„Lang leve Wilhelmina!" Oveiziclil van Verkoopingen. Z. K en K. H. aartshertog Frederik van Oostenrijk, Z. K. H. prins Albert van Pruisen, regent van Brunswijk, Z. K. H. prins Eduard van Saksen Weimar, Z. K. H. prins Victor Emanuel van Savoije, graaf van Turijn, Z. H. H, de graat van Vlaan- dere n, Z. K. H. prins Wilhelm v. Wurten- i berg' Z. H. K. prins Waldemar van Dene marken, Z. K. H. de erf groothertog van Saxen, Z. K. H. de erf groothertog van Luxemburg, Z. H. de hertog van Mecklenburg Schwerin, Z. D. H. de prins Von Wieden Z. D. H. de prins Von Bentheim und Steinfurt (in rijtuigen, bespannen met zes paarden, gaande naast het eerste drie lakeien en verder twee naast elk portierj. Na hen kwamen de vei tegen woordigers van Buitenlandsche Mogendheden, gezeten in rijtuigen, bespannen met vier paarden, gaande naast elk portier een lakei. Onder hen zag men ze van de koningen van Zweden en Noorwegen, van Portugal van Spanje, van Griekenland, van Rumenië, van den Sultan van Turkije, van de groot hertogin van Mecklemburg, van den hertog- ran Saksen Altenburg; van de hertogin van Albany; van deFranscberepubliek en het Fransche leger. Niet te vergeten de deputatiën der buitenlandsche regimenten van welke Z. M. de Koning chef was ge weest. En andere deputaties, als van jagers, grenadiers, marine, enz. Een onalzienbare troepenmacht sloot den trein Op de grens der gemeente, te midden van het droef gelui van alle klokken der residentie, hield de stoet halt, om afscheid te nemen van de in haar dagelyksch bestuur vertegenwoordigde gemeeme. Enkele heeren begaven zich in hunne rijtuigen, en de stoet hervatte haar tocht naar de grijze Prinsen- stad, die de eer geniet het stof van zoovele Oranje's te bewaren. Aan het eind van den somberen langen Delfweg stond het dage- lijksch bestuur van Delft om den stoet zijn welkomstgroet te bieden. De dragers en anderen verlieten hunne rijtuigen en plaatsten zich weder in volgorde in de rij. De Avondpost teekent zeer juist het ver schil tusschen de Prinsenstad en de residentie. In den Haag, door de breede straten was het de zware, tragische pracht van den hofrouw; was er een contrast te gevoelen by het samenstroomen der belangstellenden uit alle streken des lands en buurten der stad. Maar hier, langs de oude, in strengen stijl gebouwde gevels, terwijl de hemelhooge kerkspitsen boven alles uitsteken en den blik tot zich trekkenlangs deze nau we, ouder- wetsche grachten en in de bochtige, onge- moderniseerde straatjes; tusschen de grauwe muren, die het gedeelte achter het stadhuis, in de nabijheid van de Groote Markt, ken merken te midden van al (leze verweerde en door den tand des lijds afgeknaagde gedenkteekenen uit de dagen der opkomst van onzen nationalen bloei, bemerken wy het rumoer en de zenuwachtige drukte niet der zich verdringende massa, in bedwang gehouden door politie en bereden militairen, dan plotseling eerbiedig standhoudende, als het grooie zwarte voertuig met de wuivende vederen nadert, en het hoofd ontblootend en alle poging om voorwaarts te dringen opgevend. In de kerk hebben de hofbeambten en officianten zich in twee rijen geschaard, de jongsten aan den kerkdeur cn zoo naar het° koor verder toe. De kamerheeren vervolgen deze beide rijen tot aan den grafkelder. Zoodoende was een dubbele rij gevormd, waar tusschen het Koninklyk Lijk zou doorgaan. Waar de blauwe zerken zich anders uitstrekken, was 't zwart en nagmaals zwart. Over den geheelen grond was een houten vloer gelegd, overtrokken met rouwstof. Aan beide kanten, ter weerszijden van het schip der Kerk, strekten zich de evenzeer met zwarte stof bedekte tribunes uit. En door de met rouwgaas overtrokken gasballons werd een zwak en somber schijnsel geworpen op het treurtafereel. Om de helwitte pilaren kronkelden zich breede strooken krip, aan het geheel een treffend karakter van plechtige schoonheid gevend. En om het praalgraf van den Zwijger hadden zich de genoodigden geplaatst. In het midden stonden de Vorsten, die onzen Koning hun laatste blijk van hulde brengen. Verder, op de tribunes, de overige ge noodigden. Enkele oogenblikken zweeg het orgel, doch om zyn sleepend weemoedig lied op nieuw aan te heften. Daar naderden de '26 Kamerheeren en 24 onderofficieren, torsende hun kostbaren last, tot den somberen Grafkelder. Allen waren opgerezin van hunne plaat sen en in de ademlooze stilte, die binnen het in rouw gehulde kerkgebouw heer-elite, klonk slechts de doordringende toon van het orgel, dat zijn treurig lied bleef door zingen, w eeklagende over het geopende graf. inmiddels werden, op de lijkbaar, de macht van kransen en bloemen den gestorven Koning als zoovele onteloare blijken van liefde en vereering gewyd, gerangschikt. De herauten met hunne wapendragers hadden zich aan beide zjjden bij den ingang van het graf geplaatst. De dragers der ridderorden en van de rykssieraden, de groot-officieren en de slippeudragers van het rouwkleed schaarden zich om het graf. Vóór de opening van den graf kelder stond de kist. Toen zweeg het orgel weer. En aller oogen vestigden zich op den grijzen hofpre diker, dr. O. E. van Koetsveld, die reeds meermalen bij dezen Kelder woorden van troost tot den Koning spreken mocht en thans dezen Koning zeiver. een laatst vaarwel moest toeroepen. Hy zeide Nog eens, o God, nog eens staan wjj hier, en is weder de deur geopend van den gratkelder, waarin de geschiedenis van ons land en vorstenhuis, als met doodsbeende ren is geschreven, nog eens en nu helaas de laatste uit de mannelijke lijn van Oranje. Toen een meer dan zeventigjarige tot hofprediker werd benoemd, wie kon toen vermoeden, dat het zijn zou om binnen de 12 jaren al de 5 vorsten van Oranje ten grave te brengen De t-iak is byna al te zwaar, vooral deze laatste. Myn hart is te vol. Mijne herinneringen overstelpen mij. Ik heb mynen Koningj liefgehad, en hy my, en de lielde is niet altyd welsprekend. Vier malen zag ik hem daar tegenover mij, en nu in dezen wyden kring van vor sten, al waardeeren wij hunne belang stelling geen eigen zoon of broeder zelfs om te troosten. De eenige zuster weent te huis in stilte. God trooste haar Dat juist is 't aandoenlijke van dezen oogen blik. De zonen, die onzen Koning hadden moeten opvolgen, wachten hem al lang in 'tgraf, en hier brengen wy onzen afscheidsgroet aan den laatsten Oranje-Nassau. Zal 't zijn om hem te oordeelen, zooals de oude Egyptenai en hunne dooden deden Maar dat staat niet aan ons De geschiedenis oordeelt den Koning. Maar den mensch oordeelt God alléén. En wat zal nu de geschiedenis van dezén Koning zeggen? Hij heeft het langst ge regeerd van alle Oranjevorsten, 41 Vj jaar en was de 5e in regeeringsjaren van de 80 vorsten van Europa. Na de veertig jaren kon hij zeggen «Mijn volk zal van mij getuigen, dat ik myn Koninklijk woord, by het aanvaarden injjner regeering, heb ge stand gedaan». Dat woord schetste die regeering geheel. Het Russisch bloed, dat hem door de aderen vloeide, mocht hein doen neigen tot het onbeperkt persoonlijk gezag, als koning eerbiedigde by, naar zijnen eeil op de grondwet, de wettig uitgesproken wenschen van zyn volk, en stelde zich boven de partijen. Het protestantisme getrouw, en met een anderen Willem III voor oogen, handhaafde hy toch als Koning de vryheid van geweten en alle gelijke rechten. En sprak hij met verrukking van zijns vaders heldendaden, zou hij zelf gaarne zyn bloed vergoten hebben voor zijn vaderland, aD koning bewaarde hy ons den vrede, en toonde alleen zijn heldenmoed, door voor zijn arme onderdanen zijn leven te wagèn in den watersnood. De kunsten des vredes heeft hij aangemoedigd, en al wat voor land en volk werd geda-in, uitgelokt of begunstigd, 't laatst nog de ontginning onzer heiden. Aan het slot zeide hij En toen nu het lijden toenam, verzorgde hem zyne gade zoo voorbeeldig en waakte bij hem tot in den laatsten nacht. Zij had dien slag wel gewacht, toen zy by het aanvaarden van het Regentschap alleen durfde bidden om verzachting van 's Konings lijden. God verhoorde haar, maar eer en anders dan zij dacht. En wie zou den kranke, als er toch geen herstel meer mogelyk was, nog langer dat leven in een benauwde en smartelyke droomwereld hebben gegund? Zoo is dan ons Koningshuis uitgestorven maar Goddank niet geheel. Wat in een hoogereu zin de profeet van David's huis zeide, is ook op het onze van toepassing: «Een rijske zal voortkomen uit den af gehouwen tronk, en een scheut uit zyne wortelen zal vrucht dragen». Ons blijft de jeugdige Koningin, als Prinses reeds de oogappel van ons volk, dat nu met dubbelen nadruk bidt: «O Godbescherm, bewaar en leid haar aan de hand eener vrome en wijze moeder, dat eens de spruit eeu boom worde als vroeger en troost en sterk beiden vooral in deze droeve dagen Vreemde vorsten en gezanten Gaat henen met den dank van ons allen en zegt het te uwent, dat het kleine Nederland niet wanhoopt, altoos nog groot door zyne trouw aan Oranje, aan zijne geschiedenis en aan zijn God. En zoo rust dan nu, geliefde doodena al de onrust van het leven. Wij treuren, maar niet als die geene hope hebben. Want vorsten en volken verzinken voor en na in den nacht des doodsmaar eens) de Christus is er ons borg voor eens daagt de morgen der opstanding over de graven. Amen. Na deze woorden hervatte het orgel zyn taak. De opperhofmaarschalk nam de kroon sieraden van de kist. En toen zonk, als onzichtbaar voortgerold, de kist in de groeve. De plaats waar vroeger de nu verplaatste kist van zijnen jongsten zoon had gestaan, werd thans door iiemzelven ingenomen. De minister van justitie verzegelde de kist met het grootzegel van het rijk. Daarna riep de heraut met luider stem «De plechtige teraardebestelling van Zij De Majesteit Wil lem III, Koning der Nederlanden, Prins van Oranje, Nassau Groot-Hertog van Luxem burg, enz. enz. enz. is volbracht Zwijgend verwijderde zich de menigte terwijl het oude geloofslied der Nassauers, Marnix' Wilhelmuslied, klagend en worste lend ruischte langs de wanden. De Koning was verzameld tot zyne vaderen. De Liefde stort tranen op zyn graf. Veel, onuitsprekelijk veel ging met Wilem III benen. Doch het Geloof hecht zich te vaster aan het pand dat hy |ons achterliet, er, juichend bidt het der jeugdige Koninginne toe IUBK- E\ SUIimLY IGUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Meliskerke dhr. J. E. B. Meloen cand. te Utrechtte Biervliet dhr. W. Back cand. te Kruiningen. Bedankt voor 's Heerenhoek door cand. W. Back te Utrechtvoor Sirjansland door cand. J. W. Drost te Nunspeet; voor Kerkwerve door dhr. J. E. B. Meloen cand. te Utrecht. Aangenomen naar Biezelinge door dhr. J. W. Drost, cand. te Nunspeet; naar Ressen door dr. G. J. Brutel de la Rivière te Zundert. Chr. Ger. Kerk. Oud Vosmeer. Zondagvoormiddag werd onze geachte leeraar ds. O. Los in zyn dienstwerk ingeleid door ds. W. T. v. Dijk te Tolen naar~2 Tim. 42. Des namiddags deed Z.Eerw. intrede met een predikatie naar Eph. 6:19. Beide malen was ons kerkgebouw zeer vol. Ned. Ger. Kerk. Beroepen te Purmerend ds. Wolf te Serooskerke. KLlllTS/AlvlV Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens1 bedelarij P. F. E. 62 j., zonder beroep, Middelburg, tot 12 d. h. valschheid in geschriften en verduiste ring: G. V. 21 j schoenmaker, St. Anna- land, tot 6 m. gev. straf. Alien in de kosten. Vrijgesproken zijn; J. F. deB., 27 j. en Th. de B., 22 j. schippers, Veere, beklaagd van mishandeling. Dinsdag zyn veroordeeld wegens beleediging E. D., 51 j. arbeidster, Ter- neuzen, tot f 1 b. s. 1 d. h. diefstal: E. v. E., 16 j., J. S., 20 j., en D. S. J., 16 j., allen zonder beroep, Terneuzen, eerstgenoemde tot 14 d. en laatstgenoemden ieder tot 7 d. gev. straf. beschadiging: J. P-, 51 j. landbouwer Oost en West Souburg, tot 1 m. gev. straf en mishandelingJ. D.,42j. koopman Oostkapelle, tot 15 b. s. 5 d. h., en F. J. M., 25 j. schilder, Middelburg, tot 2 m. gev. straf. Allen in de kosten. Vrijgesproken zynL. d. M. 29 j. ar beider, IJzendijke, beklaagd van diefstol, .1. S., 44 j., koopman Terneuzen beklaagd van mishandeling, en P. V. 31 j., arbeider, Moerbeke, beklaagd van verduistering. Gemengde Berichten. Middelburg. In den nacht van Dinsdag op Woensdag van deze week moet hier op den Burgt een schandelijk feit hebben plaats gehad. Bij iemand is aldaar de vlag af gerukt, waardoor de stok middendoor is gebroken, terwijl de wimpel rond de bel is gebonden. Tot heden zijn de daders nog niet bekend. Hansweerd. Een 17jarige jongen van Schore, die koeien moest brengen op de boot van Walsoorden, nam, terwyl het scheepsvolk bezig was de koeien vasttezetten, de gelegenheid waar, om het horloge van den kapitein te stelen, dat liter door de politie bij hem thuis werd gevonden. Denzeltden dag stal bij te Schore een konyn. Van beide Uiten is door den gemeente-veld wachtel Boogaard te Hans weerd proces-verbaal opgemaakt. Naar wij vernemen, moet de jongen niet toerekenbaar geacht worden voor het gepleegde, daar bij ideoot is. Volksblad. Heinkeuszand. Bij den landbouwer J. v. d. Kreeke destyds wonende onder Ovezande werd eenige jaren geleden 1883 des nachts ingebroken en bet in een kamer aanwezige geld met gouden en zilveren sieraden en bloedkoralen weggenomen. Een zekere L. v. G. daarvan verdacht met anderen gaf enkele dagen geleden aan de po litie kennis dat genoemde sieraden ver borgen lagen te Oudelande in zekere schuur die nu door de politie werd onderzocht, een klamp hooi werd weggeruimd en de grond omgedolven docii na lang zoeken mocht het hun niet gelukken het ontvreemde te vinden, v. G. vroeger ter dier zake veroordeeld voor 5 jaren heeft die straf ondergaan. In de jongste zitting van den Am- sterdamschen gemeenteraad is het voorstel Van Hall, om aan de vereeniging voor kindervoeding f5000 subsidie uit de ge meentekas te geven, verworpen met 26 tegen 19 stemmen. In die zelfde zitting werd benoemd tot haven- en dokmeester de heer Mulder, kapitein ter zee, inspecteur van het loodswezen te Vlissingen. Een vrouw te Bergen op Zoom die gisteren morgen haar kind onverzorgd in eene kamer achterliet by een brandende kachel, vond bij hare thuiskomst het kind in een vreeselyken toestand. De kleertjes hadden vlam gevat en waren reeds gedeel telijk verteerd. Zware brandwonden aan rug eu beentjes doen het ergste vreezen. Een jager te Terheide die zich Maan' dagmiddag met een geladen geweer op he' ijs waagde, had het ongeluk te vallen» waardoor hij het schot in zyn arm kreeg, die terstond afgezet moest worden. 101 Kanonschoten. «Waarom», hoort men vragen, «worden thans ter eere van Z. M. den Koning 101 en niet 100 kanonschoten gelost Op die vraag geelt de geschiedenis het volgende antwoord Frederik de Groote, koning van Pruisen, zou eens Neurenberg bezoeken. Ter zijner eer wa« gelast, dat 100 kanon schoten zouden worden gelost. De artillerie officier met de uitvoering van dit bevel belast, meende, toen het 100ste schot was gevallen, dat hy er slechts 99 had gevuurd, en om zeker van zijn zaak te zijn, liet hij nog een schot doen. Later bleek, dat de officier zich had verteld en 101 kanonschoten had gevuurd, en sedert bleef dit aantal by een hulde aan koninklijke personen bestaan| Uit het postrijtnig in den trein van Ljron naar Tarascon zijn een paar zakken rnet brieven gestolen, waarbij zich ook aangeteekende bevonden. Eerst bij aankomst van den trein werd de diefstal ontdekt. Maandag 8 December. Kapclle, door not. de Yosll uur op het hof „De jonge boogerds" gem. Kattendijke, 102 olmen, 42 appel-, pere-, kerseboomen, 13 tronkboomen. Dinsdag 9 Dec. Goes 7 uur op het Slot Joor not,,Lansen Croin voor erven wed. Yermeule een woon huis met 8340 c- A. bouwl het witte huis En 't woonhuis van A. Vermeule, Lange Vorststr. 338 cA. Inl dhr. Pelle. Woensdag 10 December. Goes 10 uur op het Slot Ostende huis houdelijke goederen van dhr. Vermeulê, als een antiek kabinet, bureau, tafels, stoelen, lampen, kar op veeren, gereedschap enz. Inl. dhr. Pelle. Middelburg 10 uur voor het polder bestuur van Walcheren door not. Tak van den straatweg naar Domburg boomen en hakhout. Voorts mutsaards en stammen op dc stapelplaats te Oostkapelle. En op Schoon oord olmen, populieren en abeelen. Wilhelminnpolder, door not. Liebert half 11, 83 Canada's en 18 esschen in het Goesche diep enz. Oostpolder, onder Kortgene door not. Roelof 10 uur voor dhr. Tak, 300 olmen en esschen op de hofstede van Maas. Rilland-Bath, 9 uur door not. M. Hou wer aan den dijk tuss drikapolder, 250 Canada Donderdag 11 Hwadendanime 1 weégje door not.M. Ho planken, damhekken, v kens, geiten, huisraad, kens onz. Vlissingen, Bank van Juli tot Sept. 1889 I te zien. Hapelle, door not. I erven de Jager, 57 oh abeel, 3 populieren en R weide in Braanjenhoek I ker, 70 olmen aan den I Strien. Vrijdag 12 1 Nieuw en St. Joi Tak 10 uur op het hof lerseke, door not. N. Bom bij Harthoorn woonhuis en erf 265 c Dinsdag 16 Middelburg, 10 u Hofplein door not. Tal bakkersgereedschap, mi aalbessenwijn, vaatwe' wagens Inl. dhr. Ho Domburg, 10 uu not. LoefF, 5 H. essche hout, droog hout enz. Woensdag 17 Hoiitlekerke, 10 van Boone door not. ren, abeelen- en noten ken en vruchtboomen. Alisse, 11 uur in door not. v. d. Kloes, e huis sbhuur erf en tu men 698 cA. Donderdag 1 Middelburg, door de Vergenoeging, hetk „De Witte Leeuw", V 17 en 18 Dec. van 10— Middelburg, deor 1 Vergenoeging, huizen K 291, groot 130 c.A. groot 52 c,A. 3o. Belli cA. 4o. Zusterstr. 222, G 93, groot 71 cA. 6o. derijmolengang M 152, lerseke, door not. mevr. wed den Boer, taire, linnenkast, tafe pendules, kachels, vee hooien, servetten, zi zilver gemonteerd. Kijk Donderdag 1 Groede, 1 uur Lansen Croin, olmen, Bureiipolder, 1 zeeften, 200,000 panne enz. Inl. dhr. Verschu Pelle Goes. Zaterdag 27 Zuidzaude, 12 uu en op de weide van d esschen, populieren, werk door net. Lans Dinsdag 30 Goes 7 uur in de v. d. Burgt door not. huizen Stationsweg'. IVieiiwvilet, bij Lansen Cróin 40 olm Dinsdag Middelburg Bal zilver enz. Inl. dhr. LAATSTE B Goes. De gemeent tot gemeente-geneesh arts te Amsterdam. Terneuzen. Donde personen een zeepali lengte had van 2,20 61 c.M. en een gewi Afloop Verk MIDDELBURG. G' polderbestuut van Wa bestorten van den on schen de djjkpalen n de Noordwatering, biljet van den heer Terneuzen voor f 16, De Maatschapp buurtspoorwegen trac besteder, de exploita gedeelte der tramlij Schoondijke. Er w~ Midd. Ct verneemt vingsbiljet ingekome BritGimi Van 4 en MIDDELBURG. viere jm. 30j. met jd. 25 j. GetrouwdP. J. A. P. Brugge jd- 31 BevallenC. van veJje z P. Klap GOES. Getrouwd j- jm van Vlissinge de Leeuwen 23 j. jd GeborenMarinus cn Adriana Hoebek

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 2