van 1890. tondagsschool, Nijkerk verschenen plaatje. C. G ESQ UIER RE, J] pst lage prijzen. In het Koninklijk Paleis. De eerste misstap, t leven van een groot man. Ex. f4.— 50 Ex. f7,50; 100 Ex. f 13,50. )e Herdersknaap v. Mareksem. 5 Ex. f 5.50 Ex. f8,50; 100 Ex. f 15.— ze goede oude Vriend. 5 Ex. f ü.-;50Ex.f 10.— 00 Ex. f 17,50. De smid en zijn pleegdochter. 3 Ex. f7.—50 Ex. f 12. 00 Ex. f20.—. 'K. De Nooische Piins. f F. De Priester van Pele. Ex. f7,50; 50Ex. f 13,50; 100 Ex. f22,50. enreu gedrukt omslag en Lize of de Heer is mijn licht. De geheimzinnige korf. Vader en dochter. De kluizenaar in het riet. Ex. f 1,6050 Ex. f3.— 100 Ex. f5.- che en Zendingsplaten, met an ADELPHA. aat. II. Twee verscliijnin- 'en. III. De profeet Elia. nis van Jozef. V. Zendings- varme luchtstreek. VI. Zen- t de koude luchtstreek. 6 cent50 Ex. f2,50 100 500 Ex. f 20,— 1000 Ex. ndaard, De N. Sprokkelaar, oorden, De Jongelingsbode, blad, De Vrije School, De den titel van «WINTER- aanvraag van hoofden van fits voor de portkosten 15' collectie Zondagsschoolboek- anvraag gratis verkrijgbaar. au. OLAAS ETALAGE, idergeteekende is ruim voor j Doozen en Kistjes Sigaren t en hooger, voorts echte 'ingen, Tabak- en Sigaren geschikt voor SINT NICO UX. Papegaaistraat, Goes. RIJCKE, Middelburg. WIIFACTUKES. ING EEN ER PARTIJ Dinsdag, «ie eerste dag tot het brengen van een hulde aan den overleden Koning in zijn Vorstelijke woning, was het Paleis en zijne omgeving reeds van den vroegen ochtend het tooneel van groote bedrijvigheid. Rijtuigen met vervaarlijke doozen voor kransen bovenop reden af en aangroepen van personen, dames en heeren, allen in den rouw kwamen of gingen honderden officieren vaa land en zeemacht in groot uniform, gezamenlijk of afzonderlijk kwamen en gingen en tegenover het paleis had een talrijke menigte post gerat. De politie zorgde voor het vrijhouden van het verkeer in deze drukke uren, en dit duurde den ganschen dag van tien tot 4 ure. Tegen 12 ure, het tijdstip waarop het Paleis voor het publiek toegankelijk werd, stond voor de achterpoort in het Noordeinde een dichte menschendrom, welke zich allengs oploste in een lange queue, daar de menigte, die zich verdrong om een plaatsje in de rij te veroveren, steeds aangroeide. Al voetje voor voetje ging men vooruit zonder dat nog zelfs tegen 4 ure een einde kwam aan de file van belangstellender.. De rouwkamer met haie schitterende k aarsverlichting die van de zilveren luchter afstraalt op de zware rouwdraperieën maakt een schitterenden indruk. Uit de vestibule komende, van waar de depntatiën en gewone bezoeken in een voorzaal worden toegelaten, bleef men onwillekeurig een oogei.blik staan, getroffen door den majestueusen en trotschen aanblik. De bezoekers passeeren links langs den met fluweelen, met wit satijn geborduurden en zilveren ornamenten en tegen den zijwand geplaatsten troonhemel onder welke op de met zwart laken gedekte esteiade de lijkkist rust bedekt met eenige der talrijke kransen, die van heinde en verre toestroomen. Uit den aard der zaak kon de blik dien men eerbiedig buigende, op het Koninklijk gelaat Werpt, slechts zeer vluchtig zijn. Aan de zijde tegenover den ingang, tusschen de zilveren candelabres, die ook daar langs de portieren zijn geplaatst, verlaat men de zaal. De plechtige lijkdienst, die Zondag avond in de groote audiëntiezaal op het Paleis 't L<>o werd gehouden, droeg een zeer intiem karakter, zoodat niet geheele perso neel, maar slechts de uitverkorenen aanwezig waren met de hofdignitarissen en enkele dames, benevens civiele autoriteiten, zeer weinig in getal, burgemeester, secretaris, kantonrechter enz., zoomede de hofarts Vlaanderen. Die enkele genoodigden stonden rechts van den ingang naast de lijkbaar en naast den katheder, waarvan Prof. Beets sprak. De hofhouding stond achter de kist, daarachter stonden de lagere beambten geschaard. De Koningin en de Koningin-Weduwe in zwaren rouw, zaten aan de andere zijde van de baar, overigens stonden allen. Prof. Beets sprak over het groot verlies, dat Nederland had geleden, en wijdde daar over uit. Dan wendde hij zich tot Koningin- Moeder, die zeer aangedaan -was. Hij gaf Hare Majesteit de verzekering, dat het Nederlandsche volk met Haar weent, en zich tot de jeugdige Koningin richtende, wees hij Haar op het vijfde gebod. Spreker eindigde met de hofhouding aan te rnanen, zich met alle Nederlanders eendrachtig om den troon te scharen. De plecntigheid duurde ongeveer een kwart uur. 5 December 1890. Middelbars:. Het register tot inschi ij ving van alle mannelijke ingezetenen, die op den lsten Januari aanstaande hun 19de jaar zullen zijn ingetreden, dus welke in 1872 zijn geboren, zal in Januari 1891 gereed liggen op cie gemeente secretarie alle werk dagen, van 9 tot 12 en van 1 tot 3 ureri, met uitzondering van den Zaterdag, als wanneer de inschrijving zal geschieden, van van 1 tot 2 uren. Middelburg. Er zijn van gemeentewege reddingslijnen geplaatst bij P. J. Hubrechtse ^Teermagazijnstraat P. 29)in het spoorwegstationin het wachthuisje van den veerman Vos (hoek Loskaai) in het brugwachterhuisje bij de dokbrug in het hotel Hamel (Rouaansche kaai G. 115); bij J. van Sparrentak (Bier kaai G. 208)bij F. X. Bouwens (Tuifkaai H 174;; in de stadsschuur in het militair hospitaal; bij J. Vreke (noordzijde Dam F. 151). In het brugwachtershuisje bij de kanaal brug is een reddingsboei. Bij dhr. Broeder Rotterdamsehe Kaai is een zwemvest. Öoes. Tot lid der provinciale staten va cature v. Schouwen is gekozen de heer W. J. Vader met 1723 tegen 1206 stemmen op den heer P. Dekker. Voorts bekwamen de heeren J. W. Vader 11, D. Mulder 4, J. Vader 3, L. Baart. J. Dierkx, M. de Jonge Jz. J. Oele Hz. en J. G. P. Timans ieder 2 stemmen. A Nijssen, G. v. d. Linde, J. v. Leersum, W. L. Vader, H. Pik en P. Schrijver Jz. ieder 1 stem. In verschillende plaatsen der provincie hebben velen een blijk van rouwbetoon gegeven, door op de uren der begrafenis van Z. M. den Koning hunne blinden aan de straat te sluiten of de gordijnen neer te laten. Uil tal van woningen hing dien dag en vorige dagen de vlag halfstoks met den rouwwimpel. Den uitslag der verkiezing te Goes hebben wij Donderdagmiddag en als altijd tegelijk met de Goesche Crt. aan de abonné's verzonden, zoodat zij dien voor het grootste gedeelte nog dien eigen avond hebben geweten. Wij verzoeken onzen lezers beleefd,- als zjj de krant niet op tijd ontvaugen dit ons te melden, met bijvoeging van het bandje, opdat kan geconstateerd waar de fout der te late ontvangst zit. De minister van binnenl. zaken heeft tot secretaris bij den geneeskundigen raad voor Zeeland benoemd den heerJ. J. Ber denis v. Berlekorn, arts te Middelburg. Gedurende de afgeloopene maand werden van het station Kruiningen vervoerd 5075 vaten oesters tegen 4663 vaten ge durende diezelfde maand van het vorige jaar. Z. M. de Koning is als erfprins, van 1834 tot 1838 student aan de hoogeschool te Leiden geweest. Hij had deze school lief, en onder de oud-leerlingen vooral de Leidsche jagers van 1830. In 1856 nog vereerde hij hun een zilveren beker met den wensch, dat op de verdere vereenigings- dagen, bij den feestdronk «op het heil van ons gemeenschappelijk vaderland 1» deze beker op voorvaderlijke wijze broederlijk in de rijen mocht rondgaan. «Als eenmaal de laatste ure voor den laatste uwer zal ge" slagen hebben, dan verlang ik, dat d ze beker geplaatst worde bij de banier, waar onder gjj in de jaren 1830 en 1831 hebt geneed en». Aan dezen koninklijken wensch is voldaanbeker en banier worden thans in de senaatskamer der Academie te Leiden bewaard. In de gem. Stavenisse heelt een rekest gecirculeerd, ten einde aan de regeering te \erzoeken de voorgestelde wet op den suikëraccijns niet aan te nemen, als zullende deze wet al te drukkend zijn voor den landbouw. Alle suikerbietenverbouwers hebben dit rekest geteekend. Eindelijk brak de d;.g aan waarop het Nederlandsche volk af cheid nemen zou zelfs van het stoffelijk overschot des geliefden Konings. De laatste band moest nog wor den doorgesneden bij de neerlating van het Koninklijk lijk in den Koninklijken Graf kelder. Weldra was het uur der scheiding ge slagen. Voor het p ileis stond de stoet in volgorde gesteld. De Koningin-Weduwe, ges.eund door hare schoonzuster de Groot hertogin Sophia van Saksen Weimar Eise nach, zuster des Konings, en gevolgd door hare notdaroesvolgde diep bedroefd het Lijk tot in de gang (vestibule). Daarna verschenen in den hoofdingang de 24 onder officieren, dragende de zware kist: aan weerszijden gingen in twee rijen 26 ka- merheeren. Tegelijk dreunde het eerste kanonschot door de lucht. Het werd elke minuut te Delft en in de Residentie herhaald tot het oogenblik dat het Lijk ten grave gedaald was. Aller oogen in den omtrek richtten zich op de treurige groep,, die zich tusschen de rijen door de hoog- vaardigheidsbekleeders van het Hof gevormd, naar de lijkkoets voortbewoog, terwijl de grenadiers en jagers hunne geweren presen teerden. Het was de laatste militaire groet van zijn lijfwacht aan onzen laatsten Oran jevorst Kort daarop stelde de stoet zich in be weging: onder de plechtige tonen der muziekcorpsen en het geroffel der omfloersile trommen. Het weder was geheel in overeenstemming met de plechtigheid. Er hing een droeve nevel, te midden waarvan zich de stoet in beweging stelde. De cavalerie voorop, daarna in schitterend gewaad de verschillende offi cieren en voorts de geheele optocht als bij Programma te voren bepaald, welk programma in ons blad opgenomen was. Diepen indruk zoo schrijft een oog getuige maakten die schier eindelooze gelederen, kleurig en rijk aan metaaltinten, de officieren met wuivende vederbossen, de vaandeldragers met de standaards, waarvan het somber floers schril afstak tegen het levendig stalen veld der bajonetten. Evenzoo was het met de drie eskadrons van het 3e reg. huzaren, die met den staf, den standaard en de muziek van het regi ment den eigenlijken rouwstoet voorafgingen welke, aangekondigd door een hofföurierin rooden rok en witte rijbroek, en twee rij knechts te paard geopend werd door den hofmaarschalk baron de Constant Rebecque, in een met twee paarden bespannen rijtuig j gezeten, gaande naast elk portier een lakei en geëscorteerd door 's Konings stalmeester dhr. v. d. Oudermeulen te paard en in het gebruikelijk gewaad. Op hem volgden vier bereden officieren, hulp-ceremoniemeesters, die als het ware de voorhoede vormden van de in het zwart gaande groep van oude en jeugdiger diena ren des Konings, met lamfer^ aan de hoeden en in twee rijen voortgaande. Zeer stak bij dit sombere zwart de schitterende figuur af van den wapenheraut van Luxemburg, voorafgegaan door zijn wapendrager in zwaren rouw, en gevolgd door de doktoren die den Koning tijdens zijne ziekte hadden bediend. Nog tal van groepen en rijtuigen volgden. Maar een groep op zich zelf vormden de luitenants generaals die met lange rouw mantels om de schouders, op rood fluweelen 1 kussens den veldheersstaf, de buitenl. orde- teekenen, de militaire Willemsorde, de orde van den Nederl Leeuw, het dienstteeken voor 55 jaren diensttijd als officier, de Luxemburgsche Kroonorde en die van den gouden Leeuw van Nassau droegen. Thans volgde de Nederlandsche Heraut van wapenen, de aankondiger van de schitterend kleurige groep die aller oogen tot zich trok. Het waren de symbolen der i koninklijke Waardigheid, de voorwerpen voor de laatste maal door onzen Willem III als Koning gedragen, die hem tot aan het graf vergezelden. Ridder Ale wijn droeg den met floers omhulden standaard des Rijks. Achter hem ging de generaal Klerck met het uitgetogen rijks-zwaard, de opperstal meester droeg de rijks-appel, zinnebeeld van de opperheerschappij en van de eeuwigheid de grootmeester droeg des Konings scepter, en de opper-jagermeester droeg het kostelijk erfstuk der Oranje's de Koninklijke Kroon. Toen volgde de rouwkoets, voorafgegaan door het met vier paar den bespannen gerij van den opper-cereraoniemeester. Met eerbied velen ontbloo;ten hunne hooiden zag men de kist voorbijtrekken, omgeven door een schat van levende bloemen, en toch van alle zijden zoo goed zichtbaar tusschen de zwarte draperieën, omlijst met zilveren franje en bezaaid met zilveren tranen. Daarachter naderde de wagen, waarop de bloemen en kransen van de Koningia, de Koningin-weduwe, de ambtenaren en tal van vereenigirigen twee manslengten hoog waren opgestapeld, om met hun geurend leven het lijk te verzeilen in de groeve des doods O, hoe weinigen (zullen in dien stond beseft hebben dat, hoe ook omkranst en omzwachteld, van dit alles toch de Dood met zijn ijzeren wet der vergankelijkheid, het middelpunt wasDe dood ook het middelpunt der plechtigheid. Aan weerszijden liepen de slippedragers en achter hen de 26 kamerheeren, dragers van het Lijkvoorts tal van adjudanten in gewonen en buitengewonen dienst. Tal van hofrjjtuigen die volgden deden zien hoe algemeen de deelneming was aan: de hoven van Europa's vorsten in het on uitsprekelijk verlies dat Neerlands Koningin nen en Volk getroffen heeft. Het waren Z. D. H. de "vorst van Waldeck Pyr, mont, Z. K. Hde groothertog van Saksen- Z. K. H. de groothertog van Luxemburg, Z. K. H. grootvorst Alexis van Rusland,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 1