1890. No. 34. Donderdag 18 December. Vijfde Jaargang. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIEN EEN LIED. „Liberale" en liberale waar deering. TWEEDE KAMER. ZEEUW. elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prjjs per drie maanden franco p. p. ƒ0.95. Enkele nummersƒ0.02'. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zij die zich met 1 Januari a.s. op ons blad abonneeren, ontvan gen het tot dien datum GRATIS. Nu Riddertrouw geiworen Der jonge Koningin Haar moet ons hart behooren, Haar Vader leeft er in Met al de voorgeslachten Van vroege en later eeuw, Getrouwe en sterke Wachten Om Neerlands Tuin en Leeuw. Nu dicht aaneengesloten In d' ouden Eendrachtsband, Gij Kleinen en gij Grooten Van 't ééne Vaderland Partijleus, kerkleus, kleven Aan eigen zaak en zin, Door d' eenen kreet verdreven «Voor volk en Koningin 1» Nu trouwe samenwerking Tot Welvaart, Orde, Tucht Genezing en versterking Van al wat ziekt en zucht Opbeuring en verkwikking Van wat nog kwjjnt en lijdt; Afwering en verstikking Van twistvuur, njjd en strjjd Gjj Koninklijke Vrouwe, Die voor uw Kind regeert! Wjj weten van uw trouwe, Uw deugden hooggeëerd Gq zult haar schreden leiden, Haar Vorstlijk voorbeeld zjjn, Haar voor haar taak bereiden, Tot dat haar dag verschijn' U blijven wij gelooven, Almachtig God en Heer Zie uit uw Hof der Hoven Ontfermend op ons neer Leer ons ons kwaad verwinnen, Ons goed te doen met vlijt, En sterk ons Koninginnen, Gij, die haar Koning zjjt 1 (U. D.) NICOLAAS BEETS. Een liberalist van den echten stempel is hjj die gelooft dat niemand de zaken beter inziet dan hij en zijne vriendendie zich overtuigd houdt dat de wijsheid nimmer woont bij zijn politieken tegenstanderdie zich het hart vasthoudt bij de gedachte dat het beheer des lands berust bij een anti revolutionair, nog wel bij een doleerenden en die in eiken bewindsman van chris telijk historische beginselen (ook al heeft deze de prachtigste staatsexamens gepasseerd) op zijn hoogst een soort stumper ziet, die ja wel aardig over godsdienstzaken spreken en bidden kan, maar voor de samenleving, laat staan voor de regeering des lands totaal ongeschikt is. Een liberalist die dusdanig over zijn godsdieDStigen en staatkundigen tegenstan der denkt heeft in den regel bij dat geloot in des anderen onwetendheid soms niets meer noodig dan zijn bittertje en nog een weinigje niet al te diepgaande lectuur, zooals zijn sociëteit hem dit zoo uitstekend levert. Mag hjj dan nog eens af en toe een bondgenoot ontmoeten, die door woord en schrift toont het met hem eens te zijn, zie dan heeft deze politicus al wat zijn hart begeert. En zoo hjj dan nu en dan nog eens met goed gevolg een kwinkslag kan ten beste geven, aan Uilenspiegel of diens vriendjes ontleend, dan heeft men al reden genoeg hem voor een der uitstekendste tolken ie houden van het «denkend deel». Meent niet dat er van dat soort liberalis- ten weinigen te vinden zjjn. Gij zoudt u allicht kunnen misrekenen. Wij althans zouden meenen dat uit dit soort degroote massa bestaat van hen die zich tooien met den uitnemenden naam van «liberalen». En niet zonder reden. Immers deze goede menschen lezen zoo zelden of nooit wat van den tegenoverge- stelden kant komt. Zij stellen er geen belang in. Hun plaatselijk blad is hun orakel, hun evangelie. Waartoe zou nader onderzoek noodig zjjn En zoo krjjgen deze anders niet kwaad denkende mannen uit het «denkend» deel van den tegenstander niet meer dan de carricatuur te zien. Het plaatselijke blad heeft gezegdKeu- chenius, zon beter voor zendeling deugen of voor evangelist. Goed, zeggen deze lezers dan, en zjj klappen daarbij in de handen. Hun meening is gevestigd en Uilenspiegel versterkt hen daarin dat Keuchenins eigenlijk niets beteekent, dat hjj maar een evangelist is. Daar wordt een gouverneur naar de West gestuurd, en een minister van binnenland- sche zaken door den Koning benoemd. Da delijk roept het plaatselijke bladcoat is Lohmannen heerschappij» en reeds voor deze mannen aan het werk zjjn geweest, hebben de lezers onder voetgetrappel want deze heeren werken meer met de voeten dan met de hersenen uitgemaakt dal mei «der Lohmannen» optreden het land aan erger dan Turken is overgeleverd. Gezwegen nu nog van een ander deel dezer liberalisten die, zoo zjj eens tot den strjjd geprikkeld worden, geen ander wapen kennen dan verdachtmaking en azen op schandaal bij de tegenpartij. Meent ook niet dat dit geslacht alleen woont bjj de meer oppervlakkige volgelin gen ook bjj de voorgangers vindt gij dit euvel. Ook onder de zoogenaamd «liberale» leden der tweede Kamer vindt men er, in wier ziel de overtuiging leeft dat wat van eene regeering der rechterzijde komt, on beduidend of verkeerd is, en dat alleen «liberale» maatregelen van blijvende waarde zjjn. Vooral omtrent den gouverneur Lohman (tot aan zjjne benoeming advocaat generaal bij den Hooger. Raad der Nederlanden) is heel wat laster verspreid. Laster, die op Gods tijd wel zal te schande gemaakt worden. Reeds nu beginnen enkele «liberalen», doch niet van het boven door ons geschetste soort, de verdiensten van dezen gesmaden gouverneur te erkennen. In een liberaal blad Het Dagblad van Nederland schrijft N. het volgende „Telegrafisch is dan eindelijk en ten langen leste de Nederlandsche kolonie Suriname waarlijk aangesloten met het Moederland en het groote wereldnet, dank zij de on vermoeide en doorzettende kracht van den tegenwoordigen Gouverneur de Savornin LohmanToch heeft geen enkel onzer groote dagbladen van dat feit anders melding ge maakt dan door opname van het tarief! 't Is zoo, men moet afwachten welke loftuitingen den Gouverneur Lohman van liberale zijde in de Kamer wachten over deze uitstekende daad van zjjn beheer, nu de liberale dagbladen er dien lof aan ont hielden. Maar zjjn liberale dagbladen en liberale Kamerleden wel alty'd te scheiden, als twee geheel afgescheiden en onafhan kelijke grootheden? Niemand zal den Gouverneur Lohman vrijpleiten van een laakbare handeling, toen hjj de vier ambtenaren over hun houding in de Koloniale Staten berispte, al moeten wij, die onder onze kalme omgeving en lauwe zon leven en denken, niet vergeten, wat een ander onder een viermaal hoogeren thermomsterstand gevoelt. En daarenboven mochten zjj, die zoo hoog een woord over hun totaal onbekende toestanden voeren, wel eens bedenken, welk een ontzaglijk nadeel zij toebrengen aan de groote belangen, welke Nederlanders bij de welvaart ier kolonie hebben. Kunstmatig opgewekt, wordt door zeer enkelen de tegenstand dien de Gouverneur in Suriname ondervindt. Tal van getuigenissen zjjn bij te brengen hoe een steeds aanzienlijker deel der bevol king er naar hunkert, dat eindelijk aan die opwinding paal en perk gesteld worde. En ongelukkig geeft de Nederlandsche liberale pers daaraan juist voedsel, zonder zich nauwkeurig rekenschap te geven van de volkomen betrouwbaarheid harer raadgevers. Als de liberale pers zulk een sterk af keurend oordeel over het beleid van den Gouverneur Lohman velt, dan mag men van die pers toch wel degelijk ook eischen, dat zij de toestanden aldaar ook door en door kent. En waarom zoude die pers dan wel wijzen tot in de lafste kleinigheden toe, op wat die Gouverneur al heette misdaan te hebben, b. v. met de tijdige aankondiging van een vervoer van brieven kolossale quaestie1cricketveld en wat niet al van even gewichtigen aard, maar zwijgt zjj over de aansluiting aan het tele- graafnet als een verdienstelijke handeling, evenals zij zweeg over de voor Nederland wel zoo kolossaal gewichtige verhoogde op brengst der invoerrechten, alleen door betere controle; en den eindelijken invoer van ar beiders van Java. Sinds hoevele jaren is niet al door Suriname op de proefneming tot dien invoer aangedrongen. En nu deze Gouverneur eindelijk zorgt, dat die proef genomen wordt en genomen is, nu durven zij, die eerst daarop aandrongen, ook dien invoer tot een verwijt maken aan den Gouverneur, onder de onware bewering, dat Engeland nu den invoer van Britsche koelies zou verbieden. Heden zwart te noemen wat men zelf gisteren wit heette, gaat inderdaad te ver. Maar 't is een proefje van de geheele be weging. Voegen wij hierbij dat de schrijver in het liberale blad een boek aankondigt van een hooggeplaatst invloedrijk onpartijdig, der zake kundig inwoner van Suriname, waarin deze het toejuicht dat door de verdeeldheid aldaar de «bestaande partij der inwoners kracht verkrijgt tegenover de te lang uitsluitend aan het woord zijnde opwinders. Hij ontkent, dat de godsdien stige overtuiging van den Gouverneur éénigen invloed hoegenaamd oefent, op den gang van zaken, hoe men dat gevaarlijk wapen ook op handige maar evenzeer ge vaarlijke wijze, hanteeren moge.» En wijst er op hoe hoogst onvoorzichtig degenen hier te lande handelen, die ook daaraan hun bestrijding van den Gouverneur ontleenen, enkel op mededeelingen van personen wier gezag niet overtuigend blijkt. Zal deze waarschuwing baten Reeds wordt van zekere zijde, op gezag van dezen schrijver, en hopende dat hij waarheid sprak, een weinig lot aan dezen gehaten tegen stander verleend voor zijne diensten. Maar of het gansche geslacht der «libera len», ook in de Tweede Kamer, dit voor beeld zal volgen Te oordeelen naar een negental vragen, niet over Suriname, maar over den persoon van den gouverneur aan de regeering gericht, zou men het tegendeel moeten vreezen. Nog slechts een paar dagen geleden zei het «liberale» kamerlid Van Houten in de Tweede Kamer dat deze regeering gewoon is slechte keuzen te doen voor de betrekking van gouverneur. Surinameh riep hierop een geestverwant. «Juist», hernam de ander, «aan hem juist dacht ik.» Dat zijn ze nu, die wij hierboven schetsten, liberalisten van den echten stempel, bij wie niets deugt dan alleen wat van hunne zijde komt. Ook op dit gebied, zal de hervorming van boven af moeten beginnen. Onze «liberalen» moeten liberalen (zon der worden; die zaken van personen kunnen scheidenen de verdiensten ook van een tegenstander durven erkennen. Vaccinedwang. In een aan wetenschap gewijd maand. blad wordt heftig te keer gegaan tegen het aanhangig wetsontwerp tot wijziging der wetgeving ter bestrijding der besmet telijke ziekten. Als argument tegen de voordracht der regeering wordt er op gewezen hoe de vjjanden der vaccinatie vreeselijk overdrij ven de ongelukken, door de kunstbewerking veroorzaakt. Er wordt bijgevoegd«De som dier noodlottige gevolgen weegt in de verste verte niet op tegen de voordeelen, welke door de kunstmatige overbrenging der koepokstof worden verkregen. Het aantal menschen daardoor ongelukkig ge worden bedraagt nog niot 1/100 van dat der slachtoffers van spoorwegongelukken. Zul len we nu, ter wille der rampen, de spoor wegen afschaffen?» Wij wenschen niet als verdedigers van het wetsontwerp op te treden. Wij willen •nkel dat de bestrijders den raad volgen, dien onze veelgeachte Burgervader, wel eens in een raadszitting ten beste gaf «laat er klare wijn worden geschonken!» Geen haar op het hoofd van onze regeering aangenomen, dat wij eene regeering met behaard hoofd bezitten denkt eraan om de vaccineering af te schaffen, evenmin als, omgekeerd, nooit nog iemand er aan heeft gedacht om ouders te dwingen, hun kreost reisjes per spoortrein te laten onder nemen. Zoom. 17 December 1890- Het bekende Panorama dat te Middelburg en Vlissingen duizenden bezoekers lokte, is thans ook te Goes gevestigd, in het huis laatst bewoond door Mevrouw Danckaerts. Wij hebben reeds vroeger ons leedwezen uitgesproken dat het ook op Zondag zal geopend zjjn. Maar voor onze vrienden die het Christendom liefhebben en tegelijk de Kunst eeren, zouden wij 't nog meer be treuren, zoo het Panorama uitsluitend op Zondag geopend was. Thans echter bieden de overige dagen der week ook hun ruim schoots de gelegenheid. Het Panorama geeft afbeeldingen te zien die naar de natuur genomen, wat plastiek en perspectief aan gaat, uitstekend voldoen, terwijl eene nieuwe wijze van verlichting alles een natuurlijk aanzien geeft en aan de eischen voor een goed geslaagd Panorama volkomen beant woordt. Voor wie veel gereisd heeft, leveren de buitenlandsche gezichten een aangename herinnering en voor wie weinig gezien heeft een goedkoop en leerzaam genot. Dat de tentoonstellingen niet in een Socië teitsgebouw of iets dergelijks gegeven wor den, maar in een besloten woonhuis in Goes' deftigste buurten, is eene aanbeveling te meer. Nu kan ieder vrij en onverzeld binnengaan. Overigens heeft het Panorama uit het oogpunt van Kunst en Smaak oDze aanbe veling niet noodig. Bjj de Tweede Kamer is ingekomen (si wetsontwerp op het faillissement en de surcéanse van betaling. Bij kon. besluit is met 1 Januari, a. de kapitein ter zee F. J. P. M. Mulder, inspecteur van het loodswezen enz. te Vlis singen op zijn verzoek wegens langdurigen dienst een pensioen verleend van f 2100 plus f1125 voor werkelijk verblijf in mili tairen dienst in 's Rijks overzeesche bezit tingen en tusschen de keerkringen. De heeren Tak (1.), A, v. Dedem (a.) en Schaepman (k.) verklaarden, beide eersten mede namens hunne geestverwanten, dat zij met het oog op den korten tijd en rekenend op een latere gelegenheid zich bjj de behandeling der begrootingen van poli tieke beschouwingen zouden onthouden. Alleen de heeren Veegens en Domela Nieu- wenhuis meenden ditmaal toch de regeering aan den tand te moeten voelen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 1