een HUIS WEILA 7 nieuw ge WOONH Faillissei Twee Kalfv Een Werf Ml 71 Strijd en Zegepraal. Gemengde Berichten MARKTBERICHTEN. aoverten te k 0 TE K0 te ko Een Koe of Y TE PACH 2 Heet. 19 Aren Dinsdag 16 Dece ten verkoop a; opDonderdaglSDe publiek verl 250 op Dinsdag 30 Dec publiek verf en ERV L 1861 ton stukgoederen, en van Ylissingen naar Londen 1560 passagiers en 2316 ton stukgoederen. In November '89 werden langs beide richtingen per dag- en nachtdienst 4624 passagiers en 4133 ton stukgoederen verscheept De Raad van State heett gehand haafd het besluit van gedep. Staten van Zeeland betreffende de benoeming van een ontvanger-griffier van den Van Alsteinpolder met niet ontvankeiijkverklaiing van het daartegen door F. Hombach te Hulst in gestelde beroep. Reeds menigmalen wezen wij op de noodzakelijkheid dat het militairen tehuis te Batavia worde gesteund met jaarlijksche bijdragen. Thans heett het hoofdbestuur van den Ned. Militairen Bond een beroep op de landgenooten in het belang van het Tehuis gedaan. Een jaarlijksche hulp van 130UÜ is noodig waarvan slechts flOOü is ingeschreven en lang niet door gegoeden alleen. Het hoofdbestuur uit den wensch dat spoedig meerdere bijdragen inkomen, anders zou deze nuttige stichting moeten worden opgeheven. Het hoofdbestuur be- 6 staat uit de heeren jhr. W. van Wrangel H, W. van Marie, J. G. H. Schoch, J. E. N. Baron Schimmelpenninck v. d. Oye, C. Geel, C. VV. Graat van Limburg Stirum J. G. Sillem bankier Amsterdam. Ds. H. de Veer, de bekwame hoofd redacteur van het Nieuws van den Dag. is gisteren na een langdurig ljjden overleden. Vlissingen. Gemeenteraadzitting van Vrij dag 12 December. Voorzitter de heer Tutein Noltheniu-. Na voorlezing der notulen van de vorige zitting en de niededeeling van eenige in gekomen stukken, die voor kennisgeving werden aangenomen, worden overgelegd een viertal ingekomen verzoekschriften, waaromtrent besloten wordt die te stellen in handen van B. en W. om praeadvies. Vervolgens wordt op diens verzoek wegens vertrek naar elders eervol ontslag verleend uit zjjne betrekking als hd der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onder wijs aan den heer F. J. T. M. Mulder, en aan mej. M. J. Florusse, als kweekelinge in de nuttige handwerken aan school D. Als lid in de commissie voor de zeemans- en visschersbeurs wordt, wegens periodieke aftreding herbenoemd, de heer 1. Harder. Tot regent van het gasthuis, de heer J. Ie Sage van Hoevetot regent van het burgerweeshuis, de heer J. P. Laernoes. Ter benoeming van een gemeente-ge neeskundige worden voorgedragen de heeren C. M. Snellen, C. A. Duqvis en J. P. Ver maas, artsen te Wijk bij Duurstede, Koog aan de Zaan en Vlissingen en als zoodanig benoemd de heer Snellen. IS) FEUILLETON. (Schetsen uit den Fransch Duitschenoorlog.) I NAPOLEON. In het gedenkwaardige jaar 1870, waarin de Fransch Duitsche oorlog uitbrak, re geerde in het keizerrijk Frankrijk Napoleon III. Hij was een zoon van koning Lodewijk van Holland en Hortense de Beauharnais, stiefdochter van zijn oom Napoleon I. Na een leven vol avonturen en gevaren, was hij in 1848 door het wispelturige Fransche volk tot president der republiek gekozen. Door meineed, vuur en bloed wist hij zich neervolgens den weg tot den keizer lijken troon te banen. Doch allengs ondervond ook hij de waaiheid der spreuk dat on rechtvaardig verkregen goed niet gedijt. Het Fransche volk had alleiding noodig. En daarom zocht hij het zooveel mogelijk in oorlogen te wikkelen. Wel veinsde hij met zijn Het Keizerrijk is de vrede, dat hij voor alles den vrede tusschen Frankrijk en de volken zocht te bevorderen. Doch ook hierin toonde hij -een waardig zoon der Bonapartes te zijn. Zijne oorlogen in de Krim, in Italië, in Mexico, in China waren zoovele bewijzen van het tegendeel. Ja zelfs, die oorlogen wa ren hem noodzakelijk. Zonder deze toch kon de machtige Keizer, door Victor Hugo «den kleinen» genoemd, zich niet op zijn troon handhaven. Die oorlogen waren de kraters voor de binnenlandsche onlusten. Door alle gevaren wist hij zich meesterlijk heen te slaan. Met vaste hand de teugels van het bewind te voeren. Doch langzamer hand verlamde de ijzeren vuist, terwijl de kracht zijner tegenstanders grooter werd. Wel had hij Rusland en Oostenrijk ver nederd en den Engelschen bondgenoot aan Tot secretaris penningmeester van de commissie voor de zeemans- en visschersbeurs wordt benoemd de heer J. Koning. Tot tijdelijk onderwijzer aan school C, de heer K. de Visser te Wemeldinge. Uit de voordracht voor marktmeester, bestaande uit de heeren H. de Munck, J. M. van Dejjck, J. H. van der Kade en H. Benthem, allen te Vlissingeu, wordt als zoodanig benoemd, de heer van Deijck met het lot tegen dhr. de Munck. Op het verzoek van de maatschappij tot exploitatie van gronden voor het weder verkrijger, van uitstel tot het bouwen van drie viilas op de duinen alhier, wordt gunstig beschikt. Wordt besloten tot onderhandsche ver pachting voor den tijd van drie jaren van bet koffiehuis der badplaats aan den heer G. Boogaart, wijnhandelaar te Middelburg. Idem tot den onderhandschen verkoop van 160 M2 gemeentegrond, gelegen aan de Glacisstraat, aan M. C. Kroon, tegen den prijs van ƒ4 de M2 en bijbetaling van 41,50 trottoirkosten. Idem tot goedkeuring van de begrooting over 1891 aan den Vlissingschen rijweg met een vermoedelijk goed slot van 344,63. In zake het bezwaarschrift van onderwijzend personeel tegen hunne verplichte inwoning binnen de gemeente wordt besloten de vigeerende bepalingen des betreffeude te handhaven, met dien verstande dat de raad in buitengewone gevallen en ter zijner be oordeeling de verlangde vrijstelling zal kun nen geven. Op het adres van mej. de wed. Schout, tegen de voorgenomen beplanting nabij haren molen, wordt afwijzend beschikt. Wordt besloten tot intrekking van art. 4 van het reglement op de bank van leening en dat te vervangen door een ander, waarbij bepaald wordt, dat de directeur of eerste boekhouder jaarlijks zal genieten 900 de contraboekhouder 450, en de assi- sent 200. Aan den heer Oost Lievense wordt tijdelijk toegestaan gebruik te maken van het gym nastieklokaal van school C. tot het geven van dansles des Woensdagsnamiddags van 24 uren. Wordt besloten te beschikken over den post van onvoorziene uitgaven der gemeente- begrooting voor 1890. Ever,zoo tot het toestaan van gelden voor rioleering en tot dekking van tekorten voor den dienst der brandweer. Verder wordt besloten tot wijziging der gemeentebegrooting van 1890 en tot vast stelling van het 2e suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag over dat jaar, waarna de zitting wordt gesloten. Middelburg. Al zijn ertengevolge van de praat gehoudendoch van eene zijde' waar hjj het niet zoeken zou begon thans het gevaar te dreigen. De jongste der vijf groote mogendheden, het koninkrijk Pruisen, was in zijn opkomst. Daar regeerde met vaste hand koning Wilhelm I, wiens rechterhand de grootste staatsman, wiens linkerhand de grootste veldheer van Europa was. De groote staatsman was Otto Eduard Leopold, (vorst) van Bismarck—Schönhausen. De groote veldheer was Ernst vrijheer von Moltke. In 1864 bij den oorlog met Denemarken maar nog meer in 1866 in den krijg met Oostenrijk had Pruisen door uitbreiding van grondgebied een groote macht in het Duitsche Rijk gekregen. In 1866 wist het Oostenrijk buiten den Noordduitschen Bond te dringen en zichzelven de hegemonie (de oppermacht) in Duitschland te verzekeren. Dit hinderde Napoleon. En daarom hunkerde hij naar een voorwendsel om Pruisen den oorlog te verklaren, Bismarck te vernederen en aan den jeugdigen staat zijne bescheiden plaats terug te geven die hij in het begin der eeuw ingenomen had. Maar noemden wij d namen van grootere mogendheden en van machtige gebieders, in dezen oorlog treedt nog een vorst van veel minder beduidenis, en een mogendheid van veel minderen rang op het tooneel. Wij bedoelen vorst Leopold van Hohen- zollernen de Spaansche republiek, die in deze dagen een koning zocht en zonder eenigen aandrang, ofschoon dit werd be weerd er toe kwam aan bovengenoemden vorst de Spaansche kroon aan te bieden. Nauwelijks verneemt Napoleon deze tijding of hij heeft terstond ingezien dat deze keuze een voorwendsel kan zijn om Pruisen met een schijn van recht den oorlog te verklaren. Deze vorst van Hohenzollern is namelijk het ijs nog geen erge ongelukken te be treuren, toch hebben lee Is eenigen door hun onvoorzichtigheid een nat pak gehaald. Eer gisteren vielen hier 2 militairen door het ijs, die gelukkig hun zeiven konden redden. Een oogenbiik later viel iets verder een jongentje door het ijs, die slechts met moeite door een soldaat uit het soldaten slachthuis op het droge werd gebracht. Wijlen Z. M. de Koning bezat de volgende titels en waardigheden graaf van Catzen Ellebogen, Vianden, Dietz,Spiegelberg, Buren, Leerdam en Kuilenburg; markies van Veere en Vlissingen baron van Breda, Beilstein, de stad Grave en het Land van Luik, lJselstein, Kranendonk, Eindhoven en Liesveld heer van Bredevoort, Turnhout, Geertruiden berg Willemstad Klundert, St. Maartensdijk, Zevenbergen, Steenbergen, de Hooge en Lage Zwaluwe, Naaldwijk, Diest, Grimbergen, Herstal, Arlay, Noseroy, Sr.. Villi, Butgenbach, Dausborg, Wameton en Het Loo onafnankeiijk heer van het eiland Amelanderfburggraaf van Antwer pen en Besancon. Te Deventer vermiste een ingezetene onlangs al zijn duiven, 40 stuks. Aangifte bij de politie werd gedaan, doch de dief werd niet gevonden. De bestolene kccht dezer dagen eenige nieuwe en vermiste er spoedig weer 5. Dinsdagnacht is de dief echter in den val geloopen. Het dienst personeel eener fabriek hoorde in een stapel hout in den kelder eenige beweging en vond na eenig zoeken daar een grooten bunzing met 5 half verslonden duiven bij zich liggen, benevens een menigte veeren. In het jjs op het verbindingskanaal tusschen Boter- en Damsterdiep te Gronin gen was een bijt gehakt. Een jongen die zich daar vermaakte, geraakte daarin en zonk in de diepte. Een heer die daar voorbijging, riep zijn hond en gelastte het dier te water te gaan. Na eenige oogen- blikken van spanning kwam de viervoetige rtdder weder boven, het knaapje met zich voerende. Het kind was daarna spoedig op den wal geholpen en kon vervolgens ongedeerd huiswaarts gaan. Te Sittard was Woensdag iemand aan het schieten naar musschen, toen eensklaps zijn geweer sprong en hem derwjjze de hand verwondde dat zjj algezet moest worden. Te Beek werd een hoefsmid die een paard wilde beslaan, door dit dier dusdanig tegen den buik getrapt dat hij bewusteloos neerzeeg en er geen hoop bestaat hem in 't leven te zullen houden. Professor Koch is o. a. doctor, homoris causa, van de Groninger universiteit. Hem werd deze onderscheiding in 1884 aange boden naar aanleiding van zjjn nasporingen in Egypte en Indië omtrent de cholera en zjjn ontdekking van de cholera-bacil, zeer verwant aan het Pruisische koningshuis schoon hij eigenlijk in nog veel nadere familiebetrekking staat tot Napoleon zeiven. Maar dat behoeft niet vermeld te worden. Hoofdzaak is maar, dat Napoleon den oorlog zoekt en dat die bloedverwantschap der Hohenzollerns hem daarbij zal helpen. Fluks den volksgeest opgewekt, en de Fransche bladen uitgenoodigd de onbe schaamdheid van het Pruisische koningshuis, dat deze schending van het staatkundig evenwicht in Europa niet verhinderde, zoo breed mogeljjk uit te meten. Eene onbil lijkheid voor wie wist dat de koning van Pruisen zich aanvankelijk tegen de candi- datuur van zijn neef had verzet, en eerst toen in de zaak berust had, toen hem ge bleken was dat Spanje bq mislukking een republiek zou blijven. Onmiddellijk zond Napoleon een bode naar Berlijn met de bedreiging dat Frankrijk nooit dulden zou dat de kroon van Karei V op éfea bloedverwant van het Pruisische Koningsbuis overging. De koning antwoord de zeer terecht dat hij en zjjn Huis met deze benoeming niet te maken 'hadden. Wilde Napoleon zich verzetten, dan was hij nu althans aan het verkeerde adres. Hij had zich dan tot de Spaansche regeering te wenden en tot den vorst van Hohenzollern die den Bonapartes veel nader in den bloede bestond, dan den koning. Doch in dien tusschentijd verklaarde vorst Leopold dat hij van den Spaanschen troon afzag. Wie nu meenen mocht dat dit een streep door Napoleons rekening was, die kent Napoleon nietNeen, neen hij had het er nu eenmaal op gezet Oorlog moest er wezen. Dan maar een ander struikelblok gezocht. Hij vond het weldra in den buiten- sporigen overmoedigen eisch aan Pruisens koning dat deze zou zorgen dat niet alleen nu, maar ook in de toekomst nooit een naar den eigenaardigen vorrn kommabacil genoemd. Het botert nog niet tusschen de lersche volksvertegenwoordigers in het En- gelsche parlement. Parnell, hun leider, is om de bekende vieze reden, door de meerdeiheid zijner partijgenooten als leiders afge/et: zulks op aansporing van Gladstone die voor zijne partij de medewerking niet de leren had opgezegd, tenzjj Parnell werd losgelaten. Gistelenavond hield Parnell een rede in een zaal te Dublin. Hij reed er heen iu het rijtuig van den Lord Mayor. Het volk sneed de paarden los en reed hom als in triomf naar de vergaderzaal. Zijn grootste tegenstander, Hïaly, werd (leswijze mishandeld dat hij de hulp der politie moest inroepen. Een makelaarsbediende te Parijs, die speculeerde met waarden, welke hem niet toebehoorden, en verloor, heeft een aantal obligaties, ter waarde van 800,000 francs, verduisterd. Het bedrog werd echter ont dekt en de bediende in hechtenis genomen. Van de 2500 obligaties konden intusschen tot dusver nier meer dan 1400 worden opgespoord. Te Angsburg hebben vijf soldaten, die zonder permissie uitgegaan waren, een sergeant vermoord, die rapport wilde op maken. De moordenaars zijn in hechtenis genomen. VLISSINGEN, 12 Dec. 1890. Boter f 1.24 a l 1.18 de kilo. Eieren f 6.40 a 10.— de 104 stuks. MIDDELBURG, 11 Dec. '90. De aanvoer aan onze graanmarkt van heden was voldoende voor de vraag. Tarwe met vrjj goede aanbieding 25 cent lager en de puike soort tot f 8,15 a f 8 gekocht. Rogge zonder omgang f 6,25. Wintergerst f 5,50. Zomer dito f 5. Witteboonen met eenige vraag in puike soort f 13,75 betaald, enkele houders hielden op f 14 vast Bruine boonen brachten in puike soort f 11,50 a f 11.60 op. Paardenboonen f 6,25. Tuinboonen f6. Groene Erwten met zeer weinig aanbieding in de puike kooksoerten tot f9.50 a f9.30 verhandeld. Winterkoolzaad zonder omgang f9.50 nominaal. Zomerzaad hield men op f 11 doch komt zeer weinig meer voor. Versche boter f 1.10 a f 1.14 per kilo. Eieren f 7,— per 100 stuks. KRU1NINGEN, 10 Dec. '90. Oude Tarwe fO,— a fO, Nieuwe Tarwe f7,25 a f8,20. Rogge f5,90. a f6,25 Winter gerst f5,— a f5.60 Zomergerst f4,— a f4,50 Haver f2,75 a f3,50. Erwten f 7,— a f9,— Boonen f5,80 a f6,10. ZIERIKZEE, 11 Dec. 1890. BOTER. Hoogste koers 62s, laagste koers 0.57 per 5 ons. Kipeieren hoogste koers 2.12s laagste koers fl,75 per 25 stuks. Eendeieren f 0,— a f 0,— de 25 stuks. Hohenzollern den Spaanschen troon zou beklimmen. Den I3en Juli van het jaar 1870 wan delde koning Wilhelm als naar gewoonte op de badplaats Ems, vergezeld door zijn adjudant. Daar kwam natuurlijk geheel toevallig de Fransche gezant Benedetti langs denzellden weg. Hij knoopte een gesprek aan met den vorst en deelde hem in den loop daarvan mede welke eischen door zijnen Vorst waren gesteld. «Zal ik uwer Majesteits toestemming daartoe naar Parijs telegrafeeren vroeg hij. «Stil mijnheer», was het antwoord, «niet zoo spoedig. Gij schijnt haast te hebben. Mijne toestemming tot het aannemen der candidatuur was niet verplichtend. Ik kan dus uw voorslag niet aannemen en wil naar omstandigheden kunnen handelen. Neemt de Fransche regeering geen genoegen in mijne verklaringen, laat zij zich dan tot mijn minister wenden.» Toen Benedetti nog aanhield, keerde de Keizer zich om en sprak tot zijn (adjudant: «Zeg dien heer dat ik hem niets meer te zeggen heb». Deze daad en deze woorden waren het sein tot den oorlog. Koning Wilhelm wist zeer goed wat hij zeide. Doch hij kon met een vrij geweten verklaren, dat jhq in deze schijnbaar nietige quaestie het uiterste had beproefd onr den vrede te bewaren. Niet te Berlijn, te Parijs zetelde de rustver stoorder. Het was de man, die als wijlen zijn groote ooin, niets liever verlangde dan Pruisen te mogen verpletteren en met den roern vaneen Fransch Duitschen oorlog zijn wankelenden troon te schragen. Hoe jammerlijk hem dit onheilig pogen is misluktligt nog versch in het ge heugen. Wij wenschen er eenige bladzijden aan te wijden. Wordt vervolgd.) 1 Heden overleed in 74 "jaar,, onze dierbare en grootmoeder DINA SC HI eerder wed. H. Oele, laatst Uit J Kapelle, 12 December Volstrekt eenige kt Bij vonnis derArr.-Rec burg van 10 December Timmerman, Metselaar en verklaard in staat van Fa ter-Commissaris is Mr. S Curator Mr. C. LUCASSI keur uit drie, rekening De bij JOHS. LOUWERSE, oud 15 jaar, bij S. LOUWE beide over de rekening, LOUWERSE, Seroos in de gemeente Gapinge, Te bevragen ten kantore HUVERS te Middelburg De Notaris Th. VAN U des avonds ten zeven u' De Commerce te Vi staande aan het Droogdo! beer te Vlissingen, wijk Daags te voren te be tot 12 en 2 tot 4 uur. De Notaris MUI.OCK 's morgens te in de gemeente Hilland- tusscheri de Maire en Fre den Ambachtsheer van Te beginnen aan den k De Notaris MULOCK I 's avonds te 7 uren, te van Oranje», te Goes, aan den Station zijn verhuurd 2, 1 3,— per week. Deze huizen behooren boedel van A. VAN DE

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 2