kameraden moest uitbetalen. Thans heeft hij van uit Antwerpen, waar hy zich thans ophoudt, zijn uniform aan den commandant van het garnizoen teruggezonden. Zijn op sporing en aanhouding is gevraagd. Te üinteloord is Vrijdagavond het schip van C. B. uit St. Maartensdijk door den feilen wind met zooveel kracht tegen de Brinlandsche brug over de Mark geloopen dat de mast werd stuk geslagen. Schipper B. had daarbij het ongeluk dat hem de mast op het hoofd viel, waardoor dd schedel werd verbrijzeld. De ongelukkige bleef op de plaats dood. Hij laat een vrouw met 8 kinderen na. in een der met reizigers volgepropte wagens die Woensdag en Donderdag naar Den Haag liepen, bemerkte een der passa giers gedurende den rit beweging onder de banken, kort daarop werd er onder de bank waar bij zat, geniesd. De in de coupé aanwezige dames sprongen verschrikt op de banken. Een der heeren greep echter moed en keek er eens onder. En wat zag hij Twee knapen, die zich daar in de vroegte in den ledigen wagen hadden be geven en onder de bank gedoken zonder een cent op zak een gratis uitstapje verlangden. De reizigers kwamen door de drukte niet te weten of de jongens ongehinderd door het contrólehek zijn gekomen. Velen zijn bij de plechtigheid van Donderdag door zakkenrollers bestolen. Aan den kourier van de Luxemburgsche afge vaardigden is bij aankomst een kostbaar gouden horloge, hem indertijd door Z.M. als een bewijs van tevredenheid ten geschenke gegeven, ontrold. Het gekroonde naam cijfer van den gever is op de binnenzijde der kast gegraveerd. Op het Oude Delft te Delft stonden Donderdag eenige perso nen den rouwstoet af te wachten, toen te midden van het gedrang iemand langs hem heen schoof en schijnbaar toevallig bij een der heeren een knoop van diens jas los maakte. Bijna onmiddellijk was hij uit het gezicht, maar eensklaps voelde de persoon wiens jas was losgemaakt, een hand tus schen zijne bovenkleeaeren, en stond de zakkenroller voor hem die het waarschijn lijk op zijn horloge had gemunt, ten treffende stomp op diens neus deed hem evenwel zonder het voornemen te volvoeren afdruipen, en onder de menigte verdwijnen. Een v eerprofeet. Majoor Waelput, die het vorige jaar in de Gent<che bladen eenige weervoorspellingen deed, die vrij goed uitkwamen, deelt nu weder bijzonder heden over het winterweer mede, dat ons te wachten staat. In de maand December zal de sneeuw in zoo groote hoeveelheid vallen dat het verkeer per spoor zal onderbroken/ijn. Zulks zal omstreeks den lOen beginnen. In Januari zal weinig sneeuw vallen in de laatste weken van Februari, integen deel, zullen verschrikkelijke sneeuwstormen Vlaanderen teisteren. De koude zal nijpend wezen in December, maar voural in Januari. Meermalen zal de thermometer 20 tot 25 graden aanduiden; liet uiterste minimum zal zelfs 28 of 29 graden onder nul be reiken. Einde Januari zal de dooi invallen. In Februari gaat het weer aan't vriezen! Van professor Koch leest men Robert Koch is de derde uil een gezin van 13 kinderen. Een van zijne jongere broeders, farmer in Amerika, verklaardeTerwijl wij als jongens onzen vrijen tijd met spelen, visschen of jagen doorbrachten zat Robert steeds te studeeren. Zijn liefste werk was altijd microscopideeren. Op zijn 17e jaar hau hij het gymnasium van Clauslhal (Hun nover) afgeloopen maar op de hoogeschool van Gottingen mocht hij niet worden toe gelaten voor hij 18 jaar oud wys. Toen hij daar twee jaren had gestudeerd, won hjj het van honderden oudere studenten by de beantwoording eener prijsvraag. De man die vermoedelijk laatst een dame in den trein naar Marseille van haar geld beroofde en haar aan armen en voeten wist te binden, is een der dagen van de vorige week. toen hij een nieuwe misdaad pleegde, ontdekt. Hij zat namelijk meteen heer alle' n in de coupé toen hij hem het gebruikelijke dilemma stelde, waarin van de beurs of het leven gesproken wordt. De man gaf natuurlijk de beurs; waarop de misdadiger uit den in beweging zijnden trein sprong. Doch de beroofde drukte op den alarmknop, de trein stond stil en de man deelde zijn wedervaren mede, waarop de dief nagezeten, ingehaald, geboeid en aan de justitie overgeleverd werd. Twee gekken -o neen, twee jonge lingen te Spandan wedden jongstleden Donderdag dat zij bij de heerschende koude 8° R. onder nul in het open water zouden gaan baden. Zij deden zulks. Zij ont kleedden zich en zwommen de haven over. Daar zij zich niet konden afdrogen, wijl het water zich dadelijk tot ijsktgeltjes vastzette, kleedden de waaghalzen zich, zonder zich af te drogen, en liepen in een dollen ren naar eert koffiehuis, waar zij hunne met de weddenschap verdiende 10 mark spoedig in grog omzetten. Gelukkig kwamen zij er zonder verkoudheden of andere onheilen afJoch hadden ze met hunne roekeloosheid zekei' wel verdiend. De onschuldig veroordeelde toch als schuldige gestraft. In een Pruissisch garnizoen had een sol daat, uit Zwaben geboortig, door een veel jarig goed gedrag het onbepaald vertrouwen van zijne officieren verworven, zoodat hij meer vrijheid genoot dar. anders toenmaals aan uitlanders werd toegestaan. Hij bezocht echter noch drink- nog speelgezelschappen. Maar op een voor hem ongelukkigen dag ging hij, om zich wegens eene oppasselijk- heid te verstrooien, in een herberg, in welke verscheidene zijner makkers dronken en speelden. Een hunner geraakte met den waard in twist, die op dadelijkheid uitliep. De straks genoemde soldaat nam een stok. enkel met het oog om den waard te redden, terwijl hij den sabelhouw van zijn kameraad zocht af te weien. Onopzettelijk trof hij den laatste aan het hoofd, waarop deze op den grond viel, en na eenige dagen stiei f, of schoon het na het onderzoek van den wond- heeler twijfelachtig bleef of zijn dood bet gevolg van den bekomeu slag, dan of het, wat waarschijnlijker was, een gevolg Van zijne verhitting door brandewijn en van zijne door losbandigheid bedorven sappen was. De ongelukkige dader, bewust van zijn oogmerk om slechts af te weren en niet te slaan liet zich gewillig in arrest nemen. Hij werd meer tot een afschrikkend voorbeeld dan wel om zijne daad, tot eene matige spits roedenstraf veroordeeld. De koning, van de zaak onderricht, liet de stukken aan een ander regiment zenden. Dit, in plaats van volgens de bedoeling des konings het vonnis te verzwa ren, verklaarde integendeel- dat het hard was een onschuldige tot een afschrikkend voorbeeld te straff n. Misnoegd hierover, liet de koning een derde regiment de zaak beoordeelendit bekrachtigde het eerste vonnis. Nog meer verstoord, schreef de Monarch eigenhandig onder de sententie, dat hy geradbraakt moest worden. Dit vonnis werd uitgevoerd. Christelijk, op de gewone wyze voorbereid, beklom de onge lukkige het schavot. Thans verzocht hy dat het hem geoorloofd mocht zijn een woord te spreken. «God riep hij, «gij zyt een rechtvaardig God 1 Ik sterf niet als de moor- dedaar van mijn kameraad, maar als de moordenaar van mijn neef. De daad is langer dan twintig jaren geleden. God heeft mij dezelve en al mijne zonden vergeven maar zijne bedreigingen, zoowel als zijne beloften, moeten vervuld wordenmij wedervaart recht. Ik weet, Hij zal zich over mijne ziel ontfermen, al wordt myn lichaam aan een wreeden maar verdienden dood overgegeven. Thans, scherprechterdoe uw plicht.» De koning zou, bij het vernemen van dit voorval, gezegd hebben, dat hy, zonder zeil bepaald te weten waarom, het vonnis had moeten verzwaren. De heer H. H. Booth uit Londen, comm. bij het Leger des Heils, en gehuwd met mej. C. Schoch hoopt in Januari Neder land te bezoeken en op verschillende plaat sen waar het Leger gevestigd is, oefeningen te honden. Een muziekcorps, The House hold Troops Band, 38 man sterk, liet voornaamste corps van het leger in En geland vergezelt hen. Ook staat ons land weer een bezoek te wachten van Meissa Bhai, heilssoldaat uit Engelsch Indie. Door den plotselingen overgang van warmte in koude, die zich ook in ons land deed gevoelen zijn dertig Kirgiezen in de Siberische steppen doodgevroren. Ook veel paarden, cchapen en kameelen zijn daar door de koude gestorven. Men maakt zich zeer ongerust over het lot van een geheele koopmanskaravaan. li SS li-15SCIIOOLXIEI WS Ned. Ger Kerk. Aangenomen naar Utrecht door ds. P. J. W. Klaarhamer te Middelburg. Als voorwaarde is echter gesteld dat ZEerw. zijne gemeente niet verlate voor Mei of Augustus 1891, of zooveel vroeger als een nieuwe leeraar zijn plaats zal hebben vervuld. Ned. Herv. Kerk. St. Maartensdijk. Heden herdenkt onze geachte predikant, ds. J. G. OrmeJ. zyn 30jarige evangeliebediening. ZEerw. was kandiuaat inOverysel 1 «59 werd 9 Decem ber I860 bevestigd te VVestkapelle, m 1807 te Zaamslag, 1809 te Loon op Zand en 27 April 1873 in onze gemeente. De iV. Vorstenlandenbevdi het bericht, dat curatoren der Leidsche Hoogeschool dr. Snouck Huigronje hebben aangezocht, om den opengevaleu zetel van prol'. Pynappel te aanvaaruen. '8 Heer Areudskerke. Tot leden van liet kiescollege der Ned. Heiv. Gem. alhier, zijn herkozen de heeren Clir. VVestveer, Jac. Nijsse, C. Engelaar en A. de Priester. Tot ouderling herkozen de heer Jac. Meuletrberg en tot diaken gekozen de heer Jacob Beenhakker. LAATSTE BERICHTEN. In een vereenigde zitting dei beide Kamers onder voorzitterschap van mr. v. Naurnen, voorzitter der le Kamer heeti 11. M. de Koningin Regentes den by art. 43 der Grond wet voorgeschreven eed van trouw aan hare dochter H. M de Koningin, en als voogde* over H. M. algelegd. De eed als Voogdes luidt aldus«Ik zweer trouw aai? de Koningin, ik zweer al de plichten welke de voogdy tny oplegt, heilig te vervullen, en er rny bijzonder op te zullen toeleggen der Koningin gehechtheid aan de Grondwet en liefde voor haar volk in te boezemen. Zoo waarlijk helpe mij God almachtig De eed als regentes, reeds vroeger door ons medegedeeld, luidt aldus «Ik zweer trouw aan de Koninginik zweer dat ik in de waarneming van het Koninklijk gezag, zoolang de Koningin min derjarig is, de Grondwet steeds zal onder houden en handhaven. Ik zweer dat ik de onafhankelijkheid en hit grondgebied des Rijks met al mijn vermogen zal ver dedigen en bewaren dat ik de algemeene en bijzondere vrijheid, en de rechten van alle des Konings onderdanen en van elk hunner zal beschermen, en tot instandhou ding en bevordering van de algemeene en byzondere welvaar, alle middelen aanwenden welke de wetten te myner beschikking stellen gelijk een goede en getrouwe Regentes schuldig is te doen. Zoo waarlijk helpe mij God Almachtig!» AAiXBESTËDIAU. Vrijdag 12 December. Middelburg, 1 uur aan het pror. be stuur, het op diepte houden derbuitenhaven, van het kanaal door Walcheren te Vlissingen en Veere van 891—96. Maandag 15 December. Middelburg, vóór half 2, levering grof tarwebrood voor de gestichten le kwart. '91. Woensdag 17 December. Brulnlsse, half 12 in het Gemeentehuis het bouwen van post- en telegraafkantoor directeurswoning enz. Aanwijzing 15 Dec. 4—5 uur. Inl- de gemeente opzichter P. Brouwer. Vrijdag 19 December. Middelburg, aan de Prov. Bestuur 11 uur het onderhoud van het Nederl. gedeelte van het kanaal van Terneuzen met bijbehoorende werken van 1891—93. Inl. by den hoofdingenieur te Middelburg Aanwijzing 12 en 13 Dec. van 10—12 uur. Maandag 22 December. Serooskerke, 1 uur voor de Nod geref. kerk, bouwen van kerk met consistorie en bergplaats. Bestek a f 1,50 bjj dhr. K. Melis Aagtekerke. Aanwijzing 15 Dec. 2 uur. Dinsdag 23 December. Utrecht, 2 uur aan het centraalbureau der M. t. E. v. S. sp., bestek no- 531, wijzigen en uitbreiden van liet hoofdgebouw met an dere werken op het station Kruininge. Aan wijzing 16 Dec. 12 uur. Overzicht van Veikoopingen. Dinsdag 9 Dec. Goes 7 uur op het Slot Joor not,.Lansen Croin voor erven wed. Vermeule een woon huis met 8340 c- A. bouwl het witte huis En 't woonhuis van A. Vermeule, Lange Vorststr. 338 cA. Inl. dhr. Pelle. Woensdag 10 December. Goes 10 uur op het Slot CKtende huis houdelijke goederen van dhr. Vermeulè, als een antiek kabinet, bureau, tafels, stoelen, lampen, kar op voeren, gereedschap enz. Inl. dhr. Pelle. Middelburg 10 uur voor het polder bestuur van Walcheren door not. Tak van den straatweg naar Domburg boomen en hakhout. Voorts mutsaards en stammen op dc stapelplaats te Oostkapelle. En op Schoon oord olmen, populieren en abeelen. Kruininge, door not. Prins II uur, 20 loopvarkens 3—6 maanden, WUhelmlnapolder, door not. Liebert half 11, 83 Canada's en 18 esschen in het Goesche diep enz. Oost polder, onder Kortgene door not. Roelof 10 uur voor dhr. Tak, 300 olmen en esschen op de hofstede van Maas. Rillaiid-Bath, 9 uur door not. M. Hou wer aan den dijk tussohen Maire- en Pre- drikapolder, 250 Canada's. Donderdag 11 December. Kwade o dam me 10 uur aan het lange weegje-'oor not.M. Houwer voor de Jonge, planken, damhekken, vet varken, loopvar kens, geiten, huisraad, veeren bedden, de kens enz. Vlissliige.i, Bank van Leening. Panden van Juli tot Sept. 1889. 10 Dec. van 2—4 u. te zien. Kapelle, door not. G. Merens 10 uur voor erven de Jager, 57 olmen, 23 Canada's 1 abeel, 3 populieren en l kastanje op een weidein Braanjenhoek; en voor dhr. Dek ker, 70 olmen aan den boomgaard bij van Strien. Slcinbcnszand, voor weled. heer Ver mande door not. Bresser 10 uur, 100 olmen, 30 tronkboomen, 19 Canada's. Goes, voor dhr. P. Dronkersbij het nieuwe telegraafkantoor door deurw. Hollmann, ra men, paneelblinden, planken, ribben, pannen, brandhout. Vrijdag 12 December. Kieuw en »t. .foosland, door not. Tak 10 uur op het hof Niouwland 21 olmen. lerseke, door not. M. Houwer voor dhr. N. Bom bij Harthoorn 2 uur een dubbel woonhuis en erf 265 cA. Bekhof. Ilcinkenszand, 10 uur bij Vermeule door not. Bresser, planken, latten, loop var kens, meubels. Dinsdag 16 December. Vlissingen, Hotel de Commerce, 7 uur doer not. Pieterse, huis en erf Droogdok. Middelburg, 10 uur in het pakhuis, Hofplein door not. Tak, banket- en koek bakkersgereedschap, mineraal watormachine, aalbessenwijn, vaatwerk, flesschen, hand wagens Inl. dhr. Hondius. Domburg, 10 uur op Duinvliet door not. Loeft', 5 H. esschen, Wilgen enz., kap hout, droog hout enz. Woensdag 17 December- Kondekerkc, 10 uur, op de hofstee van Boone door not. Loeff, olmen, populie ren, abeelen- en notenboomen, wilgen tron ken en vruchtboomen. Nisse, 11 uur in de gemeenteherberg door not. v. d.Kloes, een smjderij met woon huis. sbhuur erf en tuin aldaar no. 75, sa men 698 cA. Donderdag 18 December. Middelburg, door not. de Vos 8 uur in de Vergenoeging, het koffiehuis en logement „De Witte Leeuw", Varkensmarkt. Te zien 17 en 18 Dec. van 10—12 en 2—4 uur. Middelburg, deor not. Tak 8 uur in de Vergenoeging, huizen en erven: lo. Koestr. K 291, groot 130 c.A. 2o. Hoogstraat 137, groot 52 c,A. 3o. Bellinkstr. 170, groot 201 cA. 4o. Zusterstr. 222, groot 40 cA. 5o. Dam G 93, groot 71 cA. 6o. idem met tuin Bran- derymolengang M 152, groot 967 cA. lerseke, door not.Prins 10 uur bij wijlen mevr. wed. den Boer, mahoniehouten secre taire, linnenkast, tafels, stoelen, fauteuls, pendules, kachels, veerenbedden met toebo- hooren, servetten, zilverwerk, kristal met zilver gemonteerd. Kijkdag Woensdag 17 Dec. Donderdag 19 December. Grocde, 1 uur bij Luteyn door not. Lansen Croin, olmen, populieren enz. Burenpolder, lerseke 11 uur, 1000 zeeften, 200,000 pannen, deksels, oude rails enz. Inl. dhr. Verschure lerseke en dhr. W. Pelle Goes. Westkapelle, 10 uur in de Oranjeboom door not. de Vos, 2 linnenkasten, 1 secre taire, hanglamp, 2 lessenaars, ramen, deuren, delen, latten, 18000 motseisteen, pannen, vloertegels enz. Maandag 22 December. Biervliet, ook Dinsdag, door deurw. Hendrikse bij erven mevr. Thomaes, nette meubelen 11 unr. Zaterdag 27 December. Zuidzandc, 12 uur by A. A. de Vlieger en op de weide van dhr. Risseeuw, hakhout esschen, populieren, noten, afbraak, vlecht werk door net. Lansen Croin. Dinsdag 30 December. Goes 7 uur in de Prinse voor dhr. A. v. d. Burgt door not. M. Houwer, 7 woon huizen Stationsweg. Kiieuwvliet, bij de Hullu door not. Lansen Croin 40 olmen 140 tronkboomen. December, Heinkenszand, by Rijk, meubelen, ijzer werk enz. Dinsdag 6 Januari. Middelburg Balans inboedel, goud en zilver enz. Inl. dhr. Hondius. Woensdag 7 Januari. Kadzand, voor wed. v. Peenen, door Lansen Croin 23 olmen, tronken, populieren droge mutsaards, Kaphout. Januari Borsele, door not. Pilaar, de hofstede Plantlust. Afloop Verkoopingen enz. VLISSINGEN 2 Dec. '90.' Hedenmiddag werden alhier in Cafe But verkocht, af komstig van het gestrande schip „Dunro- bin,' A. 3893 vaatjes geraffineerde petrole um, merk „Standard White." Hieivan werden gekocht door de makelaars Swijn- drecht en van Cantzlaar te Rotterdam 110 kavels ieder van 25 vaatjes, 4 kavels van 25 vaatjes, en 1 kavel van 18 vaaties

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 2