Jachtwet. li EU li- K\ S€1IM)L\1EI \VS. UECHTSZAIiEX. Gemengde Berichten. I Eerstgenoemde vroeg of de regeering het iesrecht wilde uitbreiden en in welken eest. Laatstgenoemde had de bekende klacli- 5n over der clericalen wanbeleid en bedrei- ingen zoo niet terstond afdoend in de vciale nooden voorzien werd. De heeren 'ermeulen en Harte, v. Vlijmen en van Junen, allen katholieke leden, zegden aan I eze regeenng de vriendschap en de sa- nenwerking op, dewijl zij de legerwet, net de afschaffing der plaatsvervanging, lat speciaal katholieke belang, niet wil ntrekken. Blijkbaar waren alle katholieken op een paar uitzonderingen na, het met leze sprekers niet eens. Doch alleen de hh. Schaepman en Reekers hielden voet bij stukeerstgenoemde wensclrte te wachten lot bij de behandeling der legerwet de waarheid der beschuldigingen blijken zou en de heer Reekers was het ook niet met hen eens, ofschoon hij met hen bleef aandringen op het herstel van het gezant schap bij den Paus. De jongeheer Harte droeg daarbij nog een onbetamelijke, haast zou men zeggen een domme speech voor, waarin hij de re geering verweet dat zij, door katholieke hulp gekozen, niet katholiek wilde regeeren en haar van nu af overgaf aan de genade of ongenade der liberalen. Verscheidene andere leden vroegen den ministers om inlichtingen. Zoo vroeg o. a. dhr. Lieftinck wanneer de invoer van Hollandsch vee naar Engeland kan worden toegelaten. De heer v. Velzen wenschte afschaffing van de keuring der publieke vrouwen. De hr. v. Kempen herziening der coöperatiewetdhr. v. d. Velde wilde de regeling van strafbare baldadigheid overgelaten zien aan den gemeentelijken wetgever, benevens afschaffing van de vogelenwet en de jachtwet. De heer Domela Nieuwenhuis vroeg korter diensttijd voor gevangenbewaarders en voldoening aan het verlangen der Vrije vrouwenvereniging bepaaldelijk omtrent opheffing van het verbod tot onderzoek naar het vaderschap. Tevens drong hij aan op schadevergoeding voor vrijgelaten preventieve gevangenen. De heer Hartogh wilde vereenvoudiging in de berechting van politieovertredingen en de heer Heldt zag gaarne beter toe zicht op overtreding der arbeidswet. De minister echter meent dat ook zonder afschaffing der jachtwet de landbouw ge baat kan worden door vrijgevigheid bij het verleenen van vergunning om wild te schieten. Ook schadeloosstelling aan pre ventieve gevangenen kan hij niet toezeggen. Bjj het hoofdbestuur van de Nederl Mpfj. voor Tuinbouw en Plantkunde is als antwoord op het aan den minister van Justitie verzonden adres om herziening der Jachtwet, een schrijven van den Minister ingekomen, waarbij deze te kennen geeft, „dat klachten over nadeelen, uit te groote vermenigvuldiging van wild of scha delijk gedierte ontstaande, steeds zonder verwijl en nauwkeurig worden onderzocht en indien van do gegrondheid dier klachten blijkt, de vereischte voorzieningen onmiddel lijk worden genomen, wat, daartoe termen zijnde, ook voor het vervolg onbekrompen zal geschieden, onder opmerking, dat door de machtigingen, bij art. 26 van de jachtwet bedoeld, ter beteugeling van voormelde na doelen aan belangh. dezelfde bevoegdheid kan worden verleend als door intrekking van alle beperkende bepalingen, regelende de jacht, zou worden erlangd en er dus geen- grond bestaat om uithoofde van gezegde nadeelen, al mocht hiervan blijken, wijzigingen in die wet voor te stellen". Goes. De heer M. A. Rarronut, surnu merair ten postkantore alhier is benoemd tot commies 4e klasse der posterijen te Kampen. Naar de M. Crt. verneemt is de over gang der concessie van de lJzendijks/he Stoomtramweg Maatschappij aan den heer J. G. Gerritsen te Groede of de tram maatschappij BreskensMaldeghem een voldongen feit en zou Woensdag door de heeren mr. J. van Brussel, burgemeester te Watervliet, en J. de Schepper, raadslid te Eecloo, met het bestuur der Maatschappij van buurtspoorwegen te ..russel onderhan deld zijn over de exploitatie van den stoomtramweg Eecloo Watervliet Hollandsche grens voor rekening der ge meenten Eecloo en Watervliet. Met het oog op den Nieuwjaarsdag herinnert de M. C. eraan dat op visite kaartjes de aanduiding o g. jt. w.; p. f.: p. c.; o. d. t.. b.; enz. door letters of door een enkel woord uitsluitend toegestaan is in 't «binnenlandsch» verkeer en niet in 't «buitenlandsch» verkeer, waarbij dergelijke dingen met porto belast worden. De eerste regeeringsdaad van H. M. de Koningin mag een recht teedere heeten. Zij heeft namelijk als bijzondere waardeering der diensten van Nederlands strijders in de gedenkwaardige jaren 18131815 bepaald dat 'lo aan ieder oudstrijder der jaren 1813 1815, gerechtigd tot het dragen van het eereteeken (Zilveren kruis), jaarlijks, op aanvrage van den belanghebbende tot de Koningin gericht ten laste der begrooting van het departement van oorlog, bij wijze van gratificatie een geldelijke tegemoetko ming van 1150 wordt verleend, mits blijke dat hij uit eigen middelen niet voldoende in zijii levensonderhoud kan voorzien en 2o dat die tegemoetkoming voor de eerste maal, zoo mogelijk nog in den loop van 1890 en verder telkens omstreeks het mid den der maand Juni zalwoiden uitgekeerd- De provinciale keuringscommissie in Zeeland zal Maandag, a. te Hulst hare zittingen aanvangen tot het keuren van buitenlandsche hengsten, aangegeven als te dingen naar den prijs vanl'lOOO onder zekere voorwaarden beschikbaar gesteld uit de subsidie ten behoeve der verbetering van het paardenras door de ministers van waterstaat en van oorlog. St. Maartensdijk. Het aan. de Tweede Kamer aan te bieden request tot verwerping van het wetsontwerp op den suikeraccijns is door 99 landbouwers alhier geteekend. St. Maartensdijk, 16 Dec. Bij de heden gehouden verkiezing voor een gezworen bij het Waterschap «St. Maartensdijk» ls de candidatenlijst opgemaakt als volgt: le cand. I. Hage JCzn 2e cand. I. Hage Dzn 3e cand. I. Hage Czn. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Veere dhr. A. J. Schouten, cand. te Utrechtte Wilhelminadorp dhr. C. Plaatsman, idem te Vlissingen ds. L. J. Blanson Hensemans te Pijnakker Bedankt voor Kerkwerve door dhr. C. Plaatsman cand. te Utrecht. Het kerkbestuur der Ned Herv. ge meente te Yerseke heeft het predikants traktement met f 600 verminderd en alzoo van f 1600 op f 1000 gebracht. Ned. Ger. Kerk. Bedankt voor Gapinge door ds. F. W. J. Wolf te Axel. De Waalsche commissie heeft in hare jongste zitting tot de bediening in de her vormde kerk toegelaten dhr. N. Itié, oud predikant te Lacépède (Frankrjjk) en be roepen te Middelburg. De heer B. van Geldorp, vicaris te Veere is benoemd tot pastoor te Oud-Ade (gemeente Alkemade bij Leiden,) en tot vicaris te Veere dhr. G. M. A. van Leeuwen. Benoemd tot onderwijzeres te Renesse mej. C. C. van 't Hof te Brouwershaven. Arrondiss. rechtbank te Zierikzee. Bij de voorzetting der rechtszaak Ver- poorte werden verklaringen afgelegd door den burgemeester van Oud Vosmeerde postbeambten te Amsterdam en Tolen die den aangeteekenden brief hebben behandeld; en door Daniel V. Nunes, den «vriend» van D. V. Die met het gewisselde effect naar Bergen op Zoom gezonden door Verpoorte daar werd afgehaald en een van de door hem meegebrachte bankbiljetten voor dezen wisselde. Daarna werd nog behandeld de zaak waarbij V. nog beschuldigd werd de wed. K. te St. Philipsland te hebben gedwongen f 5 te doen overhandigen en wel door val- schelijk voor te wenden, dat hij in het begin van October 1882 in het logement van genoemde weduwe door hare schoondochter S. F., huisvrouw van J. K., bestolen was en aan die weduwe door den rijksveld wachter R. te doen zeggen dat proces-ver- baal wegens diefstal tegen meergenoemde schoondochter gemaakt zou worden,indien hem niet een bedrag van f5 werd gegeven. Voor de rechtbank gat V. voor dat be doelde dochter hem des morgens heeft ge wekt en de blinden geopend dat hij toen nog eenige minuten gesluimerd heeft, en dat zij toen die f5 uit zijn portemonnaie moet hebben ontvreemd. Uit de verklaringen der getuigen blijkt echter dat de logement houdster een eerlijke vrouw is en de f5 betaald heeft onder uitdrukkelijke verklaring dat zij niet schuldig is, maar alleen om de eer van haar logement op te houden betalen zou. Quittantie wilde V. echter niet geven. Ten slotte kwam het O. M. aan het woord en eischte tegen D. V., 8 maanden en tegen C. V., 3 jaar gevangenisstraf met mindering van den tijd der preventieve hechtenis. Uitspraak 29 Dec. a. Arroitdissements-Rechtbank te Middelburg Gisteren, Dinsdag, zijn veroordeeld wegens mishandeling: P. G. N,, 29 j., winkelier, Hulst, tot f8 b. s. 6 d. h., verstoring eener godsdienst- oefening: L. F. d. L., 17 j., voerman Sluis, tot t 10 b. s. 10 d. h., en diefstal: J. v. D., 51 j., metselaar, Terneuzen tot 3 m. en L. d. B., 29 j., koopman, J. B., 58 j., bakker, J. V., 20 j., schildersknecht en J. S., 21 jwerkman, allen Domburg, eerstgenoemde tot 1 in. en laatstgenoemden tot 14 d. gev. straf. Allen in de kosten. Octslagen van rechtsvervol ging: G. D. 15 j., boerenknecht en H. W. 15 j., landbouwer, beiden Uostkapelle, be klaagd van diefstal. Het gerechtshof te 's Gravenhage be vestigde het vonnis der Middelburgsche rechtbank, waarbij een koopman te Amster dam in het ongelijk werd gesteld in zijn vordering tegen een bleeker ie Vlissingen tot betaling der koopprijs van een stijlsel- en strijkmachine, welke volgens den bleeker niet had voldaan aan de gestelde eischen. Volgens waarnemingen heeft het hier sedert 1880 nog niet zoo hevig gevroren als Maandagnacht toen de thermometer 13° F. wees, dus 19° vorst. Den 15 Januari 1880 vroor het niet minder dan 25 graden den 21sten 235 graad tot de koude haar toppunt be reikte op den 25 en 26«n, toen de thermometer niet minder dan 25 graden vorst wees. De thermometerstand tusschen 1880 en 1890 is het hoogst geweest den 17 Januari 1886 toen het 18 graden vroor. Wemeldingc. Maandagavond werd hier eene vergadering gehouden, tot het op richten van eene vereeniging, ten doel hebbende om de talrijke vermeerdering van musschen tegen te gaan. Reeds zijn 16 leden toegetreden, die aanst. Maandag avond hopen te vergaderen om een bestuur te kiezen en een reglement dat voorloopig reeds is opgemaakt vast te stellen. Als een bewijs van wijlen 's Kouings scherp geheugen kan het volgende staaltje dienen Op zekeien dag /.ug de Koning op de door hem gestichte Konlngsschool te Apel doorn een jongen in een klasse zitten, waarin hij dien scholier het vorig jaar niet gezien had. De jongen was namelijk in een lagere klasse teruggebracht. Hézei de Koning, waarom zit die jongen nu hier, terwijl hij 't vorige jaar al daar zat? Het was een jaar geleden, dat de Koning dien jongen eenmaal gezien had, maar toch bespeurde Z M. met zijn scherp geheugen onmiddellijk de verplaatsing. Zeer dikwijls bezocht de Koning zijne boerderij en eens, toen hij daar met een vrij groot gevolg inliep, vond hij daar een boer uit Epe, die den Koning vertelde dat hij zooveel van 't vee van Z. M. gehoord had en nu zelf eens wilde komen kijken. «Dat kan best,» antwoordde den Koning goedgemutst en liep zelf met den boer ror.d, terwijl de heeren van het gevolg achteraan kwamen. i Toen ce boer alles ter dege gezien en opgenomen had, zonder en zich nog met een woord over uit te laten, vroeg de Ko ning ten slotte Hoe vind je nu die beesten «Ja, Sire», antwoordde het leuke boertje, zonder eenigen zweem van beschroomdheid «dat is nu wel mooi vee, en dat hebt u in Engeland misschien duur moeten be talen, maar ik heb toch nog veel mooier vee en dat lang zoo duur niet is, daar kan je op aan, Sire «Wat een lomperdmompelde in 't Fransch een der Heeren van het gevolg. Dit fluisterend woord werd eenter door den Koning gehoord en zich onmiddellijk tot zijn gevolg wendende, zeide Z.M. «Die mau spreekt waarheid tegen mij. 'tWare te wenschen dat men het altijd deed Twee jongelieden te Appelscha reilen, bjj het schaatsenrijden tegen een brug op Zij werden zoo erg verwond dat zij over leden. Te Hardinxveld vermaakten zich twee jongens op het ijs van het kanaal van Steenenhoek toen het begon te kraken. De jongste liep naar den kant, doch de oudste liep nog verder en ;zakte terstond door het ijs. Zijn vader stond op den dijk en was evenals de overige hulpvaardige bewoners der buurt onmachtig zijn kind een 12 jarigen jongen te redden. Des anderen daags haalde hij het lijkje op. Een soldaat (grenstdier) Maandag bij Veur een velddienstoefening op schaatsen mee maken'ie is door een trein aangereden en gedood. Wanneer onze Koningin-Regentes, die zwaar bijziende is, niet ,zoo scherp gezien had, zou H. M. na den afloop der begrafenis plechtigheid aan een der aanwezige bui- tenlanusche vorsten het Grootkruis van den Neb. Leeuw hebben uitgereikt, dat die prins reeds bezat. En nu hebben wij nogal een kanselier van de orden met een bureau met ambtenaren. Gelukkig bemerkte de regentes bij de audiëntie dat de bedoelde piius het Grootkruis reeds droeg, dat hem was toegedacht, en kon dus het dwaas figuur voorkomen dat het verzuim van een ambtenaar haar zou hebben laten maken. Arnh. Crt. Een brief in ons laa I thuis behoorende heeft weer eens eeu aardig reitje gemaakt. Iemand te Kerkrade (Limburg) verzond een brief aan een persoon in het op 3 a 4 uur afstand gelegeu dorp Cadier. Nadat de brief door een paar plaatsen van ongeveer denzelfden naam in het zuiden van Frankrijk gereisd had, kwam hij na 4 volle weken op zijne bestemming aan. De brief had uus de reis van Kerkrade naar Cadier in zooveel weken gedaan als men uren noodig heeft om er heen te wandelen. Alleen had hij meer vreemde landen en volken gezien. Een noordpoolreiziger onder de honden is dezer dagen overleden. Het was een groote Engelsche dog, Bob, eigendom van den Engelschman Stephen die in 4881 en '89 een reis naar Groenland medemaakte. Gedurende de eerste van die expedities toen het schip Evia in het jjs vastzat, voorzag Bob zijne tochtgenooten van vleesch. Hij liet zich namelijk door ijsberen nazetten en lokte die vijanden door allerlei listen binnen het bereik van de geweren der schepelingen. Toegepast communisme. «Weg met den eigendom Leve de Communisten Alles mout gemeen zijnDood aan de rijken en bezitters I» Zoo huilde en tierde eene bijeengeraapte menigte leegioopers, vrouwen en mannen, rond een volksophitser, die op eene der openbare plaatsen van Parijs, tijdens de omwenteling van 1848, alierlei ongerijmdheden uitkraamde, Een reiziger, die daar voorbijkwam, en dit gezwets hoorde, plaatste zich kalm en bedaard naast den redenaar. «Burgers,» sprak hij, «laat rriij eens het woord voeren. Ik kom juist uit een land, vier duizend uren van hier, waar al die schoone dingen van Communisme worden toegepast. Huizen, akkers, goederen, geld, ja ook de vrouwen zijn er in gemeen bezit. Het woord eigenaar is er zelfs onbekend. In dit schoone land werkt of wil niemand werken de grond, die bijna niet bebouwd wordt, brengt hier en daar, als het weder gunstig is, wat vruchten op, welke de inwoners onder elkander verdeelen; maar als de oogst mis lukt, weet gij wat zij doen? dan vallen de sterkeren de zwakken aan, steken ze aan het spit, braden en eten ze smakelijk op, gelijk men hier met de kuikens doet. Nu, ik zal u goeden raad geven Alvorens het Communisme te stichten, voorziet u elk van een goed braadspit, lang en sterk genoeg om er een man aan te steken. Het is een onmisbaar keukengerief voer Communisten.» De omstanders schoten in een luiden schater lach, en velen begonnen te roepen «weg met de Communisten.» Ondertusschen maakte de eerste spreker zich uit de voeten, terwijl de reiziger, levendig toegejuicht, zijn weg voortzette. Zondag is te La Louvière een congres van Belgische mijnwerkers gehouden onder voorzitting van den mijnwerker Callewaert, die bij de laatste groote werkstaking her haaldelijk als de vertegenwoordiger der werkstaking zeer op der. voorgrond trad. Na uitvoerige debatten is de volgende motie door den gedelegeerde Defnet voorgesteld, aangenomen met 60 tegen 42 stemmen, terwijl 2 gedelegeerden buiten stemming bleven »De gedelegeerden der mijnwerkers van alle mijndistricten des lands, in buitenge woon congres den 44en December 1890 te La Louvière vergaderd, besluiten 4o. dat er reden zal zijn voor het uit breken van de algemeene werkstaking, in dien de Kamer niet in de tegenwoordige zitting, d. i. uiterlijk tot de maand April, zich zal hebben uitgesproken over het voorstel van grondwetsherziening 2o. de algemeene werkstaking zal zonder nadere aankondiging uitbreken, indien het herzieningsvoorstel door de Kamer verworpen wordt. «Deze motie zal overal in de mijndistric ten worden aangeplakt.»

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 2