Een overvloeiende PUT, Kistjes voor Post^aketten VERKTJES te koop, een Binnenput, Steiger en Loods. Afloop Verknopingen enz. Hoe verklaarbare wraakgierigheid eensklaps in de ziel eens goedhariigen tot uitbarsting kan komen, bleek Vrijdagavond op den Prinsessev, al te 's Gravenhage. Daar laveerde, zoo tegen halt twaalf, een Bacchus-dienaar met gevaarlijke zwenkingen in de richting der sloot langs 's Konings tuin. De voorbijgangers zagen wel aanko men, dat 't «mis zou loopen», maar men lieten den vergunning-man stillekens voort tobben. Doch één misstap is genoeg in het leven, en «c'était le premier pas», die dezen arme een nat pak kostte. Hij lag in de drabbige sloot te worstelen. Edoch, een medelijdende, heldhaftige jziel was in zijne nabijheid. Deze greep den drenkeling en gaf hem aan de maatschappij weder. Of nu de Schiedammer ook de dankbaarheid in het menselielijk hart smoort, of dat de geredde zijn oortje al versnoept had, zooveel is zeker, hij gaf zijn redder de genereuse belooning van vijf cents fooi Dit griefde den edelaardige. En daar het tei ugslingeren in de golven hem wat al te Neroniseh voorkwam, bedacht hij een ander middel om zijne verontwaardiging te luchten. Daar dobberde nóg een deerlijk gehavende drenkeling in de slootde voormalig glim mende cylinder van den ondankbare, de ruig geworden «kaehelpijn». Eén flinke grenp en het druipende hoof Ideksel was op het droge. Toen glom een onheilspellend vuur in het oog van den miskende en met een gelaat vol honende minachting drukte hij het modderig en druipend voorwerp op het veelbezochte hoofd van den ex-drenkeling De stralen van den cylinder vermengden zich met die, welke uit 's mans «geüeede jas» etc. liepen, en volmaakten liet beeld der ellende. Zóó straft de rechtvaardige vergelding zicli ook wel eens op eigen houtje! Av. Het gerechtshof te Amsterdam heelt de beschikking tegen Aafje Kuiper bekrach tigd. Die zaak zal dus geen verder gevolg hebben. Waar blijven nu de bladen, van Ba zuin af lot Hecht voor allen toe, die bun ver- oordeelend vonnis over deze dame meenden te moeten uitspieken Te Maastricht zijn twee kinderen be trapt bij het stelen van waschgoed. Zij verklaarden door hunne ouders te zijn uitgezonden en gestraft zouden worden zoo zij niets thuis brachten Aldaar heeft Vrijdag een bewoner zijn huis in branl gestoken in een vlaag van wanhoopwant zijn vrouw had hem met de kinderen ver laten daar hij geen werk had. Toen hem gezegd werd dat zijn woning in brand stond, verklaarde hij haarzelf inbrand te hebben gestoken teneinde eenige jaren den kost te kunnen hebben. Vrijdag werd te Kralingen een win kelierster op sluwe wijze door een vreemde vrouw opgelicht. De vrouw kwam bij haar vragen een rijksdaalder te wisselen. Zij legde het kleingeld neei doch toen riep de vrouwMenscli, daar is brand in je kamer. Dadelijk ijlde de winkelierster naar hare kamer, waar echter niets te zien was. Tóén zij in den winkel terugkeerde, was de vrouw vertrokken met het gewisseld geld en met den rijksdaalder. Een bejaard man te Appelscha, die uitgegaan was om tui f te balen, werd, toen men, over zijn lang uitblijven ongerust, hem ging zoeken, bewusteloos aan den weg gevonden. Alweer uit een verouderd dwaal- begrip, ging men politie halen, in plaats van iiem terstond liulp te verleenen. Toen mon terugkeerde, waren de levensgeesten reeds uitgedoofd. Dezer dagen is te Parijs een nieuwe inrichting, waarbij niet alleen de minver mogende bevolking, doch ook de uitvinder gebaat wordt, in werking gekomen. Men keilt de kiosken, die daar op den openba ren weg staan. Hun aantal is onlangs ver meerderd met enkele, waaraan zich een kraan bevindt, terwijl een emmer, aan een ijzeren ketting van voldoende lengte be vestigd, daarbij aanwezig is. Naast de kraan is een sleuf en een knop. De voor bijganger behoeft nu slechts den emmer onder de kraan te zetten, een stuiver, sous in de sleuf te laten glijden en op den knop le drukken, om aanstonds een straal kokend water te voorschijn te zien komen, die niet ophoudt, voor de emmer gevuld is. Het werktuig dat ieder dezer kiosken bevat, is zeer eenvoudig. Het bestaat slechts uit een spiraalvormig gewonden pijp. waar binnen zich gasbranders bevinden en die aan de waterleiding is aangesloten. Wordt nu een geldstuk van vijf centimes in de sleuf geworpen, dan wordt liet gas automatisch ontstoken. Drukt men op den knop, dan begin t bet water te stroomen, totdat de emmer Vol is. De kosten van water en gas voor iedere vulling van een emmer bedragen nog geen halve centime, zoodat er voor den ondernemer een aardige winst overschiet. Het gezamenlijk gewicht van alle te- legraafüade.i der wereld bedraagt, volgens de berekening van den Engelschman Preece, 12000 miljoen kilo.Bij een lengtfjvan|2,959,540 Iv.M. wegen de land telegraafdaden circa 8 mill, centenaars en de onderzeesche ka bels, bij een lengte van 172.270 K.M. ongeveer 4,000.00 centenaars. De waarde van al deze draden te zamen bedraagt 1080 niillioen gulden. Uit Berlijn wordt gemeld, dat prof. Kuch, Vrijdag een langdurig onderhoud met keizer Wilhelm heeft gehad, die zich in bij zonderheden liet inlichtingen geven omtrent Kochs vinding en den geleerde persoonlijk het grootkruis van de orde van den Rooder, Adelaar overhandigde, de hoogste Pruisische orde na die van den Zwarten Adelaar. Deze onderscheiding mag buitengewoon heeten, daar dr. Koch nog tot geen klasse van den Rooden Adelaar behoorde en dus met één slag tot grootkruis verheven is. Geen Duitsche geleerde ontving dan ook tot heden een dergelijk eerbebewijs Wat het middel tpgen tuberculose betreft verneemt men, dat bet nog wel twee maanden zal moeten duren, voordat bet in voldoende hoeveelheid voorhanden is om alle wetenschappelijke inrichtingen en open bare ziekenhuizen ervan te kunnen voorzien. --Uit het leven van Frederik den Groote. De kapelmeester van den Ouden Frits, die hem gewoonlijk op het klavier begeleidde, wanneer de vor&t op de fluit blies, zag op een winterdag op de ontbijttafel des konings een mandje met kersen staan. Nadat de koning een tijd met zijn leermeester had gemuciseerd, legde hij plotseling de fluit neer, en verbet voor eenige oogen blik ken de kamer. De kapelmeester speelde voort, de vingers op de toetsen, de oogen op de kersen gericht. Eindelijk werd zijne begeerte hem te machtig Hij stak de hand naar het mandje uit, nam eenige kersen, at ze op en speelde weer voort. Eenige oogenblikken later trad de koning binnen, keek naar den musicus, toen naar de kersen, greep er eene handvol van en reikte ze d°n man over met de woorden«Hier hebt ge er wat, zelf moogt gij ze niet nemen.» De musicus kon van schrik geen woord uitbrengen en 't duurde lang eer hij zijne tegenwoordigheid van geest genoegzaam had herkr-gen om zijn spel behoorlijk voort te zetten. Uit Valeutini (Nebraska) is te Was hington het bericht ontvangen, dat de treinen uit het noorden tal van setllers aanbrengen, lie vluchten voor den grooten opstand der Sioux-Iridianen. Onder deze laatsten schijnt intusschen geen eendracht- te heerschen. Twee hunner stammen zijn niet ver van Rushville met elkaar slaags geweest en een zestigtal krijgers moeten bij die gelegenheid gedood of gewond zijn. Men schat het gezamenlijk aantal der te Berlijn en elders volgens prof. Kochs geneeswijze behandelde tuberculoselijders op 1500. Krupp te Essen zond den chef, arts zijner fabiiekinrichtingen naar Berlijn om de methode van Koch te bestudeeren, met het doel een groote geneesinrichiing voor teringzuchtige arbeiders op te richten. Overzicht van Verkoopingen. "Woensdag 26 November. Goes, 11 uurin de Prince door not. Pilaar de tiendvrije hofstede Koningspolder, Borsele met boomgaard, bouw- en weiland 61 H. 44 A. 80 bA. Yoorts een arbeiderswoning aan de Oude Kaai te Borsele en 2 aandeelen in de meestoof „De Kroon Middelburg, Segeersweg ep de buiten plaats „Dolfijn" door not. Tak 10 uur,essclien, elzen, olmenhakhout enz. en het heerenhuis tot afbraak. Middelburg, door not. do Vos in de Balans uur, meubelen, baarden, enz. Inl. dhr. Hondius. Donderdag 27 November. Roes, 10 uur in de Prins van Oranjp door deurw. Hollman voor dhr. v. d. Ends koffie huis en restauratie-inventaris, Biljart, Wels- kmpen, Stoelen, Tafeltjes, Bierpomp, Toon bank, Servetten, Tafelzilver, Gordijnen, Keu kenkachel, Aardewerk Sprekende Papegaai met Kooi, Veerenbed, Kenkengeriet enz. Ovezand, 10 uur door not. P. Overman, voor dhr. J. Mol, 14Ó "Canada's. Krabbendijke, 5 uur bij Visser door notaris Noordijke, een dubbel woonhuis enz. van wijlen dhr. Zuidweg. Biezelinge, 10 uur voor de Geus door not. Merens,58 Canada's Breije weg onder Eversdijkb. in de herberg bjj Bierens, 24 olmen op Dijkzicht in Willem Annapolder en 34 dito op Landmanslust aldaar. En voor dhr. Fransen van de Putte Zn. 9 Canada's en 1 esch op Teekenburg bij Staal. Vrijdag 28 November. 's Gravenpolder, 10 uur door not. Paardekooper Overman, aan den dijk vóór Zwake, en op de hofstee van Wouterse, 1 eik, ruim 100 olmen, Canada's, esschen, aheelen. Hwadcndanime, 2 uur door notaris P. Overman voor jhr. van Merlen aan den dijk tusschen Siguit- en Vreelandpolders, 73 Canada's. Middelburg, 10 uur door not. Tak op de Dolfijn, olmen, eiken, esschen, populieren, beuken, linden, kastanjes enz. Het huis is Maandag en Dinsdag te zien. Brouwershaven, 11 uur in hotel Kloet door den burgemeester, 18000 KG. julkijzer, 203 bladen rood koper, 3 ankers a 400 KG., latten, wrakhout enz. Zaterdag 29 November. Veere, op de wallen 10 uur door not. Tak, olmen en esschen. Voorts wilgen tronken en hakhout. Maandag 1 December. Wolfertsdljk, 10 uur door not. Pilaar voor dhr. Goetheer, 90 Canada's aan den NoorddijkEn om 12 nur voor dhr. Lens hoek 123 Canada's aan den dijk tusschen Zuiderland en Oud-Sabbingepolders Dinsdag 2 December. Goes, 7 uur in 't Slot voor dhr. van den Ende door not. M. Houwer, het koffiehuis „de Kleine Zoutkeet." Woensdag 3 Decembei. Drtewege, 10 uur voor dhr Nijssen door not- van der Kloes op 's Heerenbof, 36 olmen, 3 esschen en 2 Canada's. En op het hoefje 46 olmen. Donderdag 4 December. Goes, half 2 in de Prins v Oranje, de openstaande panden over April tot Septem ber 1889. MIDDELBURG. Bij de aanbesteding van levering papier op heden Maandag ten be hoeve van de prof. griffie werd ingeschreven voor a schrijfpapier P. H. v. Rotten f3,69; F. P. Dhuij f3,30; K- le Cointre f2,94 van Benthem Jutting f2,80. b Drukwerk B. C D. en E. de hh. v. Rotten f25,14; le Cointre f 19,65 en v. Benthum Jutting f15,70. c Omslagen F. G. H. en I. de hh. Dhuij f5,39Vs; v. Rot-tem f4,37Vo v. Benthum Jutting f4,10; v. Heulen f4,07; le Coin tre f3,91, tl Pakpapier v- Rotten f 11,50 le Cointre f 11,30 D'hvtij f 11,25v. Ben thum en Jutting f9,65. WEUELDINGE. Het logement in de Baansfcraat, heden Maandag door not. de Vos in de herberg bij Daane geveild, is ver kocht aan dhr. J. B. v. Acker te Hansweert, voor f800 plus 121/2 pet, voor onkosten. Het woonhuis van dhr. Verhaegen aan de Baan is opgëhoudeu. MA R KTB EK ICHTE Rotterdam 24 November 1890. Nieuwe Tarwe 40, Kookerwten 10 a 20 ct. lager, Witteboonen fl lager. Buitenlandsche en Meel onveranderd. Jarige Tarwe - 7.40 - 9.75 Nieuwe Tarwe - 6.65 - 7,60 Nieuwe Rogge. - 4,75 - 6.25 N.Wintergerst - 4.— - 5.20 Zomergerst - 4.— - 4.75 Chevaliergerst - 5.30 - 6.30 N. Haver- 2,40 - 3,90 Paarden boonen -5.50 6.— Erwten 6.50 - 7.25 N.Kookerwten - 7.65 9.05 N. Bruine Boonen - 8.75 11.25 Witte-10.- 12.25 Kanariezaad. -6.50 - 7.7-5 D ui venboon en - 0.00 - 0.00 ZeeuwscheEieren f 0,— af 6,00 de 100stuks. Op de VEEMARKT van heden waren aan, gevoerd - paarden, 0000 magere en 83 vette runderen, 89 vette- en graskalveren, 0 nuchtere kalveren, 859 schapen of lam meren, 561 varkens, 0 biggen. De prijzen waren als volgt: vette runderen le qual. 76, 2e qual. 70, 3e qual. 66 a - e kalveren le qual. 100, 2e qual. 875a92" c., schapen le qual. 60, 2e qual. 50 c., varkens le qual. 23 a - c., 2e qual. 22 a - c. 3e qual 21 c., licht soort 18 a 19 c. VLASBEURS. 35978 steen blauw, 300 wit Aardappelen Zeeuwsche Jammen f 3,30- f3,60. Champions f0,- a f0.-. Magnum. Bonum f0.— a f0.—Zeeuwsche Poters f 1.50 a f 1.80. Brabandsche Jammen f0.— a f 0. - N. Westlandsche zand- f4.— a f 5. Idem Muisjes f 2.30 a f 2.60 Flak, jammen f 0,- af 0,-. Jammen poters f0.- a fO,-. Spuische Jammen f0.— afO.—Brielsche witte f3.30 a f3.50. Zeeuwsche blauwe f 3.20 a f3.40. Geldevsche Kralen f 0, a 0, Geld. blauwe f 3,50 a f 3,60. Tamelijk aanvoer, weinig vraag. Van de Makelaars Cantzlaar en Schalkwijk te Rotterdam. MEEKRAP. Het aanbod was heden we der zeer gering en werden voor puike vaten ruim vorige prijzen betaald. PETROLEUM lusteloos Loco f7.75, Febr. Maart, f7 85 Ent. AXEL, 22 Nov. 1890. Oude Tarwe f 10.50 afO.-. Nieuwe Tarwe f9.- a 19.75. Rogge f7.25 a f 7.50. N. Win- tergerst f8.75 a f9.10. Zomergerst f8.25 a f8.50. Haver f7.- a f7.75. Kookerwten f8.75 a f9.-. Voererwten f8.- a f8.50. Paardenboonen f7.— a f 7.25. Lijnzaad f0.— a f 0.—Alles per 100 K.G. Aardappelen f4.— per 104 K.G. AAABESTEDIAG. Dinsdag 25 November. Middelburg, 1 uur aan de gasfabriek, levering 12000 HL. Duitsche gaskolen. Voor waarden aldaar ter lezing. Vrijdag 28 November. Middelburg, 11 uur voor het Prov. Bestuur: het onderhoud der aanlegplaats voor visschers in den Brakman bij de Isa- bellasluis. Raming f 1800. SCHOOLJAAR. «Na afloop van de op den rooster ver melde Zomervacantie zal het nieuwe school jaar gerekend worden te zijn aangevangen» (Min. van Binn. Zaken). BURGEKIAJKE STAM) Van 22 24 Nov- '90- MIDDELBURG. Ondertrouwd: L. Suur- mond jm. 25 j. met J. Minderhoud jd.23j. N. J. Cohen jm. 24 j. met B. van Kla veren jd. 22 j. K. Poppe jm. 24 j, met T. Marinissen jd. 23 j. Bevallen: J. J. Wisse geb.Hendrikse d. E. Deist geb. van Rotten d, A. M. Ale. wijnse geb. Pennij z. M. E. Croin geb. Matthijssen z. Overleden: A. J. J. van Dorst 54j man van A. P. Standaart. P. M, Tilroe 11 m. z. C. J- Kooman 21/2 j z. F. Maas 40 j. vrouw van M. de Bruijne- J. J. de Troije 15 m. z. A. C. de Maagd 8 m.z. GOES. GeborenJanna Jacoba d. v. Frans Duflnhouwer en Cornelia Luijk. Dingena d. v. Marinus Schipper en Barbara Korstanje. Overleden: Maria Magdalena 4 m. d. v. Hubertus Johannes Pennings en Pieternella Wolfaert. Francois Lodewijk 1 j. z. v. Govert Marinus Klemkerk en Lena Tona Goossen. ADV ERTKNT1EN. Heden nam de Heere, na een lang durig en smartelijk lijden, onzen lieven FRANQ0IS LODEWIJK, in den aanvalligen leeftijd van ruim 14 maanden, tot zich. De Heere sterke ons in dit verlies. Goes, 21 November 1890. O. M. KLEMKERK. L. T. KLEMKERK—Goossen. 7* Heden overleed na een langdurig ljjderi inijne geliefde eentgenoote, ADRIANA CORNELIA KARELSE, in den nog jeugdigen leeftijd van bijna 26 jaren, mij nalatende een kind, te jong om het verlies te kunnen beseffen. Nieuwdorp, den 21 November 1890. H. G. MODDERKREEKE. Hedenmiddag te 4 uren overleed zacht en kalm, na een kortstondig doch zacht lijden, onze geliefde moeder ADRIANA BLOK wed. Chr. ZANDEE, in den ouderdom van ruim 71 jaren en bijna 3 maanden. Namens kinderen, klein- en achterkleinkinderen, CHR. ZANDEE. Rilland-Bath. 23 November 1890. EEN GROOTE PARTIJ 3 cent per stuk. TIMMERMANS, Noordstr. Middelburg. 5 Bakharingen voor 10 cent. dicht bij de school te AAGTEKERKE. TE HUUR voor den tijd van 2 jaren van af 1 APRIL 1891 tot 31 MAART 1893. op perceel 42b der lersche Oesterbank, zeer geschikt voor den aanslag, ALSMEDE Inlichtingen te- bekomen bij J. Hieftje Jcz. en JMolhoek te Ierseke. Irischrijvings- biljetten worden ingewacht vóór of op 8 December a. s., ten kantore van den heer W. PELLE te Goes.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 3