HERIJK KEKK- E\ SCHOOL* I Ell WS. Gemengde Berichten. het wenschelijk achten deze begrooting aan te nemen, in afwachting wat de Le- gerwet brengen zal. De heeren De Vries en Dom., la Nieuwenhuis vroegen meer aandacht voor een betere rechtspositie onzer miliciens, wier behandeling in de kazernes soms meer dan slecht is. Ook is de onzedelijkheid en het vloeken in de kazernes ergerlijk. De begrooting is aan genomen met 56 tegen 19 stemmen. 0»k de vestingbegrooting is aangenomen. De heer Goekoop deed zeer treurige meiledeelingen in betrekking tot de gezond heidsmaatregelen, het groenen en de zieken verpleging aan de militaire Academie te Breda. der maten en gewichten, die in 1891 volgens besluit der Gedeputeerde Blaten zal plaats hebben als volgt Middelburg, ook voor St. Laurens, 13, 14, 15, 16, 120, 21, 22, 23, 27, 28, 29, 30 Januari en 3, 4, 5, 6, 10, 11, 12 en 13 Februari, Zierikzee, ook voor Kerkwerve, 10, 11, 12, 13, 14, 16,17,18,19,20 en 21 Maart. Brouwershaven, ook voor Duivandijke, 23 en 24 Maart. Zonnemaire 25 Maart voor middags, Noordgouwe 25 Maart namiddags, Dreischor 26 Maart, Eikerzee 2 April voorm. Ellemeet 2 April namid., Renesse 3 April voorm., Noordwelle, ook voor Serooskerke gehouwen;, 3 April namid., Haamstede, ook voor Burgh, 4 April, Ouwerkerk, 6 April voorm., Nieuwerkerk, 6 April namid., Bruiniwe, 7 en 8 April, Oosterland, 9 April, Cortgene, 14 April, Wissekerke 15 en 16 April, Colynsplaat, ook voor Oats, 17 en 18 April. Stavenisse, 20 April namidd. en 21 April voorm., St. Annalaud, 21 April namid. en 22 April, St. Pnilipslarid, 23 April, Oud Vosmeer, 24 April, Tholen, 25 en 27 April, Poortvliet, 28 April, Scherpenisse, 29 April, St. Maartensdijk, 30 April en 1 Mei. Roes, ook voor Kloetinge en Kattendjjke, benevens's Heer Hendrikskinderen en Wis sekerke t gemeente 's Heer Arendskerke), 21, 22, 23, 25, 26, 27, 28, 29, 30 Mei en 1 en 2 Juni, Woltertsdijk 5 Juni, Hein- kenszand, ook voor 's Heei Arendskerke, 6 Juni en 8 Juni des voorm.,'s Heerenhoek, ook voor Borssele en Nieuwdorp (gemeente is Heer Arendskerke), 8 Juni des namid. n 9 Juni, Ovezand, ook voor Nis»e, 10 Juni, Ellewoutsdijk, ook voor Driewegen, 11 Juni, Baarland, ook jvoor Oudelande, 12 Juni, Hoedekenskerke, 13 Juni voorm.,'s Graven polder, ook voor 'sHeer Abtskerke, 13 Juni namid., Kapelle, ook voor Schore, 15 en 16 Juni, Wemeldinge, 17 Juni, Ierseke, 18 en 19 Juni, Harisweert, (gemeente Kruiningen), 20 Juni, Kruiningen, met uitzondering van Hansweert, 22 Juni, Krabbendjjke, ook voor Waarde, 23 Juni en 24 Juni voorm., RillandBath, 24 Juni narmd. en 25 Juni, Breskens, 6 Juli en 7 Juli voorm., Groede, 7 Juli namid. en 8 Juli, Nieuwvliet, 9 Juli voorm., Cadzand, 9 Juli namid., Zuidzande, 10 Juli voorm., Retranchement, 10 Juli namid. Sluis, met uitzondering van Oud-Heille, 11 en 13 Juli, Aardenburg, ook voor Eede, St. Kruis en Oud-Heille (gemeente Sluis), 14 en 15 Juli, Oostburg, 16 en 17 Juli, Schoondjjke, '18 Juli, IJzendqke, ook voor Waterlandkerkje, 20 en 21 Juli, Biervliet, 22 Juli, Hoofdplaat, 23 Juli, Hoek, 27 Juli. Terneuzen 28, 29, 30 en 31 Juli. Sas van Gent, ook voor Philippine 1 Augustus en 3 Augustus voormid. Westdorpe 3 Aug. namid. Zuiddorpe, ook voor Overslag 4 Aug. voormid. Koewacht 4 Augustus nam. Axel 5 en 6 Augustus. Zaamslag 7 Augustus. Hulst, ook voor Clinge en St. Jansteen 8, 10 en 11 Aug. Rapenburg, gemeente Stop peldjjk, voor de gemeenten Stoppeldijk, Hengstdijk en Boschkapelle 12 Aug. Grauw 13 Aug. Kloosterzande, (gem. Hontenisse) voor de gemeenten Hontenisse en Ossenrise 14 en 15 Augustus. Serooskerke (Walche ren). 24 Augustus voormid. Ooctkapelle, ook voor Grijpskerke 24 Augustus namii. Domburg, ook voor Aagtekerke 25 Augustus. Westkapelle, ook voor Zoutelande. 26 Augus tus. Koudekerke, ook voor Biggekerke en Meliskerke 27 Augustus. Teere, ook voor Vrouwepolder. 28 Augus tus. Arnemuiden, ook voor Nieuw- en St. Joosland. 29 Augustus. Oost- en West- Souburg. ook voor Ritthem. 31 Augustus. Ylissingen 1,2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 11 en 12 September. H. M. de Koningin heeft eene com missie benoemd voor de regeling der nalatenschap van wijlen Z. M. den Koning. De commissie bestaat uit de hh. mr. J. Heemskerk Az. (voorzitter) jhr. mr. E. N. I de Brauw te 's Gravenhagemr. B. M. Vlielander Hein, graaf Dumonceau, baron Snouckaei t en jhr. S. M. S. de Ranitz (secretaris, j Cortgene, 17 December 1890. Heden avond trad de heer J. K. Van der Veer, van 's Gravenhage als spreker op in een der koffiehuizen alhier. H(j had tot onderwerp zijner rede gekozen «de eischen der arbei ders partij.» Met aan Jacht werd spreker gevolgd, waar hij wees op de grieven die de arbeidende klasse heelt tegen dien der meergegoeden, tegen de rijken. Volgens spreker, die zich democraat noemde, is de productie van den arbeid verkeerd geregeld. Hij die het meest arbeidt, geniet daarvan het minst. Spreker geeft als voor beeld aan de positie van den onderwijzer en die van den minister. Geniet de eerste een inkomen van 400 gld. op enkele plaatsen, laatstgenoemde daarentegen 12000 gulden. 2e. Met het oog op veel gebrek aan werk behoort de normale arbeidsdag van 8 uren te worden ingevoerd, zoomede het verbod van kinderarbeid. 3e. Het belastingwezen werd door spreker als eene Jer grootste grieven genoemd. Vol gens hem behooreu te worden afgeschaft de belasting op de eerste levensbehoeften, op zout, zeep en suiker, eveneens de per- soneele belasting. Deze noemde spreker «ge meen,» dewjjl juist de mindere klasse (pro letariërs door spreker genoemd, daarin het grootste aandeel betalen. Volgens ZEd. be talen deze 26 a 27 pCt. van hun inkomen aan belasting. 4e. Eindelijk wijst spreker op het groote onrecht den minderen man aangedaan, door hem het kiesrecht te onthouden. Deze toch met ieder staatsburger gelijk in de opleg ging en vervulling der plichten, behoort eveneens het recht te^ hebben te kiezen, mannen af te vaardigen om voor zijne belangen op te komen. Al deze dingen zullen naar sprekers mee ning ophouden door invoering van het al gemeen kies en stemrecht. (Dwaas die gelooft aan het algemeen kies- en stemrecht als panacé voor alle rnaatschadpelijke gebreken). Van de gelegenheid tot discussie werd gebruik gemaakt door den hear Kuyper Boone van Cortgene. Deze zeide dat veel van hetgeen spreker had verteld, de grie ven, die de sociaal-democraten hebben, hem bekend was, maar dat hem niet bekend was dat de mindere man aan belasting heeft te betalen 26 a 2Z pCt. van zjjn inkomen, alzoo ruim V*. De veldarbeider verdient naar zij n meening f250 per jaar. Deze betaalt dus volgens spreker ruim f 60. De personeele en plaat selijke belasting zal voor den veldarbeider in deze gemeente niet veel meer bedragen dan f 3 per jaarwaar de restende som dan van daan moet komen is hem geheel onbekend en vraagt dit van den spreker ie mogen vernemen. De hoeveelheid zout, zeep en suiker die veldarbeiders verbruiken is niet zoo groot om tot dit bedrag te komen. De heer Van der Veer neemt eene bro chure van Bruinsma uit Leeuwarden, waar uit wordt voorgelezen hoe een koffiehuis- houder, met een inkomen van f 1200 aan belasting betalen moet ruim f300 en zegt dat dit de bron is waaruit hjj een en ander ontleent. De heer Kuyper Boone zegt dat het blijk baar de bedoeling van spreker is geweest propaganda te maken voor het algemeen kies- en stemrecht, dat hun die dit recht niet hebben zulks toch toekomt en in de belasting 26 a 27 pCt. van hun inkomen dragen. Hij verlangt niet te weten de som der belasting van een koffiehuishouder, wel van een riiet-kieser, van den veldarbeider. De heer Van der Veer zegt dat dit niet zoo gemakkelijk is, maar wanneer de veld arbeider iederen dag 2 borrels gebruikt dat ruim 20 gld. per jaar aan belasting bedraagt, de gom[ dan al een heel eind is geklommen. Hoe spreker dit durfde zeggen zal wel niemand begrijpen, daar h(j toch in het midden zijner rede den wensch uitsprak dat geen enkel mensch meer een druppel jenever of andere spiritualiteit gebruikte. Deze inkonsekwentie werd dan ook door de aanwezigen ter dege gevoeld. De heer Kuyper Boone zegt dat borrels niet kunnen gerekend worden tot de eerste levensbehoeften en beschuldigt alzoo den spreker van onware voorstelling en verre gaande overdrijving. Drankwet. De minister van Justitie heeft aan de commissarissen des Konings eene circulaire gezonden, waarin hy erop wijst, dat in vele gebouwen sterkedrank wordt verkocht in het klein door pachters van die gebouwen of van de zich aldaar bevindende buffetten. Niet de verkoopers zeiven bekwamen echter de vereischte vergunning, maar deze werd hetzij ten name van den eigenaar van het gebouw of aan de directie of .commissaris sen daarvan verleend. De Min. aoht dit in strijd met art. 8, le lid, in verband met art. 1 der drankwet, volgens hetwelk, behalve in geval van de uitzonderingen, vermeld in het 2e lid van eerstgen. ait., de vergunning uitsluitend geldt voor den persoon des verzoe kers, zoodat de pachters-verkoopers zich schuldig maken aan overtreding van ait. 16 lo. der drankwet. Die pachters toch zyn niet gelijk te stellen met zoogen. zetbazen, die op last en voor rekening van hunne prin cipalen sterkedrank verkoopen, zoodat deze laatsten als het bedrijf uitoefenende moeten worden aangemerkt. De Wesf-Indiër deelt een vonnis mede door den kantonrechter te Paramaribo 18 November 11. uitgesproken. Het betrell eene burgerlijke rechtsvordering, wegens laster, hoon en beleediging, ingesteld dooi den heer Seml. van Praag, Practizijn bij het Hof van Justitie aldaar, tegen A. M. de Montel, H. J. W. Vervuurt, A. R. Einaar, K. H. Bergen, Fred. Corsten. D. Geester en Evert Reijeg, allen wonende te Parama ribo en uitmakende het bestuur en d# redactie van de Volksbode door sommigen lasterlijk het orgaan van jhr. mr. M. A. de Savornin Lohman genoemd, niettegen staande ZExc. (gelyk reeds vroeger werd meegedeeld) in geen andere betrekking staat tot dit blad dan dat hij er op gea bonneerd isen zelfs eenmaal zijn abonne ment opzei wegens een voor zijn tegen standers krenkend schrijven, daarin opge nomen. De kantonrechter verklaarde een stuk, voorkomende in het blad Volksbode van Woensdag 10 September 1890, luidende «Seml. van Praag behoort tot die soort menschen, van wie wij geen notitie nemen. Voor een douceur van f 10,000 durft men alles" lasterlijk ten opzichte van den eischer en veroordeelde gedaagden hoofdelijk, om aan den eischer ter vergoeding van schade, en tot betering van het nadeel in eer en goeden naam geleden, te betalen de som van vijfhonderd gulden. Ylissingeu. De gemeenteraad benoemde met 10 tegen 5 stemmen tot gemeentege neesheer dhr. P. H. Duijvis arts te Koog a/d Zaan. Ter uitvoering van art. 28 der Grond wet, bepalende dat de Koningin-Regentes gedurende Haar Weduwstaat uit 's lands kas een jaargeld van f 150.000 geniet, is een wetsontwerp ingediend tot verhooging der Staatsbegrooting van 1890met f 15616,43 (inkomen 24 Nov. 31 Dec. 1890.) Prov. Blad no. 104 bevat de kennis geving van den Commissaris des Konings dat de sluiting der jacht op gewoon klein wild, met uitzondering van die op hout snippen, ook met schietgeweer, in de pro vincie is bepaald op Woensdag 31 Decem ber 1890, met zonsondergang, en dat het tijdstip van de sluiting der jacht op houtsnippen en waterwild nader zal worden vastgesteld. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Haarlem ds. C.jJ. Lammerink te Scheveningen. Ned. Ger. Kerk. Zestal te Middelburg (alphab.) G. J. Barger, Driebergen, J. H. Feringa, Klun- dert, J. J. A. Ploos v. Amstel te Reitsum, A. O. Schaafsma, Deifshaven, S. Sleeswijk Visser, Rijsoord, G. Vlug, Leiderdorp. Beroepen te Koudekerke dhr. W. A. Dethmers cand. a. d. Vrjje Universiteit te Arnemuiden dhr. A. Groenewegen cand. te Maassluis. Bedankt voor Purmerend door ds. Wolf te Serooskerke. Cortgene. Door het kiescollege der her vormde gemeente Cortgene, zyn als leden van den kerkeraad benoemdJan Israel tot ouderling en Daniel Kallewaard tot diakentarwjjl tot secretaris is benoemd de heer C. Schuilwerve, in plaats van den heer H. Roelof, die, als zoodanig, ontslag genomen heeft. Door stembevoegde leden zjjn tot leden van genoemd kiescollegie herbenoemd de heeren H. Roelof, D. Meulenberg en J. van dor Weele. En in de plaats van J. Mar- cusse, die niet herkozen is Jan Hoebeke. Het theoretisch geneeskundig examen is te Amsterdam afgelegd door dhr. A. i Hertstein. Roes. Om een gemakkelijke reis naar het zuiden van Fraukr(jk te maken, stelt het hier gevestigde Panorama ons in de gelegenheid. Wij zagen zeer vele schoone en interessante gezichten zoo als de Hou- rat klooi, Het slot te Pau, de afgrond van de Scia, de grot vun Lourdes waar aan de Caiholiekeu zooveel geneeskracht toe schrijven, Marseille, Nizza, Monaco ook de speelzaal te Monte Carlo, waar menigeen, in enkele oogenblikken van de rijkste tot de armste mensch van de wereld wordt en waardoor vele dier ongelukkiger) zich in ue tuinen van het Casii.o het leven bene men waardoor hel met recht, de hel van Monaco is genoemd. Niettegenstaande dat I alles is deze serie zeer leerzaam, want men aanschouwt als door een venster, de hemel- hooge bergen met «neeuw en ijs bedekt, en tegelijk de lieflijke dalen in zonrerdos, Gletschers, Watervallen, zeegezichten, kort om een vijftigtal tableaux die zeker vele bezoekers zullen i rekken, daar de geringe entreeprijs zeker niemand zal weerhouden ze te ;gaan bezichtigen. Men is tot en met Woensdag daartoe in de gelegenheid, Roes. Zaterdag had het 15 jarig doch tertje der wed. G., zich vermakend# op de vest met schaatsenrijden, het ongeluk te vallen en een been te bieken. Het meisje was pas sinds eenige maanden hersteld van hevige brandwonden, die ze had opgedaan bij het vuur vatten harer kleederen door een heete lei. Roes. Het aangekondigde jjsteest met hardrijderij, door enkele i.igezeteneiij geor ganiseerd, had Zaterdag in goede orde plaats. Er waren 12 deelnemers. Na eenig kampen bleef de schippersknecht J. den Boer, overwinnaar. Hij won den eersten prijs :f 10), terwijl de premie (f5) aan zijn mededinger J. Zwama, die bij den laatsten kamp het moest afleggen, werd toegewezen. Beiden zijn zeer verdienstelijke hardrij ders, Friezen, die het van de Zeeuwen in snelheid van beweging ver afwinnen. Wilhelutiuadorp. Gisteren ontstond een begin vau brand op een slaapkamer bij dhr. v. D. in de Wilhelminapolder. Door he» krachtig optreden der dienstbode, die l het bed dat vlam had gevat, uit het raam wierp, verspreidde zich wel veel rook, maar 'K was de brand gebluscht. Kats. Zaterdag werd hier een klein feest op het ijs gehouden. Het bestond hierin, dat er ring gereden werd op schaatsen, waaraan door twintig liefhebbers werd deelgenomen. Er waren vier prjjzen n. 1. vier groote eenden, die door hen die de meeste ringen staken werden gewonnen. De eerste prijs n. 1. de mooiste eend werd gewonnen met zes ringen en de drie overige ieder met vjjf ringen. Het duurde van ongeveer kwart over twee tot vier uur. Daarna werd nog de ring gereden door personen op eene slede, waarbij twee prijzen w waren. De eerste winner kreeg een Kilo spek en de 2e winner een halve Kilo, hetgeen door den Hoofdonderwijzer alhier werd gegeven. Een en ander bracht eene aangename stemming teweeg, zoodat alles in de beste orde afliep. Tot veldwachter te 's Heer Abtskerke is benoemd Abr. Rottier, onbezoldigd rijks veldwachter en opz. der jacht te Ovezande. Vrydagavond omstreeks halt elf brak er brand uit in de werkplaats van de wed. Claris te 's Heerenhoekde werkplaats, bestaande uit een schuur, werd in de asch gelegd met bijna al het zich daarin bevin dende. Dank zij het st'lle weder en het flink optreden der brandweer bepaalde zich de brand alleen bij dat perceel. De oorzaak is onbekend. Alles was tegen brandschade verzekerd. (A/. C.) Kruiningen. Zaterdag werd op de Krui- ningsche Vliet schaatsen gereden met prik- sleetjes en ook klompengeloopen om prijzen. Er hadden zich een 70tal deelnemers aan gemeld die ook allen ter bestemder uur en plaats present waren. Ieder der deelnemers ontving 2 KG. brood benevens 3h K.G. spek, terwijl een zestal prijzen, bestaande uit 2l/t KG. spek aan de winners werden uitgereikt. Zondagmiddag ontstond te Amsterdam brand in een oliepakhuis. Daar waren vier pakhuizen ieder met zeven ketels, die elk 200 vaten m#t zwavelzuur bewerkte patent olie bevatten. Er was een brandend gaas in de olie gevallen. De vier perceelen zijn uitgebrand. Een toeschouwer werd door een der instortende gebouwen gekwetst. Ook werden de aangrenzende stal met bovenwoning van den meesterknecht door de vlammen vernield.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 2