Brieven uit Egypte. Gemengde Berichten. als men voorgaf. Immers een week vóór de verkiezing hadden wij de kiezers ge waarschuwd, dat door de werkeloosheid van 500 katholieke kiezers het stemmencijfer op onzen camiida.it tot 1400 hoogstens tot 1500 moest dalen. Onze candidaat behaalde 1325 stemmen. Een verschil van 75 of, wil men, van 175 stemmen. Men zegt voorts dat aan onze zijde in stilte en «geniepig» gewerkt is. Dit is onjuist. Het eenige wat schijnt gedaan te zijn, is dat een verkiezingsnummer van ons blad aan de kiezers is verzonden dat door een misverstand, waarover wjj niet uitwei den, niet eens alle kiezers vóór den dag der stemming heeft kunnen bereiken. Is dat «geniepig Of hebben andere, liberale, bladen uit Zeeland ook niet hun extra nommer aan de kiezers gezonden En van voorspiegelingen gesproken, zouden de kenners onder onze tegenstanders nu in ernst meenen, dat alles waarheid was, wat in iiet voordeel der liberale candidatuur geschreven werd Willen onze beschuldigers eerst dien balk uit hun eigen oog uitdoen, dan zijn wij bereid met hen te praten over den splinter, dien zij in hel onze meenden te ontdekken. Burgemeesters-benoemingen, In sommige bladen wordt met eenigen ophef er van gewaagd dat weer een griet legen liberale regeeringen is onmogelijk gemaakt; namelijk dat te veel mannen van buiten de gemeente tot burgemeester werden benoemd. Hoe men er toe komt dit een grief van onze partij tegen de liberalen te noemen, is ons niet duidelijk Wjj weten alleen dat juist van liberale zijde het meest is geprotesteerd tegen die benoeming van personen van buiten. Denk aan de frappante mededeelingen die dhr. v. Kerkwijk, liberaal li<l voor Zieriksee, dien aangaande in de tweede kamer gaf. Denk daarbij aan zijn wetsontwerp om de benoe- mng van burgemeesters uit de ingezetenen verplichtend te stellen; een wetsontwerp dat ook door liberalen werd gesteund. Op het punt van burgemeestersbenoe mingen heeft ock een deel der antirevo lutionaire pers steeds tegen eenzijdig prote steeren gewaarschuwd. In de gemeenten zijn niet altjjd geschikte en tot solliciteeren gezinde personen aanwezigzoo dachten velen aan onze zijde. Hier is dus geen sprake van een anti liberale grief, uie onmogelijk zou gemaakt zijn. Donderdag 18 Sept. 1890. De Njjl staat hooger dan verleden jaar, doch ofschoon sommige bladen eerst van gevaar spraken, ducht men hier niets Het katoenoogsten is achter den rug. Men is thans overal bezig met het katoen te verzenden, te reinigen en te bewerken. Duizenden vinden thans in de fabrieken werk. Het suikerriet zal weldra overal rijp zjjn. De dadelen worden thans geplukt en verhandeld. Het is een zeer zwaar voedsel, waarvan een Europeaan slechts weinig kau nuttigen. Beter zijn de granaatappelen, welker pitten zeer aangenaam van smaak en goed te verteren zijn. Iri een vrucht zijn duizende pitten besloten. Ook de citroen is thans rijp. Vele velden staan thans met kool bedekt. Er zijn eigenaars, die voor den handel vjjf Zeeuwsche gemeten kool ver bouwen. De druivenoogst nadert zijn einde. De maïs is overal gezaaid en staat op som mige plaatsen reeds zeer weelderig. Alle Europeesche tuinzaden, waarvoor het gedu rende de zomermaanden te heet is; worden thans aan den grond toevertrouwd. De klaver is gezaaid. De velden, die gedurende den laatsten tijd een doodschen aanblik hadden tooien zich nu met wassend tri-ch groen. De Cholera neemt in Arabië af. Waarschijnlijk hebben zich in gansch Beneden-Egypte nog geen gevallen dier vreeselijke ziekte vertoond. De gezondheids toestand der bevolking is uitstekend; ter wijl het klimaat eiken dag gematigder wordt. 29 Sept. 1890. Polderbestuur van Walcheren. Zaterdag vergaderde het bestuur onder voorzitterschap van dhr. Dronkers. De ge loofsbrieven der nieuwe leden werden goed gekeurd. De polderrekening over 1889 in ontvang /271,670,05s en in uitgaaf 202,553,91, werd goedgekeurd. De ramingen van verschillende werken voor 1891 werden goedgekeurd, en wel Hoofdstuk I uitgaven van vorige dienst jaren Nihil. Hoofdstuk II kosten der werken Noordwatering 87,286, Oost watering 13,000, Zuidwatering f 7,877, Westwatering 5,685, samen 113,848, wegen 9,000, rente en aflossing 67,075, bezoldigingeu 16,079, inspectiën 700, gebouwen en assurantiën 360, lasten 1081. brandstoffen 500, drukwerken 500, verkiezingen 250, alle andere uit gaven f 3,400, onvoorzien f 18,525, totaal der uilgaren 231,318. De ontvangsten met uitzondering van het dijkgeschot zijn daarentegen de volgends vermoedelijk goed slot van 1890 memorie, eigendommen f 2,188, afwateringsgelden f 570, diversen 3,564. straatwegen 9,000, samen ƒ15,322, tekort f 215,996. Tot dekken waarvan zal geheven worden op de gronden en wateren des polders te w.scliotbaar 15418 heet. ƒ208,148, vrij land 1480 heet. 7,848, samen 215,996, Zoodat dijkgeschot voor 1891 werd vastge steld op13,50 per heet. schotbaar en 5,30 per hectare vrijland en daartoe het gewoon besluit te nemen. Aan de hh. jhr. Boddaert, Daane, Ma rinussen, Puijpe en Suurmond werd op verzoek een stukje grond afgestaan. Enkele werken zullen reeds voor de aan bieding der begrooting worden aanbesteed. De lieeren v. d. Swalme en v. Lijnden gaven nog eenige wenken in betrekking de beplanting met beuken en olmen op den noordweg \an St. Laurens tot Serooskerke. Een voorstel van dhr. v. Lijnden dat voortaan het voorloopig onderzoek zich zal uitstrekken allereerst over het voorstel dat in September wordt uitgebracht ter vast stelling van het djjkgeschot en daarna over de begrooting die in het volgende jaar zal worden ingediend, werd aangehouden. De heer Cysouw stelde voor om met verandering van het besluit van 26 Nov. 1870 bij wijze van schadeloosstelling om reiskosten en verzuim der leden ieder 5 presentiegeld voor elke zitting uit te keeren. Op advies van dhr. Snijders werd dit voor stel gewijzigd in den zin dat het bestuur onderzoek zal doen, of ook termen aanwezig zijn om een dergelijk voorstel te doen. Daarna werd de verg. gesloten. Zieriksee. Na het ontzettend sterfgeval van den heer Jacob Hoogenboom meldt men ons een nieuw sterfgeval van den zelfden aard dat Zaterdagavond plaats had Plotseling is op 40-jarigen leeftijd overleden de heer Jhr. mr. W. A. de Jonge, griffier bij het kantongerecht te Zierikzee, vroeger ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Zieriksee, opvolgend substituut officier van justitie bjj de rechtbanken te Dordrecht en Rotterdam. De overledene bekleedde vroeger, behalve zijne betrekking als Ambtenaar van hel O. M., nog die van Lid van den Gemeen teraad, Secretaris van het Collegie van Regenten over de gevangenis en Lid der plaatselijke schoolcommissie. ld ij behoorde inet deü heer Hoogenboom tot de steun pilaren der liberale partij. Tegemoetkomende aan bezwaren, geopperd in de afdeelingen der Tweede Kamer, heeft de minister van binnenland- 'che zaken uit het aanhangig ontwerp tot grensverandering tusschen Biervliet en Ter- neuzen enz., laten vervallen de grenswijziging tusschen Philippine en IJzendijke, ter voor koming dat de katholieken niet burgerlijk en kerkelijk tot dezelfde gemeente zouden behooren. Ten behoeve van de ambtenaren van de posterijen en de telegraphie, is op de begrooting van waterstaat eene tractements- verbetering voorgesteld, gepaard met afschaf fing van het emolumenten- en premiën- stelsel. Slechts geleidelijk, naar mate er vacaturen ontstaan, zal intusscheu eene ver deeling plaats hebben van de directeuren van de postk. en van de vereenigde kantoren, in klassen, geregeld onder-directeuren der tele graphie. Ook de telegraphisten le en 2e klasse zullen worden gelijk gemaakt aan den rang der hoofdcommiezen en commie zen der posterijen, met den titel van com miezen der telegraphie van de le, 2e, 3e of 4e klasse, terwijl naast de adsistenten der posterijen zullen optreden ondergeschikte ambtenaren der telegraphie met den titel van klerk of telegrafist. Ook de brieven- en tele grambestellers zullen in klassen worden ver deeld met bepaling van geregelde tracte- mentsverhooging naar dienstjaren. Ook voor de overige ambtenaren van de posterijen en telegraphie wordt verbetering van bezoldiging aangevraagd. Een en ander zal ongeveer f 400,000 kosten. Een en ander bewijst weer voor de zoo- veelste maal den practischen blik van den minister van waterstaat; dat hy een open oog heeft voor de belangen zelfs van de geringsteR zijner ambtenaren; en streeft naar hunne lotsverbetering. UK Kit-1£\ M IIOOIMITW S. Aangenomen naar Strijen door C J. L. Ruijsch v. Dugteren te Axel. Bedankt vcor Rotterdam door dr. L. Heldring te Middelburg. Beroepen te 's Heer Hendrikskinderen ds. J. D. Tilanus te Eindhovente Vreeswijk ds. D. Meerburg te Waarde te Oudelande dhr. J. v. d. Broek cand. te Utrecht; te Gapinge dhr. Snoep cand. te Middelburg. Colijn8plaat. Zondagnamiddag nam onze geliefde leeraar ds. G. E. Meloen bij zijn vertrek naar Kloetinge een zegenend afscheid van ons, met 2 Thessalonisensen 3 16. Aan het einde der godsdienstoefening richt te de consulent ds. de Later een hartelijk woord tot ZEerw. Door de talrijke schare werd hern by het verlaten van het kerkgebouw de bekende zegenbede psalm 134 3 staande toegezongen. Kolijusplaat. In de op Zaterdag gehou den stemming voor het Kiescolegie is ge kozen dhr. L. de Vos Mz. In de Groote Kerk te 's Hage her dacht dr. C. E. V. Koets-.eld, 's Konings Hofprediker, achtereenvolgens predikant te Westmaas, Schoonhoven en Den Haag Zon dagavond voor een talrijk opgekomen schare zijn 60-jarige ambtsvervulling. En in de iNieuwe Kerk te Amsterdam herdacht ds. Wiersma eerst chr. geref. pred. te Amers foort, Zierikzee, 's Hertogenbosch en Schie dam, daarna Vlaamsch evangelisch pred. te Brusrel, vervolgens protestantsch pred. te Maria Hoorebeeke en eindelijk ned. herv. predikant te Benschop, Rede en Amstei dam, zijn 25-jarigen dienst. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Ierseke Ds. A. de Vlieg te Halfweg. Tweetal te Meliskerke ds. O. Los te Sleeuwijk en ds. J. Middel te Baarland. Zaamslag. Benoemd tot onderwijzer (hulp) aan de openbare lagere dorpsschool alhier dhr. C. P. Geelhoed van Hoek. Middelburg. Woensdag 1 October zal des avonds 6 uur in de Chr. Geref. Kerk (langedelft) de 25 jarige evangeliebediening door d«. Littoojj kerkelijk worden herdacht. Behalve de jubilaris zullen nog andere sprekers het woord voeren. Tot onderwijzer in de Gymnastiek aan een der lagere Scholen te Amsterdam is door den raad dier gemeente benoemd dhr. B. H. Stomps van Middelburg. De be noemde stond no 1 op de voordracht. Arrondissements Rechtbank te Middelburg. Op Vrijdag den lOen October a. s.. des namiddags te 1 uur, zal voor de rechtbank behandeld worden de zaak tegen L. M 22 jaar oud, boerenknecht, geboren te Vrouwepolder wonende te Meliskerke, ter zake dat hij op 1 September 11. des avonds omstreeks 9 uren, te Meliskerke met een met kruit en twee papieren proppen geladen pistool zich heeft begeven op de openbare straat met het oogmerk om het aldaar af te schieten, en dit wapen toen op zeer onvoorzichtige wjjze heeft gehanteerd, doordien hjj het in schuine rich ting naar boven hield, met de tromp ter hoogte van een mensch, voorts met gespannen haan den vinger aan den trekker, en alzoo gegaan is door eenige menschen, die dicht op elkander stonden, zoodat hij er met moeite doorheen kon, waarop dit pistool toen plotseling is afge gaan, tengevolge van welk schot LaurUia Arentse, die zich aldaar onder voornoemde menschen bevond, aan de linkerzijde van het hoofd zoodanig is getroffen, dat zij eenige uren daarna is overleden. In deze zaak zijn vanwege het Openbaar Ministerie 8 getuigen en de artsen J. J. Berdenis van Berlekom en J. Meyers te Middelburg als deskundigen gedagvaard. Goes. Het Verslag van het 43ste Land- huishoudkun lig Congres te Goes gehouden, verschijnt binnen enkele weken in druk. Er bestaan nog slechts weinige exem plaren van het 6e Landhuishoudkundig Con gres van iO14 Juni insgelijks te Goes gehouden. Toen vormden het bestuur de hh. mr. J. C. v. d. Meer Mohr, pres., I. G. J. v. d. Dosch, Vice-pres.. mr. P. B. Blaaubeen, le seer., mr. J. C. R. v. d. Bilt, 2e secr., J. Fransen v. d. Putte, eerste en A. Kakebeeke Jz. 2e penningm. Was een Goesenaar, de heer Stigter op het jongste Congres secreteris van een der afdeelingen; in 1851 was dit insgelijks een Goesenaar, de heer Otto Verhagen. Com missarissen van orde bij de vergaderingen en feestelijkheden waren de hh. H. C. Pilaar, mr. C. de Witt Hamer, mr. P. J. A. v. Dam, J. de Fouw Wz., J. C. Kakebeeke, mr. J. H. de Laat de Kanter. mr. J. L. H. Liebert, J. A. A. Fransen v. d. Putte, J. Risseeuw allen te Goes, H. C. v. Deinse te Wolfertsdjjk, mr. A. E. v. Dishoeck te Heinkenszand, dr. W. Janssen te Kruininge en mr. J. v. d. Mandere te Kapelle. Goes. De heer A. Reilsma kastelein in de sociëteit «Van ongenuchten Vijj» is als zoodanig benoemd in de sociëteit «De Ver genoeging» te Middelburg. GROEDE. Op den wedstrijd by gelegen heid der tentoonstelling van bloemen, enz. werden onder anderen bekroond in afdee- ling I (bloemen). Voor de schoonste verza meling pelargoniums, coleiïssen, afgesneden, dubbele dahlia's elk lsten prijs L. G. Wisse, te Sluis. Voor de schoonste verzameling bloei ende legonia's le prijs W. F. v. Uxem- Voor den sierlyksten ruiker van droge bloe men en grassen le prjjs E. Tack te Aarden burg en L. G. Wisse te Sluis 2e pry's J. Dixhoorn te Zaamslag en L. G. Wisse te Sluis. Afd. II (fruit). Voor de schoonste verza meling peren 25 verschillende soorten op naam, le pry's I. Z. Kotvisch te Zuidzande ld. appels le prijs Joh. Cappon te Nieuw- vliet. Voor de fijnste tafelperen op naam le pry's A. J. Risseeuw Jz. te Zuidzande. 2e prys A. J. Risseeuw Dz. te Zuidzande Voor de grootste stoofperen id. A. de Hullu te Oostburg. Voor de fijnste tafelperen, 5 van iedere soort le prijs. J. J. Riseeuw, Oostburg. Bijzondere le prijs Joh. Risseeuw. Voor de fijnste tafel appels 3 soorten op naam, 5 van iedere soort le prijs. H. G. Hammacher. Afd. IV (groenten.) Voor de schoonste verzameling groentesoorten 30 soorten, le prys L. G. Wisse Sluis, 2e prys W. van üxem, 3o pry's A. van Uxem. Voor de schoonste verzameling aardappelsoorten, 5 van elke soort, niet meer dan 10 soorten: le pry's P. C. Verhage, Zuidzande; 2e prijs J. J. Risseeuw Oostburg. Voor de 3 schoon ste bloemkoolen le piys J. P. Riesch, 2e W. v. Uxem. Id. roode Kooien le prijs J. Haarben, Oostburg; 2e J. Risseeuw. Id. groene savoye Kooien. M. Hoste Zuidzande 2 J. v. d. Sande. Id. gele dito le J. Lucieur, 2e L. J. Roggeband, ld witte 1 F. German Oostburg, L. G. Wisse Sluis. Id. 3 grootste suikerbroodskoolen 1 P. Janse Glerum 2 P. C. Verhage Zuidzande, ld. boerenkoolen lo. F. German Oostburg 2 W. F. v. Uxem. Voor de grootste verzameling koolsoorten 1 A. Eckebus Oostburg, 2 W.F. van Uxem. Voor de schoonste Ajuin 15 stuks 1 F.Ger man Oostburg, 2 P. J. Brill Zuidzande. Id. Prei 1 J. P. Risch,2 L. J. Roggeband. Voor de groatste verzameling Ajuinsoorten 1 P. 0- Verhoge Zuidzande, 2 J. J. Risseeuw Oostburg. Voor de grootste sjalotten 1 F. German Oostburg, 2 A. Eckebus aldaar. Voor 10 soorten wortelgroenten 1 W. F. v. Uxem 2 L. G. Wisse Sluis. Voor de groot ste en schoonste verzameling van snijboon- soorten 1 T. v. d. Plaat Aardenburg 2 W. F. van Uxem. Id. Suikerboonsoorten 1 Ver hage Zuidzande, 2 v. d. Plaat Aardenburg. Id. Erwtensoorien van Uxem. De 4 schoon ste rapen 1 P. Braat. 2 Eckebus Oostburg. Id. Koolrapen boven den grond W. F. van Uxem. Id. onder den grond 1 A- Zonne- vjjlle 1 A. Ekkebus Oostburg. Ronde kro ten 1 J. D. Risseeuw Zuidzande, J. J. Ris seeuw Oostburg. Lange id. F. German Oost burg, 2 Iz. Luteyn Nieuwvliet. Kroppen salade 1 J. D. Risseeuw Zuidzande, 2 Iz. Luteijn Nieuwvliet. Voor de grootste ver zameling komkommer- en augurkjessoorten, 1 D. J. J. Risseeuw Oost burg, 2 P. C. v. d. Plaat Aarden burg. Nog werden bekroond voor fraaiste verzameling bloeiende, bladge wassen en planten en bloemen ter versie ring van een lokaal A. Tack te Aardenburg met lende laatste inzending met 2en prys. Fraaiste verzameling coniferen P. Steenhart te Schoondjjke. Zij achter wier naam geen plaatsnaam staat, wonen te Groede. Men weet, dat er vele vorsten ge weest zjjn en nog zijn, die een of ander ambacht leerden. Zoo verhaalt men van Z. M. onzen Koning, dat hjj een goed schrijnwerker is, terwijl prin«es W'ilhelmina, zooals onlangs is gemeld, zich op het metselen toelegt. Keizer Frederik was timmerman en de tegenwoordige keizer van Duitschland verstaat uitmuntend het boekbinden. Thans wordt bericht, dat ook de drie zonen van Prins Albert van Pruisen een ambacht beoefend hebben. Twee metselen en de derde is schrijnwerker. Zy bouwen op het oogenblik een paviljoendat zeer fraai moet zjjn en zelfs door meesters in het vak zeer geprezen wordt. Een meisje dat aan het Spui te 's Gravenhage met een tol speelde, was bljjkbaar zeer aan haar tol gehechtwant toen het ding in bet water viel sprong zjj het na. Het meisje moest door een voorbij ganger uit het water gehaald worden. Den 16 September was het 75 jaar geleden dat de eerste minister van justitie

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1890 | | pagina 2