, ook Roodhuiden en (Sioux) Indianen genoemd, en de blanken in Amerika zal vermoedelijk met eene algeheele uitroeiing van dezen dapperen stam eindigen. Reeds hadden schermutselingen plaats gehad en maakte hun wanhopig optreden onder hun opper hoofd, Sitting Bull en zijn zoon Crowfoot, samentrekking van troepen te Pineridge onder bevel van den Amerikaanschen gene raal Brooke noodzakelijk. Dezer dagen echter is het opperhoofd met zijn zoon gevangen genomenen bij een poging der zijnen om hem te ontzetten door de Amerikanen gedood. Het was een gevecht van man tegen man waarbij zeven huzaren werden gedood en de Indianen met achter lating hunner vrouwen en kinderen de j vlucht namen. Velen dier dapperen moesten zwichten voor de wapenen der blanken. De uiteendrijving.j.der^j overigen, waarop gerekend wordt, zal het begin zijn van de algemeene uitsterving. Er ligt iets tragisch in dit uiteinde van dit dappere ras, dat, schoon beleedigd en bestolen, schoon verjaagd uit zijne bezittingen, uitgemoord en geplunderd, vaak nog zooveel beschamende ridderlijkheid en zielenadel aan den dag legde. Deze hei denen voerden soms waardiger den strjjd dan de zoogenaamde christenen, die hen tot dien strijd kwamen prikkelen. De stof voor de riddderomans aan deze helden der praïriëen ontleend raakt uitgeput. De rood huiden behooren weldra tot de geschiedenis. Hun dood is een aanklacht tegen de blanke broeders, die zich niet ontzagen, in plaats van de vruchten der beschaving hun den lichamelijken en zedelijken ondergang te bezorgen. GOES. De levering van onderstaande artikelen voor het gasthuis is gegund aan J. Dierks rundvleesch 58, kalfsvl. 100, J. v. d. Reit varkensvl. 59, R. Scheele, tarwe brood 10'/! C. Duvekot koffie 142, id. zout 6, B. Janse witte suiker 49, Ossewaarde Bastaard 43, J. v. Asp. Vervenne, stroop 18, id. zoutevisch 34, id. Stokvisch 40, id. wittekaas64, Joh. Geensen komijne 50, alles per kilo, id. zeep f7,80. id. Bierazijn f 1.40, Asp. Vervenne wijnazijn f2.25, Pb. Wessels gort f 12,90, id. rijst f 12,75. Sorooskerke. Heden werd door het be stuur de kerkelijke kas der Ned. Ger. Gein. aanbesteed het bouwen eeaeci kerk, pastorie, enz. Raming f6461. Inschrijvers J. M. van Ditmars Zn. f7398, A. Barentsen f7350, J. A. van der Heil f 7350, H. J. Keulemans f6158, J. Baljeu f6137 allen te Middelburgen L. Francke te Oost- kapelle f6430. AXEL, 20 Dec. 1890. Oude Tarwe f10.50 afO.—Nieuwe Tarwe f9.- a f9.40. Rogge f7.25 a f 7.75. N. Win- tergerst f8.75 a f9.15. Zomergerst f8.— a f8.25. Haver f7.— a f7.50. Kookerwten f9.— a f9.25. Vocrerwten f8.50 a f 8.75. Paardenboonen f 7.50 a f 7.75. Lijnzaad f 10.— a f 12. Alles per 100 K.G. Aardappelen f0.— per 104 KG. Rotterdam 22 December 1890. Granen en Meel onveranderd. Ajuin geen aanvoer. Jarige Tarwe - 0.— - 0.— Nieuwe Tarwe - 5.75 - 8,75 Rogge-5,- - 6.30 Wintergerst - 4.— 5.20 Zomergerst - 4.— - 4.75 Chevaliergerst - 4.75 6.— Haver- 2,40 3,80 Paardenboonen -5.75 - 6.40 Erwten - 6.50 - 7.— Kookerwten. - 8.25 9.25 Bruine Boonen - 9.50 - 11.50 Witte-10.50 -12.- Kanariezaad. -6.50 - 8.— Duivenboonen -0.00 - O.Oo Zeeuwsche Eieren f6,— af 6,50 de 100 stuks Op de VEEMARKT van heden waren aan. gevoerd paarden, 0000 magere en 148 vette runderen, 137 vette- en graskalveren, 1 nuchtere kalveren, 254 schapen of lam meren, 595 varkens, 0 biggen. De prijzen waren als volgtvette runderen le qual. 74, 2e qual. 68, 3e qual. 64 a c. kalveren le qual. 1052e qual. 87' a 925 c., schapen le qual. 55, 2e qual. 45 c., varkens le qual. 23 a - c., 2e qual. 22 a c 3e qual 21 c., licht soort 18 a 19 c. VLASBEURS. 28925 steen blauw, H. slap. Aardappelen Zeeuwsche Jammen f 4,20. f4,40. Champions f0,— a f0.—Magnum. Bonum f 0.— a f0. Zeeuwsche Poters f2.00 a f2.30. Brabandsche Jammen f0.— af 0. - N. W estlandsche zand-f4.— a f 5. Idem Muisjes f2.30 a f2.60 Plak. jammen f 0,— af 0,—. Jammen poters f0.— a f 0, Spuische Jammen f0.— afO. Brielsche witte f0.— a f0—Zeeuwscheblauwef3.20 a f3.40. Geldersche Kralen f 0,a 0,-. Geld. blauwe f3,50 a f 3,70. Geen aanvoer. Van de Makelaars Cantzlaar en Schalkwijk te Rotterdam. MEEKRAP. Vast doch zonder aan veer wegens besloten water. PETROLEUM Loco f7.75 E Jan./Maart f7.80 E. In steeds ruimer getale wordt ieder jaar het jaarboekje der chr. ger. kerk met zijn eigenaardig kerkje op den omslag onder het volk verspreid. Reeds vroeger wezen wij öp wat er zooal in staat. Behalve toch de chr. ger. kerken, scholen, zendings-, jongelings- jongedochters- en zondagschoolvereenigingen, worden ook vermeld de ned. ger. kerken, de leden der le en 2e kamer; tal van inededeelingen voor dageljjksch gebruik en als altijd een degelijk mengelwerk. Vooral dat van ds. Gispen is belangrijk. De Zeeuwen zullen zeker met levendige belangstelling kennis maken met het verhaal van een Dordtschen broeder, rakende zijne ervarin gen te M., V. en G. in Zeeland. Buiten verantwoordelijkheid van de redactie. Mijnheer de liedacteur Het was heden een onaangename dag voor de kinderen der christelijke school, en een smartelijke dag voor vele vrienden, van christelijk onderwas alhier, niet het minst van hen die heden middag getuige waren van het afscheid dat de geachte hoofdonderwijzer de heer J. C. Wirtz nam van zijne leerlingen, het onderwijzend per soneel, de schoolcommissie en de school die hem in de zeven jaren van zijn gewaar- deerden arbeid dierbaar geworden was. Het woord dat de heer Wirtz tot hen richtte was de uiting van een overvol liefhebbend gemoeden verdiend was dan ook de hulde die de voorzitter der commis sie de heer Donner hem bracht voor de toewijding door ZEd. aan den dag gelegd al die jaren van zijn arbeid; zoodat de school onder zijne leiding zeer in bloei is toegenomen. De heer Donner uitte den wensch dat de gebeden en de liefde der kinderen, en vooral de trouwe Gods den heer Wirtz in zijn nieuwe standplaats Bedum mogen volgen, en wekte de kinderen en met hen de ouders op om wat meester Wirtz aan hen deed, nimmer te vergeten. De heer Jongepier nam, diep geroerd, namens de onderwijzers, de onderwijzeres en de kweekelingen hartelijk afscheid van zijn patroon. Een der leerlingen, aangewezen om na mens de anderen den meester te bedanken, was daartoe niet in staat. Hare tranen zeiden meer dan woorden zouden vermogen. De aanwezigen zongen met de kinderen den scheidenden leermeester de zegenbede toe uit psalm 134. Daarna richtte ds. v. Griethuijsen een hartelijk woord tot hem, en droeg hem en zijn gezin in een aangrij pend gebed aan Gods barmhartigheden op. Hieimede was deze ernstige plechtigheid afgeloopen. Er is reden om in te stemmen met het woord van den laatsten spreker De Goesche Christelijke school verliest veel in meester Wirtz. Ofschoon dankbaar dat God om hem gat, betreuren wij zijn heengaan. Moge te Bedum als hier zjjn arbeid onder de kinderen des volks niet ijdel zijn. EEN TOESCHOUWER. Goes, 22 Dec. '99, Mijnheer de Redacteur! Daar het hier zoowel als elders de tijd is dat er een begin gemaakt wordt met het verhuren en inhuren van huizen voor arbeiders en mingegoeden, zoo heb ik er mijn aandacht op gevestigd dat het wenschelijk ware dat hierin eene verande ring kwam, en de huur voor de arbeiders woningen wat verminderd werd. Men zal waarschijnlijk zeggen dat moeten de ver huurders weten Juist het ware woord. Zij zijn het die daarin den armen werkman kunnen steunen. Doch komt men bij de HH. of Dames verhuurders dan is het«neen minder dat kan niet, want wjj moeten ook zooveel en zooveel betalen dus dat kan niet.» De arme man spreekt smeekingen Maar de rijke antwoordt harde dingen. Spreuken XVIII23. En daarom moet de arme werkman maar weer ja zeggen want hij moet toch wonen, en dus maar weer duur en veel te duur of het kan of niet De huren toch van een woonhuis alhier bedragen van af f 1 tot f 1,25 en dan nog de lasten, die soms nog het aardige som metje van 18 bedragen, dit moet de arbeider betalen en nu de inkomsten van zulk een man in overweging genomen dan vraag ik of er een mensch met vrouw en kinderen van leven kan Er zijn hier toch geen 10 arbeiders die de som van vjjf gulden per week verdienen gedurende een geheel jaar. Dus wanneer nu één verhuurder van woningen eens waf vermindering van huur toestond en de werkgevers konden een weinig mear loon verstrekken, dan zou er mijns inzieDS beter aan de betaling voldaan worden, en er zou, mij dunkt, meer zegen op te wachten staan, dan door handhaving van voor onze tijden te hooge huurprijzen voor een armen werkman. Want geloof het vrjj, er zjjn o, zoo weinig menschen die de ellende van die huurders in die mooie huisjes kennen. Men ziet maar tegen den rok van den man maar er niet in of achter. Er wordt door den minderen man veel armoede geleden in dezen zoo benarden tijd, zoodat een weinig minder huur voor velen hunner eene heele verademing zou wezen. Dat God ook hiertoe de harten neige en de gegoeden hiervoor moge zegenen. Kloetinge, Uw dienaar 22 December 1890. A. Van 20 - 22 Dec, '90. MIDDELBURG. BevallenD. Steffers geb. Bleeker d. - G. G. Hondius geb. Al- pherts z- J. H.Beekman geb. van Aartsen z. - J. E. Tismeer geb, Gilde z. - ,S. de Keijzer geb. Perre d. Overleden: J. Vos 62 j. man van M. J. Vogelsang I. Braber 4 w. z. J. Ris- paljee 79 j. man van J. van Leeuwen J. J. Koole 71 j. vrouw van J. C. Reisinger J. K. Polvliet 25 m. z- GOES. Ondertrouwd Engel Norbertus Steenbakker 71 j. weduwnaar van Cornelia Christina Hujjbregt en Dina de Puit 60 j. weduwe van ïieter van Leerdam. Geboren Maria d. v. Gerrit Hjjman en Jannetje Molhoek. Jacoba Christina d. v. Jacobus Lodewjjk Koekkoek en Helena Maria Vliegenthart. Boudewjjna d. v. Marinus Boudewijn Schipper en Pieternella Hjjman. Joanna Maria d. v- Seraphinue de Meulemeester en Maria Anna Catharina j Stieger. OverledenJan Lambertus Borgs 58 j I man van Catharina Goosse. Matthjjs I d. z. v. Christiaan van Fraassen en Cor nelia Slimmens. NAGEKOMEN ADVERTENTIE. Wegens geld gebrek een vlugge makke te koop. Adres F. P. D'HUIJ, Middelburgj Woensdag 24 December. Borsele, 10 uur in het ambacht Borsele door not. Pilaar, 100 olmen Hollepoldersche dijk, kaphout Westeindschen djjk, de olme- kap aan den Monsterweg en 20 olmen op het Kerkhof. 1 Wisse, bij inschrijving te koop 29 olmei bij Nieuwenhuyze. Biljetten vóór of op 2 Dec. bij not. Mulock Houwer. Kloetinge, bij Akkenaar door not. M, Houwer, 2 uur voor dhr. Burger, 8 percee len hakhout in Jachrhoek enz. Voor dei ambachtsheer, wisschen in Abbekinders ei 91 olmen en 8 esschen in een boomgaar: van Van Liere. Te koop bij Inschrijving, 1223 kill muilen van racine en de aardhoop 50 M bij demeestoof „Vjjfwegen" te Heinkénszam Biljetten voor 24 Dec. bij Vermet 's Arendskerke. Hansweert, 12 nur door not. Prim scheepsinventaris, dekkleeden, ankers, kei tingen, kokerlier. ijzer, touwwerk enz, Donderdag 25 December. Goes, b(j inschrijving de koolteer 1891 in de gasfabriek. Biljetten vóór 25 Di bij dhr. J. J. Ochtman. Zaterdag 27 December. Znldzande, 12 uur bij A. A. de Vliegei en op de weide van dhr. Risseeuw, hakhou esschen, populieren, noten, afbraak, vlechf werk door net. Lansen Croin. Middelburg. Te koop bij inschrijvim 25 olmen onder Kapelle, 17 dito en 2 popi lieren aan den Postweg. Biljetten tot 27 Dei bij dhr. M. Remfjnse, Rott. Kade. Dagelijks. u. m. u. m. u. m. u. m. u. m. Van Vlissingen Breskens naar Breskens, vm naar Vlissingen, Vertrek van Vlissingen n. Borsele, Borsele n. Ter-Neuzen, Ter-Neuzen n. Hoedekensk. Hoedekensk. n. Ter Neuzen Ter-Neuzen n. Borsele, Borsele n. Vlissingen 6,— 8,— 10.- nm 12,25 3,45 6,30 8,30 10.30 12,55 4,15 Zond., Maand., Dinsd., Dond. en Vrijd. 7,30 2,20 7,50 2,40— 6,— 10,30 door 10,50 Woensd. en 7,30 2,20 - 7,50 2,40 - 10,30 16'— 12^30 - door 12,50 - Zat

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 3