II ,Goes. K E N, A Donderdag 20 November. Vijfde Jaargang. iren. ivens tschrijving I 1390. No. 22. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'IIUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES rkende drank .en, Z wak en d e n. Aan- |e geneeskun- jrtijtjes lmen, 1 Pla- mada, Wemeldinge. tmatten, >EN, Goes. EG RAAF." Binnen enkele weken begin nen wij i). V. met liet Feuil leton Strijd en Zegepraal. Ambachtsonderwijs. RECHTSZAKEN. KERK- EN SC1100LN1 EC W S. elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prijs per drie maanden franco p. p. ƒ0.95. Enkele nummers0.02s. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. P ld. Diameter. 17 Amsterd. Dia- MASSA. je dicht aan den lor of op 6 l)ec. a.s liën geeft de ver- loOTE PARTIJ: geruimd. Ï.-ROTTERDAM. ber. Zaterd. 22, Dinsd. Middelburg 8,30, van 21, Maandag 24 (DIENST en Zierikzee. Spoorweg Goes, per. /an Zierikzee |isd. 18'smorg. 7,— oen. 19 i. 20 Ljd. 21 22 ld. 23 lan. 24 Isd. 25 7- 6,30 6.30 7, 7, 7.30 6- l-er. an Antwerpen Isd. 18'smorg. 6.30 nd. 20 3> 3.— ad. 23 4,30 bsd. 25 5.30 Schetsen uit den Fransch-Duitschen oorlog.) In de 10e jaarvergadering van het Neder). Werklieden-Verbond «Patrimonium», te Amsterdam 11 Nov. gehouden, werd onder meer de vraag behandeld Welke eischen dient men te stellen aan goed ambachtsonderwijs. De heer H. J. de Groot, Leeraar aan de Amb. School te Leeuwarden, die op verzoek van het bondsbestuur deze vraag inleidde, bracht allereerst een woord van dank aan Patrimonium, daarvoor dat de bespreking van ambachtsonderwijs en de regeling er van onder de werklieden zelf werd aan de orde gesteld. Het is een teit dat er, behoudens enkele gunstige uitzonderingen, nog zeer weinig voor den ambachtsman wordt gedaan. Het teekenonderwijs op de Burgeravondscholen, is in den regel geen practised onderwijs en niet voldoende voor alle vakken, te klein in opvatting en met verwaarloozing van constructie en vormenkennis. Beter en meer uitgebreid onderwijs is niet slechts noodig met het oog op Buitenlandsche concurrentie, maar tevens een eisch van recht, waar duizenden worden besteed aan de kosten van het hooger en middelbaar onderwijs van meer gegoeden. Maar dan moet ook dezerzijds getoond worden, dat men zijn belang begrijpt, en krachtig medegewerkt, aan eene betere re geling van heel ons ambachtsonderwijs. Spr. staat hierna uitvoerig stil bij de opleiding van jonge ambachtslieden in de werkplaats, en toont aan hoe bij gemis eener regeling van het leerlingstelsel, en bij de groote concurrentie in alle vakken, de leerjongen aan willekeur eigenbelang is overgegeven en bepleit het recht van bestaan eener goed ingerichte ambachtschool, als eisch des tijds. "Velen bestreden dit en vinden daarbij steun, als zij wijzen op ambachtsscholen, die geen voldoende resultaat opleveren. Spr. erkent dit, en daarom betreurt hij het, dat de Commissie uit de Maatschappij tot be vordering van Bouwkunst, bslast met een onderzoek naar bestaande ambachtsscholen in Nederland, zich bij haar rapport, bepaald heeft tot het aanwijzen van algemeene gebreken, zonder de bijzondere aan bepaalde inrichtingen aan te geven. Bovendien moest deze commissie, ten opzichte van de ver schillende vakken, meer gerekend hebben met de eischen van practisch en theoretisch onderwijs, in onderling verband, ter bevor dering van meer eenheid in de geheele zaak van het ambachtsonderwijs. Aan den anderen kant brengt spr. hulde aan het rapport der comm., waar dit vast stelt, dat in gemeenschap boven de 30 dui zend zielen, ambachtsscholen dringend nood zakelijk zijn, en in kleine plaatsen ambachts- avond-teekenscholen dienen opgericht te wor den. Het systeem der Burgeravondscholen is daarmede geoordeeld. Inleider komt hierna tot de eischen, die bij de opleiding van onze werklieden, aan welingerichte ambachtsscholen moeten ge steld worden. Het praktisch en theoretisch gedeelte moet zoo geregeld zijn, dat beiden elkander aanvullen, en zij die met dit onder wijs zijn belast, moeten zelf practisch ont wikkeld zijn, zullen zij met vrucht eigen ondervinding aan anderen mededeelen. Wat de theorie betreft, de onderwijzer moet een praktisch man zijn. en als opzichter in aanraking zijn geweest met de bouw ambachten. Bovendien moet hij zoolang er nog geen akte voor het ambachtsonderwijs is inge steld in het bezit zijn van de akte M2. (Rechtlijnig teekenen en de Perspectief.) Hoewel deze akte volstrekt geen waarborg geeft voor degelijk vakonderwijs aan am bachtslieden en het te betreuren is, dat door bekende invloeden er mannen zijn benoemd, die wel in 't bezit waren der akte M2. maar nooit in aanraking zijn geweest met een der vakken van de bouw ambachten, zoo heeft deze akte toch eenigs, zins een waarborg, ook bij 't voortgezet onderwijs aan ambachtslieden. Spr. staat verder uitvoerig stil bij den gang van het onderwas in de practijk en theorie beide, en toont aan welke gunstige resultaten eene doeltreffende leergang op levert, vei re te verkiezen boven de opleiding aan de werkplaats, ook uit financiëel-oogpunt. Weerlegt de bezwaren die van verschillende kanten tegen de ambachtsschool worden ingebracht, en bestrijdt het bezwaar, dat het te duur zou zijn, door te wijzen op het groote nationale belang van dit onderwas. Niet slechts met het oog op de bouw vakken, zooals sommigen ten onrechte meenen, is het teekenondei wijs eene eerste vereischte, maar ook voor andere vakken, ten bewijze waarvan spr. wijst op de gunstige resultaten der avondteekenschool te Leeu warden, waar geteekend wordt in verband met de verschillende vakken der leerlingen. Dit onderwijs kan tevens dienstbaar zijn, als voortgezet ambachtsonderwijs, voor ba/en, opzichters enz. ter bevordering van betere kennis omtrent stjjl en ornament-leer. Ons volk is degelijk in de constructie, maar heeft veelal voor den vorm nog geen oog. Hierop geeft inleider, aan de hand van een aantal in de zaal opgehangen teeke- nitigen en tentoongestelde werkstukken van leerlingen aan de ambachtsschool te Leeu warden, een aanschouwelijk beeld van den leergang van het onderwijs in het vak van timmeren, van meubelmaken en van smeden, gedurende bet eerste, tweede en derde studiejaar en eindigt zijne zaakrijke en duidelijke uiteenzetting van het goed opge vatte, en naar vaste regels practisch uitge voerde ambachtsonderwijs, met een opwek king aan zijne hoorders, om krachtig mede te werken tot betere waardeering eu breedere toepassing van dit voor bekwame handwerks lieden onmisbaar onderwijs. Op deze hoogst belangrijke lezing; volgde debat, waarin het voor en het tegen en de bezwaren in betrekking tot een ambachts school duidelijk in 't licht werden gesteld. De heer van Rije uit Dordrecht o a, zeide geen lot genoeg te hebben voor hetgeen door den geachten inleider werd ontwikkeld in al de onderdeelen van het ambachts onderwijs, doeh, wilde onder de aandacht brengen, dat men bij dat alles niet moet vergeten, dat onze gansche maatschappij en ons sociaal leven op een revolutionairen bodem staan, en hem uit eigen jarenlange ervaring tot heden gebleken is, dat juist daarom tot nog toe hare toepassing in de praktijk op niets andeis dan op mislukking uitloopt; hoe van de 16 a 18 jongelingen, door hem tot practische, degelijke werklieden gevormd, het meerendeel daarvan, en wel de degelijksten, bij het ingaan der maat schappij niet anders dan bittere teleurstel ling hebben ingeoogst en wol op grond van het ongelukkige aannemings-systeem en onedele concurrentiegeest, welke als een kanker aan onze maatschappij knaagt, als gevolg van onzen origezonden toestand, waardoor alle wederzijdse!) vertrouwen is te loor gegaan. En juist onze deege christelijke arbeiders daaronder het meest lijden, aangezien men nu ja als werkgever wel het beste werk geleverd wil hebben, doch alfeen op die voorwaarde, wanneer het voor denzelfden prijs kan worden geleverd, wanneer het door min kundigen en onsoliede waarborgen wordt aangebo den, waarvan het gevolg is, dat menig geoefend, degelijk man zich met bittere teleurstelling uit den arbeid terugtrekt. Nadat nog enkele sprekers over die zaak het woord hadden gevoerd, stelde de heer van Vliet de volgende motie voor. De vergadering, gehoord de discussie over ambachtsonderwijs, machtigt het Bondsbe stuur tot samenstelling van een commissie tot onderzoek van de bestaande Ambachts scholen in het uitbrengen van een rapport waarbij de regeling van dit onderwijs .naar vaste lijnen en met inachtneming van de eischen der onderscheiden vakken, wordt aangegeven in verband met het leerling stelsel. Deze motie werd met algemeene stemmen aangenomen. Van liberaal tot socialist. Wat een gelamenteer in de liberale bladen toen opzet of misverstand in 1889 «de» antirevolutionairen beschuldigde, dat zq den socialist in de Kamer «wilden» brengen. En wat zien wij thans gebeuren De liberalen in «Burgerplicht», Amster dams beroemde liberale bolwerk heeft, den sociaal democraat Rot gecandideerd voor den gemeenteraad. En de liberale «Rotterd. Crt.» vindt zulks goed. En men heeft dit met bewustheid gedaan. Immers Rot verklaarde dat hij was Rociaal democraat, uiet half maar geheel. En de verdediger zijner candidatuur mr. v. d. Bergh zei er bij Als wij Rot niet stellen zijn wij den naam van liberaal niet meer waardig. Wat wij voor eenige weken voorspelden begint reeds in vervulling te gaanAls het om zelf behoud te doen is, zal de «libe rale» partij eerst sshuehter, daarna met meerdere geestdrift en beslistheid zich werpen in de armen van radicalisme en socialisme. De nog meer arristocratische liberalen, wier tolken de mannen der kiesvereeniging «Grondwet» zijn, zullen wel het langst tegen een sociaal democratische candidatuur zich verzetten doch indirect zullen zq die toch bevorderendoor tegenover den man der wanorde, niet den man der orde, den antirevolutionair Poesiat, maar een derde aan te bevelendewijl zjj wel weten dat het op eene herstemming tusschen dien derde en den sociaal-democraat uit loopt. Die derde is toevallig een katholiek, mr. Waterschoot, dien het liberale Grondwet candideerde. Zoo bevestigen de?e beeren weer onze bekende meening dat een jliberalist, als 't op kiezen aankomt, behoudens hooge uitzonderiug, den (katholiek .verkiest boven den antirevolutionair. Zoo steunen dus alle Amsterdamsche liberalen, direct of indirect, de candidatuur van den sociaal democraat. Waar tegenover staat dat de antirevolutio nairen aldaar een werkman van beslist christelijk historische beginselen dhr. Poesiat, oud-secretaris van Patrimonium aanbevelen. Trov wens op dit punt zijn alle antirevo lutionairen van welke schakeering ook, het onverbiddelijk eens met «De Standaard,» die reeds ten vorigen jare verklaarde: «Dat de antirevolutionaire partij onvoor waardelijk de samenwerking aiwijst met mannen, wien het om omverwerping van den Staat en afschaffing van het Koningschap te doen is.» En vergeet nietde man, thans door de deftige liberalen op het schild gedragen, is hij heeft het den heeren zelf gezegd sociaal-democraat en republikein 19 November 1889. Axel. Ingelanden van den Oud-Egelan tierpolder hebben tot ontvanger griffier benoemd dhr P. Dregmans, notaris. Wij vestigen de aandacht op de Kerstaanbieding van dhr. Fernhout te Am sterdam, onder de advertentiën in het blad. Wij namen even inzage van den Scheur kalender «De kleine Heidenbode» van dienzelfden uitgever. Te oordeelen naar den inhoud is deze kalender zeer aan te bevelen in gezinnen, waar men liefde voor den Zendingsarbeid bij de kinderen wil aankweeken. Schild en uitvoering zijn vrq goed te noemen. Ylissingen. Bq de verkiezing voor leden van de Kamer van koophandel en Fabrie ken alhier zijn 83 kiezers opgekomen. Iletkozen jzijn de heerenJ. Verkuijl Quakkelaar met 71, P, J. Siegers met 67 C. M. Dommisse met 61 en J. Legaay met 59 stemmen terwijl in de vacature Riemens werd gekozen de heer F. H. J. Wibaut met 47 stemmen. De heer J. P. Dutilh verkreeg 29 stemmen terwjjl de overige stemmen over verschillende personen waren verdeeld. Noord Beveland. Naar wq vernemen is voor de a.s. verkiezing in de provinciale staten voor jhet kiesdistrict Goes van liberale zijde de .candidatuur aangeboden aan den heer W J. Vader, burgemeester van Wis- senkerke, welke heer daarvoor echter ter stond heeft bedankt, dewijl hq niet instemt met de beginselen der «liberale» partij. Dit laatste was trouwens onder ons van algemeene bekendheid. Pensioenfond» voor weduwen eu weezen voor Burg. ambtenaren Weduwen van in 's Rjjks dienst overleden ambt. en van gep. of op wachtgeld gestelde Rijksambtenaren, thans ongehuwd, die ver- meenen aanspraak te kunnen doen gelden op weduwen-pensioen volgens de bep. der boveng. wet, worden uitgenoodigd eene op zegel geschreven aanvrage om pensioen in te zenden aan den directeur van het Pen sioenfonds voor weduwen en weezen van burg. ambtenaren te 's Gravenhage. De voorwaarden vermeldt de Stct. De prov. staten van N. Brabant hebben tot lid der le kamer (vac. Hengst) gekozen dhr. W. Prinssen te Helmond. Borsele. In de vergadering van ingelanden van het calamiteuze waterschap Ellewouts- ilqk is als vertegenwoordiger in den dqkraad van het calamiteuze waterschap Ellewouts- dijk Borsele, in de plaats van wijlen den heer J. de Dreu, benoemd de heer D. van Oosten te Borssele. Arrondissements-Rechtbanklte Middelburg. Gisteren (Dinsdag) zjjn veroordeeld wegens schennis der eerbaarheid: J. G. H., 16 j., en E. v. E.( 17 j., beiden zonder beroep, Terneuzen, ieder tot 13 b. s. 2 d. h. mishandeling: A. H.,20j., landbouwers knecht, Axel, tot 14 d., en A. v. d. V., 28 j., vletsohipper, Ossenisse, tot 7 d. gev. straf, en C. B., 32 j., metselaar, VlissÏDgen, tot f 3 b. s. 2 d. h. beleediging van een ambtenaarI. U., 23 j., metselaar, Vlissingen, C. M., 47 j., spoorwegwerker, 's Heer Arendskerke, en H. W. H., 39 j., werkman, Middelburg, allen tot 7 d. gev. straf, en vermeiing: P. C. F. v. O., 13 j.,zonder beroep, Middelburg, tot f 12 b. s. 10 d. h. Allen in de kosten. Vrijgesproken zqn D. S., 20 j., arbeider, Westdorpe, beklaigd van mishandeling van een dier, en L. F. v. W., 21 j., smid, Sluis, beklaagd van beleediging. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te 's Heer Hendrikskinderen ds. P. A. H. v. Rossum te Beek en Geul; te 'sHeerenhoek dhr. W. Back, cand. te Utrecht. Ds. A. Steehouwer, van 1884 to 1886 predikant te Kolijnsplaat, thans tC

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 1