Amerikaansche Blieven. II Kit K-MIIOOLYIIIWN. Overzicht van Verkoopingen. leze uiteenspatte en den armen jongen in jet rechteroog trof, dat hij nu voor goed twijt is. Te Middelburg is het getal lijders aan 'nazelen reeds tot ongeveer 450 gestegen, j De mazelen zijn door den inspecteur van 'iet geneeskundig staatstoezicht epidemisch jieerschende verklaard. Vrijdagnacht is bij den heer A Keizer, -rijks-ontvanger te Middelburg inbraak ge- "pleegd. Men heeft een staande deur, die Hoegang geeft tot den kelder, opengebroken, vervolgens een daaropvolgend, met een hang- Jjslot gesloten, hek er uit gelicht en daarna 'in den kelder een stuk gebraden jvleesch, twee fleschjes bier en eenige peren ont vreemd. Men vond afgebrande lucifers op vden grond liggen, terwijl de hangen van rhet hek door de dieven schijnen te zijn 'meegenomen. Pogingen om door het op schuiven der ramen toegang tot de woning ;te krijgen, zijn mislukt; daar die ramen met pennen waren geeloten. Dader of daders N zijn onbekend. (Vliss. Crt.) Volgens den te Noordgouwe van wege 'l, het Koninklijk Meteorologisch Instituut ge- plaatsten regenmeter is in de maand October de belangrijke hoeveelheid van 407,6 m.M. water gevallen. Deze hoeveelheid, zegt de N. E C. werd in 43 aftappingen gekregen. De heer L. Lindeboom, docent aan de j theologische school te Kampen, zal, daartoe j uitgnoodigd, door de Haagsche afdeeling van den Sociaal-democratischen Bond, den j 17den December e. k. in eene openbare s vergadering in Walhalla als spreker op- r treden. De leerlooierij van den heer Jansen te c Baamsdonk is een prooi der vlammen ge- E worden. Een aanzienlijke hoeveelheid schors, 1 benevens een groote partij huiden, gingen verloren. Ook is Vrijdagnacht de meelfa- briek van den heer H. Bruyelle te Tilburg, r door eeii hevigen brand in de asch gelegd. 1 Al de machinerieën zijn vernield en 6000 t zakken graan gingen verloren. Ook de t kapitale pachthoeve «Leienhof» te Wittem j (Limburg; is Vrijdagnacht een prooi der i vlammen geworden. x Het volgende zonderlinge bericht leest 3 men in een Vlaamsch blad»De verkie- i zingen te Lambermont hebben een zonder linge werkstaking doen ontstaan. Al de J gemeenteraadsleden, die niet aan herkiezing i onderworpen waren, hebben hun ontslag s genomen. Zelfs de leden die in nerstem- j ming kwamen, zagen van een candidatuur I af. Het personeel van het weldadigheids bureau en de spaarbank nam ook zijn ontslag c en de pastoor werd verplaatst naar eene I andere parochie. Er blijft van geheel de overheid niemand over dan de veldwachter. De diefstal der juweelen van den 1 barones de Rotschild in een spoortrein op Belgisch gebied, heeft een zeer oolijken J afloop gehad. Met haar alleen had namelijk gereisd in een coupé dr. Pitt een Amerikaan, die met haar over het hypnotiseeren sprak. a Zij had toen gezegd dat zij er niets van geloofde. Daarop hypnotiseerde Pitt haar en beval haar gedurende dezen toestand hem haar kistje met juweelen te geven. Daarop ging hij er mede naar Londen waar hij ontdekt werd en deze verklaring van v den diefstal wilde doen gelooven. Dit moet onderzocht worden. De rechtbank te Saint-Etienne heeft c uitspraak gedaan in zake de mijnramp te Villeboeuf, die, naar men zich herinnert, aan onvoorzichtigheid van de zijde der direc- c tie en niet-naleving van het reglement op de mijnen te wijlen was. De rechtbank heeft den ingenieur Laport tot honderd francs boete veroordeeld. Te Ngawie, residentie Madioen (eiland J Java) is het nog niet rustig. Achtereen- volgens zijn vier opzichters op verschillende tijdstippen vermoord. Een koelie die met zijn zoontje op deSawahmetdekarbouwen (ossen) bezig was, werd door vier gewapende in landers aangevallen, die hem zijn beesten j. afnamen. De bevolking lijdt daar dan ook bepaald honger, en is slechts met de grootste moeite rustig te houden. Als de koelies een 1 heelen dag gewerkt hebben, dan vragen zij uitbetaling in levensmiddelen in plaats van in geld, dewijl er in de gansche streek geen rijst te bekomen is. Een partic. bericht, aan de Zutf. Crt- j uit goede bron medegedeeld, meldt den dood van kapitein van Baarda op Flores. H Door de «Vereeniging van landbou- wers, die suikerbieten verbouwen,» is aan 5 de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin zij met aandrang verzoekt, dat aan het ontwerp bev. nadere bepalingen omtrent de i actijjns op de suiker, de goedkeuring der Kamer moge worden onthouden. Eenzelfde adres is ook door de Noord-Brab. Mpij. van Landbouw aan de Kamer toegezonden. De r. k. kiesvereeniging te Goes zal een politieke lezing doen houden in de op perzaal van het café Hartman en daartoe een der professoren van het bisschoppelijk semenarie te Roermond uitnoodigen. De voorzitter, de heer M. A. Stieger, stelde voor, dat de katholieken zich bij de aan staande verkiezing van een lid der Provin ciale Staten, vacature wijlen den heer v. Schouwen, van deelneming zouden onthou den», doch op voorstel van een der leden werd goedgevonden eerst af te wachten welke candidaten van antirevolutionaire en liberale zijde zullen worden gesteld. R. C. Groede. De diensturen op werkdagen van het rijkstelefoonkantoor zjju geregeld als volgtvan 4 Oct. 34 Maart van 8Vs tot 41 Va, van 42Vs tot 2 en van 5 tot 6V2 uur. Van 4 April 30 Sept. van 8Vs tot HVs, van 42Vg tot 2; 4 tot 5 en 71/3 tot 8 uur. Het rijkstelegraaf kantoor te Goes, verzond gedurende de maand Oct. 4890 893 telegrammen, ontving 874, overgenomen en verder geseind werden 4284, totaal 3054. Het telefoonkantoor te Wolfertsdijk ont ving 70, verzond 58, samen 428 telegram men. Dat te 's Gravenpolder ontving 49, verzond 24, samen 40. Dat te Hoedekens- kerke ontving 39, verzond 37 samen 76; dat te Heinkenszand ontving 49 verzond 24 samen 40; dat te 's Heer-Arendskerke ontving 45, verzond 46, samen 34. Dat te 's Heerenhoek ontving 38 verzond 48 samen 86. Dat te Borsele ontving 24 verzond 40 samen 64. Dat te Nieuwdorp ontving 45, verzond 49, samen 34. Bij kon. besluit is herbenoemd tot burgemeester van Serooskerke (W.) dhr. J. Riemens. De heer Hennequin heeft in de jongste zomervergadering der provinciale staten de volgende vragen tot gedeputeerde staten gerichtBestaat er geen mogelijkheid om de dienstregeling voor de bemanning van de stooinbooten op de Westerschelde in dier voege te wijzigen dat zij niet nu eens gedurende eenige weken onafgebroken dienst moet doen, dan weder gedurende eenige weken geheel werkeloos is. 2o. Is de dienst zoodanig geregeld dat de bemanning op bepaalde tijden recht heeft op een vrijen Zondag? 3o. Bestaat er bij Ged. St bezwaar om een vaste pensioenregeling voor de bemanning te ontwerpen Het antwoord op vraag 4 luidtDie mogelijkheid bestaat niet voor zooveel de gezagvoerders en de machinisten betreft. Er wordt echter met de grootste vrijgevig heid aan verzoeken om verlof gevolg gege ven. Voor de overige lederi der bemanning zou een vaste regeling in den aangeduiden zin mogelijk zijn, doch zelfs de naast be langhebbenden verlangen die niet. Door ruiling kan echter bjj den weinig drukken dienst aanj allen gemakkelijk een vrije Zondag worden bezorgd. g2o. Het antwoord hierop vloeit uit het voorgaande. 3o. Zoodanige pensioenregeling achteu wij niet raadzaam. Meermalen is daaraan ge dacht, maar de bezwaren zijn steeds te groot geacht. Voor het in het leven roepen van een fonds met verplichte deelneming is het personeel te klein. Voor het sluiten eener overeenkomst met de maatschappij zijn de eischen veel te hoog en sommige leden der bemanning te oud. De gevallen, waarin het verleenen van pensioen tot dus ver gevorderd werd, zijn buitendien zeldzaam. Gedeputeerde Staten achten het daarom meer in het financieel belang der Provincie geen vaste regels te stellen, te meer omdat zoodoende meer vrijheid behouden blijft om bij elk geval met bijzondere omstandigheden, die allen moeilijk vooraf aan regels te bin den zijn, rekening te houden. Gedep. Siaten van Zeeland stellen aan de Prov. Staten voor een wijziging der provinciale begrooting over 4891, door de inkomsten te brengen op f487,798,595, zijnde deze met f438,000 verhoogd (ge deelte der geldleening van f 295,000 tot het verleenen van rentelooze voorschotten en tot uitbreiding van den stoombootdienst op de Westerschelde) bijaldien een daartoe strekkend voorstel wordt aangenomen. Te vens stellen zij voor de uitgaven in totaal vast te stellen van f582,767,96'' op f538,767,966 onder anderen dewijl het renteloos voorschot aan de gemeenteJGoes ter gedeeltelijke bestrijding der kosten voor het Sas van f 420,900 op f 408,000 is gebracht; en de rentelooze voorschotten tot verharding van wegen _met f33,000 wordt verminderd. Deze vermindering is een gevolg van het feit dat te Goes het havenwerk ver beneden de raming is aangenomen en het door het waterschap Cadzand gevraagd renteloos voorschot a f 32480 voor 4890 buiten reke ning kan gelaten worden. XVIII. Kalamazoo, Oct. '90. Waarde Vriend! In mijn laatsten beloofde ik u nog iets te zullen melden aangaande mijn bezoek te Pella en verder mijne terugreis. Het is bijna algemeen bekend in Neder land, dat de grondslag vat) het stadje Pella hoofdzakelijk gelegd is door wijlen den Wel Eerw. heer Scholte, nagenoeg vijftig jaren geleden. Men begon onmiddellijk na de eerste vestiging geregelde boerderijen aan te leg gen en men koos natuurlijk het mooiste en beste land eerst uit. De bouwgrond bleek niet ondankbaar te zijn, want de eerste oogsten waren betrekkelijk goed te noemen. Dat was dus in zoo verre geene teleurstelling. Doch de groote teleurstelling bleek te bestaan in het gebrek aan eene markt voor den ruimen oogst. Er was geen marktplaats in de nabijheid, en geen spoor weg om de waren naar verder gelegen plaatsen te vervoeren. Ook de Des Moines rivier was niet bevaarbaar, hoe nabij die ook was. Die toestand bracht in het eerst niets dan ruilhandel voort, naardien het geld bleef ontbreken. Gelukkig kwamen er eindelek spoorwegen en werd ook Pella in het groote spoorwegnet opgenomen. De directie van den Rock Island spoorweg die Chicago voorloopig met Nebraska en later met Californië verbond, bouwde een harer lijnen van Jowa 's hoofdstad Des Moines uit in zuidoostelijke richting, zoodat ook Pella aan die lijn een station verkreeg. Sedert heeft er de landbouw gebloeid en heeft zich ook hier en daar het mijnwezen ont wikkeld. Men vindt in Pella nog oude inwoners, die van Pella 's ontstaan en ontwikkeling kunnen medespreken. Ik trof er ook nog twee zoons aan van Dr. Scholte, en naar mg werd medegedeeld stonden zij bekend voor ernstige en werkzame christenen. Ik maakte nog kennis met twee Zeeuwsche huisgezinnen, Het eene gezin had al eenige jaren van beproeving in Amerika doorge maakt. De man verhaalde mij dat hij eenige jaren geleden uitgelokt was door landspe- culanten om zich in Pipestone County, in den staat Minnesota neder te zetten. Na vier of vijf jaren vruchteloos pogen moest de man echter terugtrekken r.aar de om streken van Pella, een financieel verlies lijdende van eenige honderde dollars. Een ander gezin woonde slechts een jaar in Pella, met weinig vooruitzicht, en ik dacht die menschen te moeten raden zich naar Chi cago te begeven, waar zij, naar mijne over tuiging, beter zouden slagen, vooral ook omdat zij daar door bloedverwanten ge- wenscht werden. Onlangs vernam ik dat zij dien raad hebben gevolgd; zij zijn nu in Chicago betrekkelijk welvarende. Op den 25 Juni was mijne terugreis bepaald, en ik nam hartelijk afscheid van de gastvrjje landstreek, waar ik inderdaad innige vriendschapsbanden had aangeknoopt, en de overtuiging had opgedaan dat het mogelijk is voor Hollanders om ook in Ame rika goede christenen te kunnen zijn. De spoortrein, die mij in ongeveer 42 uren tijds van Pella naar Chicago kon brengen, vertrok des avonds ten halt tien van Pella en wel langs een andere streek dan ik gekomen was. Niettegenstaande het nacht was, was het toch zeer warm. Met open raam werd de reis atgelegd en daarbij halt gekleed. De eerstej plaats van eenige merkwaar digheid die wij passeerden, was Oscalooza, een welvarend plaatsje van pl. m. 42.000 inwoners. De trein moest daar omgekeerd worden, doch voor het eerst zag ik dat men daar geen draaischijf bezigdeeen wissel spoor met drie hoeken was het middel om geheel den trein in weinige minuten om gekeerd voor het station te brengen. Eene volgende merkwaardige plaats was Ottumwa, Jowa's hoofdstad, waar vjjf verschillende spoorwegen in één station elkander kruisen. In die plaats heeft men onlangs een paleis van steenkool gebouwd, ten einde het voor tentoonstelling te bezigen. Het is 230 voet lang en 430 voet diep. Aan het inwendige van het gebouw is men nog bezig. Het zal eene menigte vertrekken tellenen behalve een zaal die enkele duizenden men schen bevatten kan, zullen eenige in volle werking zjjnde kolenmijnen en een schoon aangelegde tuin met waterval de voor naamste aantrekkelijkheden van dit wonder paleis uitmaken, dat op kolossale, eveneens uit steenkool gevormde pijlers zal rusten. De trein spoedde voort tot Eldon, waar ik omstreeks twee uren in den morgen uitstappen moest en plaats moest nemen m dén trein die vaa Kansas-city, naar Chicago liep. Toen ik in den waggon stapte stond ik verbaasd wegens al de stof, die zich had gezet op de prachtige roodtrijpen zitbanken. Ik kreeg mjjn borstel en rei nigde mijn zitplaats zoo goed mogelijk, terwijl ik dacht dat de staat Missourie, welke de trein doorloopen had, verbazend droog en stoffig moest zijn. De trein was een sneltrein en stopte niet a»n elk station. Toen de trein te Muscatine kwam, zag ik bij het daglicht den Missisippi, waarvan het water wassende bleek te zijn. Die reusach tige rivier bleef ons bij tot Davenport, zoo dat ik gelegenheid vond dezen machtigen stroom voor de tweede maal te bewonderen. Te Davenport moesten wij niet van trein, maar wel van locomotief verwisselen, welk gevaarte in hoogte en omvang alle locomo tieven overtrof die ik tot dusverre nog aangetroffen had. Kracht en spoed zijn twee eigenschappen die op deze groote af standen en afwisselende hoogten vereischt worden, want meestal zijn de treinen lang en zwaar. Nu moest het laatste traject, van de Missisippi naar Chicago nog worden al- gelegd. Bij het rijzen van de zor werd ook de warmte grooterdie mjj dan ook van Jowa door Illinois tot Chicago bijbleef. Te 40 ure stopte de trein, en was ik weer terug in de groote handelscentre van het westen. Ik had nog vele zaken te doen doch ik nam er den tijd voor naardien ik toch niet voor des avonds 9 ure de stad verlaten kon om huiswaarts te keeren. Ik hai vier of vjjf verschillende handelshuizen te bezoeken, en na den afloop er van nam ik den trarn of straatspoorwagen en bezocht een Zeeuwsch vriend met zijn gezin, vooral ook omdat ik er gioeten en eenig nieuws van Pella over te brengen had. Des avonds echter zocht ik de stoomboot op, die mij over het meer Michigan naar Southhaven brengen moest. Het water was kalm, en ik gevoelde mij gelukkig en dankbaar dat ik na zooveel onrust en vermoeienis van de laatste 24 uren, eens goed slapen kon. Den morgen van den 27 Juni nam ik het laatste gedeelte van de reis aan per spoor van Southhaven naar Kalamazoo, waar ik te 40 uren in den morgen aankwam, en door Gods goedheid alles en allen welvarend aantrof. Met groete, als altijd de Uwe. W. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Biezelinge door ds. J. Hoekstra te Workum Ierseke. Zondagnamiddag nam ds. H. Vermaas afscheid van zijne gemeente, naar aanleiding van Romeinen 45 vei's 4, 5 en 6, Een talrijke schare woonde deze plech tigheid bij. Door de Gemeente werd den scheidenden leeraar ps. 124 :4 staande toe gezongen. Kats. Gedurende dezen winter zal bij gemis aan een predikant het godsdienst onderwijs gegeven worden door dhr. van der Peil, godsdienstonderwijzer te Kruininge. Dinsdag 4 November. Goes, 3 uur voor dhr. Bevier de Fouw door not. Pilaar, 23 olmen in een bosch van dhr. Dekker, Kloetinge. does, in het Slot door not. Liebert, her veiling 8 uur, het woon- en winkelhuis van erven Bookelaar. Woensdag 5 November. Waarde, 6 uur in de herberg by wed. Moelker door deurw. Hollmann, manufactu ren, dekens, enz. En om 3 uren loopvarkens. Donderdag 6 November. Middelburg, Raadhuis 12 uur, verpach ting tollen tusschen Middelburg en Vlissin- gen voor 1891 93. Middelburg, door deurw.Kouion half 1 op „de Volharding", houtwaren. Borsele, door not. P. Overman U uur bij wed. Rottier, recht van opstal van een perc. grond met de daarop staande gebou wen van D. Wagenmaker 125 cA. Rapelle, voor Kramer door not. Gallis Merens 10 uur, 34 olmen op Hage's weide. Heinkenszand. 10 uur aan den West- dijk door not. de Ronde Bresser, voor dhr. Bevier de Fouw, 300 olmen. Rilland, 6 uur bij Koets door deurw. Hollmann, manufacturen, dekens enz. Vrijdag 7 November. Ovezande, 11 uur door not Liebert op „de Baan" 54 olmen en Esschen. Maandag 10 November. 's Meer Arendskerke, 10 uur door not. Houwer voor dhr. M. Burger, 153 Ca nada's, 141 Abeelen, 100 tronkboomen aan

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 2