liËitli- O NCIIOOLSIKIJAVfc Gemengde Berichten. SSIJKGiJeiiI.IKK STAM). AA ABRSTföDl laatste berichten. Overziclii vail Verkoopingen. 7'Uid-Atr. spoorwegmaatsch. ter inwisseling wai bijgesloten. Zij heeft daarop getracht bij verschillende geldwisselaars te Amster dam die te verzilveren betgeen haar ein delijk in de lval vei straat gelukte. Het geld zond zij iiaren broeder volgens diens ver langen pi r aangeteekeuden briet en poste restante. Later kwam de broer haar een bezoek brengen en overhandigde haar het aandeel niet last het voor hein te verkoo- penj Daarop kwam zij in aanraking met zekeren Metjs, een zaakwaarnemer, die beloofde het stuk voor haar aan de» man te biengenj Deze reisde er mede naar Brussel, doch het gelukte later niet dan met groote moeite cm het weder uit zijue handen te krijgen. Hoewel begrijpendedat dit stuk gestolen was dacht zij dat haar broeder slechts als zaakgelastigde voor een ander optrad. Door tussciienkomsl van een buurvrouw werd het aandeel voor t 980 aan een Duitscher naar het heette, verkocht, waarvan be doelde vrouw f100 als cadeau ontving. Van het nu verkregen geld betaalde bekl. dadelijk f75 voor schulden of loste voorts diverse goederen uit tien lommerd en zond met zekeren van Nunes, een schoenmaker, haren breeder f '200. Tegen het einde van Augustus bracht zij zelv* een bezoek aan haren broeder te Tholen en werd daarop te Does in hechtenis genomen. De le beklaagde ontkende echter alles. Evengenoemd blad rapporteert hiervan In het laatst van het vorig jaar werd hij door de gebr. Was te Oud-Vossemeer op straat aangesproken, die hem vroeg of de I eer Vart Heel ook daarheen zou willen komen om eenige eiT cten te koopen. Toen hij daarover dien heer later in Tholen aan sprak, zeide deze dat hij reeds een bezoek van de broeders gehad had. Op verzoek van dien heer heeft hjj toen een gesloten ver zegeld couvert voor hen medegenomen. Nadat hij dat pakket aan de gebr. W. h id overhandigd en deze dit geopend had den zag hij dat er verschillende soorten papieren in waren, waarvan een dei' broeders zoo maar eenige nonchalant in zijn zak stak De broeders keken daarop alles nauwkeurig na en zeiden dat hij uen heer v. Heel kon zeggen dat het in orde was. Zaterdag 14 Dec. (van het vorig jaar) werd hij bij den heer Van Heel ontboden en vernam hij daar, hoe er een effect werd vermist. Hij sprak toen met dien heer af de zaak stil te onderzoeken. Voort' erkende hij in Juli een aangeteekenden brief van zijn zuster ontvangen te hebben, doch dit betrof slechts een kwestie van pnlitie-over- treaing: geld bevatte dit schrijven niet. Van het vermiste effect heeft hij niets meer gemerkt totdat hij op aandringen van den heer Van Heel op 24 Maart proces-verbaal opmaakte, wijl een der coupons te Am sterdam was aangeboden. Gptuige van Heel verklaarde dat hij in Dec. 89 een pakket aan bekl. heeft mede- gegeten inhoudende eenige door gebr. Was te Oudvosmeer aangekochte effecten met geleibrief. Eenige dagen later meldden zij hem dat een effect ontbrak. Op hun ver zoek werd in overleg inet den le beklaagde aan de zaak geen ruchtbaarheid gegeven doch in Juli '90 werd te Amsterdam een coupon uitgegeven, die aan het bewuste stuk behoorde. Van de overige getuigen legden enkele zeer bezwarende verklaringen af. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Kolijnsplaat door ds. H. J. Hulseher te Reeuwijk. Beroepen te Au ersfoort ds. H. J. ter Haar Romeny te Haren. Evenals vorige jaren hoopt de Zon dagschool vereeniging afd. «Jachin» te Mid delburg ook dit jaar op den 2e Keistdag Kerstfeest met de kinderen der Zondags school te vieren in het kerkgebouw der Chr. Ger. keik, afdeeüng Langendellt, dat steeds bereidwillig daartoe wordt afgestaan. Behalve de kinderen viel die feestviering van belangstellenden steeds een ruim bezoek ten deel ja, wel eens zoodaidg, dat het tamelijk ruime kerkgebouw te klein bleek, en menigeen zioh met een zeer enge staanplaats moest vergenoegen. Was dit vorige jaren het geval, nog meer za' dat plaatsgebrek zich thans voordoen, nu gebleken is dat de Zondagsschool weer inet een 50 tal kinderen toenam. Het is dientengevolge noodzakelijk het beneden gedeelte van het kerkgebouw op een kleine uitzondering na voor de schoolkinderen zelve. Derhalve zal het belangstellend publiek door een toegangskaart, slechts plaats vinden op de galerij. Wat de toegangskaarten betreft, deze zijn te bekomen bij den president der Zotidags- fcchoolveieeuiguig, den lieer K. J. de Koster, Langen Buicht. Goes. Onze geachte hoofdonkerwijzer der chr. school, dhr. J. C. Wirtz, zal D. V. Maandag 22 Dec. zijn arbeid alhier eindigen en 5 Januari d. a. v. te Bed urn worden geïnstalleerd. Prov. blad no 27 bevat de modellen der declaratiën voor het verkrijgen der rjjks- ergoediug in de kosten van het lager onderwijs voor '1891 en volgende jaren. No 98 herinnert dat gebezigd zal worden hij den ijk en herijk der maten en ge wichten de letter b in den gewonen schrijfvorm bij den ijk van gasmeters de Koninklijke kroon. En dat het merk van het kantoor van le stempeling te Middelburg zal ziju het cijfer 12. Da opbrengst der Rijksmiddelen be- diveg in de maand Nov. jl. t 9,757,240,381/8 tegen f lü.454,23ö,4üy3 iu dezelfde maand van het vorig jaar. De opbrengst van de eerste elf maauden van dit jaar was f 105,101,165,23 tegen 1104,242,619,76 gedurende de eerste elf maanden van bet vorige jaar Middelburg. Voor de betrekking van gemeente bouwmeester hebben zich 48 sollicitanten aangemeld. De witte broeken der rijksveldwach ters zullen vervangen worden door don kerblauwe. Goes. Als een bewijs van strenge vorst meldt men ons dat de schaatsenrijders heden over de haven naar het Sas zijn gereden. Ook de Zwaaksche weel was bezet inet schaatsenrijders. Uit Hansweerd wordt bericht: Het kanaal van Zuid Beveland is voor stoom- booten nog bevaai baar. Er liggen opgeveer 100 zeilschepen ingevroren. Van verschil lende havens in Zeeland moeten de schepen met suikerbieten naar de fabrieken gesleept woiden. Hier op de Wester-Schelde is weinig ijs. De dienst op WalsOorde wordt van hier door de passagiersboot nog geregeld waargenomen. Waarde. Dat hier ook veel suikerbieten gezaaid worden blijkt uit bet groot aantal voeren dat naar de haven werd gebracht, bet bedraagt namelijk 1932 voereu peen en 123 voeren pulp. Op de fairbank werden gewogen 2,299.669 kilo peen en 200.001 kilo pulp. Terneuzeii. Gisteren; middag geraakte bij den Hoekschen weg een paard op hol, doordat het verschrok van het fluiten eener hoot in het kanaal. In het rijtuig zaten Dr. Dorst en zjjn knecht. Dr. Dorst sprong uit het rjjtuig en brak zijn been, het paard stortte zich van den dijk, tengevolge waarvan het viel en zich verwondde. De knecht kwam met den schrik vrij. Wie roet rheumaliek behept is, neme de volgende punten in acht1 Meer [water dan wijn. 2 Meer groenten dan vleesch 3 Meer flanel dan linnen. 4 Meer beweging dan ru«t. 5 fMeer zweeten dan kou lijeh. 6 Meer gezondheidsmiddelen dan genees middelen. Te Vaals vorid men Donderdagmorgen het lijk van een man, die ten gevolge der felle koude op den weg overleden was. Een afdoend en snel middel tegen winterhanden en voeten is warm water. Meestal verdwijnt de vorst na een enkel bad van het zieke deel in water, zoo beet als men het maar verdragen f an <45° Celsius of 113° Fahrenheit) gedurende 20 minuten. Het best gelukt dit als men de temperatuur van het bad, terwijl hand of voet is ondergedompeld, geleidelijk ver hoogt door het bijgieten van heet water. In ieder geval houdt de jeuking onmiddellijk op en men behoeft deze lichte broeiing nooit meer dan een- of tweemaal te her halen. Een man te Dentichem, is in een aanval van delirium tremens van de in volle vaart zijnde stoomtram gesprongen, met het gevolg dat hjj voor dood werd opgenomen. Middel om bevroren ruiten gemakkelijk en zonder schade te ontdooien. Men losse 3 a 4 lepels zout of salpeter op in één liter water, bestrijke daarmede, door middel van een doek of kwast, de bevroren ruit en het ijs. zal er onmiddellijk van verdwijnen. De ruit kan daarna weer met een drogen doek worden afgewreven. Meer dan twintig jaar geleden ver dween te 's Hertogenbosch plotseling een commies bij de belastingen, die het laatst in een branderij op het eind van liet kanaal aldaar gezien was. Thans, terwijl die branderij werd afge broken, zjjn er inenschenbeenderen opge graven, welk getal, in verband met ge noemde verdwijning, tut velerlei gissingen aanleiding ge -It. In de bestekken voor nieuwe werken van wege het Departement van Justitie zal den aannemers de verplichting worden op gelegd hun werklieden tegen ongelukken te verzekeren. De wettelijke regeling van dit belangrijke punt zal inet lang op zich laten wachten. De Nestor der Nederland.-che gemeen teraadsleden is overleden. De beer J For- mijne te Ophemert, die dezer dagen overleed, was sedert 1823 raadslid in die gemeente, waarvan hij gedurende vele jaren assessor, daarna wethouder was. De staatkundige verhouding van bet Amerikaansche Huis \an Afgevaardigden in het 52ste Congres dat iu December 1891 j-aamkomt, zal bestaan uit 222 democraten, 12 farmers, die zich bij hen zullen aansluiten, en 92 republikeinen. Te Detroit ^N. A.) heeft een merk waardige toepassing der heelkunde plaats gehad. Een 12 jarig meisje, Mathilda, was de geheele hoofdschedel en bet linkeroor van het hoofd gerukt, doordat haar haar vastraakte achter een schalt in de inrichting waar zij werkte. Alle pogingen om de schedelhuid weer op haar plaats te brengen mislukten. Een nieuwe maatregel werd beproefd, en wel eene enting of «graf'tn. De wonde was zoo groot dat een stuk levend vleesch van aanzienlijken omvang noodig was om dit doel te bereiken. De 14 jarige zuster Emma bood zich aan om van haar vleesch te leveren voor de operatie, Uit haar zijde en borst werd een stuk vleesch gesneden, dat is het werd aan den eeuen kant losgemaakt en op den open hoofdschedel gelegd van Mathilda. De meisje' werden toen stevig aan elkander gebonden, zoodat zij zich niet verroeren konden er> het vleesch eenmaal vastgemaakt zijnde niet kou worden losgerukt. Na vier dagen bleek de proef geslaagd te zijn. Het levende vleesch van Emma was vastgehecht op den schele) harer zuster en kon door middel van zil verdraad aan het vel worden vastgehecht. De operatie had aan het oudste meisje ontzettende pijnen berokkenddoch haar jongere zuster werd door deze zeltopofferen e daad gered. Een eigenaardig feest zal 19 dezer door lord Reay te Glasgow gepresideerd worden, i-amelijk eene bijeenkomst van alle personen, die Mackay heeten, vermoedelijk een 1500 a 1600 personen. Het zal de grootste clan- meeting dezer eeuw worden. In de Zorndorfer dyriamietfabriek bij Presburg is een bergplaats van patronen ontploft. Drie vrouwen, die aldaar werk hadden te verrichten, werden in stukken gescheurd. Een buitenlandscb blad drong er dezer dagen op aan bij vriezend weder de gebitten der paarden vóór het aauleggen te warmen. Men veroorzaakt den dieren veel pijn en ongemak door hun een tot op verscheiden graden onder het vriespunt afgekoeld gebit in den bek te geven. Ontvellingen enz. van tong en lippen kunnen daarv-in hef gevolg zijn. Heeft men eeD vorstvrije plaats om de gebitten op te hangen, dan is ver warming natuurlijk niet noodig. Twijfelaars kunnen zich gemakkelijk overtuigen door even hunne tong tegen een, tot op eenige graden onder vriespunt afgekoeld, zooge naamd bevroren stuk ijzer of ander metaal te houden. Het verlies van een stuk vel van gezegd lichaamsdeel zal hem we) overtuigen. Te Brakel woont sedert enkele weken een gezin, bestaande uit man, vrouw en 8 kinderen, waarvan het jongste IV2 jaar oud is, tusschen vier horden. Medelijdende menschen hebben nu rnet deze felle koude een zeiltje over deze hut gespannen. In een groot woud bij Shorncff, in het Russische gouvernement Kiew is het bloedig overblijfsel van een kapitein der gendarmes, behoorende tot de geheime politie, gevonden. De ongelukkige, die, geheel ontkleed, aan een boom gebonden en op zulk een vreeselijke wijze verminkt was, dat het eenvoudig niet te beschrijven valt, ademde nog. Op zjjn borst was een papier gespijkerd, waarop men las «Straf van een spion. De bevrjjders van Rusland.» De bedrijvers van de afschuwelijke daad zijn niet te vinden. Van 13 - 15 Dec. '90. MIDDELBURG. Ondertrouwd W. H. C. Hoog jm. 28 j. met S. C. Adèr id. 22 j. Bevallen: J. C. de Buck geb Hillebrand z. - C. Jongepiergeb. Flipse z. OverledenP, Geljon 3 j. z J. A. van Riel 41 j. vrouw van A. M. Kreupe ling. - N. de Wolf 73 j wed. van W. Arents. - P. C. van der Vorst 84 j. wed. van A. van de Putte. - A. Geervliet il m. z, GOES. Geboren Matthjjs z. v. Christi- aan van Fraassen en Cornelia Slimmens. Overle'en Elisabeth Maria Elsman 56j. vrouw van Jan de Kok- Vrydag 19 December. Middelburg, aan de Prov. Bestuur 11 uur hot onderhoud van het Nederl. gedeelte van het kanaal van Terneuzen met bybehooretuie werken van 1891-93. Inl. by den hoofdingenieur te Middelburg. Maandag 22 December. Utrecht, 2 uur aan het cenU'aalbureuu der M. t. E. v. 8. sp., bestek uo. 53J., wyzigen en uitbreiden van tiet hoofdgebouw met an dere werken op, het station Kruininge. Dinsdag 23 December. «4ocs, voor 4 uur by dhr. Kakebeeke bil jetten inleveren met opschritt „Besteding Burgerlyk Armbestuur", tarwabrood, rund en kalfsvleesch le kwartaal '91. En gort, ryst, zout, zeep, zoutovisch, stokvisch over het geneele jaar 1891. Wisseukerke. De lieer YV. J. Vader heeft zyue benoeming tot lid der Prov. Staten voor het kiesdistrict Giei .11 rgenomen. Dinsdag 16 December. Vllssfngen, Hotel de Commerce, 7 uur doer not. Pieterse, huis en erf Droogdok. Middelburg, 10 uur in het pakhuis, Hofplein door not. Tak, banket- en koek bakkersgereedschap, mineraal watormachine, aalbessenwyn, vaatwerk, flesschen, hand wagens. I11I. dhr. Hondius. Homburg, 10 uur op Duinvliet door not. Loeff, 5 H. esschen, Wilgen enz., kap hout, droog hout enz. Middelburg, Ook Woensdag door not. Verhey 10 uur een zeer deftige inboedel in Notarishuis. Ook goud en zilverwerk, diamanten kruideniersopstsl en waren, 10.000 sigaren, Ham, Worst, Kaas enz. Woensdag 17 December. lioudekerke, 10 uur, op de hofstee van Boone door not. Loeff, olmen, popufie- ren, abeelen- en notenboomen, wilgen tron ken en vruchtboomen. Alisse, 11 uur in de gemeenteherberg door not. v. d. Kloes, een smederij met woon huis. sbhuur erf en tuin aldaar no. 75, sa men 698 cA. Donderdag 18 December. lerseke, door not. M. Houwer voor dhr. N. Bom by Harthoorn 2 uur een dubbel woonhuis en erf 265 cA. Bekhof. Middelburg, door not. Tak 8 uur in de eigenoeging, huizen en erven: lo. Koestr. K 291, groot 130 c.A. 2o. Heogstraat 137, groot 52 c,A. 3o. Bellinkstr. 170, groot 201 c 4o. Zusterstr. 222, groot 40 cA. öo.Dam u 93, groot 71 cA. 60. idem met tuin Bran- dorijmolengang M 152, groot 967 cA. j^lerseke, door not.Prins 10 uur by wylen mevr. wed. den Boer, mahoniehouten secre taire, linnenkast, tafels, stoelen, fauteuls, jiondules, kachels, veerenbedden met toebe- hooren, servetten, zilverwerk, kristal met zilver gemonteerd. Kijkdag Woensdag 17 Dec. Middelburg, Spykerbrug door deurw. Kouion halfl, afbraak van het Huis Nassau. Vrijdag 19 December. Hoedekenskerke, aan den steiger voor Bliek door not,. JU. Houwer half 11, 45 loopvarkens. Middelburg, door not. de Vos 8 uur in de Vergenoeging, het koffiehuis en logement „De Witte Leeuw" Varkensmarkt. Te zien 17en 18 Dec. van 10,-12 en 2-4 uur. («roede, 1 uur bij Luteijn door not. Lansen Croin, olmen, populieren enz. Molenpolder, lerseke 11 uur, 1000 zeeften, 200,009 pannen, deksels, oude rails enz. Inl. dhr. Verschure lerseke en dhr. W. Pelle Goes. Zaterdag 20 December. 's Heer Arendükerke, 10 uur Plaai- jendyk door not. Pilaar, Canada-, essche-, olmeboomen. En óp Vredehof, kaphout op streep, palen en 2 benkenstammen. Maandag 22 December. Biervliet, ook Dinsdag, door deurw. Hendrikse bij erven mevr. Thomaes, nette meubelen 11 uur. Dinsdag 23 December- Oostkapelle, 10 uur bjj het houten kraantje door not. Tak, scheepsafbraak, balken, ribben platendorschvloerdelen, damstijlen, brandhout enz. Woensdag 24 December. Borsele, 10 uur in het ambacht Borsele door not. Pilaar, 100 olmen Hollepoldersche dijk, kaphout Westeindschen dijk, de olme- kap aan den Monsterweg en 20 olmen op her, Kerkhof. Jüisse, bij inschrijving te koop 29 olmen bjj Nieuwenhuijze. Biljetten voor of op 24 Dec, bij not. Mulock Houwer. Zaterdag 27 December. Ziiirizandc, 12 uur by A. A. de Vlieger en op de weide van dhr. Risseeuw, hakhout

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 2