GROOTHEID en VAL. Gemengde Berichten. ter ooit eenige genegenheid geloond om den vader te volgen in den loopbaan der politiek. De ineesten zijner zoons bewonen als land bouwers hunne plaatsen. Nog eene van zijne jongste uitlatingen zij hier meegedeeld. Hij was vóór eenige weken te Krugersdorp om den eersten steen te leggen voor het aldaar op te richten monument. Doelende op de onaangenaam heden, die hij bij zijn laatste bezoek te Johannesburg had ondervonden, zeide hij «Toen ik nog boer was en voortrekker, had ik een aap, die veel van mij hield. Eens op jacht zijnde, maakte ik een vuur aan daar het koud begon te worden. Mijn aap had het ook koud en hij warmde zich eerst aan de linker en daarna aan de rech terzijde. «Toen op eens zijn staart met het verzitten door het vuur slingerde, brandde hij zich. «De aap die nog nooit gebeten had, beet mij door den broek in mijn been. Zoo wil Johannesburg nu ook nu het slecht gaat, nu heeft Kruger het gedaan.» 10 November 1890. Goes. De verkiezing voor een lid der staten in plaats van wijlen den heer J, van Schouwen is bepaald op Woensdag 3 December. Andere gemeenten in Zeeland met hare bevolking in 1824 en heden. In 1824. heden. Aardenburg 1198 1947 Biervliet 1424 2150 Breskens 888 1555 Cadzand 1106 1104 2489 Hoek 1152 1975 Axel 2191 3431 Hoofdplaat 815 1437 Hulst 2415 Ter Neuzen 1519 6244 Nieuwvliet 610 631 Ooslburg 1034 1933 Retranchement 528 828 Sehoondijke 1072 1748 Sluis 1572 2415 Zaamslag 1733 2913 Zuidzande 824 1067 De vermeerdering was dus het grootst te Ter Neuzen (311%). Te Cadzand ver minderde de bevolking. De le luitenant A. F. Meijer, van het ie regiment infanterie is overgeplaatst bij het depot van discipline te Viissingen. Het hulpkantoor der posteryen te Eikerzee wordt belast met de behandeling van aangeteekende brieven, eene aangegeven geldswaarde van f600 te boven gaande. Benoemd tot controleur der directe belastingen le Zierikzee dhr. W. J. Callen- fels te Dokkum. Zieriksee. Hoofdingelanden van het wa terschap Schouwen hebben tot ontvanger griffier benoemd den heer mr. D. v. d. Vliet te Ou j-Beyerlnnd met 10 stemmen tegen 9 die op den heer D. Hocke Dz. te Brouwershaven waren uitgebracht. Krabbendijke. Benoemd tot wethouder dhr. J. Sinke. 96. FEUILLETON. Schetsen uit het leven van Napoleon 1.) Zoo geschiedde het bijna dagelijks. De eene koorts was niet af, of de andere volgde haar op en telkens verviel de lijder in steeds langduriger bewusteloosheid. Zijn einde naderde. Dewijl hy het lamp licht niet meer kon verdragen, waren de vrienden verplicht hem in den donker te verplegen. Twee dagen vóór zijn dood werd de hooge lijder «bediend», dat wil zeggen hem werd het Heilige Oliesel door den abt Vignali toegediend. Ofschoon de koorts hevig was, verloor hij daarna zijn bewustzijn niet. Hij verzocht zyr.e vrienden om, in Europa teruggekeerd, de beginselen waarvoor hij gestorven was, krachtig te handhaven zyn daden te ont houden en mede te werken om aan Frank rijk te geven, wat hij niet vermocht, namelijk de vrijheid en den welvaart. Dien nacht van den 3en op den 4den woei er ern hevige storm over het eiland, die den geheelen daaropvolgenden dag voort duurde en bijna alle hoornen van Napoleons verblijf ontwortelde. Ook de geliefkoosde wilg, in welks schaduw hij zoo vaak ver troosting en afleiding had gezocht, moest voor den wind zwichten. Maar de stervende had er geen weet van. Hij streed den laat- sten strijd, en het was een hevige doods strijd. Reeds meende men dat de adem het lichaam ontvloden was. toen hij nog ienmaal het brekend oog opende, en duide- jjk hoorde men hem deze twee woorden Het rijkstelefoonkantoor te Zaamslag blijtt voortaan op Zondag gesloten en zal op de overige algemeene chr. leestdagen van 89 en 1—2 uur open z.jn. De diensturen op werkdagen blijven onveranderd. Benoemd tot ingenieur 2e klasse B. Hoogenboom thans ingenieur le klasse. De hoofdingenieur le klasse; van den waterstaat W. J. 8. J. Blom is belast met den dienst van hoofdingenieur in het 5e en 8e district ter standplaats Arnhem. Z. M. de Koning gaat sterk achteruit. Het toegediende voedsel wordt meestal zonder bewustzijn gebruikt. De weinige slaap wordt herhaaldelijk gestoord door onrust, waar door de hooge lijder als aan angst ten prooi, voortdurend van en op de legerstede wil geholpen worden. U. D. Wij vestigen de aandacht op den scheurkalender l'hilippus voor 189 i. Het schild draagt tot opschrift in traaien Go- tischen letter Maith. 25 13 enz.en is gesierd met de portretten van Prins Willem i en diens zoon prins Mauritsde handha vers der gei eformeerde religie. Het dekblad toont u het portret van Marnix, heer van St. Aldegonde, tijdgenoot en vriend dezer Oranjebelden. Onder aan het schild vindt men drie bekende zinnebeelden met de teksten waaraan zij zijn ontleend. De ijverige uitgever D'hujj te Middelburg verdient lot voor de keurige uitvoering. De heeren ds. Littooy en ds. Kropveld zorgden voor twee degelijke predikatiën als premie. Ko ijnsplaat. Er zijn pogingen aange wend, om de alhier wonende leden der antirevolutionaire kiesvereeniging «Afdeeling Noord-Beveland,» plaatselijk onder eigen bestuur te doen vergaderen, aangezien de vergadering dier vereeniging steeds (tot on gerief onzer leden) te Wissenkerke gehouden wordt. De consistoriekamer der Cht. Ger. Kerk is reeds beschikbaar gesteld tol het houden der vergaderingen. Binnenkort zal een spreker optreden. Het goedkeuringsmerk voor den ijk der maten, gewichten en gasmeters ge durende 1891 zal zijnBij den ijk en herijk der maten en gewichten >de letter b in den gewonen jschrijfvorm. Bij den ijk van gasmeters de Koninklijke kroon. Het merk van het kantoor waar de eerste stempeling heeft plaats gehad, bestaat voor het kantoor Middelburg uit het cyfer 12. HESÜK- NCliOOLMKl YtX Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wilhelminadorp en te Kat- tendjjke dhr. J. E. B. Meloen, cand. te Kloe- tinge. Bedankt voor St. Philipsland door ds. K. v. d. Werfhorst te Mastenbroek. Waarde. Zondagnamiddag nam onze ge achte leeraar afscheid van de gemeente naar Matth. 28 20. Ondanks het ongun stige weer was het kerkgebouw toch goed bezet. Door de gemeente werd hem uiten: «tête d'armee» (legerhoofd). Dus ook toen nog zwier/en zijne gedach ten in de herinnering van zyn heldentijd, toen hij Europa voor zich deed beven. De vrienden met hunne vrouwen, de beide dokters jen enkele bedienden omring den zijne sponde. Ook Hudson Lowe ver scheen met een paar officieren. Aan hel voeteneind zat mevrouw Bertrand, die, ofschoon zelf lijdende, zich beijverd had Napoleon in zijn doodsstrijd te zien en te steunen. «Komt hier, mijne kinderen», zeide zij tot haar kroost, «aanschouwt nog eenmaal de trekken van dezen grooten man.» Daarop grepen dezen de reeds kille hand van den stervende en kusten hem. De kleine Napo leon Bertrand viel in zwym, overstelpt als hij was van droefheid. Dit voorval deed allen in tranen uitbarsten. Men hoorde niets dan snikken en zuchten. Te 6 uur ongeveer blies de groote man den adem uit. Slechts 51 jaren was hij oud geworden. In tegenwoordigheid van enkele vrienden werd het lijk geopend. Uit de lijkschouwing bleek dat de maag bijna geheel weggezworen was. Het hart vari den doode werd op wyngeest gezet, om met het gebalsemde l(jk begraven te worden. Het naar Parma te zenden, was onmogelijk, wjjl Hudson geen verlof daartoe gaf. Het lijk, omhangen met de kleeding en eere- teekenen die de overledene 21 jaren geleden in den slag bij Marengo gedragen had, weid twee dagen lang ter bezichtiging gesteld, lig gende op een praalbed. Zijn testament, waarin hjj vele zijner Ps. 134 3 toegezongen. Den 23 dezer hoopt ZEerw. in zijn nieuwe gemeente Vreeswijk zijn dienstwerk te aanvaar len. Aan den cursus voor vrije- en orde oefeningen in het arrondissement Goes, onder leiding van den heer Vermeulen zal deelgenomen worden door ongeveer 40 hoofd en hulponderwijzers. Zij die reeds iets aan gymnastiek gedaan hebben, ontvangen des Dinsdags-avonds les. De overigen zullen des Zaterdags voor- en namiddag geoefend worden. Benoemd tot onderwijzeres te Nisse mej. M. C. v. d. Ende te Wolfertsdijk. Goes. Bij de hoofdcommissie voor den gewapenden dienst is de mededeeiing inge komen dat aan 8 behoeftige gerechtigden tot het dragen van de Citadel-Medaille en Metalen Kruis de daarvoor bestemde gra,i- fieatie zal worden uitgekeerd. Goes. Naar wy vernemen heeft de oidangs zich hier gevestigde dr. de Bruyne, de stad reeds weder verlaten. Dr. Goemans heeft wederom bereidwillig zijn functie als ge meente-geneesheer overgenomen. Men meldt ons uit Zuid-Beveland In de Poel houden zich tegenwoordig duizenden en duizenden ganzen op. Het gelukte dezer dagen den onbezoldigden rijksveldwachter Vermast te Nisse met éen schot 6 dier snateraars gelijktijdig te treffen. M. C Vrydag namiddag werd het Neder- landsche aakschip genaamd Vijf Gebroeders. schipper J. Vermeeren, beladen met eene lading maïs, van Antwerpen naar Keulen bestemd, liggende in het kanaal door Zuid- Beveland te Wemeldinge, zoodanig door de Engelsche zeestoomboot Palomares, kapitein William Jackson, aangevaren, dat het be langrijke schade aan het voorschip bekwam. Brouwershaven. Door tusschenkomst van den heer G. A. de Kater, agent der Z. H. R. M. alhier werd Vrijdag aan de vijf kloeke redders der 20 schepelingen van de «Dunrobin» een stoffelijk bewijs van waar deering verstrekt. Een dame te Arnhem had namelijk f 100 gezonden om onder de vyf te verdeelen. Van den achtergebleven schepeling Hasler is niets meer vernomen. Zeker heeft hij den dood in de golven ge vonden. Kolijnsplaat. Van de 9 zinkstukken voor den Vlietepolder is het 6e lang 80 en breed 20 Mmet goed gevolg gezonken. Ook het 7e lang 65 en breed 20 M. volgt weldra. De 2 grootste 140 M. lang en 20 M. breed blijven dan nog over. Met den nieuwen inlaagdyk is men, ondanks de vele regens reeds zoover gekomen dat (het grootste ge deelte op kruinshoogte isalleen met het oostelijk gedeelte, by de aansluiting van don zeedijk, is men nog zoo ver niet. N. R C. Kruiningen. Door de politie alhier is in beslag genomen brood, dat niet aan het vereische gewicht voldeed. Het brood was aanhangers of hunne nagelaten betrekkingen mild bedacht had, bevatte den wensch, aan de oevers der Seine te mogen rusten, te midden van het volk dat hij Zoo lief had gehad. Helaas, niet terstond, eerst in 1840, zou deze uiterste wensch vervuld worden. Aan de volvoering er van stonden de Bourbons in den weg. Een afgelegen vallei bergde voorloopig Napoleons stoffelijk overschot. De kist, ge dekt door den blauwen mantel van Marengo, zonk in de groeve der vertering. Nagenoeg al de bewoners van het eiland waren ge tuige van de sombere plechtigheid. Daar werden oprechte tranen gewijd aan zijne nagedachtenis. Een zware steen dekte het graf, dat nog jaren daarna herhaaldelijk door tal van vrienden en vereerders van den geweldigen man werd bezocht. In Frankrijk kon byna niemand de tijding van Napoleons dood gelooven. Immers voor de verbeelding van zoovelen was hij de held geweest, wien de aureool der onsterfelijkheid tooide. Vergood en toch gestorven Het was een ernstige prediking van de ijskoude wet der vergankelijkheid; een dringende wenk te meer om te bedenken de dingen die Boven zyn en niet die beneden zijn. Negentien jaren later, den 7 Juli 1840, werd de aseli van Napoleon in het fregat «La belle poule» inge-cheept en naar Frank rijk overgebracht, waar het den 15den December in het hotel der Invaliden werd bijgezet In een fraaie kapel rust thans het overschot van Napoleon den Groote. Een oordeel te vellen over hem behoort van uit Kattendijke alhier ingevoerd. Ook te Hansweerd heeft de politie iemand uit Wemeldinge bekeurd mede omdat zijn brood te licht wa«. Vrijdag is op de westkust van Sckouweu een visscnersvaartuig gestrand dat te Blankenberg tehuis behoort. ,pe beman ning, uit vier personen bestaande, bereikte met eigen roeiboot het strand van \v ester- schouwen. Het vaartuig is weder vlot ge worden. De rechtbank te Winschoten heeft een 10 jarigen schooljongen wegens brand stichting, waardoor vele gezinnen have en goed verloren hebben, voor den tijd van 8 jaren naar een rijksopvoedingsgesticht ge zonden. Te Winschoten is een 12 jarig meisje dat zich tusschen twee aaneen gekoppelde turf wagens wilde begeven om mede te rijden, gestruikeld. Een wagen ging het kind over het lichaam. Het kind weid als dood op genomen. Drie weken geleden was haar jonger broertje een kind van 6 weken ge. dood door in het vuur te vallen. Te Vierhuizen is een arbeider met een zijner beeneri in de stoorcdorschmachine geraakt met het gevolg dat dit lichaamsdeel tot boven de knie verbrijzeld werd en hy een half uur later den geest gaf. Bij het herstellen van het dak der oude Waalsche kerk te Amsterdam heeft men even tusschen het dak en liet gewelf, dus op den zotder drie schedels en drie van binnen groen verglaasde aarden kannetjes gevonden. Men vermoedt dat Je schedels gediend hebben ter godvruchtige overpein zing der monniken, die zich daar op gezette tjjden afzonderden, en dat zjj uil de kannetjes dronken. De Wale kerk toch behoorde van 1403 tot 1558 aan het Paulus-Broe- derkloostei. Vrijdag heelt een gevangene te 's Gra- venhage die in hef gerechtsgebouw verhoord moest worden, zich ongevraagd uit de voeten gemaakt. Hij is nog niet teruggevonden. Te lfaaften hebben wraakzuchtigen een gedeelte van een boomgaard van den heer H. vernield. Vooral de jonge vrucht- boomen moesten het ontgelden. Een Duitsch vakblad bevat de volgende twee recepten ter uitroeiing van den beken den zwarten korenworm (Sttophilus grana- rius.) Prof. Eisbein weet er maar éen middel op, nl. het laten leegliggen der zolders een jaar lang: desitophilussen uithongeren. Een ander ervaren man beveelt als afdoend en probaat het volger.de aan men legt op de graanhoopen waar om dien tijd nog graan bij hoopen te vinden is op twee tot drie voet afstand van elkander, kleinejbundeltjes van goed gewonnen en nog in den berm zwellend hooi. Het graan moet dan veertien dagen lang vlijtig worden omgeschoten en iederen dag versche hooibundeltjes erover gelegd. Een handelaar in diamant te Amster dam is voor f 21.0D0aan diamanten opgelicht. niet tot onze bevoegdheid. Het woord van Lamartine is hier van toepassing Son cercueil est ferraé. Dieu 1' a jugé. Silence (Zijn kist is gesloten. God heeft hem geoordeeld. Zwijg stil.) Doch wijl ook deze zoon der Revolutie, door tegenspoed geleerd, heeft beleden dat alle macht is van God en dat Jezus Christus' Koninkrijk een eeuwig koninkrijk is, zoo blijft ons dan zijne getuigenis, dat niet de Revolutie, maar het Evangelie de bron is, waaruit alle natie heil en zegen putten kan. Ook dezen zoon der revolutie heeft God willen gebruiken om de zonden der Revolutie te wreken, en de volken terug te voeren tot de oude paden. Totdat ook dit werktuig had uitgediend, en eene ontzaglijke lawine der verwoesting in haar vaart gestuit werd. Een schrijver uit onzen tijd zegt terecht: Ware er dan ook geene genade geschied, de gruwel der Fransche revolutie zou in nog veel ver schrikkelijker stroomen over Europa en Nederland zyn uitgegoten en alle volks leven in eene nieuwe «barbaiei» zijn onder- gegegaan. En terwyl schrijver dezes zijn verhaal omtrent Napoleon den Groote sluit, herinnert hy den lezer aan het heerlijke Schriftwoord: «Daarom alzoo wij een onbeweeglijk Koninkrijk ontvangen, laat ons de genade vasthouden door dewelke wij welbehagelijk Goile mogen dienen, met eerbied en God vruchtigheid. Want onze God is een verterend vuur.» (Hebr. 12:28, 29.) EINDE.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 2