SE Hi houw 58 CANM 34 Olme Hij kclrijïinf tc pacta Houtveilinffeii. diverse bezaagde 24 01me Hakhout op Streep; 36 zware Olmeboomen; 10 buitengewoon zware Olmeboomen, 74 OLMEBOOMEN, 89 buitengewoon zware gave Canadaboomen, verki a. BOUW- e b. DEN c. Heet. d. DeAmbai heid van 's e. Het Tier VELDVF VOORTZ publiek ve 9 Canadt Esse VERKOOP Er«: Bij kon. besluit zijn herbenoemd tot burgemeester van Ovez inde, van Driewegen en van Nisse, D. Mulder, secretaris van de twee laatstgenoemde gemeenten, tot burge meester van Wemeldinge P. Dekker Jz. Door den gemeenteraad van Dinte- loord is tot gemeente-geneesheer benoemd de heer F. Ilage, arts te St. Maartensdijk. De afdeelingen van de Tweede kamer benoemden tot rapporteurs over het Woens dag onder/.ochte wetsontwerp tot wijziging der wet op de besmettelijke ziekten (vaccine) de heerendr. Schreinmacher, Van Löben Seis, dr. Zaayer, De Ruyter, Zijlker en De Beaufort. Kruningen: Door den gemeenteraad is den kanteider A. v. Iwaarden eervol ont slag verleend en hem een pensioen van 1 150 toegekend. Nog werd besloten om één keer pet jaar de kinderen tot de open bare scholen toe te laten en dat kindei en tusschen 10 en 12 jaar van Maart tot November veldarbeid mogen verrichten, mits zij van November tot Maart de sclmol idet meer dan 25 keer willekeurig ver zuimd hebben. Het antwoord op do Indisehe begrooting is verschenen. Voor het geven van een nieuw regeeringsprogram bestaat geen reden. In 't algemeen zal de Minister het bestuur voeren in den geest van den Minister Keuchenius. Eene beperkte herziening der comptabiliteitswet zal weldra worden inge diend. Waarschijnlijk zal de regeling van het mijnwezen spoedig worden afgedaan. In de gedragslijn tegenover Atjeh kan geen plotselinge verandering worden gebracht. Handhaving der militaire positie, afwering en bestraffing van den vjjand, zooals in Edi, moeten geschieden als de gelegenheid zich voordoet. In zake de koffiecultuur wacht de Minister het advies der Indische autoriteiten omtrent het rapport der koffie- commissie. De inkomsten uit de koffio kunnen niet gemist worden, daar eene andere belasting met even groote opbrengst in de naaste toekomst onmogelijk is. De toekomst behoeft echter voorshands niet somber te worden ingezien, daar alleen het ongekend ongunstig weer oorzaak was van de mislukking der cultuur. De financiëele toestand is ernstig maar niet zoo ongunstig, dank zij de saldo's van vorige jaren. De koffieprijs van .52 cents is laag geraamd, lettende op verkoopprijzen der jongste veilingen. Er is eer stijging dan daling van den prijs te verwachten. De te verknopen koffie is thans op 145000 pikols geraamd. De particuliere industrie wordt niet tegengewerkt, al maakt men zich overdreven voorstellingen van de in komsten voor de schatkist. De regeering wacht weldra eenstemmigheid met Enge land over de grensregeling op Borneo De Staatsexploitatie van het Ombiliön- kolenveld in verband met den spoorweg wordt vooi bereid en een plan daartoe zal aan het oordeel dor wetgevende macht wor den onderworpen. Bij de stemming voor een lid der Staten in het kiesdistrict Oudbeijerlnnd vev kregen de bh. Joiigejan (a.r.) 755; Over- waier (lib.) 688. Kluifhoofd (lib.) 255 en Verhoeven (a. r. 113. Herstemming tusschen beide eerrlgenoemden. Bij een vorige verkiezing in hetzelfde district werd de liberale caudi.laat met 1131 van de 1818 stemmen gekozen. Axol. Bij de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad brachten 229 van de 313 kiezers hun stem uit. Her.-temming is noodig tusschen de bh. M. A. Smies (a.r.) die 98 en L. Lamaiire (1.) die 66 stemmen bekwam. Op de bh. M. J. v. Vessem (1. en R. C. IJsebaart (k.) waren resp. 27 en 19 stemmen uitgebracht. Tot lid van den Kamer v. Koophan del te Bergen up Zoom zijn gekozen de hh. Jhr. J. L. C. Poinpe v. A/eerdervoort, VV. C. Asselbergs, H. Vrins, A. Molhoek, P. H. de Rijke en A. C. Streijers. De majoor A. VV- Hofstede van het 4e reg. inf. te Leiden en de kapiteins M. 11. v. Damme uit 's Huge en A. A. Kleyn- henrj uit Utrecht zijn voor het jaar 1 891 benoemd in de algemeene commissie voor keuring der levensmiddelen voor het leger. De surnumerair der posterijen J. Ie Grand is op zijn verzoek overgeplaatst van het post- en telegraafkantoor te IJzendljke naar het postkantoor te Vucht. KJCIITSZlKIvY. Naar aanleiding van de ongeregeldheden, dezen zomer te lerseke voorgevallen, dien den gisteren in appèl vier zaken voor het gerechtshof te 's G ra ven hag e. Tweemaal hetzelfde paar jongens waren, ten eerste binnengedrongen de woning van een winke lier onder het roepen van «halleluja, een cent babbelaars», hadden den boel bevuild en de wiiikelii rster geslagen en geschopt. Deswege waren zij veroordeeld door de Mid- delburgsche rechtbank, respectievelijk tot 4 en 3 maanden gevangenisstraf. In de tweede plaats hadden zij bij den veldwachter eenige tuiten ingegooid, waarvoor zy met 1 maand en 7 dagen waren gestraft. Het O. M. vond die straf te licht en eischte 6 maanden voor den eenen en 3 maanden voor den undei en. Uit deze beide zaken kwam de eeiste beklaagde ook nog als tweede voor in een derde zuak. Hy had namelijk met nog een ander, een barbier die voor de deui stond van het gebouw, waarbinnen het Leger des Heils vergaderde, een aantal klappen gegeven. Hy kreeg daarvoor nog 2 maanden er by en de ander 4, die ook nog wegens het uitdeelen van klappen in de zaal 2 maanden kreeg. In deze beide laatste zaken eischte het O. M. bevestiging van het vonnis. Uitspraak 27 Nov. I\(;EZO\DE\ MUKIVEV. Mijnheer de Redacteur Vergun my naar aanleiding eener herin nering aan de Besturen der byz. lagere scho len, die op do rijksbijdrage aanspraak ma ken, inzake het inzenden van den rooster van lesuren en het daarop gevolgde inge zonden stuk van den heer "Wirtz te Goes, nog een enkel woord. Dhr. Wirtz plaatste zich terecht op het standpunt der wet als hy zegt„ik meen, dat de rooster niet eer behoeft ingezonden te worden dan voor den aanvang van het schooljaar. Dit staat letterlyk in het K. B. van 21 Febr. '90 (bedoeld is zeker K. B van 19 Febr. 1890). Het is derhalve de vraag wat verstaat de wetgever onder den n.iam van schooljaar. De benaming schooljaar komt ook voor in art. 24 der wet, waar ter toepassing van dit artikel tót grondslag genomen wordt het getal kinderen, die op den vijf tienden dag der maand Januari van het loopende schooljaar als werkelijk school gaande bekend staan In de redevoering door den Min. v. Binnenl. zaken in de 2e Kamer gehouden bij de behandeling der schoolwet van 8 Dec. 1889, drukt deze zich over de be- teekenis van het, woord schooljaar aldus uit: onder schooljaar verstaat men in onze schoolwereld het tijdvak dat aanvangt b(j het einde van de groote vacantie en eindigt b(j het begin daarvan. Een vas ten datum daarvoor te geven is niet wel mogelijk. Voor de academiën is het begin van het schooljaar half September, voor de H. Burgerscholen en gymnasia 1 Sept en voor de lagere scholen in, den loop van Aug. of in het begin van September. Nu is m. i. de vraag op welk deel dei- verklaring moet de nadruk gelegd worden Op het gecursiveerde of, op het laatstge noemde deel? Indien de bedoeling van den Minister geweest is, om het schooljaar voor alle lagere scholen in den loop van Ang. of begin Sept. te stellen, dan zijn m. i. vele zoo niot al le schoolbesturen die voor de Rijksbijdrage, betreffende het jaar 1891 in aanmerking wenschen te komen, in ge breke gebleven aan het K. B. van 19 Febr. '90 inzake de inzending van den Rooster te voldoen. Het komt mij voor, dat de Mi nister, in plaats van te dien opzichte alle scho len over eenen kam te scheren de vaststelling van het schooljaar voor elke school aan de respectievelijke schoolbesturen heeft overge laten, en hun tevens de vrijheid heeft ge geven, om met bestaande toestanden te rekenen, zoodat er scholen zyn, wier school jaar met het burgerlijk jaar samenvat, vervolgens scholen, wier schooljaar loopt- van 1 April tot 31 Maart en eindelijk scao- lon, wier schooljaar aanvangt half Augus tus en eindigt begin Juli. Is deze opvat ting juist, dan is m i. de zaak hoogst een voudig. Zijn er schoolbesturen, op wier school het schooljaar loopt van Jan. tot 24 Dec. dus met het burgerlijk jaai samen valt, dan dienen die besturen te zorgen, dat voor den aanvang van dat schooljaar, dus nu voor 1 Jan. '91, de rooster van lesuren ingezonden is; in alle andere gevallen kan dit later geschieden. Daarbij komt, dat elk bestuur bij de in zending van den rooster in Maart j. 1. den loop van het schooljaar voor zijne school heeft moeten bepalen met het oog op feestdagen en vacantietyden, om niet in de treurige noodzakelijkheid te komen, bjj den schoolopziener wijziging van den roos ter aan te vragen. Zoo zal bij dhr. Wirtz, als het schooljaar op zijne school van I April tot 31 Maart loopt, de Biddag voor het gewas ongetwij feld als feestdag op den rooster vermeld staan. Toch zou het m. i. niet overbodig zijn, dat er meer licht in deze zaak door de bevoegde autoriteiten werd verspreid, opdat ook aan misverstand in deze een einde kome. U bjj voorbaat dankzeggende voor de plaatsing. Hoogachtend, Uw Dw. Dn- D. DE R1JCKE Zaamslag 12 Nov. Binnen enkele dagen kunnen de gewensch- te inlichtingen ook in betrekking tot de opvatting der Begeering omtrent het school jaar, worden ingewacht. Red. (iemengde Berichten. Middelburg. In deze gemeente waren gister naar de M. C. verneemt 280 pereeelen voorzien van het kenteeken dat er mazelen heerschen. Aan den Thomaespolder ha l gisteren eene oeverafsehuiving plaats ter lengte var, 160 M. bij eene breedte van 95 a 100 M., waarby een gedeelte van den zeedijk in de i iepte verdween. Tot kastelein der sociëteit Van on- genuchten vrij te Goes is benoemd de heer L. Reitsma, thans in gelyke betrekking te Helmond. Bij de opgravingen van de fundee ringen van den Burcht te Leiden is een Romeinsche geelkoperen munt gevonden, van keizer Vespasianus of Titus, en iets hooger een steenen kogel. Hieruit is, meldt het Bouwk. Weekblad, misschien af te leiden, dat de heuvel is opgeworpen ot bestond in den t,d dat de munt gangbaar was. Dinsdagnacht heeft te Amsterdam een voor de toeschouwers vermakelijk voorval in de Nes plaats gehad, waar het Logement et Café des Artistes door brand met ver woesting bedreigd werd. Ouder veel ge schreeuw en gedraaf trachtten de daar gelogeerde artisten heeren en d imes hun have en goed te redden. Honden, apen en papegaaien maakten er een niet gering deel van uit. Een artist, die het niet meer durfde wagen zelf zyn lorre te redden, loofde zoo maar f25 premie uit aan dengeen, die er wel den moed toe zot hebben. Naar men zegt is de brand ontstaan door het breken van een hanglamp, die het slachtoffer was geworden vaneen nachtelyken stryd tusschen een artist en een artiste. Onder de talrijk toegestroomde getuigen van het geval waren er velen in een toilet, dat onder gewone omstandigheden niet op de openbare straat gedragen werdt. In een villa aan den Arnhemschen straatweg heeft men gisterennacht gepoogd in te breken, en daartoe 'een ladder gebruikt, die zij tegen de verande hadden geplaatst. Juist hadden zij een raam opengeschoven toen de eigenaar uit de stad thuiskwam. Van mevrouw vernam hij dat men aan liet inbreken |was, doch kon de daders niet meer vinden. Bij een apotheker te Maastricht ver voegde zich oensdag zyn broeder die aan verstandsverbijstering lijdt. Hij vroeg om geld en toen lietn dit geweigerd werd, dreigde hij zijn broeder met moord. De 27 jarige dochter des huizes, op het rumoer toeschietende, trail de woonkamer binnen en kwam tusschen beide. Toen zy het moordtuig in de hand des waanzinnigen zag, viel zij in zwijm en werd dermate door schrik bevangen dat zy een bloedspuwing kreeg, waaraan zij kort daarop overleed. Woensdag is een locomotiefpoetser te Venloo tusschen de buffers van den tender en den achtersten wagen bekneld geraakt, zoodat liern de geheele borstkas werd inge drukt. De machine stond namelijk een meter achter den trein om dien op te drukken. Hij wilde de lantaren uitdooven die achter op den tender brandde, en ter- wijl hij de buffers passeerde, zette de treii achteruit en veroorzaakte dit doo-lelijk Ongeluk. Voor eenigen tyd is te Parijs iemand uit Weenen, Hermann Zeitung geheeten. per spoortrein aangekomen, die zich had laten inpakken in eene van luchtgaten en ievenstniddelen voorziene kist, welke aange geven was als vrachtgoed, zoodat slechts als zoodanig de kosten, natuurlijk vrij wat minder dan die als reiziger, betaald werden. Dit voorbeeld heeft navolging gevonden. Eer gisteren is te Parijs per spoortrein eene uit Barcelona verzonden reusachtige kist aangebracht, waarin zich twee personen bevonden eene Spaansche vrouw, omstreeks 24 j »ar oud, en een jeugdige neger. Beide personen hebben 1200 kilometer in dien toestand afgelegd Een der zyden van de kist droeg het opschrift: «Boven, breek baar.» Beiden hadden te Barcelona elkander leeren kennen en liefde voor elkaar opgevat. De ouders van het mei-je verzetten zich echter legen het huwelijk. Het minnend paar besloot toen te vluchten en hierin werd het op de hierboven omschreven wijze geholpen door een Franschman dien beiden te Barcelena hadden leeren kennen en die belang stelde in hun lot. Bij het openen der kist vond men dat er verschillende gemakken in waren aan gebracht om de reis te doorstaan, zooals twee opgevulde banken en een ijzeren stang boven de bank, om lot steunsel voor de handen te dienen. In hel Russische gouvernement Kherson hebben ontzettende storrn- en hagelbuien gewoed. Er vielen hagelsteenen \un tot lieden ongekende grootte. Alle kudden schapen werden vernietigd. In de nabijheid van het dorp Konstanlinoffka, vonden acht tien herders den dood. Te Norosiloffaks kwamen eveneens vele menschpn om. li!Voor de rechtbank te Warschau is dezer dagen een sensatieproces begonnm, waarin vijf vrouwen en tweemannen terechtstaan, hiervan beschuldigd, dut zij in den tijd van twee jaren niet minder dan 200 kinderen hebben doen omkomen, waarvan de onna tuurlijke moeders zich wilden ontlasten. Door een toeval was de zaak aan het licht gek, ADV EKTEAT1EN. Tot onze diepe droefheid kregen wij heden morgen bericht van het overlijden van onzen ouden trouwen vriend, KORNELIS KATSMAN. Een kortstondig lijden, in verval van krach ten, deed zijn 78jarig leven eindigen, waarvan hij 48 jaar in onzen dienst heelt doorge bracht. De weldaad in dien Eliëzer aan de familie en mij de laatste 6 jaar bewezen, doet ons zijn verlies zeer betreuren. Mede namens de Familie. Abr. REMIJNSE, Landbouwer. Wolfertsdyk, 12 Nov. 1890. 6 Hectaren, 22 Aren, 30 Centaren liggende in de gemeente G r y p s k e r k e, bij den Baaijenhovenschen weg, in pacht bij Jan Brouwer te Oustkapelle. Inforniatiën zijn te bekomen ten kantore van den Notaris B. A. VERHEIJ te Mid delburg, alwaar de inschrijvingsbiljetten vóór 5 December 1890 moeten worden ingeleverd. De Notaris DE RONDE BRESSEIi te Heinkenszand zal opWoensdag 19 November 1890, ten verzoeke van den Weledelen heer J. Ste- ketee qq., in het openbaar des morgens 9 uren, te Heinkenszand, in het bosch der buitenplaats «Bloemen- heuvel», des voormiddags 9V2 uren, te Heinkenszand langs het kerkpad, op bouwland, in pacht bij G. Nysse Sr., des vuormiddags te 10 uren, te Heinkens zand, in het Steenen Slop, te veilen per stuk en in massa des voormiddags te 11 uren, in de ge meente Heinkenszand, ir eene weide ge legen iri de Rietebosschen, naby bet buis bewoond door Ph. Schertzing, in pacht bij N. Van de Merbe, geschikt roor WERKHOUT; en des namiddags te 2 uren, in de ge meente 's Heerenhoek, nabij de hofstede bewoond door Adr. Braamse, allen geschikt voor WERKHCUT, De Notaris II. RC Donderdag 21 des voormiddags te kelder aldaar pub «DO met uitmunte in Rip- en A Wissenkerke, van VLlETEPj kerke, groot 1 f in Oud-Noon Colynsplaat. ressorteerende ii kerke. in den Zuidpold Alles beboorende to wylen den WelEdel L. H. SPRENGER. Informatiën te bekc voornoemden Notaris - te verkrijgen zijn. Donderdag 20 des namiddags te half op de werf „üe Vol hat door den Deurwaarder worden verkocht EENE F welke dagelyks zijn te De NotarisA GAL Donderdag 27 IN des voormiddags te IC van den heer J. de Ge A aan den Breijerwej geschikt voor werk B. in de herberg va Riczelinge, staande op de hofs' den Willem-Annapc 2 M. 05 c.M. omti staande op de hofste aldaar, waaronder omtrek. C. en voor de heeren I Zoon staande op Teekci door F. Staal aldaa NB. De OLMERCKW genummerd zyr

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 2