KEIêk- EN SCIiOOJLNlEl \V$ RECHTSZAKEN. Gemengde Berichten Overzichl tan Verkoopingen. stand, hunne millioenen te vermenigvuldigen. Alleen de suikertrust heeft in ruim drie jaren 28 inillioen dollars verdiend. En door het voorbeeld van genoemd monopolie ston den er beurtelings talrijke andere monopo liën op in olie, ijzer, zout, leder, lucifers, enz., te veel om te noemen. Intusschen kwijnde de boerenstand, en de arbeider, wien hooger daggeld onder republikeinsch bewind werd verzekerd, werd veelzijdig teleurgesteld. Om echter het volk genoegen te doen, nam men dan toch voor om het beschermend tarief te herzien, en daarin gunstige ver anderingen te brengen, teneinde het surplus in de schatkist te doen verminderen. Mr. Mac Kinley stelde voor een ontwerp van tariefherziening op te stellen en dat aan Huis en Senaat in overweging te geven. De tijd die er letterlijk verspild is, en de vele woorden die er gewisseld zijn alvorens al de noodige amendementen waren gewikt en gewogen, de beurtelingsche aanvallen van de zijde der monopolisten zoowel als van het volk gemaakt, deed de natie in toenemende spanning verkeeren, en de aanneming der Bill bleek in de verste verte niet algemeen te voldoen De Novemberstemming naderde. Mac Kinley en diens geestverwanten deden hun uiterste best om door onvermoeid in de volkrijkste plaatsen speeches te hoeden, het volk te verzekeren welk eeue heilzame toe komst de nUie van IN. Amerika tegemoet ging, wanneer het zich zou nederleggen bij de bescherming die nu, door de wet- wording van de bedoelde Bill, haar gezegende uitwerking op alle standen der maatschappij zou uitoefenen. Het volk zweeg echter, en dacht: «Wij naderen de stembus, en wij zullen zien Tot verbazing van bijna iedereen is het gebleken dat het volk, dat overal nieuws bladen leest, dat zich bewust is stemrecht te hebben, ditmaal zich geen zand in de oogen heeft laten gooien, maar bij lezen en denken ook handelen heeft gevoegd. De stemming des volks heeft gezegdGeen Mac Kinley, geen verkwisting van de schat kist, geen monopolisten ten koste van onze beursEn de uitslag isgroote democratische meerderheid in Huis en Senaat te Washington, en daarbij in vele Staten democratische Gouverneurs, enz. Wat nu de toekomst zijn zal weet men natuurlijk niet met juistheid te zeggen, maar men kan aan[ alles zien dat de re- publikeinsche partij haar vroeger vei trouwen algemeen verloren heeft. Handelaarsin wollen goederen, apothekers, ijzer- en metaalkooplieden, blik-en blikver- bruikersfabrieken (zooals pakkerijen van fruit en vleesch in blikken bussen) zuchten met reden onder den druk van het nieuwe stelsel, terwijl ook de voorstanders en ondernemers van de aanstaande wereldten toonstelling rondweg erkennen dat de Mac Kinly Bill een Chineesche muur zal blijken te zijn, waardoor buitenlanders het onge legen zullen vinden om inzendingen te doen. De kruideniershandel schijnt het minst te zullen lijden. Men heeft het invoerrecht op krenten geheel weggenomen, terwijl men dat op rozijnen heeft verdubbeld, naar dien bet mogelijk is om vooral io den Staat California al de rozijnen te verbouwen, die in de Vereen. Staten verbruikt worden, terwijl krenten hier nergens geteeld kunnen worden. Ook heeft men het invoerrecht op de suiker bijna geheel weggenomen, waardoor de suiker binnen 4 of 5 maanden nog een of twee cent per pond zal dalen. In den tarweverbouw is ook eenige ver betering gekomen. Gij weet voorzeker dat de meeste tarwe hier door zelfbinders ge sneden wordt, en men bindt die tarwe met twijn van eene soort hennep vervaardigd. De fabrikanten van die twijn waren be schermd door een invoerrecht van 2 ets. per pond, en door het monopolie van die fabrikanten werd de prijs van die twijn zoo hoog mogelijk opgevoerd, tot bezwaar van de beurs des landmans. Thans echter zal die twijn bijna geheel vrij kunnen worden ingevoerd, zoodat er tenminste twee groote monopolies, de suiker en twijntrust weldra door gebrek aan levenskracht den geest zullen geven. Of nu de Mac Kinley Bill wel zooveel schadelijke gevolgen zal hebben als algemeen beweerd en gevreesd wordt, zal de tijd nog moeten leeren. Doordat de invoer op blik sterk verhoogd is geworden, ontstaat er op het oogenblik wel eene geduchte spanning. Komt men echter met de uitvoering van blikfabrieken hier eindelijk eens klaar, dan is het wel mogelijk dat de directe schade in indirect voordeel verandert. Bevoegde mannen echter beweren de onuitvoerbaarheid van goede blikvervaardiging in dit land. Waaraan zij dat echter toeschrijven is mij niet recht duidelijk, misschien doordat mij kennis van metalen ontbreekt. Later deel ik u mogelijk iets mede aan gaande het onderscheid tusschen twee bovengenoemde staatkundige partijen. Als altijd de uwe. W. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Schore en Vlake door dhr. J. E. B. Meloen, cand. te Utrecht. Bedankt voor Meliskerke door dhr. J. E. B. Meloen cand. te Utrechtvoor St. Laurens door ós. C. W. A. Nonhebei te Aagtekerkevoor Oostkapelle door ds. J. W. Unger te Katwijk a/dRijn; voor Biervliet door dhr. W. Beek, cand. te Kruiningen. Benoemd aan de rijks-normaallessen te Oostburg tot leeraar in het teekenen de heer M. M. Blankert, hoofd der openbare school te Zuidzande en tot leeraar in de gymnastiek de heer G. Wit, hoofd der school te Sluis. Bij het te Utrecht gehouden practisch apothekersexamen is o. a. geslaagd de heer P. J. S. Soer, geb. te Vlissingen. Gisteren zijn naar de Arrondissements- Rechtbank te Mi idelburg behandeld de eerste zakeu betreffende diefstal van vaten petroleum, die uit het op de stranden onder Domburg en Oostkapelle gestrande schip «Durirobm» zijn aangespoeld. Door het openbaar Ministerie werden straffen van eene maand en 45 dagen gevorderd. Naar wij vernemen is er tegen een persoon uit St. Laurens proces-verbaal op gemaakt ter zake van het vervalschen van melk. Nienwdorp. Ook de kerkeraad der Chr. Geref. Gemeente alhier verzond een adres van rouwbeklag aan H. H. M. M., en ontving eene dankbetuiging var. den na volgenden inhoud «Ter voldoening aan de bevelen van Hare Majesteit de Koningin-Weduwe, Regentes, heb ik de eer aan den Kerkeraad der Christelijke Gereformeerde Gemeente te Nieuwdorp (Zeeland) de betuiging van Harer Majesteits dank over te brengen voor de bij adres van 30 November 1890, betoonde deelneming, bij gelegenheid van het diep betreurd overlijden van Zijne Majesteit Koning Willem den Derden. De Directeur van het Kabinet des Konings, ALEWIJN.) Middelburg. De patenten 2e kwartaal 1890/91 liggen gereed van 10 tot 20 Dec. 's Woensdags en Zaterdags van 1012 uur. Goes. De opbrengst der heden gehouden nieuwejaarscollecte is 221,25'. De vorige, van '11 December 1889 bedroeg f 238.94 en aan nagiften 29 50, totaal f 268,44. Ueinkenszand. Dinsdag had de landbouwer M. v. Damme het ongeluk onder 's Heer Hendrtkskir.deren met paard en tilbury in de sloot terecht te komen. Nadat alles met veel inspanning op het droge was gebracht zag men lat de kap van de tilbury geheel beschadigd was en dat het paard zich be zeerd had, zoodat hij alleen met het onderste gedeelte van zijn gerij de reis kon voort zetten. Het ongeluk wordt toegeschreven aan een voerman die geladen met boom stammen, niet inhield, of niet genoeg uit haalde. Als bewijs van hondentrouw ineldt men aan de M. C. het volgende: Voor eenige weken werd door een bewoner van Westkapelle een hond aan iemand op Zuid Beveland verkocht. Eenigen tijd later kwam 's morgens vroeg, toen het nog donker was, het beest bij zijn ouden meester zeer ver moeid aan de deur. Binnen gelaten liep hij naar ieder der huisgenooten, met blijkbaar welgevallen hen begroetende, tot bij het bed en eerst daarna nam hij voedsel en legde zich op zijn oude plaats te rusten. Hoe hij zonder begeleiding dien geheelen weg teruggevonden heeft, blijft nog een raadsel. De oudste ingezetene van Loosduineu Mozes Blum, is in den ouderdom van 104 jaren overleden. Onder de slachtoffers van de op 4 dezer te Delft werkzame zakkenrollers be hoort ook de hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, Steenkamp, wien een horloge werd ontrold. Ook zelfs bij de treurigste plechtig heden kunnen comische voorvallen plaats hebben. Voor de distilleerderij der firma v. Meerten te Delft stonden Donderdag aan den walkant eenige tonnen die natuurlijk door enkelen uit het kijkend publiek bij gelegenheid der begrafenis werden in beslag genomen. Een kort dik ventje was de eerste die zich boven op een ledige ton posteerde. Ongelukkig brak de bodem en zakte de man in de tor. Hij was te klein om er alleen uit te komen en het gedrang liet niet toe hem de behulpzame hand te bieden. Er bleef dus niets anders over dan hem te laten waar hij was en hem er uit te halen als de stoet voorbij en de drukte over zou zijn. Aldus geschiedde. Onze reiziger was echter te vergeefs naar Delft gekomen, en had letterlijk niets van den stoet gezien. Bij den heer De Bordes te Haarlem is Maandagavond brand ontstaan op een slaapkamer, door het springen van een spirituslampje, waardoor de vlam in aan raking kwam met de gordijnen van een kinderledikant. De heer des huizes bekwam bij zijne poging tot blusschen belangrijke brandwonden aan de handen, en de meid redde zich met moeite langs een dakgoot. Het huis is geheel uitgebrand. Na de begrafenis van koningin Sophie werd bij de begrafenissen het orgel in de Delftsche kerk niet meer bespeeld. Donderdag geschiedde dit wel, en door denzelfden organist, die dienst deed bij de begrafenis van Willem 1 en Willem II. Het is de Sljarige heer Kersbergen, reeds 60 jaren organist, die gesteund door zijn leerling, deze droeve taak vervulde. Een boerenplaats te Beeststerzwaag is een prooi der vlammen geworden, met al wat er in was aan beestiaal en granen, waaronder 35 runderen. Zaterdagavond had een dame het ongeluk even voor de halte Andelst uit den in vullen vaart gaanden sneltrein te vallen. Zij wilde het portier raampje openen, toen het geheele portier open ging, en zij uit den trein stortte. Eene medereizigster deed onmiddellijk de noodrem werken. De dame werd toen kermende op den weg gevonden. Te Nij megen is zij naar het ziekenhuis vervoerd. De gebroeders K. te Bergen op Zoom, die een pot met brandend houtskool in hunne slaapkamer hadden geplaatst, zijn door den kolendamp gestikt. Te Spijk (Gr.) is iemand (wat daar nog nooit gebeurd isj om het leven ge komen bij het halen van mosselen. Bij vorst of bij opdooi weder gaan vele arbeiders naar het Wad om mosselen te plukken, om die aar. andere dorpsgenooten voor lü of 125 cent de 5 liter te verkoopen. Zij maken dan zoo'n dag een daghuurtje, want zitten ze te huis dan verdienen ze niets. Zoo wilde voor plezier ook een persoon doen, toen hij naar de Nieuwstad (eenige huisjes aan den dijk) ging, om op een groote mosselplaat mossels te zoeken. Hij is even wel niet teruggekeerd. Sommige andere zoekers moeten hem wel gezien hebben en een ander moet hem zelfs hebben hooren roepen of zien wenken. Een vreeselijke orkaan heeft Sardi nië geteisterd, vier bruggen en tal van gebouwen vernield en groote verwoestingen onder het vee aangericht. Twaalf menschen kwamen om. Groote opschudding is te Weenen veroorzaakt door de gevangenneming van den graaf Frans Von Sickingen-Hohenburg die intertijd, na den val van den Prins van Battenberg, candidaat was voor den Bulgaarschen troon en zich thans aan oplichterij schuldig gemaakt moet hebben. Dr. Russell, de oudste geneesheer aan het hospitaal te Edinburg, heeft na veel jarig onderzoek van den kanker, de mi crobe ontdekt, welke bij deze ziekte optreedt; zij heeft overeenkomst met het sohimmel van gist. Dr. Russell laat zich echter nog met de grootste omzichtigheid over zijn ontdekking uit. De Roodhuiden schijnen tot toena dering bereid. Uit Pineridge komt namelijk het bericht, dat 31 Indiaansche hoofden een onderhoud met Generaal Brooke ge had hebben. Deze heeft toegestemd in alles wat zij vroegen. Op het oogenblik tberaadslagen de Roodhuiden over de voor stellen, welke zij zullen doen. De handel in kerstboomen is in Dnitscliland weer levendig. De grootste markt is te Berlijn waar 400.000 kerstboomen, 2 tot 30 voet hoog, verkocht worden. Dan volgt Dresden met bijna even zooveel. In het groot worden de boomen verhandeld bij het Schock of 60 stuks tegen 20 a 225 cent het schock. De kleinhandelaars verkoopen ze tegen 75 pfenu (45 cent) a 2 mark het stuk. Dezer dagen was een jonginensch, de heer Werdmuller von Elgg in de omstreken van Tra was (l'assaroean, Java) jagende en rustte een weinig uit bij een bron toen on verwachts een groote koningstijger op 3 meter voor hem verscheen en hem zoo plotseling besprong, dat hij nauwelijks den tijd had op te staan. Zich verwerende met zijn jachtmes, bracht hij den tijger een forschen stoot toe, doch deze besprong hem terstond weer en kieeg toen een tweeden stoot, waarna hij zich met een hevig gebrul ten derden male op hem wierp en hem met een klauwslag het been openreet. De koene jager, hierdoor op den grond gewoipen, stiet hem nu het jachtmes zoo diep in de borst dat hel monster zich brul end verwijderde. Dien dag kon men het dier niet terugvinden. Eenige dagen later evenwel vond de be volking het dier dood op bijna een uur afstand van de plaats waar de bloedige strijd gevoerd was. Zij kwamen van verre om dien moedigen Blanda te zien die alleen een tijger wist te weerstaan want zijn zeer zeer gevoelig voor daden van moed en heb ben zelf groote vrees voor tijgers. Weinige dagen later werd een paard uit de dessa door de tijgers gedood en mede- gesleept. (Dagblad.) Zaterdag werd te Berlijn het concours der z waarlij vigen gehouden. Er waren 50 liefhebbers opgekomen, die allen meer dan 200 pond wogen. De prijs een 4 halve ton Beiersch bier -werd toegekend - aan zekeren Berg, een employé in een bierbrouwerij te Stralau, die 399 pond woog. Men maakt de opmerking, dat de dikke mannen te Berlijn niet in de schaduw kunnen staan van die der Vereenigde Staten. Men hau toch geen lid van de club der zwaarlijvigen .te New-York worden als men geen 500 pond weegt en de New- York Herald bevatte onlangs de levens beschrijving en het portret van een gentle man, die het kolossale gewicht van 912 pond bereikt had De grootvorst Alexis van Rusland stelde 180 gulden beschikbaar voor de schildwachten, die tijdens zijn verblijf in Den Haag voor het gezantschapshote! op post hebben gestaan, met bepaling dat dit geld persoonlijk aan hen moet worden uit betaald. Achteraf is gebleken dat het verhaal, als zou de in een trein van Nizza naar Toulon gevonden geboeide dame van 7000 fr. zijn beroofd, een /erzinsel van haar zelve was om voor haar inan verborgen te houden, dat zij het geld aan de bank van Monte Carlo had verloren. De bedriegster zal vervolgd worden wegens het verspreiden van valsche tijdingen. Donderdag 11 December. Goes, voor dhr. P. Dronkersby het nieuwe telegraafkantoor door deurw. Hollmann, ra men, paneelblinden, planken, ribben, pannen, brandhout. Middelburg, door deurw- Kouion op de werf' Volharding Houtwaren. Vrijdag 12 December. Nieuvr en At. Joosland, door not. Tak 10 uur op het hof Nieuwland 21 olmen. ISeinkenszand, 10 uur bij Vermeule door not. Bresser, planken, latten, loopvar kens, meubels. Maandag 15 Decemher. Kruiningen, 11 uur op het hoefje van Nieuwenhuize 43 olmen. Wemeldinge, Te koop bij inschrijving 28 Canada's Damsche saraat. Biljetten-voor of op 15 December bij Frans v- Hoorn. Dinsdag 16 December. Vlissingen, Hotel de Commerce, 7 uur doer not. Pieterse, huis en erf Droogdok. Middelburg, 10 uur in het pakhuis, Hofplein door not. Tak, banket- en koek bakkersgereedschap, mineraalwatormachine, aalbessenwijn, vaatwerk, flesschen, hand wagens Inl. dhr. Hondius. Domburg, io uur op Duinvliet door not. LoefT, 5 H. esschen, Wilgen enz., kap hout, droog hout enz. Middelburg, Ook Woensdag door not. Verhefj 10 uur een zeer deftige inboedel in Notarishuis. Ook goud en zilverwerk, diamanten kruideniersopstsl en waren, 10.000 sigaren, Ham, Worst, Kaas enz. Woensdag 17 December- Koudckerke, 10 uur, op de hofstee van Boone door not. Loeff, olmen, populie ren, abeelen- en notenboomen, wilgen tron ken en vruclitboomen. Aiisse, 11 uur in de gemeenteherberg door not. v. d. Kloes, een sm >derij met woon huis. sbhuur erf en tuin aldaar no. 75, sa men 698 cA. Donderdag 18 December. Ierseke, door not. M. Houwer voor dhr. N. Bom by Harthoorn 2 uur een dubbel woonhuis en erf 265 cA. Bekhof.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 2