1890. No. 15. Dinsdag 4 November. Vijfde Jaargang. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES VIVISECTIE. LANDBOUW. Gemengde Berichten. I ëlken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prijs per drie maanden franco p. p. ƒ0.95. Enkele nummersƒ0.025. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. In de Goesche Courant schreef P. H., een aangrijpend woord ter aanprijzing van een door toedoen van ds. Hugenhoïtz van Zuid-Beierland opgerichten Antie-vivisectie- Bond, waarvan het bestuur in handeu is van de redactie van Androcles, Maandblad aan de belangen der dieren gewijd. P. H. schrijft: Laten wij voor wien het misschien noo- dig zyn mocht, hier zeggen dat door vi- vissctie wordt verstaan het nemen van zoogenaamde wetenschappelijke proeven op levende dieren, voornamelijk op honden, katten, konijnen. Deze proeven bestaan in villen, snijden, branden en op allerlei wijze pijnigen en martelen van arme, hulpelooze weerlooze wezens, doorgaans in een onver- doofden, dus hoogstgevoeligen toestand, vastgeschroefd in even afschuwelijk als ver nuftig uitgedachte foltermachines, waarin zij dikwijls dagen achtereen levend gehou den worden. De proeven worden genomen door pro fessoren, in de geneeskundige laboratoria, doorgaans ten aanschouwe en ten behoeve van de medische studenten, die aldus in de beste jaren huns levens onderwijs ontvan gen in wreedheid, in het verstompen van hun zedelijk bewustzijn en in het verkrach ten van hun consciëntie. Geen wonder dat het meerendeel van hen opgroeit tot atheïs ten en materialisten. Want wie zou in God en in een rechtvaardige vergelding na dit leven kunnen gelooven, en zijne handen met de vivisectie bezoedelen? Reeds in 1880 verscheen in ons land een werkje uit het Hoogduitsch vertaald getiteld de folterkamers der wetenschap. Daarin werden met tal van aanhalingen uit ge neeskundige boeken en tijdschriften de on- menschelijkheden der vivisectie in het licht gesteld, en door enkele afbeeldingen van gemartelde dieren aanschouwelijk gemaakt. Die dit werkje eenigszins met aandacht heeft ingezien, zal niet licht den indruk er van verliezen. Een er in voorkomend plaatje, voorstellende een armen gemartel- den hond, die de handen lekt van zijn ge- wetenloozenprofessoralen beul, als om hem doch te vergeefs, tot eenig medeoogen te bewegen, zal wel nimmer uit het geheugen van wie het eens zag gewischt worden. De daarin vermelde, alle wél geconstateerde feiten zijn haast te vreeselijk om te lezen sommige gaan alle begrip te boven en doen ons vragenhebben wij bier met de daden van menschen of van geïncarneerde duivelen te doen Maar wij hooren het voor de hand liggend antwoord„Het is waar dat aan onnoozele dieren vaak hevig lijden wordt aangedaan, doch dit geschiedt niet uit oamenschelijk- heid, maar juist uit het tegenovergestelde beginsel, rnenschlievendheid. Het is een noodzakelijk kwaad, doch met het goede doel om menschen van lijden te verlossen of in het leven te behouden." Doch afgezien van de vraag of eenig ze delijk kwaad noodzakelijk mag genoemd worden, of men recht heeft redelooze schep selen Gods te martelen teneinde aan men schen lijden te besparen, en of het gepleegde zedelijk kwaad het twijfelachtige lichame lijk goed niet verre overtreft, worden in gezegde boekjes talrijke getuigenissen opge somd, met duidelijke aanhalingen gestaafd, van beroemde professoren en doctoren, die de vivisectie voor volkomen nutteloos en a de daardoor verkregen resultaten als Jzonder waarde voor de wetenschap hebben verklaard. De schrijver ziet echter veel meer dan in zulke geschriften heil in vereeniging van allen die wenschen te protesteeren tegen deze gruwelen van de zich alles geoorloofd achtende, neen, zeggen wij van deze valschelijk genaamde wetenschap. Daartoe beveelt hij zeer ter lezing aan het door Androcles uitgegeven werkje: Zullen wij nog langer lijdelijk blijven Het eeiste gedeelte er van bestaat uit een belangrijk opstel onderden titel: «.De vivisectie, waardoor zij wordt gedreven en de weg om haar te bestrijden.^ Daarop volgen de Voorloopige Statuten van den Nederlandschen Bond tot bestrij ding der Vivisectie, terwijl de hoofdinhoud wordt ingenomen door eene brochure, ge titeld Verborgen gruwelen. Feiten en re delijke gronden tegen de Vivisectie, door Hermann Stenz, Uit het Hoogduitsch, door J. B. T. Hugenholtz, Predikant te Zuid Beierland. Hij eindigt Het is onmogelijk dit geschrift te lezen zonder aangegrepen te worden door de over tuiging dat het hier geene zaak geldt, waar omtrent wij ons onzijdig mogen houden, maar die wij met al de krachten en ver- mogens die ons |ten dienste staan, moeten steunen en op allerlei wijze helpen bevorderen. Laten dan allen, die een aasje medegevoel hebben met duizenden onnoodig gefolterde schepselen Gods, en laten wij er bijvoegen, met de blinde folteraars niet minder, ken nis nemen van wat er op dit gebied ge schiedt en zich aan de zijde scharen van hen die den goeden strijd hebben aangevangen. Daartoe worde men 1lid van den Bond en geve als zoodanig zijn naam op aan de Redactie van Androcles (adres H. L. Smits, boekdrukker-uitgever. Westeinde 135, Den Haag) met vermelding van het bedrag van zijn contributie, die ieder naar goedvinden kan vaststellen en die, om ook minvermo genden te doen medewerken, op een mini mum van f 0.25 is gesteld. Wenscht de schrijver jdat duizenden lid worden van dezen Bond, ook wij wenschen dat aan den heidenschen gruwel der Vivi sectie spoedig een einde kome. Maar oi |de goddelooze, de ongeloovige, en dies onwetenschappelijke wetenschap onzer Staats-Hoogeschool voor de afschaffing dezer volgens bevoegden totaal nuttelooze, om wrake schreeuwende martelingen van levende dieren spoedig zal te vinden zijn? Androcles zelf verwachtte reeds vroeger niets van professoren als Harting en Stokvis, Koster en Heijnsius. Zou zij dan waarlijk nog iets verwachten van de geestelijke zonen dezer mannen Een bond tot bestrijding der vivisectie zal misschien iets vermogenals wij eene Regeering hebben die de zaak durft aan pakken, die het kromme krom durft noemen, en het scheve recht buigen. Maar wij verwachten nog meer van een bond tot het stichten van een Vrije Hooge- school op Christelijken of van eene krach tiger bevordering van hooger onderwijs op gereformeerden grondslag. De vivisectie is slechts een zeer klein deel vau het kwaad dat het staatsonderwijs op onze hoogesckolen sticht. Wat zegt de marteling van zoovele lichamen van dieren bij de verwoesting van zoovele zielen van onze jongelingen uit de keur der natie En aan de theologische èn aan de rechts geleerde en aan de geneeskundige faculteit (natuurlijk behoudens de gelukkige uitzon deringen) wordt een onderwijs gegeven, dat de zielen verderft en de natie al meer afvoert van de Bron der Waarheid. De vivisectie is slechts een der vruchten van den boom. En wil het goed zijn dient de bijl aan den wortel. Wil men dus een bond tegen de vivi sectie, het is wel. Maar een principiëele bestrijding van het ongoddelijk hooger staats onderwijs is beter. Eene vrije christelijke hoogeschool, die en theologische, en rechts geleerde, en natuurkundige, en philologische, en geneeskundige wetenschap weer tracht te leiden in de bedding van Gods Woord, dat moet ons ideaal zijn. Al het andere is slechts lapwerk, waar aan men wel mag meedoen, met beslistheid, meedoen zelfsdoch slechts zoolang tot onze medestanders er het ongenoeg zame van inzien en met den tak, ook den wortel des booms op het vuur leggen. Inmiddels werken wij slechts voort, trachtende liefde te wekken voor het be ginsel van vrij lagervrij middelbaar- en vrij hooger onderwijs. Vaccinedwang. Dr. Bruinsma te Steenbergen heeft in De Vragen des Tijds gezegd, dat slechts één niet-antirevolutionair geneesheer, dr. J. C. Schönfeld zich verklaard heeft tegen de toepassing der vaccinatie. Hij schijnt dus dr. Furnée, dr. Kaiser, dr. H. de Cock, en misschien nog wel anderen, tot de geest verwanten der regeering te rekenen. De mededeeling schijnt ons echter toe van geen gewicht te zijn. Laten wij liever oversell rijven wat dr. Bruinsma zelf van den vaccinedwang zegt. „Doch is het nut (der vaccine) algemeen erkend, het gevaar in de oogen der meesten gering, één ding van beteekenis blyft, wan neer artikel 17 (tot afschaffing van den vaccinedwang) niet wordt aangenomen, 't Is zonderling dat zoovele geneeskundigen, die gewoonlijk niet aarzelen op velerlei ge bied van politiek en godsdienst zich voor de vrijheid te verklaren, zoo weinig gevoel hebben veor die vrijheid, nu het een maat regel geldt, waarvan het nalaten hun scha delijk voor de volksgezondheid toeschijnt, 't Is alsof zD niet beseffen dat zij het recht van verzet moedwillig prijsgeven wanneer zij heden het „dwingt ze om in te gaan" willen toepassen, nu zij innig overtuigd zijn dat de zaak welke het geldt, nuttig en heilzaam is, en morgen anderen hetzelfde wapen in handen nemen om dingen te doen, die zy heilzaam en nuttig achten." En dr. Saltet schrijft in een bijdrage Over koepokinenting „Evenwel mag niet uit het oog worden verloren dat de gezondheid niet ,;de grootste schat op aarde" isvoorj idealen brengen de menschen gezondheid en leven ten offer. Het kan wel zijn dat een of Jander gods dienstig of politiek ideaal zich niet laat vereenigen met gedwongen inenting en her inenting; en het belang der gezondheid zal moeten wijken voor het, in de oogen der bevolking, meer gewichtige beginsel. Zoo is het b. v. in Zwitserland geschied, zoo kan het in andere landen ook gebeuren." Deze verklaringen van twee voorstanders der vaccine leggen getuigenis af, dat men iets gevoelt van sommiger bezwaren. Jammer echter dat dit medegevoel dr. Bruinsma niet met beslistheid voor de wijziging van bet gewraakte artikel 17 doet partij kiezen. Of gelooft de medische wetenschap nog zoo weinig in de kracht harer geneesmid delen, of in haar eigen zedelijke meerderheid, dat zij het zonder dien opgelegden staats- dwang niet afkan? Hooibroeien. Het U. D. vestigt de aandacht op eene vinding van den heer J. Swets Az., te Utrecht, waardoor het gevaar van hooibroeiing kan worden vermeden. Reeds voor eenige jaren werd door hem een hooi- of graanberg in fjzerconstruetie uitge dacht. De kap van dezen hooi- of graanberg kan door middel van een windtoestel op en neer bewogen worden langs een stevigen, opengewerkten ijzeren standaard. Een lucht buis beneden den beganen grond, die buiten den hooiberg uitkomt, verschaft aan de bui tenlucht toegang binnen in den ijzeren stand aard. Dehoogere temperatuur, die tengevolge van de broeiing ontstaat, veroorzaakt een luchtstroom binnen den standaard en met dezen luchtstroom vinden de dampen en gassen, die bij de broeiing in de hooiklamp ontstaan, gelegenheid om door de openingen van den standaard, die tevens als luchtkoker dienst doet, naar buiten te ontsnappen. Op deze wijze wordt een gelijkmatige, lichte broeiing verkregen, waardoor gevaar voor brand en beschadiging zoo goed als voorko men wordt. Om aan het bezwaar der vrij hooge on kosten, aan de aanschaffing verbonden, tegemoet te komen, heeft de heer Swets eene constructie in hout uitgedacht. De holle standaard in het midden van den hooiberg is hier van hout; hij heeftl meter doorsnede en 3 meters omtrek, is achtkantig en heeft aan den buitenomtrek op regelmatige afstan den openingen. Deze houten standaard werkt op dezelfde wijze als de tralieluchtkoker in de ijzerconstructie. De kap beweegt zich ook hier langs den standaard op en neer; door middel van een windas kan z(j versteld wor den, al naarmate er meer of minder hooi in den berg aanwezig is. De prijs van deze hout constructie is niet hooger dan die van een gewonen soliden hooiberg 3 November 4890. Bergen op Zoom, 29 Oct. Heden avond werd in het Militair Tehuis, Auvergnestr. alhier, eene Militaire vereeniging opgericht, onder de benaming van «Nederland en Oranje.» De Vereeniging plaatst zich op den bodem der H. Schrift en wenscht hare bijeenkom sten, die voortdurend in de bovenzaal van gemeld Tehuis zullen gehouden worden, dienstbaar te maken aan een nuttig en ge zellig bijeenzijn, door het houden van bij belbespreking, voordrachten, recitatiën en oefening in zang- en letterkunde. Nadat door het voorloopig bestuur het doel dezer vereeniging was aangegeven, trad een 30tal der aanwezige militairen, als leden tot de vereeniging toe, waarna werd overgegaan tot de verkiezing van een definitief bestuur. Gekozen werden de H.H. Otte, voorzitter Breedenbeck, vioe-voorz. Van der Steen, algemeen adjunct, Sloot, secr. Telt, penning, erk dhr. Mattiesen als adviseur, terwjjl bij acclamatie werd besloten den heer Rubsaam, voorzitter van het bestuur van het Militair Tehuis, het eere-voorzitterschap der veree niging aan te bieden. Ruste Gods onmisbare zegen op deze jeugdige planting en geve Hjj haar een krachtigen wasdom en weligen groei. Bjj Kon. besluit is benoemd tot ge zworen van het waterschap Hoven en Wil- lemskerke A Dieleman WGzn tot bestuurs lid der waterkeering van den calamiteuzen Nieuw Neuzenpolder D Scheele Jz. Terneuzen. De gemeenteraad heeft met algemeene stemmen een voorstel van den wethouder mr. Dronkers aangenomen om uitbreiding te zien te verkrijgen der brigade maréchausseewijl de openbare veiligheid in onze gemeente veel te wenschen overlaat, wat de talrijke inbraken in den laatsten tjjd wel bewezen hebben. Een inwoner een er plattelandsgemeente had eens het stoute plan opgevat om de vergadering van den gemeenteraad te gaan bijwonendoch zijn buurman meende dat dit niet ging, want zei hij als de vergadering pas begonnen is, wordt zij al gesloten. Nu, beide vrienden zouden 't toch eens probeeren. Zij traden binnen. De secretaris was juist bezig de notulen te lezen en eindigde met den bekenden term «Niets meer aan de orde zijude, sluit de voorzitter de vergadering.» Daar heb je 'tal, zei de een mistroostig tot den ander, en beiden gingen heen. (Ons Noorden.) De hertog van Nassau hoopt Dinsdag a. s. de zitting der Luxemburgsche Kamer van Afgevaardigden als regent te openen, Thans blykt dat de spreker in de Tindalmeeting, die den Koning hoonde, niet Krekel heet maar Gerrits of Gerritsen. Als een staaltje hoe wordt omgespron gen met de begrafenisfondsen kan dienen dat dezer dagen te 's Bosch een vrouw is overleden, op wier dood door familie en buren in niet minder dan vier fondsen was ge speculeerd, zoodat hun nu een gezamenlijk bedrag van f750 zal worden uitbetaald. Donderdagavond werd een 15 jarige knaap te Hoorn naar den zeekant gestuurd om den hond te wasschen. De knaap vond daar een huls. Met een steen er op slaande wilde bij de huls doen ontploffen; waarop

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 1