1890. No. 12. Dinsdag 28 October. Vijfde Jaargang. G. M. KLEM KERK, te Goes F. P. LTHUIJ, te Middelburg. Een iivondje in een volks vergadering. „IN DARKEST ENGLAND." u V E R S C HIJ X T elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prijs per drie maanden franco p. p. ƒ0.95. Enkele nummersf0.02f. UITGAVE VAN en PRIJS DER ADVERTEVÏIEX van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De schrijver van het onderstaande is geen vriend van Stöcker den talentvollen, ijveri- gen leider der christelijke, anti -socialistische werkliedenpartij te Berlijn. Toch zijn enkele mededeelingen van den liberalen correspondent der Nieuwe Rotterd. Crt. niet onbelangrijk. Hij schrijft Eenige dagen geleden was ik in een volksvergadering der christelijke socialen. In de zaal. waar een erge tabakslucht heerschte, zaten ongeveer duizend menschen bijeengepakt: kleine burgerlieden, onder wijzers, ambtenaren, klerken, huiseige naren, bouwkundigen, hand werkbazen, en dan een aantal jonge mannen, die zich voor het een of ander openbaar ambt moesten voorbereiden, aankomende artsen en kun- selredenaars. Te midden dezer verscheidenheid zaten verdachte groepjes werklieden, instinctmatig terdeeld naar de oude socialistische tactiek, waarbij het rumoer op zes of zeven plaatsen tegelijk kon losbreken, wanneer er een spreker moest worden overrompeld. Op de tribune van het bestuur zaten acht heeren, allen in zwarte kleeding, de een al meer dan de ander er uitziende als een geestelijke. Aan de eene zijde vooraan zat een su- per-indentent der Evangelische Kerk aan de andere zijde een lid van den kerkeraad, 'f terwijl aan den achterkant tusschen de an V deren het groote nommer van den avond de hofprediker Stöcker, te zien was Eerst toen op liet laatst de hofprediker Stöcker optrad, werd het onder de werk- mansgroepen eenigszins levendiger. Men schoof dichter opeen, men gaf elkaar met de ellebogen een verstaanbaar stootje, met bliksemende oogen (prevelde men eenige hatelijke woorden [Sic.J haalde het socia- listisch Volksblatt uit den zak en spreidde het met een uitdagend gebaar voor zich uit, terwijl de aanhangers van Stöcker hunne tractaatjes (sic openlegden. Vervolgens keek men elkaar woedend aan, doch daarbjj bleef het. En nu zaten vriend en vijand met gespannen aandacht te luisteren naar Stöcker, die als volksre denaar- zijne hoorders zoo eigenaardig weet aan te pakken. Die krachtige vierkante gestalte met het groote breede gelaat, heeft iets hards over zich. De forsche stem overheerscht alle gewoel. Sommige volzinnen komen er uit ais klappende zweepslagen. Wanneer men ze naderhand leest, schijr.en z(j ten eerren male banaal, maar op het oogenblik van spreken maken zij een levendig effect. «Nu weten we!» zeide hij onder anderen«dat waneer de heeren socialisten op de boeren losgaan, de gods dienst alsdan een zaak van ieder "voor zichzelf, een private zaak is. Maar in den - Rijksdag is de officiëele geloofsbelijdenis der socialisten het atheïsme (geloof dat er geen God is) en heet hun opperpriester Paul Singer if)!» Op deze woorden volgde, ook onder de sccialisten, een stormachtig gelach, dat tot een uitgelaten vroolijkheid steeg toen met eene flauwe stem daar- tusschen in klonk «Geen opperpriester, maar opperabbijn Ten slotte sprak Stöcker over de nood zakelijkheid om bij het Duitsche volk den godsdienst in eere te houden, omdat het anders ten gronde zou gaan. Nauwelijks had hij dat punt behandeld, of daar sprong 1,0 ,®en onzinnige benaming, die zeker met aoor Stöcker en z(ine christen werk- lieden is uitgedacht. Maar laten wij dit over t hoofd zien. (Red.) i tEe,n d®r rÜksto, en, na Bebel en Lieb- knecht, der invloedrijkste socialisten-leden van den Ity'ksdag. een oud man met kalen schedel, als werk man gekleed, op een stoel, roepende«Heil ons heil ons 1 de oude God leeft nog Men zag nu wel hier en daar iemand glimlachen, maar er volgde geen geraas, ofschoon er spotters genoeg in de zaal waren. Een jongeling in myne nabijheid wilde roepen «leve de internationale sociaal-de mocratie I», maar bleef midden in het laatste woord steken, daar hij bemerkte dat hij geen bijval vond err velen hem zelfs zoo raar aankeken «In het donkerste Engeland» is de titel van een boek dat dezer dagen het licht zag, en de sociale nooden, inzonderheid van de En- gelsche groote steden blootlegt. Het is van de hand van generaal Booth en reeds daar om alleen waard gelezen en besproken te worden. Er ligt iets idyllisch, iets idealistisch in de voorstelling die de generaal zich vormt van de maatschappij, zooals zij er uit zal zien als ,ijne plannen tot verbetering zullen zijn verwezenlijkt. Niet alleen de doodarme, ook de dronk aard, de dief, ja de grootste slechtaar d zou deel uitmaken van den grooten kring, dien de generaal zou willen gelukkig maken. Het ware inderdaad te wenschen dat het ideaal van den generaal verwezenlijkt werd. Het zou tegelijk eene proefneming zijn orn te weten te komen of het denkbeeld van den vader der socialisten, Henry George, in de praktjjk uitvoerbaar is. Of het mo gelijk zal zijn, hijvoorbeeld op een groot onbewoond eiland menschen van allerlei rang of hanteering^bijeen te brengen, en uit hen eene nieuwe maatschappij te organiseeren, waar de armoede buitengesloten zal zijn. Genex-aal Booth wenscht niets anders dan de redding van een deel der menschheid dat thans, zooals hij zegt «ten prooi is aan verwoesting, bedektjals een lijk met de gekun stelde huichelarijen der hedendaagsche be schaving.» Zijn plan is eenvoudig dat ieder een, die werken wil zal gevoed worden. Emigratie is zijn doel, doch emigratie alleen voor hen, die reeds in eigenj land bewezen hebbeu dat zy de onmisbare eigenschappen van den kolonist bezitten. Het Dagblad beschrijft het plan aldus «Diegenen, die het lidmaatschap aanvragen van het voorgestelde Industriëel leger zullen in die zelfhelpende en zeltvoedende gemeen ten gevormd worden, ieder zijnde «en soort zan saam werkende sociëteit of aartsvaderlijke familie, geregeerd en gedisciplineerd vol gens de beginselen van het Leger des Heils. Er zullen tal van inrichtingen zijn, waar schijnlijk in het Oost Ende van Londen, voor het verzamelen ten behoeve van arme hulpe- loozen. voor de voorziening in hunne on middellijke behoeften en voor het vinden van tijcielyk werk. Uit de stad zeilen zij gezonden worden naar een landgoed aan den mond van den Theems, waar, terwijl een groot aantal aan de boerderijen of groentetuinen zal werken, elk vak vertegen woordigd zal zyn. Die kolonie zal zich zelf onderhouden en ook voortbrengselen en ma nufacturen uitzenden. Ten derde zal er een stuk land zijn, b. v. in Zuid-Afrika van te voren voor volksplanting toebereid en gere geerd door billijke wetten, waarheen die genen, die i voor zulk een leven geschikt gebleken zijn, gezonden zullen worden de onkosten van reis en vestiging betalen zij terug in den vorm van een iaarlijksche landrente.» Tot zoover de schrijver in Het Dagblad, die niet veel met de «droombeelden» van den generaal op heeft Er. toch laten wij er ons niet zoo afmaken. Er is nog wel wat in deze plan nen dat misschien uitvoerbaar is en de kranke maatschappij ten goede kan komen. Wij noemen slechts de pogingen om de misdadigers, door hun en hunne gezinnen van brood en warm eten te voorzien, van het plegen van nieuwe misdaden af te houden. Het stichten van dorpen buiten de groote steden, uitsluitend voor de nijvere arbeiders. Dit is een denkbeeld, dat ook in Nederland aanbeveling verdient, en in de artikelen «Arbeiderstreinen» in de Stan daard het eerst is geopperd. Voorts't openen der gelegenheid voor de armen om enkele ma len in een zeeplaats zich te verpoozen. Het stelsel van gediciplineerde ophalers van alle spijzen die na het middagmaal in de keuken der rijken overbleven. Waarlijk goede ideeën-, zoo zy slechts uitgevoerd kunnen worden. Ten slotte vermelden wij dat Henry George (de socialist) tot het Heilsleger is overgegaan. 27 October 1890. Er komen van Het Loo niet veel belichten aangaande den toestand des Konings. Zaterdagavond werd gemeld dat de krachten een weinig verminderen. Gemeenten op Walcheren en hare bevolking sinds 1824. In 1824. In 1890. Veere 13000 •17116 6624 13165 1069 806 357 585 1038 2019 440 702 738 1010 166 605 761 1118 4746 409 569 571 996 696 4022 1 a 5QH (286 lociy 611 793 4469 416 549 641 945 1390 4955 46C 648 Domburg Gapinge166 Grijfskerke Koudekerke1118 Meliskerke Nieuw- en St. Joosland Oostkapelle Oost- en West Souburg Ritthem Serooskerke Si. Laurus Vrouwepolder641 Westkapelle Zoutelande De toeneming was dus het grootst te Vlissingen (100 pCt.) en te Arnemniden (90 pCt.) Te Veere verminderde de be volking met 247a pCt. De commissiën, belast met het af nemer. van de examens van apothekers be diende, zullen zitting houden te Breda en te Kampen op 10 Nov. e. k. en volgende dagen. De vraag was gerezen of verorde ningen, vóór de jongste herziening der wet op het lager onderwijs tot stand gebracht, waarbij de leeftijd werd bepaald, waarop leerlingen tot de school worden toegelaten, alsmede de leeftijd, waarop z(j de school moeten verlaten, na de invoering der nieuwe wet hare kracht hebben behouden, in weer wil dat zij niet, zooals art. 19 thans vordert, door Gedeputeerde Staten z(jn goedgekeurd. De minister van binnenlandsche zaken heeft die vraag, bevestigend beantwoord. De bepalingen van art. 19 der wet van 1889 zijn naar 's ministers meening, alleen van toepassing op de hesluiten, onder de werking dier wet genomen, en geene der bepalingen van die met 1 Januari 1890 ingevoerde wet heeft te kort gedaan aan de kracht van vóór dier. dag overeenkomstig de vorige wet geldig tot stand gekomen besluiten, of wel het alsnog erlangen van hooger goedkeuring daarop voorgeschreven. De zinsbouw is niet netjes, maar de be doeling is, dat verordeningen als de ge noemde, onder de oude schoolwet gemaakt, van kracht blijven en de goedkeuring van gedep. Staten niet noodig hebben. Middelburg. Zaterdagavond 8 uur werd in de beneden voorzaal van de sociëteit St. Joris de gewone jaarvergadering gehouden van de leden der vereeniging «Kindervoe ding.» Tegenwoordig vier bestuursleden en 8 leden van verschillende commissies. Slechts 4 gewone leden waren tegenwoordig. De voorzitter mr. M. J. de Witt Hamer opende de verg. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige verg., werd door den secr etaris dr. J. J. v. Berlekom verslag uit gebracht omtrent de werkzaamheden der vereeniging, enz. Aan dit verslag ontleenen wij het volgende De vereeniging telde aanvankelijk 132 leden en 288 begunstigers met een jaarl. contributie van 11518,50. Ook kwam nog f200 in aan bijdragen voor eens. Door overlijden enz. is de jaarl. bijdrage met f40 verminderd. Reeds spoedig kon met de kindervoeding worden aangevangerr. Zoo waren Maandag 6 Januari 1890 voor fret eerst een 75tal kinderen bijeen en kon van af dezen dag tot den 3 April d. a. v. met uitzondering van des Zondags efken dag geregeld warm eten worden verstrekt. Het voedsel werd geregeld geleverd door den heer Born, tegen eerie vergoeding van f 0,15 per portie. De kinderen die door de vereeniging gevoed werden waren school gaande op de openbare scholen voor min vermogenden A en B, op de Christelijke school van dhr. Rademaker of op de Roomsch Katholieke school. Gemiddeld werden per maaltijd 106 kinderen gevoed. Het minimum bedroeg 75, het maximum was 121. De voeding bestond des Maandags uit erwtensoep, waarin spek en worst. Dinsdags uit hutspot, Woensdags uit erwten met vleesch en spek, Donderdags kool met aard appelen en worst, Vrijdags gort met boter en stroop en Zaterdags uit bruineboonen met gebraden vleesch. In 't geheel werden verstrekt op 13 Maandagen 1369 porties erwtensoep. 13 Dinsdagen 1394 13 Woensdagen 1376 13 Donderdagen 1396 hutspot. erwten met kool met aardappelen. gort. boonen. Gemeenlijk 12 Vrijdagen 1275 12 Zaterdagen 1252 dus op 76 dagen 8062 porties, werden eiken dag dezelfde kinderen gevoed, er zijn er 16, die geen enkelen maaltijd oversloegen. Ter beoordeeling der resultaten wordt verwezen naar de verklaringen van hoofd onderwijzers, die als gevolg van goede voeding geregeld schoolbezoek, betere lichaamsont wikkeling en meerdere vlugheid van geest bij de leerlingen hebben gevonden. Vervolgens werd de rekening en verant woording overgelegd over het dienstjaar 1889/90. De voorzitter noodigde de heeren Sibmacher Zynen en Ch. Boasson uit deze na te zien, waaraan deze heeren voldeden. De rekening in orde bevonden zynde, werd goedgekeurd. Aan de beurt van aftreding waren de bestuursleden Mevr. ZipLehman de Lehns- feld, Mevr. Wibaut Berdenis v. Berle kom, Mej. A. de Man, Mej. A. Mes, J. J. v. Berlekom en Mevr. v. Dunné v. d. Hoop, welke laatste wenscht niet herkozen te worden. De voorz. deelde mede dat het maximum der bestuursleden 21 is. Dit jaar waren er 18, zoodat behave in de vacature mevr. v. Dunné, nog in 3 plaatsen moet worden voorzien. Voorgedragen werden nu de aftredende leden benevens de dames Mevrouw v. d. Leije Amshutz, Mevrouw Boogaart Boddaert, Mej. M. C. L. J. Geulen en Mej. Clem. Sprenger, die allen 45 stemmen verkregen (1 was in blanco.) De gekoze nen voor zoover tegenwoordig, namen de benoeming aan. Aan de anderen zal van hunne benoeming worden kennis gegeven. De peningmeester deelde mede dat met de kindervoeding dit jaar waarschijnlijk een maand vroeger zal begonnen worden dan het vorige jaar. De begrooting sluit met een te kort, dat geraamd wordt op f 435,24. De voorzitter meende met die begrooting het nieuwe boekjaar ie kunnen ingaan, daar allicht de bijdragen vermeerderen en

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 1