A. MO] GROOTHEID en VAL. Gemengde Berichten. 1890. I BUIT GR00THI :i- i- r ':hi; I'k* i mi I V #i 1 I I >l'n I >k« lag |m In J3U InM |irt( I I! |>ct I h Maar is het daarmede uitgemaakt? Tegenover zulke reenters durft dan ook zelfs de vrijmoedigste beschuldigde niet vragenMaar als nu Heldt, de man van het vn ze stelsel, dat wy niet nader aan duiden zullen, bij herstemming 26 liberale stemmen minder krijgt,) waar zijn die 26 dan geblevenen waarom kunnen nu wel de 500 antirevolutionairenen niet de 500 thuisblijvers van de eeiste stemming, op den socialist hebben gestemd Noemt men dat «bewezen 1 6 October 1890. MIDDELBURG. In de vergadering van den Gemeenteraad op Woensdag, den 8 October 1890 des namiddags te 1 uren, en zoo nocdig, des avonds te 8 uur zullen onderstaande zaken behandeld worden: lo. Ingekomen stukken. 2o. Voorstel van B. en W. tot aanleg van eene telephoon- verbinding ten dienste der duinwaterleiding. 3o. Vooistel B. en W. tot het aangaan van eene geldleening in verband met den voor genomen aanleg der gemeente ia duinwater leiding en hen eventueel de duinwaterleiding te doen aanleggen overeenkomstig het bereids in hoofdzaak goedgekeurde plan. 4o. Adres van de agenten van politie I klasse om verhooging van jaarwedde. Voorstel van B. en W. aangaande dit adres en de vroeger ingediende adressen van gelijke strekking der agenten II klasse, der buitengewone agenten en der nachtwerkers. 5o. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een eervol ontslag aan den gemeente heelmeester den heer J. B. Haringman en tot toeken ning van een pensioen, 60. Voorstel B. en W. tot vaststelling eener nieuwe verorde ning regelende het pensioeneeren en op wachtgeld stellen door de gemeente. 7o. Voorstel B. en W. betreffende het adres van J. Schlüter, houdende verzoek dat eenige boomen in de Abdij- worden geroeid en opgesnoeid. 80, Adres van P. J. van der Leijé houdende aanbod van een strookje gemeentegrond aan de Loskade met voor stel van B. en W. 9o. Voorstel B. en W. tot verkoop van bouwterrein aan de Los kade aan J. A. Frederiks. lOo. Wijziging gemeente-begrooting 1890. llo. Beschikking uit den post voor onvoorziene uitgaven gem. begrooting 1890. 12o. Idem. 13o. Voor waarden verpachting tollen Middelburg- Vlissingschen rij weg. 14o. Voorstel B. en W. betreffende het adres van den leeraar aan de burgeravondschool A. Langejan om verhooging van jaarwedde. 15o. Voorstel B. en W. tot aanstelling van nog een as sistent bjj het teekenen aan de burger avondschool. 16o. Beschikking onvoorziene uitgaven begrooting burgerlijk armbestuur 1890. 17o. Adres van Tinbergen c. s. om verlichting van den Looiers-Singel. I80. Bezwaarschrift inkomstenbelasting. 19o. Adressen van de Kamer van Koophandel en fabrieken, en andere betreffende den slechten toestand van den mond van het 86. FEUILLETON. (Schetsen uit het leven van Napoleon 11. De hoofden der bondgenooten zien het onweder naderen. Zullen zij dien dreigenden schok kunnen weerstaan 'l Terstond alle maatregelen genomen. Wellington en Oranje voeren in persoon hunne troepen aan. Kort is die laatste strijd, maar bloedig, geken merkt door groote dapperheid aan beide zijden. Op den rechtervleugel der Franschen dringen de Brunswijkers hen tegen, doch zij worden in verwarring teruggedreven. Oranje, getuige der nederlaag, wil haar herstellen, en voert in persoon eenige ba taljons Nassauers tot twee malen toe tegen Napoleons troepen aan. Maar op dat oogen- blik wordt hij door een franschen geweer kogel getroffen. Hy valt met een diepe schouderwond van zijn paard, en dat is het sein tot den geheelen terugtocht der Nassauers en Brunswijkers, ofschoon de eersten uit beproefde krijgslieden bestonden. Hun vlucht zou onberekenbare gevolgen hebben gehad, ware niet op de andere punten het Fransche leger, teruggedreven. Links van de macht waartegen de prins van Oranje streed, voerde Wellington in eigen persoon zijne garde ter overwinning. Napoleons garde had de hoogte bereikt, van waaruit Ney den aanval wenschte te leiden. Doch Wellingtons kort bevel: «Op garde, val aan 1» was het sein tot een ge- duchten tegenweer der Engelsche garde, die zegevierend de heuvels afdaalde en de Framehen in schrik en verwarring voor zich uit dreef. Doch ook zij keeren op hunne beurt verschrikt terug, als nieuwe legerscharen tot den aanval aanrukken. Doch de Britsche infanterie ontvangt den vijand met een goed gericht geweervuur. Te gelijkertijd rukten de Nederlanders onder Krahmer en Chassé op tot den aanval; zij verspreidden schrik kanaal door Walcheren bij Veere. 20o. Voor stel B. en W. betreffende hulponderwijs, handwerken, herhalingsklasse op B. 21o. Benoeming onderwijzer in de eerste oefenin gen van het liandteekenen voor jongens der herhalingsklasse verbonden aan school B. De onderwerpen, voren sub. 3, 7, 8, 9,10, 11, 12 en 16 genoemd komen slechts dan in behandeling, indien de Commissie van financiën daaromtrent in tfjds zal hebben gerapporteerd. Arbeids-onquete. In de „Staats courant" van 3 dezer leest men de volgende openbare oproeping: Door een Staatscommissie wordt een on derzoek ingesteld omtrent de maatschappe lijke toestanden der arbeiders, de verhou dingen tusschen werkgevers en arbeiders in de verschillende bedrijven en den toestand van fabrieken en werkplaatsen met het oog op de veiligheid en gezondheid der arbeiders. De commissie zal thans een aanvang maken met haar onderzoek ten aanzien van de openbare middelen van vervoer en in het bijzonder van de spoorwegen. Aan allen, die over hiermede verband houdende toestanden uit eigen ervaring inlichtingen meenen te kunnen geven, wordt verzocht uiterlijk Zaterdag 11 October 1890 by ongefrankeer- den brief, onder het adres: Staatscommissie van arbeids-onquete 's Gravenhage hunne namen en woonplaatsen mede te deelen met beknopte opgave van de onderwerpen, waaromtrent zij de commissie meenen te kunnen inlichten. De berichten van Het Loo luiden, helaas, niet gunstiger. In den toestand van Z. M. den Koning is weinig verbetering te bespeuren. De zieke gebruikt niets dan melk en houdt voortdurend het bed. Dofheid en rusteloosheid wisselen elkander af. De min. van Financ. herinnert aan de bepalingen, vastgesteld by kon. besl. van 13 Nov. 1869, houdende«dat de huwe lijksgiften, ingesteld door vrouwe Clara Jansdochter van Sparwoude, voortaan slechts zul'en worden uitgekeerd aan die familie leden, welke zich vóór of op 15 November van ieder jaar aan het depart, van Financiën, onder overlegging hunner bewijsstukken zullen hebben aangemeld, met dien verstande evenwel, dat de uitkeering slechts plaats heeft ten behoeve van personen wier huwelijk sedert 1 Nov. van het onmiddellijk voorgaande jaar is voltrokken. De aanvrage moet vóór of op 15 Nov. aanst. gedaan worden, en thans zullen slechts uitkeeringen geschieden aan die familieleden, wier huwelijken zijn voltrokken van af 1 Nov. 1889 tot 15 Nov. 1890. De Standaard deelt mede dat indertijd het gerucht geloopen heeft dat de roomsch catholieke kiesvereeniging te Goes zich tot den liberalen candidaat gewend had, bij eerste stemming voor de kamerverkiezing, en dood in de vijandelijke galederen. Weer wijkt de Fiansche garde, om niet meer terug te keerenwant een hevig kanon vuur aan de linkerzijde van Wellingtons slaglinie, zegt hun dat de lang verbeide hulp der Pruisen is aangekomen. Ziethen brengt ook daar Napoleon tot wijken, onderwijl Bulow bet dorp Planche- noit herovert. Thans is Napoleons lot onher roepelijk beslist. Nog eenmaal tracht hy den voortgang van de zegevierende leger te stuitendoor alles op één worp te zetten. Vergeefs 1 De nederlaag is te groot, de vlucht te algemeen 1 «Vlucht, wie kangilde men in zyn leger. Het eene corps na het andere ontbond zich. De stroom der vluch telingen was door niets tegen te houden. Napoleon scheldt en smeekt, dreigt en vleit; vloekt en bidt om beurten. Maar 'tis te laat. Hij heeft geen macht meer over zijne soldaten. Zijn laatste gezag was van zeer kortston- digen duur geweest. Nog wilde hij een eerlijken krijgsmansdood sterven en zich werpen in bet carré dei- garde, dat laatste overblijfsel zyner keur bende, dat daar nog alleen had stand ge houden, als de eenige overeind gebleven zuil van een verwoesten tempel. Maar zyne offi cieren hielden hem met geweld terug. Daar naderden de Pruisen, verbitterd als zy waren over de nederlagen van den 15en Juni, en gereed om die te wreken. Nog vielen duizenden onder hunne slagen. «De garde sterltdoch geeft zich niet over» klonk het hun tegen uit den mond dier koene doodsverachters. En zy hielden woord. Slechts weinigen dezer beproefde vrienden van den overwonnen Keizer ontkwamen aan hunne moordende hand. De duisternis be lette hun de overwinning te voltooien. Voor de tweede maal zijns levers verbet Napoleon op zijn beschuimd ros, zijn Ma rengo, het siagveld. Zijn reiskoets viel den Pruisen in handen, tegelyk met een ont zaglijken buit aan wapens en kleederen. uitsluitend met de vraag over de rampla- ceering. Niet. het gerucht zegt dat; maar 'tis een /eit; althans zoo wij en de plaatselijke pers goed zijn ingelicht geweest, dat nog ter elfder ure bedoelde vraag aan den libe ralen candidaat door den voorzitter der r.k. kiesvereeniging gericht is. Belasting De herziening der belast bare opbrengst van de ongebouwde eigen dommen is voltooid. In een der bijlagen van de memorie van toelichting van het wetsontwerp op de grondbelasting is het bedrag der [grondbelasting van alle pro vinciën te zamen naar de nieuwe belast bare opbrengst omgeslagen, met) dat gevolg dat de be'asting zou veriniuderen onder anderen in Noord-Brabant met 12, in Zee land met 16 procent Het staat in de Nieuwe Rollerd. Crt. Het gerucht gaat dat de toestand van den koning zorgwekkend is en de instelling van een regentschap noodzakelijk. Drie ministers zouden heden naar het Loo zijn vertrokken. lililUi- E\ S(:iIOOLMi;i \V,\ Ned, Herv. Kerk. Beroepen te Zaamslag ds. J. B. Th. Hugeuholtz te Katteudyke. Bedankt voor Bildt door ds. C. B. Oorthuijs te 's Gravenhagevoor Schore en Vlake door ds. D. Meerburg te Waarde: voor Oudelande, St. Jansland en Stave- nisse (toez.) door J. J. v. d. Broek cand.; voor Kerkwerve door dhr. Snoep, cand. te Middelburg. Aangenomen naar Vreeswyk door ds. D. Meerburg te Waardenaar Tolen door ds. J. F. de Later te Wissenkerke. Kloetlnge, 5 October. Heden was het voor onze gemeente een ware feestdag, daar onze van Colijnsplaat beroepen leeraar op plechtige wijze door den consulent ds. B. M. Mantz van 's Heer Abtskerke naar aanleiding van Jesaja 55 10 en 11 werd bevestigd. Des namiddags deed ds. G. E. Meloen zijn intrede met de woorden Handelingen 8 vers 5 laatste gedeelte. Was het de« morgens vol, in den namiddag kon het ruime kerk gebouw de overgroote schare niet bevatten. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Meliskerke Ds. J. Middel v an Baarland. Op de voordracht voor hoofd der school te Lamswaarde, komt voor de heer J. Adri- aanse te 's Heerenhoek. De hh J. R. v. d. Moer te Kolynsplaat en L. B. G. v. Asperen van Goes slaagden op 't examen als 2e luitenant. Aan de Amsterdamsche Universiteit is Vrijdag 2e natuurkundig examen afgelegd De hongerige overwinnaars vonden ook brood worst en wijn in overvloed. De nacht van Zondag op Maandag was een akelige. De maan bescheen met doffen glaris een slagveld waarop veertigduizend lijken lagen te verbleeken en dat weergalm de van het gesteun der gekwetsten of het gerochel der stervenden. Maar wy zullen den valen sluier niet op lichten, die zooveel nameloozeellende verbergt. Wellington en Blucher ontmoetten elkan der bij La Belle Aliance. Beiden stegen van het paard en omhelsden elkander. Welling ton weende. Ook de omstanders waren diep ontroerd. Men gevoelde, er was thans eene beslissing gevallen, van uitnemend groot gewicht voor de Vorsten en Volken van Europa. De vrede was duur gekocht voor zeker. Maar niet te duur voor wie als zij beseften hoe donker eene toekomst de volken weder zouden zijn ingegaan, ware Napoleon overwinnaar gebleven. In alle talen werd de Heere der leger scharen door Europa's kinderen gedankt voor deze roemvolle overwinning. Zoo dacht ook de grijze held Blucher er over. Toen op dien zelfden avond de zegevierende Pruisen hem voorbijtrokken en een «lebe hoch», (hoera! voor hem aanhieven, riep hij hun toe «Niet alzoo, mijne kinderen, de Heere heeft ons uitgered.» Door de overwinning by Waterloo was de oorlog geëindigd. De verbonden legers drongen onmiddellijk Frankrijk binnen. Wel was Grouchy met de zijnen veilig uit de Nederlanden ontkomen, doch de zegevierende verbondenen uit Frankrijk houden vermocht hjj niet. Want nu waren het niet alleen Engelschen, Pruisen en Nederlanders, ook Russen en Oostenrijkers trokken van de Rijnzijde Frankrijk binnen. Parijs werd ten tweeden male door hen bezeten de Keizer voor de laatste maal tot troonsafstand gedwongen. Dit waren de gevolgen van den roem- door den heer H. J der Weduwen. Te Nieuwvliet inet Cadzand (Evang. lokalen) bracht de collecte voor de scholen met den bijbel f 22.19i/0 op en te Groede met Breskens f 139,311/0. -Benaemd tot onderwijzeres aan de O. L. S. te Kats mej. C. E. Eckebus, volontaire te Goes. Goes. 7 Oct. Heden herdenkt de oud strijder dhr. M. J. Soutendam, majoor commandant der dienstdoende schutterij alhier hoe hij zestig jaren geleden vrijwil lig dienst nam ton dienste van Koning en Vaderland, in welke qualiteit hy deel nam aan de krijgsverrichtingen tegen België. Zijn wij wel onderricht dan is ZHEG. de laatste nog in werkelyken dienst bij de schutterij van de ongeveer 36000 man mo biele schutterij, d:e bij het leger waren ingedeeld. Vrijdag middag is buiten Wemeldingo (bij de vondelingen) gezonken het Neder- laudsch aakschip genaamd Vrouw Aldegonda schipper P. Staal, beladen met steenkolen van Ruhrort met bestemming naar Elle- woutsdijk. De opvarenden hebben zich in de roeiboot gered. Schip en lading zyn verzekerd. Dienzeliden middag is te Hansweert met lekkage binnengekomen het Nedérlandsch tjalkschip genaamd Jacoba Alarkina, schipper R. Stremier, beladen met maïs, komende van Antwerpen met bestemming naar Gouwsluis. De lading zal hoogstwaaiscliyn- lijk in een ander vaartuig overgeladen worden. M. C. Iliezelinge. Men heeft hier Zaterdag een troep van vijftien wilde ganzen gezien; velen noemen dit een voorteeken van een vroegen winter. Heinkenszand. By den landbouwer M. de Vos alhier moest gisteren (Zondag) een koe worden afgemaakt terwijl een tweede erg ziek is ten gevolge van het eten van suikerbietbladeren wat in de herfstdagen wel meer voorvalt door het verorberen van klavers. Het vleesch echter is voor het gebruik goedgekeurd. \erschil van gevoelen. De Schouwsche sprokkelaar in de Mid- delburgsche Courant schryft: «Dezer dagen vernam ik dat hier ergens in de buurt aan sommige winkeliers van wege de politie de wenk was gegeven om de gewone uitstallingen voor hun ramen op Zondag weg te doen Toen ik 't hoorde, kon ik het niet gelooven, doch men heelt ruchten slag van Waterloo. LXIV. UIT EEN BRIEF. Voor den belangstellenden lezer nemen wij een gedeelte over van eer. brief, door een soldaat van het 5e militie-bataljon daags na den slag aan zjjn ouders te Dordrecht gericht. Nadat in den aanhef verschillende zaken van particulieren aard behandeld zijn, ver volgt de schrijver zijn brief met een be knopt verslag van het voorgevallene op de twee historische dagen van 16 en 18 Juni 1815 en geeft een getrouw overzicht van de wapenfeiten waarvan hy getuige was of waaraan hij deelnam, met vermelding der overige bijzonderheden van den stryd, voorzoover hy daarvan als gewoon soldaat na het eerste treffen kennis kon dragen, in de volgende regelen «Uit mijn vorigen brief kondt gij reeds bemerken dat men hier op een spoedig treffen was voorbereid, en toch heeft dit nog eerder plaats gehad dan men wel ver moedde. Reeds Donderdag werd in de pruisische voorposten door het Fransch gebroed aangevallen en hielden onze artil leristen by Frasnes deogeduchten Maarschalk Ney met zijne bende tegen. Dat gaf eene groote levendigheid in ons kwartier, en ieder begreep dat er nu spoedig klappen moesten vallen. En zoo geschiedde het op Vrydag toen wij bij Quatre-Bras, een gehuchtje van weinig beteekenis tusschen G'haileroi en Brussel, den geheelen dag slaags waren met de rood broeken, zor.der echter een besliste zege te behalen. Gy zult wel reeds ver nomen hebben hoe heet het hier is toege gaan, en ik, die nog niet veel kruitdamp geroken had, dacht nog menigmaal aan den gezelligen kring van thuis vóór ik aan het gefluit der looden hoogvliegers om mij heen gewend was. Wordt vei volgd.) ei.ken MAAND Prys per drie Enkele numm Bij dit nommer Voor de aanstaa Lid der Staten in h< wordt door ons met heer Indien de onthu dezer dagen weder gebleken, hoe door dorven de toestan Reeds voor. eenige belangryke statisti in dit land onecht den aan de eene huwelyken en gebi de bevolking onve evenzooveel weken b de, nu reeds overlee meix talj van scha lyk leven van den Boulanger aao het langisme, het ste omkoopen, vaa lieg Boulanger op groo einde zichzelven t verrijken, nog lang duels spreekwoorde Een paar jaren vaa: digde Laurent d« aan het licht, die eersten ntan der re[ werden bedreven. De scnoanzoon republiek, de afgev den tyd van diens rooide geldmiddeler schandelijken hande en Wilsonisme blij benaming, waarme stelsel van omkoop baantjes te verkry; duidt. 87. FEU .'f Schetsen uit het In het bosch van samengetrokken on lem dien ik by het eerst te zien ongeveer 6000 mar teld werd telde de dan 20000 koppen een legerhoofd als terugdeinst. Maar wij betrouw kolonel Westenberg vreter ons jonge s van den strijd voor zooveel moed in te lyk haakten naar ook onze snaphaner geraken. Een dav beantwoordde zyne voorwaarts ging hei Al spoedig werd ei zonder een schot wij een achterwaar daar de voorhoede, bakkelyen was, doo gedrongen werd tot Wy rukten toen eenë boerdery in f ranschen het maa hier ging het lang Het was 1 uur vyanden met een reur» recht op onze eerst de jagers aan rand «en tirailleur! Den ïöden Juli 1815. De Prins van Willem II. fr-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 2