A. MOERDIJK. 1890. No. 5. Zaterdag II October. Vijfde Jaargang. Ede Berichten. VERSCHIJNT G. M. KLEM KERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTEiVI IEN BUITENLAND. GROOTHEID en VAL. J. der Weduwen, liet tnei Cadzand (Evang. Ie collecte voor de scholen 22.19i/s op en te Groede 139,311/3- lot onderwijzeres aan de ats inej. C. E. Eckebus, s. Heden herdenkt de oud- L J. Soutendam, majoor sr dienstdoende schutterij istig jaren geleden vrqwil ton dienste van Koning 1 welke qualiteit hij deel ^verrichtingen tegen België, onderricht dan is ZHEG. werkelijkeii dienst hij de e ongeveer 36000 man mo- d:e bij het leger waren iddag is huiten Wemeldlngo »en) gezonken het Neder- genaamd \rouw Aldegonda il, beladen met steenkolen ;t bestemming naar Elle- in hebben zich in de roeiboot ig zijn verzekerd, iddag is te Hans weert met ekomen het Nedérlandsch nd Jacoba Markina, schipper aden met maïs, komende met bestemming naar lading zal hoogstwaaischijn- vaartuig overgeladen worden. M. G. Ie 11 heeft hier Zaterdag een en wilde ganzen gezien it een voorteeken van een Bij den landbouwer M. ïoest gisteren (Zondag) een emaakt terwijl een tweede gevolge van het eten van n wat in de herfstdagen ilt door het verorberen van eesch echter is voor het eurd. an gevoelen. he sprokkelaar in de Mid- rant schrijft: vernam ik dat hier ergens 1 sommige winkeliers van- de wenk was gegeven om allingen voor hun ramen op doen Toen ik 't hoorde, gelooven, doch men heeft an Waterloo. LXIV. EEN BRIEF. mgstellenden lezer nemen e over van eer. brief, door het 5e militie-bataljon daags a zjjn ouders te Dordrecht aanhef verschillende zaken n aard behandeld zijn, ver- er zijn brief met een be an het voorgevallene op de dagen van 16 en 18 Juni een getrouw overzicht van waarvan hij getuige was deelnam, met vermelding onderheden van den strijd, daarvan als gewoon soldaat reffen kennis kon dragen, regelen rigen brief kondt gij reeds men hier op een spoedig rbereid, en toch heeft dit ts gehad dan men wel ver- Donderdag werd ïn de rposten door het Fransch allen en hielden onze artil- ïes dengeduchten Maarschalk bende tegen. Dat gaf eene leid in ons kwartier, en ieder nu spoedig klappen moesten geschiedde het op Vrijdag atre-Bras, een gehuchtje van inis tusschen Chaileroi en heelen dag slaags waren met zonder echter een besliste Gjj zult wel reeds ver hoe heet het hier is toege- e nog niet veel kruitdamp acht nog menigmaal aan den van thuis vóór ik aan het en hoogvliegers om mij heen Wordt vervolgd.) in Juli 1815. 'i DE ZEEUW. elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prijs per drie maanden franco p. p. /0.95. Enkele nummers/0.02'. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Et Bij dit nommer behoort een Bijvoegsel. Voor de aanstaande heistemming voor een Lid der Staten in het hooldkiesdistrict HULST wordt door ons met aandrang aanbevolen de heer Indien de onthullingen waar zijn, dan is dezer dagen weder voor de zooveelste maal gebleken, hoe door en door onrein en be dorven de toestanden in Frankrijk zijn. Reeds voor. eenige maanden bracht, een belangrgke statistiek aan het licht, hoe in dit land onechte geboorten en zelfmoor den aan de eene, en vermindering van huwelijken en geboorten ter andere zjjiie de bevolking onvermeerderd blijft. Vóór evenzooveel weken brachteenoud-Boulangist, de, nu reeds overleden, afgevaardigde Mer- meix talj van schandalen uit het persoon lijk leven van den oud-minister generaal Boulanger aan het lichtterwijl hel bou- langisme, het stelsel van konkelen j en omkoopen, vaB liegen ;en bedriegen, door Boulanger op groote schaal toegepa t, ten einde zichzelven ten koste der natie te verrijken, nog lange jaren in dit land der duels spreekwoordelijk blijven zal. Een paar jaren geleden bracht de afge- vaai digde Laurent de schandelijks te praclij ken aan het licht, die onder het oog van den eersten man der republiek, president Grevy, werden bedreven. De scnoonzoon van dezen president der republiek, de afgevaardigde Wilson had, al den tjjd van diens bestuur, om zijn be rooide geldmiddelen in orde te brengen, een schandelijken handel in ridderordes gedreven; en Wilsonisme blijft nog altijd de juiste benaming, waarmede men het schandelijke stelsel van omkooperij teneinde vette staats- baantjes te verkrijgen, in Frankrijk aan duidt. 87. FEUILLETON. Schetsen uit het leven van Napoleon 1 In het bosch van Bossu werd onze macht samengetrokken onder onzen braven Wil lem l) dien ik bij deze gelegenheid voor het eerst te zien kreegwjj waren teen ongeveer 6000 man sterk, en zooals ver teld werd telde de franzoos niet minder dan 20000 koppen en dat nog wel onder eeu legerhoofd als Neg, die voor niets terugdeinst. Maar wij betrouwden op God, en onze kolonel Westenberg die als een oude vuur vreter ons jonge soldaten het hachelijke van den strijd voor oogen hield, wist ons zooveel moed in te spreken dat wij werke lijk haakten naar het oogenblik waarop ook onze snaphanen eens uit het vet zouden geraken. Een daverend «Oranje boven» beantwoordde zjjne bezielende toespruak, en voorwaarts ging het, wie weet waarheen. Al spoedig werd er halt geblazen en nog zonder een schot gelost te hebben, moesten »ij een achterwaartsche beweging maken daur de voorhoede, die al dapper aan het bakkeljjen was, door de Franschen terug gedrongen werd tot ver achter den boschrand. Wij rukten toen op naar Germioncourt, eenè boerderij in den omtrek, waar de Franschen het maar op gemunt hadden, en hief ging het lang niet malsch toe. Het was 1 uur in den middag toen de vjjanden met een gloeiend «Vive l'Empe- reur» recht op onze linie aanrukten, en het eerst de jagers aanvielen die aan den bosch rand «en tirailleur» waren 0 gesteld. De Prins van Oranje, later Koning i Willem II. Thans bracht deze zelfde Laurent weder eene treurige zaak aan het licht. Hij zegt namelijk te kunnen bewjjzen dat de tegen woordige minister van linanciën, Rouvier, groote sommen verdient met speculaties, waarmede hij, naar de JSieuwe Rott. Crt. zegt, «groote sommen verdient, om do eenvoudige reden dat een minister van financiën alle troeven in de hand heeft, en altijd meester is om op een gegeven oogenblik een rijzing of een daling teweeg te brengen door schatkist-operatiën.» Men ziet het, tot zelfs in de hoogste kringen is daar het bederf doorgedrongen. 10 October 1890. Middelburg. De gemeenteraad jheeft in zijne zitting van jongstleden Woensdag B. en W. gemachtigd met de firma v. Uijen, concessionarissen van de telephoonverbin- ding tusschen Middelburg en Domburg een contract aan te gaan om van hare telegraaf palen gebruik te maken ten dienste der voor de duinwaterleiding noodige telefoonverbin ding tusschen de gemeente en het pomp station tegen betaling van f1950. Het voorstel van B. en W. tot het aan gaan eener geldleening en tot den aanleg overeenkomstig het plan, werd aangehou den eveneens een voorstel in zake verhoo ging van de jaarwedden der politieagenten Zulks op voorstel van dhr. v. Dunne. Den heer J. B. Haringman werd eervol ontslag verleend als gemeentegeneesheer met een pensioen van f233,33Vs- Op voorstel van den heer v. Dunné werd de behandeling der pensioenverordening aan gehouden. Van den heer v d. Leijé was een adres in gekomen, waarbij hjj de gemeente een strook je grond aan de loskade, niet benoodigd voor den bouw der huizen aldaar, aanbiedt. Dhr. v. Dunné na bekomen inlichting op zijn vraag waarom bij den bouw van liet oorspronke lijk plan was afgekomen, stelde voor in de vergissing te berusten en het stukje grond aan dhr v. d. Leijé te laten met afwijzing Nu, daar werden zij al heel vriendelijk ontvangen, en wjj, die voorloopig nog bui ten gevecht bleven, hoorden hoe het et spannen moest, want door den kruitdamp zagen wij vriend noch vijand meer. Tegen 2 uur kwam er stilte in de kazemat, en dat was voor ons het teeken dat wij nu aan de beurt kwamen om te toonen wat de sergeant ons geleerd had. De jagers wa ren teruggedreven, en toen de hemel wat verhelderde, zagen wij de Fransclie tirailleurs reeds op onze boerderij aanrukken, die door eene batterjj artillerie onder bevel van overste Stieveman gedekt werd. «Nu komt het er op aan jongen», zei onze waschbaas tot me«zet je hoed maar goed in je oogen, want je kon je laatste paar sokken wel eens gerold hebben.» God had het echter anders beschikt. Met Zijne hulp kwam ik, aan hoevele gevaren ook blootgesteld, ongedeerd uit den heeten vuurdoop, maar onder de eersten die ik vallen zag behoorde onze oude korporaal, die met een schot in de borst zielloos in eenzakte. Nog zie ik den goeden snorbaard stuip trekken in het mulle zand van de achter plaats der hoeve, en met betraande oogen hooi den wij den laatsteu zucht van een der beste soldaten van onze, geheele compagnie. Het was een leven als een oordeel om ons heen, en uit het dak van het overbe volkte boerenhuis, dat' door de versterkin gen er om aangebracht meer op een cita del dan op eene vreedzame hoeve geleek, gaf onze tirailleurcompagnie reeds dapper vuur, toen de eerste kogels onze benauwde woning trollenkort daarop werden ook wij op de proef gesteld die achter eene houten schutting een levendig vuur op onze aanvallers onderhielden. der wederoverdracht. Het eerste werd verworpen met algemeenestemmen min die van den voorsteller. Het tweede werd niet ondersteund. Toen kwam ter tafel het voorstel van B. en W. om den koop aan te gaan. De heer V. Dunné was daar tegen, dewjjl een door gedep. Staten goedgekeurde koop niet gedeeltelijk mocht worden ongedaan gemaakt. Met 12 tegen 1 stem ging echter de koop door. Een langdurig debat had plaats over het voorstel van B. en W. om voor f 1800 aan den heer Frederiks af te staan een stuk gronds aan de Loskade. De voorzitter had gezegd dat deze heer bjj den koop de voor keur zou hebben, ook al bedong een ander een hoogeren prijs. De heer v. Dunné vooral drong aan op een hooger koopprijs. Hij verdedigde zijne denkbeelden in het breede, wat op het eind eenige anomisiteit scheen te wekken. Althans het verslag in de Middeïb. Crt: waaraan wjj dit ontleenen zegtDit doende merkt de lieer Van Dunné op dat, waar hij misschien de leden ver veelt, hij spreekt in het belang der ge meente en hij meent een vrij wat beter oor deel over deze zaak, waarvan hij eene studie heeft gemaakt, te kunnen vellen dan menig een, die hem in de uiteenzetting van zijne denkbeelden stoort. «Zoolang ik hier zit zegt de heer Van Dunné zal ik blijven behartigen de belangen der gemeente en opkomen voor de rechten van derden. Ik verzoek stilte daar voor evenals ieder ander. Wil men onbe schoft zjjn, dan gelieve men mij petsoonljjk te beleedigen.» De discussie wordt hierop gesloten, het voorstel Van Dunné in stemming gebracht en verworpen met algemeene stemmen, be halve die van den voorsteller. Daarna wordt het voorstel van B. en W. in zake dien afstand aangenomen dat omtrent den verkoop van het oostelijk deel voor (I860 met 7 tegen 6 (Dunné, Sprenger, A. P. Snouck Hurgronje, Tak, v. Berlekom en v. d. Harst) en dat van de voorkeur Het gekerm en gekreun der gewonden was soms hartverscheurend, en ofschoon wjj geen tijd hadden ons daarom te bekomme ren, bracht het ons toch in eene angstige stemming zijne kameraden te zien vallen of doodelijk wonden door het moordend lood der Fransche muiters. De dokter had zijn handen vol, maar kweet zich onder het vernielend vuur met bewonderenswaardige kalmte van zijne rnoeielijke taak. Geluk kig dat ik zijn diensten niet noodig heb gehad, al scheelde het soms geen handbreed of ik was getroffen. Zoo schoot men mijn nevenman, een Vlaardinger van geboorte, een kogel door de schako, waarop de kerel zoo schrok, dat hij achterover tuimelde, wat mij deed ge looven dat hij dood was; het bloed stolde mij in de aderen, maar plotseling zag ik hem met een ruwen kreet oprijzen, en zijn ijver bleek wel verdubbeld. «De pompon is er af,» zei hij, «dat zal ik ze betaald zetten, dien schavuiten,» Omtrent 3 uur was er van de geheele hoeve niet veel meer dan een puinhoop over, er. werden wij genoodzaakt de bouwvallen te verlaten, wat met een snellen marsch plaats hadkort daarna zagen wij den ge- vloekten adelaar boTen de omheining uit steken. De muiters waren de hoeve binnenge trokken, waar de versche ly ken onzer ge vallen kameraden nog konden getuigen van de inspanning die de behaalde overwinning hun gekost had. Onze compagnie werd voorloopig buiten gevecht gesteld daar op het appel de kapitein en de eerste luitenant ontbraken het 27e bataljon jagers trok er met het 7e militie bataljon weer op los en met behulp van de dragonders van van Merlen en de huza- voor den kooper met 10 tegen 3 stemmen (v. Dunné, Jeras en Sprenger.) De heer van Dunné verzoekt hierop den voorzitter om, wanneer op dit voorstel de goedkeuring van Gedeputeerde Staten mocht worden verkregen, de uitvoering van het besluit te schorsen, wijl hij zich wenden zal tot de hooge regeering om kenbaar te maken, hoe hier gehandeld wordt in strjjd met de wet. De heer Van Dunné verlaat vervolgens de vergadering. Op de vraag van den voorzitter of er geen bezwaar bestaat om na de verkregen goed keuring met de uitvoering van het besluit voort te gaan wordt zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming bevestigend geant woord. Nog werd aan het hoofd der herhalings klasse, verbonden aan school B f 15 's jaars toegestaan voor een hulp by het onderwijs in de vrouwelijke Landwerken. Goes. In de raadsvergadering van Don derdag, onder voorzitterschap van den bur gemeester, waren de heeren Quist, de Jonge en Kakebeeke met kennisgeving afwezig. In de vacature van gemeente-geneeskun dige werd voorzien door de benoeming met algemeene stemmen als zoodanig van den heer P. J. de Bruine, arts te Oosthuizen. De aanvragen om remissiën van aanslag in den H. O. en der belasting op de honden over 1890 werden op advies der fin. com missie en voorstel van B-en W. toegestaan. Ingewilligd werd een verzoek van L. Oele om vergunning om eenden te mogen honden in de vest aan de Oostzijde van de kom der gemeente tot een maximum van 200 stuks, tot wederopzeggings en tegen betaling van 110 's jaars. De hoofdschotel vormden de verschillen de begrooiingen die werden guedgekeurd. Die van bet burgerlijk armbestuur over 1891 werd vastgesteld in ontvangst en uit gaaf op f 44021.60V«, en een goed slot van f 4689,01 Vs, idem van het gasthuis in ont vangst en uitgaaf op f 34040,71 met een ren van Boreel, raakten wij tegen den avond opnieuw in het bezit van het ver loren terrein 't welk wij na een gevecht, dat aan ons bataljon alleen 189 man en 6 officieren kostte, ter wille van ons eigen leven hadden moeten verlaten. Het was een heete dag geweest en nooit heb ik beter geslapen dan 's nachts in bet bivak, met mijn koolemmer a) tot hoofd kussen, en den blooten hemel tot dak. De Zaterdag ging voor ons kalm vooi bjj, dat wil zeggen als ik den marsch naar de vlakte van Waterloo niet medereken, waar wjj met het leger van Wellingtori vereenigd werden. Het was hier een vroolijke boel, en de verscheidenheid van landaard en klee ding der Engelschen, Pruisen en Hollanders was wel geschikt iemand op te wekken, indien de Fransche armee op een half uur afstand tusschen Belle Alliance en ju gelegerd, ons niet als een zwarte donderwolk aan den horizon verontrust had. Op liet veld zag het er alles behalve goed uit, want de regen had den geheelen nacht bij stroomen gevallen, en behalve de harde wegen die goed waren, was het terrein zoo papperig als een pot met rijstebrij, toen wij Zondagmorgen geïnspecteerd werden door onzen braven Willem die in deze dagen toont dat hem Oranjebloed in de aderen zit. Het duurde lang voordat er beweging kwam in de zwarte streep die men de Fransche slaglinie geliefde te noemen, 's Na middags echter hoorden wij de eerste sig nalen tot den aanval blazen, en het «Vive l'Empereur» dat daarop volgde, was duide lijk bljjkbaar bij de stilte die in onze ge lederen heerschte. Wordt vervolgd). (2) Een benaming voor de toenmalige schako.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 1