tiemengde Berichten. Afloop Verkoopingen enz. INGEZONDEN STUKKEN. Angerloo, is door den minister van koloniën benoemd tot predikant in Nederlandsch Oost Indië. Beroepen te Kolqnsplaat ds. II. J. IIul- scher te Reeuwijkte Biezelinge dhr. J. W. Drost te Nunapeet carid. Ned. Ger. Kerk. Tweetal te Purmerend J. Hania te Oo'terbierum en J. H. M. G. Wolf te Serooskerke. Ds. Klaarhamer te Middelburg staat op het zestal naar Arnhem. Al de leerlingen der openbare school te Kootwijk zijn naar de christelijke school overgegaan. Wemehliiige. De voordracht voor een onderwijzer aan de o. 1. school 2 t Baan i bestaat alphibetisch uit de heeren A. Ar- noldi te WilhelminadorpN. van der Hoef! te Goes; P. C. Maat te Hoedekenskorke en M. A. Snijder te Wilhelminadorp. Er waren 10 sollicitanten. Goes. Dinsdagavond werd in «de Prins van Oranje» door de kadervereeniging «Oefening kweekt kennis» der schutterij alhier een concours gehouden. Er werd op een afstand van vier meter in 2 series geschoten met het beaumontgeweer. De prijzen werden behaald als volgtlo. servies met 77 punten, door den fourier Versé. 2o. karaf met glazen, met 76 punten, door sergt. Bartelse. 3o. doos met lepeltjes, met 73 punten, door sergt. de Lange, 4o. waterstel, met 72 punten, door het buitengewoon lid Reijerse, 5o. kist sigaren, met 71 punten, door korp. Somer, 6o. kaasstolp, met 70 punten, door hel buitengewoon lid de Buck, 7o. twee blaadjes, met 66 punten, door sergt.-majoor Ortelee, 8o. pièce de milieu, met 59 punten, door korp. Fagel, 9o. bus cacao, met 49 punten, door sergt. Bartelse, lOo. Messen bak, met 49 punten door korp. Schipper, Ho. twee bekers, met 43 punten, door sergt. Rosier. De rozenprijs met twee rozen werd behaald door genoemden korp. Somer. Als donateur trad toe, de heer Z I). v. d. Bilt La Motthe. De avond werd zeer gezellig doorgebracht. Naar wij uit goede bron vernemen is de heer C. Maters, eigenaar der bleek- en waschinrichting de «Maria Jacoba» teVlis- singen, voornemens ook te Middelburg eene wa-ch- bleeek-en strjjkinrichting te openen, waaraan hij tevens zal toevoegen een atelier voor het wasschen, repareeren en m.iken van eorsetten. De nieuw inrichting, waar voor door den heer Maters leeds een flink gebouw op de Heerengracht is aangekocht en die eveneens den naam «Maria Jacoba» dragen zal, wordt zoo mogelijk reeds in het begin van Januari geopend. Waar de wasscherij te Vlissingen aan meer dan 50 vrouwen en meisjes een nuttigen werkkring en een goed bestaan verschaft, zal deze nieuwe zaak ook hier zeker velen vrouwen en meisjes de gelegenheid openen om welbe- taald werk te verkrijgen. M. Ct. Vlissingen. Maandagavond nam de heer B. H. Es-er, sinds 1861, thans eervol ont slagen directeur van het Postkantoor alhier afscheid van zijn personeel. Door den oudsten brievenbesteller J. G. Collet werd hem vóór zijn vertrek naar Gelderland, namens de brievenbestellers een aandenken geschonken, bestaande uit een prachtige tabak- en sigarendoos, met zilve ren plaat, waarop gegraveerd is «Aange boden door de brievenbestellers, Vlissingen 1890,» en daaronder «Psalm 121 8. Met dankbaarheid werd door den heer Esser dit blijk van waardeering aanvaard. Te Utrecht doet zich een geval van nona (slaapziekte) voor bij een jongmensch van 19 jarigen leeftijd die voor eenige maan den gedurende zes weken de influenza hepft gehad. Hij ging Woensdagavond gezond ter ruste doch was den volgenden morgen niet in staat zijn gewone werkzaamheden te hervatten. Hij viel spoedig weer in slaap en heeft doorgeslapen tot Vrijdagnacht. Toen ontwaakte hij een korten lijd om terstond weer in te slapen. Als men hem wekt, wordt hij terstond wakker, doch slaapt weer in. Ilij heeft erge drukking in het hoofd. Een vrouw te Bergen op Zoom ver wijderde zich eenige oogenblikken rut hare woning, haar 2V2jarig dochtertje onbewaakt achter latende. Het kind raakte al spelende in brand en toen de moeder thuis kwam, vond zij haar kind met ernstige brandwonden overdekt. Ken heer te Lemmer is Dinsdag dicht bij zijn woning in het water geraakt, en spijt spoedig toegesnelde hulp verdronken. Een soldaat van het garnizoen te Mid delburg, die zich eenigen tijd geleden in en vinger had gesneden en, om het bloeden tegen te gaan, een pekdraad om de wond had gebonden is Maandag ten gevolge van bloedvergiftiging in het hos pitaal aldaar overleden. In eenige landbouwdistricten van Gel derland, wellicht ook in andere provinciën zegt de Arnh. Ct., vindt men op enkele boerderijen nog het stelsel van halfbouw in gebruik. Alsdan heeft gewoonlijk de landbouwer huis, erf en bouwland in pacht, doch van het bouwland ontvangt de grond eigenaar zijne opbrengst door jaarlijks de helft der te veld staande gewassen publiek te doen verkoopen. Alzoo wordt het halve gewas stroo en koren geregeld van de bouwhoeve vervoerd, waardoor de boer slechts een betrekkelij ken veestand kan houden, en na zijn eigen moestuin enz. van eene behoorlijke bemes ting te hebben voorzien, blijft er maar weinig over voor het bouwland, dat het zeer groot noodig heett. Hij moet daarom veelal een derde gedeelte van het bouwland jaarlijks laten liggen om te zomervoren, d. i. het land eenige inalen bewerken zonder er vruchten van te trek ken. Dit stelsel vereischt veel arbeid en de oogsten blijven nog dikwijls schraal. Het ligt voor de hand de opmerking te maken waarom neemt de landbouwer ook het bouw land niet tegen eene jaarlijksche pachtsom De publieke opbrengst over eenige jaren kan als maatstaf dienen. Het is buiten twijfel, dat de grondeigenaar in den regel daarvoor zeer goed te vinden iswant bij verkrijgt zijne bouwhoevedoor betere bemes ting in een veel verbeterden toestand, en de opbrengst is niet verminderd. De land bouwer, die dikwjjls de boerderij van ouder tot ouder onder dezelfde voorwaarden in gebruik heeft, vindt daarin veelal een be zwaar om de meerdere risico, die bij dan heeft, en dat de pachtsom, jaarlijks te be talen, voor hem te groot zoude worden. ZEVEN RECEPTEN 1. Vele menschen eten te veel, slapen te veel en ademen te weinig. 2. Beter tochtlucht dan stariklucht. 3. Bij de warme kachel doet men de meeste verkoudheden op. 4. Een gezond en krachtig mensch komt verder met één kleedingstuk dan een wee- keling met drie. 5. Slee!.te kost is dure kost. 6. Is de maag van streek, zoo laat u niet bedriegen door de firma «Maagbitter tjes», maar vast. 7. Leet beter en breng meer tot stand. Dr, D. Op de Indische rechtszaal. Bij een der landraden op Java liep het onderzoek over het moedwillig toebrengen van wonden op een avond in een djagongaanplant. De beklaagde ter zake gehoord, antwoord de tot zijne verdediging«Op den avond van den 15den dezer, ten ongeveer 7 ure, was ik met mijn lans gewapend naar het veld gegaan om mijn djagongaanplant te bewaken. Op het veld van Pa Woer ge komen, zag ik evenwel op eens vlak voor mij iets flonkeren, evenals het oog van een tijger, zoodat ik, erg verschrikkende, mijn lans nam en daarmede naar die plaats sloeg.» Pres. «Hoe groot was dat tijgeroog?» Beklaagde. «Zoo groot als een schoteltje van een kop.» «Is de flonkering van een tijgeroog zoo groot als de glans van een brandende flambouw «Ja, 's nachts schijnt het oog van een tijger door het flonkeren zoo groot als een brandende flambouw, doch overdag niet.)) «Durft gij een tijger aan te vallen «Neen, maai ik was toen zoo van streek, dat ik niet durfde wegloopen uit vrees van door den tijger aangevallen te zullen worden en daarom sloeg ik maar met mijn lans om mij heen.» «Hoever van u hebt gij voor 't eerst die flonkering gezien?» «Op een afstand van twee vademen.» «Vertel nu verder.» «Na driemaal op den tijger geslagen te hebben, riep men mij toe: «Ik ben het Kaminwaarop ik antwoordde«Och, ben jij het, heb ik je geslagen en ben je verwond N.B. Het slachtoffer hal on lertusschen een wond aan de rechterpink, een aan het hoofd en een ter linkerzijde van de borst, en had de fakkel die door beklaagde was aangezien vooreen tijgeioog, nadeneersten slag reeds laten vallen. Zou beklaagde toen misschien gedacht hebben, dat bij den tijger een oog had uitgestoken? De gerechte straf voor zijn gevaarlijke phantasie is evenwel niet uitgebleven. Op de laatste Wiehensche markt werd een anderhalfjarig paard verkocht, omdat het zoo goed kon slootje springen De kooper bracht liet des avonds in eene weide ongeveer drie uur liggende van die, waar het te voren geweid had. Debewaars- man, die den volgenden morgen tiaar het beestje wilde gaan zien, vond liet niet, omdat het des nachts z(jn oude weide had opgezocht, waar het rustig graasde. De tering. Welke beteek enis de ontdekking van prof. Koch voor ons land hebben kan, blijke uit de volgende cijfers, door de tiaarl. Ct. medegedeeld. In 1888 stierven hier te lande aan tering 15.065 personen, en aan keel- en longtering (met inbegrip van bloedspuwing) 8407, te zamen dus 23,472 op een totaal van 91,241 overledenen, zijnde 52,4 op 10.000 inwoners. In de jaren 1879—88 overleden aan boven vermelde teringvormen 247,687 personen. Niet ééne soort van ziekte sleept hier te lande zulk een aantal menschen ten grave. Het naastbij komen de ziekten der adem halingswerktuigen (25,8 per '10,060 inwoners 's jaars;dan die der spijsverterings-werk- tuigen (13.4) en de chronische der adem- halings-organen (12.4), maar, zooals men ziet alle veel minder verderfihjk. Een jaar geleden k Wam bij een professor te Weenen een ziek man om hem te con sulteeren over een kwaal, waaraan hij lijden de was. Tijdens het consult reikt hij den professor een gezegelden brief over. Deze las hem en zag dat hij van den huisdokter van den patient was. Terstond schreef hjj er een antwoord onder, verzegelde het eveneens en gaf het den zieke mee. Doch de zieke was zelf een beroemd geneesheer, dr. Baldassy. Hij bemerkte dut hij een ruggegraatsverzwakking had. Hij zelf schreef toen den brief, dien hij dus ook zelf over liandigde. Hij vreesde dat de professor hem uit geruststelling niet alles zeggen zou en daarom nam hij deze list te baat. Tehuis gekomen legde hij den brief ongeopend weg. Doch toen dezer dagen de kwaal zich zeer verergerde, dacht hij ik ga eens kijken wat er in den brief van den professor staat. En daaa las hij de woorden«Gjj hebt nog slechts een jaar te leven.» De ongelukkige dokter nam afscheid van zijne familie. Binnen enkele dagen stierf hij werkelijk. Jagers van Cincinnati, Ohio, hebben in de omgeving van Tientou, Indiana, een vreemde vondst gedaan. Op een pad door de wildernis ontdekten zij een hut die minstens een eeuw oud scheen te zijn. De hut gaf geen teeken van bewoond te zjjn, doch bleek bij het openen der deur twee vrouwen te bevatten, zusters, 60, en 58jaar oud. Een menigte kippen en ander pluim gedierte liepen over den grond en eene koe graasde iri de nabijheid. De vrouwen gebo den den jagers onverwijld de plaats te ver laten en een ingewonnen onderzoek bij de buren verzekerde hun dat de vrouwen twee zusters waren en sinds menschenheugenis daar woonden. Een man werd nimmer iri of om de woning gezien, en waar zij van leefden wist niemand, dewijl nimmer eenig werktuig den grond omwoelde. Een der zusters heeft de gewoonte in October naar bed te gaan en komt van baar legerstede niet weer vóór April in het volgende voorjaar. De buren zeggen dat de zusters een gelofte gedaan hebben dat zij elkander niet willen overleven. Bederf! De leider der Iersche nationa listen in het Engelsche parlement, Parnell, die zoo bezielend streed en strijdt voor waarheid en gerechtigheid jegens de ver drukte Ieren, heeft zich een gerechtelijk vonnis op den hals gehaald wegens over spelige verkeering met een gehuwddame uit den hoogeren stand. Hoe Napoleon I over den zelfmoord dacht blijkt uit het volgende decreet St. Cloud, 22 Florêal, Jaar X der Republiek. De grenadier Greslim heeft zich uit liefde smart het leyen benomen. In het tijdsverloop van ééne maand is dit het tweede geval van dien aard. De eerste consul beveelt derhalve, dat op de dagorder van de garde gezet moet worden, dat een soldaat de smart en den ternederdrukkenden invloed van hartstocht moet weten te overwinnen, dat het evenveel waren moed vereischt zielelijden standvastig te verduren als onder het kartetsvuur van een batt -rij stand te houden. Zich zonder wederstand aan het verdriet over te geven, zich te dooden om het te ontgaan, is het slagveld verlaten, eer de overwinning of de nederlaag beslist is. Gpteekend Gecontrasigneerd Bonapart s Bessiêres. Bladgroenten hebben, zegt men alge" meen, weinig voedingswaarde. Toch beweert een Duitsch gezondheidsapostel, dat ze ons hoofdvoedsel moeten zjjn, ook omdat ze zouten bevatten, die in vleescli, brood en peulvruchten, te weinig gevonden worden. Die zouten worden er echter doorgaans uit gedroogd. Met een paar uitzonderingen worden bladgroenten eerst afgekookt. Dat is verkeerd, zegt hij Afwasschen stijf uit drukken, dan met een paar theekopjes water op een zacht vuurije gaar doen wor den, zoo behoort het. Een dame heeft deze manier toegepast op kropsla en aridqvie. De uitslag was, na vaak herhaalde proef neming veel lekkerder, veel lichter verteer baar; minder opblazend, merkbaar voed zamer en minder werk. De aftreding van den «.Koffieschenk.n Men schrijft uit BelgradoWie voor eenige dagen in de corridoors van het Ser vische ministerie van Buitenlandsche Zaken de gewichtig disculeerende ambtsdienaren en in de bureaux de niet minder levendig redeneerende chefs van de verschillende afdeelingen zag, moest zich ongetwjjfd ver beelden dai het geheele kabinet weldra zou aftreden. Bij nader onderzoek zou dit idee echter valsch blijken te zijn, maar er was toch een crisis in aantocht, waarbij een miuiste- riëele niet kon vergeleken wordenDe koffiesclieiiker van genoemd ministerie werd n.l. gepensioneerd, en hij verdiende het wel. Wie de koffieschenker is? Dat zal ik u vertellen Naar Oostersch gebruik is in ieder ministerie of op ieder groot kantoor in den grond een ongeveer een halven M. hoog steenen kastje, waarin vuur brandt. Daarnaast worden op een tafeltje verscheiden dozynen sierlijke koffiekopjes gereed gehou den, en hier vervult de koffiebrouwer van den vroegen morgen tot den laten avond zijne betrekking. Het is zijn plicht, de geurende Turksche Mokka te brouwen, die men in het ministerie gebruikt. Deambtenaars slurpen op zijn minst 4 en op zjjn hoogst 26 a 30 kop op. Hierbij bepaalt zich het koffiegebruik echter volstrekt niet, want alle bezoekers, hetzij audiöntiebezoekers, diplomaten, corres pondenten of anderen, een ieder wordt met een kop koffie opgewacht en men heeft zelfs opgemerkt, dat de goedgeiuimdheid van de hooge ambtenaren recht evenredig is met de sterkte van de koffie. De macht van deu koffiebrouwer was groot en daar hij 18 ministeriën bijgewoond had, kreeg hij 100 fr. pensioen per maand. In den tijd van werkzaamheid had hij nog 2 mooie huizen overgespaard De ambtenaren moeten n.l. 5 para ('i1/» ct.) per kop koffie aan hem betalen. Het beste deel der dapperheid is voorzichtigheid. Kapitein (op het manoeuvreerterrein) «Soldaat Knetschke, waarom heb jjj Leh- mann zijn horloge afgenomen Knetschke«Ja, kapitein, lk docht zoo bij ine zeilevers, as hy nou toch de vjjand is Uit Zara komt het beiicht van een nieuwe zeeramp. Een schip, dat werklieden voor den olijvenoogst te vervoeren had naar het eiland Brazza in de Adriatische zee, op de kust van Dalmatië, werd overvallen door een heugen storm en verging ia de nabijheid van Allières. Niet minder dan 375 personen en een aanzienlijke hoeveel heid vee kwamen om. Slechts 13 per sonen werden gered. «Brandbrand 1 riep mevrouw in den salon, zoodat men het in de keuken liooren kon, en geen seconde later of de keukenmeid, de werkmt id en de linnenmeid kwamen binnenvliegen, gevolgd door twee moedige land verdedigers en een persoon in burgei kleeding. Men z.ig niets. «'t Is goed», zeide Mevrouw, kalm op baar makkelijken stoel gezeten, «ik wou alleen maar eens zien, wie er nu weder bij jelui in de keuken waren». VLISSINGEN. Gisteren werd ten bureele van den majoor garnizoenscommandant aan besteed de levering van spek ten behoeve van het garnizoen. Ingeschreven door S. van Bakergem, te Middelburg voor f0,60 P. Visser voor f0,58, P. de Landmeter, id. voor f0,58, J. Andriessen, id. voor f0,58, en C. J. Rekkers, id. voor f 0,57 per KG. Mijnheer de Redacteur! De Goesche Courant heeft het mij kwa lijk genomen dut ik in de jongste verga dering der Staten een drietal der meest

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 2