Goes. DE ZEEUW" ,che Boot BIJVOEGSEL uren. )BBE. MAGAZIJN, van KEL - GOES. i Barometers, Kamer-Thermometers OOPSTE aren, Sigaren, werken, wante artikelen. Gemengde Berichten. MARKTBERICHTEN. Overzicht van Verkoopingen. SCHOUWING. HIKGEKIJ.IKE STAND. Afloop Verkoopingen enz. raag prijsopgaaf. 5 JAAR. Bergen op Zoom de soorten POEDER- LAVEMENTSPUITEN. Spiriluswegers. DOUZEN, WIND- TEKEN KOUSEN, dubbele en Kinder- artikelen voor RPLEGING. erdoozeu, losse Passers kpennen, rooverlantarens, teit in PINCE-NEZ. illen op voorschrift van H.H. Doctoren. and voor zich reizen. behoorende bij de van Zaterdag 8 November 1890. naar ROTTERDAM 'smorg. 9,u. 'TERDAM naar GOES lov. 'smorg. 3,30 u. 3 Rotterdam bij den E LANGE,op 'tHa- I. BOUWMAN. BOS, irectie. Rotterdam Nieuwe kenbrug. KEltK- EN SCHOöLNIEIJWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Grijpskerke dhr. B. Zoete cand. te Harlingen; te Kats ds. L. van Maanen te Willemstad. Bedankt voor Eiburg door ds. L. M. van Noppen te Zwartsluis; voor Oostkapelle door ds. D. J. M. Wusteohoff te Gent. Door het provinc. kerkbestuur van Zuid-Holland is tot de evangeliebediening o. a. toegelaten de heer J. E. B. Meloen, cand. aan de Utrechtsche school. Door het prov. kerkbestuur van Zeeland de jhh. J. W. Drost te Nunspeet en B. Zoete te Harlingen. Heden werd toegela ten dhr. L. A. Bahler, cand. te Groningen, die zich nog niet beroepbaar stelt. Naar wij met zekerheid vernemen, worden er pogingen aangewend om ook te Cadzand eene Chr. school te stichten. Wij vermeenen de besturen van bij zondere scholen opmerkzaam te moeten maken lo. dat bij het eerstvolgend examen ter verkrijging van de onderwijzers-akte, v o 1- doende kunde in de eerste oe feningen van het ,ha nd teeke nen vereischt wordt 2o. dat de acte-examens in het vervolg slechts éénmaal 's jaars plaats hebben 3o. dat vóór den aanvang van het school jaar, dat is vóór lo. Januari 1891 aan den arrondissements-schoolopziener, de rooster van lesuren enz., in tweevoud opgezonden moest worden. Door «schooljaar» toch wordt het administratieve schooljaar van lo. Januari tot ulto. December bedoeld, zooals het dan ook algemeen door de school besturen opgevat is. In de maand October werd de Bijz. School te Goes bezocht door 191 leerlingen waarvan 167 geen enkelen schooltijd ver zuimden; 22 leerlingen verzuimden minder dan 10 schooltijden en bij 2 beliep het verzuim van 10 tot 20 schooltijden. In het geheel bedroeg het schoolverzuim in deze maand 1,2 pet. tegen 0,4 pet. in Oct. 1889. ylissingen. Gisteren werd onder deelne ming eener talrijke schaar de laatste eer bewezeD aan het stoffelijk overschot van den zoo jong ontslapen veel belovenden candidaat dhr. v. d. Os. Bij de groeve werd het woord gevoerd door ds. Geselschap, den heer Gewin namens de Oudheidskamer, dhr. Bosch namens de studentenclub en dhr. v. Uye Pieterse, oud-oomdes overledenen die dank zegde voor zooveel deelneming. Een 18 jarig meisje dat voor eenige weken in hulpbehoevenden toestand ver keerde en welwillend door eenvoudige lieden te Leeuwarden als een eigen kind werd verzorgd, vertelde aan hare weldoeners dat zij een groote erfenis stond te krijgen. Hierop wist zij hun geld en kleedingstukken afhandig te maken waarmede zij zich ver wijderde. Haar bedrog werd echter ontdekt en zij zelve aan de justitie overgeleverd. Een dure rijles. Toen eenige dagen geleden de kolonel van het 3e regiment inf. te Bergen op Zoom 's morgens aan de blokstallen zijn paard wilde bestijgen, toonde het dier zich buitengewoon wild, zoo zelfs dat de kolonel door een zijsprong van het paard, viel en nauwelijks aan een groot onheil ontsnapte. Dit voorval bracht aan het licht dat 2 onderofficieren den voorafgaanden middag in den stal waren geweest en de vrijheid hadden genomen het paard te bestijgen. Een en ander werd nader onderzocht met het gevolg dat de twee onderofficieren deze brutale rijles met hunne strepen betaalden en als soldaat de reis naar hun nieuw garnizoen, Middelburg aanvaard hebben. Te Groningen is Woensdagnacht een bloedig drama afgespeeld. In de Davidsteeg ten huize van zekeren B. waren op dit tjjdstip aanwezig Jan Zuidema en diens bij zit Maria Pruim. Deze laatste gaf haar «man» aanleiding aan haar trouw te twijfelen; tenminste deze geraakte in woede en bracht haar met een mes een gapende wond toe in den buik, zoodat men voor haar leven vreest. Uit de cellulaire gevangenis te Rotter dam zijn twee gevangenen wegens krank zinnigheid naar 's rijks krankzinnigenge- ^esticht te Medemblik opgezonden. Een bespottelijke vorm van boycotten is zeker wel de straf die in sommige straten van Haarlem op de leden van Eigen Hulp wordt toegepast. Zooals bekend is, is het gebruik dat een meid-alleen niet alleen een tapijt kunnende uitslaan, daarbij de hulp inroept van een vriendin-meid-alleen uit de buurt, die dan haar hulp verleent en weder- keerig ook weer door de ander geholpen wordt, als het noodig is. Thans blijkt dat sommige menschen hunne meiden bevolen hebben, geen kleed te helpen uitslaan, als het gevaragd wordt door een dienstbode wier heer lid van de winkelvereeniging «Eigen Hulp» is. Maandagnacht is tusschen Hellendoorn en Nijverdal ingebroken, in de aldaar staande keet van het Heilsleger. De geheele in boedel is vernield, alles banken, stoelen, tafel, kisten, kachel enz. is stuk geslagen en ligt verspreid in en om de keet. Geen enkele ruit is heel geblevenen de daders zijn helaas onbekend. Terwijl een vrouw te Schijndel haar jongste kind aan de hoede van een ouder meisje overliet om een boodschap te ver richten, liet het meisje het kind van den schoot glijden en viel dit in een op het vuur staanden pot met varkensvoeder. Ofschoon de moeder, die terstond op het geschrei toesnelde, het kind nog levend te voorschijn haalde, is het den volgenden dag aan de bekomen brandwonden overleden. Een handelaar in lederartikelen te Berlijn had in voorraad een partij van 4000 portemonnais met geheime sluiting, die hij niet verkocht kon krijgen. Hij overwoog dat nu er zooveel geld naar Kamerum (Zanzibar) gezonden werd, er wel veel por- temonnaies noodig zouden zijn en zond een duizendtal aan een Arabischen koopman, hofleverancier aldaar. Als hij er meer kon plaatsen, moest hij maar «telegrammen», schrijft hij. Veertien dagen daarna ontving hij dit antwoord «Scholem Aleikum Moge uw schaduw niet inkrimpen en Allah uw verstand verlichten opdat de duisternis daarin wijke voor den dag Weet, j Kameel van het Noorden Gij hebt uw knecht met een partij portemonnaies willen foppen, ongeloovige hondWie heeft er in Kamerum behoefte aan een portemonnaie 1 Die een geldstuk heeft, slaat er een gat in en hangt het aan een koordje om zijn hals. Koning Bell, wien ik een monster van uwe portemoinnaies ter hand stelde, doorboorde haar oogenblikke- lijk en reeg ze aan het koordje bij zijne paarlen en schulpen. Zwaar lijden hebt gij ellendige lederhyena den hoveling Ali ben Schoutelusko berokkend. Hij hield een portemonnaie voor een lekkernij en at ze op. Het slotje ligt hem nu nog in zijn maag. Gij hebt mij, uwen deemoedigen knecht, in de grootste verlegenheid gebracht. Een somal-neger die een portemonnaie heeft gekocht, kwam nu onlangs bij mij en eischte dat ik haar in zjjn zak zou steken. En dat was onmogelijk, want wie houdt in Kamerum er een zak op naBuiten een papieren kraag was de Somali gekleed als ieder ander lieer, alleen met een hoogen hoed. Weet alzoo, dat ik al uwe porte monnaies in de zee heb geworpen. En geraakt gij eenmaal in de handen van uwen knecht, zoo zal hij u bij de beenen ophangen. Dit zweert u uw beklagens waardige, voor u in stof liggende knecht. Abdullah ben Rauke.» (Amst.) De beroemdste Duitsche lindeboom is die van Neustadt, in Wurtemberg; hij werd 800 jaar geleden reeds met 60 stee- nen kolommen gestut én sedert 1831 rust zijn kroon op 160 pilaren. De oude boom meet in omtrek 10 en de kroon 125 M. De linde op de Burcht te Nürenberg stond reeds in 1450 als een oude boom bekend. Een andere hoogst merkwaardige boom is de oude linde op het kerkhof van Annaberg in de Saksische bergen. De jonge stam werd namelijk het onderste boven geplant met de kroon in de aarde. Hij spreidt nu de zware worteltakken uit die ook al sedert onheuglijke tijden ondersteund moesten worden. Van den oudsten Duitschen linde (te Dorindort bij Bayreuth) brak in 1840 een geweldige storm al de takken af. De oude stam staat nog, en is boven den grond zoo hol dat er een paard doorheen kan rijden. Men meent dat deze boom 12 eeuwen oud is. Reeds in 1390 had hij een omtrek van 24 el. Een nieuw soort remontoir-horloge, la crémallière genaamd, is uitgevonden. Het onderscheidt zich van de andere in de op winding en wijzerverzetting, die beide door den beweegbaren glasrand geschieden. Daar toe is de glasrand over een daaronder lig- genden draaibaren rand geklemd, naar bin nen van tanden voorzien, welke op de re montoir-raderen werken. Draait men den rand naar links, dan werken de raderen niet, maar draait men hem naar rechts dan wordt het horloge opgewonden. In den beugelknop is bij dit horloge een drukker, zooals die ook bij gewone remontoirs sa- vonnet-horloges voorkomt om de kast te openen. Drukt men op dit stiftje, dan kan men, door voor- of achteruitdraaien van den rand de wijzers verzetten. VLISSINGEN, 7 Nov. 1890. Boter f 1.15 a f 1.12 de kilo. Eieren f 6.40 a f 6.60 de 104 stuks. KRUINENGEN, 5 Nov. '90. Oude Tarwe f 0, a fO, Nieuwe Tarwe f7,— a f8,20. Rogge f5,75. a f6,20 Winter- gerst f4,80 a f5.25 Zomergerst f4,— a f4,50 Haver f2,50 a f3,50. Erwten f 7,— a f9,— Boonen f0, a fO,— ZIERIKZEE, 6 Nov. 1890. BOTER. Hoogste koers 575, laagste koers f0.50 per 5 ons. Kipeieren hoogste koers fl.626, laagste koers fl,50 per 25 stuks. Eendeieren f 0,— a f 0,— de 25 stuks. Maandag 10 November. Vlisslngen, 2 uur door not. Pieterse manufacturen van Emanuel in het Grand Café, Bierkade. 's Heer Arendskerlke, 10 uur door not. Houwer voor dhr. M. Burger, 153 Ca nada's, 141 Abeelen, 100 tronkboomen aan den weg naar het Westhof: voor dhr. Trimpe Burger aan het Schooiersdijkje kap van wil gen tronkboomen op streep. Dinsdag 11 November. «Soes. Te koop bij inschrijving 55 olmen in de weide „Met het eilandje" van dhr. Ver met 's Heer Arendskerke, 62 stuks idem in de weide van Flohil. Insehrjj vingen per perceel voor 11 Nov. te 12 uur hij dhr. Fran sen van de Putte en Zn. Vrouwepolder, 2 uur door notaris de Wolff bij de Oranjezon, het wrak van de „Favour" en inventaris. Inl. dhr. de Groof. Woensdag 12 November. Cfagtinge, 10 uur dooi not. de Vos, 80 esschen en 2 olmen op de wei van Meijer achter Arendsrust. Gapinge, 10 uur door not. Vos, 80 es schen en 2 olmen in pacht bij A. Meijer bij het Esschenhof. 's Heerenhoek, 10 uur voor dhr. Be- vier de Fouw door not. Pilaar aan. den Drie- dijk, 100 olmen en 150 Canada's. Nieuwdorp, bij Modderkieeke voor Hollestelle door not. M. Houwer, een woon huis en erf van A. v, Antwerpen, 1 Are. Wissenkerke, 10 uur bij S. J. deRegt door not. Roelof, olmen en esschen. Donderdag 13 November. lEcinkenszand, 10 uur bij v. de Berge door not. de Ronde Bresser, een woonhuis, schuur en erf ean erven V. Sabben 495 cA. te 's Heerenhoek, Nieuwe Craajjert. Waarde, 10 uur bij wijlen Harthoorn door not. Prins, tafels, stoelen, barometer bedden en dekens, winkelopstand en slagers gereedschappen. Rilland, 9 uur aan den dijk voor deu Ambachtsheer van Maire door not. Houwer, 250 Canada's, Krommeweg. 's Meer Arendskerke, 10 uur vbor dhr. Bevier de Fouw door not. Pilaar op Selnisse, 139 olmen 73 Canada's. Vrijdag 14 November. Hrabbeiid;jke,5 uur bij Visser, een dub bel woonhuis met erfpachtsrecht groot 850 cA. van wijlen dhr. Zuidweg door not. Noordijke. Waarde. Ter overname bij inschrijving perc. 95, 230c, 281 en 5£ der Iersche Oester- bank, loods en steiger, Nieuwlandepolder. Inl. dhr. H. C. Polejj, Biljetten tot 14 Nov. ST. LAURENS 10 November. VEERE en VROUWEPOLDER 17 Nov. Van 6 en 7 Nov. 1890. MIDDELBURG. OndertrouwdP. M. E(jn- wachter jm. 24j. met J. Geldof id. 26j. Getrouwd: J. Kasteleijn jm. 27 j. met J. de Lignie jd. 25 j. - J. K. Meulmeester jm. 26 j.met C. Jongepier jd. 29 j. J. I. van de Velde jm. 23 j. met C. M. Dijkhuizen jd. 25j. M. Huijsse jm. 26 j.met C. S. de Wolff jd. 23 j. Bevallen Th. J. Lauret geb. Lauret, d. - J. J. van Eenennaam geb. van den Abeele. d. M. L. Blok geb. Step, d. Overleden: J.Cornu, 11 m. z. J. Tim merman 8 j. z. C.J. van derHeijdt 3w. z. GOES. OndertrouwdJohan Warnar Fransen 31 j. jm. van Rosendaal en Anna Hildernisse 23 j. jd. Getrouwd: Jacobus van der Weele 22 j. jm. te Cortgene en Maria Adriana Le Coq 21 j. jd. van Goes. Marinus Hillebrand 24 j. jm. en Cornelia Timmerman 24 j. jd. - Engel Norbertus Burgs 27j.jm. en Kaatje J Bruel 21 j. jd, Geboren Dirkje d. v. Gommert van Ast en Tannetje Willeboer. Marinus z. v. Ma rinus Romeijn (overl.) en Johanna Sentina Sehujjlwerve. Pieter z. v. Pieter Wessels en Pieternella Johanna van Luijk. Pieter z. v. Gerardus Hendrikus v. d. Meer Mohr en Gezina Foskea Baning. Overleden Abraham Willem van Campen 74 j. man van Abraha WiJlemina Anna Booy. te Brussel Josef Jan Loobeek 69 j. man van Antonia Plasman. te Antwerpen Jo hannes Cornelis van Leent 40 j. man van Joanna van Semang. idem Joannes Wes sels 28 j. z. - idem Marcelina van Leen 68 j. vrouw van Engelbertus Rebecq. MIDDELBURG. Heden Vrijdag werd ter Prov. Griffie aanbesteed het verrichten van Bagger werk op het Nederlandsche gedeelte van Ket kanaal van Terneuzen. Inschrij vers A. Prins Thz. Sliedrecht f16200; A. Volker Lz. id. f17900. MIDDELBURG. Bij de gister gehouden verpachting der tollen was hoogste bieder dhr. W. v. d. Putte te O. en W. Souburg. BORSSELE. Ten overstaan van notaris Paardekooper Overman is Donderdag alhier verkocht Het recht van opstal van een perceel grond met de daarop gestichte gebouwen, kad. Sectie B. no. 631 groot 125 cA., aan komende Dirk Wagemaker alhier. Koopster werd de wed. Abr. de Maaker te Borssele voor f 500 boven de onkosten. LAATSTE BERICHTEN. Ierseke. Benoemd tot onderwijzer aan de chr. school dhr. J. de Koning te Am sterdam, die de benoeming heeft aan genomen. Goes. Voor de Chr. Jongel. Vereeniging Ken den Heer hoopt 26 Nov. op te treden ds. Impeta, en 12 Dec. ds. Laan, resp. prea. le Alfen en Rotterdam. In de heden gehouden zitting der Staten werd behandeld het voorstel om vernieuwing en verhooging van het subsidie tot uitbreiding van den dienst der spoorboot. De heer Wagtho stelde een motie voor tot uitstel a met het oog op het verzoek van Stavenisse, b omdat nog niet gebleken was dat door aandeelhouders uitbreiding van den dienst verlangd werd. De heer Heijse bestreed de motie; de heer v. Lijnden verdedigde haar. Zij werd verworpen met 24 tegen 15 stemmen. Daarna werd het voorstel zelf verdedigd door dhr. V. Waesberghe Jansens. Een voorstel van dhr. v. d. Have om het sub sidie bij overwinst te verminderen met 50 pCt. in plaats van 70 pCt. werd verworpen. Het geheele voorstel werd daarop aange nomen met 30 tegen 8 stemmen. Daarna werd behandeld het voorstel tot regeling van der. stoombootdienst op de VVesterschelde. De hr. v. Woeldereri be streed dit voorstel wijl het hem niet ver genoeg gaat. Hij verlangt een uni formen dienst en meerdere schepen. Hij wilde dien dienst stellen in handen van particulieren. Hij maakt daarvan een voorstel. De heeren Van Uije Pieterse en V. d. BekeJ Callenfels ondersteunen dit. De heer Snouck Hurgronje bestrijdt dat op verschillende gronden. Het voorstel wordt met 24 tegen 15 stemmen verworpen. De provincie zal dus blijven exploiteeren. Besloten werd een nieuwe boot, type Walcheren, te doen bou wen, bij de Maatschappij de Schelde. Het voorstel tot het; verleenen eener toelage van f 1200 aan A. W. den Doop te Middelburg voor een door hem uit te geven nieuwe kaart van Zeeland werd door de Heeren Callenfels, Huvers en van Lijnden bestredenverdedigd door dhr. Snouck Hurgronje en daarna aangenomen. Het plan eener geldleening van ten hoogste f 295,000 ten laste der provincie werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Er waren slechts 24 leden bij die stemming aanwezig. Met 16 tegen 8 stemmen weid verwor pen een amendement van den heer Lucasse om de aankondiging van geldleeningen nog te doen in andere bladen dan de aange wezene. Aan het slot der Zitting worden door den heer S n ij d e r s eenige belangrijke mededeelingen gedaan betreffende een onderhoud dat dezein vereeniging met den heer Huvers, en nu wijlen den heer van Schouwen heeft gehad met den minis ter van Waterstaat. Wij hopen later hierop terug te komen. AANBESTEDING. Woensdag 12 November. Middelburg, in de Leenbank St. Jan straat 1 uur, wasschen der voorwerpen van het nachtleger in 't garnizoen over 1891. Voorwaarden ter iuzage.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 5