BIJVOEGSEL „DE ZEEUW" Koningiime-Lied. AANBESTEDING. behoorende bij van Donderdag 13 December 1890. Prinsesje van Nassauen, Zijt gij van Waldeck's bloed, Wij komen, uw getrouwen, Met liefde- en eeregroet. De Koning is gestorven, Oranje daalde in 't graf Wij hebben u verworven Van God, die nam en gaf Uw Vader werd begraven In 't Delftsche praalgesteent, Met de Eedlen en de Braven Van zijn geslacht vereend. Hun namen altegader, Hun bloed bleef ons nabij U, Spranke uit hunnen ader, U eeren, lieven wij. Hoe wèl was 't ons te moede In schaduw van dien stam Uit Nassau's vorstenbloede, Die ons beschermen kwam. Hoe streden sedert eeuwen Voor ons, in onzen naam, Als Nederlandsche leeuwen, Uw vaadren altezaam Geen Spanje kor. het harden Bij Willem's moed en kracht Vernield, verscheurd aan flarden, Lag hier die trotsche macht. Geen Vorst van Oostenrijken, Geen Filips op den troon. Die niet de vlag moest strijken Voor Willem's heldenzoon 1 En toen de strijd volstreden, Het land behouden was, Wat schittrend heerlijk heden Ging op en bloeide alras. Wat -wetenschap en weelde In Fredrik Hendriks tijd Hoe blonk het goud. hoe streelde De Kunst ons wijd en zijd En toen uit Frankrijks vesten, De heerschzucht, rood van bloed, Opdondrende uit het westen Ons trapte met den voet Toen alles scheen verloren Tot onzer zonden straf Wat deed de hoop toen gloren Oranjes vredestaf 1 o Dierbre Koningsdochter, Ons bindt een band te zaam, Verheevner en doorwrochter Dan die van bloed of faam 1 Indien wij ooit vergaten, Vergaten wjj hoe God Ons eens, berooid, verlaten, Ontrukte aan 't slavenlot 1 En daarom Koninginne, Al zijt Ge jong en teer, Klinkt thans het lied der minne U. toe van heinde en veer. Millioenen harten juichen Wees welkom, o Vorstin, Gij, daar we eerbiedig buigen, Aanvaard uw plaats daarin. Groei op in 's Heeren vreeze, Een sieraad van uw stam Uw Moeders troost, o weeze, Nu God uw Vader nam. Uw Vader en uw Vaderen Gedenk zekweek in 't bloed Dat ombruist in uw aderen, Den echte' Oranjegloed. Ee volken van Europe Zien U verwachtend aan, U star van onze hope, Die niet mocht ondergaan. Ze vragenRijst nog weder De fiere heldenrij Maar niemand die zoo feeder U lieven kan als wij Wees driewerf ons gezegend, Gij jonge Koningin 1 En weet, wat U bejegent, Dat in ons volksgezin De dochtren en de zonen, Met d' eed van hou en trouw Verknocht zich zullen toonen, ln liéUqrn leedj in vreugde en fouw! Zoo roepen wij 't Oranje, Oranje boven uit. Geen Frankrijk eri geen Spanje Dat deze geestdrift stuit Een zegen op de natie, Een glans op uwe kroon En Gij, b^ Godes gratie, Zit lang op Neêrlands troon 1 (Nieuwe Prov. Gron. Crt.) A. B. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens mishandeling C. B., 19 j., boeren knecht Rilland-Bath, tot 14 d., en A. K., 27 j., arbeider, Kruiningcn, tot 7 d. gev. straf, beleediging en mishandeling van een ambtenaar: C. Z., 21 j., stoker op een sleepboot, Hansweert, tot 7 d. gev. straf; huisvredebreuk: E. K., 16 j., werkman, en H. P. P., 15 j., beiden te lerseke, ieder tot 7 d. gev. straf! diefstalP. F., 28 jarbeider, Hans- weert, tot 3 m. gev. straf, en M. W., 12 j., werkman, lerseke, tot f5 b. s. 5 d. h., en W. v. O., 12 j., zonder beroep, Kapelle, en J. F., 12 j., Biezelinge. beiden tot f 3 b. s. 3 d. h. strooperij: B. v. d. S., 12 j., W. A. S. B.. 12 j., eD G. A. S. B., 13 j allen zonder beroep, Hansweert, ieder tot f 3 b. s. 3 d, h. dief stal en oplichting L. K., 25 j., zonder beroep, Borsele, tot 4 m. gev. straf: bedelarijA. W. d. B., 46 j., zonder beroep, Bergen op Zoom, gedetineerd te Middelburg, tot 2 maal 6 d. h., en landlooperijP. B. S., 64 j., zonder vaste woon- of verblijfplaats, gedetineerd te Middelburg, tot 12 d. h. en opzending naar eene rijkswerkinrichting voor den tijd van 6 maanden. Allen in de kosten. KERK-SU1IDOLNIKU WS- Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Stavenisse dhr J. A. Schouten, cand. te Utrechtte Kerkwerve dhr O. Plaatsman cand. te Utrecht. Bedankt voor Haamstede door J. A. T. Sperna Weijland te Dongen. Blijkens het thans verschenen jaar boekje* eer chr. ger kerk voor 1891 is het aantal dier gemeenten 391 met 298 pre dikanten waaronder 3 zonder standplaats. Het aantal meritus predikanten bedraagt 17, terwijl 90 gemeenten zonder predikant zijn. Er zijn 27 gemeenten die boven de 1000 leden tellen, daaronder zijn Amster dam met 5494, Rotterdam met 4986, Hooge- veen met 2300Den Haag met 2440 Groningen met 2200, Urk met 2100 Bedum met 1420. Nog 2 candidaten zijn beroepbaar. Voorts zijn er 39 gemeenten beneden de 100 leden. Het kleinste zielental bevat Hollum op Ameland namelijk 30. De oudste predikanten in dienstjaren zijn ds. Abels te Zuidwolde 1843. Bavinck te Kampen 1848, de Groot te Baambrugge, Jonkman te Noordeloos en Klinkert te Rotterdam 1850. Nederlandsch geaeformeeade gemeenten (doleerende) zijn er 243. waarvan eenige gecombineerd. In Noord Holland zijn er 29, in Zuid Holland 59, in Drente slechts 2, in Zeeland 15 met slechts 5 predikanten. Chr. Ger. gemeentescholen 83. Christelijke Jongelingsvereeningen 247 id jongedochters veaeenigingen 152. Ingeschreven aan de Theologische School te Kampen zijn 106 studenten, namelijk 51 litterarische en 55 theologische. In het laatste studiejaar zijn er 20. Bij kon. besluit isds. A. J. D. Rouyer vroeger te Nieuwerkeik op Duiveland, laatst bij de protestantsche gemeente te Cheribon, thans met verlof hier te lande, wegens ziekte met ingang van 1 Dec. j. 1. eervol uit 's lands dienst ontslagen. Benoemd tot hoofd der school te Vrouwepolder de heer Van Houten onder wijzer te Westkapelle. Op de voordracht van hoofd der openbare lagere school te Hoedekenskerke zijn in alphabethische volgorde geplaatst de heeren A. Ie Clerq, onderwijzer aan de openb. school C te Goes; M. van Dijk, hoofd der openb. school te BathM. J. W. P. van Hecke, onderwijzer aan de openb. school te BrouwershavenW. Koster, onderwijzer aan de openb. school te 's Heer Arendskerke, en J. de Reij, onderwijzer aan de openbare school te St. Annaland. Wemeldiuge. De heer K. de Visser, on derwijzer aan school 1, is benoemd te Vl'ssingen. Bovenstaand Koninginnelied, door ons aan de N. Prov. Gr. Crt. ontleend, is a 2 cent verkrijgbaar bij den uitgever Jan Haan te Groningen. GEMENGDE BERICHTEN. Het Engelsche stoomschip John Wells komende van Goole en bestemd naar Ant werpen, is heden oc! tend bij deroodeboei aan den ingang van het Sas van Terneuzen gestrand. De ter assistentie gezonden sleepbooten konden geen dien-den bewijzen, daar bij hunne aankomst het stoomschip reeds ge broken was. Men is bezig de lading in lichters te bergen. Eens, toen onze Koning met groot ge volg, nabij het Loo aan her visschen was. zag hij een arm boertje angstig naderen. «Wat moet dat boertje vraagt Z. M. Een der adjudanten gaat op verkenning uit en komt terug met de treurige tijding dat de arme man zijn drie koeien achter elkaar verloren heeft en wanhopend is. «Arme drommel 1» mompelt de Koning. «Geef hem vast dertig gulden.» De adjudant bekende dat hij geen dertig gulden bij zich had. «Laat hem morgen aan het paleis komen zei de Koning, «dan kan hij bij de heeren ook wel eens rondgaan.» Den volgenden dag kwam het boertje ontving dertig gulden en stak daarenboven nog menigen rijksdaalder op, die hem de gasten schonken. Doch toen de Koning der, man zijn ongeluk in alle bijzonderheden hoorde vertellen, werd zijn goed hart zoo getroffen, dat hij den adjudant gelastte, den armen tobber een koe uit den stal mede te geven. En zoo verliet de boer, met een zak vol geld en de koe aan een touw dankbaar en gelukkig het koninklijk paleis. Op een snikheeten Julidag was Z. M. eens met zijn gasten en gevolg aan het visschen in het kanaal bij Apeldoorn. De zon brandde, en ofschoon de vangst uitmuntend ging, de hitte was groot. Terwijl de Koning op een brugje stond, geblakerd door de zon, komen er twee jongens, barrevoets en armoedig gekleed, over den stoftigen weg. De eene vlaskop kon elf, de andere acht jaar oud zijn. Met een schotel donkerroode kerssen, als ro bijnen glimmend in de zon, op de palmen zijner handen in de hoogte geheven, nadert de oudste vrijmoedig, zonder eenige blooiheid, den Koning en zegt: «Majesteit, moeder vraagt of u ook een kersje van haar wil hebben De kersen waren schraal en schaarsch dat jaar, en den Koning kon op dat oogen- blik zeker niets welkomer hebben dan een frissche kers. «Zoo jongen», antwoordt de koning vrien delijk, dat vind ik heel aardig van je moeder en van jou.» En dit zeggende neemt hij eenige kersen uit den -schotel, dien de jongen altijd maar in de hoogte houdt. Daarop noodigt de Koning zijn gasten en zijn gevolg uit ook van de frissche vruchten te proeven en vraagt waar de kinderen wonen. «Ginder Majesteit in dat hutje.» «En hoeveel kersebonmen heeft je moeder «Een, Majesteit «Zijn er veel kersen aan «Nou niet meer, Majesteit,» luidt het naïve antwoord. Toen de schotel leeg was, mompelde Z. M. iets tot den adjudant naast hem, en deze legde een groot zilver geldstuk in de schaal. De Koning verzocht den jongens hunne moeder wel te bedanken en liet ze gaan. Des avonds aan tafel bracht Z. M. het gesprek op die twee jongens en vernam van den jager, wien inlichtingen omtrent dat huisje gevraagd werden, dat het een weduwe met twee kinderen was, die in zeer armoedige omstandigheden verkeerde. Z. M. gelastte nu dat beide jongens den volgenden morgen aan het paleis zouden komen. Het broederpaar kwam er op zijn tijd aan, als een paar havelooze, arme drommels gekleed, en verliet het een half uur later van top tot teen in een spik splinternieuw pak gestoken, den koning te rij k. Doch ook voor de weduwe werd later mild gezorgd. Prof. Stokvisch en dr. Hoorn hebben de inspuitingstof van prof. Koch ontvangen, zoodat in het binnengasthuis te Amsterdam proeven zullen worden genomen. BURGERLIJKE STAND- Van 11 en 12 Dec. '90. MIDDELBURG. Getrouwd V/Bosselaar jm. 24 j. met C. Wisse jd, 24 j. OverledenJ. J. van Boven 91 i. wed. van G. Ilmer A. Baljeu 30 j. z GOES. Ondertrouwd Herman van Bom mel van Vloten 30 j. jm. en Johanna Ge- rarda Kakebeeke 21 j. jd. Jacobus de Buck 26j. jm. en Elisabeth Maria'Ramondt 26 j. jd. Geboren: Maaije Adriana d. v. Nicolaas Boutens en Johanna Moerdijk. Jacoba d. v. Jan Cornelis Schrijver en Anthonet- ta Cornelisse. Overleden: Mattheus 8 d. z. v, Jacobus Pasman en Anna Maria Fokke. Afloop Verkoopingeii enz. Bij beschikking van ZEx. den Minis ter van Justitie is de levering voor 1891 van het benoodigde voor de strafgevangenis te Goes bij openbare aanbesteding gegund aan - J. Den; Herder roggebrood 9, tarwe brood 14 en wittebrood 14 cent per kilo; J- Visser Wilhelminadorp aardappelen f2,25 per 50 kilo J, Bannet Goes, rundvleesch f0,88 en rundvetfü,78 per kilo; O, Duve- kot gort f 0,123/4, groene erwten f 0,13, zout f 0,12 per kilo, ligstroo flö per 50 kilo, koffieboonen f 1,36, soda f 0,05, cichorei f0,20, witte zeep f0,50 per kilo, wijnazijn f0,07* per liter, takkebossen f0,11 per stuk, bezems (14 by 4) per dozijn f5,20 zand f0,90 per H L.B. Janse, bezems (16 bij 4) per dozijn f 6, boenders i 0,45, peper f 0,82 per kilo, cokes f 1,65 per 100 kilo; P. Schrijver, groenten f0,09 per kilo; J. Staal, Wilhelminadorp, zoetemelk f 0,37s/4 per literwed. V. d. Reit Ruhrkolen f 1,10, New-Castlekolen f 1,50 per 100 kilo, lange turf f 1,12 en korte turf f 0,80 per 100 stuks. Overzichl van Verkoopingen. Zaterdag 13 December. Iersche Posfweg, 10 uur voor dhr. Mechelink door not. Houwer, 70.000 kilo suikorpeen. Maandag 15 Decemher. Krulnlngen, 11 uur op het hoefje van Nieuwenhuize 43 olmen. Wemeldinge, Te koop bij inschrijving 28 Canada's Damsche saraat. Biljetten voor of op 15 December bij Frans v. Hoorn. Dinsdag 16 December. Vlisslngen, Hotel de Commerce, 7 uur doer not. Pieterse, huis en erf Droogdok. Middelburg, 10 uur in het pakhuis, Hofplein door not. Tak, banket- en koek bakkersgereedschap, mineraalwatormachine, aalbessenwijn, vaatwerk, flesschen, hand wagens. Inl. dhr. Hondius. Domburg, 10 uur op Duinvliet door not. Loeff, 5 H. esschen, Wilgen enz., kap hout, droog hout enz. Middelburg, Ook Woensdag door not. Verheij 10 uur een zeer deftige inboedel in Notarishuis. Ook goud en zilverwerk, diamanten kruideniersopstsl en waren, 10.000 sigaren, Ham, Worst, Kaas enz. Woensdag 17 December. Koudekerke, 10 uur, op de hofstee van Boone door not. Loeff, olmen, popufie- ren, abeelen- en notenboomen, wilgen tron ken en vruchtboomen. Wisse, 11 uur in de gemeenteherberg door not. v. d. Kloes, een smederij met woon huis. sbhuur erf en tuin aldaar no. 75, sa men 698 cA. Donderdag 18 December. lerseke, door not. M. Houwer voor dhr. N. Bom bij Harthoorn 2 uur een dubbel woonhuis en erf 265 cA. Bekhof. Middelburg, door not. Tak 8 uur in de Vergenoeging, huizen en erven: lo. Koestr. K 291, groot 130 c.A. 2o. Hoogstraat 137, gioot 52 c,A. 3o. Bellinkstr. 170, groot 201 c ,4o. Zusterstr. 222, groot 40 cA. öo.Dam G 93, groot 71 cA. 6o. idem met tuin Bran- derijmolengang M 152, groot 967 cA. lerseke, door not.Prins 10 uur bij wijlen mevr. wed. den Boer, mahoniehouten secre taire, linnenkast, tafels, stoelen, fauteuls, pendules, kachels, veerenbedden met toebe- hooren, servetten, zilverwerk, kristal met zilver gemonteerd. Kijkdag Woensdag 17 Dec. Vrijdag 19 December. Hoedekenskerke, aan den steiger voor Bliek door not. M. Houwer half 11, 45 loopvarkens. Middelburg, door not. de Vos 8 uur in de Vergenoeging, het koffiehuis en logement „De Witte Leeuw" V arkensmarkt. Te zien l7en 18 Dec. van 10,-12 en 2—4 uur. Groede, 1 uur bij Luteijn door not. Lansen Croin, olmen, populieren enz. Hurenpolder, lerseke 11 uur, 1000 zeeften, 200,000 pannen, deksels, oude rails enz. Inl. dhr. Verschure lerseke en dhr. W. Pelle Goes. Westkapelle, 10 uur in de Oranjeboom door not. de Vos, 2 linnenkasten, 1 secre taire, hanglamp, 2 lessenaars, ramen, deuren, delen, latten, 18000 motseisteen, pannen, vloertegels enz. Maandag 15 December. Gioes, voor 12 uur bij dhr. la Motthe bil jetten inleveren met opschrift „Besteding Gasthuis Levering van tarwebrood, rund-, kalfs- en versch varkensvleesch le kwart.'91. Koffie, thee, gort, rijst, suiker, stroop, azijn, zout, zeep, visch, kaas, over le halfjaar '91. Dinsdag 23 December. Goes, voor 4 uur bij dhr. Kakebeeke bil jetten inleveren met opschrift „Besteding Burgerlijk Armbestuur", tarwabrood, rund en kalfsvleesch le kwartaal '91. En gort, rijst, zout, zeep, zoutevisch, stokvisch over het geheele jaar 1891.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 5